شناسایی قورباغه هایی که با دهان می شنوند

وت پارس-تحقیقات محققان فرانسوی نشان می دهد که یکی از کوچکترین قورباغه های دنیا هیج گوش میانی و یا پرده گوش ندارند اما می توانند صدای سایر قورباغه ها را بشنوند و این فرآیند از را طریق دهان خود انجام می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان با استفاده از اشعه های ایکس توانستند به کشف این نکته برسند که قورباغه ها گاردینر که در جزایر سیشل زندگی می کنند از فضا و بافت دهان خود برای انتقال صدا به گوشهای داخلی خود استفاده می کنند.مجمع‌الجزایر سیشل جمهوری سیشل را به عنوان کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند تشکیل داده اند.
اکثر قورباغه ها گوش خارجی چون انسانها ندارند اما دارای یک گوش میانی و یا پرده گوش هستند که به طور مستقیم در سطح سر آنها قرار دارد. امواج صداهای ورودی موجب لرزش می شود که به گوش میانی ارسال شده و سپس به مغز می رسند.
 

رونود بواستل از دانشگاه پواتیه در فرانسه اظهار داشت: اگرچه ما می دانیم که این گونه قورباغه ها دارای صدای غوکی چون سایر قورباغه ها هستند اما آنها گوش میانی ندارد تا به صدای هم گوش کنند که این امر به نظر نوعی تناقض می رسد.
تصاویر اشعه ایکس به محققان کمک کرد به این نتیجه برسند که دهان قورباغه های گاردینر به عنوان یک تشدید کننده یا تقویت کننده (آمپلی فایر) برای فرکانسهای ساتع شده توسط این گونه عمل می کند و راهی از دهان به سمت گوش میانی باز می کند.
بوستل اظهار داشت: ترکیب فضای دهان و رسانش استخوانی به قورباغه های گاردینر این امکان را می دهد که صدا را بدون استفاده از پرده گوش میانی دریافت کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

نوردرمانی موش‌های مبتلا به اضطراب اجتماعی

وت پارس-محققان مدرسه پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی «اولیور برتون» به درک دقیقی در سطح سلولی از نحوه شکل‌گیری دفاع اجتماعی در موش‌ها شدند.

در این مطالعه 54 موش در معرض تجارب اجتماعی منفی از سوی موش‌های مهاجم و پرخاشگر قرار گرفتند که نیمی از موش ها پس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، دچار اضطراب شدند.
در این گروه از موش‌های مضطرب، سلول‌های عصبی مسئول ساطع کردن سروتونین کمتر پاسخگو هستند و محدودیت آزاد شدن سروتونین منجر به بروز اختلالات اجتماعی می‌شود.

موش‌های انعطاف پذیر

محققان دریافتند، کلاسی از نورون‌های GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید) به نورون‌های آزاد کننده سروتونین نزدیک هستند؛ در حقیقت نورون‌های گابا در نقش ترمزی برای آزاد شدن سروتونین محسوب می‌شوند.
با استفاده از روشی موسوم به اپتوژنتیک (Optogenetics) امکان پاسخ دادن سلول‌های عصبی به نور فراهم می‌شود؛ محققان با این روش موفق به خاموش کردن نورون های گابا شدند که موش را مستعد داشتن رفتار زورگویانه می‌کند.
دکتر «برتون» تأکید می‌کند: پس از غیر فعال شدن نورون‌های گابا، از تبدیل شدن آنها به اختلال اضطراب اجتماعی پیشگیری شد و این نتایج می تواند به درک عملکرد ساختارهای مشابه در انسان منجر شود.

 مطالعه ادامه مطلب

کشف عنصر 115 جدول تناوبی مندلیف

وت پارس - دانشمندی سوئدی در دارمشتات آلمان، عنصر یکصد و پانزدهم را در مرکز جی. اس. آی. هلموتز، شناسایی نمود. نام این عضو تازه تأییدشده، اونونپنتیم (Unonpentium) است. پروفسور «درک رودلف» در این‌باره می‌گوید: «آزمایش بسیار موفقیت‌آمیزی بود و در حقیقت، یکی از مهم‌ترین آزمایشات در این زمینه در سال‌های اخیر!».


چنان‌که می‌دانیم، بر تعداد پروتون‌های هر عنصر با پیش رفتن در دوره‌های جدول تناوبی به‌طور منظمی افزوده می‌شود. برای مثال، اورانیم ۹۲ پروتون دارد. ساخت عناصر سنگین‌تر، با بمباران یک ذره‌ی سنگین موجود توسط دیگر ذرات انجام می‌گیرد. در این میان، این احتمال وجود دارد که ذره‌ای با تعداد پروتون‌های بیش از عدد ۹۲ حاصل آید. «نپتونیم» در سال ۱۹۴۰ و با ۹۳ پروتون، با همین روش به‌وجود آمد. اونونپنتیم با بمباران عنصر «آمریکیم» با «کلسیم» ایجاد شده‌است. ذره‌ی جدید، با توجه به جایگاهی که در جدول تناوبی پیدا کرده‌است، طبعاً دارای ۱۱۵ پروتون است و به طبع این سنگینی بیش از حد، بسیار ناپایدار نیز هست. نام این عنصر نیز از روی عدد اتمی بالایش گرفته شده، در گروه V قرار می‌گیرد و با نماد Uup در جدول تناوبی مشخص می‌گردد. Un به‌معنای یک و Pentium به‌معنای پنج است و در کنار هم نام «یک- یک- پنج» را برای این عنصر فراهم آورده‌است.


تنها دسته‌ای اندک از این عناصر مصنوعی، کاربرد خود را در دنیای علم تعریف کرده‌اند. پلوتونیم شاید مهم‌ترین آن‌ها باشد که در سلاح‌های هسته‌ای و رآکتورهای اتمی جایگاهی مهم دارد. این عنصر تازه‌وارد، هنوز کاربردی نشده‌است. در حقیقت، این ماده به‌قدری ناپایدار است که زمان کافی برای ساخت چیزی، از آن وجود ندارد! نیمه‌عمر این ماده تنها ۱۷۳ میلی‌ثانیه است. با این‌حال، آنالیزهایی مانند تابش اشعه X و گاما، دانشمندان را به ایجاد عنصر ۱۱۵ مطمئن ساخته است.

ادعای شناسایی عنصر ۱۱۵ در دهه‌ی گذشته و توسط دانشندان روسی نیز انجام شده‌بود، اما IUPAC و IUPAP این ادعا را بدون مدارک مستدل، نپذیرفتند. در صورتی که این دو بنیاد معتبر در شیمی و فیزیک، جایگاه و شناسایی این عنصر را مورد تأیید قرار دهند، نامی نزدیک‌تر به سایر عناصر جدول تناوبی به اونونپنتیم تعلق می‌گیرد. جالب آن است که با این‌که ساخت عناصر سنگین بسیار دشوار است، اما سه خانه‌ی بعدی اونونپنتیم، پیش‌تر پر شده‌اند و مورد تأیید آیوپاک نیز قرار دارند. عنصر ۱۱۶، «لیوِرموریم»، عنصر ۱۱۷ «اونونسپتیم» و عنصر ۱۱۸ «اونونکتیم» نام دارند. برای دو عنصر سنگین اخیر نیز هنوز نامی در کنار دیگر عناصر جدول انتخاب نشده‌است.

«گلن سیبورگ» در سال‌های ۱۹۶۰ می‌گفت: «اگر یک اتم به قدر کافی سنگین شود، می‌تواند به «جزیره‌ی ثبات» برسد، که طبعاً نسبت به همسایگانش در جدول تناوبی تمایل کم‌تری به زوال فوری خواهد داشت.» «اونبینیلیم» می‌تواند مثالی در تأیید این ادعا باشد، که البته عنصر ۱۲۰ است و هنوز وجودش، جنبه‌ی تئوری دارد. شاید عمر این عنصر بتواند به دقیقه یا به روز برسد، هرچند که برای فرآیندپذیری، هم‌چنان اندک است. با این‌حال رؤیای ساخت عنصری بسیار سنگین با نیمه‌عمری بیش از چندصدم میلی‌ثانیه، دانشمندان علم شیمی را رها نخواهد کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

پیله عجیب یک موجود در آمازون + تصویر

وت پارس - به تازگی یکی از کاربران سایت ردیت، عکسی از یک پیله عجیب که بایستی متعلق به یک عنکبوت یا پروانه در منطقه آمازون باشد، به اشتراک گذاشته است. میزان ظرافت و اجزای این این مجموعه واقعا ستودنی و عجیب هستند.

نخست به دیواره خارجی نگاه کنید، تیرهای عمودی و رشته‌های تازک افتی را نگاه کنید که آدم را یاد حصارهای ساخته شده توسط انسان می‌اندازند.

بخش مرکزی هم خالی از ظرافت نیست، مثل دکل‌ها ساخته شده توسط انسان، یک سری رشته شبیه کابل‌های محافظ دکل‌ها، قسمت مرکزی را استوار نگاه داشته‌اند. اندازه کل این مجموعه بیش از دو سانتیمتر نیست و در جنوب پرو توسط تروی الکساندر یافت شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر منادی : تكريم دانشجويان سرلوحه امور دانشگاه آزاداسلامي است

وت پارس - دكتر عليرضا منادي رئيس منطقه13 دانشگاه آزاداسلامي و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: تكريم دانشجويان سرلوحه امور دانشگاه آزاداسلامي است.