پیش‌بینی تولید 30 هزار تن میگو در کشور

تا پایان برنامه چهارم توسعه، تولید 20 هزار تنی مگیو مدنظر بود و برای برنامه پنجم توسعه تحقق تولید 30 هزار تنی دور از ذهن نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: با وجود آنکه صید میگوی دریایی به‌تازگی شروع شده است، اما افزایش تولید نشان از آن است که نسبت به سال گذشته با تغییرات چشمگیری روبه‌رو هستیم.

غلامرضا رازقی افزود: استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان صید خود را آغاز کرده‌اند و تا مهرماه برداشت میگوی دریایی ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: میگوی دریایی بیشتر به مصرف بازار داخلی می‌رسد و میگوهای پرورشی نیز بسته‌بندی شده و برای صادرات استفاده می‌شود.

رازقی ادامه داد: ذائقه مردم با مصرف میگوی دریایی سازگارتر است، اما میگوی پرورشی نیز اختلاف زیادی با نوع دریایی آن ندارد.

وی تصریح کرد: 50 درصد میگوی پرورشی تولیدشده در داخل کشور و برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود.

پیش‌بینی برداشت بیش از 15 هزار تن میگوی دریایی

رئیس سازمان شیلات کشور یادآور شد: امسال برداشت میگوی دریایی بیش از 15 هزار تن پیش‌بینی می‌شود میزان برداشت میگوی پرورشی نیز حدود 15 هزار تن است.

رازقی تأکید کرد: در دو سال گذشته، تولید میگوی پرورشی هشت‌هزار تن و میگوی دریایی نیز 12 هزار تن برآورد شد.

 مطالعه ادامه مطلب

فروش خاویار ایرانی در بازارهای اروپایی

از آنجا که کشورمان دارای گونه‌های منحصر به فردی از ماهیان خاویاری است، فروش این محصول در بازارهای اروپایی محقق شد.ایران به‌دلیل دارا بودن گونه‌ای ماهی خاویاری به نام فیل‌ماهی که تخم آن به بلوگا شهرت دارد، توانسته است بسیاری از بازارهای جهانی را از آن خود کند.این گونه باارزش اقتصادی تنها در کشورمان به تولید پرورشی رسیده است و در هیچ کجای دنیا امکان چنین تولیدی وجود ندارد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این متن در ادامه مطلب دعوت می کند.

مدیرکل توسعه بازار سازمان شیلات ایران پیرو صحبت‌های اخیر وزیر جهاد کشاورزی در پنجمین نشست بین‌المللی وزیران کشاورزی جهان در برلین با اعلام این مطلب گفت: ایران به‌دلیل دارا بودن گونه‌ای ماهی خاویاری به نام فیل‌ماهی که تخم آن به بلوگا شهرت دارد، توانسته است بسیاری از بازارهای جهانی را از آن خود کند.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: این گونه باارزش اقتصادی تنها در کشورمان به تولید پرورشی رسیده است و در هیچ کجای دنیا امکان چنین تولیدی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل آنکه مدت 13 سال برای استحصال خاویار از این گونه زمان نیاز است، بنابراین ارزش اقتصادی بالایی را از آن خود کرده است.

گلشاهی ادامه داد: طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، کل صادرات خاویار پرورشی در ماه‌های گذشته حدود 100 کیلوگرم برآورد شده است، این در حالی است که در آذرماه حدود 300 کیلوگرم خاویار پرورشی صادر شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این رقم به یک تن برسد.

وی تصریح کرد: برای تولید یک تن خاویار پرورشی تا پایان سال جاری در سازمان شیلات برنامه‌ریزی شده است و برای سال آینده نیز هدف‌گذاری دو تنی مدنظر است.

3.5 میلیون یورو درآمد ارزی از صادرات خاویار پرورشی عاید کشور می‌شود

این مقام مسئول یادآور شد: متوسط قیمت هر کیلوگرم خاویار بلوگا حدود یک‌هزار و 800 یورو برآورد شده است که بدین ترتیب در صورت دستیابی به اهداف مدنظر، تا پایان سال آینده حدود 3.5 میلیون یورو درآمد ارزی عاید کشور خواهد شد.

گلشاهی تأکید کرد: تعدادی از صادرکنندگان خاویار که در گذشته غیرفعال بوده‌اند، به‌دلیل افزایش تقاضا و به بازار رسیدن خاویار پرورشی از گونه فیل‌ماهی، دوباره فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌اند و بدین ترتیب بازاریابی گسترده‌ای برای خاویار پرورشی ایرانی انجام شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری از ماهی کیلویی 23 میلیون تومانی

روز گذشته در بازار معروف تسوکی جی توکیو بزرگترین ماهی تن دنیا به حراج گذاشته شد و کیوشی کیمورا صاحب رستوران های زنجیره ای کیمورا برنده این حراج شد.روز گذشته یک ماهی 222 کیلویی در بازار تسوکی جی ژاپن به فروش رسید که صاحب یک رستوران زنجیره ای با پرداخت 155.4 میلیون ین (1,762,700 دلار) برنده حراج آن در بازار ماهی فروش ها شد.به عبارتی با محاسبه قیمت دلار آزاد در کشورمان این ماهی حدود هر کیلو بیش از 23 میلیون تومان برای خریدارش آب خورده است. این گرانترین ماهی تنی است که تا کنون در این بازار خرید و فروش شده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل تصاویر این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

کیمورا در رستورانش با خوراک سوشی از مشتری هایش پذیرایی می کند. 

هفته ای 2 بار ماهی ؛ این حداقل است

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: ماهیها منبع خوبی از امگا 3 هستند و توصیه می شود افراد حداقل هفته ای 2 بار ماهی بخورند،دکتر زهرا عبداللهی با عنوان این مطلب ‌اظهار داشت:‌ با اینکه موارد متنوعی برای انتخاب در گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها وجود دارد ولی مردم بیشتر گوشت قرمز و مرغ را ترجیح می دهند که توصیه می شود از غذاهای متنوع این گروه مثل ماهیها، حبوبات و مغزها نیز استفاده کنند.وی افزود: بهتر است افراد از گوشت سفید مانند مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کرده و قبل از طبخ گوشت مرغ، پوست آن را جدا کنند زیرا پوست مرغ چربی فراوانی دارد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این متن در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: ماهیها منبع خوبی از امگا 3 هستند و توصیه می شود افراد حداقل هفته ای 2 بار ماهی بخورند،دکتر زهرا عبداللهی با عنوان این مطلب ‌اظهار داشت:‌ با اینکه موارد متنوعی برای انتخاب در گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها وجود دارد ولی مردم بیشتر گوشت قرمز و مرغ را ترجیح می دهند که توصیه می شود از غذاهای متنوع این گروه مثل ماهیها، حبوبات و مغزها نیز استفاده کنند.وی افزود: بهتر است افراد از گوشت سفید مانند مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کرده و قبل از طبخ گوشت مرغ، پوست آن را جدا کنند زیرا پوست مرغ چربی فراوانی دارد.عبداللهی با اشاره به اینکه در فرآورده های گوشتی مثل سوسیس و کالباس مقادیر زیادی نمک و مواد نگهدارنده افزوده می شود، تصریح کرد: توصیه می شود مصرف این غذاها را تا حد امکان کم کرده و سعی کنند مواد غذایی سالم را جایگزین آنها کنند.وی درباره مصرف انواع مغزها گفت: مغزها مانند گردو، فندق، بادام و پسته بهترین میان وعده محسوب می شود و برای تامین پروتئین، انرژی و برخی از مواد مغذی مانند آهن و روی مناسب هستند.

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: دانه های آفتابگردان، بادام و فندق غنی ترین منابع ویتامین E در گروه گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها هستند که بهتر است برای دریافت روزانه ویتامین E بیشتر از مغزدانه ها و دانه های روغنی  استفاده شود.به گفته وی، مصرف گوشت برای رشد نوجوانان لازم است و بسیاری از والدین به دلیل ترس از افزایش کلسترول و چربی اشباع، مانع از مصرف گوشت در نوجوانان می شوند که این کار توصیه نمی شود.

عبداللهی درباره مصرف گوشت توصیه کرد: اگر بخواهند گوشت یخ زده را آب پز کنند باید بلافاصله بعد از خارج کردن از فریزر آن را بپزند و اگر به هر دلیلی می خواهند گوشت از حالت یخ زده خارج شود، آن را 24 ساعت قبل از طبخ از فریزر خارج کرده و در یخچال بگذارند.وی خاطرنشان کرد: بعد از خرید گوشت قرمز، طیور و فرآورده‌های دریایی فوراً آنها را به خانه برده و در یخچال یا فریزر قراردهند و از نگهداشتن آنها در دمای اتاق به مدت طولانی اجتناب کنند و هرگز گوشت را نیم پز رها نکنند.وی تأکیدکرد: حتما برای بسته بندی‌ محصولات گوشتی از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنند که نسبت به رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر باشند زیرا وقتی گوشت در معرض هوا قرار می گیرد ویژگیهای کیفی و ارزش غذایی آن کاهش پیدا می کند.

..................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

موافقت معاون اول رئیس جمهور با اختصاص یارانه به پرورش‌دهندگان میگو

در سفر هیئت دولت به استان بوشهر، فعالان صنعت میگو طرح اختصاص یارانه تولید به پرورش میگو را به هیئت دولت و شخص معاون اول رئیس جمهور ارائه کردند که با موافقت وی روبه‌رو شد.مدیرعامل شرکت تعاونی پرورش‌دهندگان میگوی بوشهر با اعلام این مطلب گفت: دولت در سال 87 پرداخت یارانه صادراتی به میگو را مورد تصویب قرار داد و تا سال 87 تا 89 مبالغی به‌صورت مشمولی و مشروطی به صادرکنندگان پرداخت شد: به‌نظر می‌رسد در صورت اختصاص یارانه تولید به تناسب فاصله قیمت صادرات و قیمت تمام‌شده بتوان انتظار توسعه تولید میگو را داشت.وی ادامه داد: تا پایان آذرماه، حدود شش‌هزار و 500 تن میگو از سایت‌های پرورشی استان برداشت شد که نسبت به سال گذشته با 30 درصد افزایش روبه‌رو شده است.در زمان حاضر قیمت هر کیلوگرم میگوی پرورشی بین هشت تا هشت‌هزار و 500 تومان عنوان شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

خاویار پرورشی به کشورهای اروپایی و منطقه صادر شد

مدیرکل شیلات استان مازندران از صادرات خاویار پرورشی ایران به کشورهای آلمان، فرانسه، سوئیس و امارات متحده عربی خبرداد .به گزارش ایانا حسن حبیب نژاد گفت: از مجموع مراکز پرورش ماهیان خاویاری یکی از مراکز مهم خصوصی پرورش این گونه از ماهیان واقع در شهرستان ساری موفق به استحصال 156 کیلوگرم خاویار پرورشی شد.وی افزود: پس از استحصال خاویار و عمل آوری این محصول با کیفیت به کشورهای امارات متحده عربی ، آلمان، فرانسه و سوئیس صادر شد.وی با اشاره به این که خاویار استحصالی از نوع بلوگا است ، تصریح کرد: قیمت هرکیلوگرم خاویار پرورشی صادراتی 870 دلار بوده که در مجموع 135 هزار و 720 دلار ارز آوری برای کشور به همراه داشته است.

 مطالعه ادامه مطلب

دانلود فایل آشنایی با شیر ماهی جنوب (ویژگی ها و شرایط زندگی)

شیر ماهی جنوب جزوه معروف ترین ماهی های تجاری صید شده در خلیج فارس و دریایی عمان است که به دلیل کیفیت بالای گوشت و دورریز نسبتا پایین ان همیشه مورد توجه بوده است. شیر ماهیان گوشتخوار هستند و معمولا به صورت انفرادی یا در گله های کوچک در اب های کم عمق دیده می شوند. با توجه به مواردی که گفته شد و نظر به اینکه تعداد مقالات مربوط به این ماهیان ارزشمند در فضای مجازی بسیار کم است لازم دیدیم تا مطلبی جامع را در مورد ویژگی های عمومی این ماهی برای شما اماده کنیم. انچه در ادامه می آید مطلبی است به دو زبان فارسی و انگلیسی که می تواند به شما یک دید کلی در مورد این ماهیان ارایه دهد. وت پارس شما را به مطالعه این مطلب دعوت می کند.

 

برای دانلود روی عکس زیر کلیک کنید.

 مطالعه ادامه مطلب

اهمیت و انواع نرم تنان در جهان + دانلود فایل PDF

با توجه به رشد روز افزون صنایع جدید در کشور و به وجود آمدن امکانات جدید برای پرورش و تکثیر گونه های جدید آبزی مناسب دیدیم تا شما را با گونه های جدید و سود آور که به تازگی امکان تکثیر آنها در کشور فراهم شده است آشنا کنیم.آنچه در ادامه خواهد آمد مطلبی است در مورد نرمتنان جهان با تاکید بر گونه های موجود در دریای عمان و خلیج قارس. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این PDF با عنوان نرمتنان جهان با تاکید بر گونه های موجود در دریای عمان و خلیج قارس به قلم استاد ارجمند دکتر حسین عمادی می باشد که توسط وت پارس که در 109 اسلاید تهیه شده است. 

 

........................................
 منبع : سایت سازمان شیلات جمهوری اسلامی ایران

تهیه و تنظیم از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

پرواز قیمت خاویار

در حالی یک مقام مسئول دولتی از آمدن خاویار ارزان قیمت یک میلیون تومانی بر سر سفره مردم تا حداکثر یکسال و نیم دیگر خبر داده که هم‌کنون قیمت هر کیلوگرم خاویار 2 میلیون و 900 هزار تومان است، البته برخی‌ها این رقم را تا 4 میلیون و 120 هزار تومان هم اعلام می‌کنند. به گزارش خبرنگار مهر، شاید دیگر استفاده از واژه طلای سیاه منحصر به نامیدن نفت نباشد بلکه خیلی ها خاویار را طلای سیاه می نامند اما این طلای سیاه خوراکی که در اجلاس‌های مهم سیاسی جهان به عنوان غذای تشریفاتی و در مهمانی‌های مجلل اکثر کشورهای دنیا به عنوان غذای اشرافی مصرف می شود و جزء لیست دوم غذای ملکه انگلیس است، از سال گذشته تولید پرورشی آن به صورت رسمی در کشورمان آغاز شده است. بسیاری از افراد جامعه با طعم خاویار بیگانه اند و فقط آن را خوراک اعیان و یا یک محصول لوکس صادراتی می دانند به طوریکه وقتی از مردم کوچه و بازار سئوال می شود، خاویار خورده اید؟ آنها در پاسخ می گویند اگر یک گرم خاویار پیدا کردید به ما هم بدهید، چون همه آن به کشورهای دیگر صادر می شود. نظر شما چیست؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود ، وت پارس شما را به مطالعه کامل این گزارش در ادامه مطلب دعوت می کند.

این اظهارات درحالی است که مسئولان و دست اندرکاران استحصال و صادرات خاویار می گویند درحدود 2 سال است که صادرات خاویار نداریم اما رئیس سازمان شیلات چیز دیگری می گوید!

البته هم اکنون در فرودگاه بین المللی امام پرفروش ترین محصول خاویار است به طوریکه مسافران داخلی و خارجی قبل از رد شدن از گیت فرودگاه و نشستن در هواپیما به عنوان سوغات، خاویار با برند ایرانی را به همراه خود می برند.

به هرحال وقتی مدیرعامل شرکت جهاد نصر حمزه اعلام کرد تا یک سال و نیم دیگر خاویار ارزان قیمت یک میلیونی بر سر سفره مردم می آید، خیلی ها تعجب کردند، چون برای خیلی ها این یک میلیون تومان هم درشرایط فعلی پول زیادی است.

ازسوی دیگر صید غیرمجاز و قاچاق خاویار به پرستیژ طلای سیاه ایران در سطح جهان لطمه وارد می کند و از طرفی قاچاق آن موجب می شود ماهیان خاویاری نابالغ و کوچک صید شوند که این اقدام ضربه شدیدی را به ذخایر ماهی خاویاری خزر وارد می کند موجب به صدا درآمدن زنگ خطری برای انقراض قطعی ماهیان خاویاری می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

اطلس ماهیان غضروفی دریای مدیترانه

دریای مدیترانه خاستگاه بسیاری از گونه های شناخته شده آبزیان است. در بین تمام موجوداتی که در دریای مدیترانه زندگی می کنن ماهیان غضروفی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. ماهیان غضروفی که شامل انواع گونه های کوسه ها و سفره ماهیان می باشند همیشه به خاطر شکل خاص و مخوف شان مورد توجه انسان ها بوده اند. رفتارهای این آبزیان در هنگام شکار و تولید مثل از جالب ترین مباحث تحقیقاتی برای زیست شناسان به شمار می اید. با توجه به آنچه گفته شد لازم دیدیم تا اطلسی زیبا از گونه های مختلف این آبزیان زیبا را برای شما دوستداران آبزیان تهیه کنم تا شما هم با ریخت شناسی و اسم علمی این موجودات آشنا شوید و بتوانید از آنها برای تحقیقات خود در آینده استفاده کنید.

برای دریافت پوستر ها در سایز بزرگ روی لینک های زیر کلیک کنید. با تشکر بهرام ایمانطلب مدیر بخش آبزیان سایت وت پارس

پوستر شماره 1         پوستر شماره 2

 

 مطالعه ادامه مطلب