دکتر فرزاد طلاکش : هفتاد درصد مرغ های معدوم شده سال پیش جایگزین شده اند

وت پارس - دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا، با اشاره به مرغ‌های تخم گذار معدوم شده در سال گذشته و جایگزین‌سازی آنها گفت: تولیدات فعلی تخم مرغ در کشور سر‌به‌سر است و امکان کمبود با شروع فصل جدید وجود دارد.

آنفلونزای پرندگان

به گزارش وت پارس و به نقل از ایانا ، فرزاد طلاکش با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با آغاز فصل پاییز مرغداری‌ها درگیر بیماری آنفولانزا شوند، افزود: امکان کمبود و یا افزایش قیمت تخم مرغ با درگیری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغداری‌ها وجود دارد.او با بیان اینکه تاکنون ۴۰ درصد از ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار که معدوم شدند، جایگزین شده‌اند، افزود: این ۴۰ درصد در واقع تولیدات جدید هستند که جایگزین شده‌اند و در واقع به صورت کلی ۷۰ درصد جایگزینی صورت گرفته است.
طلاکش در باره پرداخت خسارت به مرغداری‌ها هم گفت: تا اواخر مردادماه تمامی این خسارات‌ها به مرغداری‌هایی که سال گذشته در جریان آنفولانزای فوق حاد پرندگان آسیب دیده اند، پرداخت شده است.
او با بیان اینکه در سال جاری نیز مرغداری‌ها دچار ضرر و زیان شده‌اند، افزود: البته خسارت این مرغداری‌ها تاکنون پرداخت نشده است.طلاکش با تاکید به اینکه تاکنون ۲ میلیون ۲۰۰هزار مرغ تخم‌گذار و بومی معدوم شده‌اند‌، افزود: امید می‌رود خسارت این مرغداری‌ها نیز به زودی پرداخت شود.

 مطالعه ادامه مطلب

نشست هم‌اندیشی رؤسای تمام ادوار سازمان دامپزشکی، نظام دامپزشکی و دانشکده‌های دامپزشکی برگزار شد

وت پارس - رؤسای سازمان های دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی کشور در تمام ادوار و رؤسای دانشکده های دامپزشکی کشور، در نشستی مشترک به همفکری و بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مبتلابه دامپزشکی کشور پرداختند.

نشست هم‌اندیشی رؤسای تمام ادوار سازمان دامپزشکی، نظام دامپزشکی و دانشکده‌های دامپزشکی برگزار شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، در این نشست مشترک که شرکت کنندگان به ارزیابی شرایط حاکم بر صنعت دام و طیور کشور پس از وضع تحریم های ناجوانمردانه اعمال شده پرداختند، راهکارهای حل بحران تامین پروتئین حیوانی در کشور مورد بررسی کارشناسی و مدیریتی قرار گرفت.
بنابراین گزارش، مدیران و صاحبنظران حوزه دامپزشکی کشور با نگاهی به تجربیات طی شده در دهه های گذشته برای پایش و کنترل بیماری ها، چالش های موجود در رفع و رجوع موانع واحدهای تولیدی اعم از تامین اعتبارات لازم و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری همینطور مدیریت واحدهای تامین کننده مواد پروتئینی کشور را مطرح کردند.
براساس این گزارش، بررسی موانع و مدیریت اصولی مشکلات ارزی در کشور و تامین گوشت و داروهای مورد نیاز که حساسیت و اهمیت تامین و تجهیز توان سازمان دامپزشکی کشور را در حفاظت از تولیدکنندگان داخلی در کنار نظارت بر کیفیت گوشت های وارداتی دو چندان کرده است، از سایر مباحث مهمی بود که مورد توجه قرار گرفت.
در این دیدار، برخی از صاحبنظران شرکت کننده در این نشست نیز بر اهمیت استفاده از پتانسیل های موجود کارخانجات داروسازی داخلی برای تولید محصولات استراتژیک داروسازی تاکید کردند و خواستار صادر شدن فراخوانی به موسسه های تحقیقاتی و تولیدی داخلی، برای استفاده مثبت از مشکلات رخ داده در تامین داروهای وارداتی شدند.
در ادامه، تقویت موسسه های تحقیقاتی داخلی تولید دارو و واکسن از جمله تاکیدات در این نشست بود که در کنار رفع برخی موانع گمرکی محموله های دامپزشکی چشم انتظار ترخیص در گمرک مطرح شد.
در پایان این نشست صمیمی، «دکتر علیرضا رفیعی پور» ریاست سازمان دامپزشکی کشور با تشکر از حضور و همفکری روسای سابق و اسبق سازمان دامپزشکی کشور که در حال حاضر در کسوت های دیگری در همین حوزه در حال خدمت به صنعت تولیدات دام، طیور و آبزیان کشور هستند، خواستار استمرار این قبیل هم اندیشی ها در راستای دفاع از منافع ملی در نشست های آتی شد.

 مطالعه ادامه مطلب

رئیس سازمان دامپزشکی خواستار همگرایی کلیه دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌ها برای مهار آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان شد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور خواستار همگرایی تمامی دستگاه های اجرایی و تحقیقاتی و تشکل ها جهت مدیریت مخاطرات محتمل در خصوص ابتلای واحدهای پرورش طیور به بیماری هایی نظیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی پور ظهر امروز شنبه به محض بازگشت از اجلاس جهان عاری از بیماری PPR  در بروکسل بلژیک، در همایش بین المللی آنفلوانزای پرندگان در حاشیه نمایشگاه بین المللی دام و طیور تهران حضور یافت تا بر اهمیت اتحاد تمام دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی و موسسه های تحقیقاتی تاکید کند .وی با یادآوری سابقه ۶۰ ساله صنعت طیور کشورمان و استفاده تولیدکنندگان از فناوری در کنار دانش بومی، مبتلا شدن واحدهای تولیدی به بیماری هایی نظیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را نتیجه ناموفق بودن عمل به نکات ایمنی  زیستی و همچنین عدم توجه به دستورالعمل ها به دلایل مختلف دانست و افزود: نباید از نظر دور داشت که توسعه همکاری های برون مرزی و منطقه ای، همینطور گسترش تعامل با کارشناسان و متخصصان بین المللی می تواند منجر به مهار موفق بروز این ویروس هزار چهره شود .
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه این سازمان در سال های گذشته در حوزه روابط بین الملل قوی و کارآمد عمل نکرده است، اطمینان خاطر داد که سازمان دامپزشکی کشور در این مورد به تقویت نقش و کارکرد حوزه روابط بین الملل دامپزشکی همت خواهد گمارد .
رفیعی پور با یادآوری برخی مخاطرات دیگر مانند مشکلات حوزه ناوگان و حمل و نقل، توجه به این مهم را در هر منطقه  جهت جلوگیری از انتشار بیماری های قابل سرایت حائز اهمیت دانست .
وی با اشاره به تبعات منفی نادیده گرفتن طرح آمایش سرزمین در جانمایی اصولی واحدهای تولیدی که در یک سوم جغرافیای کشور با تراکم بالا و در دو سوم با پراکندگی بالاست، خواستار همفکری و برنامه ریزی اصولی در اصلاح این مشکلات و مدیریت درست آن ها شد.

 مطالعه ادامه مطلب

همایش تحول در آموزش دامپزشکی توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد

وت پارس - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری همایش تحول در آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در پاییز سال جاری در دانشگاه خبر داد.

همایش تحول در آموزش دامپزشکی توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از آنا، علیرضا رهایی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های مهمی که در جهت ارتقای موقعیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می‌شود، تحول برنامه‌‌ریزی در زمینه‌های مختلف است، گفت: در شرایط کنونی ۷ گروه برنامه‌ریزی از افراد صاحب‌نظر، شاخص و با تجربه در زمینه‌های کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم اجتماعی و رفتاری و دامپزشکی فعال هستند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مقرر‌شده به‌منظور ایجاد زمینه تحول، همایش‌هایی با شرکت افراد صاحب‌نظر در کشور برگزار شود، گفت: اولین همایش در زمینه آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خواهد بود که پائیز سال‌‌‌جاری در تهران برگزار می‌شود.وی افزود: بر این اساس کمیته‌های برنامه‌ریزی همایش با شرکت رؤسای دانشکده‌های کشاورزی، مسئولان مراکز تحقیقاتی، انجمن‌های علمی و سایر افراد صاحب‌نظر در زمینه کشاورزی فعال شوند. این کمیته‌ها از شهریور شروع به فعالیت کرده‌اند.
رهایی خاطرنشان کرد: در این همایش آسیب‌شناسی در زمینه مشکلات آموزشی رشته کشاورزی باتوجه به نیازهای آینده کشور انجام می‌شود و سپس برای توسعه کارآفرینی و حل مشکل اشتغال، برنامه‌های جدید و مفید یا بازنگری برنامه‌های موجود، برنامه‌ریزی خواهد شد.وی ادامه داد: همچنین در سال جاری، همایشی در زمینه تحول در علوم انسانی برگزار می‌شود. در این زمینه گروه علوم انسانی با مشارکت گروه علوم اجتماعی و رفتاری به‌صورت یک مجموعه واحد، برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری همایش تحول در علوم انسانی را انجام خواهند داد.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سومین همایش برنامه‌ریزی در زمینه فنی و مهندسی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: از هم‌اکنون جلساتی با مسئولان وزارتخانه‌های صنعتی، بخش خصوصی، انجمن‌های علمی و افراد صاحب‌نظر از دانشگاه‌های مختلف برنامه‌ریزی شده تا این همایش به نحو مطلوب در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود.
وی تأکید کرد: یکی از اهداف برگزاری این همایش‌ها مهارتی‌کردن و کاربردی‌کردن برنامه‌‌های آموزشی در سطح کاردانی و کارشناسی است.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ملازم در گفتگو با وت پارس : امیدی به سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی در حل معضلات دامپزشکی ندارم

وت پارس - دکتر محمد ملازم در گفتگوی اختصاصی با وت پارس گفت امیدی به سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی برای حل امورات و معضلات دامپزشکی کشور ندارم.

دکتر محمد ملازم

به گزارش وت پارس ، دکتر محمد ملازم در گفتگوی اختصاصی با این رسانه گفت که شخصا امیدی به حل مشکلات دامپزشکی توسط سازمان های متولی دامپزشکی ندارد.وی با اشاره به اینکه نظام تصمیم گیری و عملکردی سیستم های اداری-دولتی دامپزشکی ما فربه و ناکارامد است خاطرنشان کرد که راه حل در ایجاد سازمان های غیر دولتی تخصصی است.آنچه در ادامه مطالعه می کنید گفتگوی وت پارس با دکتر محمد ملازم به مناسبت روز جهانی حیات وحش است. 

وت پارس - وضعیت دامپزشکی حیات وحش در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر محمد ملازم - در ابتدا باید چند نکته را خاطر نشان کنم.اولا، شاید صحبت از حیات وحش و محیط زیست در شرایط سخت امروز کشورمان خیلی اولویت خواندگان شما نباشد، اما سختی ها نباید ما را از حرفه خودمان دور کند.
ثانیا، بنده به عنوان رادیولوژیست دامپزشکی، در واقع رادیولوژیست تمام حیوانات هستم و حیات وحش‌جزیی از علم‌رادیولوژی دامپزشکی است .

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر هومن ملوک پور در گفتگو با وت پارس : با توجه به شرایط موجود با جراحی یوزپلنگ سمنان موافق بودم

وت پارس - دکتر هومن ملوک پور دامپزشک با سابقه و شناخته شده کشور در گفتگو با وت پارس گفت با توجه به شرایط موجود با تصمیم انجام جراحی بر روی پوزپلنگ سمنان موافق بوده است.

 دکتر هومن ملوک پور

به گزارش وت پارس ، موضوع یوزپلنگ سمنان در نیمه تابستان بسیار جنجالی شد.از صدمه دیدن این یوزپلنگ تا مرگش زمان زیادی طول نکشید اما منجر به جنجال خبری بزرگی در رشته دامپزشکی شد که در نهایت منجر به آن شد که سازمان نظام دامپزشکی از دامپزشکان درخواست کرد موضوعات را در محافل تخصصی حل نمایند.حال دکتر هومن ملوک پور در گفتگو با وت پارس از آن می گوید که با توجه به شرایط موجود در آن زمان ، تصمیم جنجالی و خبرساز انجام جراحی بر روی یوزپلنگ سمنان کار درستی بوده است و با آن موافق است. آنچه در ادامه می آید گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر هومن ملوک پور در همین زمینه است.

وت پارس - موضوع یوزپلنگ صدمه دیده در سمنان به موضوع مهمی در دامپزشکی کشور تبدیل شد. نظر کلی شما در خصوص این موضوع چیست؟

دکتر هومن ملوک پور - یوزپلنگ ایرانی به دلیل اینکه گونه جانوری است که به طور انحصاری در ایران وجود دارد ، حضور و تحقیق در مورد این گونه از هر جهت می تواند مفید باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

قدم رو به جلو : یک کشتارگاه طیور به‌ دلیل عدم تمدید قرارداد با مسئول فنی بهداشتی تعطیل شد

وت پارس - سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه از تعطیلی یک کشتارگاه طیور در این شهرستان به دلیل تخلف خبر داد و گفت: عدم تمدید قرارداد با مسئول فنی کشتارگاه دلیل اصلی تعطیلی این واحد است.

با تعطیلی تنها کشتارگاه ایوان یکصد جوان در این شهر بیکار شدند

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، دکتر صیاد غلامی گفت : این کشتارگاه طیور از بکارگیری مسئول فنی و بهداشتی دامپزشکی جهت نظارت بر محصولات خودداری کرد.وی اظهار داشت: چند بار به مدیران این کشتارگاه اخطار کتبی مبنی بر انعقاد قرارداد با مسئول فنی بهداشتی داده شد اما متاسفانه از بکارگیری ناظر دامپزشکی امتناع می‌کرد.
وی تصریح کرد که براساس قانون سازمان دامپزشکی هر کشتارگاه می‌بایست یک دامپزشک مسئول فنی بهداشتی داشته باشد و در صورت نبود، اداره دامپزشکی می‌تواند از ادامه فعایت کشتارگاه به دلیل عدم تایید سلامت محصولات، ممانعت کند.وی افزود: این کشتارگاه اکنون تعطیل و فاقد هرگونه فعالیت است.
سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه، تعداد کشتارگاه‌های صنعتی طیور در این شهرستان را چهار مورد ذکر کرد و گفت: یک کشتارگاه صنعتی دام نیز در بیستون فعال است.

 مطالعه ادامه مطلب

کنگره ملی دانشجویان دامپزشکی ایران در سمنان پایان یافت / گزارش ویدیویی

وت پارس - دوازدهمین همایش دانشجویان دامپزشکی ایران با برگزاری آئین اختتاحیه در تالار دانش دانشگاه سمنان پایان یافت.

کنگره ملی دانشجویان دامپزشکی ایران در سمنان پایان یافت / گزارش ویدیویی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، در این کنگره ملی ، از ارائه دهندگان بهترین سخنرانی و پوستر با موضوع پرورش شتر، سلامت و اشتغال در حوزه دامپزشکی تجلیل شد.
محمدحسن یوسفی رئیس این کنگره گفت : علوم تشریحی دامپزشکی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، سم شناسی و بیوشیمی، میکروبیولوژی، پاتولوژی و کلینیکال پاتولوژی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، بهداشت و بیماری های دام کوچک و بهداشت و بیماری های دام بزرگ از محورهای این همایش بود.به گفته یوسفی؛ در مجموع 478مقاله به دبیر خانه این همایش 2 روزه ارسال شد که با رای هیات داوران 338 مقاله برای ارائه در این همایش به صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شد.

 مطالعه ادامه مطلب

تعداد دانشجویان رشته دامپزشکی با گستره کاری در حوزه دامپزشکی همخوانی ندارد

وت پارس - مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تعداد دانشجویان این رشته با گستره کاری در حوزه دامپزشکی همخوانی نداشته و بیشتر از نیاز این بخش است.

کتر خالد خداویردی

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا ، دکتر خالد خداویردی در حاشیه دوازدهمین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال های اخیر فاصله میان مراکز آموزشی و اجرایی در حوزه دامپزشکی افزایش یافته است .
وی با اشاره به تغییرات در صنعت دام و طیور گفت: سازمان دامپزشکی کشور با واگذاری فعالیت های تصدی گری به بخش های خصوصی، حوزه فعالیت فارغ التحصیلان این رشته را گسترش داده است .
خداوردی با اشاره به ضرورت ارتباط تنگاتنگ بخش اجرایی و دانشگاهی در کنترل بیماری های مشترک انسان و دام، تاکید کرد: رشد و توسعه کشور نیازمند پیشرفت بخش های مختلف به صورت علمی و انطباق و ارتباط بین آموزش و یافته های نیروی انسانی با عرصه اجرایی کشور است و علم دامپزشکی نیز جدا از این قاعده نیست .وی تصریح کرد: کاربردی کردن پایان نامه های دانشجویی و برگزاری سمینارها در تقویت این ارتباط موثر است .
خداویردی در زمینه مهارت آموزی دانشجویان دامپزشکی کشور نیز گفت: دانشجویان در گذشته در مقایسه با زمان حاضر بیشتر واحدهای درسی را به صورت عملی در مراکز صنعتی می گذراندند که این امر موجب ارتقاء مهارت تخصصی و عملی آن ها بود .
وی با بیان این که در سال جاری 600 دانشجوی دکترای دامپزشکی، 250 دانشجو در مقطع کاردانی و 150 دانشجو در مقطع دکترای تخصصی مشغول به تحصیل شده اند، اظهار داشت: 11 دانشکده دامپزشکی دولتی، 16 دانشکده دامپزشکی آزاد، 18 آموزشکده و دانشگاه های علمی و کاربردی و هشت آموزشکده برای مقاطع کاردانی دانشجو پذیرش می کنند .
مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان گستردگی حیطه علم دامپزشکی، تاکید کرد: در بخش مبارزه با بیماری های دامی، تامین بهداشت و امنیت مواد غذایی با ارایه خدمات دامپزشکی جایگاه مطلوبی را برای سازمان دامپزشکی کشور بدست آوردیم .

 مطالعه ادامه مطلب

پیشنهاد استقرار دائمی یک دامپزشک مورد وثوق سازمان دامپزشکی در باغ‌وحش مشهد ارائه شد

وت پارس - مشهد- مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی خواستار استقرار دائم دامپزشک در باغ وحش مشهد برای نظارت بر روند رسیدگی به حیوانات این مجموعه شد.

ببر سیبری

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار مهر، تورج همتی ظهر سه شنبه در دیدار با با مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی اظهار کرد: ضرورت دارد به منظور رسیدگی به وضعیت گونه های دراسارت  همچون گونه های موجود در باغ وحش وکیل آباد مشهد از سوی دامپزشکی اقدامات مناسبی صورت پذیرد.
وی افزود: پیشنهاد ما این است به منظور تسهیل و تسریع در موضوع ساماندهی وضعیت باغ وحش و مدیریت یکپارچه و مواردی که نیاز به سرعت بخشی در قرنطینه برخی گونه ها دارد ، یکی از دامپزشکان مورد وثوق دامپزشکی مانند کارشناس محیط زیست، مقیم باغ وحش بوده شده از نزدیک به عنوان نماینده آن اداره کل درجریان رخدادهای آن مجموعه قرار گیرد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: ضرورت دارد به منظور  آشنایی  و بروز رسانی علمی و عملی کارشناسان و محیط بانان محیط زیست در زمینه شناسایی و پیشگیری از بیماری های مسری و مشترک بین انسان و حیوان کارگاه های آموزشی با کمک دامپزشکی برگزار شود.
همتی تصریح کرد: با توجه به تلفاتی که در اثر بیماری های مسری در حیات وحش دیگر استان ها شاهد بوده ایم ورود دامپزشکی جهت اجرای راهکارهایی همچون واکسیناسیون دام ها و دیگر اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده جهت کنترل بیماری های واگیر دامی درحیات وحش ضرورت دارد.
وی بیان کرد:تغییرات فصلی و گذر پرندگان مهاجر از استان در فصل پائیز یکی دیگر از نگرانی های متولیان در خصوص انتقال بیماری هایی همچون آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان است و تهدیدات زیستی تنها با همکاری و تعامل دوجانبه قابل پیشگیری و رفع است و بر این اساس مراکز عرضه پرندگان زنده غیرمجاز به عنوان یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیازمند پایش و مقابله جدی شبکه دامپزشکی استان است.

 مطالعه ادامه مطلب