نماینده اورامانات در تذکر کتبی به وزیر جهاد کشاورزی خواستار برخورد جدی با سازمان دامپزشکی در مناطق زلزله زده شد

وت پارس - یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش وت پارس ، علی اصغر یوسف نژاد متن این تذکرات را به شرح زیر قرائت کرد.

تذکر شهاب نادری نماینده اورامانات به وزیر جهاد کشاورزی: بی توجهی به کشاورزان در زمینه پرداخت‌ها، رها شدن مدیریتی در استان. برخورد جدی با سازمان دامپزشکی در مناطق زلزله زده

تذکر حسینعلی حاجی نماینده شاهین شهر به وزیر جهاد کشاورزی: مصوبه دولت در خصوص سه سال امهال وام‌های بخش کشاورزی را پیگیری نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

دوازدهمین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران در سمنان آغاز شد

وت پارس - دوازدهمین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران به میزبانی دانشگاه سمنان آغاز شد.

دوازدهمین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران در سمنان آغاز شد

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری تسنیم از سمنان ،محمد حسن یوسفی رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان بعد از ظهر امروز در آئین افتتاح این کنگره اظهار داشت: این کنگره به مدت 2 روز و به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار می‌شود.وی با اشاره به موضوع این کنگره ملی گفت: کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران با موضوع‌های شتر، اشتغال و سلامت در دانشگاه سمنان برگزار می‌شود.
رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان با اشاره به تعداد مقالات ارسالی به دبیرخانه کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران گفت: در مجموع 478 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.
یوسفی با بیان اینکه مقالات به 2 صورت سخنرانی و پوستر در کنگره ارائه می‌شوند اضافه کرد: از این تعداد حدود 338 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه می‌شود.وی با بیان اینکه کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران در محورهای مختلفی برگزارمی‌شود به این محورها اشاره کرد و گفت: بهداشت و بیماری‌های دام کوچک و بهداشت و بیماری‌های دام بزرگ یکی از محورهای این کنگره ملی است.
رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان اضافه کرد: بهداشت و ایمنی غذا، پاتولوژی و کلینیکال پاتولوژی، فیزیولوژی از دیگر محورهایی است که در کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران به آن پرداخته می‌شود.
یوسفی اضافه کرد: علوم تشریحی دامپزشکی، سم‌شناسی و بیوشیمی، میکروبیولوژی و فاماکولوژی از دیگر محورهای این کنگره ملی است.
به گزارش تسنیم کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران به مدت 2 روز و در دانشگاه سمنان برگزار می شود.در آئین افتتاح این کنگره معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی کشور و مدیر عامل شرکت رویان دارو نیز حضور داشتند.

 مطالعه ادامه مطلب

یک رسانه مدعی خطر شیوع دوباره آنفلونزای پرندگان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران شد

وت پارس - یک رسانه مدعی خطر شیوع دوباره آنفلونزای پرندگان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران شد.

شیوع آنفلونزای پرندگان در ایران

به گزارش وت پارس ، رسانه صبحانه آنلاین در این یادداشت خود آورده است :
آذرماه سال گذشته بود که خبرگزاري ها و رسانه های با انتقاد از زمان برگزاري نمايشگاه دام و طيور، خطر شيوع آنفلوانزاي حاد پرندگان را به علت تجمع و تمرکز گونه ها و تولیدات مختلف در یک محل کوچک، مطرح کردند؛ موضوعی که ظاهرا با نتیجه ای در سال گذشته و امسال همراه نبوده است.در همان ایام، رئيس انجمن صنفي توليدکنندگان جوجه يک روزه علت اين انتقاد را نامناسب بودن زمان برگزاري نمايشگاه دام و طيور در زمان اوج شيوع آنفلوآنزاي حاد پرندگان اعلام کرده بود و تاکيد داشت "در اين فصل بايد جابه‌ جايي طيور به حداقل برسد، چرا که با کوچکترين مسأله‌اي ممکن است قشر زيادي از مرغداري‌ها درگير شده و خسارات زيادي بر جاي بگذارد".
بگفته وي به استانها هم توصيه شده بود که پس از بازگشت از نمايشگاه دام و طيور 96 تهران، مسائل قرنطينه‌اي را به شدت رعايت کنند تا اين نمايشگاه مايه چالش بيماري آنفلوانزاي پرندگان نشود.اما این هشدار مهم به دلایل مختلف از جمله عایدات مالی قابل توجه نه تنها لغو نشد يا به تعويق نيفتاد،‌ بلکه در حال تکرار شدن است.
در همان ايام، سازمان دامپزشکي کشور نیز در نامه ای رسمی خواستار حذف بخش طيور از نمايشگاه بين‌المللي دام، طيور و صنايع وابسته طيور به دليل حساسيت "بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان شد " که در آن با اشاره به مجوز شرکت نمايشگاهي ميلاد مبتکر شرق براي برگزاري نمايشگاه، هشدارهای مهمی را مطرح کرده بود.

وت پارس

 مطالعه ادامه مطلب

شورای مشورتی دامپزشکی با همکاری گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم تشکیل خواهد شد

وت پارس - عضو گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم از برنامه این نهاد برای ایجاد شورای مشورتی دامپزشکی خبر داد.

شورای مشورتی دامپزشکی با همکاری گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم تشکیل خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی ، دکتر سید محمد مهدی کیایی با اشاره به لزوم تقویت هماهنگی بین حوزه های دامپزشکی در کشور اظهار کرد: متاسفانه در کشورمان شاهد فقدان بلوغ مدیریتی هستیم و بسیاری از برنامه ریزی های حوزه دامپزشکی در یک راستا نبوده و یکدیگر را همپوشانی نمی کنند .
وی با تاکید بر وجود آفت در بخش های مدیریتی کشور، گفت: گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم در نظر دارد با هدف ایجاد هماهنگی بیشتر بین موسسه رازی، سازمان دامپزشکی، دانشکده های دامپزشکی و سایر نهادهای تصمیم گیر این بخش ساختاری مشورتی به وجود آورد تا با در نظر گرفتن اهداف مشترک، برنامه های مشترکی نیز برای دامپزشکی کشور تدوین شود .
دکتر کیایی که در نشست هم اندیشی با رئیس و معاونان موسسه رازی سخن می گفت، با بیان اینکه موسسه رازی از ارکان این شورا خواهد بود، تاکید کرد: به حتم شکل گیری این شورا در یکپارچه سازی تصمیمات، هماهنگی ها و اقدامات حوزه دامپزشکی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد .
عضو گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم در بخشی دیگر از سخنانش، موسسه رازی را همچون درختی پربار که همه انتظار دارند بدون آبیاری، به طور دائم میوه دهد توصیف کرد و گفت: با این روش نگهداری نباید انتظار میوه دهی مستمر از این موسسه بزرگ و با ارزش کشورمان داشته باشیم .
وی تصریح کرد: نمونه هایی در کشور داریم که به رغم برخورداری از توجه دولتمردان و صرف هزینه های فراوان، تنها قادر به تولید دو یا سه فرآورده بیولوژیک هستند در حالیکه در جایی مانند موسسه رازی فرآورده های پزشکی و دامپزشکی متعددی بی سر و صدا تولید و در کشور عرضه می شود .
این استاد برجسته دانشگاه گفت: معتقدم اگر ساختارهای مدیریتی کشور اصلاح و جایگاه موسسه رازی بازتعریف شود، قدر این سرمایه با ارزش کشورمان آنچنان که شایسته است، برای تصمیم گیران روشن خواهد شد .

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان نظام پزشکی : تعداد قابل توجهی از پزشکان پس از فارغ التحصیلی وارد این حرفه نمی شوند

وت پارس - رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: با اجرای سیستم ارجاع و برنامه ملی پزشک خانواده می توان از مهاجرت پزشکان پیشگیری و مشکل استقبال نکردن برخی از آنها از حرفه پزشکی را برطرف کرد.

ایرج فاضل رئیس کل سازمان نظام پزشکی

به گزارش وت پارس ، ایرج فاضل در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که چرا به رغم اینکه موضوع مهاجرت پزشکان به یک موضوع مهم تبدیل شده اما هنوز اقدام اساسی برای حل این مشکل صورت نگرفته است، توضیح داد: موضوع مهاجرت پزشکان به نابسامانی پزشکی در کشور مربوط می شود.
پیش از این، علیرضا زالی رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی در یک نشست خبری با اعلام اینکه 11 هزار پزشک در چند سال اخیر شماره نظام پزشکی نگرفته اند،‌ گفته بود که این تعداد پزشک یا مهاجرت کرده اند یا طبابت نمی کنند. برخی از آنان هم شاید به دلایلی نمی خواهند که در سیستم وزارت بهداشت ثبت نام کنند.
به گفته او، اینکه گفته می شود برخی پزشکان گمشده هستند، درست نیست زیرا نام آنان پس از دانش آموختگی به عنوان پزشک ثبت می شود اما به هر دلیلی شماره نظام پزشکی نگرفته اند، البته در مورد اینکه چه تعداد مهاجرت کرده اند، آمار درستی در دست نیست.
علیرضا سلیمی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی نیز گفته است که میزان مهاجرت پزشکان به ویژه پزشکان عمومی در ایران بیش از حد انتظار است. باید به این موضوع توجه شود؛ زیرا اگر اکنون شرایط شغلی برای این افراد فراهم نشود، در آینده وضعیت خوبی در انتظار آنها نخواهد بود.
حالا فاضل، رئیس کل فعلی سازمان نظام پزشکی نیز بر این مساله صحه می گذارد، او به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون پزشکان مجبور به گذراندن طرح در نقاط دورافتاده و سخت گذر هستند اما اضافه حقوق آنها به موقع پرداخت نمی شود. حق تاسیس مطب را هم ندارند.
فاضل معتقد است، این گونه فعالیت پزشکان در مناطق دورافتاده چه جاذبه ای می تواند داشته باشد که در سخت ترین شرایط و با مشکلات اقتصادی کار کنند ولی دستمزد آنها داده نشود، طبیعی است که هرکس تحت تحمیل قرار گیرد، نمی تواند شرایط را تحمل کند.

 مطالعه ادامه مطلب

استفاده از یک جادوگر به جای دامپزشک جان یک گاو در هند را گرفت / ویدیو

وت پارس - جادوگران هندی نتوانستند با جادو جان یک گاو را از مرگ نجات دهند.

استفاده از یک جادوگر به جای دامپزشک جان یک گاو در هند را گرفت / ویدیو

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، جادوی جادوگران هندی نتوانست یک گاو را که به دلیل نیش مار در حال مرگ بود، نجات دهد.این جادوگران از آمدن دامپزشک برای درمان گاو جلوگیری کرده بودند و مدعی بودند که جادویشان می‌تواند این حیوان را از مرگ نجات دهد.

 مطالعه ادامه مطلب

نماینده مجلس می گفت اگر آشنایان من استخدام شوند مشکل استیضاح حجتی حل خواهد شد!

وت پارس - نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان یکی از ارکان مهم بحث اقتصاد مقاومتی در کشور عنوان کرد.

یک شبکه تلویزیونی با محوریت دامداری کشاورزی و امنیت غذایی تاسیس خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام سیدرضا تقوی در جمع کارکنان و کارشناسان جهاد کشاورزی استان کردستان، اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور و با توجه به تحریم هایی که هر روزه شاهد آنها هستیم، باید بیش از پیش در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری صورت گیرد چرا که این بخش به عنوان یکی از مهمترین ارکان اقتصاد مقاومتی شناخته شده و در صورت بروز مشکل در حوزه کشاورزی، جامعه فلج خواهد شد.
وی استفاده بهینه از منابع طبیعی کشور و رشد و پویایی بخش کشاورزی را یکی از مهمترین عوامل توسعه کشور عنوان کرد و افزود: بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا در حال حاضر با توجه به اینکه صنعتی به جز صنعت کشاورزی ندارند، با استفاده از فناوری های به روز و نوین توانسته اند فرصت های مناسبی از هم از نظر اقتصادی و هم شغلی ایجاد کنند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: حوزه کشاورزی در حال حاضر حمایت های بیشتری را از سوی مسئولان و کارشناسان این حوزه می طلبد، چرا که سلامت در بخش کشاورزی با توجه به اینکه به طور مستقیم با مردم سر و کار دارد، سلامت جامعه را تضمیین کرده و باید در این بخش با حساسیت بیشتری فعالیت صورت گیرد.
حجت الاسلام تقوی با بیان اینکه کشاورزی ما با شیبی که از نظر گسترش فعالیت گرفته، ادامه داد: طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ایران به یکی از قطب های دنیا در بخش کشاورزی تبدیل می شود، چرا که با توجه به اقلیم های مختلف آب و هوایی که در سراسر کشور وجود دارد فرصت کاشت و تولید انواع محصولات کشاورزی وجود دارد.وی در ادامه گفت: اگر کشاورزی از حالت سنتی به سوی کشاورزی مدرن، علمی و مکانیزه سوق داده شود، می توان ظرف چند سال آینده بخش عظیمی از اقتصاد کشور را از درآمدهای این حوزه به گردش درآورد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی همچنین به نقش کارکنان و کارشناسان حوزه جهاد کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: خدمت به مردم در حوزه جهاد کشاورزی فلسفه تشکیل این نهاد است و کسانی که در این حوزه فعالیت دارند باید از نظر علمی، تخصصی، اخلاقی و با احساس مسئولیت بیشتری حضور داشته باشند.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ناصر نبی پور : واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن جوابگوی نیاز مرغداران نیست

وت پارس - یک مقام مسئول گفت: با وجود آنکه واحدهای مرغ تخم گذار حداقل به واردات ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارند، اما امسال تنها ۲۰ میلیون دوز واکسن وارد شده است.

دکتر ناصر نبی پور

به گزارش وت پارس دکتر ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت ، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ تخم مرغ طی یک هفته اخیر در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۷ هزار و  ۶۰۰، شانه ای ۱۵ هزار و ۳۰۰ و دانه ای ۵۱۰ تومان است.وی نرخ واقعی هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی‌ها را با احتساب سود مغازه‌دار، کرایه حمل و نقل و  وجود واسطه‌های متعدد در توزیع ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان اعلام کرد.
نبی‌پور افزود: با توجه به عدم ثبات اقتصادی، افزایش هزینه‌های تولید و نایابی شانه و کارتن، امکان پیش‌بینی قیمت تخم مرغ  در بازار وجود ندارد.
این مقام مسئول با انتقاد از افزایش ۳۵۰ درصدی قیمت کارتن و شانه تخم مرغ در بازار بیان کرد: در دو ماه گذشته قیمت هر شانه تخم مرغ از ۱۰۰ تا ۱۱۰ تومان به ۳۵۰ تومان و کارتن از یک‌هزار به ۳ هزار تومان افزایش یافته است در حالیکه با نرخ های موجود، مرغداران به سختی می‌توانند نیاز خود را تامین کنند.
به گفته وی هر کیلو کنجاله سویا و ذرت با افزایش ۸۵ درصدی نسبت به ۶ماه اخیر به ترتیب با نرخ های ۲ هزار و ۶۰۰ و یک هزار و ۳۵۰ تومان به مرغداران توزیع می‌شود.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از ممنوعیت صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت:  علی‌رغم آنکه هنوز به فصل شیوع بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان نرسیدیم، اما بیماری، برخی مرغداران را آزار می‌دهد و به همین دلیل تجار عراق صادرات تخم مرغ ایرانی را ممنوع اعلام کردند.
وی  در پاسخ به این سوال که آیا طبق گفته مسئولان امکان کنترل بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان در فصل سرما وجود دارد، بیان کرد: با وجود آنکه واکسن تنها راه نجات مرغداری ها از بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان است، اما به میزان کافی واکسن وارد کشور نشده است.

 مطالعه ادامه مطلب

نور لیزر روش جدید در صنعت طیور برای دفع پرندگان مهاجر از مزارع خواهد بود

وت پارس - اخیرا شرکت Bird Control Group موفق به معرفی سیستمی شده است که با استفاده از نور لیزر توانایی دفع پرندگان مهاجر را دارا می باشد.

نور لیزر روش جدید در صنعت طیور برای دفع پرندگان مهاجر از مزارع خواهد بود

به گزارش وت پارس و به نقل از رادیو صنعت طیور ایران ، این سیستم پیشرفته خودکار توانایی آن را دارد تا پس از پیکربندی اولیه ، به صورت بیست و چهار ساعته به عملیات دورسازی این پرندگان از مزارع بپردازد .
زمانی که  این سیستم در حال کار است ، پرندگان نور لیزر را خطری فیزیکی تصور میکنند و به منظور حفاظت خود ، محل را ترک میکنند . این ترک نیز به صورت دائمی خواهد بود چرا که پخش نور لیزر ، به صورت 24 ساعته ادامه خواهد یافت .
از سوی دیگر ، این سیستم ، برق مورد نیاز خود را نیز از انرژی خورشید دریافت میکند و از این راه ، نتایجی فوری و طولانی مدت را برای مزارع پرورش به همراه خواهند داشت . گروه سازنده این سیستم ، سالها تحقیقات مداوم را برای توسعه پرتو این لیزر انجام داده اند و این سیستم را با استفاده از ترکیبی از اپتیک های بسیار دقیق ، انواع فیلتر و فرکانس های مختلف نوری ساخته اند.

 مطالعه ادامه مطلب

دانشگاه آزاد واحد شوشتر از آمادگی این واحد برای پذیرش دانشجوی دکترای دامپزشکی خبر داد

وت پارس - رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر از آمادگی این واحد دانشگاهی برای پذیرش دانشجوی باآزمون در رشته دکتری حرفه‌ای دامپزشکی خبر داد.

نحوه محاسبه سهم ایثارگران و شرکت‌کنندگان آزاد برای رشته دامپزشکی و سایر رشته ها اعلام شد

به گزارش وت پارس و به نقل از آنا، دکتر محمدحسین پورمحمدی در جمع معاونان و مدیران این واحد دانشگاهی اظهار کرد: داوطلبان انتخاب رشته در دوره‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند تا ساعت ۲۴ سه‌شنبه ۱۳ شهریور با مراجعه به سایت‌ www.azmoon.org نسبت به انتخاب ۱۰۰ رشته‌ محل یا ویرایش رشته‌ محل‌های انتخابی خود اقدام کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر افزود: داوطلبان می‌توانند با انتخاب رشته دکتری حرفه‌ای دامپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر به‌عنوان نخستین واحد جامع در جنوب و جنوب‌غرب کشور و تنها مجری دوره‌های دکتری حرفه‌ای در استان خوزستان، تحصیلات عالی خود را در این واحد دانشگاهی ادامه دهند.
وی اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر با داشتن امکانات مناسب در حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، ورزشی و رفاهی در تلاش است بتواند خدمتی ماندگار در حوزه‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی به مردم داشته باشد.

 مطالعه ادامه مطلب