رییس سازمان دامپزشکی : امکان تصور یک روز و حتی یک لحظه بدون دامپزشکی وجود ندارد

وت پارس - دکتر رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۹۵ درصد واکسن‌های دامی تولید داخل است و تنها ۵ درصد مابقی در زمان اضطرار وارد کشور می‌شود.

رییس سازمان دامپزشکی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی در همایش روز جهانی دامپزشکی که امروز صبح در سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی برگزارشد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ایران به دلیل داشتن دانشمندان مجرب، امکانات و تجهیزات، توانایی تشخیص و درمان بیماری های دامی در بخش خصوصی و دولتی را دارا است.وی با اشاره به اینکه 95 درصد واکسن‌های دامی تولید داخل است، افزود: 5 درصد مابقی در زمان اضطرار وارد کشور می شود.
رفیعی پور با بیان اینکه در حوزه واکسن طیور دچار نواقصی هستیم،گفت: با وجود آنکه دانش بومی ساخت واکسن طیور در کشور وجود دارد و  تولید واکسن های جدید  یک تا دو سال طول می کشد، اما تنها 65 درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود.
به گفته وی؛ هم اکنون 4 شرکت دانش بنیان در زمینه تولید واکسن در کشور مشغول فعالیت هستند، چراکه سالانه نیازمند 2.5 میلیون دوز واکسن هستیم که تنها 65 درصد این میزان در داخل تولید می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه کنترل بیماریآنفلوانزا فوق حاد پرندگان در شرایط مناسبی قرار دارد، بیان کرد: با توجه به مدیریت و کنترل مناسب در هفته های اخیر، روند شیوع بیماری متوقف شده است.
به گفته این مقام مسئول؛ روند بیماری آنفلوانزا حاد پرندگان از بخش صنعتی خارج شد و تنها در کانون های بومی و روستایی شاهد بیماری هستیم.وی با اشاره به موضوع  بیوتروریسم تصریح کرد: ما و کشورهای منطقه باید مراقب بیماری بیوتروریسم و تهدیدات زیستی باشیم، چراکه در آمریکا 6 میکروب و ویروس در این زمینه وجود دارد که این کشور با سو استفاده از آنها می تواند  جنگ میکروبی به راه بیندازد.
به گفته رفیعی پور؛ از مجموع 6 میکروب بیوتروریسم، 5 بیماری همچون سیاه زخم، مشمشه، تب برفکی و... در حوزه دامی وجود دارد.وی کاهش اعتبارات سازمان دامپزشکی در سال 97 را رد کرد و گفت: در حوزه اعتبارات به دلیل مسئولیت سنگینی که سازمان دامپزشکی دارد، پاسخگوی نیاز جامعه هدف نخواهد بود و با وجود آنکه اعتبار سازمان در سال 97 کاهش نیافته است، اما به دلیل کاهش هزینه های سلامت نیازمند توجه بیشتر است.

 مطالعه ادامه مطلب

انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت بطور جدی پیگیری خواهد شد

وت پارس - رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: ۱۰ سال است که دامپزشکان و متخصصان این حوزه برای سرمایه‌گذاری در این بخش از تسهیلات ارزان‌قیمت محروم هستند و برای اینکه بتوانیم قیمت‌ تمام‌شده را پایین بیاوریم، باید فکری بکنیم.

دکتر صفری رییس سازمان نظام دامپزشکی ایران

رئیس سازمان نظام دامپزشکی در مراسم روز جهانی دامپزشکی با بیان اینکه در ماده ۲۱ قانون افزایش بهره‌وری کارهای خوبی در حوزه آموزش دامپزشکی انجام شده است، گفت: «محدودیت در پذیرش دانشجو در بخش دولتی یکی از کارهایی بود که انجام گرفت. با بررسی‌هایی که انجام دادیم، مذاکراتی که با اساتید دانشگاه و مکاتباتی که با وزارت علوم داشتیم، ما به عنوان سازمان نظام دامپزشکی از اینکه وزارت علوم بتواند آموزش دامپزشکی را سامان دهد، ناامید شدیم. در زمانی که وزارت علوم تولی‌گری آموزش دامپزشکی را داشته است، از بعد کیفیت و مدیریت جذب دانشجو آسیب دیدیم. کمااینکه رتبه پذیرش دانشجوی دامپزشکی در سال جاری ۸۸ هزار بوده است.»
انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت در جلسه آتی شورای نظام مطرح خواهد شد
به گزارش وت پارس و به نقل از حکیم مهر، «دکتر محمدرضا صفری» با اشاره به اینکه همکاران هیات علمی دانشگاه در شرایط خوبی نیستند، تصریح کرد: «سرانه آموزش دامپزشکی در دانشگاه‌ها بسیار پایین‌تر از پزشکی است، لذا ما در سازمان نظام دامپزشکی تصمیم گرفتیم که از این به بعد از انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت حمایت کنیم. این مساله در جلسه آتی شورای نظام مطرح خواهد شد و با تصویب آن پیگیری‌های ما در مجلس، دولت و وزارت بهداشت آغاز می‌شود تا سامانی به آموزش دامپزشکی دهیم.»
صفری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سازمان دامپزشکی گفت: «از آنجا که ما نماینده ۳۷ هزار نفر شاغل رشته دامپزشکی هستیم و به سازمان به عنوان نهاد حاکمیتی تعصب داریم، انتظار داریم یک سازمان توانمند مستقل در تصمیم‌گیری و عملکرد داشته باشیم. امروز سازمان دامپزشکی تازیانه زیادی خورده است و هر تصمیمی که بخواهد بگیرد، ده‌ها مرجع باید در مورد آن نظر دهند؛ از جمله در زمینه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که هر کس از در رسید، متخصص شد.»
وی با تاکید بر اینکه یک سازمان توانمند و مستقل در تصیم‌گیری می‌خواهیم، ادامه داد: «سازمان نظام دامپزشکی انتظار دارد بخش خصوصی که بخش بزرگ حرفه دامپزشکی است، مورد توجه بیشتری واقع شود. امروز به جهت توسعه حرفه و زیرساخت‌های تولید و نگاه به نگهداری حیوانات خانگی بخش خصوصی گسترده شده و البته صاحب نظر است. اما متاسفانه یک شکاف بین حاکمیت و بخش خصوصی دامپزشکی داریم که اتفاق خوبی نیست و کل حرفه را آسیب‌پذیر می‌کند.»
صفری گفت: «در سالی که گذشت چند قانون خوب از مجلس اخذ شد که در نوع خود بی‌نظیر بود و از جمله آن می‌توان به الزام به کارگیری مسئول فنی بهداشتی و مسئولیت پذیری همه زنجیره‌های دخیل از مزرعه، ممیزی غیر رسمی همه مراکز دخیل در حرفه دامپزشکی و بیمه مسئولیت حرفه‌ای به عنوان یک تکلیف در قانون که به عنوان وثیقه در دستگاه قضایی پذیرفته شود، اشاره کرد.»

 مطالعه ادامه مطلب

کنترل آنفولانزای مرغی از دست سازمان دامپزشکی خارج شده بود

وت پارس - عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از کنترل سازمان دامپزشکی خارج شد، گفت: در زمستان و بهار شاهد حضور پرندگان مهاجر در کشور هستیم که بیماری‌ها را با خود جابه‌جا می‌کنند.

حبیب‌ الله نیکزادی‌پناه

به گزارش وت پارس ، حبیب‌ الله نیکزادی‌پناه ، در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه کنترل بیماری‌های واگیردار، اظهارداشت: سازمان دامپزشکی کشور باید در مراکز بهداشتی از شیوع بیماری‌های مشترک بین دام و انسان پیشگیری کند تا جامعه در این زمینه شاهد زیان نباشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: آموزش‌های ترویجی و پیشگیری از بیماری‌ها مشترک بین دام و انسان به نفع جامعه است و از برخی زیان‌ها که قابل جبران نیست نیز جلوگیری می‌کند.
نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه با توجه به تلفات سنگین دامداری‌ها و مرغداری‌ها در مقابله با بیماری‌های تب برفکی و آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان قابل قبول بوده است، اظهار داشت: می‌توان گفت بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از کنترل سازمان دامپزشکی خارج شد، در زمستان و بهار شاهد حضور پرندگان مهاجر در کشور هستیم که بیماری‌ها را با خود جابه‌جا می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی باید هوشیارتر از گذشته شیوع این نوع بیماری‌ها را پیش‌گیری و پیش‌بینی کند، عنوان کرد: پیش‌گیری از بیماری‌های واگیردار و مشترک بین انسان و دام ابتر می‌ماند و کسی به آن توجه ندارد و همین مسئله باعث می‌شود تا شاهد خسارات جبران ناپذیری در کشور باشیم.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی باید آمادگی و عملکرد هوشیارانه‌تری داشته باشد، خاطرنشان کرد: مرغداران کشور در مواجه با بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان خسارات فراوانی را دیده‌اند و باعث شده تا برای واردات تخم‌مرغ مجبور به خروج ارز از کشور باشیم.

 مطالعه ادامه مطلب

معاون وزیر جهاد کشاورزی : ارزش کار دامپزشکان باید در جامعه تبیین شود

وت پارس - آمارها و اطلاعات نشان می دهد که نقش پیشگیری در دامپزشکی جهان طی چند سال آینده، چند برابر وضع امروز می شود و بودجه ای که برای خرید واکسن در دنیا اختصاص داده می شود حاکی از این است که ما ظرف هفت یا هشت سال آینده، هزینه هایی که صرف خرید واکسن برای پیشگیری می کنیم ۴ تا ۵ برابر امروز خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی : ارزش کار دامپزشکان باید در جامعه تبیین شود

به گزارش وت پارس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، دکتر اسکندر زند امروز شنبه در مراسم روز جهانی دامپزشکی در تهران اظهار داشت: ما برای مدل سازی امنیت غذایی در سال ۲۰۵۰ کار جامعی انجام داده ایم و در این راستا به سه محور افزایش تولید سطح، کاهش ضایعات و تغییر الگوی غذایی رسیده ایم و در همه این محورها، دامپزشکی نقش پر رنگی را دارد.وی با تاکید بر ساماندهی قوانین و مقررات مربوط به کیفیت محصولات کشاورزی و دامی تصریح کرد: ما باید محصول گواهی شده داشته باشیم و امروز دغدغه مردم در زمینه مصرف آنتی بیوتیک ها، کود، سم و وجود عناصر سنگین در محصولات کشاورزی باید ردیابی شود.
زند در عین حال نقش دامپزشکی در هرم پنجگانه غذایی کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت: بخش عمده هرم غذایی در کشور ما تحت پوشش محصولات دامی است و نظارت بر کیفیت آن بر عهده دامپزشکی می باشد.وی افزود: در سال های اخیر، نقش بیماری های غیر واگیر پر رنگ شده که بخشی از آن به مواد غذایی باز می گردد و از این رو، اهمیت نقش دامپزشکی در تامین بهداشت کشور مشخص تر می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حکومت برای حکمرانی نیاز به ابزارهای مختلف دارد و یکی از این ابزار ها در بخش کشاورزی، دامپزشکی است که باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد.وی به اهمیت تحقیقات دامپزشکی نیز اشاره کرد و اذعان داشت: آمارها و اطلاعات نشان می دهد که نقش پیشگیری در دامپزشکی جهان طی چند سال آینده، چند برابر وضع امروز می شود و بودجه ای که برای خرید واکسن در دنیا اختصاص داده می شود حاکی از این است که ما ظرف هفت یا هشت سال آینده، هزینه هایی که صرف خرید واکسن برای پیشگیری می کنیم ۴ تا ۵ برابر امروز خواهد شد.زند بر توسعه تحقیقات دامپزشکی تاکید کرد و گفت: ما نیاز به تحقیقات تحلیلی و گزارش های سالانه آن داریم تا نگاه سرمایه داران و سیاستمداران را تغییر دهیم.
وی در همین حال تقویت تحقیقات توصیفی ، فناورانه و توصیه های ترویجی برای کشاورزان را ضروری خواند و تصریح کرد: تا امروز ۲۷۰۰ محتوای ترویجی واگذار کردیم که تنها ۳۵ مورد آن مربوط به دامپزشکی بوده است.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خواستار راه اندازی نهضت آموزشی برای بهره برداران شد و اظهار داشت: در حوزه دامپزشکی نیاز به بازنگری در آموزش دانشگاهی و ضمن خدمت و آموزش بهره برداران داریم.وی با بیان این که اراضی کشاورزی کشور به ۱۰ هزار پهنه تقسیم بندی شده است و هر پهنه یک مسوول دارد، گفت: از این ظرفیت باید برای ترویج کشاورزی استفاده کرد.زند اذعان داشت: ما آمادگی واگذاری صنعت واکسن های دامی به بخش خصوصی را داریم.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر پیام محبی : نقش یک دامپزشک در سلامتی مردم می تواند از نقش یک پزشک بیشتر باشد

وت پارس - دکتر پیام محبی رئیس جامعه دامپزشکان ایران در گفتگویی مفصل با روزنامه شهروند به مناسبت روز جهانی دامپزشکی ، از نقش رشته دامپزشکی در سلامتی مردم گفت.

دکتر پیام محبی : نقش یک دامپزشک در سلامتی مردم می تواند از نقش یک پزشک بیشتر باشد

به گزارش وت پارس ، روزنامه شهروند در گزارش خود آورده است :
مردی با روپوش حین معالجه یک پرشین کت یا کسی که ایستاده و درحال چک‌کردن ورم‌های تن یک مادیان است؛ این نهایت تصور ما درباره دامپزشک است، چون غالبا نگاه‌مان به این دانش از دریچه زندگی مدرن شهری است؛ معالجه حیوانات خانگی، مشاوره درباره موجوداتی که زیر سقف آورده‌ایم و در کل هر آنچه مربوط به سرگرمی‌های ما به‌شمار می‌رود. درحالی‌که با نگاهی جامع‌تر می‌بینیم دام و پزشکی دام، سراسر زندگی ما را گرفته است؛ از گوشت حیواناتی که هر روزه مصرف می‌کنیم و باید با استانداردهای بهداشتی مطابق باشد تا تمام جانورانی که همگی در یک زیست بوم زندگی می‌کنیم. درواقع بیماری این موجودات، بیماری ما خواهد بود و سلامت‌شان، سلامت ما. آنچه در ادامه می‌خوانید به همین مباحث مربوط است و دکتر پیام محبی، رئیس جامعه دامپزشکان کشور دراین‌باره می‌گوید.
آقای دکتر، در روز جهانی دامپزشکی، مهمترین چالش‌های کشور ما در این حوزه چه موضوعاتی است؟
من فکر نمی‌کنم چالش‌های دامپزشکی در ایران تفاوت زیادی با چالش‌های جهانی داشته باشد و تنها می‌توان گفت که تفاوت در مدیریت و نگرش ما است. چالشی که علم دامپزشکی دارد، همه جا یکی است؛ یکی می‌تواند مدیریتش کند و دیگری نمی‌تواند.
چرا چنین مشابهتی را آن‌قدر وسیع می‌بینید؟
چون نیازهای نوع بشر در همه جای جهان یکی است. اگر می‌بینید که ما در زندگی روزمره‌مان نیازهای بیشتری مثلا نسبت به یک فرد اروپایی داریم، به این دلیل است که مدیریت‌مان از اروپایی‌ها بدتر است یا این‌که سوادمان از آنها کمتر است. به خاطر همین ما سخت‌تر می‌توانیم مسأله را حل کنیم. در نگاه وسیع‌تر باید گفت دامپزشکی علمی است که تقریبا در زندگی همه هست، در سلامت همه نقش دارد و فقط تفاوتش با دیگر مسائل این است که به اندازه بعضی از آنها دیده نمی‌شود. انسان‌ها عادت دارند فقط آن چیزی را که می‌بینند، بشناسند. مثلا در ذهن اغلب مردم دامپزشک کسی است که روپوش سفید پوشیده و در مطبش ایستاده و دارد سگ و گربه‌های محل‌شان را ویزیت می‌کند، بنابراین کمتر پیش می‌آید که مردم دامپزشکی را که دامداری می‌کند، ببینند؛ دامپزشکی که در کشتارگاه ایستاده و کیفیت گوشت را کنترل می‌کند، یا در کارخانه سر هر غذایی ایستاده و کیفیت گوشتش را تعیین می‌کند، کسی که در دامداری هست، کیفیت شیر را تعیین می‌کند، یا کسی که زنبور‌های عسل را درمان می‌کند تا عسل باکیفیت بدهند، یا کسی که میگو را درمان می‌کند، همه اینها هست، درواقع سلامت خیلی از فرآورده‌ها را تضمین می‌کند، بنابراین نقشی که دامپزشک در سلامتی مردم ایفا می‌کند، از نقش یک پزشک هم می‌تواند خیلی بالاتر باشد. مثال ملموس آن این است که افراد اول باید شکم‌شان سیر باشد تا بروند‌ پیش دکتر و ‌بگویندکه سرشان درد می‌کند، در آن قسمت سیری شکم، دامپزشک‌ها سلامتی‌اش را در جامعه تامین می‌کنند، به خاطر همین مسأله طیف کاری دامپزشک‌ها هم خیلی وسیع است. به قول معروف از آن سگ و گربه داخل خانه‌ها گرفته تا دامداری و گاوداری، تا حتی حیاط خانه، حیات وحش و محیط‌زیست و پرنده‌های مهاجر و... درواقع ما سلامت طیف وسیعی از موجودات زنده را پوشش می‌دهیم. شما می‌توانید یک روز صبح تصمیم بگیرید و فکر کنید و ببینید دامپزشکی چقدر در زندگی شما تأثیر دارد، این‌طوری شاید درکش بهتر باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

نگاهي بر مفهوم روز جهانی دامپزشكی / یادداشتی از دکتر ماکنعلی

وت پارس - دکتر ماکنعلی در یادداشتی در سایت سازمان دامپزشکی کشور از مفهوم روز جهانی دامپزشکی نوشت.

دکتر ماکنعلی

به گزارش وت پارس ، دکتر ماکنعلی در یادداشت خود با عنوان مفهوم روز جهانی دامپزشکی آورده است :
بر اساس تصمیم سازمان جهانی بهداشت دام و جامعه جهانی دامپزشکی 28 آوریل به عنوان روز جهانی دامپزشکی نام گذاری شده است و امروز، روز جهانی دامپزشکی با شعار نقش دامپزشکی در توسعه پایدار برای بهبود معیشت، سلامت و امنیت مواد غذایی نامیده شده است.
بر اساس تصمیم سازمان جهانی بهداشت دام و جامعه جهانی دامپزشکی 28 آوریل به عنوان روز جهانی دامپزشکی نام گذاری شده است و امروز، روز جهانی دامپزشکی با شعار " نقش دامپزشکی در توسعه پایدار برای بهبود معیشت، سلامت و امنیت مواد غذایی" نامیده شده است.
لذا بر خود دانستم تااین روز مهم را به تمامی کسانی که در عرصه سخت و پر مشقت بهداشت دام، سلامت مواد غذایی و توسعه پایدار کشور تلاش می کنند به خصوص به همکاران گمنام که در مناطق محروم و مرزی و با حداقل معاش اما آبرومندانه برای توسعه و بهبود معیشت، سلامت و امنیت مواد غذایی مردم و کشور تلاش می کنندتبریک بگویم.میخواهم در رابطه با این روز مهم مطلبی را بنویسم تا شاید با انتشار آن به ارتقاء کیفی همکاران دامپزشکی کشور کمکی ولو بسیار جزیی شود.
در کشور ما جامعه دامپزشکان ایران که نمایندگی صنفی دامپزشکان را بایستی از جمله وظایف خود بداند، امید می رود که امروز خلاصه ای از عملکرد خود را منتشر کند تا منجر به افزایش کارایی دامپزشکی کشور از يك طرف شده و از طرف دیگر در بهبود معیشت صنف خود بطور مستقیم و غیر مستقیم نقش ایفا میکند.
امروزه بر کسی پوشیده نیست که بدون مشارکت بخش خصوص و بدون حضور کلیه ذینفعان مرتبط با دامپزشکی امکان غلبه بر کارهای بسیار مهم و بعضا زمین مانده در دامپزشکی امکانپذیر نیست. همه باید بدانیم که در کشوری زندگی می کنیم که از نظر تنوع اقلیم و اکوسیستم جزء پنج کشور اول دنیا هستیم، همه باید باور داشته باشیم  که جزء معدود کشورهای دنیا مي باشيم که دارای جمعیت دام گوسفند و بز به صورت عشایری می باشیم، همه باید باور کنیم که جزء ده کشور برتر دنیا از لحاظ تعداد طیور دنیا می باشیم، همه باید باور کنیم در همسایگی کشورهایی قرار داریم که دارای ساختار دامپزشکی خاص و دارای مرزهای خشن و تقریبا از دیدگاه بهداشتی غیر قابل کنترل هستیم، همه باید باور کنیم که در خیلی از زمینه ها نیاز به تلاش و کار فراوان داریم، همه باید باور کنیم که مشکلات فقط با دست خودمان قابل حل است. همه باید بدانیم واگرایی نمی تواند نتیجه مطلوب داشته باشد، همه باید بدانیم که بردارهای ما دامپزشکان بسیار قوی و پر اثر است، اما باید مسیرشان را موازی و همراه کنیم همه باید بدانیم با بیانیه پراکنی که باعث هدر رفت انرژی همه می شود نمی توان مشکلات دامپزشکی و مردم را حل کرد. همه باید بدانیم که به تعهدات خودمان پایبند باشیم، همه باید بدانیم که نباید مانع توسعه کشاورزی کشور بشویم، تعهدات سازمان دامپزشکی کشور تعهداتی مشخص بر مبنای مقررات بین المللی و تعهدات جامعه دامپزشکان ایران صنفی و کاملا مشخص است .

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر بزرگمهری فرد به عنوان مسئولیت ریاست کمیته علمی کنفرانس جهانی آنفلوانزای پرندگان منصوب شد

وت پارس - دکتر محمدحسن بزرگمهری فرد ، استاد برجسته طیور کشور، مسئولیت ریاست کمیته علمی کنفرانس جهانی آنفلوانزای پرندگان را عهده دار شد.

دکتر محمدحسن بزرگمهری فرد

به گزارش وت پارس و به نقل از رادیو صنعت طیور ایران، در جلسه شورای مشورتی این کنفرانس که در محل سازمان دامپزشکی کشور برگزار گردید، این تصمیم اتخاذ شد. دکتر محمدحسن بزرگمهری فرد، متولد ۱۳۲۲ خورشیدی، استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است. وی در سال ۱۳۴۵ موفق به فارغ التحصیلی در مقطع دکترای حرفه‌ایی رشته دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۹۷۵ میلادی، مدرک دکترای تخصصی خود را از دانشگاه دابلین در ایرلند جنوبی دریافت نمود.
ایشان تاکنون بیش از یازده کتاب تخصصی را تالیف و ترجمه نموده‌اند، در بیش از ۲۵ پایان نامه، بعنوان استاد راهنما حضور داشته‌اند و بیش از ۱۴ طرح پژوهشی را مدیریت نموده‌اند.
عضویت در هیئت تحریریه و هیئت داوران بیش از ۱۰ مجله تخصصی، کمیته آموزش دامپزشکی و تخصصی وابسته به شورای آموزش پزشکی و تخصصی رشته‌های پزشکی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، عضویت در هیات ممتحنه رشته تخصصی بیماری‌های طیور، ریاست بخش بیماری‌های طیور دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، ریاست شاخه علوم درمانگاهی فرهنگستان علوم، مشاور سازمان دامپزشکی کشور، عضویت در کمیسیون‌های ثبت واکسن دارو و مکمل‌های سازمان دامپزشکی کشور، تنها بخشی از جمله سمت‌های این استاد ارزشمند است.کنفرانس جهانی آنفلوانزای پرندگان طی روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

 مطالعه ادامه مطلب

هفتصد ناظر شرعی در کشتارگاه‌های سراسر کشور فعالیت می کنند

وت پارس - مسؤول نهاد نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی از نظارت 700 ناظر شرعی در کشتارگاه‌های سراسر کشور خبر داد.

هفتصد ناظر شرعی در کشتارگاه‌های سراسر کشور فعالیت می کنند

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری فارس ، حجت‌الاسلام حمزه کلانتری ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله محمدنقی لطفی، نماینده ولی فقیه در استان ایلام اظهار کرد: 700 ناظر شرعی در کشتارگاه‌های سراسر کشور فعالیت دارند.وی بیان کرد: بر تمام محصولات وارداتی که منشأ گوشتی داشته باشند هم نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان ایلام نیز در این دیدار اظهار کرد: رفع مشکلات جامعه عشایری و دامداران کشور باید در دستور کار مسؤولان امر قرار گیرد.
لطفی افزود: تشویق جامعه عشایری کشور با روش‌های مختلف از جمله پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت نقش موثری در مهاجرت آنها به شهرها و تأمین گوشت سالم مورد نیاز جامعه دارد.وی ادامه داد: باید سیاستی تدوین شود که کشاورزان و دامداران در مناطق خود بمانند و از مهاجرت آنها به هر شیوه‌‌ای جلوگیری به عمل آید.
امام جمعه ایلام اضافه کرد: افزون بر این باید تلاش شود افراد روستایی که به شهرها مهاجرت داشته‌اند دوباره به محل و زندگی و معیشت خود بازگردند.وی تصریح کرد: مسؤولان موظف هستند با تلاش خود موضوع مهاجرت معکوس مردم روستایی را فراهم کنند و با ایجاد زیرساخت‌ها به این مهم عمل کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر نبی پور : درگیری برخی استان‌ها با آنفولانزا همچنان ادامه دارد

وت پارس - رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار گفت: استان‌هایی مانند یزد، البرز، اصفهان، تهران، قم و کاشان هنوز هم درگیر هستند و تا خرداد احتمال تلفات تا ۳۰۰ هزار مرغ هم وجود دارد.

دکتر ناصر نبی پور

به گزارش وت پارس ، دکتر ناصر نبی‌پور رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، در خصوص شرایط مراغداری‌ها پس از معدوم سازی مرغ‌های مبتلا به آنفولانزا اظهار کرد: از زمانی که مرغداری‌ها درگیر با آنفولانزا شدند حدود ۲۵ میلیون مرغ تخم‌گذار معدوم شد که هنوز وارد چرخه تولید نشده است. در برخی از استان‌ها همچنان جوجه ریزی ممنوع اعلام شده است.وی افزود: اخیرا بیمه‌ها به تولیدکنندگان قول داده‌اند تا ۴ اردیبهشت خسارت‌ها را کامل پرداخت کنند که تا کنون ۶۰ درصد از آن پرداخت شده است. وضعیت مرغداری‌هایی که درگیر آنفولانزا بوده‌اند خیلی مساعد نیست به این خاطر که بیش از ۵ ماه با بیماری درگیر بوده‌اند و واحد‌هایشان خالی شده است. از طرف حقوق کارگر‌هایشان را هم باید بپردازند و هیچ درآمدی هم ندارند.
نبی‌پور در رابطه با آیتم‌های بهداشتی از جانب دامپزشکی خاطرنشان کرد: دامپزشکی آیتم‌های بهداشتی جدیدی را برای سال جدید وضع کرده که بر مبنای آن با سختگیری بیشتری به واحد‌ها مجوز جوجه ریزی می‌دهد که با این اقدام مجوز جوجه ریزی بسیار کم داده شده است.
وی با اشاره به استان‌هایی که هنوز درگیر آنفولانزا هستند،تصریح کرد: استان‌هایی مانند یزد، البرز، اصفهان، تهران، قم و کاشان هنوز هم درگیر هستند و تا خرداد احتمال تلفات تا ۳۰۰ هزار مرغ هم وجود دارد. تمهیدات بهداشتی دامپزشکی بسیار خوب است و اگر رعایت شود می‌توان به شرایط امیدوار شد. نبود آنفولانزا اصلا ممکن نیست اما باید راه حل ادامه کار در کنار این بیماری، راه‌های پیشگیری و رفع مشکل را بیابیم و به کار ببندیم.

 مطالعه ادامه مطلب

دامپزشکی استان کرمان فوت یک بیمار به علت تب کریمه کنگو را تایید کرد

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: تشخیص دیرهنگام تب کریمه کنگو در یک مرد مبتلا به این بیماری در شهرستان بافت از توابع این استان ، جان وی را گرفت.

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

به گزارش وت پارس ، حسین رشیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مرد پس از ابتلا به تب کریمه کنگو و بروز علائم این بیماری به بیمارستان شهرستان بافت مراجعه می کند.وی ادامه داد: بیمار حدود سه روز در بیمارستان شهرستان بافت بستری و بعد از آن به کرمان منتقل می شود.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت : تشخیص دیرهنگام بیماری تب کریمه کنگو منجر به فوت این بیمار شد.وی با بیان اینکه تب کریمه کنگو بیماری انسانی است و در دام هیچ علامتی ندارد و از طریق گزش نیش کنه انتقال پیدا می کند گفت: باید از طریق مراقبت ها و آموزش های بهداشتی با این بیماری مبارزه کرد.
رشیدی دامه داد: راه عمده پیشگیری از این بیماری از طریق مراقبت های بهداشتی و مردمی است.وی با اشاره به نگهداری گوشت دام های ذبح شده به مدت 24 ساعت در پیش سردکن های کشتارگاهها افزود: این کار آلودگی گوشت را به تب کریمه کنگو از بین می برد.وی تاکید کرد: بیشتر کشتارگاه های استان کرمان با اقدامات انجام شده مجهز به پیش سردکن شده و برخی دیگر نیز در راستای این مهم تا 2 ماه آینده مجهز می شود.
رشیدی گفت: حشرات و آفت ها در شرایط خشکسالی زیاد می شوند لذا باید مراقبت های لازم از طرق مردم انجام شود.وی افزود: امکانات لازم در زمینه مبارزه با انگل های دامی فراهم و سموم رایگان تا حد امکان برای سمپاشی اماکن دامی در اختیار دامداران گذاشته شده است.وی توصیه کرد: مردم از ورد دام قاچاق به استان کرمان جلوگیری و بهداشت دامداری ها را رعایت کنند و تشخیص بموقع بیماری بسیار مهم است.رشیدی افزود: بیماری تب کریمه کنگو با مراجعه بموقع افرادی که در معرض نیش کنه قرار می گیرند به مراکز درمانی و تشخیص سریع قابل درمان است.

 مطالعه ادامه مطلب