توسعه نشان حلال ، اولویت صنایع غذایی در افزایش صادرات غیرنفتی

وت پارس - توسعه نشان حلال و سرمایه‌گذاری در برند اسلامی، اولویت صنایع غذایی در افزایش صادرات غیرنفتی است.

عضو فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: در حالی که میلیاردها تومان در بخش صنایع غذایی سرمایه‌گذاری شده و می‌توان گفت بیشترین سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در این حوزه به ثبت رسیده است، اما سهم صنایع غذایی در بخش کشاورزی با میزان صادرات توازنی ندارد.

حسین امیری خامکانی افزود: هرچند به شکل مطلق نمی‌توان گفت صنایع غذایی در بخش صادرات توفیق زیادی نداشتند، اما متناسب با سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته و پتانسیل‌های موجود در این حوزه، سهم کمی از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند که می‌توان با سرمایه‌گذاری در توسعه برند حلال آن را جبران کرد. وی خاطرنشان کرد: هرچند کشور مالزی به‌عنوان پیشرو در حوزه توسعه برند حلال توانسته بازارهای بین‌المللی را از آن خود کند، اما ایران به‌عنوان کشوری که با حکومت اسلامی شناخته می‌شود، می‌تواند بخش عمده‌ای از بازار محصولات غذایی کشورهای اسلامی را به‌ویژه از آن خود کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: آنچه برندهایی مثل برند یهودیان در کشورهای اروپایی و آمریکایی برای صاحبان صنایع غذایی آن کشورها به ارمغان آورده‌اند، با پشتوانه علمی غذای حلال برای کشورهای اسلامی به‌ویژه ایران می‌تواند به‌وجود آید.

امیری خامکانی در پایان تصریح کرد: حضور صرف ایران در نمایشگاه‌های برند حلال نمی‌تواند برای حضور جدی در بازارهای بین‌المللی کافی باشد، لذا افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه و خلاقیت در جذب بازار لازم و کافی است.

 مطالعه ادامه مطلب

واردات ۳ میلیون تن خوراک دام و طیور در ۵ ماهه نخست سال

وت پارس - براساس آمار گمرک در ۵ ماهه نخست سال جاری ۳ میلیون و ۲۶۸ هزار تن خوراک دام و طیور به ارزش ۲ میلیارد و ۲۷۶ میلیون دلار وارد کشور شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است در 5 ماهه نخست سال جاری کنجاله به وزن یک میلیون و 34 هزار تن و به ارزش 750 میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12.5درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.

همچنین در این مدت دانه ذرت دامی به وزن یک میلیون و 231 هزار تن به ارزش 496 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 36 درصد از نظر وزنی با کاهش همراه بوده است.

همچنین آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است در 5 ماهه نخست سال جاری دانه گندم سخت نیز به وزن یک میلیون و 3 هزار تن به ارزش 415 میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 61 درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.

به گزارش فارس، طی یک ماه گذشته کمبود خوراک دام و طیور در کشور به اندازه‌ای بود که انتقاد تولیدکنندگان را برانگیخت، کمبود نهاده‌های دامی باعث افزایش 30 درصدی قیمت و متعاقب آن افزایش قیمت محصولاتی مانند مرغ و تخم مرغ در کشور شد. 

22 محموله کشتی خوراک دام و طیور در گمرک بنادر جنوبی است که هنوز از 4 ماه پیش تاکنون ترخیص نشده است.

 مطالعه ادامه مطلب

جوجه‌ریزی 50 میلیون قطعه‌ای در واحدهای پرورش مرغ مازندران

وت پارس - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از جوجه ریزی بیش از 50 میلیون قطعه در واحدهای پرورش مرغ گوشتی استان در پنج ماهه سال جاری خبر داد.

حسین نگهدار اظهار داشت: در دهه اخیر صنعت پرورش طیور کشور رشد چشمگیری داشته و استان مازندران نیز با داشتن کلیه حلقه‌های این صنعت اعم از تنها واحد لاین کشور، هشت واحد مرغ اجداد، 184 واحد مرغ مادر، 2 هزار و 84 واحد مرغ گوشتی، 22 واحد مرغ تخم‌گذار، 39 واحد کارخانه جوجه‌کشی، 44 کارخانه تولید دان و 17 کشتارگاه طیور صنعتی یکی از استان‌های اصلی و تاثیرگذار در این زمینه است.

وی با بیان اینکه یکی از حلقه‌های مهم و تعیین‌کننده صنعت طیور در استان، فعالیت‌های مرتبط با مزارع پرورش مرغ مادر و تولید جوجه یک روزه است، تصریح کرد: با توجه به مزیت‌های خاص استان در این امر مهم در مرداد ماه سال جاری بیش از 2/32 میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی با کیفیت مطلوب در جوجه‌کشی‌های استان تولید و در کشور توزیع شدد که از این تعداد 23 میلیون قطعه مربوط به واحدهای مرغ مادر استان با میانگین 83 درصد و به ارزش 4/271 میلیارد ریال است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی افزود: با تحقق این مقدار تولید جوجه یک روزه، استان مازندران بیش از 30 درصد کل تولید جوجه یک روزه کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در پنج ماهه گذشته معادل 50 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای پرورش مرغ گوشتی استان صورت گرفته که حاصل پرورش در واحدهای مرغ گوشتی در سطح استان، مقدار 92 هزار و 356 تن گوشت مرغ آماده طبخ به ارزش 5541 میلیارد ریال معادل 11 درصد کل تولید کشور و تولید روزانه 600 تن گوشت مرغ بود، افزود: از این مقدار بیش از 66 درصد به بازار مصرف خارج از استان و به تهران ارسال شده است.

نگهدار در پایان گفت: با تداوم و استمرار تولید فوق، امکان افزایش تولید تا 240 هزار تن گوشت مرغ در سال جاری در استان مازندران وجود دارد و با اعمال برنامه‌ریزی مدون و رعایت اصول بهداشتی، در حال حاضر استان مازندران از نظر کمی و کیفی در کشور حائز رتبه اول تولید جوجه یک روزه و گوشت مرغ است.

 مطالعه ادامه مطلب

ترخیص ۲۲ کشتی‌ خوراک طیور نیازمند همکاری مناسب بانک مرکزی

وت پارس - یک کارشناس کشاورزی گفت: بانک مرکزی برای ترخیص نهاده‌های معطل مانده در گمرک همکاری مناسب کند، چون اقدام به واردات جدید حداقل سه ماه طول می‌کشد.

مهدی حاج حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت ترخیص کشتی‌های خوراک طیور که از 4 ماه پیش در بنادر جنوب کشور روی آب معطل هستند، گفت: بعد از 8-7 روز بلاتکلیفی بالاخره دیروز قطعی شد که ارز مبادله‌ای برای ترخیص این محموله‌ها پرداخت شود.

واردکننده نهاده دامی با بیان اینکه هنوز 22 کشتی محموله نهاده خوراک طیور در بنادر جنوب کشور روی آب است و دموراژ (هزینه معطلی) سنگینی پرداخت می‌شود، گفت: امیدوارم مرکز مبادلات ارزی هم همکاری کند، تا هر چه زودتر ارز برای ترخیص این محموله‌ها تحویل داده شود.

به گزارش فارس، طی یک ماه گذشته دو محموله کشتی کنجاله سویا به وزن ۱۰۰هزار تن ترخیص شد و هنوز 22 محموله کشتی که از 3ماه پیش در بندر لنگر انداخته و منتظر تحویل ارز هستند، ترخیص نشده است.

حاج حسینی در پاسخ به اینکه خوراک طیور بعد از ترخیص محموله را به چه قیمتی در اختیار مرغداران قرار می‌دهید؟ گفت: باید فرمول قیمتی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و شرکت پشتیبانی امور دام تعریف شود، اینکه آیا قیمت توزیع برمبنای ارز مرجع یا ارز مبادله‌ای باشد، روی قیمت تاثیرگذار است.

 مطالعه ادامه مطلب

گزارشی از کاهش تولید مرغ وجود ندارد

وت پارس - حسین مقدم نیا در گفت وگو با پانا درباره قیمت مرغ عنوان کرد: قیمت مرغ از 5 هزار و 900 تا 6 هزار و 200 تومان است و آمار بانک مرکزی نیز نشان می دهد که کمترین تغییرات قیمتی مربوط به مرغ بوده و این در حالی است که نهاده های تولید حدود 38 درصد افزایش قیمت داشته است.

مقدم نیا تصریح کرد: سازمان حمایت نرخ هر کیلو ذرت را 700 و سویا را 1050 تومان تعیین کرده است و باید فرصت های موجود در صنعت طیور کشور جدی گرفته شود .
وی افزود: آثار و عواقب تصمیم گیری های اخیر برصنعت سنگینی کرده و مشکلات موجود از جمله مقرون به صرفه نبودن ، بالابودن هزینه تولید و عدم پیش بینی از شرایط و چشم انداز تولید، صنعت طیور و دام را با چالشهایی جدی مواجه کرده است .

رییس اتحادیه تولید کنندگان مرغ با بیان اینکه گزارشی از کاهش میزان تولید مرغ یا تخم مرغ در کشور وجود ندارد ،عنوان کرد: این طبیعی است که کمبود نهاده وبالارفتن قیمت نهاده ها موجب می شود که جوجه ریزی های بعدی تولید کنندگان با احتیاط انجام شود و در درازمدت تولید را با کمبود مواجه کند .

وی در خصوص وضعیت تولید نیز گفت : روزانه 5 هزار و ماهانه 150 هزار تن مرغ در کشور تولید می شود که میزان نیاز به نهاده در آن تا 15 هزارتن بوده و این صنعتی که تا امروز روی پای خود ایستاده است به دلیل شرایط موجود به شدت آسیب پذیر شده است .

 مطالعه ادامه مطلب

دستور‌العمل توزیع شیر فله‌ای در کشور ابلاغ شد

وت پارس - بعد از اجرای توزیع شیر فله‌ای به صورت پایلوت در استان خراسان رضوی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از ابلاغ دستور‌العمل توزیع شیر فله‌ای در کشور خبر داد.

سید محسن مشکوة در گفت‌وگو با  فارس، در پاسخ به اینکه نتیجه اجرای پایلوت توزیع شیر فله‌ای در خراسان رضوی به کجا رسید، گفت: بعد از اجرای پایلوت توزیع شیر فله‌ای در استان خراسان رضوی به این نتیجه رسیدیم که می‌شود این طرح را در کل کشور اجرا کرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: دستور‌العمل توزیع شیر فله‌ای تدوین و برای اجرا به تمام استان‌های کشور ابلاغ شد.

به گزارش فارس به دنبال پیشنهاد اتحادیه دامداران استان خراسان رضوی برای توزیع شیر فله‌ای در دامداری‌های بهداشتی و عاری از بیماری‌ در این استان، سازمان دامپزشکی کشور چندماه پیش با اجرای پایلوت توزیع شیر فله‌ای در این استان موافقت کرد.

وی ادامه داد: پیش از این برخی دامداری‌های کشور شیر تولیدی را مستقیم به ماست‌بندی‌ها یا مردم عرضه می‌کردند، بنابراین اقدام سازمان دامپزشکی کشور در توزیع شیر فله‌ای جهت جلوگیری از یک انجام کار غیرمجاز است.

 مطالعه ادامه مطلب

فریم به فریم از مراحل به وجود آمدن یک جوجه / تصویری

وت پارس - در این مطلب تصاویر زیبایی از مراحل به وجود آمدن این جوجه را فریم به فریم مشاهده می کنیم.

.................................

 مطالعه ادامه مطلب

آغاز طرح نصب بر چسب روی لاشه دام در کشتارگاه بندرعباس

وت پارس  - مدیر کل دامپزشکی هرمزگان  گفت: طرح نصب بر چسب روی لاشه دام کشتاری در کشتارگاه دام بندرعباس آغاز شد.

عکس تزیینی است

غریب افزایش نظارت های بهداشتی و جلوگیری از کشتار غیر مجاز دام را از مهمترین دلایل اجرای این طرح عنوان کرد. انقضا و مشخصات کشتارگاه بر روی لاشه دام نصب می شود.

به گفته وی  اجرای این کار علاوه بر تضمین سلامت گوشت ، امکان دسترسی به اطلاعات لاشه از جمله استحصال و کشتار دام ، نوع دام و تاریخ انقضاء فرآورده را فراهم می کند. بیش از ۸۵ درصد نیاز گوشت قرمز استان از کشتارگاه بندرعباس تامین می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

ترخیص ۵ هزار تن شیرخشک از گمرک

وت پارس - ناظر گمرکات هرمزگان گفت: از ابتدای سال تا کنون ۵ هزار تن شیر خشک به گمرک شهید رجایی بندرعباس وارد شده است.

عباس علیدادی گفت: ۱۰۰ تن شیرخشک دیگر نیز در حال گذراندن تشریفات گمرکی برای ترخیص است.  علیدادی افزود: شیرهای خشک از کشورهای چین ، هند ، هلند و فرانسه به گمرک شهیدرجایی واردشده است. وی گفت: ارزیابی خارج از نوبت ، ترخیص با ضمانت نامه بانکی و انجام دادن شبانه روزی تخلیه و بارگیری این کالاها از جمله تسهیلات گمرک شهیدرجایی بندرعباس برای تسریع در ترخیص هستند.

مجتمع بندری شهیدرجایی بندرعباس به عنوان مهمترین و بزرگترین گمرک کشور است که ۶۰ درصد از صادرات و واردات از این گمرک انجام می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

قیمت هر شانه تخم‌مرغ به بیش از 9000 تومان رسید

در پی افزایش قیمت خوراک مرغ
قیمت هر شانه تخم‌مرغ به بیش از 9000 تومان رسید
وت پارس-در حالی که قیمت هر شانه تخم‌مرغ در بازار مصرف به بیش از 9000 تومان رسیده است مرغداران معتقدند کمبود و گران شدن نهاده‌ها، هزینه‌های تولید را افزایش داده و این قیمت برای فروش تخم‌مرغ منطقی است.
به گزارش ایسنا، مرغداران از ماه‌های گذشته با کمبود نهاده و افزایش قیمت آن در بازار دست و پنجه نرم می‌کنند و به قول خودشان از آنجا که نمی‌توانستند جوجه‌های خود را گرسنه نگه دارند مجبور شدند خوراک مورد نیاز و در واقع ذرت و سویا را از بازار آزاد و به قیمت‌های بالا تهیه کنند.

افزایش قیمت نهاده‌های تولید که ناشی از کمبود آن در کشور و بلاتکلیفی محموله‌های در حال ورود به دلیل عدم تخصیص ارز مورد نیاز بود، باعث شد سیر افزایش قیمت این فرآورده پروتئینی پس از ماه رمضان آغاز شود؛ به گونه‌ای که قیمت هر شانه تخم‌مرغ به 9000 تومان و بعضا 10 هزار تومان رسیده است.
با وجود نارضایتی مصرف‌کنندگان و اعتراض رییس سازمان حمایت نسبت به این افزایش قیمت، مدیرعامل اتحادیه مرغدران مرغ تخم گذار به ایسنا گفت: هفته گذشته جلسه ستاد تنظیم بازار تشکیل و مقرر شد تا حداقل و حداکثر قیمت تخم‌مرغ در کارگروهی تخصصی مشخص شود تا با تعیین قیمت‌های جدید، اتحادیه بتواند براساس تفاهم‌نامه، بازار تخم‌مرغ را تنظیم کند.
وی افزود: براساس تفاهم نامه منعقد شده اتحادیه مرغداران با وزارت صنعت معدن و تجارت برای تنظیم بازار، اگر قیمت این فرآورده پروتئینی بیش از 10 درصد تغییر کند باید قیمت‌های حداقل و حداکثر بازنگری و بازار بر اساس قیمت جدید تنظیم شود اما تا کنون جلسه‌ای برای تعیین قیمت جدید تخم‌مرغ برگزار نشده است.
اصغری ادامه داد: نهاده‌های تولید سهم 75 درصدی در قیمت تمام شده تخم مرغ دارند و این در حالیست که هر کیلو گرم ذرت در بازار به 1200 تومان رسیده است. مرغداران امروز بر مبنای این قیمت‌های افزایش یافته خوراک جوجه‌های خود را تامین می‌کنند؛ بنابراین نمی‌توان قیمت را به گونه‌ای کنترل کرد که تولیدکنندگان متضرر شوند.
مدیرعامل اتحادیه مرغدران مرغ تخم گذار با بیان اینکه تخم‌مرغ با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها گران نشده است، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری به 8300 تومان رسیده است لذا قیمت کنونی تخم مرغ در بازار مصرف منطقی است.

 مطالعه ادامه مطلب