همه چیز در مورد آکواریوم های گیاهی (پوستر آموزشی)

محبوبیت واستفاده از آکواریوم های گیاهی به سرعت در حال افزایش است و می توان گفت آکواریوم های گیاهی شروعی بر نسل جدید آکواریوم ها خواهد بود. اما شما تا چه میزان با آکواریوم های گیاهی آشنایی دارید؟ در پوستر آموزشی که تهیه شده است به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ داده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در این پوستر آموزشی سعی شده است در مورد آکواریوم های گیاهی و چرایی استفاده ار آنها پاسخ داده شود.همچنین در بخشی از این پوستر ، به طور خلاصه و جامع در خصوص چرخه های مهم حاضر در این آکواریوم ها توضیحاتی داده شده است. برای دریافت و مطالعه پوسترهای آموزشی دیگر در زمینه حیوانات مختلف می توانید از صفحه اینفووت (InfoVet) در وت پارس استفاده نمایید. وت پارس برای نخستین بار اطلاعات آموزشی مختلف در زمینه دامپزشکی و علوم حیوانات را در ایران به شیوه پوستر آموزشی یا اینفوگرافیک منتشر می نماید.

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

لینک دانلود این تصویر در کیفیت خارق العاده جهت پرینت و تهیه پوستر : اینجا

شما نیز نظرات خود را در مورد این پوستر با ما در میان بگذارید. نظر شما در این مورد چیست؟

بخش ویژه اینفووت در وت پارس

تهیه ، ترجمه و طراحی پوستر از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

دستاورد تولید بتاکاروتن طبیعی از جلبک

مدیر بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور گفت: دستاورد تولید بتاکاروتن طبیعی از جلبک، در سطح پایلوت برای اولین‌بار در کشور رونمایی شد.دکتر محمدامین حجازی با اشاره به ویژگی‌های بارز این سیستم جدید که برای اولین‌بار در کشور ارائه می‌شود، افزود: با راه‌اندازی این سیستم می‌توان به خودکفایی در تولید ماده با ارزش بتاکاروتن دست یافت. وت پارس شما را به مطالعه مشروح این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

مجری طرح در حاشیه مراسم رونمایی از این دستاورد مهم که در بیوتکنولوژی شمال غرب و غرب کشور در تبریز طراحی و احداث شده است، گفت: طی مراسمی با حضور دکتر خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی، آیت‌اله عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، دکتر پرهمت معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مدیران و رؤسای ستادی و مؤسسات و محققان وزارت جهاد کشاورزی، از دستاورد مدیریت بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور در طراحی و ساخت سیستم فتوبیوراکتور جدید برای تولید بتا‌کاروتن طبیعی از جلبک دونالیلا رونمایی شد.

دکتر محمدامین حجازی با اشاره به ویژگی‌های بارز این سیستم جدید که برای اولین‌بار در کشور ارائه می‌شود، افزود: با راه‌اندازی این سیستم می‌توان به خودکفایی در تولید ماده با ارزش بتاکاروتن دست یافت و علاوه بر آن ده‌ها میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی، دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت فتوبیوراکتورهای تمام کنترل شده، توسعه صنعت بیوتکنولوژی ریزجلبک‌ها درکشور، ایجاد اشتغال برای نیروی کار متخصص و ساده، استفاده بهینه از منابع کم ارزش بخش کشاورزی جهت تولید ترکیبات با ارزش بالا از دیگر ویژگی‌های بارز این سیستم است.

 

 مطالعه ادامه مطلب

کشنده قرمز یک بیوتروریست هست؟

کوکلودینیوم کولیکوئیدس جلبکی است که طی پایش‌های 30 ساله گذشته از خلیج فارس تا دریای عمان مشاهده نشده است و به‌نظر می‌رسد رشد این جلبک ناشی از مبارزه بیوتروریسم بر علیه کشورمان باشد.رئیس مؤسسه علوم شیلاتی کشور امروز یک‌شنبه (12 آذرماه 91) در سمینار یک‌روزه ارائه دستاوردهای طرح ملی پایش کشند قرمز در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان با اعلام این مطلب گفت: این پدیده ابتدا در چهارم مهرماه 1387 مشاهده شد که این موضوع هشت ماه به طول انجامید که همین امر به تهدید چرخه زیستی در خلیج فارس و دریای عمان منجر شد.وضوع رشد کشند قرمز در خلیج فارس باعث شد تا نیروهای علمی کشور علاوه بر مقابله با بحران ضمن آشنایی با علوم جدید خود را در مقابله با تهدیدات آتی مجهز کند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

وی خاطرنشان کرد: این موجود زنده در برخی موارد سمی تولید می‌کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تأثیر می‌گذارد و باعث فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به‌دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، پدیده کشند قرمز به سرعت از استان هرمزگان به سمت تنگه هرمز و بندرعباس روانه شد، حتی در بندر لنگه نیز وجود این پدیده دیده شد و حتی در جزیره قشم و بندر جاسک موجبات مرگ تعداد زیادی از آبزیان را فراهم کرد. به‌گونه‌ای که اجساد 30 تن ماهی از سواحل این مناطق جمع‌آوری شد. به‌دنبال این مسئله با احتمال اینکه این یک حمله بیوتروریستی است، کارشناسان مؤسسه تحقیقات شیلات ایران با حمایت دولت، وزارت جهاد کشاورزی و استانداران استان‌های جنوبی کشور مأمور بررسی و کنترل آن شدند.

طی چند سال اخیر دستاوردهای علمی در همه بخش‌های کشور زمینه سرافرازی کشور را فراهم کرده و بخش کشاورزی و شیلات نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

در این راستا محققان و دانشمندان ایرانی در مؤسسه تحقیقات شیلات ایران از این تهدید بیوتروریست فرصتی را فراهم کردند که اینک باید به آن افتخار کرد. بررسی‌های محققان ایرانی ثابت کرد خصوصیات ژنتیکی پدیده کشند قرمز که به‌صورت غیرمتعارف رشد می‌کرد، نظیر خصوصیات ژنتیکی پدیده‌های مشابهی است که در سواحل ژاپن و آمریکا نیز رخ داده است.

هرچند هنوز هم بسیاری با رد چنین ادعایی می‌گویند شکوفایی این پدیده در آب‌های ساحلی کشورمان می‌تواند به‌دلیل تخلیه آب توازن کشتی‌هایی باشد که به سواحل رفت و آمد می‌کنند، اما بررسی‌های کارشناسی نشان داد که ریشه بروز چنین پدیده‌ای تنها نمی‌تواند به این دلیل باشد.

گفتنی است، در این همایش شرکت‌کنندگان درباره بررسی تنوع گونه‌های پلانگتونی مضر شکوفا شده، شناسایی عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیستی، بروز شکوفایی پلانگتونی مضر و ارائه راه‌های کنترل و مبارزه با بروز شکوفایی پلانگتونی به ارائه مقاله خواهند پرداخت. این همایش در سالن آمفی‌تأتر مؤسسه تحقیقات و مراتع کشور در حال برگزاری است.

 مطالعه ادامه مطلب

گیاهان آبی و سازگاری انها با ماهی کوی

خوبی گیاهان برای برکه های کوی این است که فضایی طبیعی را برای کوی ها ایجاد می کند و در استخر هایی که در معرض آفتاب مستقیم هستند می توانند پناهگاهی برای فرار از نور شدید خورشید باشد و برخی از این گیاهان می توانند غذای مورد نیاز ماهیانتان را در زمان نبود شما تامین کنند.چه میزان با این گیاهان آشنایید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ماهی کوی

گیاهان آبزی یا در اصطلاح گیاهان آبی نقش مهمی را در استخر های کوی بازی می کنند. این گیاهان با استفاده از مواد زاید نیتروژن دار تولید شده توسط ماهیان رشد کرده و این در حالی است که استفاده این مواد توسط گیاهان به بهبود شرایط اب و رشد نکردن جلبک های مضر کمک شایانی می کند. از دیگر فواید گیاهان برای برکه های کوی این است که فضایی طبیعی  را برای کوی ها ایجاد می کند و در استخر هایی که در معرض افتاب مستقیم هستند می توانند پناهگاهی برای فرار از نور شدید خورشید باشد و برخی از این گیاهان می توانند غذای مورد نیاز ماهیانتان را در زمان نبود شما تامین کنند. با توجه به گفته هایی که در بالا آمد به بررسی گونه های گیاهی که قابل نگه داری در برکه هستند و شرایط نگه داری انها می پردازیم.برای آشنایی بیشتر با چرخه نیتروژن در دنیای آبزیان اینجا را مطالعه نمایید.حال با دو گونه از این گیاهان آبزی به طور خلاصه آشنا خواهیم شد.

Azolla Caroliniana گیاه ازولا

Azolla Caroliniana گیاه ازولا

گیاهی است که در سطح اب شناور می ماند و ارتفاع ان هرگز از ۱-۲ سانتی متر تجاوز نمی کند. ازولا یک سرخس شناور محسوب می شود و یک گیاه بومی مناطق گرمسیری است در صورت تامین نشدن نیتروژن مورد نیازش می تواند ان را از هوا تامین کند. رشد ان بسته به شرایط برکه می تواند از معمولی تا سریع متفاوت باشد. به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد و بازه دمایی بین ۶-۲۷ درجه سانتی گراد را تحمل می کند. هرچند این گیاه گیاهی خوب برای یک برکه محسوب می شود ولی اگر نتوانید رشد انرا کنترل کنید به بزرگترین مشکل برکه ی شما بدل خواهد شد و به همین دلیل است که با داشتن تمامی شرایط ایده ال ان را برای برکه توصیه نمی کنند. برای کنترل این سرخس باید ان را با استفاده از توری از سطح اب جمع کنید تا با رشد بیش از حد خود راه تبادل هوایی را در سطح اب نگیرد. البته بعضی از کوی ها به خوردن انها علاقه نشان می دهند.

Nymphaea Pubescens نیلوفر آبی

Nymphaea Pubescens نیلوفر آبی

بدون شک این گیاه شاید محبوب ترین گیاهی باشد که در جهان درون برکه های کوی نگه داری می شود . امروزه گونه ها و رنگ ها موجود ان اگر بیشتر از نژاد های کوی نباشد کمتر از ان نیز نیست. این گیاه دارای برگهایی پهن و گسترده در سطح اب می باشد. ریشه این گیاه باید در درون گلدانی حاوی خاک مخصوص گیاهان اکواریومی قرار گیرد. گل این گیاه زیبایی خاصی را به برکه می بخشد. نگه داری از انها مشکل نبوده و به محدوده دمایی ۲۲-۳۰ درجه سانتی گراد برای بهترین رشد و گلدهی نیازمندند. مقدار نور مورد نیاز انها زیاد تا خیلی زیاد می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب