نرخ لبنیات 15 درصد افزایش یافت

وت پارس - با افزایش 15 درصدی قیمت فرآورده‌های لبنی به‌نظر می‌رسد توجه مناسبی به حقوق مصرف‌کنندگان برای استفاده از این مواد پروتئینی بنیادی در حفظ سلامت آنها نشده است.

با توجه به نامه مورخ ششم مهرماه 92 شرکت پشتیبانی امور دام مبنی بر افزایش قیمت نهاده‌ها و عدم تخصیص ارز مرجع به واردات، نرخ ذرت و سویای دام و طیور به ترتیب به 950 و یک‌هزار و 800 تومان افزایش یافت.

بر این اساس، برآورد شده نرخ مصوب شیر خام از یک‌هزار و 110 تومان به یک‌هزار و 457 تومان افزایش یابد.

به گفته رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی با ایانا، صنایع لبنی نیز در صورت افزایش هزینه‌های تولید، اجازه تغییر قیمت محصولات خود با نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نرخ این محصولات را را 15 درصد افزایش داد.

بنا بر این گزارش، معاون کالاهای مصرفی و خدماتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این زمینه می‌گوید: افزایش قیمت لبنیات در بازار با مصوبه ستاد تنظیم بازار بوده و نظارت بر اجرای آن از سوی سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده انجام شده است.

علیرضا رفیعی در این باره می‌افزاید: نرخ کارشناسی سازمان دادگستری مبنی بر افزایش 22 درصدی قیمت لبنیات بوده که کارگروه کنترل بازار با افزایش 15 درصدی فرآورده‌های لبنی موافقت کرد.

این افزایش قیمت در حالی صورت می‌گیرد که به گفته مسئولان صنایع لبنی، سرانه مصرف شیر در ایران طی یکی دو سال گذشته 22 درصد کاهش یافته و بخشی از تقاضای لبنیات به‌ویژه در شهرستان‌ها به سمت بازار سنتی رفته که این امر با مخالفت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه شده است.

از سویی دیگر، سازمان توسعه و تجارت برای جبران زیان تولیدکنندگان و جلوگیری از کاهش تولید صنایع، عصر روز گذشته اجازه صادرات شیر خشک را در کنار صادرات فرآورده‌های لبنی آزاد اعلام کرد. موضوعی که در این میان مغفول باقی مانده، حقوق مصرف‌کنندگان است. باید منتظر پایان جلسه امروز ستاد تنظیم بازار ماند و دید که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان چه برنامه‌ای برای جبران فشار ناشی از افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی در حالی که قدرت خرید آنها افزایش نیافته و تا زمان افزایش درآمد حقوق بگیران هنوز زمان باقی است، در نظر گرفته است!

شاید در این میان لازم باشد که متولیان سازمان حمایت در عین اقدام نیکو در درک تأثیر نرخ نهاده‌ها بر شیر و سایر فرآورده‌های دام و طیور، با نگاهی به تجربه بسیاری از کشورهای دنیا، برای حفظ سلامت مصرف‌کنندگان و پیشگیری از خسارت‌های درمانی ناشی از پوکی استخوان به تولیدکنندگان شیر و فرآورده‌های لبنی یارانه پرداخت می‌کنند که با وجود تأکید مرضیه وحیددستجردی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این امر از سوی دولت دهم نادیده گرفته شده بود. خواسته مشروعی که کارشناسان تغذیه و بهداشت کشور جدی گرفتن آن را بسیار مهم می‌پندارند.

 مطالعه ادامه مطلب

تمامی تخم‌مرغ‌های کشور شناسنامه‌دار می‌شود

وت پارس - بر اساس طرحی، تمامی تخم‌مرغ‌های تولیدی کشور شناسنامه‌دار و دارای قیمت خواهد شد.

دبیر کانون سراسری پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار امروز در حاشیه گرامیداشت روز جهانی تخم‌مرغ در جمع خبرنگاران گفت: روز جهانی تخم‌مرغ امسال با شعار "کودکی بانشاط، بزرگسالی سالم با یک تخم‌مرغ در روز" در 17 مهرماه برگزار می‌شود.

دکتر سیدفرزاد طلاکش افزود: به‌رغم پتانسیل‌های بسیار بالای تولید تخم‌مرغ در کشور، ایران به‌عنوان دهمین کشور تولیدکننده محصول در جهان است که سرانه مصرف آن در حال حاضر 190 عدد است و از سرانه بسیاری از کشورها پایین‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: در روز 17 مهرماه همزمان با سایر کشورهای جهان، چهارمین گرامیداشت روز جهانی تخم‌مرغ با اهداف فرهنگی و آموزشی به اجرا درمی‌آید، به‌گونه‌ای که قرار است 15 هزار پوستر روز جهانی تخم‌مرغ در کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت، سازمان‌های جهاد کشاورزی، اداره کل دامپزشکی در سراسر کشور و مدارس، خانه‌های سلامت و میادین میوه و تره‌بار و سایر استان‌ها پخش شود.

طلاکش ادامه داد: در نمایشگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از تاریخ 15 تا 24 مهرماه همراه با توزیع ساندویچ تخم‌مرغ، بروشورهای ترویجی و برگزاری مسابقه و اهدای هدایا به کودکان و نوجوانان، این روز گرامی داشته می‌شود.

وی تصریح کرد: تولید و پخش انیمیشن‌های تخم‌مرغ، توزیع نمادین ساندویج تخم‌مرغ در تعدادی از مدارس نمونه استان تهران، ارسال پیامک به عموم مردم به‌صورت رندوم، اجرای برنامه‌های ترویجی در صداوسیما، حضور کارشناسی در شبکه‌های مختلف رادیو به‌ویژه رادیو سلامت و... از برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

قیمت تخم‌مرغ رو به افزایش است

دبیر کانون سراسری پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار درباره افزایش قیمت‌های نهاده‌های طیور و تأثیر آن بر صنعت مرغ تخم‌گذار یادآور شد: قیمت‌ها به سمت بالا رفتن است، به‌گونه‌ای که قیمت ذرت یک‌هزار و 50 تومان و ذرت یک‌هزار و 850 تومان اعلام شده است؛ بنابراین در آینده این افزایش قیمت‌ها بر مصرف تخم‌مرغ نیز تأثیرگذار خواهد بود.

 مطالعه ادامه مطلب

حذف دلالی ، نیاز اصلی تنظیم بازارمحصولات غذایی

وت پارس - نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص افزایش قیمت مواد غذایی دو نکته قابل توجه است که یک مورد آن سواستفاده و فرصت طلبی دلالان و محتکران و دیگری تغییر مکرر قیمت مواد اولیه و خام است.

مهندس مهناز بهمنی با بیان این مطلب گفت: حذف چرخه دلالی و مبارزه با واسطه ها و محتکرین که به دنبال بر هم زدن نظم بازار هستند و درکنار آن مساعدت دولت در تامین مناسب مواد اولیه خواهد توانست راهکار مناسبی برای کنترل قیمت ها در بازار باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: نقش سازمان هایی چون سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و تعزیزات حکومتی در کنترل بازار بسیار اساسی و قابل توجه است که باید این دو نهاد در برآورد انتظارات جامعه پررنگ تر عمل نمایند. نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مصوبه ای که مجلس در خصوص اعلام قیمت ها براساس نظر کارشناسی داشت، بیشتر ناظر بر نحوه قیمت گذاری با فرمول قیمت گذاری کالاست تا پیشگیری و جلوگیری از افزایش قیمت کالا، افزود: امیدوارم دولت یازدهم با خط مشی تدبیر و برنامه ریزی و تعهد به وعده های داده شده در جهت تامین معیشت مردم و بهبود وضعیت اقتصادی کشور تلاش کافی از خود داشته باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

ماجرای پیامک مرگ آور از زبان وزیر بهداشت

وت پارس - وزیر بهداشت با اعلام اینکه خبر وجود استامینوفن مرگ آور دروغ بود و آن طور که خبر دادند نیروهای امنیتی فرد ارسال کننده پیامک را دستگیر کردند.

دکتر سید حسن هاشمی افزود: آن پیامک از یکی از شهرهای جنوب شرقی کشورتوسط فردی فرستاده شده بود که آن فرد توسط دستگاههای امنیتی دستگیر شد.
وزیر بهداشت از مسئولین امنیتی خواست تا  از انتشار این گونه اخبار که تشویش اذهان عمومی را به دنبال دارد جلوگیری کنند چرا که چنین پیامک هایی مردم را دچار نگرانی می کند.
هاشمی گفت:‌ اتفاقا از بیمارستانهایی که ادعا می شد در آنجا افرادی در اثر خوردن استامینوفن فوت کردند مثل دانشگاه الزهرای اصفهان بازدید شد. اصلا فوتی نبوده و اخبار منتشر شده دروغ بوده است.
وزیر بهداشت همچنین درباره واردات تجهیزات پزشکی که در داخل کمبود داریم گفت:‌ مشکلات زیادی از قبیل تحریم وجود دارد اما علی رغم مشکلات راه حل هم هست که از آن راه حلها استفاده می کنیم.

...................

مطالب مرتبط

پشت پرده پیامک‌های قرص مرگ آور سرماخوردگی

 مطالعه ادامه مطلب

یارانه دارو "ستاره‌دار" شد

وت پارس - مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به نگرانی وزارت بهداشت در خصوص توزیع یارانه دارو توسط سازمان‌های بیمه‌گر اظهار کرد: اعتبار یارانه دارو ستاره دار شده است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

با تاکید بر اینکه اعتبار یارانه دارو برای کاهش هزینه داروهای گران قیمت و داروهای بیماران خاص ستاره‌دار شده است، بیان کرد: این پول در یک زمان بندی مشخص توسط سازمان‌های بیمه‌گر توزیع می‌شود و وزارت رفاه به عنوان ناظر و گزارش دهنده در این زمینه فعالیت خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه یارانه دارو به صورت مستقیم به مردم پرداخت نمی‌شود، خاطر نشان کرد: این پول توسط سازمان‌های بیمه‌گر بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود و وزارت کار در این زمینه هم توانایی و هم قدرت نظارت دارد و در این زمینه نیز کمیته نظارتی توسط وزارت رفاه و سازمان غذا و دارو فعال خواهند بود و آمار و گزارشات لازم را در این زمینه ارائه خواهند کرد.
مدیرکل بیمه‌های سلامت وزارت رفاه در مورد نگرانی وزارت بهداشت در خصوص توزیع یارانه دارو به این علت که سازمان‌های بیمه‌گر دارای بدهی هستند و ممکن است اعتبار یارانه دارو را که به آنها تخصیص داده می‌شود، بین سایر بدهی‌هایشان به داروخانه‌ها گم شود، تاکید کرد: این پول ستاره دار شده است و امکان گم شدن آن بین بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر وجود ندارد و اگر هم تخلفی در این زمینه رخ دهد به شدت با آن برخورد می‌کنیم.
هوشنگی با اشاره به اینکه 1800 میلیارد تومان به عنوان یارانه دارو در راستای جبران مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای و نیز یارانه داروی بیماران خاص به وزارت بهداشت تخصیص داده شده و قرار است این اعتبار بین سازمان‌های بیمه‌گر و بر اساس جمعیت تحت پوششان توزیع شود،‌ گفت:‌ از این رقم و در پرداخت اول 400 میلیارد تومان هفته گذشته به سازمان‌های بیمه‌گر اختصاص یافت.

 مطالعه ادامه مطلب

آندرانیک تیموریان همیار محیط زیست شد

وت پارس - نشان پروانه طی مراسمی به آندرانیک تیموریان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اهداء شد.

در طی حرکت زیست محیطی آندرانیک تیموریان بازیکن محبوب باشگاه استقلال در رقابت‌های فوتبال با تیم باشگاهی تایلند در خصوص نجات یک پروانه از مستطیل سبز با حضور نماینده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نشان پروانه و لوح تقدیر به وی اهداء شد.
دکتر محمدهادی حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران که به عنوان نماینده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این نشان را به آندرانیک تیموریان اهداء‌ کرد، ضمن تقدیر از حرکت زیست محیطی وی، گفت: قطعا حرکات زیست محیطی ورزشکاران و هنرمندان می‌تواند در اشاعه فرهنگ زیست محیطی نقش بسزایی داشته باشد.
وی با اشاره به این که امسال نشان ویژه پروانه به آندرانیک تیموریان اهداء شد، تاکید کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سال آینده این نشان ویژه به ورزشکاران حامی محیط زیست اهداء خواهد شد.
آندرانیک تیموریان نیز در حاشیه این مراسم با تشریح اتفاق رخ داده در بازی با تیم باشگاه تایلند، گفت: وقتی مشاهده کردم که پروانه‌ای در وسط چمن‌ها گرفتار شده آن را از زمین برداشتم و به خارج از زمین بازی منتقل کردم.وی خاطرنشان کرد: قطعا همه فوتبالیست‌ها می‌توانند با اقدامات زیست محیطی خود این فرهنگ را در جامعه توسعه دهند.
همچنین مدیر کل محیط زیست استان تهران مجوز استفاده رایگان به مدت یک سال از مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست و نشان همیار محیط زیست را به عنوان اولین ورزشکار به آندرانیک تیموریان در این مراسم اهداء کرد.
............................................

مطالب مرتبط

کار زیبای آندو ، درس زیبای حفظ حقوق موجودات/تصاویر

 مطالعه ادامه مطلب

ثبت نام شرکت در جشن روز دامپزشکی

وت پارس - سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران از اعضای خود در سراسر کشور برای حضور در مراسم روز ملی دامپزشکی دعوت به عمل می‌آورد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام دامپزشکی مراسم امسال روز ملی دامپزشکی با حضور خانواده بزرگ دامپزشکی در بخش‌های دولتی و غیردولتی دوشنبه هفته آینده ۱۵مهرماه از ساعت ۱۶:۳۰ لغایت ۲۱ در محل همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی به آدرس تهران، بزرگراه شهید چمران، ولنجک به سمت درکه، درب جنوبی دانشگاه شهید بهشتی، سالن بین‌المللی ابوریحان برگزار می‌شود.

به همین منظور روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان از اعضای خود برای حضور در این مراسم ثبت نام به عمل می‌آورد.

بر اساس این گزارش علاقمندان به حضور در مراسم روز ملی دامپزشکی می‌توانند تا پایان وقت اداری روزهای چهارشنبه دهم و شنبه سیزدهم مهرماه با حضور در محل سازمان نظام دامپزشکی نسبت به ثبت نام و دریافت کارت دعوت اقدام نمایند.

شایان ذکر است به دلیل محدودیت ظرفیت، اولویت با کسانی خواهد بود که سریع‌تر نسبت به ثبت نام و دریافت کارت اقدام نمایند، همچنین برای هر یک از اعضا تنها یک کارت صادر می‌شود که اعضای محترم می‌توانند به همراه خانواده خود (حداکثر ۴ نفر) در این مراسم حضور یابند.

علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۶۱۰۶۱۱۰۸-۰۲۱ تماس بگیرند.

 مطالعه ادامه مطلب

انتظار گربه ها برای خوردن شیر گاو/تصویر

وت پارس - بدون شرح ...

 مطالعه ادامه مطلب

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای و مهندس صنایع

وت پارس - استخدام ناظر HSE


2 نفر کارشناس بهداشت حرفه ای/ مهندس صنایع

تسلط کامل به مباحث HSEپروژه های عمرانی و خط لوله تسلط به قوانین و مقررات و آئین نامه های مربوطه با حداقل سه سال سابقه کار و حداکثر ۳۵ سال سن (آقا) جهت کار در کارگاه پروژه (محدوده کرمان، یزد)

تلفن: ۰۲۱۸۲۱۰۰۰۰۰

فکس: ۰۲۱۸۸۶۸۶۹۱۷

آدرس ایمیل: PS.jobvacency@gmail.com

 مطالعه ادامه مطلب

گردآوری تصاویر هنری از حیوانات در گوگل استریت ویو

وت پارس - احتمالا بسیاری از شما تجربه استفاده از قابلیت Street View یا همان چشم انداز های خیابانی گوگل را داشته اید. این قابلیت به شما امکان می دهد تا زمانی که در گوگل مپس یا گوگل ارث گشت و گذار می کنید، در نقاطی خاص، تجربه راه رفتن مجازی در آن موقعیت جغرافیایی را داشته باشید. برای بسیاری این امکان گوگل جنبه سرگرمی زیادی دارد: از گردش در باغ وحش های بزرگ دنیا تا گشتن در لوکیشن های فیلم های مورد علاقه مان.

حال یک هنرمند خوش ذوق کانادایی بعد از ساعت ها تماشای تصاویر خیابانی گوگل، مجموعه ای از عکس های شگفت انگیز آن را جمع آوری کرده است.

 

هر کسی که تجربه استفاده از استریت ویو را داشته باشد، اذعان می کند که دنیای خلق شده توسط آن، تا حد زیادی رویایی و وهم آلود است. گویی ناگهان همه افراد روی زمین، همه خودرو ها و حتی حیوانات و برگ درختان در یک لحظه در همان حالت خود، ثابت مانده اند تا ما به عنوان تنها عنصر زنده روی زمین به تماشای آن ها بنشینیم. شاید این قضیه از دید بسیاری از ما خیلی هم شاعرانه و عجیب نباشد، ولی برای جان رافمن، هنرمند مجسمه ساز و فیلمساز کانادایی، این تصاویر بسیار الهام بخش بوده.

 

جان رافمن اعتقاد دارد که انسان همواره به دنبال معنا است و در میان تصاویر به دنبال شعر و زیبایی می گردد و بدون حتی یک لحظه مکث می خواهد در برابر آن چه که می بیند موضع اخلاقی بگیرد. از دید او جالب ترین و چالش برانگیز ترین بخش عکاسی نیز همین جنبه انسانی آن است. جان رافمن در پروژه ای تحت عنوان "۹ چشم" مجموعه ای از تصاویر بی نظیر گرفته شده توسط خودروی گوگل را جمع آوری کرده. شاید بسیاری از ما هم از این به بعد با تیزبینی بیشتری از این امکان گوگل بهره ببریم. ما هم از میان این چند تصویر ، تصاویر مربوط به حیوانات را برای شما عزیزان جدا نموده ایم.

 مطالعه ادامه مطلب