اداره کل دامپزشکی استان ایلام به اتهامات منتشر شده از تابناک پاسخ داد

وت پارس - اداره کل دامپزشکی استان ایلام در واکنش به اتهامات منتشرشده از سایت تابناک ایلام در خصوص انتقاد از نحوه نظارت ماموران دامپزشکی به ذبح دام ها جوابیه ای را به این سایت ارسال نموده است.

اتهام بزرگ تابناک به مجموعه دامپزشکی : فروش سلامت مردم و دریافت رشوه توسط ماموران دامپزشکی!

به گزارش وت پارس و به نقل از تابناک ایلام ،هفته گذشته خبری از از این رسانه ،تحت عنوان "کاری که ماموران دامپزشکی با سلامت مردم می کنند" از این سایت منتشر شد و در سایت وت پارس نیز بازانتشار یافت ،علیرغم اینکه احتمال می رفت استنباط خلاف واقع و مغایر با اهداف انتشار این مطلب بعنوان یک دغدغه اجتماعی صورت پذیرد ،در همان ساعت اولیه خبر منتشره غیر فعال و در راستای پرداختن به رسالت خبری وتمکین به ماده 23قانون مطبوعات مبادرت به انتشار جوابیه می نماید.متن جوابیه به این شرح است:
مدیرمسئول محترم سایت تابناک ایلام
باسلام
احتراما پیرو مطلبی تحت عنوان فروش سلامت مردم به چه قیمت؟ در آن سایت وکانال مربوطه شایسته است مطابق با ماده 23قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه ذیل اقدام نمایید
-یکی از وظایف قانونی دامپزشکی تامین بهداشت فرآورده های خام دامی وسلامت وامنیت غذایی جامعه است ،دامپزشکی بعنوان یک دستگاه حاکمیتی مستند به مواد 2،4و14قانون دامپزشکی وماده 688قانون مجازاتهای اسلامی ومواد 4و8آیین نامه اجرایی ماده 18آیین نامه اجرایی نظارت بهداشتی وبرای اجرای این وظیفه قانونی موظف ومکلف به انجام اقداماتی است که در قوانین وآیین نامه ها صدر الذکر ودستورالعمل های سازمان دامپزشکی بدانها اشاره شده است.متاسفانه در سالهای اخیر در اثر عدم همراهی ،همکاری وحمایت مسئولین ودستگاههای ذیربط از اقدامات دامپزشکی استان ،روند کشتار غیر مجاز دام وطیور دراستان آنچنان گسترش یافت که بصورت یک بحران بهداشتی ظهور وبروز نمود.
باتوجه به مخاطرات بیماریهای مشترک بین انسان ودام ،برای حفظ سلامت جامعه وبدنبال تاکیدات مکرر دستگاههای نظارتی از جمله سازمان محترم بازرسی کل کشور ،درسال جاری دامپزشکی استان پیرو پیگری های مستمر ومتوالی خود دراولین فرصت ،موضوع مخاطرات کشتارغیرمجاز دام وطیور را طی نامه ای برای استاندار محترم استان جناب آقای سلیمانی دشتکی وسایر مسئولین ارشد استان تشریح وبرضرورت ساماندهی فوری مراکز کشتارغیرمجاز وجلوگیری از بروز بحران بهداشتی تاکید وتصریح نمود.

 مطالعه ادامه مطلب

گزارشی کامل از برگزاری همایش استراتژی‌های افزایش کسب درآمد در دام‌های کوچک / تصاویر

وت پارس - سمینار استراتژی‌های افزایش کسب درآمد در دام‌های کوچک به ابتکار شرکت بیزینومد، پنجشنبه ۷ دی ماه ۹۶ در سالن تشریفات کردستان در شهرک فجر تهران برگزار شد.

گزارشی کامل از همایش استراتژی‌های افزایش کسب درآمد در دام‌های کوچک / تصاویر

به گزارش وت پارس و به نقل از سلامت وت ، سمینار یک روزه استراتژی‌های افزایش کسب درآمد در دام‌های کوچک، با هدف آموزش راهکارهای بهبود کسب‌وکار برای دامپزشکان، پنجشنبه ۷ دی ماه ۹۶ در سالن تشریفات کردستان در شهرک فجر تهران برگزار شد.در این سمینار مدیران ثروت‌آفرین دامپزشکی، ، به ارائه تجارب و آموخته‌های خود در راستای بهبود فضای کسب‌وکاری فعالان عرصه دامپزشکی و دام‌های کوچک پرداختند.
در همایش «استراتژی‌های افزایش کسب درآمد در دام‌های کوچک» که به ابتکار شرکت بیزینومد برگزار شد، استادان و متخصصان برجسته‌ دامپزشکی و کسب و کار از قبیل دکتر ایمان معماریان، دکتر محمد ملازم، دکتر محمد مهاجر و دکتر یحیی علوی حضور داشتند که طی این همایش، تجربیات و دانش تخصصی خود را به حاضران ارائه کردند.این همایش که با هدف تقویت فرهنگ کارآفرینی در عرصه دامپزشکی برگزار شد، با استقبال گسترده‌ای از جانب دانشجویان، کلینیسن‌ها و سایر علاقه‌مندان همراه بود.
درد دل‌های تیم برگزار کننده
در بخش اول این همایش فراز بلبلی، به عنوان مدیرعامل شرکت فراز، که در قالب شرکت بیزنومد، برگزاری این همایش به ایراد سخنرانی پرداخت و به ضرورت‌های موجود برای برگزاری چنین همایش‌هایی اشاره کرد.وی در ادامه با ذکر مشکلاتی که در مسیر برگزاری این همایش وجود داشت، خاطرنشان کرد: برخی استادان دو روز مانده به همایش، اعلام کردند که نمی‌توانند در این همایش شرکت کنند و یکی از سرمایه‌گذاران نیز در نیمه راه، از همکاری با ما دست کشید و مجبور شدیم خودمان همه هزینه‌ها را متحمل شویم.او ادامه داد: اهمیت برگزاری چنین همایشی برای دانشجویان و علاقه‌مندان، موضوعی بود که به تیم برگزار کننده، انگیزه لازم را داد و علی‌رغم همه مشکلات، با پیگیری و جدیت توانستیم این همایش را برگزار کنیم.
کارگاه اول : تکنیک‌های رفتار صحیح با مشتری
فراز بلبلی به عنوان مدرس اولین کارگاه این همایش، به ارائه نکاتی مهم درباره روش‌های مواجهه با مشتری و صاحبان حیوانات پرداخت و به شکل تفصیلی نکات لازم برای جذب مشتری در حوزه کسب و کار دام‌های کوچک را بر شمرد.

 مطالعه ادامه مطلب

آخرین روایت رییس سازمان دامپزشکی از آنفلونزای پرندگان : هفده میلیون تلفات در پانزده استان

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۱۵ استان کشور درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند و طی سال جاری بر اثر بروز این بیماری ۳۰۰ کانون بیماری مشاهده شده و ۱۷ میلیون قطعه مرغ به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا و بعد از بررسی های به عمل آمده معدوم شدند.

آخرین روایت رییس سازمان دامپزشکی از آنفلونزای پرندگان : هفده میلیون تلفات در پانزده استان

به گزارش وت پارس دکتر رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور ، در جمع خبرنگاران در بجنورد اظهار کرد: ۱۶ استان در کشور عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند.
وی در پاسخ به این سوال که وجود روز بازارهای غیر مجاز پرندگان وحشی در برخی از شهرها یکی از نقاط خطر برای شیوع این بیماری عنوان شده است و این سازمان برای ساماندهی آن ها تاکنون چه اقداماتی را انجام داده است؟ اظهار کرد: همه دستگاه های دخیل در صنعت طیور، دام و ... وظیفه دارند که مسئولیت پذیر باشند و باید همکاری های لازم را به منظور جلوگیری از اپیدمی شدن این بیماری انجام دهند.
رفیعی پور تصریح کرد: این بیماری طی چند سال گذشته در ابتدا در میان حیات وحش بروز پیدا کرد و حدود دو سالی است که وارد چرخه مرغ صنعتی شده است.به گفته وی، ۳۰۰ آبگیر و سد در این استان وجود دارد که پرندگان وحشی در آنجا مستقر می شوند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه تاکید کرد: تمام برنامه های این سازمان بر این است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اپیدمی نداشته باشد.وی درباره برنامه این سازمان در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز توضیح داد: ماهیت کار این سازمان اقتصاد مقاومتی است، چراکه امنیت غذایی به معنای اقتصاد مقاومتی است و سازمان دامپزشکی پاسداری از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان از اموال مردم را بر عهده دارد که باید به آن ها خدمات ارائه دهد.رفیعی پور با تاکید بر اینکه تمام فعالیت دامپزشکی در حوزه اقتصاد مقاومتی است، گفت: دشمنان به دنبال جنگ نرم هستند که یکی از آن ها انتقال آلودگی و بیماری به غذا در کشور است که در این حوزه دامپزشکی به وظایف خود به خوبی عمل کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تحریم ها این سازمان را برای تامین داروها دچار مشکل کرده است و یا خیر؟ بیان کرد: در حوزه دامپزشکی، دانشمندان بزرگی وجود دارد که توانسته اند در دوران تحریم اقداماتی چشم گیری را انجام دهند.
رئیس سازمان دامپزشکی تصریح کرد: در حال حاضر ۹۵ درصد واکسن های مورد نیاز در حوزه دام، ۳۵ تا ۴۵ درصد واکسن های مورد نیاز در حوزه طیور و ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز در حوزه دامپزشکی در کشور تولید می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

گزارش خبرگزاری ایسنا از قیمت گذاری غیرواقعی داروها و واکسن های دامپزشکی

وت پارس - طمع شبکه توزیع کالا گریبان‌گیر واکسن‌ها و داروهای دامپزشکی شده و مدیر کل نظارت سازمان حمایت از درج قیمت‌های غیر واقعی روی این دسته از محصولات خبر داده است.

خرید و فروش دارو در داروخانه های دامپزشکی بدون نسخه اکیدا ممنوع!

به گزارش وت پارس ، خبرگزاری ایسنا در گزارش خود در خصوص قیمت گذاری های غیرواقعی داروها و واکسن های دامپزشکی آورده است :

پیش از این درج قیمت غیر واقعی روی برخی محصولات و کالاها از جمله کالاهای سلولزی و اسنک‌ها برای ارائه تخفیف‌های نامتعارف به معافی های توزیع کالا باعث ارائه طرح "عدم درج قیمت مصرف کننده در مبدأ" شده بود و اکنون مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از به وجود آمدن چنین وضعیتی در بازار داروها و واکسن های دامپزشکی خبر داد.
اسماعیل مهدی‌پور اظهار کرد: مطابق مصوبات هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه­‌ها در ششم تیر امسال و ماده واحده ۳ قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۷۳  در مورد قیمت‌گذاری کالاها و خدمات، انواع واکسن و داروهای دام و طیور در گروه دوم اولویت بندی کالاها و خدمات قرار دارد و مشمول رصد، پایش و نظارت مستمر بر روند قیمت­‌ها در بازار است.
مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: نرخ‌گذاری آن‌ها نیز از سوی بنگاه‌های اقتصادی باید با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و درصد ضرایب سود مصوب باشد و در صورت دریافت شکایت و افزایش غیر متعارف قیمت، سازمان حمایت مسئول رسیدگی خواهد بود.وی با بیان اینکه بررسی‌­های صورت گرفته در مورد قیمت برخی از انواع داروها و واکسن های دامپزشکی حاکی از وجود قیمت­‌های غیر واقعی، ناشی از رقابت برای ارائه تخفیف های غیر متعارف به عوامل توزیع و داروخانه های دامپزشکی است، اضافه کرد: به گونه ای که در مواردی تخفیف های مذکور که قاعدتاً می بایست از سود تامین کننده اعم از تولید کنندگان یا وارد کنندگان ارائه شود، بعضاً از ضرایب سود مصوب نیز بالاتر است.
مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت این موضوع را حاکی از عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری یا بیش اظهاری در پروفرم های صادره دانست و اظهار کرد: این سازمان با هدف ایجاد فضای رقابتی سالم در بازار و واقعی کردن قیمت ها اقدام به بررسی کارشناسی موضوع کرد که با پیگیری های صورت گرفته قیمت برخی اقلام در بازار کاهش پیدا کرد.این مقام مسئول ضمن تشکر از  اقدام داوطلبانه برخی از تولیدکنندگان داخلی در خصوص کاهش سود و اعمال تخفیف، تصریح کرد: در شرایط پایانی سال، به دیگر تولیدکنندگان و واردکنندگان نیز تاکید و توصیه می شود به جای افزایش قیمت، با کسر سود و افزایش تخفیف ها، افزایش برخی از عوامل هزینه ای تولید را جبران و نسبت به تثبیت و در صورت امکان برای تعدیل قیمت­‌ها اقدام کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

موسسه رازی متولی قانونی تحقیقات دامپزشکی در کشور است

وت پارس - معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با اشاره اینکه این موسسه متولی قانونی تحقیقات دامپزشکی در کشور است، توجه جدی مسئولان را برای تامین اعتبار طرح‌های تحقیقاتی در این موسسه خواستار شد.

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی محرمی اظهار کرد: بیش از هفتاد فرآورده بیولوژیک اعم از واکسن‌های انسانی، دام و طیور و آبزیان، سرم‌های درمانی ضد مار گزیدگی و عقرب زدگی، کیت‌های تشخیصی و آنتی ژن در موسسه رازی با نزدیک به یک قرن سابقه فعالیت تولید می‌شود که دستاورد مهم آن تامین سلامت جامعه است و همچنان با انگیزه و با محصولات جدید به بهداشت و سلامت کشور خدمت می‌کند.وی شروع فعالیت این موسسه را با تولید واکسن طاعون گاوی و ریشه کنی این بیماری دانست و تاکید کرد: تولیدات رازی سد محکمی در برابر بیماری‌های مختلف است. با بروز بیماری‌های جدید نیز مسئولیت ما سنگین‌تر و تولید واکسن مناسب و مقابله با این بیماری‌ها خواهد بود.
دکتر محرمی با بیان اینکه تحقیقات در موسسه رازی با هدف ارتقای تولیدات کنونی و تولید محصول جدید انجام می‌شود، افزود: این موسسه تنها متولی قانونی تحقیقات دامپزشکی در کشور بوده و به طور عمده به داشته‌ها و توانمندی‌های خود متکی است، اما اعتبارات تحقیقاتی متناسب با حجم فعالیت‌های آن نیست.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی یادآور شد: امروز در دنیا بیش از بیست درصد بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تولیدی با فعالیت‌های مشابه رازی، به تحقیقات اختصاص دارد؛ اما بودجه ای که ما در موسسه رازی برای تحقیقات صرف می‌کنیم، بسیار کمتر است.
بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محرمی توجه جدی مسئولان را به تامین اعتبار مورد نیاز طرح‌های تحقیقاتی در موسسه رازی خواستار شد و تاکید کرد: بی‌توجهی به این مهم، ما را در مقابل بیماری‌های جدید آسیب‌پذیر خواهد کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ایمان معماریان : آزمایشاتی بر روی دلبر در خصوص توانایی انجام لقاح مصنوعی انجام شد

وت پارس - دامپزشک باغ وحش ارم و پارک پردیسان گفت: معاینه‌هایی بر روی دلبر(یوزپلنگ ماده) انجام شده است تا مشخص شود که رحم آن قابلیت انجام لقاح مصنوعی را دارد یا خیر.

به گزارش وت پارس ، دکتر ایمان معماریان دامپزشک باغ وحش ارم و پارک پردیسان در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آخرین وضعیت جسمی دو یوزپلنگ ایرانی (دلبر وکوشکی) اظهار کرد: دلبر و کوشکی از لحاظ بالینی و جسمانی کاملا سالم هستند و تغذیه و مکمل‌های مناسب خود را استفاده می‌کنند. این دو یوزپلنگ جدا از هم نگهداری می‌شوند و همدیگر را نمی‌بینند.وی افزود: رفتارهای دلبر و کوشکی به صورت 24 ساعته از طریق مانیتور رصد می‌شود تا زمان بروز استرس  بتوانیم رفتارهای دلبر را از این طریق ارزیابی کنیم.
معماریان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و گروه پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از متخصصان و مشاوران آلمانی برای انجام لقاح مصنوعی بر روی دلبر(یوزپلنگ ماده) کمک گرفته اند.وی ادامه داد: طبق برنامه زمان بندی، معاینه‌های کامل باید بر روی دو یوزپلنگ انجام شود تا ببینیم می‌توانیم وارد مرحله لقاح مصنوعی شویم یا خیر.
دامپزشک باغ وحش ارم و پارک پردیسان اظهار کرد: در گذشته تلاش زیادی برای جفت گیری طبیعی دلبر و کوشکی انجام شد، اما متاسفانه این جفت گیری موفقیت آمیز نبود.وی در پایان گفت: معاینه‌هایی بر روی دلبر(یوزپلنگ ماده ) انجام شده است تا مشخص شود که رحم آن قابلیت انجام لقاح مصنوعی را دارد یا خیر.

 مطالعه ادامه مطلب

روایت یک رسانه از ناکارآمدی سازمان دامپزشکی در کنترل بیماری ها!

وت پارس - یک خبرگزاری ناکارآمدی سازمان دامپزشکی کشور را عامل شیوع آنفلونزا و افزایش قیمت تخم مرغ دانست.

آنفلونزای پرندگان

به گزارش وت پارس ، عیارآنلاین در گزارش خود با موضوع ناکارآمدی سازمان دامپزشکی آورده است :
همه ساله همزمان با آغاز فصل سرما پدیده‌ای به نام آنفولانزای مرغی تلفات فراوانی از بخش طیور کشور می‌گیرد. تلفاتی که عموما در بازه‌ زمانی کوتاه شامل تعداد قابل توجهی از طیور کشور  می‌شود. تاریخچه این قبیل حوادث در کشور به سال ۸۴ بر می‌گردد. سالی که در آن آنفولانزای مرغی خساراتی به کشور وارد کرد. نظر به سابقه این بیماری در کشور انتظار می‌رفت دیگر شاهد این قبیل حوادث در کشور نباشیم، اما شیوع دوباره این ویروس در آذرماه سال ۹۵ طی چند ماه در ۱۴الی۱۵ استان کشور منجر به معدوم شدن ۶میلیون مرغ تخمگذار شد. خسارتی که به دلیل قابل توجه بودن آن زنگ خطری برای مسئولان این بخش بود و تاثیرات فراوانی به روی قیمت گوشت مرغ و مهم‌تر از آن تخم مرغ گذاشت.
با توجه به نابسامانی‌های سال گذشته و تلاطم شدید بازار تخم مرغ که به وضوح در بازار این محصول با اهمیت در سبد خانوارهای ایرانی احساس می‌شد، شایسته بود متولیان این حوزه اعم از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور پیش‌بینی‌های لازم را به عمل آورده و از شیوع دوباره این بیماری جلوگیری کنند.
اما علی‌رغم مسئولیت قانونی و تجربه خسارات سال گذشته این موضوع مجددا به ورطه فراموشی سپرده شده و نتیجه آن تلفات بیش از ۱۷ میلیون مرغ تخمگذار در سال ۹۶ و کاهش شدید تولید تخم‌مرغ و به دنبال آن افزایش نزدیک به ۸۰ درصدی قیمت این محصول در طول یک ماه شد. موضوعی که نابسامانی‌های فراوانی در بازار تخم‌مرغ ایجاد و اعتراضات فراوان مردمی را به همراه داشت.
سوء مدیریت مسئولان؛ عامل اصلی نابسامانی‌های بازار تخم مرغ
بر اساس قانون، سازمان دامپزشکی کشور مسئول تامین سلامت و بهداشت دام و طیور کشور است. این سازمان مسئول تشخیص بیماری‌ها، شناسایی مناطق آلوده، شناسایی سویه‌های جدید بیماری‌ها، ارزیابی ایمنی دام و طیور و دادن آموزش‌های لازم به تمام کسانی که با پرندگان در ارتباط هستند و در نهایت متولی کلیه اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری‌های دامی وطیور است.

 مطالعه ادامه مطلب

اتهام بزرگ خبرگزاری تابناک به مجموعه دامپزشکی : فروش سلامت مردم و دریافت رشوه توسط ماموران دامپزشکی!

وت پارس - رسانه تابناک در اتهامی بزرگ بدون ارایه سند و مدارک قابل تایید از فروش سلامت مردم توسط ماموران دامپزشکی و دریافت رشوه توسط این ماموران خبر داده است.

اتهام بزرگ تابناک به مجموعه دامپزشکی : فروش سلامت مردم و دریافت رشوه توسط ماموران دامپزشکی!

به گزارش وت پارس ، تابناک در این اتهام نامه خود بدون ذکر اسناد ، آورده است :

در طول چهل سالی که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد ،هر رییس جمهور یا وزیر وکیلی که به مسند قدرت رسیده است ،برای اینکه  به مردم ونخبگان ثابت کند که برای خود طرح وبرنامه دارد ،یا اینکه آثاری از خود بر جای گذارد، طرح های اقتصادی ،فرهنگی ویا اجتماعی را اجرایی نموده است.
اگر چه این طرح ها در کوتاه مدت یا میان مدت آثاری تقریبا ملموس بر زندگی مردم داشته است ،اما واقعیت این است در دراز مدت حاشیه امنی را برای سوء استفاده افراد خاصی فراهم نموده است . صریح تر اینکه در کنار هر طرحی که قرار بوده در خدمت رفاه وآسایش مردم قرار گیرد ،عده ای انگل وار از منافع آن طرح منتفع و  یک شبه ره صد ساله را پیموده اند واینک می توان در کسوت نوکیسگانی آنها را نظاره گر بود که پز زندگی اشرافی می دهند.
یا اینکه طرح اجرا شده از مسیر واقعی خود منحرف وبه جای آنکه اجرای آن برای مردم رفاه و معیشت خلق کند، باری بر مشکلات آنان افزوده و به یک طرح هزینه زا تبدیل واز سویی نه تنها اثری از اهداف طرح در آن مشهود نیست ،بلکه به بهانه ای برای زد وبندهای مالی واقتصادی ،رانت خواری و....مبدل شده است.
پرداختن به یکایک طرح های شکست خورده ای که در پاراگراف دوم به آن اشاره شد در این مقال نمی گنجد ،اما موضوع مطلب ما اجرای طرح ساماندهی کشتار وذبح دامها درمناطقی در استان ایلام است . این طرح از ماه گذشته به دستور استاندار ایلام به برخی دستگاهها نظیر دامپزشکی ،نیروی انتظامی ودادستانی با جدیت اجرایی وقرار شد ،کشتاردام در قصابیها بصورت غیر مجاز ممنوع واین کار به صورت بهداشتی وبا نظارت دامپزشکی به کشتارگاه صنعتی محول شود.

 مطالعه ادامه مطلب

یک مقام مسئول در محیط زیست نظر تخصصی سازمان دامپزشکی را رد می کند!

وت پارس - در حالی که از وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی گرفته تا وزارت جهاد کشاورزی، کشتار پرندگان مهاجر را عامل شیوع ویروس آنفلوانزا که حاصل آن گرانی تخم مرغ است عنوان می‌کنند، مدیرکل دفتر حیات وحش ارتباط پرندگان مهاجر با شیوع این ویروس در سال جاری را رد کرد.

یک مقام مسئول در محیط زیست نظر تخصصی سازمان دامپزشکی را رد می کند!

به گزارش وت پارس و به نقل از تسنیم، به دنبال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور که تنها عامل افزایش قیمت تخم‌مرغ عنوان می‌شود، طی روزهای اخیر، مسئولان نهادهای ذی‌ربط، با بیان اینکه پرندگان مهاجر، ناقل ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند، بازارهای عرضه پرندگان مهاجر که مهم‌ترین آنها بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار است را کانون شیوع این ویروس اعلام کرده و نسبت به لزوم جلوگیری از فعالیت این مراکز هشدار داده‌اند:
علی‌صفر ماکنعلی، متخصص اپیدمیولوژی بیماری‌های قابل انتقال و معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه کشتار و عرضه پرندگان وحشی در همه‌گیری بیماری آنفلوآنزا و انتقال ویروس عامل این بیماری به طیور صنعتی نقشی کلیدی ایفا می‌کند می‌گوید: انتشار ویروس‌ آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، توسط پرندگان وحشی به دو شیوه صورت می‌گیرد؛ یکی اینکه این پرندگان در مجاورت پرندگان اهلی قرار بگیرند و ویروس را به آنها منتقل کنند یا اینکه همین پرندگان که ظاهراً سالم اما ناقل ویروس هستند صید شوند، در این صورت چه زنده باشند و چه مرده بافت‌های حیاتی و مدفوعشان عاملی برای پخش ویروس خواهد بود. در این صورت انسان به‌عنوان ناقل این ویروس می‌تواند بیماری را انتشار داده و به پرندگان اهلی و مرغداری‌ها برساند و همین می‌شود که خسارات گسترده به صنعت مرغداری را شاهد هستیم.وی همچنین یادآور می‌شود: همچنین صید و کشتار این پرندگان علاوه بر ایجاد بستری برای انتشار ویروس در منطقه و ابتلای طیور، سلامت انسان را هم تهدید می‌کند. زیرا این ویروس می‌تواند طی تغییراتی، جهش یافته و برای مبتلا کردن انسان هم سازگاری یابد چنانچه در جمهوری آذربایجان از 8 نفری که کارشان پرکنی قو بود 5 نفر به این بیماری مبتلا شدند.
محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز در اظهاراتی مشابه می‌گوید: گسترش انفجاری ویروس آنفلوآنزای فوق‌حاد میان پرندگان سبب شده دانشمندان احتمال دهند که این ویروس طی تغییراتی ساختاری، جهش یافته و علاوه بر طیور، برای انسان هم بیماری‌زا باشد، به همین دلیل وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی هر اقدامی به‌منظور جلوگیری از ابتلای انسان به این بیماری لازم باشد در دستور کار دارند.
او همچنین با تاکید بر اینکه بازارهای غیرقانونی فروش پرندگان مهاجر که تحت نظارت سازمان دامپزشکی قرار ندارند کانونی برای انتشار بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان هستند، می‌گوید: اگر مردم موردی را مشاهده کنند که پرندگان مهاجر به‌صورت غیرقانونی فروخته می‌شوند اکیداً از نزدیک شدن خودداری کنند و فوراً سازمان دامپزشکی را در جریان قرار دهند تا این سازمان وارد عمل شده و اقدامات لازم را برای برخورد انجام دهد.
از سوی دیگر، علی‌اکبر مهرفرد معاون بازرگانی و صنایع غذایی وزارت جهاد کشاورزی تنها علت گرانی تخم‌مرغ در بازار را بیماری آنفلوآنزا اعلام کرده و می‌گوید: موج اول بیماری آنفلوآنزا اوایل سال بود که با مدیریت اتحادیه میهن (مرغداری و مرغ‌گذاری‌های کشور) کنترل شد. ما در حال حاضر 25 درصد گله‌های تخم‌گذار را از دست داده‌ایم و به‌دلیل بیماری آنفلوآنزا با کاهش تولید مواجه شده‌ایم، صادرات را نیز به‌دلیل کاهش تولید قطع کرده‌ایم. بیماری آنفلوآنزا حادثه غیرمترقبه‌ای است و عمدتاً از طریق پرندگان مهاجر شیوع پیدا می‌کند.
فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران هم ضمن انتقاد از تخلفات گسترده در زمینه صید، کشتار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر و توزیع و فروش افسار گسیخته پرندگان محلی و یا صید شده در بازارچه‌های محلی استانهای شمالی و بدنبال آن در استانهای دیگر می‌گوید: می‌بایست برای مهار این تخلفات تدبیری اساسی اتخاذ شده و اقداماتی قاطع صورت گیرد. در غیر این صورت، علاوه بر پیامدهای محیط زیستی در سطح بین‌المللی، شاهد خسارت‌های جبران‌ناپذیر به اقتصاد کشور خواهیم بود.

 مطالعه ادامه مطلب

پیگیری نظام دامپزشکی کشور برای آموزش دکترای عمومی دامپزشکی در هفت گرایش

وت پارس - رئیس سازمان نظام دامپزشکی گفت در حوزه اصلاح کیفیت آموزش دامپزشکی در دانشگاهها در سال جاری پیگیر هستیم تا دکترای عمومی دامپزشکی در 7 گرایش آموزش داده شود.

پیگیری نظام دامپزشکی کشور برای آموزش دکترای عمومی دامپزشکی در هفت گرایش

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان بوشهر، دکتر محمدرضا صفری که برای افتتاح ساختمان جدید نظام دامپزشکی استان بوشهرو همچنین دیدار با اعضای این نظام به بوشهر سفر کرده بود در دیدار با استاندار بوشهر اظهار داشت: سازمان نظام دامپزشکی با اهداف مختلفی از جمله  دفاع از حقوق همکاران دامپزشک در بخش خصوصی و همچنین کسانی که از دامپزشکی خدماتی را دریافت می کنند و راه اندازی هیات های بدوی، برگزاری کنگره ها و ارتقاء سطح علمی اعضا تشکیل شده است.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور افزود: نوزدهمین کنگره بین المللی طیور اسفند ماه در تهران برگزار خواهد شد وهمچنین در نظر داریم با توجه به پتاسیل بالای استان بوشهر در بخش آبزیان سومین کنگره بین المللی آبزیان نیز در استان بوشهر برگزار کنیم.دکتر صفری بیان داشت: در حوزه اصلاح کیفیت آموزش دامپزشکی در دانشگاهها در سال جاری پیگیر هستیم تا دکترای عمومی دامپزشکی در 7 گرایش آموزش داده شود و همچنین بحث دامپزشکی نظامی را نیز دنبال خواهیم کرد و قصد داریم اولین کنگره دامپزشکی را سال آینده برگزار کنیم.
این مقام مسئول اشاره کرد: تشکل ها و اصناف خصوص با همکاری و تعامل می تواندد با برنامه ریزی مدون و ارائه راهکارها حامی بخش دولتی باشند و در همین راستا سازمان نظام دامپزشکی کشور 60 هزار فقره پروانه دامداری و مرغداری در سطح کشور صادر کرده است.

 مطالعه ادامه مطلب