حمایت تشکل‌های کشاورزی و صنایع غذایی از وزیر پیشنهادی کشاورزی

تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی ضمن حمایت از وزیر پیشنهادی کشاورزی دولت تدبیر و امید از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار دارند با رأی اعتماد بالا سکان هدایت وزارت کشاورزی را به او بسپرند تا بخش کشاورزی که در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است را یاری کرده تا آنها در تحقق توسعه پایدار و خودکفایی محصولات کشاورزی سهیم باشند.

به گزارش پانا، محمود حجتی نخستین وزیر جهاد کشاورزی پس از وزارت ادغامی کشاورزی و جهاد سازندگی بود که حدود پنج سال بر صندلی این وزارتخانه نشست و اکثریت بخش‌های مختلف کشاورزی معتقدند نخستین او گرچه در زمره متخصصان این بخش به شمار نمی‌رود اما توانست با تجربیات مدیریتی خود، بخش‌های مختلف کشاورزی را در عرصه تولید و اشتغال توسعه و ارتقا دهد.

اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی به نمایندگی از 1350 شرکت تعاونی تولید، اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی ، اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار، اتحادیه سراسری زنبورداران، اتحادیه مرکزی دامداران، تعاونی‌های صیادی، نظام صنفی کشاورزی کشور، مجمع ملی خبرگان کشاورزی، اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران، انجمن‌ برنج، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، اتحادیه تعاونی‌های عشایری، و بیش از 30 تشکل صنایع غذایی ضمن اعلام حمایت از "محمود حجتی"، خواستار بازگشت دوباره او به بخش کشاورزی هستند.

اخبار مرتبط

برنامه‌های محمود حجتی وزیر پیشنهادی کشاورزی دولت یازدهم

وزیر پیشنهادی کشاورزی را بهتر بشناسیم + تصویر

 مطالعه ادامه مطلب

کوسه مرده در مترو نیویورک خبرساز شد

مقامات شهر نیویورک تایید کرده‌اند که یک کوسه مرده در مترو این کلان‌شهر آمریکایی پیدا شده است.این مسافر ناخوانده با حدود یک متر و ۲۰ سانتی‌متر قد، زیر صندلی‌های مترو پیدا شده است.پس از آن‌که این کوسه پیدا شد، راهبر مترو از مسافران خواست این واگن را ترک کنند و قطار به راه خود ادامه داد تا این که در پایان مسیر، یکی از ماموران مترو این کوسه را در سطل زباله انداخت.

پیش از این کبوترها و حتی یک اوپوسوم، جانوری از راسته کانگوروها، توانسته بودند خود را به مترو نیویورک برسانند ولی مقامات حمل و نقل عمومی این شلوغ‌ترین شهر آمریکا می‌گویند هیچ‌گاه کوسه مسافر نداشته‌اند.

این که این آبزی چه‌طور از واگن قطار زیرزمینی سر در آورده، احتمالا هیچ‌گاه معلوم نخواهد شد.

ایزوت ورده، یک دختر جوان ساکن بروکلین نیویورک که از این کوسه عکس گرفته است، می‌گوید وقتی سوار این واگن مترو شده، حس کرده که "به‌شدت بوی ماهی می‌آید".

او به بی‌بی‌سی گفت: "همیشه در این شهر اتفاقات عجیب و غریب می‌افتد و به همین خاطر سخت است که آدم غافل‌گیر شود ولی این یکی دیگر خیلی عجیب بود."

تصاویر دیگری از این کشف چشم‌گیر در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام پخش شده‌اند.

در یکی از این عکس‌ها، کسی یک نخ سیگار در دهان این مسافر غریب گذاشته و از آن در کنار یک کارت مترو و یک قوطی نوشیدنی انرژی‌زا عکس گرفته است.

 مطالعه ادامه مطلب

افزایش۳درصدی قیمت گوشت قرمز

درحال حاضر بازار راکد است اما در مرداد ماه در صورت حل نشدن مشکلات آلایش خوراکی، غیر خوراکی و همچنین خروج دام با افزایش تقاضا، با افزایش قیمت روبرو خواهیم شد.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش ۳ درصدی قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته گذشته خبرداد.

اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا بااعلام این خبراظهار داشت: عمده‌ترین دلایل آن کاهش قیمت آلایش خوراکی و غیر خوراکی و همچنین خروج دام از مرزهای غربی به‌خصوص کردستان کشور است.وی در ادامه با اشاره به اینکه قبل از ماه رمضان اقدامات خوبی برای جلوگیری از قاچاق دام صورت گرفته بود ادامه داد: متاسفانه از نیمه ماه رمضان کنترل مرز توسط مسولین کمرنگ شد و قاچاق دام دوباره رونق گرفت.

به گفته ملکی عدم صادرات پوست باعث کاهش قیمت پوست و افزایش قیمت گوشت شده است. وی گفت: بر این اساس قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی از ۲۳ هزار برای عرضه به مغازه دار به ۲۳ هزار و هفتصد تومان رسیده است.رییس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: درحال حاضر بازار راکد است اما در مرداد ماه در صورت حل نشدن مشکلات آلایش خوراکی، غیر خوراکی و همچنین خروج دام با افزایش تقاضا، با افزایش قیمت روبرو خواهیم شد.ملکی با اشاره به اینکه کمبود نهاده هم اکنون بیشتر بر طیور اثر خواهد گذاشت افزود: در حال حاضر نهاده‌های دامی بیشتر از صحرا و مراتع جمع آوری می‌شود ولی باید به ذخیره نهاده برای تامین خوراک دام در مهرماه و آبان ماه توجه ویژه شود.

 مطالعه ادامه مطلب

حذف ارز مرجع، نرخ شیر خام را 42 درصد گران می‌کند

در صورتی که نهاده‌های دامی با ارز مرجع تأمین شده و به نرخ مصوب فعلی در اختیار دامداران قرار گیرد، قیمت یک هزار و 110 تومانی شیر خام متناسب و پاسخگوی هزینه‌های تولید است.وت پارس شما را به مطالعه این خبر به نقل از ایانا دعوت می کند.

دبیر انجمن صنفی گاوداران اعلام کرد : اطلاعات دقیقی درباره اختصاص ارز مرجع به کالاهای اساسی وجود ندارد، بانک مرکزی اعلام کرده که اختصاص ارز مرجع به واردات کالا حذف شده، از طرفی ستاد تدابیر ویژه اقتصادی اعلام می‌کند که تا انتهای سال نهاده‌ها را با ارز 1226 تومانی تأمین و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.

احمد مقدسی با بیان اینکه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی به دامداران اطمینان خاطر داده که نهاده‌های مورد نیاز را با قیمت مصوب تأمین می‌کند افزود: این ستاد اعلام کرده در صورت حذف ارز مرجع در بودجه 92 تأثیری بر تأمین نهاده‌ها نخواهد داشت و ارز مورد نیاز این کالاها تأمین شده یا به‌صورت یارانه پرداخت می‌شود تا نهاده‌ها با قیمت کمتری به دست دامداران و فرآورده‌های لبنی به قیمت مناسبی به دست مصرف‌کنندگان برسد.

حذف ارز مرجع، نرخ شیر خام را 42 درصد گران می‌کند

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ارز مرجع نهاده‌های وارداتی حذف شود، نرخ شیر خام 42 درصد گران می‌شود و این امکان وجود دارد که نرخ سایر نهاده‌ها نیز افزایش یابد، بنابراین به‌نظر نمی‌رسد ارز مرجع از کالاهای اساسی حذف شود.

دبیر انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام نهاده‌های لازم را در اختیار دامداران قرار می‌دهد، ولی به‌دلیل شرایط پرداخت نامتناسب برخی از دامداران امکان دریافت آن را ندارند.

مقدسی تصریح کرد: این شرکت نهاده‌ها را به‌صورت نقدی یا با ضمانتنامه بانکی پرداخت می‌کند که بسیاری از دامداران به‌دلیل مشکلات نقدینگی امکان پرداخت یا دریافت ضمانتنامه بانکی را نداشته و نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد تأمین می‌کنند.

وی در پایان یادآور شد: نرخ شیر خام یک هزار و 110 تومان به شرط تأمین نهاده‌ها که 6.5 درصد کمتر از رقم کارشناسی دادگستری برای رفاه حال مصرف‌کنندگان در نظر گرفته شده است که در صورت عرضه نهاده‌ها طبق روال فعلی، نرخ شیر خام مناسب و پاسخگوی هزینه‌های دامداران است.

 مطالعه ادامه مطلب

دامپزشکی چهار برند را غیربهداشتی اعلام کرد

با توجه به بازدید از این مراکز توسط اکیپ های بازرسی بهداشتی دامپزشکی در شهرستان های استان تهران توسط این اداره کل و مشاهده تخلف بدینوسیله به اطلاع عموم مردم می رساند برند های معرف ی شده زیر فاقد مجوز فعالیت ازاین اداره کل بوده و از نظر این اداره کل غیربهداشتی و غیر مجاز می باشد.

به گزارش روابط عمومی ادره کل دامپزشکی استان تهران، اداره کل دامپزشکی تهران اعلام کرد : در اجرای بند (و) و (هـ) مواد 2و 3 قانون سازمان دامپزشکی کشور در خصوص نظارت بهداشتی بر مراکز تولید و فرآورده های خام دامی، با توجه به بازدید از این مراکز توسط اکیپ های بازرسی بهداشتی دامپزشکی در شهرستان های استان تهران توسط این اداره کل و مشاهده تخلف بدینوسیله به اطلاع عموم مردم می رساند برند های معرف ی شده زیر فاقد مجوز فعالیت ازاین اداره کل بوده و از نظر این اداره کل غیربهداشتی و غیر مجاز می باشد:

1-   شرکت تعاونی شکوه پروتئین ایرانیان

2-   شرکت روئیان صدف

3-   شرکت بسته بندی پارس پروتئین نگین

4-   شرکت خوشنام

لذا از شهروندان محترم تقاضا می شود با توجه به غیر بهداشتی بودن محصولات عرضه شده با برندهای فوق الذکرو فعالیت زیر زمینی سودجویان ،  در صورت مشاهده مراتب را به واحد نظارت بر بهداشت عمومی مستقر شبکه های دامپزشکی شهرستان مربوطه اطلاع رسانی نمایند. لیست آدرس و شماره های تماس ادارات دامپزشکی شهرستان های استان و همچنین اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی استان تهران در پورتال این استان به آدرسwww.tehran.ivo.ir  در دسترس می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

انتشار کتاب خزندگان و دوزیستان ایزان

کتاب خزندگان و دوزیستان ایران یک کتاب راهنمای میدانی است که از سوی انتشارات ایرانشناسی منتشر شده است.

در این کتاب ۲۲۵ گونه خزنده و ۲۲ گونه دوزیستان ایران معرفی شده اند. کتاب به گونه ای طراحی و تنظیم شده است که تمامی خوانندگان اعم از مبتدی، متخصص و ماهر قادر باشند به کمک کلیدهای شناسایی، تصاویر و اطلاعات درج شده؛ گونه خزنده و دوزیست را شناسایی کنند. پراکندگی جهانی، پراکنش در ایران، توصیف ظاهری، اندازه، کلیدهای شناسایی، زادآوری، وضعیت حفاظتی، تغذیه و زمان فعالیت از جمله اطلاعاتی است که برای هر گونه درج شده است. 

این کتاب یک راهنمای جامع است که براساس به روزترین اطلاعات پایه ای موجود و سفرها و تحقیقات میدانی تحقیق و نگاشته شده است.

"استیون سی. اندرسون" استاد دانشگاه "پسیفیک" در مقدمه این کتاب می گوید: «رده بندی و شناسایی جانوران همیشه هدف پیش رو است، به ویژه در ایران امروز که دانشجویان هرچه بیشتر به تحصیل و مطالعه درباره خزندگان و دوزیستان روی می آورند. این نخستین راهنمای فراگیران این جانوران در زبان فارسی است. با علاقه فزاینده به تاریخ طبیعی ایران، این کتاب خدمتی بزرگ به دانشجویان، کارمندان پارک های ملی، مناطق حفاظت شده و بازدید کنندگان است. بسیاری از گونه های تمامی طبقه های زیستی به واسطه تخریب زیستگاهٍ رشد جمعیتریال تغییر اقلیم و ... مورد تهدید قرار می گیرند. اما دانش، درک و نگرانی را با خود می اورد و این کتاب باید محرکی برای رفع چنین مشکلی باشد. این کتاب شالوده کارهای آینده درباره این جانوران را خواهد ریخت. 

نویسنده این کتاب، کامران کمالی کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی علوم محیط زیست است.»

کتاب خزندگان و دوزیستان ایران توسط انتشارات ایرانشناسی در قطع پالتویی به صورت تمام رنگی در ۳۶۸ صفحه منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۷۷۵۳۱۸۲۵ و ۷۷۶۳۸۶۸۷ تماس حاصل فرمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

برنامه‌های محمود حجتی وزیر پیشنهادی کشاورزی دولت یازدهم

محمود حجتی وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم برنامه‌ها و راهبردهای خود را اعلام کرد.وت پارس شما را به مطالعه این خبر در ادامه مطلب به نقل از ایانا دعوت می کند.

اصلاح الگوی کشت و ارتقای بهره‏وری عوامل تولید، توسعه صادرات با هدف برقراری تراز مثبت بازرگانی در بخش، ارتقاء کارآمدی نظام سیاست‌گذاری و ارتقاء نقش و سطح مشارکت کشاورزان و توسعه ظرفیت و ارتقاء کارایی نظام توسعه فنآوری و سازگار با ساختار منابع و مناطق نیز از اهداف و برنامه های آتی در بخش کشاورزی است.

 

در این برنامه‌ها آمده است: با توجه به وضعیت موجود و چالش های فراروی بخش کشاورزی، تامین و ارتقاء امنیت غذایی و نیل به خودکفایی در تولید محصولات اساسی و حذف واردات، حفاظت و صیانت پایدار از منابع پایه با تاکید بر مهار بحران آب در دشتها، توسعه پایدار است.

 

اصلاح الگوی کشت و ارتقای بهره‏وری عوامل تولید، توسعه صادرات با هدف برقراری تراز مثبت بازرگانی در بخش، ارتقاء کارآمدی نظام سیاست‌گذاری و ارتقاء نقش و سطح مشارکت کشاورزان و توسعه ظرفیت و ارتقاء کارایی نظام توسعه فنآوری و سازگار با ساختار منابع و مناطق نیز از دیگر اهداف و برنامه های آتی در بخش کشاورزی است.

 

** راهبردها

 

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری از سرو همبرگر آزمایشگاهی/ مزه اولین گوشت تولید شده در آزمایشگاه چگونه بود؟

محققان زیست‌شناسی موفق شدند تا با استفاده از سلول‌های کشت شده گوشت گاو، نخستین همبرگر دنیا را طبخ کرده و بخورند. آیا این گوشت مصنوعی می‌تواند معضل خام‌خواری را برطرف کند؟از حدود 5 سال قبل، دکتر مارک پست تلاش می‌کرد تا گوشت خوراکی را در آزمایشگاه رشد دهد. روز گذشته و طی مراسمی در لندن، نخستین همبرگر مصنوعی ساخته شده جهان سرو شد.

به گزارش پاپ‌ساینس، سلول‌های بنیادی ماهیچه که از شانه یک گاو ماده برداشته شده بود، درون سرم رشد داده شد و برای جلوگیری از نرم شدن بافت، ورز دادن سلول‌ها در مقیاس میکروبی انجام شد. 20 هزار سلول در کنار هم جمع و در ترکیب با خمیر نان و تخم‌مرغ ساختار همبرگر را شکل دادند. برای بهتر شدن رنگ همبرگر نیز از عصاره گوشت و زعفران استفاده شد.
دکتر پست که متخصص زیست‌شناسی قلبی-عروقی در دانشگاه ماستریخت است، همبرگر خام خود را در یک ظرف آزمایشگاهی سرپوشیده با خود همراه آورده بود. طی جُنگ تلویزیونی، ریچارد مک‌گوئن سرآشپز این گوشت را که اندکی کم‌رنگ‌تر از گوشت عادی بود از ظرف خارج کرد، آن را پیش چشم حضار در کره و روغن سرخ کرد، و در نهایت برای دو داوطلب خوش شانس همبرگر را سرو کرد: غذاشناس استرالیایی، هانی روتزلر؛ و جاش شونوالد، نویسنده کتاب «طعم فردا».


اما نظر امتحان کنندگان درباره طعم و مزه همبرگر چه بود؟ روتزلر می‌گوید: «طعم کاملا قوی داشت. بسیار شبیه گوشت بود، و فقط به اندازه گوشت طبیعی آب‌دار نبود. من فراموش کردم به آن نمک و فلفل بزنم. ساختار آن از چیزی که انتظار داشتم فراتر بود، و خوشبختانه وا نرفت.»

شونوالد نیز با روتزلر هم عقیده است. وی می‌گوید: «بافت محصول و مزه آن در دهان شبیه به گوشت واقعی بود. تنها چیزی که کم داشت چربی بود. اگرچه اندکی خشک بود، اما گاز زدن آن همانند همبرگرهای عادی بود.»
دانشمندان هنوز به فناوری لازم برای رشد سلول‌های چربی دست نیافته‌اند. شونوالد بافت گوشت ساخته شده را همانند «کیک پروتئین حیوانی» توصیف می‌کند، اما دکتر پست می‌گوید که افزودن چربی قدم بعدی است. وی می گوید: «از نظر من شروع بسیار خوبی است. ما بیشتر می‌خواستیم ثابت کنیم که می‌توان این کار را انجام داد.»

 مطالعه ادامه مطلب

سرنگ‌هاي چيني غير استاندارد است

بلغاري مدير کل نظارت بر اجراي استاندارد سازمان ملي استاندارد ايران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بيان غير استاندارد بودن سرنگ‌هاي چيني افزود: طي ازمايش‌هاي انجام شده در استانهاي مختلف کشور مشخص شد سرنگ‌هاي وارداتي از چين که با 7 برند مختلف وارد کشور شده است حتي آزمايشات ابتدايي استاندارد را هم پاس نکرده‌اند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر دعوت می کند.

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، وي با اشاره به لزوم جمع آوري سريع اين سرنگ‌ها از بازار گفت: طي يک نامه از وزير محترم بهداشت و درمان درخواست کرديم هر چه سريع‌تر نسبت به جمع آوري اين سرنگ‌ها از بازار اقدام کنند.

مدير کل نظارت بر استاندارد سازمان ملي استاندارد تاکيد کرد: اين سرنگ‌ها در هنگام استفاده هم نشتي دارند و هم دارو را به طور کامل تزريق نمي‌کنند.

وي با اشاره به استاندارد اجباري سرنگ خاطر نشان کرد: سرنگ داراي استاندارد اجباريست اما طي دستور العملي نظارت بر آن به سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت سپرده شده است.

 

 مطالعه ادامه مطلب

ماهیان ایرانی زینت بخش آب های عراق و ترکیه

مدیر کل دفتر بهبود کیفیت ، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران از صادرات 11 تن ماهی زینتی خبر داد.

عیسی گل شاهی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در صادرات این نوع ماهی اگرچه در آمار ثبتی گمرک وزن آن ها به تن ثبت می شود، اما آن چه در این مورد مهم است، تعداد این ماهیان است.

وی ادامه داد: با این وجود، ممکن است عدد تناژی آن ها کم باشد ولی تقسیم بر تعداد ، مقدار قائل توجهی را شامل می شود.

به گفته گل شاهی ارزش صادرات ماهیان زینتی در سال جاری 79 هزار دلار بوده است.

وی ادامه داد: این نوع ماهی ها عمدتا به کشورهای عراق و ترکیه صادر می شوند.

 مطالعه ادامه مطلب