هدیه جالب به رییس جمهور ترکیه + تصویر

وت پارس - عبدالله گل رییس جمهور ترکیه در صفحه توییتر خود عکس هدیه "قربان قلی بردی محمد اف" همتای ترکمنستانی اش را به اشتراک گذاشته است.


گل در توییت خود نوشت که این هدیه در سفر ماه می سال جاری او به ترکمنستان از سوی همتای ترکمنش به او تقدیم شده است.

نام این اسب با توافق دو رییس جمهور "آرکاداش" (دوست) گذاشته شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

جوجه ها منتظر پایان دعوای ارز نیستند!

وت پارس - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران می‌گوید: جوجه مرغ‌ها منتظر نمی‌مانند تا دعوای ارز ۱۲۲۶ و ۲۴۷۷ مسئولان تمام شود، آنها حتی یک وعده هم بی‌غذایی را تحمل نمی‌کنند، اول خوراک وارد شود، بعد دعوا حل و فصل شود.

طی ماه‌های گذشته مرغداران با مشکلات کمبود خوراک و افزایش قیمت نهاده و بالا رفتن هزینه تمام شده تولید مواجه هستند و مرغ تولیدی را با یک هزار تومان قیمت پایین‌تر از هزینه تمام شده در بازار می‌فروشند، این وضعیت به حدی پیش رفته است که به گفته آنها بیم آن می‌رود، در ماه‌های بعد میزان جوجه‌ریزی و تولید کاهش یابد و با افزایش مصرف در نیمه دوم سال قیمت‌ افزایش ‌یابد.

مشکل از آنجا شروع شد که طی ماهه گذشته بانک مرکزی نرخ ارز مرجع را از 1226 به 2477 تومان تغییر داد این مسئله سبب شد، تا واردکنندگان نهاده که از ماه‌ها پیش به خیال ارز مرجع 1226 نهاده خوراک طیور سفارش داده بودند، اما دولت برای ترخیص این محموله‌ها ارز 2477 تومان به آنها می‌دهد.

محموله‌های نهاده طیور از 4 ماه پیش به تعداد 26 کشتی وارد کشور شده و در بنادر جنوب کشور لنگر انداخته است. با تغییر سیاست بانک مرکزی مشکل ترخیص نهاده‌ها آغاز شد، اگرچه بعدا اعلام شد مابه‌التفاوت این دو نرخ به واردکنندگان پرداخت خواهد شد، اما هیچ وقت به زمان پرداخت آن اشاره نشد و حتی دستورالعمل صریح و روشنی نیز در این زمینه ابلاغ نشد تا همچنان ترخیص نهاده‌ با مشکل همراه باشد.

ادامه این روند از 4 ماه پیش باعث شد قیمت نهاده در بازار بیش از 30 درصد افزایش پیدا کند از آنجایی که 70 درصد محصولات پروتئینی به قیمت نهاده مرتبط است، قیمت این گونه محصولات نیز در بازار افزایش یافت. اما همچنان تولیدکنندگان معتقدند قیمت فروش آنها بسیار پائین‌تر از قیمت تمام شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

تولید گوشت گوساله غنی‌شده با اسید چرب لینولئیک کنژوگه برای اولین‌بار در خاورمیانه

وت پارس - برای اولین‌بار در خاورمیانه تولید گوشت گوساله غنی‌شده با اسید چرب لینولئیک کنژوگه (CLA) تحت برند تجاری شرکت کشت و دامداری فکای اصفهان آغاز شد.

عکس تزیینی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: تعداد 500 رأس گوساله نر در سن 12 تا 14 ماهگی و با رسیدن به وزن مناسب جهت ذبح به کشتارگاه ارسال و تحت برند گوشت گوساله غنی‌شده با اسید چرب لینولئیک کنژوگه (CLA) و به‌عنوان غذا و دارو وارد بازار مصرف خواهد شد.

محمد نصراصفهانی افزود: در سال‌های اخیر توجه زیادی به توسعه و تحقیقات محصولات خوراکی غنی‌شده به‌ویژه محصولات دامی در راستای افزایش کیفیت و بهبود سلامت غذا برای انسان شده است.

به گفته وی، این پروژه علاوه بر داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی، دارای خواص ضدسرطانی و جلوگیری از تصلب شریانی و سکته قلبی بوده و همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن به‌عنوان چربی‌سوز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: با تولید این محصول پروتئینی، علاوه بر تولید گوشت، 160 درصد راندمان لاشه گوشت نیز بهبود یافته و 20 درصد صرفه‌جویی در تولید گوشت گوساله را به همراه داشته است.

نصراصفهانی ادامه داد: این تولید گوشت گوساله غنی‌شده با اسید چرب لینولئیک کنژوگه دارای 30 درصد چربی کمتر و پنج برابر اسید چرب مفید بدن نسبت به سایر تولیدات گوشت و گوساله است.

وی تصریح کرد: دامداران و پرواربندان استان و نیز دام عشایری مستقر در منطقه به‌رغم خشکسالی‌های پیاپی پنج سال اخیر توانسته‌اند در سال گذشته بیش از 60 هزار تن گوشت قرمز تولید کنند که با تولید این مقدار، اصفهان مقام پنجم کشوری را دارا است.

نصراصفهانی در پایان یادآور شد: امید می‌رود بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های تدوین‌شده در استان و مطابق با برنامه پنجم توسعه، علاوه بر توسعه کمی واحدهای پرواربندی گوشت قرمز گوساله با استفاده از فناوری جدید در راستای افزایش کمی و کیفی تولید محصولات دامی به‌ویژه تولید کیفی گوشت قرمز باشیم.

 مطالعه ادامه مطلب

100 سوسمار زنده مهریه عروس عربستانی

وت پارس - در اقدامی عجیب، دختر نوعروس عربستانی از همسر آینده‌اش خواست که 300 سوسمار زنده را به عنوان مهریه برایش از صحرا شکار کند، اما در نهایت به 100 سوسماری که تازه داماد شکار کرده بود، رضایت داد!

در حالی که در عربستان سعودی به طور معمول مهریه‌های به نسبت سنگین (دست کم 100 هزار ریال سعودی معادل حدود 100میلیون تومان) برای دختران نو عروس در نظر گرفته می شود، در برخی موارد، این سنت با تعیین مهریه های غیرعادی و عجیب؛ یا مهریه های معنوی و اندک، شکسته شده است.
در یکی از عجیب ترین این موارد، نو عروسی  بعد از آگاهی از ترس همسر آینده اش از سوسمار، از وی خواست تا به تنهایی و بدون کمک دیگران، به عنوان مهریه برای او 300 سوسمار زنده از بیابان شکار کند! البته داماد بیچاره موفق شد تنها 100 سوسمار زنده را شکار و به عروس خانم تقدیم کند.
تازه داماد که محسن نام دارد، در حضور بستگان عروس و داماد، دو صندوق بزرگ را که حاوی 100 سوسمار با اندازه ها و شکل های مختلف بود، گشود تا شرط عروس خانم برای بله گفتن را به جا آورده باشد!
پدر عروس هم که از این کار دامادش خوشحال به نظر می رسید، گفت: از اینکه محسن برای به دست آوردن موافقت دخترم، این ماجراجویی را قبول کرده، خوشحالم و کسی که سختی زندگی در صحرا و شکار سوسمار را به جان خریده، برای کسب رضایت همسرش همه کار خواهد کرد.
وی ادامه داد: این مهریه بسیار ساده تر از مهریه های غیرممکن و سنگین است که جوانان توان مهیا کردن آن را ندارند.
از سوی دیگر و در اقدامی متفاوت، در طائف عربستان پدر یک عروس در برابر عاقد از داماد خواست تا به عنوان مهریه، به عروس خانم در حفظ سوره مبارکه "ملک" کمک کند و هدف خود را از این کار، شکستن سنت مهریه های سنگین و بازگشت به تعالیم دین مبین اسلام درخصوص ازدواج آسان اعلام کرد.
وی با بیان این نکته که جوانها در دوره کنونی از لحاظ مالی در شرایط دشواری هستند؛ ابراز امیدواری کرد که همه پدران هنگام ازدواج دخترشان همین روش را در پیش گیرند.
روزنامه "الانباء" چاپ عربستان با درج این خبر، در باره رواج مهریه های سبک و آسان کردن ازدواج نوشت: مردی در منطقه القنفده در حومه مکه مکرمه، مهریه دختر خود را تنها 10 ریال سعودی تعیین کرد که این اقدام بسیار مورد تحسین اطرافیانش قرار گرفت و آنها نیز آرزو کردند که این اقدام، الگوی دیگران در آسان کردن ازدواج قرار گیرد.

 مطالعه ادامه مطلب

یوز ایرانی امشب در برنامه نود

وت پارس - یوز ایرانی می تواند همپای بازیکنان تیم ملی ایران به جام جهانی برزیل برود و از این فرصت برای تبلیغ سفر گردشگران به ایران و معرفی یک گونه زیست محیطی استفاده شود. این پیشنهاد را فعالان محیط زیست و گردشگری ارائه داده‌اند و معتقدند می توان برند یوز ایرانی را روی لباس و وسایل بازی بازیکنان تیم ملی هنگام سفر به برزیل نشاند و برای برگزاری تورهای گردشگری زیست محیطی برنامه ریزی کرد.

مدتی است که عروسک بازی های جهانی از میان گونه های جانوری انتخاب می شوند در این میان استفاده از عروسک جانوران در معرض خطر انقراض و معرفی آنها به جهان نیز از خلاقیت های برگزار کنندگان مسابقات جهانی است. سنت انتخاب عروسک بازیها به سال ۱۹۹۶ باز می گردد که یک شیر به نام ˈویلیˈ برای جام جهانی در انگلیس انتخاب شد.
به همین علت عروسک جام جهانی برزیل نیز از یک گونه جانوری انتخاب شده است که در معرض خطر انقراض قرار دارد و برگزار کنندگان مسابقه نام آن را "فولکو" گذاشتند.
جام جهانی فوتبال  برزیل درحالی، سال آینده برگزار می شود که از تمامی شرکت کنندگان در این مسابقه در سطح جهان هزاران هزار خبر و عکس خبری منتشر خواهد شد و به طور حتم ایران نیز در میان کشورهای شرکت کننده، در صدر اخبار ورزشی جهان می نشیند.
به همین منظور فعالان گردشگری و محیط زیست در ایران پیشنهاد کرده اند که می توان از فرصت حضور بازیکنان ایرانی در این مسابقات جهانی برای معرفی جاذبه های زیست محیطی و گردشگری به جهان استفاده کرد.
در همین ارتباط، آرش نورآقایی، از راهنمایان گردشگری ایران نیز به خبرنگار مهر گفت: می‌توان از فرصت حضور ورزشکاران ایرانی در جام جهانی 2014 برزیل استفاده کرد و با نقش بستن نشان یوز ایرانی بر پشت پیراهن و دیگر وسایل این بازیکنان در یک مسابقه جهانی، این گونه در حال انقراض را به جهان معرفی کرد. یوزپلنگی که فقط هفتاد قلاده از آن باقیمانده و همین تعداد هم در ایران است.
وی گفت: اگر پیشنهاد استفاده از برند یوز ایرانی به فدراسیون فوتبال ابلاغ شود می توان این طرح را روی لباس، اتوبوس و کیف دستی ورزشکاران در هنگام برگزاری مسابقه دید حتی مگنت این برند و یا بادبادک های یوز ایرانی طراحی شود  آن هنگام وقتی عکس بازیکنان با این تصویر روی وسایل منتشر می شود؛ همه حساس خواهند شد که این برند چه مفهومی دارد به این ترتیب توانسته ایم یوز ایرانی را به دنیا معرفی کنیم.
تیم ملی به کمک محیط زیست و گردشگری بیاید
این کارشناس گردشگری بیان کرد: باید توجه مردم جهان را نسبت به یوز ایرانی بیشتر کنیم و تیم ملی را نیز به کمک محیط زیست و گردشگری بیاوریم، حتی می توان از کنار برندهای ملی طراحی شده، اشتغالزایی کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

آب بازي فيل با سگ/تصاوير

وت پارس - در اين تصاوير بازي سگ با فيل را ميبينيم که در رودخانه مشغول بازي هستند در صورتي که اين دو رفيق هم جثه نيستند طوري که سگ تا زانوي فيل هم نميرسد اما هم بازي هاي خوبي هستند .


 مطالعه ادامه مطلب

کدام کشورها محیط زیست را بیشتر دوست دارند؟ + رتبه بندی کشورها

وت پارس - در تازه ترین پژوهشی که توسط یک موسسه سوئیسی به نام robecosam انجام داده است 59 کشور جهان که شامل 21 کشور توسعه یافته و38 کشور در حال توسعه است مورد مطالعه قرار گرفته است.

حفظ محیط زیست که پیش از همه یک فرهنگ است در برخی از کشورها به نحو خوشایندی هدف غایی تک تک افراد است.در برخی از کشورها محیط زیست همیشه در رفتار و کردار روزمره مردمان به صورت فرهنگی نهادینه شده حضور دارد اما از طرف دیگر دولتها نیز در به انجام رسیدن این مهم نقشی اساسی دارند.
در تازه ترین پژوهشی که توسط یک موسسه سوئیسی به نام robecosam انجام داده است 59 کشور جهان که شامل 21 کشور توسعه یافته و38 کشور در حال توسعه است مورد مطالعه قرار گرفته است.
در این مطالعه که با موضوع کشورهای دوستدار محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر انجام شده است 17 شاخص در سه دسته کلی شاخصه های محیط زیست ، شاخصه های اجتماعی و شاخصه های دولتی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این تحقیق میزان تلاشها برای کاهش گاز های گلخانه ای اعم از دولتی آموزشی و غیره و همچنین میزان خطر و ریسک پذیری سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو مورد بررسی قرار گرفته است.
انرژی های خورشیدی ، بادی و بیو فول ها و همه منابع انرژی با ساخت غیر فسیلی در عرصه فرهنگ استفاده، ریسک تولید و باقی شاخصه ها مورد بررسی قرار گرفته اند در این میان کشور سوئد در جمیع شاخصها به با لا ترین رتبه دست یافته است.
ده کشور اول که در این مطالعه حائز رتبه برتر شدند عبارتند از:

 مطالعه ادامه مطلب

گسترش ناپیدای سرطان بر بستر آلاینده‌ها

وت پارس - در سال‌های اخیر اخبار نگران‌کننده‌ای درباره وضعیت نامطلوب هوای تهران و همچنین تاثیر زیانبار آن بر سلامتی افراد، به‌ویژه کودکان، سالمندان و همچنین زنان باردار در رسانه‌ها منتشر می‌شود. متاسفانه باید اذعان کرد آلاینده‌های شیمیایی موجود در هوای تهران، تاثیر کاملا شناخته‌شده‌ و اثبات‌شده‌ای بر سلامت انسان و به‌ویژه سلامت دستگاه تنفس دارند. امروزه انواع مواد آلاینده در هوای شهرها (اعم از تهران، دیگر کلانشهرها و مراکز استان‌ها) وجود دارد که حاصل سوختن سوخت‌های فسیلی در کارخانه‌ها و موتور خودروهاست.

به گزارش وت پارس به نقل از روزنامه شرق ؛ برای همه این آلاینده‌ها، حد مجازی تعریف شده است که اگر مقدار آلاینده از حد مجاز بیشتر شود، اثرات بسیار ناگواری بر سلامت شهروندان و بروز بیماری‌های گوناگون دارد. از جمله این بیماری‌ها، می‌توان به تنگی نفس و انواع سرطان‌ها اشاره کرد. البته در شهری مانند تهران وضعیت کمی نامطلوب‌تر است و در اکثر روزها می‌بینیم وضعیت شاخص آلاینده‌های هوا از حد مجاز عبور کرده است. شهروندان باید این وضعیت را جدی تلقی کنند زیرا در آینده ممکن است باعث گسترش انواع سرطان‌ها و به‌ویژه سرطان‌های دستگاه تنفسی شود. به‌تازگی جلسه‌ای میان مسوولان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد که امیدواریم مردم هرچه سریع‌تر شاهد نتایج مثبت این نشست باشند.
 اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که موضوع آلودگی هوا، پدیده‌ای نیست که یک‌شبه به وجود آمده باشد و به همین دلیل حل این مشکل نیز نیازمند مشارکت‌ همه دستگاه‌های دولتی و صدالبته مشارکت شهروندان است. به بیان دیگر نباید کار مبارزه با آلودگی هوا را به سازمانی خاص سپرد و امیدوار بود همه مشکلات به‌راحتی حل شود. بدیهی است کیفیت سوخت مصرفی، استاندارد خودروها و... هم در میزان آلودگی‌ هوا بسیار موثر هستند و به همین دلیل لازم است نشست‌های مشابهی با دیگر مسوولان و کارشناسان سازمان‌های مربوط برگزار و مصوبات آنها با قاطعیت اجرا شود.
در آذر 91 هم همایشی با موضوع «آلودگی هوا و بیماری‌های بدخیم» برگزار شد که در این نشست، بسیاری از دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده و اجرایی (اعم از شهرداری و محیط‌زیست و دیگر سازمان‌هایی که به نوعی با موضوع آلودگی هوا ارتباط دارند)، حضور داشتند و نظرات خود را درباره راه‌های کاهش آلودگی هوا بیان کردند و در نهایت نیز قرار بر این شد که هر کدام از این دستگاه‌های اجرایی، به سهم خود نقشی در کاهش آلودگی هوا داشته باشند.  در ادامه شایسته است که به این نکته توجه کنیم که برخی از شهروندان در روزهای بسیار آلوده که ادارات تعطیل می‌شود و مسوولان از شهروندان می‌خواهند که در خانه‌ها بمانند و از بیرون رفتن‌های غیرضروری بکاهند، از ماسک‌های پارچه‌ای ساده استفاده می‌کنند تا به گمان خود از تاثیر نامطلوب آلاینده‌ها در امان بمانند، اما باید تاکید کرد این ماسک‌های پارچه‌ای فقط گردوغبار را جذب می‌کند و برای تصفیه آلودگی‌های شیمیایی هوا، به هیچ عنوان کارآیی ندارد.
برای تصفیه آلودگی‌های شیمیایی هوا باید از فیلترهای خاصی که به‌طور ویژه برای همین کار طراحی شده است، استفاده کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که هم‌اکنون برنامه‌ای با عنوان غربالگری یا پایش و تشخیص سرطان برای برخی از بیماری‌ها مانند سرطان دستگاه گوارش در دسترس است، اما چنین تشخیص‌های زودرس یا غربالگری‌هایی برای سرطان دستگاه تنفس در اختیار نیست، مگر برای افرادی که در محیط‌های خاصی کار می‌کنند و با موادی مانند آزبست سروکار دارند که از لحاظ سرطان‌زا بودن کاملا شناخته شده‌اند. در اینگونه موارد، افراد شاغل در چنین حرفه‌هایی را با عنوان افراد با ریسک بالا تلقی کرده و آزمایش‌های دوره‌ای را در آنها انجام می‌دهند.  در پایان به‌عنوان یکی از افراد شاغل در حرفه پزشکی که دغدغه بهداشت و سلامت مردم را دارم، از دستگاه‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا خواهشمندم که یک برنامه زودبازده تدوین کنند تا با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و همیاری مردم، انشاءالله در آینده نزدیک بتوانیم بر این مشکل هم غلبه کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

استاندار کرمان دستور توقف معدن کاوی در کوه شاه را صادر کرد