زمان اعزام دومین میمون فضانورد ایرانی

وت پارس - قائم مقام سازمان فضایی ایران از اعزام دومین کاوشگر موجود زنده به فضا خبر داد و گفت: کاوشگر پیشگام2 با حامل سوخت مایع تا یک ماه و نیم دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.

حمید فاضلی در جمع خبرنگاران با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر پیشگام یک سال گذشته با حامل سوخت جامد اظهار داشت: در یک قدم جدیدتر در دستیابی به اعزام موجود زنده به فضا این بار کاوشگر پیشگام با حامل سوخت مایع که شتاب کمتری دارد و دارای سیستم هدایت و کنترل بازیابی موجود زنده است، طی یکماه‌ و نیم آینده به فضا پرتاب خواهد شد که امیدواریم این بار نیز این موجود زنده با موفقیت بازیابی شود.
وی گفت: در همین حال تا پایان سال جاری پرتاب ماهواره تحقیقاتی تدبیر، ماهواره دانشگاهی شریف و ناهید را نیز در برنامه داریم که در این راستا مذاکراتی با دانشگاه ها برای اتمام فعالیت های کاربردی و عملیاتی این ماهواره ها انجام شده است.
فاضلی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید اهمیت ویژه ای به موضوع فضا و فناوری فضایی قائل است و در این راستا برنامه های سازمان فضایی ایران با جدیت و پویایی بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد.

..........................................

مطالب مرتبط

گاردین: میمون فضانورد ایران سالم است

میمون فضانوردایرانی در نشست خبری

 مطالعه ادامه مطلب

قيمت فرآورده هاي گوشتي افزايش نمي يابد

وت پارس - مديرعامل شركت تعاوني توليد كنندگان فرآورده هاي گوشتي سراسر كشور اعلام كرد : نرخ انواع فراورده هاي گوشتي تا پايان سال جاري افزايش پيدا نمي كند.

به گزارش روز شنبه ايرنا، سيدمحمد موسوي اظهاركرد: با وجود بالارفتن هزينه هاي توليد فرآورده هاي گوشتي توليدكنندگان اين فرآورده ها با كاهش حاشيه سود خود ، تمام تلاش ها را جهت ثابت نگه داشتن قيمت اين محصولات تا پايان سالجاري بكار بستند.

وي افزود: متاسفانه به دليل وجود دلال ها در سيستم واردات گوشت مصرفي صنعت فرآورده هاي گوشتي و نيز اعمال برخي سياست هاي غير كارشناسي شده هم اكنون يك كيلوگرم گوشت وارداتي به نرخ ۱۲ هزار تومان از طرف هاي خارجي خريداري مي شود.

موسوي گفت: توليدكنندگان فرآورده هاي گوشتي در سراسر كشور تشكيل يك كميسيون مشترك را براي بررسي مشكلات واردات و تامين گوشت مورد مصرف اين صنعت با حضور كارشناسان وزارتخانه هاي مرتبط با امر توليد و تجارت و نيز نمايندگان تشكل هاي خصوصي و نيز تعاوني توليدكنندگان فرآورده هاي گوشتي را خواستار هستند .

وي ادامه داد: با تشكيل اين كميسيون مي توان علاوه بر شفاف سازي وضعيت توليد فرآورده هاي گوشتي ، زمينه كوتاه كردن دست واسطه ها، شبه دولتي ها و نيز رانت خواران كه عامل موثر در افزايش قيمت گوشت داخلي و نيز وارداتي هستند را فراهم كرد.

مديرعامل شركت تعاوني توليدكننگان فراورده هاي گوشتي با اشاره به اينكه اين صنعت ۳۰ الي ۴۰ درصد از گوشت مورد نياز خود را از كشورهاي هند و برزيل وارد مي كند، تصريح كرد: هم اكنون ۳۰۰ واحد توليدي فرآورده هاي گوشتي در كشور فعال است كه براي ۱۰۰ هزار نفر به صورت مستقيم و ۶۰۰ هزار نفر به شكل غير مستقيم فرصت شغلي ايجاد كردند.

به گفته وي، در زمان حاضر ۳ ميليون نفر در كشور از طريق صنعت فرآورده هاي گوشتي امرار معاش مي كنند.

مديرعامل شركت تعاوني توليدكنندگان با بيان اينكه ميانگين مصرف فرآورده هاي گوشتي اعم از برگرها، سوسيس و كالباس از ۳۰۰ گرم در سال ۶۰ به ۶.۵ كيلوگرم در سال ۹۲ رسيده است، افزود: مصرف يك وعده فرآورده هاي گوشتي نسبت به يك وعده غذاي سنتي ۴۰ درصد ارزانتر است. موسوي با اشاره به گستردگي صنعت فرآورده هاي گوشتي در كشور افزود: توليدكنندگان اين فرآورده ها از دولت يازدهم مي خواهند ضمن رسيدگي به وضعيت نابسامان توليد فرآورده هاي گوشتي در كشور علاوه بر فراهم كردن زمينه توليد بيشتر امكان صادرات اين محصولات را به بازار ۴۰۰ ميليوني كشورهاي همجوار ايران فراهم كند.

 مطالعه ادامه مطلب

عرضه پنج محصول فرآوری‌شده آبزیان به بازار

وت پارس - در راستای افزایش سرانه مصرف آبزیان پنج محصول فرآوری‌شده ازجمله دو طعم میگوی تمپورا و سه طعم مختلف از میگوی مارینادی به بازار آمد.

مدیرکل دفتر توسعه بازار سازمان شیلات با اعلام این مطلب از عرضه پنج محصول جدید شیلاتی در ماه جاری خبر داد و گفت:‌ مطابق تعهد سازمان شیلات در برنامه پنجم توسعه مقرر شده است که هرساله سه محصول جدید فرآوری شده به بازار عرضه شود.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: در ماه جاری پنج نوع محصول جدیدی شیلاتی به‌صورت تجاری در بازار مصرف معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: میگوی مارینادی که دارای سه نوع طعم است، در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز فروش آبزیان قابل عرضه است. گلشاهی ادامه داد: این نوع میگو دارای طعم‌های بندری و سبزیجات بوده و دارای سه طعم مختلف است. وی تصریح کرد: دو نوع میگوی تمپورا نیز با طعم‌های مختلف به بازار عرضه شده است.

افزایش سرانه مصرف آبزیان با عرضه محصولات فرآوری‌شده

مدیرکل دفتر توسعه بازار سازمان شیلات یادآور شد: در زمینه ماهی نیز سالاد تن مدیترانه‌ای با ماهی تن به بازار آمده و مشتریان خاص خود را نیز پیدا کرده است. گلشاهی تأکید کرد: تاکنون شش محصول تجاری برای عرضه به بازار مصرف معرفی شده است و در این راستا شیلات از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده پنجم توسعه جلوتر است.

وی اظهار داشت: در راستای افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور، محصولات فرآوری شده با طعم‌های مختلف می‌تواند نقش ارزنده‌ای را در سبد مصرفی مردم ایفا کند و در این راستا فرآورده‌های مختلفی چون انواع خورشت‌ها، کوفته ماهی، چیپس ماهی، پفک ماهی و... در فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجود است و مشتریان خاص خود را پیدا کرده است.

گفتنی است، میگوی تمپورا (Shrimp Tempura) یکی از پیش‌غذاهای آسیایی محسوب می‌شود که در ژاپن، کره، چین، مالزی، ویتنام، اندونزی و تایلند این غذا در میان غذاها و پیش‌غذاها وجود دارد که در ایران نیز دو طعم جدید آن که با روش خاصی تهیه می‌شود، آماده شده و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجود است.

 مطالعه ادامه مطلب

ورود ۶ قلم داروی کمیاب به بازار

وت پارس - رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر از واردات ۶ قلم داروی بیماران خاص به بازار خبر داد و گفت: قرارداد ساخت دستگاه اکسیژناتور در داخل کشور را هم با یک شرکت خارجی بسته‌ایم.

ظاهر رستمی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: از ابتدای سال با کمبود یکسری از داروهای بیماران خاص مواجه بودیم و چیزی حدود 200 قلم دارو در بازار کمیاب یا نایاب بود که با بررسی‌هایی که انجام شد در کنار وزارت بهداشت توانستیم در کاهش این اقلام دارویی موثر باشیم و اکنون کمبود دارویی به 90 قلم رسیده است.
وی با اشاره به اینکه 6 قلم داروی بیماران خاص تا پایان هفته از گمرک ترخیص و روانه بازار خواهد شد، افزود: طبق تعهداتمان به وزارت بهداشت در سال 92 باید 602 هزار قوطی شیرخشک نوترامیژن وارد بازار کنیم که در این هفته 10 هزار قوطی از این محصول وارد بازار خواهد شد.
وی گفت: همچنین کپسول تراینیتین که برای بیماران ویلسون که دچار مصدومیت با مس هستند، کاربرد درمانی دارد، 10 هزار عدد قرص مایرین برای درمان سرطان خون، 30 هزار باکس کمپوس آناگرالید برای درمان بیماری‌های قلبی و پلاکت‌های خونی، کپسول سوکسیمر برای درمان مسمومیت‌های سربی و 10 هزار ویال آمپول کنتراتیون نیز این هفته وارد بازار می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه قیمت این داروها چگونه خواهد بود، گفت: به جز شیر خشک نوترامیژن که به صورت یارانه‌ای از طرف وزارت بهداشت در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد، بقیه این داروها زیر پوشش بیمه نیستند.
اجازه ثبت دارو به سازمان تدارکات پزشکی
رستمی همچنین از اجازه ثبت دارو به سازمان تدارکات پزشکی خبر داد و گفت: پیش از این، ثبت دارو فقط در اختیار وزارت بهداشت بود و در مواقع بحران، سازمان تدارکات پزشکی اجازه ثبت داروهای فوریتی را داشت اما اکنون این محدودیت برداشته شده و می‌توانیم دارو را به نام سازمان تدارکات پزشکی ثبت کنیم و به عنوان نماینده یک شرکت خارجی محسوب می‌شویم.
رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در مورد تأمین برخی تجهیزات پزشکی در کشور گفت: سالانه در کشور به 50 هزار دستگاه اکسیژناتور نیاز داریم که همواره شاهد کمبودهایی در این زمینه بوده‌ایم در حالی که به راحتی می‌توان با ورود تکنولوژی این تجهیز پزشکی را در کشور تولید کرد.
انعقاد خرید 20 هزار دستگاه اکسیژناتور با شرکت خارجی

 مطالعه ادامه مطلب

پرطرفدارترین و کم طرفدارترین گرایش های دامپزشکی

وت پارس - دکتر سارنگ سروری، معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران گفت: جزوه های  اکثر اساتید این دانشکده به روز بوده و آنها  مطابق با پیشرفت علم در زمینه های مختلف علمی و تخصصی خود تدریس می کنند.

وی افزود: پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در حوزه های مختلف در کنار حضور دانشجویان پرسشگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی، به اساتید اجازه نمی دهد که‌ از کتب و یا جزوه های درسی قدیمی استفاده کنند، همچنین دروس ارائه شده  در یک سر فصل تدوین شده ای تعریف شده‌اند که با نظارت مدیران گروه های آموزشی تدریس می شود.

معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران ادامه داد: در سال گذشته، با تشکیل کارگروه های مختلف  و توجه نیاز جامعه به تربیت دامپزشکان در حوزه های مختلف‌ علمی و شغلی، مطابق با برنامه های آموزشی دانشکده های دامپزشکی دانشگاه‌های معتبر دنیا ، واحدهای آموزشی و سرفصل های دروس در دوره دکترای عمومی دامپزشکی در این دانشکده مورد بازنگری قرار گرفت.

سروری ادامه داد: در مقطع دکترای‌تخصصی، با نظارت عالی شورای برنامه ریزی آموزشی دانشگاه تهران ، بازنگری در واحد ها و سرفصل دروس پیگیری می شود.

وی با اشاره به رشته های این دانشکده تاکید کرد: در حال حاضر دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مجری 25 رشته تخصصی در مقاطع PhD و DVSc است‌که رشته دکتری (PhD) فناوری تولید مثل در دامپزشکی برای  نخستین بار در سال جاری دانشجو می پذیرد.

معاون آموزشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران درباره پرطرفدارترین و کم طرفدارترین رشته های دامپزشکی در مقطع دکترای تخصصی  اظهار داشت: دکترای تخصص بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بیماری‌های طیور و بهداشت و آبزیان از پرطرفدارترین و دکتری تخصصی آناتومی و جنین شناسی مقایسه ای دامپزشکی، بافت شناسی دامپزشکی ، پاتولوژی دامپزشکی از کم طرفدارترین رشته های این دانشکده هستند.

سروری تصریح کرد: در سال جاری حتی پیش از اعلام اسامی پذیرفته شدگان این رشته از سوی سازمان سنجش ، بروشورهایی که به معرفی رشته دامپزشکی می پردازد تهیه و سعی شد در اختیار داوطلبانی که رتبه های بالای کنکور داردند و علاقمند به تحصیل در این رشته اند قرار گیرد تا با شناخت بیشتر، اقدام به انتخاب رشته تحصیلی در رشته دامپزشکی کنند.

وی با اشاره به تبدیل به داخل یادآور شد: دانشجویانی که مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارجی هستند در صورت تمایل و تابع ضوابط وزارت علوم، می توانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، ادامه تحصیل خود را تبدیل به داخل نمایند و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تحصیل کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

هشدار مجدد مرغداران/مرغ کیلویی10 هزار تومان در راه است

وت پارس - در حدود یک ماه پیش حسن مهربانی دبیر انجمن جوجه یک روزه کشور در برنامه تلویزیونی پایش خبر از افزایش قیمت مرغ تا هر کیلو 10 هزار تومان داده بود، دلیل این امر کاهش شدید واردات نهاده های دامی و در نتیجه افزایش هزینه تولید مرغ و تخم مرغ در کشور اعلام شده بود.

اما به نظر می رسد با توجه به تغییر و تحول در دولت هیچ یک از مسئولان در این زمینه پاسخگو نیست، بنابر این اعضای هیات رئیسه چهار اتحادیه و انجمن سراسری تولید مرغ و تخم مرغ کشور طی نامه ای سرگشاده خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خواستار رسیدگی به مشکلات گریبانگیر صنعت مرغ کشور شده اند. در این نامه هشدار داده شده که به دلیل افزایش قیمت نهاده امکان حذف گله های مولد مرغ و توقف تولید مرغ و تخم مرغ در کشور وجود دارد. این در حالی است که اگر دولت به وعده خود در مورد رفع مشکل ارزی مربوط به واردات نهاده عمل کند امکان رفع مشکل وجود دارد.

برای مشاهده جزییات این نامه ، روی عکس آن کلیک نمایید

 مطالعه ادامه مطلب

پاسخ وزیر بهداشت به وجود سرنگهای غیراستاندارد

وت پارس - وزیر بهداشت با بیان اینکه وجود داروها و تجهیزات پزشکی با کیفیت پایین در کشور غیرقابل کتمان است، گفت:‌ هم‌اکنون در داخل کشور لیستی از محصولات پزشکی با کیفیت‌های متفاوت استفاده می‌شود.

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی با بیان اینکه پرداخت یارانه مستقیم داروهای خاص بدترین شیوه برای کمک به بیماران صعب‌العلاج است، گفت:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد بر ارایه غیرمستقیم یارانه دارو به بیماران است، چون این موضوع موجب کاهش تورم در حوزه سلامت و بهبود وضعیت بیماران می‌شود.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه ارتقا جایگاه سلامت کشور در گروه اصلاح ساختار سازمان‌های بیمه‌گر است، افزود: این موضوع یکی از آرزو‌های وزارتخانه است که امیدوارم با تلاش و برنامه‌ریزی مسئولان در آینده نزدیک تحقق یابد.

وی روند ترخیص دارو از گمرگات کشور را مثبت ارزیابی کرد وگفت: خوشبختانه با حکم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور از این پس مقرر شد که با حداقل وثیقه شرکتهای واردکننده، داروها از گمرک ترخیص شود.

‌هاشمی با اعلام اینکه وجود سرنگهای غیراستاندارد در سیستم بهداشت و درمان کشور، نه قابل نفی و نه تایید است، یادآور شد: وزارت بهداشت چندین بار از سازمان استاندارد در خواست ارایه مدرک درباره ادعای وجود سرنگهای غیراستاندارد کرده‌، اما متأسفانه تاکنون مدرکی در این رابطه برای من ارسال نشده است.

وی در واکنش به موضوعات مطرح مبنی‌بر واردات داروهای بی‌کیفیت به کشور، گفت: واقعیت آ‌ن است که این حوزه هم مانند صنایع دیگر با مشکلاتی همچون محصولات بی کیفیت روبروست بنابراین نمی‌توان گفت که تمام تجهیزات و محصولات پزشکی مصرفی داخل با کیفیت هستند.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه هم‌اکنون در داخل کشور لیستی از محصولات پزشکی با کیفیت‌های متفاوت استفاده می‌شود، تصریح کرد: قطعا تجهیزات و محصولاتی که به سلامت انسان‌ها آسیب می‌زند، نباید وارد کشور شوند، از این‌رو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به کنترل کیفیت این محصولات در زمان واردات است.

.............................................

مطالب مرتبط

 مطالعه ادامه مطلب

کارگاه دو روزه اصول کشت سلول در دانشکده دامپزشکی تهران + پوستر کارگاه

وت پارس - کارگاه دو روزه اصول کشت سلول توسط آزمایشگاه رفرانس دکتر رستگار در دانشکده دامپزشکی تهران برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر و تکمیلی روی پوستر زیر کلیلک نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

ویروس مرگبار کرونا را چقدر می شناسید؟

وت پارس - دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه ویروس کرونا ممکن است یک ویروس ناشناخته برای مردم باشد، گفت: طبیبان می دانند دومین علت سرماخوردگی بعد از رینو ویروس که خود نیز ویروس سرماخوردگی است، کرونا است.

وی با اشاره به اینکه علایم بیماری که از بیماری سارس است در سال ۲۰۰۴ در دنیا شایع و منجر به مرگ و میر عده فراوانی شد و با اقدام سازمان بهداشت جهانی از گسترش آن جلوگیری شد؛ تا اینکه در سال ۲۰۱۲ در عربستان ویروس کرونا شیوع پیدا کرد اما علایم آن به سارس و سرماخوردگی شبیه نبود.

مردانی ادامه داد: با تحقیقاتی که مهندسان کانادایی و پزشکان عربستان انجام دادند متوجه شدند کرونا ویروسی است که با دیگر ویروس ها متفاوت است به همین دلیل یک بیماری جدید محسوب شد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان با بیان اینکه بعد از انجام این تحقیقات شیوع این ویروس در عربستان شناخته شد، افزود: به تدریج کشوهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات متحده، قطر و اردن نیز به این ویروس مبتلا شدند.

کرونا به پرسنل پزشکی هم منتقل می شود

مردانی با اشاره به اینکه این ویروس از انسان به انسان منتقل می شود، گفت: در آخرین مقاله ای که در این باره منتشر شده است بیان شده که این ویروس مانند آنفولانزا و دیگر بیماری های دستگاه تنفسی حتی به پرسنل پزشکی نیز منتقل می شود.

کرونا تاکنون ۴۶ نفر را بلعیده است

وی گفت: در حدود یک ماه است که انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان احراز شده است و خوشبختانه تاکنون در ایران موردی از آن یافت نشده اما در عربستان ۴۶ نفر را به کام مرگ کشانده است.

 مطالعه ادامه مطلب

شنگول و منگول نوه دار شدند/ نسل سوم حیوانات شبیه سازی شده به دنیا آمدند

وت پارس - نسل سوم شنگول و منگول ، حيوانات شبيه سازي شده متولد شد و در حال حاضر در شرايط خوبي به سر مي برند.

محمدحسين نصراصفهاني، در گفتگویی اعلام کرد : شنگول و منگول بزهاي شبيه سازي شده هنوز زنده اند و در شرايط مناسبي زندگي مي كنند و در حال حاضر به زاد و ولد خود ادامه مي دهند.

وي با بيان اينكه نسل سوم شنگول و منگول سالم متولد شده اند، گفت: پژوهشگاه هم به تكثير بيشتر اين حيوانات تراريخته براي توليد فرآورده هاي دارويي از شير آن ها تأكيد دارد.
وي يادآور شد :كه در شير اين حيوانات تراريخته پروتئين لازم براي توليد داروي فاكتور 9 و فاكتور TPA براي درمان سكته هاي قلبي و مغزي كه خاصيت از بين برندگي لختگي خون و بافت هاي اطراف آن و برگرداندن جريان خون به حالت عادي را دارد. وي در پايان گفت: تكثير اين حيوانات شبيه سازي شده، هدف ما را در توليد داروهاي فاكتور 9 و فاكتور TPA محقق مي سازد.

 مطالعه ادامه مطلب