سرخط خبرهای مهم دامپزشکی و حیوانات : بخش جدید قسمت اخبار

بنا بر تلاش در جهت جامعیت بخشی به سایت و با توجه به نظر شما و همچنین پوشش عناوین مهم خبری و مرتبط با رشته دامپزشکی و علوم حیوانات و با نظر به تکمیل بخش اخبار وت پارس از این پس ، بخش جدیدی به نام سرخط خبرهای مهم دامپزشکی و حیوانات به زیرمجموعه اخبار اضافه گشت. شما در این بخش و از این پس می توانید مهم ترین خبرهای روز دامپزشکی و حیوانات را به صورت خلاصه و کوتاه  مطالعه نمایید. امیدواریم که این جامعیت بخشی به سایت وت پارس ، مورد رضایت شما خوانندگان عزیز سایت قرار بگیرد. وت پارس ، تفکر نوین دامپزشک پارسی

 مطالعه ادامه مطلب

ناامیدی در سازماندهی بازار مرغ

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از واردات بی رویه مرغ و از طرفی هم افزایش افسار گسیخته قیمت ها در بازار این محصول، گفت:در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی و همین طور مصرف مرغ در داخل ارایه نمی کند که این مسئله برنامه ریزی ها را مختل کرده که با این وضع نمی توان به ساماندهی بازار مرغ در آینده امیدوار بود.عباس پاپی زاده بالنگان افزود: بر اساس شواهد موجود، تصمیمات شتاب زده و دیر هنگام موجب نابسامانی در بازار مرغ و دیگر محصولات کشاورزی شده است که این روند باید اصلاح شده و مسئولان ذیربط تمهیداتی برای آن در نظر بگیرند.

به گزارش خانه ملت، نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماه های گذشته به دلیل کمبود مرغ در بازار، قیمت این محصول به یکباره افزایش ناگهانی پیدا کرد و دولت در آن زمان به دلیل جلوگیری از افزایش قیمت ها اقدام به ثبت سفارش واردات این محصول کرد که امروز شاهد واردات بی رویه این محصول هستیم که به آشفتگی بازار دامن زده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

وی اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی می بایست آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی و همین طور میزان مصرف گوشت مرغ در داخل داشته باشد و برنامه ریزی ها نیز بر این اساس صورت گیرد، درصورتیکه در حال حاضر این چنین نیست.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تأکید کرد: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی و همین طور مصرف گوشت مرغ در داخل ارایه نمی کند که این مسئله برنامه ریزی ها را مختل کرده که با این وضع نمی توان به ساماندهی بازار مرغ در آینده امیدوار بود.

پاپی زاده افزود: در حال حاضر قیمت گذاری در انواع محصولات دامی و کشاورزی، به خصوص مرغ به گونه ای نیست که منافع تولید کننده و مصرف کننده تأمین شود، بنابراین باید مکانیزم چرخه تولید تا مصرف به طور دقیق رصد شده و آمارها نیز شفاف شود، در غیر اینصورت به بیراهه می رویم.

نماینده مردم دزفول در مجلس تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش بی رویه واردات و نیز مهار قیمت ها باید زنجیره تأمین در نظر گرفته شده و برنامه ریزی های تنظیم بازار بر این اساس صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در پایان  با ابراز نارضایتی از وضعیت موجود در بازارمحصولات کشاورزی و دامی در کشورافزود:نبود مدیریت اقتصادی متعادل در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی باعث شده تا اوضاع قیمت محصولات کشاورزی و دامی نابسامان شده و تولید کنندگان و مصرف کنندگان از وضع موجود رضایت نداشته و به اقشار آسیب پذیر بیش از گذشته فشار اقتصادی وارد شود.

................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

بازگشت گاوبازی به تلویزیون های مردم اسپانیا

وت پارس - پس از یک وقفه شش ساله، گاوبازی از یک شبکه تلویزیونی وابسته به دولت اسپانیا پخش می شود.

در حالیکه بعضی از شهروندان اسپانیا گاوبازی را یک ورزش یا حتی هنر ملی و بخشی از فرهنگ سنتی این کشور می دانند، کسان دیگری آن را رفتاری قساوت آمیز و بی رحمی با حیوانات تلقی می کنند. پارلمان اسپانیا اخیرا مدیریت جدیدی را برای شبکه تلویزیونی تحت حمایت مالی دولت تعیین کرد و به گفته خبرنگار بی بی سی، پخش مسابقه گاوبازی نشانه ای از این تغییر مدیریتی است.

 مطالعه ادامه مطلب

آزمایش منحصر به فرد محصول جدید هیوندا ، آزمایش کیفیت و دوام قطعات با چهل میمون بابون

شرکت خودروسازی هیوندای کره جنوبی، محصول جدید خود را به طرز جالب و منحصر به فردی آزمایش کرد.‌ اين آزمايش علاوه بر جذابيت‌های تبليغاتی توجه قشر عظيمی از مخاطبان را به خود جلب كرده است.به گزارش خبرخودرو، مسئولان شرکت خودروسازی هیوندای کره جنوبی با استفاده از چهل میمون بابون، خودروی جدید خود موسوم به «آی 30» هاچ بک را از لحاظ کیفیت و دوام قطعات بکار رفته، به بوته آزمایش گذاشتند.متخصصان هیوندا تاکید کردند محصول جدید ثابت کرد با وجود حمله میمون‌ها دارای استحکام و کیفیت بالایی است. شما می توانید تصویری از این آزمایش را در زیر مشاهده نمایید.

HyundaiTest-CaffeTablighat

 مطالعه ادامه مطلب

نخستین میمون های آمیژه + همه مطالب در مورد این موجودات ( همراه با تصاویر و ویدئو ) + پیشرو مطلبی که اخیرا در وت پارس منتشر شد ( حد اخلاقیات یا آزادی برای بقا ) + هدیه وت پارس

یک پرونده کامل ...

روکو، هکس و چیمرو اولین آمیژه‌های پستاندار هستند که از چندین تخمک بارور شده از یک گونه تولید شده و هر کدام، از شش مجموعه ژن بجای یک ژن برخوردارند. شوخرات میتالیپوف، زیست‌شناس دانشگاه علوم و سلامت اورگان برای تولید این میمون‌ها، شش جنین چهار سلولی را در یک ظرف آزمایشگاه گذاشته و با استفاده از میکروپیپت آنها را به یک مجموعه تبدیل کرد.پس از چند روز محققان این مجموعه را در رحم یک میمون دم‌کوتاه مونث قرار دادند و نوزاد حاصله از سلولهایی از هر شش جنین برخوردار بود که بطور یکسان در بدن آنها پخش بود.محققان این آمیژه‌ها را به منظور ساخت مدلهای بهتر برای بررسی بیماری‌های انسانی تولید کرده‌اند. برای مثال برای مطالعه سرطانهای انسان، دانشمندان آمیژه‌هایی برای پاک کردن یا جهش ژنهای خاص رشد سلول تولید کردند و از این رو موشهایی تولید شد که تومور داشتند.اما موشها از سود کمی برخوردارند چرا که بیشتر داروهایی که در آزمایشگاه بر روی موشها آزمایش می‌شوند، بر روی انسان جواب نمی‌دهندپرونده ای در مورد این موجودات با وجود وقت کم تهیه شده است که امیدواریم مورد رضایت شما عزیزان قرار بگیرد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مطلب در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

آمیژه‌ها از سوی دیگر دانشمندان را قادر ساخته‌اند تا جهش‌های مشابه و تحقیقات دارویی را در پستانداران غیرانسانی انجام دهند که از لحاظ زیستی بیشتر به انسان شبیه هستند و از این رو اطلاعات سودمندتری را ارائه می‌دهند.این مسأله باعث انجام تحقیقات بیشتر بر روی پستانداران شده که نگرانی‌های اخلاقی ر ا در میان برخی بوجود آورده است.

تصاویر

.......................................

 مطالعه ادامه مطلب

شناسایی ژن رشد سرطان پروستات

دانشمندان دانشگاه ادینبورگ ژنی را مشخص کرده اند که به گفته آنها در تشخیص و درمان سرطان پروستات گام مثبت مهمی به شمار می رود.این گروه از محققان ژن هایی را مورد مطالعه قرار داده اند که شکل گیری غده سرطانی را کنترل می کنند و یکی از آنها را که با عنوان "دکورین" شناخته می شود، شناسایی کرده اند.این ژن در غده های سرطانی نسبت به سلول های نرمال پروستات کمتر دیده شده است و اکنون محققان امیدوارند در آینده، "سنجش سطح دکورین" راه تشخیص قابل اعتمادی برای سرطان پروستات بشود.پشتیبانی این تحقیق را موسسه سرطان پروستات بریتانیا و انجمن تحقیقات پزشکی (ام آر سی) بر عهده دارند.محققان بر این باورند که ژن دکورین ممکن است نقش مهمی در رشد غده سرطانی داشته باشد.وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

دکتر اکسل تامسون، سرپرست این گروه تحقیق گفت: "ما ژن هایی را که در رشد اولیه پروستات فعال اند شناسایی و رفتار آنها را در طول گسترش سرطان پروستان مقایسه کردیم. واقعا هیجان انگیز بود وقتی کشف کردیم که میزان یکی از این ژن ها (دکورین) در سلول های سرطانی در مقایسه با میزانش در سلول های سالم پروستات کمتر است."

"این بررسی نشان می دهد که نقش دکورین ممکن است کاهش رشد سرطان باشد، که در این صورت، احتمال هیجان انگیزی است."اگر این احتمال به قطعیت برسد، به این معنا خواهد بود که در آینده، ارزیابی سطح دکورین ممکن است راه تشخیص قابل اعتمادی برای سرطان پروستات باشد؛ و همچنین به تشخیص میزان فعال بودن این بیماری کمک کند."این یافته ها بخشی از نتایج یک تحقیق مستمر درباره تاثیر محیط پیرامون سلول های سرطانی روی رشد غده هاست.دکتر کیت هولمز از موسسه سرطان پروستات بریتانیا گفت: "این نوع تحقیقات روی مراحل اول سرطان برای کمک به بهبود درک ما از رشد سرطان پروستات و حرکت به سمت یافتن راه های بهتر برای تشخیص و درمان این بیماری اهمیت زیادی دارد."او گفت: "انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه و حمایت از این گونه تحقیقات برای کشف سرنخ هایی شبیه این، بسیار مهم است."

یافته های این گروه از دانشمندان در نشریه علمی پلاس وان منتشر خواهد شد.

.................................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

آمار ابتلا به کریمه کنگو در سال 1391

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از ابتدای امسال تاکنون ۶۵ مبتلا در کشور داشته است که ۸ نفر آنان جان باختند.محمد مهدی گویا در گفت و گو با فارس، افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که یک بیماری مشترک بین انسان و دام است از ابتدای امسال تاکنون 65 مبتلا و 8 فوتی داشته است که از بین مبتلایان یک نفر غیر ایرانی و 7 نفر ایرانی بودند.وی گفت: با اجرای برنامه های مراقبتی و کنترلی و آ‌موزش مردم به خصوص در کارگران کشتارگاهها طی هفته های اخیر هیچ مورد جدیدی از این بیماری در کشور نداشته ای اما برنامه های کنترلی و مراقبتی همچنان ادامه دارد.پیش از این محمد شیرزادی، رئیس اداره مقابله با بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت  به خبرنگار فارس گفته بود: از بین بیش از 200 بیماری مشترک بین انسان و دام،مهمترین و شایعترین بیماریها در کشور ما تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری و حیوان گزیدگی، سالک، تب شالیزار، سیاه زخم و کیست هیداتیک است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مطلب که از خبرگزاری فارس تهیه شده است ، در ادامه مطلب دعوت می کند.

وی گفت:‌بیماری تب مالت سال گذشته 12 هزار مبتلا در کشور ما داشت که البته به علت رسیدگی به موقع، هیچ مورد فوتی از این بیماری نداشتیم.
وی ادامه داد: مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت استفاده از لبنیات غیر پاستوریزه است، شیرها و لبنیات پاستوریزه از این نظر هیچ مشکلی ندارند به همین علت در شهرها مردم باید فقط از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند و به طور کلی عرضه لبنیات غیر پاستوریزه در شهرها غیر مجاز و غیر قانونی است و دانشگاههای علوم پزشکی باید این مراکز را جمع آوری کنند زیرا هیچ مجوزی از وزارت بهداشت ندارند.
شیرزادی گفت: بیماری مهم دیگر بیماری تب خونریزی دهنده کنگو است که همراه با تب، سرگیجه، سفت شدن عضلات و در صورت رسیدگی دیرهنگام مرگ است، سال گذشته 79 مورد ابتلا به این بیماری و 14 مورد مرگ داشتیم.
رئیس اداره بیماریهای مشترک بین انسان و دام افزود: سیاه زخم نیز سال گذشته 137 مورد مبتلا در کشور داشت، موارد ابتلا به این بیماری به علت واکسیناسیون دامها بسیار کم شده است و بیشترین موارد ابتلا به این بیماری هم سیاه زخم جلدی بود که هیچ مورد مرگ ناشی از این بیماری نیز در سال گذشته نداشتیم.

وی ادامه داد:‌ سال گذشته همچنین 136هزار حیوان گزیدگی داشتیم که به علت مراجعه به موقع مردم با توجه به اینکه در تمام شهرها مراکز پیشگیری و درمان فوریتی هاری وجود دارد اکثر این افراد با مراجعه به موقع به این مراکز که باید بلافاصله بعد از گزش باشد،درمان شدند اما متأسفانه 7 نفر از این افراد وارد فاز بیماری هاری شدند که متأسفانه همه این افراد به علت غیر قابل درمان بودن این بیماری فوت کردند.
شیرزادی گفت: بیماری کیست هیداتیک نیز بر اثر تماس با انگل این بیماری که از روده و مدفوع سگ به خصوص در مزارع منتقل می‌شود نیز سال گذشته 240 مبتلا داشت که البته هیچ کدام فوت نکردند.
رئیس اداره بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت افزود: بیماری سالک نیز که مخزن اصلی آن موشهای صحرایی است که به وسیله نیش پشه خاکی از این موشها به انسان منتقل می‌شود، سال گذشته 20 هزار مبتلا داشت اما کسی فوت نکرد.
وی گفت: حداقل 17 استان کشور به علت خشکسالی، وجود موشهای صحرایی، تجمع زباله و نخاله با این بیماری درگیر هستند که استانهای کرمان، اصفهان، خراسان رضوی،‌ و سمنان از جمله این استانها هستند.

 مطالعه ادامه مطلب

دو خبر کوتاه از بازار امروز مرغ

متن دیگری وارد نشده است

 مطالعه ادامه مطلب

دو خبر از بازار مرغ

متن دیگری وارد نشده است

 مطالعه ادامه مطلب

دود از کنده بلند میشه ؛ موریانه هایی که قوی تر می شوند

گونه ای از موریانه با افزایش سن از قدرت بیشتری برای مقابله با تهاجم دشمن برخوردار می شود.به گفته پژوهشگران، طبقه کارگر در گونه ای موریانه برای دفاع از لانه، خود را "منفجر" و مایع شیمیایی خاصی را منتشر می کند که به دشمن مهاجم آسیب می رساند اما پژوهشگران کشف کرده اند که با افزایش سن، کریستال خاصی در این موریانه شکل می گیرد که میزان سمی بودن این مایع را افزایش می دهد.افزایش سن موریانه های کارگر باعث کاهش توانایی آنها در اجرای وظایفی شود که از کارگران انتظار می رود اما براساس پژوهش جدیدی که نتیجه آن در نشریه علمی "ساینس" کشف شده، موریانه های سالمند در عوض کاهش توانایی برای کار عادی، کارآیی بیشتری برای مقابله با مهاجمان کسب می کنند. وت پارس ، شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

گونه هایی از موریانه برای مقابله با دشمنان مهاجم به نوعی "خودکشی ایثارگرایانه" موسوم به استوتیس Autothysis متوسل می شوند و در بعضی گونه ها، موریانه های کارگر در دفاع از لانه به "سربازان" می پیوندند و خودکشی را به عنوان یک روش دفاعی به کار می گیرند.

اما تحقیقات در مورد موریانه Neocapritermes taracua منطقه گینه فرانسه حاکی از خصوصیت عجیب تری است.

پرفسور ایو رواسن، استاد دانشگاه آزاد بروکسل، بلژیک، در گفتگویی با بی بی سی گفته است که یکی از دانشجویان دوره دکترا به نام توما بورگینیون، هنگام بررسی شرایط زیست محیطی این گونه موریانه، به طور تصادفی به ویژگی استثنایی آنها پی برد.این گونه موریانه با "ترکاندن" بدن خود، مایعی را پراکنده می کند که به بدن دشمن مهاجم می چسبد و نسوج آن را به تدریج متلاشی می کند.

پرفسور رواسن گفته است که معمولا در مکانیسم اتوتیس، ماده دفاعی در غده های بزاقی ذخیر می شود اما موریانه های گینه فرانسه دارای دو "کوله پشتی" و دو کریستال در خارج بدن هستند و هنگامی که بدن موریانه منفجر می شود، مایع درون کوله پشتی با این کریستال ها مخلوط می شود و یک ماده سمی علیه دشمن ایجاد می کند.کوله پشتی های این موریانه شامل دو کیسه است.

بمب های دفاعی

اگرچه اجتماع موریانه ها دارای طبقه "سرباز" با آرواره هایی بزرگ است که با هدف حمله به مهاجمان تکامل یافته، اما موریانه های کارگر هم در صورت لزوم ممکن است به مدافعان ملحق شوند و با دست زدن به خودکشی انفجاری، به مقابله با دشمن برخیزند.پژوهش اخیر نشان می دهد که در موریانه گینه فرانسه، موریانه های کارگر، با افزایش سن و کاهش قدرت انجام وظایف مخصوص طبقه خود، کریستال هایی را ذخیره می کنند که با مایعی که ترشح می کنند ترکیب می شود و در صورت انفجار بدن آنها، ماده سمی تری را ایجاد می کند.

زیست شناسان معتقدند که این خصوصیت امکان آن را به موریانه های کارگر در این گونه خاص می دهد که با وجود از دست دادن توانایی انجام کارهای متعارف، به عنوان بمب های دفاعی، ارزش بیشتری بیابند.پژوهشگران هنوز چگونگی تشکیل کریستال های خاص در این موریانه ها را کشف نکرده اند و نمی دانند که آیا در گونه های دیگر این جانور نیز چنین خصوصیتی وجود دارد یا نه.

 مطالعه ادامه مطلب