جامعه پزشکی کشور کانادا به افزایش حقوق هایشان اعتراض کردند!

وت پارس - بیش از ۵۰۰ پزشک و ۱۵۰ دانشجوی پزشکی در کانادا با امضای یک نامه سرگشاده به افزایش حقوق‌هایشان اعتراض کردند.

جامعه پزشکی کشور کانادا به افزایش حقوق هایشان اعتراض کردند!

به گزارش وت پارس و به نقل از سی ان بی سی، بیش از 500 پزشک و 150 دانشجوی پزشکی در کانادا با امضای یک نامه سرگشاده به افزایش حقوق‌هایشان اعتراض کردند. در این نامه آمده است: ما پزشکان استان کِبک که معتقد به خدمات عمومی قوی هستیم، با افزایش حقوق ها که اخیراً در نتیجه مذاکرات فدراسیون های پزشکی حاصل شده است، اعتراض داریم.
امضاکنندگان این نامه افزایش حقوق هایشان را در حالی که پرستاران و بیماران در این کشور شرایط (مالی) مناسبی ندارند، توهین به خودشان خواندند.
در این نامه که بیست و پنجم فوریه منتشر شد، آمده است: افزایش حقوق پزشکان باعث شگفتی است؛ زیرا پرستاران، کارکنان و دیگر متخصصان (حوزه درمانی) در شرایط بسیار دشوار کاری قرار دارند. بیماران ما به سبب کاهش شدید اعتبارات در سال های اخیر و تمرکز قدرت در وزارت بهداشت، به خدمات مورد نیاز دسترسی ندارند. به نظر می رسد تنها حقوق های ما (پزشکان) از تبعات کاهش اعتبارات در امان مانده است.
کانادا دارای یک نظام عمومی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است. براساس ادعای وب سایت دولت کانادا، بیماران در این کشور براساس نیاز و نه توانایی مالی‌شان از خدمات درمانی برخوردار هستند.
در ادامه گزارش سی ان بی سی آمده است 213 پزشک عمومی، 184 پزشک متخصص، 147 رزیدنت و 162 دانشجوی پزشکی در این نامه خواستار آن شده اند که پولی که برای افزایش حقوق هایشان هزینه شده است، به نظام خدمات درمانی استان کبک بازگردانده شود تا برای ارتقای سلامت ساکنان این استان و رفع نیازهای بیماران هزینه شود.
براساس گزارش یک مؤسسه کانادایی ارائه کننده اطلاعات بهداشتی-درمانی که سپتامبر سال گذشته میلادی (2017) منتشر شد، هر پزشک کانادایی سالیانه، 260 هزار و 924 دلار در سال برای ارائه خدمات بالینی از طرف وزارت بهداشت این کشور دریافت می کند. پزشکان خانواده سالیانه، 211 هزار و 717 دلار و جراحان متخصص نیز 354 هزار و نهصد و پانزده دلار دریافت می کنند. البته باید خاطرنشان کرد این ارقام حقوق ناخالص پزشکان کانادایی بدون محاسبه کسورات است.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سابق سازمان دامپزشکی به به عنوان مشاور عالی رئیس موسسه رازی منصوب شد

وت پارس - رئیس موسسه رازی طی حکمی، دکتر عباسعلی مطلبی را به عنوان مشاور عالی رئیس موسسه رازی منصوب کرد.

رییس سابق سازمان دامپزشکی به به عنوان مشاور عالی رئیس موسسه رازی منصوب شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در مراسمی که با حضور اعضای شورای معاونین برگزار شد، دکتر عباسعلی مطلبی را به عنوان مشاور عالی رئیس موسسه رازی منصوب کرد.
در بخشی از این حکم آمده است:
نظر به سوابق ارزشمند، دانش و تجربیات جنابعالی به موجب این حکم به سمت مشاور عالی ریاست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی منصوب می گردید.

+ بیشتر بخوانید : دکتر علی اسحاقی به عنوان رئیس جدید موسسه رازی منصوب شد

 مطالعه ادامه مطلب

هدف گذاری دولت عربستان سعودی برای خودکفایی در صنعت طیور

وت پارس - مفسرین اقتصادی بر این باورند که مقامات عربستانی در تلاشند تا به عنوان هدفی استراتژیک، 60 درصد از نیازهای خود را در بخش محصولات طیور با استفاده از تولیدات داخلی تامین نمایند؛ رقمی که اکنون در حدود 50 درصد می باشد.

امارات متحده عربی واردات مرغ از عربستان سعودی را ممنوع اعلام کرد

به گزارش وت پارس و به نقل از رادیو صنعت طیور ایران، دولت این کشور مدت زمانی پنج ساله را برای این افزایش تولید تعیین نموده است. بر اساس آمار منتشر شده توسط USDA ، در حال حاضر پادشاهی عربستان سعودی 790 هزار تن انواع محصولات طیور را وارد نموده و 760 هزار تن انواع محصولات این بخش را نیز تولید می کند.دولت این کشور برای دستیابی به این مهم، تعرفه واردات محصولات طیور را 5 تا 20 درصد افزایش داده است و مالیاتی 533 دلاری را بر واردات این قبیل تولیدات وضع نموده است.
اختصاص یارانه برای خوراک مصرفی طیور و تخفیف های بلاعوض در بخش تجهیزات نیز از جمله مواردی است که دولت این کشور برای دستیابی به هدف یاد شده، طراحی نموده است.حال بایستی منتظر ماند و دید که آیا این کشور می تواند در مسیری که پای گذاشته است به مقصد برسد یا نه.

+ بیشتر بخوانید : هدف گذاری دولت عربستان سعودی برای رشد صنعت طیور گوشتی این کشور

 مطالعه ادامه مطلب

نماینده دامپزشک مجلس : امیدواریم که دولت زمینه واردات گوشت قرمز را فراهم کند!

وت پارس - عضو دامپزشک کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز به علت کمبود دام در کشور، چاره‌ای جز اینکه از طریق واردات گوشت، مخصوصاً در ایام نزدیک به عید، نیاز کشور را تامین کنیم نداریم

نماینده دامپزشک مجلس : آماده اصلاح قوانین دامپزشکی هستیم

به گزارش وت پارس و به نقل از خانه ملت، دکتر یوسف داودی در خصوص واردات و عرضه گوشت قرمز در بازار کشور، اظهار داشت: واردات گوشت قرمز با توجه به کاهش سرانه مصرف لازم و موثر است و کاهش مصرف مخصوصاً در کودکان و خردسالان، آثار سوء بدنی را بر روی سلامت افراد دارد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به هر روشی باید بازار گوشت قرمز را در کشور تنظیم کنیم تا اکثر خانواده‌ها بتوانند حداقل میزان نیاز مصرف گوشت را تامین و در غذای خود اضافه کنند، گفت: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز به علت کمبود دام در کشور، چاره‌ای جز اینکه از طریق واردات گوشت مخصوصا در ایام نزدیک به عید نیاز کشور را تامین کنیم نداریم.
نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برنامه بلند کشور باید به سمت اصلاح نژادهای دام در کشور حرکت کنیم تا ضریب تبدیل گوشت و تولید شیر افزایش یابد، ادامه داد: اصلاح نژاد دام در کشور باعث می‌شود تا ضریب وابستگی کشور در زمینه تامین گوشت قرمز و شیر کاهش پیدا کند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های 94 و 96 دو موج بیماری تب برفکی را شاهد بودیم که باعث کاهش شدید تعداد دام در کشور شد، تصریح کرد: باید به هر روشی تلاش کنیم تا از طغیان این بیماری‌‌ها در کشور جلوگیری شود و از طرف دیگر باید اصلاح نژاد کنیم تا گوشت مورد نیاز کشور از حداقل سرانه مورد نیاز بین المللی و جهانی کمتر نباشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم تا با اقدامات دولت در زمینه واردات گوشت قرمز و عرضه دام زنده شاهد جهش قیمتی در بازار شب عید نباشیم.

 مطالعه ادامه مطلب

پنجاه درصد تولید کل آنتی بیوتیک جهان در دامپزشکی مصرف می شود

وت پارس - نشست تخصصی مقاومت میکروبی و بهداشت عمومی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با هدف بررسی وضعیت تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور، برگزار شد.

دبیرکمیته تجویز و مصرف منطقی سازمان غذا و دارو گفت: بحث مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی فراگیر است و متاسفانه در سطح کشور شاهد مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک در کلینیک‌های انسانی هستیم.
به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا ، دکتر سلیمانی در نشست مقاومت میکروبی و بهداشت عمومی که از سوی دفتر جهاد دانشگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با رویکرد افزایش میزان آگاهی عمومی برگزار شد، گفت: در حال حاضر در بیش از ۵۰ درصد نسخه‌های سرپایی حداقل یک آنتی‌بیوتیک وجود دارد همچنین تجویز نسل سوم آنتی‌بیوتیک‌ها در مراکز درمانی کشور را شاهد هستیم درحالی‌که در سال‌های گذشته اینطور نبود. این موضوع زنگ خطری را برای ما به صدا در می‌آورد.وی ادامه داد: میزان مرگ و میر ناشی از مقاومت میکروبی از مجموع مرگ و میر ناشی از بیماری‌های سرطانی در سطح جهان بیشتر است این درحالیست که به جای پرداختن بیشتر به این موضوع، به مسائلی مانند سرطان و نحوه درمان آن پرداخته شده است.
سلیمانی با بیان اینکه دلایل مختلفی برای ایجاد این معضل در کشور وجود دارد، گفت: بی‌ثباتی و ضعف در سیاست‌گذاری همچنین تغییر زودهنگام متولیان و مدیران مربوطه - که این خود باعث گسستگی در امر قانونگذاری و اجرا شده است - یکی از دلایل این موضوع به شمار می‌آید چراکه مسئولان جدید به دنبال کارهای جدید هستند درحالی‌که بعضی موضوعات مانند مقاومت آنتی بیوتیکی با اینکه جدید نیست، اما از ارزش آن‌ها کم نشده است. فرهنگ‌سازی نکردن در سطح جامعه برای جلوگیری از استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک، سینوسی بودن اقدامات در سطح کلان به‌طوری که در یک دوره حمایت و در دوره دیگر طرد شده است، عدم آموزش کافی، نبود قانون و بودجه اختصاصی برای این موضوع از جمله دیگرعوامل مرتبط با کمتر پرداختن به بحث مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.وی با بیان اینکه اعلام ایران به عنوان دومین کشور مصرف کننده آنتی‌بیوتیک در آسیا اصلا صحت ندارد، گفت: فعالیت‌های مفیدی برای کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک در سطح جامعه می‌توان انجام داد. از جمله این اقدامات اتخاذ سیاست‌های همه‌جانبه که توسط تمام بخش‌های ذیربط اجرا شود، پایش و نظارت روی نسخه، آگاهی‌رسانی، فرهنگ‌سازی از طریق صدا و سیما، آموزش از دوره ابتدایی تا دانشگاهی و.... .
آموزش، مهم‌ترین راه جلوگیری از مقاومت میکروبی
در ادامه این نشست دکتر رسولی استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران ضمن ارائه طرح‌های تحقیقاتی انجام شده در سال‌های اخیر در این حوزه بر ضرورت انجام تحقیقات جدید تاکید کرد و اظهارکرد: فاصله بین سازمان‌ها و مراکز آموزشی در کشور بسیار زیاد است این درحالیست که آموزش مهم‌ترین مساله برای جلوگیری از معضل مقاومت میکروبی محسوب می‌شود.
دکتر مهرزاد - استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران- نیز بحث مقاومت آنتی‌بیوتیکی را از جنبه ایمنی‌شناسی مورد بررسی قرارداد و نتایج مقالات داخلی و خارجی انجام شده را ارائه داد و گفت: فاکتورهای مختلف مدیریتی، محیطی و تغذیه‌ای بر سطح ایمنی بدن حیوانات نقش تاثیرگذاری دارد و ما با فراهم کردن محیطی مناسب و بدون استرس برای حیوان می‌توانیم از مصرف آنتی‌بیوتیک و به دنبال آن مقاومت آنتی‌بیوتیکی جلوگیری کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران : آنفولانزای مرغی هنوز در ایران می چرخد

وت پارس - عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران می گوید آنفولانزای مرغی هنوز در ایران می چرخد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران : آنفولانزای مرغی هنوز در ایران می چرخد

به گزارش وت پارس ، مهدی معصومی در یادداشتی برای سایت اتاق خبر تهران نوشت :
امحاء 27 میلیون تن تنها مشکل ما نیست. مسئله این است که باوجود بروز آنفولانزای مرغی در مرغداری های کشور برای سال آینده چگونه باید برنامه ریزی کرد و آیا امکان جوجه ریزی وجود دارد یا خیر؟ مجموعه ای از دستورالعمل ها توسط سازمان دامپزشکی اعلام شده است و تنها واحدهایی می توانند جوجه ریزی کنند که این دستوراعلمل ها را رعایت کرده باشند، که گرچه سخت است اما دلیل بر این نیست که دوباره گله ها دوباره درگیر آنفولانزا نشوند چراکه ویروس آنفولانزا  هم چنان در کشور می چرخد. آنچه سال آینده را برای فعالان این صنعت نگران کننده می کند، عدم پایان دوره این بیماری است.  اگر دوره بیماری تمام شده بود، خیلی سریع جوجه ریزی انجام شده و تلفات مرغ در شش  ماه جبران می شد. متاسفانه تمرکز مرغداری ها در مناطق خاص هم به انتقال سریع بیماری کمک کرده است. در منطقه ورامین و دشت قزوین و کرج تعداد مرغداری ها زیاد است برای همین ویروس متمرکز شده و خطر بیشتر است.  
دو راهکار برای پایان دادن به دوره بیماری آنفولانزای مرغی وجود دارد. راهکار اول این است که به گله ها واکسن بزنند که البته راهکار سختی است چراکه آنفولانزا سویه های مختلف دارد و باید واکسن جدید تزریق کرد در نتیجه شاید خیلی جوابگو نباشد. مسئله دوم حفاظت از فضای پرورش و بهداشت کل کشور است که صنعت مرغداری هم شامل می شود. سخت گیری در فضای سلامت و قرنطینه ها اقدام زیربنایی است که برای تمام بیماری های واگیردار موثر است. البته این کار سختی است و به عزم ملی و تصمیم جمعی نیاز دارد چراکه صرفا مرغدارها و سازمان دامپزشکی مسئول نیست بلکه تمام ارگان ها باید دست به دست هم بدهند.
تخم مرغ و مرغ کالای  استراتژیک است. این کالا مثل گندم است و حتی از آن مهم تر چراکه می توانید گندم را راحت وارد کنید اما این دو ممحصول را نمی توان به اندازه نیاز کشور وارد کرد و واردات این محصولات در حد 2 تا 3 درصد است. در شرایط بحران می تاونیم تخم مرغ را از کشورهای نزدیک مثل اوکراین و ترکیه و قزاقستان وارد کنیم اما مختصر است.بنابراین باید در این مورد حساسیت بیشتری به خرج داد و بهداشت محیط را فراهم کند که دام و طیور هر دوره ای درگیر بیماری جدید نشوند.

 مطالعه ادامه مطلب

بخش نمایشگاهی جشنواره هنرهای تجسمی آموزش دامپزشکی در دانشگاه تهران افتتاح شد

وت پارس - بخش نمایشگاهی اولین جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

بخش نمایشگاهی جشنواره هنرهای تجسمی آموزش دامپزشکی

به گزارش وت پارس ، بخش نمایشگاهی اولین جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ به صورت رسمی افتتاح شد.
این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه در ساختمان آناتومی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۰ الی ۱۶ از نمایشگاه بازدید نمایند.
به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، در این دوره تعداد ۲۹۳ اثر از ۱۰۰ نفر شرکت کننده از شهرهای مختلف مانند مشهد، تهران، کازرون، شبستر، لرستان، شهرکرد، گرمسار، سمنان، تبریز، زابل و... ارائه شده است که در آیین اختتامیه جشنواره در تاریخ ۱۶ اسفندماه آثار برگزیده اعلام و از آنها تقدیر می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

یوزپلنگ ایرانی در یک قدمی انقراض قرار دارد!

وت پارس - عضو گروه تخصصی گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN گفت: تنوع ژنتیکی پایین می‌تواند برای یک گونه کشنده باشد و امروزه شاید بیش از چوپان و جاده و غیره، این مساله یوز را تهدید کند.

به گزارش وت پارس و به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان ، عضو گروه تخصصی گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز شانسی برای یوزپلنگ ایرانی باقی مانده یا نه به خبرنگار مهر گفت: کوتاهترین و صریح‌ترین پاسخ به این پرسش کوتاه و کلیدی این است که «کم». اما در عین حال باید همچنان خوشحال باشیم که شانس هنوز صفر نشده است.
محمدصادق فرهادی‌نیا افزود: یکی از مشکلات فعلی یوز در ایران آن است که تنوع ژنتیکی آن‌ها بسیار کاهش یافته است که این به خاطر تنوع افراد برای زادآوری است. تنوع ژنتیکی پایین می‌تواند برای یک گونه کشنده باشد و امروزه شاید بیش از چوپان و جاده و ... یوز را تهدید کند.وی ادامه داد: باید تا حد امکان ژن‌های موجود را حفظ کنیم، یعنی باید یوز‌ها زنده گیری شوند و تا حد امکان وارد یک برنامه تکثیر در اسارت حساب شده شوند. اگر امکان آوردن نر‌ها نیست، باید از آن‌ها اسپرم گرفته شود و بعد رهاسازی شوند. اگر ژنی ازبین رفت، نمی‌توان آنرا اختراع کرد، باید پیش از نابودی جلوی آنرا گرفت. یوز‌هایی که مردند که رفتند، حداقل جلوی نابودی مانده‌ها را بگیریم.
این دکترای جانورشناسی افزود: ناچاریم افراد بیشتری را، بیش از این سه یوزی که الان در پردیسان هستند، به اسارت بیاوریم تا بتوانیم با مدیریت مناسب، زادآوری آن‌ها را تحت کنترل داشته باشیم. تا امکان ورود ژن‌های بیشتری به جمعیت را فراهم آوریم. زاده‌ها در بلندمدت باید به مناطق محصور و حفاظت شده وارد شوند و در طول زمان به زیستگاه‌های طبیعی خود بازگردند.
فرهادی‌نیا در پاسخ به این پرسش که آیا بشر موفق به احیای گونه‌هایی که وضعیت ژنتیکی مشابه یوز و تعداد کم داشته اند، شده یا نه گفت: بله، ولی با یک تفاوت بسیار بزرگ با یوزها. در بسیاری از گونه‌هایی که برگردانده شدند، اکثر افراد جمعیت در ارتباط با هم بودند. مشکل دیگر یوز این است که از این تعداد باقی‌مانده هر کدامشان یک نقطه ایران است، دو تا در یزد، سه تا در میاندشت، پنج تا در توران و غیره.وی تصریح کرد: امروزه در ایران، «جمعیت یوزپلنگ آسیایی» نداریم، آنچه مانده افراد معدودی هستند که هر یک در یکی از بیابان‌ها در حال گشت و گذار است. برای حفظ یوز‌ها در ایران، در وهله اول باید آن‌ها را از این افراد تک و تنها، به یک جمعیت کنترل شده، ابتدا در اسارت، سپس در مناطق محصور و درنهایت زیستگاه‌های طبیعی شان تبدیل کنیم.
عضو گروه تخصصی گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت IUCN تاکید کرد: بزرگترین هدف حفاظت از یوز در ایران طی سال‌های آینده، «افزایش تعداد» نخواهد بود، بلکه باید تلاش کنیم تعداد یوز‌ها به صفر نرسد. این کار بسیار پرریسک، پرهزینه و سرشار از نادانسته‌هاست که شاید جامعه ایران بسیاری از آن‌ها را برنتابد. این خود دیگر مشکل یوز ایرانی است.

 مطالعه ادامه مطلب

خبر روز : تاریخ برگزاری انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی تعیین شد

وت پارس - تاریخ برگزاری انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی تعیین شد.

نتیجه انتخابات هیات مدیر و بازرسی جامعه دامپزشکان ایران اعلام شد / ویدیو

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال ماده 8 آئین نامه اجرایی انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی در تاریخ 2 اسفندماه به این سازمان ابلاغ و موضوع در تاریخ 7 اسفندماه در سی و هشتمین نشست شورای مرکزی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و متن اصلاحی برای ابلاغ به دفتر وزیر محترم جهاد کشاورزی ارسال گردید.
بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن زمان لازم تا ابلاغ آئین‌نامه اصلاحی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و فراهم نمودن ساز و کار اجرایی و مقدمات لازم جهت برگزاری انتخابات، مهرماه سال 97 به عنوان زمان پیش‌بینی شده برای برگزاری انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی تعیین شد.

خبر فوری و مهم روز : روند انتخابات سازمان نظام دامپزشکی متوقف شد!

 مطالعه ادامه مطلب

ورود واحدهای مرتبط با حیات وحش به دوره دکترای دامپزشکی به نتیجه ای نرسید

وت پارس -  تمرکز نظام آموزشی روی حیوانات خانگی و دام بزرگ است. تلاش‌هایی در سال‌های قبل شد که موضوع آشنایی با حیات وحش در بحث‌های دوره دکترای دامپزشکی حرفه‌ای وارد شود که متاسفانه به نتیجه نرسید.

ورود واحدهای مرتبط با حیات وحش به دوره دکترای دامپزشکی به نتیجه ای نرسید

به گزارش وت پارس ، دکتر سعید یوسف پور دکتر دامپزشک در گفتگو با جام جم گفت : روزانه چند پرنده وحشی بال شکسته یا دیگر گونه‌های آسیب دیده تحویل ادارات محیط زیست می‌شوند، اما چون بودجه و نیروی متخصص نیست، عملا حیوانات آسیب‌دیده از چرخه طبیعت حذف می‌شوند و جایگاه آنها در اکوسیستم طبیعی دچار اختلال می‌شود.
به عنوان دامپزشکی که در محیط زیست کار می‌کند از مسئولان درخواست دارم به مساله تربیت درمانگر حیات وحش توجه و حتما روی تربیت این نیروها سرمایه‌گذاری کنند. تربیت نیروی انسانی متخصص یک نیاز جدی است که تاکنون مغفول مانده است.
وی در ادامه گفت : برای رفع این مشکل می‌توان در کشور دوره‌های تخصصی برگزار کرد یا این‌که افرادی به خارج اعزام شوند و پس از آموزش بازگشت به کشور، در دانشکده‌های دامپزشکی تدریس کنند.
متاسفانه در دانشکده‌های دامپزشکی ایران به موضوع حیات وحش توجهی نمی‌شود و بحث‌های حیات وحش به عنوان یک سرفصل یا واحد درسی در دانشگاه‌های ایران وجود ندارد. تمرکز نظام آموزشی روی حیوانات خانگی و دام بزرگ است. تلاش‌هایی در سال‌های قبل شد که موضوع آشنایی با حیات وحش در بحث‌های دوره دکترای دامپزشکی حرفه‌ای وارد شود که متاسفانه به نتیجه نرسید. در مورد حیات وحش چه جنبه باغ وحشی و چه جنبه حیات وحشی که در طبیعت وجود دارد، در دوره‌های دکترای تخصصی رشته‌ای وجود ندارد. چند نفری هم که در این حوزه کار می‌کنند، افراد علاقه‌مندی هستند که به صورت فردی مطالعه کرده‌اند یا خارج از کشور دوره دیده‌ا‌ند.
سازمان حفاظت محیط زیست هم نسبت به تربیت درمانگر متخصص خیلی پیگیر نیست و تلاشی برای تربیت نیروی متخصص در این زمینه نمی‌کند. در حوزه حیات وحش بحث پیشگیری، مقابله و درمان بیماری مطرح است که متاسفانه در این زمینه‌ها ضعف وجود دارد.
این درحالی است که اندک نیروهای دامپزشکی هم که در استان‌ها تحت عنوان کارشناس حیات وحش استخدام شده‌اند، به قدری درگیر مسائل دیگر می‌شوند که از دامپزشکی دور شده و به کارهای دیگر گمارده می‌شوند. در نتیجه عملا از تخصص آنها استفاده‌ای نمی‌شود. چند سال پیش در سازمان حفاظت محیط زیست کارگروه مشترکی بین این سازمان و سازمان دامپزشکی تشکیل شد تا مباحث حیات وحش پیگیری شود. یکی از مصوبات هم توجه به تدریس پزشکی حیات وحش در دانشگاه‌ها بود. اما چون‌ این مصوبات برای دستگاه‌ها الزام‌آور نبود، این مساله مسکوت ماند.

 مطالعه ادامه مطلب