نماینده دامپزشک مجلس : استیضاح حجتی فارغ از تنش ها و جهت گیری های سیاسی است

وت پارس - سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی جمع بندی کمیسیون مربوطه برای استیضاح وزیرکشاورزی را در راستای منافع ملی کشور و فارغ از تنش ها و جناح بندی های سیاسی عنوان کرد.

دکتر علی وقف چی نماینده دامپزشک مجلس شورای اسلامی ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی وقف چی ضمن گفت وگو با برنامه "بدون خط خوردگی" با اشاره به اینکه به کرات مجلس به وزیر کشاورزی تذکر داده است، گفت: «متاسفانه آقای حجتی به تعهداتی که در ارتباط با تغییرات کلان کشور داده بودند، عمل نکردند و در عین حال تمهیدات بدتر از گذشته صورت گرفته.»وی افزود: «ما معتقدیم نگاه های شهرستانی به موضوعات یک آسیب است و بحث های اصلی اگر ترمیم شود، قطعا موثر خواهد بود اما [به این موضوعات از سوی مجموعه وزارت کشاورزی توجه نشد] و دوستان در کمیسیون کشاورزی به این نتیجه رسیدند که دور از تنش های سیاسی و جناح بندی ها و با در نظر گرفتن منافع ملی طرح استیضاح وزیر را عملیاتی کنند.»
وقف چی گفت: «معتقد بودیم اگر موارد متعددی در سطح وزارتخانه صورت گیرد، مشکلات در بخش کشاورزی کشور مرتفع خواهد شد؛ دوستان ما نیز 56 سوال و اشکال اساسی را در استیضاح وزیر آورده اند.»وی عدم افزایش قیمت شیر به مدت 5 سال را از جمله محورهای مورد نظر مجلس دانست و افزود: «این مسئله مشکلات زیان باری را برای صنعت گاوداری کشور درپی خواهد داشت؛ همچنین خسارت مالی سرمازدگی مزارع زیتون بعد از 2 سال وصول نشده است.»
وقف چی امتناع وزارتخانه در اعلام قیمت تضمینی گندم را از دیگر سطوح این استیضاح برشمرد و ادامه داد: «متاسفانه هیچ اقدامی در ارتباط با بحران آب در سطوح مدیریتی انجام نگرفته است و در رابطه با واردات بی رویه محصولات کشاورزی [اقداماتی را انجام داده اند].»
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: «بیماری آنفولانزا در طیور نزدیک به 30 میلیون قطعه طیور را از بین برده و حدود 7 برابر سال های گذشته بوده است و یکی از اصلی ترین دلایل استیضاح وزیر است و این موارد بارها و بارها تذکر داده شده است.»
وقف چی در بخشی دیگر از برنامه "بدون خط خوردگی" با ابراز امیدواری نسبت به انجام این استضاح در فضایی دور از باندبازی های سیاسی گفت: «دولت باید از این فرصت بوجود آمده استفاده کند. رویکرد دوستان ما در دولت جالب نیست و مجلس باید کمک کند این روند از بین برود.»/

 مطالعه ادامه مطلب

سخنگوی كمسيون اجتماعی مجلس از سازمان دامپزشكي كشور تقدیر کرد

وت پارس - سخنگو كمسيون اجتماعي مجلس با  تقدیر از سازمان دامپزشکی کشور برای مدیریت کارها، اظهار کرد: چندی پیش بحث آنفلوآنزای مرغی در جامعه به وجود آمد که خوشبختانه سازمان دامپزشکی توانست با مدیریت بسیار خوب کار را پیش ببرد. البته در سال‌های قبل نیز اقدامات به هنگام سازمان دامپزشکی در امور مختلف موجب شد تا کشور دچار بحران نشود.

سخنگو كمسيون اجتماعي مجلس

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومي زهرا ساعي صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز زن كه در ساختمان سازمان دامپزشكي كشور برگزار شد،با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی در راستای ارتقاء وضعیت بانوان در کشور، گفت: براساس تصمیمات اخذ شده قرار شد تا 30 درصد از مسئولیت‌های مدیریت کلان کشور در دست بانوان باشد که قرار شد در طول پنج سال برنامه ششم توسعه این کار عملیاتی شود.
این نماینده مجلس با تاکید بر این مساله که نگاه ما جنسیتی نیست، اظهار کرد: باید شایسته‌سالاری در ارگان‌های مختلف دولت حکمفرما باشد، چرا که اگر نگاه توسعه محور در کشور حاکم شود باید تلاش کرد تا نیروهای شایسته را وارد مجموعه کاری کنیم.
وی با بیان این که در حال حاضر 17 نماینده خانم در مجلس شورای اسلامی مشغول به فعالیت هستند، گفت: این عدد بیانگر بیشترین تعداد حضور بانوان در ادوار دولت است، چرا که تاکنون بیشترین عدد حضور بانوان در مجلس شورای اسلامی تنها 9 خانم بوده است.
ساعي با بیان این‌که بحث عدالت جنسیتی توانمندسازی زنان و بیمه زنان خانوار با سه فرزند مواردی بود که اخیرا در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تصمیم‌گیری واقع شد، گفت: با توجه به این‌که خانم‌ها نقش‌های چندگانه‌ای قبول می‌کنند باید قوانین و تسهیلات نیز حمایت کننده مسئولیت‌های آنها باشد لذا مجلس شورای اسلامی نیز همین هدف را برای بانوان کشور دنبال می‌کند.اين مقام مسؤول با بیان این که در حال حاضر 17 نماینده خانم در مجلس شورای اسلامی مشغول به فعالیت هستند، گفت: این عدد بیانگر بیشترین تعداد حضور بانوان در ادوار دولت است، چرا که تاکنون بیشترین عدد حضور بانوان در مجلس شورای اسلامی تنها 9 خانم بوده است.
ساعي با بیان این‌که  بحث عدالت جنسیتی توانمندسازی زنان و بیمه زنان خانوار با سه فرزند مواردی بود که اخیرا در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و تصمیم‌گیری واقع شد، گفت: با توجه به این‌که خانم‌ها نقش‌های چندگانه‌ای قبول می‌کنند باید قوانین و تسهیلات نیز حمایت کننده مسئولیت‌های آنها باشد لذا مجلس شورای اسلامی نیز همین هدف را برای بانوان کشور دنبال می‌کند.در ادامه اين مراسم عليرضا رفيعي پور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به جایگاه بالای زنان و مادران در جامعه سازمان دامپزشکی کشور توجه زیادی به ارتقاء مزیت معیشتی بانوان همکار در این سازمان را دارد.
وي با اشاره به جایگاه بالای زن و مادر در جامعه اظهار کرد: هرچه زمان می‌گذرد نقش خانواده و مادر تجلی بیشتری در جامعه پیدا می‌کند.به گفته رييس سازمان دامپزشكي كشور زمانی که شان واقعی زن در جامعه به خوبی دیده نشود مشکلات اجتماعی نیز افزایش می‌یابد، چرا که زن جزو خلقت‌های کم‌نظیر خداوند است که در آن واحد چندین مسئولیت را به نحو عالی پیش می‌برد.

 مطالعه ادامه مطلب

چهارمین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی استان ها برگزار شد

وت پارس - چهارمین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی استان‌ها در سال جاری با حضور رییس سازمان، معاونان و مدیران ستادی روز شنبه نوزدهم اسفند ماه جاری برگزار شد.

چهارمین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دامپزشکی استانها برگزار شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ،در این مراسم مباحث و موضوعات مربوط به معاونت بهداشت و پیشگیری ، معاونت تشخیص و درمان ، معاونت توسعه مدیریت و منابع و مرکز تشخیص آزمایشگاه‌های مرجع در خصوص واکسیناسیون دام،معرفی ستاد آنفلانزا ، انتظارات ستاد ازاستان‌ها،واگذاری مسوولیت صدور گواهی سلامت،جوجه ریزی در سامانه و گواهی حمل ،اثر بخشی واکسن‌های رایج در حوزه دفتر طیور و مسائل مربوط به صادرات در حوزه قرنطینه مطرح شد.
در همین راستا علیرضا رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور در این مراسم با اشاره به اهمیت افزایش همکاری بین بخشی،گفت:در شرایط فعلی لازم است که مدیران کل روابط خود را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان وشهرستان و همچنین مقامات استانی توسعه دهند تا مشکلات دامپزشکی در استان برطرف شود.
وی ادامه داد:علاوه بر این لازم است مدیران کل همکاران مستعد و با کیفیت کاری بالا در استان را شناسایی و به سازمان معرفی کنند تا مورد تشویق قرار گرفته و از راندمان کاری آن‌ها در قسمت‌های مطلوب تر استفاده شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه لازم است کلیه استان‌ها در مبحث کشتار غیر مجاز دام وارد شوند،عنوان کرد:ضروری است تا کلیه استان‌ها نسبت به ساماندهی کشتارگاه‌های دام استان اقدام کنند و مستندات خود را حفظ و نگهداری کنند  تا در آینده درگیر دستگاه‌های نظارتی نشوند.
رفیعی پور تاکید کرد: باید شورای مشورتی در سازمان دامپزشکی و استان‌ها پیگیری شود و از افراد صاحب نظر و دارای ایده و فکر در حوزه دامپزشکی و عرصه های مختلف کاری در این شورا ها دعوت به عمل آید تا از تجربیات آن‌ها استفاده شود.
به گفته وی باید عملیات عمل آوری کود مرغی و عقیم سازی آن جهت جلوگیری از شیوع آنفلانزا بدقت پیژیری و اجرا شود ،همچنین به منظور بهسازی فضای دامداری‌های سنتی،از طریق جهاد کشاورزی استان‌ها پیگیری لازم برای جذب اعتبارات جهت بهسازی فضای دامداری‌های سنتی به‌عمل آید.

 مطالعه ادامه مطلب

طرح ملی توانمندسازی و توسعه مراکز دامپزشکی گامی مهم در جهت اشتغال پایدار فارغ‌التحصیلان

وت پارس - سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران طرح ملی توانمندسازی و توسعه مراکز بهداشتی- درمانی دامپزشکی را با هدف بهره‌مندی اعضای این سازمان از تسهیلات طرح‌های اشتغالزا در کشور از جمله قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری تهیه و تدوین نموده است.

تدوین برنامه ای جامع برای مقابله با آنفلونزای پرندگان از سوی سازمان دامپزشکی ضروری است

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، معاون اول رییس جمهور آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از تسهیلات و منابع صندوق توسعه ملی را آبان‌ماه امسال به برخی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرد.
بر این اساس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران طرح ملی توانمندسازی و توسعه مراکز بهداشتی- درمانی دامپزشکی را به منظور حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری  و بهره‌مندی اعضای این سازمان از تسهیلات این قانون و با هدف اشتغالزایی توسعه خدمات بخش غیردولتی دامپزشکی، تأمین حقوق جوامع روستایی و عشایری به خدمات بهداشتی و درمانی دامپزشکی، جلوگیری از خودتشخیصی بیماری‌های دامی و مصرف خودسرانه دارو توسط روستاییان، تقویت نظام مراقبت و گزارش‌دهی و ارتقا توان پیش‌بینی و پیشگیری رخداد بیماری‌های دامی، توزیع متوازن جغرافیایی پوشش خدمات دامپزشکی تدوین و به وزارت جهاد کشاورزی و نیز نظام دامپزشکی استان‌های سراسر کشور ارائه نموده است.
در دستورالمعل اجرایی این آئین‌نامه، نرخ سود تسهیلات در مناطق روستایی 6 درصد همراه با اقساط ۸ساله و در شهرهای زیر۱۰هزار نفر ۱۰درصدی همراه با سرمایه گردش  ۱۸ماهه ئر نظر گرفته شده است که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی کارا به آدرس http://kara.mcls.gov.ir  نسبت به ثبت نام و دریافت این تسهیلات اقدام نمایند.

 مطالعه ادامه مطلب

زمان برگزاری مراسم تشییع و ترحیم مرحومه فرحناز داوری اعلام شد

وت پارس - زمان برگزاری مراسم تشییع و ترحیم مرحومه فرحناز داوری ، دانشجوی رشته دامپزشکی که چند روز پیش بر اثر ابتلا به بیماری سرطان دار فانی را وداع گفته بود ، اعلام شد

 فرحناز داوری دانشجوی رشته دامپزشکی

به گزارش وت پارس ، مراسم تشیع پیکر آن مرحومه پنج شنبه ساعت ۹:۳۰ از مقابل درب منزل ایشان برگزار می گردد.اطلاعات تکمیلی در تصویر ذیل درج شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

شایعات استفاده از گوشت گربه در فرآورده های گوشتی مبنای علمی و اساسی ندارد

وت پارس - به گزارش ایرنا، غلامرضا امینی در حاشیه دوره آموزشی مدیران کنترل کیفی کارخانجات و صنایع همدان در جمع خبرنگاران بیان کرد: در طرح کنترل بازار، کارشناسان استاندارد بعنوان خریدار و مصرف کننده از بازار نمونه هایی را برداشت کرده و مورد آزمایش قرار می دهند که تنها 15 درصد از آنها با استانداردهای ملی تطابق نداشتند.

مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال سازمان ملی استاندارد

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا ، وی با بیان اینکه طرح کنترل بازار در سراسر استان ها به طور مستمر اجرا می شود، به مصرف کنندگان اطمینان خاطر دارد، کالاهای دارای نشان استاندارد عاری از آلاینده های شیمیایی، سموم و فلزات سنگین است.
امینی یادآورشد: هم اینک بحران جدی در حوزه غذایی نداریم و درصد انطباق فراورده های غذایی با مولفه های استاندارد بسیار بالاست.
استفاده از گوشت گربه در فرآورده های غذایی شایعه است
مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال سازمان ملی استاندارد با اشاره به برخی شایعات در فضاهای مجازی مبنی بر استفاده از گوشت گربه در فرآورده های گوشتی گفت: این شایعات مبنای علمی و اساسی ندارد و مردم نباید بپذیرند.
امینی توضیح داد: استفاده از حیوانات حرام گوشت در تولید سوسیس و کالباس با عقل و منطق سازگاری ندارد و کارشناسان سازمان استاندارد آماده پاسخگویی و شفاف سازی ابهامات و سوال های مردم در این زمینه هستند.
وی یادآورشد: سوسیس و کالباس و فرآورده های غذایی مشابه مشمول استاندارد اجباری است و گوشت به عنوان ماده اولیه ازتولید تا در کارخانه تحت کنترل شبکه دامپزشکی و سپس در تمام مراحل تولید توسط مدیران کنترل کیفیت نمونه برداری و آزمایش می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

سرانجام استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام وصول شد

وت پارس - عضو هیئت رئیسه مجلس طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی را اعلام وصول کرد.

محمود حجتی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، اکبررنجبرزاده در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 16 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی را که در تاریخ 27 دی 96 به کمیسیون کشاورزی ارجاع شده بود را اعلام وصول کرد و گفت: با توجه به اصرار 10 نفر از نمایندگان متقاضی برابر ماده 223 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می شود.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مطابق با ماده 225 آیین‌نامه داخلی مجلس وزیر جهاد کشاورزی حداکثر ظرف مدت 10 روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات در جلسه علنی مجلس خواهد بود.

خبر تکمیلی

به گزارش وت پارس ، علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص نشست صبح امروز(چهارشنبه 16 اسفندماه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، اظهار داشت: صبح امروز در نشست کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی با حضور استیضاح کنندگان و وزیر جهاد کشاورزی بخشی از سوال‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

 مطالعه ادامه مطلب

یک دانشجوی دامپزشکی در میان برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره دانشجویان نمونه

وت پارس - 40 دانشجوی نمونه کشوری در مراسمی که عصر روز گذشته با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، معرفی شدند.

برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره دانشجویان نمونه

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که عصر روز گذشته در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، ۲۷ دانشجو از وزارت علوم و ۱۳ دانشجو از وزارت بهداشت به عنوان برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه سراسر کشور معرفی و تقدیر شدند.اسامی دانشجویان نمونه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به شرح زیر است:
۱. مصطفی پردلی- کارشناسی زیست‌شناسی از دانشگاه فرهنگیان
۲. سینا جنگجو – کارشناسی شهرسازی از دانشگاه شیراز
۳. سجاد رشید – کارشناسی روانشناسی‌بالینی از دانشگاه محقق اردبیلی
۴. شراره صادقی – کارشناسی علوم تربیتی از دانشگاه فرهنگیان
۵. شیما ملکی – کارشناسی روانشناسی از دانشگاه فرهنگیان شهید باهنر همدان

 مطالعه ادامه مطلب

سازمان دامپزشکی کشور برنامه ریزی خوبی در خصوص مسئله آنفلونزا نداشت

وت پارس - عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: این گلایه به وزارت جهاد کشاوزی وارد است که در تنظیم بازار محصولات کشاورزی، دامی و طیور نتوانسته است موفق عمل کند که این مسئله به عدم برنامه‌ریزی این وزارتخانه برمی‌گردد.

عباس پاپی‌زاده

به گزارش وت پارس و به نقل از میزان ، عباس پاپی‌زاده با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ تحت تاثیر تلفات بیماری آنفولانزا است و متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی برنامه ریزی درستی در این بخش نداشته اند و ما به صورت تکراری هر شش ماه یک بار این وضعیت را مشاهده می‌کنیم.وی افزود: درباره قیمت تخم مرغ مرتباً ما در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی از وزارت جهاد کشاورزی خواسته ایم که یک برنامه جامعی در خصوص پایداری سطح تولید به کمیسیون ارائه دهد که تاکنون این مسئله محقق نشده است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به تاثیر میزان جوجه ریزی در زمینه افزایش قیمت تخم مرغ بیان داشت: درکنار این موضوع بیماری آنفولانزا یکی از عوامل جدی افزایش قیمت تخم مرغ در یکسال گذشته بوده است و گله‌های مادری بسیاری تحت تاثیر این بیماری از بین رفتند.
پاپی‌زاده تاکید کرد: معقتدم مشکل افزایش قیمت تخم مرغ قابل حل است، اما باید وزارت جهاد کشاورزی برنامه مدون و جامعی در این زمینه تهیه کند و منتظر نماند تا بحران اتفاق بیافتد.وی اظهار داشت: همچنین این گلایه به وزارت جهاد کشاوزی وارد است که در تنظیم بازار محصولات کشاورزی، دامی و طیور نتوانسته است موفق عمل کند که این مسئله به عدم برنامه‌ریزی این وزارتخانه برمی‌گردد.

 مطالعه ادامه مطلب

واکسن‌های مورد نیاز نظام سلامت دامپزشکی با حمایت معاونت علمی تولید می‌شود

وت پارس - دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تولید واکسن های دام، طیور و آبزیان در یک همکاری مشترک بین معاونت علمی، وزرات جهاد کشاورزی، شرکت دارویی برکت و سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی خبر داد.

مخالفت گسترده فعالان صنعت طیور با ورود واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص تولید واکسن در کشور، گفت: در یک همکاری مشترك بین معاونت علمی ریاست جمهوری، وزرات جهاد کشاورزی، شرکت دارویی برکت و سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و با هدف ارتقاي کمي و کیفي واکسن های مورد نیاز نظام سلامت در حوزه استراتژیک واکسن های انسانی،دام، طیور و آبزیان، واکسن های مورد نیاز این سه حوزه تولید می شود.
به گفته قانعی، تولید واکسن آبزیان مورد نیاز نظام سلامت دامپزشکی کشور، واکسن های دام و طیور و همچنین ارتقاء سطح کمی و کیفی واکسن های دام، طیور و آبزیان به منظور ساماندهی تولید واکسنهای مذکور و تعامل اجزای زنجیره ارزش تولید واکسن های دام، طیور و اجرایی شدن ساز وکارهای تشویقی برای توسعه شرکتهای دانش بنیان عرصه واکسن های دام، طیور و آبزیان کشور از جمله اقدامات مشترک خواهد بود.وی همچنین تصریح کرد: اجرایی شدن ساز و کارهای تشویقی برای توسعه شرکتهای دانش بنیان عرصه واکسن های دام، طیور و آبزیان مورد نیاز نظام سلامت دامپزشکی کشور نیز از دیگر اقدامات موثر در این حوزه است.

 مطالعه ادامه مطلب