پایبندی رئیس‌جمهور به یک وعده انتخاباتی

تابناک امروز مطلبی در مورد تصمیم اخیر دولت در مورد دریاچه ارومیه منتشر کرد. هم اکنون در وت پارس آن را باز انتشار خواهیم کرد.


پایبندی رئیس جمهور به یک وعده انتخاباتی؛ اول تشکر و بعد گلایه!

تابناک نوشت :

هنگامی که خبرنگار واحد مرکزی خبر در پایان نخستین نشست هیات دولت به سراغ رئیس جمهور رفت تا از جزئیات این نشست آگاه شود، شاید کمتر کسی به یاد داشت که وعده‌های انتخاباتی دکتر روحانی در سفر به نقاط ‌کشور چه بوده، ولی رئیس دولت در پایان سخنانش یادآوری کرد که یکی از وعده‌هایش را به اجرا در‌آورده و به ذکر توضیحاتی مختصر در این باره بسنده کرد.

ماجرا همان گونه که از متن پیام منتشره پیداست، به وعده در دستور کار قرار دادن معضل خشک شدن دریاچه ارومیه در نخستین نشست هیأت دولت مربوط بود که روشن است شرط ادای آن، انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور بود که محقق شده است.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، پس از سخنان رئیس‌جمهور و خواندن منشور اخلاقی دولت، مباحثی برای بهبود وضعیت معیشت مردم مطرح و تصمیماتی ‌گرفته شد تا پس از آن، راهکار نجات دریاچه ارومیه ‌بحث و بررسی شده و در پایان، تشکیل کارگروهی ویژه مصوب شود.

 مطالعه ادامه مطلب

مواد غذایی را با چه روغنی سرخ کنیم؟

این روزها کارشناسان تغذیه هم درباره نحوه مصرف روغن‌های مایع اتفاق نظر ندارند. یک کارشناس می‌گوید برخی روغن‌های مایع برای سرخ‌کردن مناسب بوده و حتی اگر روی بسته‌بندی آن عبارت «مخصوص سرخ‌کردن» قید نشده باشد باز هم می‌توان با آن غذا را سرخ کرد. وت پارس راهنمای شما در مورد این مطلب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان خواهد بود.

اما متخصص دیگر این دیدگاه را نفی و اظهار می‌کند تمام روغن‌های مایع به دلیل نقطه ذوب و دود پایین در برابر حرارت بالا سمی شده و تنها برای افزودن به سالاد، پلو وخورش مناسب است، اما پرسش اصلی این است ‌که در میان انواع روغن‌های مایع خوراکیکدام‌یک در اثر حرارت بالا، آسیب کمتری دیده و مزیت بارز هر کدام در چیست؟

لازم است بدانید هیچ‌کدام از روغن‌های مایع برای سرخ‌کردن مناسب نیست. بیشتر این روغن‌ها حاوی امگا‌‌‌‌3 بالایی بوده و عیب این اسید چرب هم آن است که در برابر حرارت زیاد فساد‌پذیر بوده و بسرعت اکسید و تبدیل به ترکیبات سمی و سرطان‌زای «آکرولئین» می‌شود. از سوی دیگر، حرارت بالا موجب تخریب ریزمغذی‌های موجود در روغن شده و آن را تبدیل به ماده‌ای بی‌ارزش می‌کند.

درباره روغن هسته انگور اغراق نکنید

روغن هسته انگور از آن دسته روغن‌هایی است که کارشناسان هنوز در نحوه مصرف آن به تفاهم نرسیده‌اند. جالب‌تر نظر برخی خانواده‌هاست که قیمت بالای این روغن را دلیل خاصیت بیشتر آن دانسته و به هر قیمتی شده آن را در برنامه غذایی خود می‌گنجانند، اما آیا این دلیل قابل قبول است؟ روغن هسته انگور از ساقه، هسته‌ و پوست دانه آن به‌دست می‌آید.

 مطالعه ادامه مطلب

افزایش 20 درصدی کشتار دام در کشتارگاه‌های کشور

در سال گذشته جمعاً 9 میلیون و 250 هزار رأس دام در کشتارگاه‌ها ذبح شده است که این رقم نسبت به سال 90 افزایش 20 درصدی را دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی ایران با اعلام این مطلب گفت: کشتار گوسفند و به مقدار بره هفت میلیون و 238 هزار رأس، بز و بزغاله دو میلیون و 234 هزار رأس و گاو و گوساله یک میلیون و 480 هزار رأس در کشتارگاه‌های کشور انجام شده است.

سیدمحسن دستور افزود: میزان رشد کشتار گاو و گوساله در کشتارگاه‌های کشور نسبت به سال 90 حدود پنج درصد بوده که نشان از ذبح و کشتار در کشتارگاه‌های کشور است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 31 هزار و 700 رأس کشتار گاومیش داشتیم و 27 هزار نفر شتر و همچنین شش‌هزار و 625 قطعه شتر مرغ در کشتارگاه‌ها ذبح شده است.

دستور میزان کشتار در کشتارگاه‌های طیور کشور را 603 میلیون قطعه برشمرد و ادامه داد: این میزان نسبت به گذشته افزایش پنج درصدی را نشان می‌دهد.

9500 پرونده تخلف به مراجع قضایی معرفی شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از افزایش پنج درصدی نظارت و بازرسی در سطح کشور خبر داد و تصریح کرد: حدود دو میلیون و 700 هزار مورد بازرسی و نظارت در سطح کشور انجام شده که 9 هزار و 500 مورد پرونده تخلفات به مراجع قضایی معرفی شد.

وی در مورد تعداد کشتارگاه‌های کشور یادآور شد: در کل کشور 63 مورد کشتارگاه صنعتی دام، 350 مورد کشتارگاه سنتی دام و 220 مورد کشتارگاه صنعتی طیور داریم.

 مطالعه ادامه مطلب

قیمت لبنیات تا پایان سال تغییر نمی‌کند

تمام تلاش کارخانه‌های لبنی این است، قیمت شیر و لبنیات تا پایان سال تغییر نداشته باشد.رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت دیروز در مراسم معارفه اعلام کرده است، قیمت کالاهای اساسی و لبنیات تا آخر سال افزایشی نمی‌یابد ، آیا این امر امکان‌پذیر است، گفت: تلاش تمام کارخانه‌های لبنی این است به دلیل فضای امیدواری که در جامعه به وجود آمده است، همکاری مضاعفی کنند، تا قیمت‌ها افزایشی نداشته باشد.

 

دبیر انجمن صنایع لبنی افزود: دولت هم قول داده است، نرخ ارز را کنترل کند که در این صورت عوامل تاثیرگذار بر قیمت لبنیات کنترل خواهد شد و قیمت‌ها در بازار متعادل می‌شود.

 رشد 4 درصدی صادرات لبنیات

باکری در پاسخ به اینکه صادرات لبنیات به چه کشورهایی انجام می‌شود، گفت: 90 درصد صادرات لبنیات به کشور عراق و 10 درصد به کشورهایی مانند افغانستان، کویت، امارات و عربستان انجام می‌شود و پنیر هم به کشورهای آسیای میانه می‌رود.

به گفته باکری صادرات لبنیات به این کشورها در 4 ماه نخست سال 14 درصد رشد داشته است و سال گذشته نیز 700 میلیون دلار ارزش صادرات لبنیات به سایر کشورها بوده است.

 مطالعه ادامه مطلب

ورود گوساله‌های نژاد گوشتی به کشور به‌زودی

در راستای خودکفایی در تولید گوشت قرمز و شیر، ورود نژادهای اصیل به کشور انجام شده و نخستین گوساله‌های ژنتیک نیز متولد شده‌اند.

عکس تزیینی است

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد  با اعلام این مطلب گفت: در راستای خودکفایی در تولید شیر و گوشت قرمز، مواد ژنتیکی نژادهای اصیل در داخل کشور استحصال و بین دامداران برای تولید گوساله‌های نسل اول توزیع شد.

حمید ورناصری افزود: برای نخستین‌بار در کشور، مواد ژنتیکی گاوهای ژنومیک تولید و در اختیار دامداران قرار گرفته است و تا چند ماه آینده، گوساله‌های نسل اول متولد می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: دامداران متقاضی می‌توانند به شرکت نهاده‌های دامی جاهد مراجعه کرده و اسپرم‌های منجمد را دریافت کنند.

ورناصری ادامه داد: از نژاد هولشتاین برای تولید گوساله‌های ژنومیک با هدف تولید شیر در کشور استفاده شده است.

وی تصریح کرد: تولید شیر این نژاد نسبت به مقدار میانگین تولید شیر در گاوهای فعلی بالاتر بوده و می‌تواند کشور را به خودکفایی برساند.

ورود گوساله‌های نژاد گوشتی به کشور به‌زودی

 مطالعه ادامه مطلب

تولید بچه ماهی تک جنسی توسط محققان کشور

متخصصان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برای افزایش کیفیت قزل‌آلای پرورشی با استفاده از هورمون درمانی، بچه ماهی تک جنسی (تمام ماده) تولید کردند. دکتر حسن عبداللهی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در این زمینه به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: بخش زیادی از انرژی ماهیان قزل‌آلا در هنگام بلوغ، صرف تغییرات ناشی از این دوره می‌شود که کیفیت ماهی را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گفته وی، این تغییرات در جنس نر بسیار شدیدتر از نوع ماده آن است و یکی از راه‌های تولید قزل‌آلای با کیفیت‌تر به عقب انداختن دوره بلوغ آن‌ها و یا تولید بیشتر قزل‌آلای ماده است.

این متخصص ژنتیک، تکثیر و اصلاح نژاد آبزیان با همکاری متخصصان دیگر و با استفاده از هورمون درمانی موفق به تولید مولدانی شده‌اند که تخم‌های آن‌ها منجر به تولد بچه ماهی‌های ماده می‌شود؛ راه حلی که می‌تواند کیفیت قزل آلای تولید شده در کشور را بهبود بخشد.

عبداللهی با اشاره به این‌که به کارگیری این شیوه در کشورهایی مانند دانمارک نتایج خوبی در پی داشته است اظهار کرد:‌ طبق آمار موجود درایران، در سال 90 با احتساب نرخ ارز آن سال بیش از هفت میلیارد تومان هزینه واردات تخم با کیفیت قزل‌آلا به کشور شد که نتایج این طرح تحقیقاتی می‌تواند از حجم واردات این تخم‌ها بکاهد.

به گفته وی، موسسه تحقیقات علوم شیلات نتایج این پژوهش را برای استفاده در اختیار تولیدکنندگان قزل‌آلا قرار داده است. تولیدکنندگان ماهی قزل‌آلا پیش ازاین با اتلاف انرژی غذای مصرفی ماهی به دلیل بلوغ ماهی‌ها و بالا رفتن ضریب تبدیل غذایی آن‌ها (FCR) مواجه بودند که هزینه تولید را بالا برده و میزان بهره برداری آن‌ها را کاهش می‌داد.هدف اصلی این طرح حذف جنس نر از ماهیان پرواری است چرا که جنس ماده مزایای بیشتری چه از لحاظ میزان رشد و چه از نظر کیفیت گوشت داراست.

 مطالعه ادامه مطلب

افزایش 50 درصدی تولید میگوی پرورشی

برداشت میگوی پرورشی از اواخر شهریورماه آغاز و پیش‌بینی تولید 150 هزار تن میگو می‌شود که در مقایسه با سال گذشته رشد 50 درصد خواهد داشت.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: ذخیره‌سازی و کشت میگوی پرورشی تا 20 روز دیگر به پایان می‌رسد و برداشت این محصول از اواخر شهریورماه آغاز و تا آذرماه ادامه خواهد داشت.

محمدتقی لشگری با بیان اینکه پیش‌بینی افزایش تولید 50 درصدی میگوی پرورشی در مقایسه با سال گذشته وجود دارد، افزود: در سال گذشته 10 هزار و 150 تن میگو تولید شد که امسال این رقم به 13 الی 15 هزار تن خواهد رسید.

80 درصد میگوی تولیدی صادر می‌شود

وی خاطرنشان کرد: عمده میگوی تولیدی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و بازار داخل تنها مصرف‌کننده 20 درصد تولیدات داخلی در این بخش است.

لشگری ادامه داد: به‌نظر می‌رسد که این محصول بازار مناسبی در کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس داشته باشد و نرخ فروش آن در مقایسه با گذشته افزایش یابد.

 مطالعه ادامه مطلب

اطلاع رانندگان از حضور حیوانات در جاده ها توسط سیستمهای راداری جدید

  به نقل از پايگاه نيچر، برخورد با حيوانات وحشي در جاده ها و به خصوص در شب، يكي از مهمترين عوامل تصادف و حواس پرتي رانندگان است. اگر سرعت راننده هنگام مواجه شدن با حيوانات و موانع بيش از سرعت مجاز باشد، ماشين به طور يقين واژگون مي شود. 

گوش انسان قادر به شنيدن فركانس هايي در بازه ۲۰ تا ۲۰هزار هرتز است. اين فركانس توسط گوش بسياري از حيوانات از جمله گاو، گراز و گوزن شنيده نمي شود و به همين دليل است كه بوق ماشين هيچ علامت خطري براي اين حيوانات محسوب نمي شود. در حال حاضر چند سيستم هشدار به رانندگان در برخي از كشورهاي دنيا از جمله آلمان، كانادا، برخي ايالت هاي آمريكا و سوئد وجود دارد؛ ولي تمام اين سيستم ها كارايي لازم را ندارند و اگر حيوان بيش از چند دقيقه در جاي خود ثابت باشد، اين سيستم ها خاموش مي شوند و هشدار نمي دهند. سيستم رادار جديد LADS ( سرنام The Large Animal Detection System ) نام دارد و اين سيستم پيشرفته در هرثانيه، در ۳۶۰ درجه محيط سيگنال منتشر مي كند و سيگنال ها به محض عبور با مانع بازتابيده مي شوند. متناسب با اين رادار يك نرم افزار طراحي شده است كه حيوانات كوچكي كه خطري براي رانندگان محسوب نمي شود و گياهان را ناديده مي گيرد. زماني پيغام هشدار به رانندگان مخابره مي شود كه فرصت كافي براي كاهش سرعت و جهت گيري مناسب را داشته باشند. 

اين سيستم پيشرفته از سال گذشته در يكي از بزرگراه هاي كوهستاني كانادا نصب شده است و در سخت ترين شرايط جوي نيز به دقت كار مي كند.اين سيسستم قادر به ثبت تعداد وسايل نقليه و سرعت آنان نيز هست. بيشترين آمار تصادفات جاده اي با حيوانات، در كانادا گزارش شده است. قرار است مدير اين پروژه تحقيقاتي گزارش كامل دستاورد علمي خود را در كنفرانس IEEE Sensors conference در ماه نوامبر، در بالتيمور مريلند ارائه دهد. 

 مطالعه ادامه مطلب

لابستر خارق العاده دو رنگ ، یک پدیده جدید + تصویر

کشف لابستر با ظاهر بسیار منحصر به فرد موجب حیرت کارشناسان و جامعه علمی شده است. این لابستر زیبا دارای دو رنگ کاملا متمایز در دو طرف بدن خود می باشد. این پدیده از هر 50 تا 100 میلیون لابستر در یک مورد اتفاق می افتد. گفتنی است این لابستر معمولا دارای ویژگی های هر دو جنس نر و ماده می باشد.در زیر تصویر این کشف جالب را مشاهده می کنید.

.........................................

تهیه و تنظیم خبر از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

نشست فوری ۲ وزارتخانه برای قیمت تخم مرغ

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار گفت: وزارتخانه‌های صنعت و جهاد کشاورزی جلسه‌ای فوری برای تعیین قیمت کف و سقف تخم‌مرغ تشکیل می‌دهند.هدایت اصغری با اعلام این خبر اظهار داشت: اتحادیه قیمت بازار را متناسب با قیمت کف و سقفی که در جلسه مشترک دو وزارتخانه تصمیم‌گیری شود، تنظیم می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار افزود: برای کاهش نقش واسطه‌ها در افزایش قیمت تخم‌مرغ، تولیدکنندگان آمادگی دارند تا محصول تولیدی خود را به همان قیمت درب مرغداری در بازار مصرف توزیع کنند.
وی ادامه داد: دولت می‌تواند مراکز عرضه مانند غرف، جایگاهی در میادین میوه و تره‌بار و یا هر مکانی که دولت صلاح می داند در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد و آنها به همان قیمت تعیین شده درب مرغداری محصول خود را عرضه مستقیم کنند.
به گزارش فارس قیمت تخم مرغ در بازار که پیش از این شانه‌ای 7 هزار تو مان بود به 8 هزار تومان رسیده است.

کاهش 30 درصدی قیمت نهاده در بازار

وی همچنین از کاهش 30 درصدی قیمت نهاده در بازار با ترخیص نهاده از گمرک خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو گرم سویا به 1300 تومان و ذرت به 860 تومان رسیده است.
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: اما هنوز قیمت بازار با قیمت‌های قبل که سویا کیلویی 1050 تومان و ذرت 680 تومان بود فاصله دارد.

 مطالعه ادامه مطلب