ضربه‌پذیری محیط زیست و منابع طبیعی با ناهماهنگی ذی‌نفعان دولتی و بهره‌برداران

سرویس محیط زیست وت پارس-استاد منابع طبیعی دانشگاه تهران از ضربه‌پذیری محیط زیست و منابع طبیعی با ناهماهنگی میان ذی‌نفعان دولتی و بهره‌برداران سخن به میان آورد.
مهدی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در حاشیه نشست با مسئولان منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت موفق منابع طبیعی و محیط زیست کشور فقدان انسجام و هماهنگی مطلوب در روابط برون سازمانی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی منابع طبیعی و محیط زیست است.

این دانش‌آموخته منابع طبیعی ادامه داد: وجود هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف که به نحوی در مدیریت منابع طبیعی ذی‌نفع هستند، لازمه مدیریت موفق و یکپارچه عرصه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود.

قربانی عنوان کرد: از طرفی دیگر سیاست‌های تقابلی و تضادی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی در عرصه‌های طبیعی را می‌توان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد.

وی گفت: در سوی دیگر، دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی و محیط زیست کشور نیازمند تقویت انسجام اجتماعی، سرمایه اجتماعی، سرمایه اقتصادی و سرمایه فرهنگی در بین بهره‌برداران منابع طبیعی (جوامع محلی) است.

قربانی تصریح کرد: هر یک از این معیارها مکمل یکدیگر بوده و در برنامه‌ریزی و مدیریت منابع طبیعی باید تمامی این معیارها را مورد نظر قرار داد.

 مطالعه ادامه مطلب

فرودگاه مهرآباد مرکز آلودگی هوای پایتخت

سرویس محیط زیست سایت وت پارس-مهار ریزگردها کار پیچیده‌ای نیست سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از عوامل اصلی و مرکز آلودگی‌های هوای پایتخت فرودگاه مهرآباد است که باید آن را به خارج از شهر منتقل کرد.


 

موید حسینی‌صدر، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص آلودگی هوای کشور، اظهار داشت: شرایط در خصوص آلودگی هوای کشور قابل قبول نیست چرا که آنقدر در بحران هستیم که شاهد تعطیلی برخی از روز‌ها بر اثر آلودگی هوا هستیم.


وی ادامه داد: بحث افزایش کیفیت خودروها با یورو 4 و اصلاح موتور خودرو و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش ترافیک عمومی و همچنین خروج آلاینده‌ها از شهر و توسعه فضای سبز از اقداماتی است که باعث کاهش آلودگی هوا خواهد شد.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: مردم نیز مانند مسئولان باید در حفظ محیط زیست تلاش کردند و در استفاده از سوخت منزل به درستی اقدام کنند چرا که نیمی از آلودگی‌ها از این راه است به این شکل که یک سوم آلودگی ها را حمل و نقل و دو سوم آن را سوخت صنایع ، منزل‌ها ، ادارات و مراکز تجاری تشکیل می‌دهند که باید سطح فرهنگ مصرف اصلاح شود.

مکان فرودگاه را تغییر دهیم

 مطالعه ادامه مطلب

معاینه و درمان حیوانات در قاب تصویر

وت پارس - در این تصاویر ، قسمتی از تلاش گروهی از انسان ها برای معاینه و درمان حیوانات را به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده می نمایید.


 مطالعه ادامه مطلب

کشف 3 قلاده گرگ در یک منزل مسکونی + تصاویر

وت پارس - رئیس اداره محیط زیست پیرانشهر از کشف ۳ قلاده گرگ در یک منزل مسکونی و رهاسازی گرگها در مرز پیرانشهر خبر داد.حسین سلیمانی افزود:  به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر نگهداری ۳ قلاده گرگ توسط یکی از اهالی روستای جلدیان، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با همکاری نیروی انتظامی پس از اخذ حکم قضایی به بازرسی این منزل مسکونی پرداخته و ۳ قلاده گرگ را کشف و ضبط کردند.

به گفته وی، این ۳ قلاده گرگ شامل یک نر و دو ماده، در اویل سال جاری زمانی که توله بودند توسط این متخلف در ارتفاعات جلدیان از توابع پیرانشهر زنده گیری شده بودند.
رئیس اداره محیط زیست پیرانشهر اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متخلف دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات داده شد.سلیمانی تصریح کرد: با توجه به اینکه گرگ ها بالغ شده بودند، از نژاد کاملا خالص بوده (هیبرید سگ و گرگ نبودند) و قابلیت بازگشت به طبیعت را دارا بودند، پس از اطمینان از سلامتی، در زیستگاه طبیعی خود در نقطه صفر مرزی تمرچین پیرانشهر رهاسازی شدند.

 مطالعه ادامه مطلب

رهایی مرد باهوش از چنگال شیر + ویدیو

وت پارس - در فیلم کوتاهی که از طریق یوتیوب منتشر شده، مردی پس از نزدیک شدن یک شیر توانست با تغییر حالت و وضعیت نشستن خود، این جانور درنده را از حمله منصرف کند.

عکس تزیینی است

این مرد حالت های مختلف حیوانات را به خود می گیرد، به صورتیکه گاهی خود را در وضعیت حمله و گاهی در وضعیت تسلیم نشان می دهد درحالیکه چیزی غیر از یک بسته دستمال کاغذی در دست نداشت.

این مرد می خواست، در صورت حمله شیر بسته دستمال کاغذی را به سوی این حیوان درنده پرتاب کند و تمرکزش را به هم بزند تا فرصتی برای فرار و رفتن به داخل خودرویش داشته باشد، ولی این روش را مناسب ندید و نهایتاً با هوش خود بر شیر غلبه کرد، و شیر از راهی که آمده بود برگشت .


 مطالعه ادامه مطلب

سازمان جهانی آب و هوا؛ گیاهان دریایی در خطر انقراض

وت پارس-تشکیل اولین یاخته ها در محیط های تاریک و بسیار گرم بوده اما با گذشت زمان به تعادل رسیدن PH آب اکنون گیاهان در خطر انقراض هستند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران؛زیست شناسان خبر از نابودی تدریجی گیاهان دریایی با روند اسیدی  شدن آب ها را داده اند.
زیست شناسان می گویند اولین یاخته ای که تشکیل و رشد یافت در یک محیط اسیدی و گرم بود اما به تدریج با روند رشد گیاهان و آبزیان این محیط  ها به شرایط تعادل و پایداری  رسید.

 افزایش گازهای گلخانه ای و گاز دی اکسید کربن به روند اسیدی شدن آب اقیانوس ها شتاب بخشیده به طوریکه از هر چهار مولکول دی اکسید کربن یکی با آب ترکیب و اسید کلروریک تولید می کند.
به گفته زیست شناسان پایین آمدن HP آب ( اسیدی شدن آن) از یک سو افزایش آلودگی زیست محیطی مثل رها سازی زباله ها و نفت در آب های آزاد دو عامل عمده افزایش روند است که در صورت ادامه آن به انقراض گونه های مختلف منجر خواهد شد. زیست شناسان اظهار داشتند توجه به کاهش آلاینده های هوا با به کارگیری سوختهای فسیلی جدید تنها راه امکان پذیر است که مسئولان باید مردم را تشویق به استفاده از آن بکنند.

 مطالعه ادامه مطلب

رئیس سازمان غذا و دارو: امسال آرامش دارویی به کشور بازمی گردد

وت پارس-رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در سال 92 آرامش دارویی را به کشور باز می گردانیم.

به گزارش گروه علمي باشگاه خبرنگاران  به نقل از وب دا؛ دکتر رسول دیناروند ضمن اعلام این خبر گفت: دولت، شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان، وزارتخانه های اقتصادی و بانک مرکزی، همگی حامی جدی حرکت به سمت حل مشکلات دارویی در کشور هستند.وی با بیان این که دسترسی مردم به داروهای موردنیاز اولین و مهمترین هدف کوتاه مدت سازمان غذا و دارو است گفت: تمام تلاشمان را برای بازگرداندن آرامش دارویی به کشور به کار خواهیم گرفت.
دکتر دیناروند که در مراسم تودیع رئیس سابق سازمان غذا و دارو سخن می گفت، بحث غذا و ایمنی مواد غذایی را از جمله برنامه های بلندمدت این سازمان عنوان کرد و گفت: در حوزه غذا وضعیت نامناسبی داریم و چون در زمینه ایمنی و سلامت مواد و فرآورده های غذایی اثر فوری دیده نمی شود ممکن است در این امر غفلت صورت گیرد.

وی در ادامه به موضوع تجهیزات پزشکی و واکسن اشاره کرد و گفت: هدف اول ما در این زمینه سلامت محوری است و حمایت سازمان غذا و دارو از تولیدکنندگان صرفاً نگاه اقتصادی نیست بلکه تآمین سلامت مردم و سلامت محوری است و هیچ چیز را برای این هدف فدا نخواهیم کرد.
رئیس جدید سازمان غذا و دارو با اشاره به وجود تحریم ها در کشور گفت: در دورانی قرار داریم که تحریم ها جدی است و باید به نحوی مدیریت کنیم که تحریم ها را دور بزنیم تا آسیبی به مردم نرسد.
گفتنی است؛ مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان غذا و دارو پیش از ظهر امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حاجی آخوندی رئیس سابق و مدیران این سازمان برگزار شد. در این مراسم وزیر بهداشت با اهدای لوح از زحمات دکتر حاجی اخوندی تقدیر و حکم ریاست دکتر دیناروند را به وی ابلاغ کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

عجیب‌ترین باغ وحش دنیا+ تصاویر

وت پارس-به گزارش باشگاه خبرنگاران، شاید تعجب کنید اما تصاویری که در زیر میبینید باغ وحشی است در منطقه کریس چرچ در نیوزلند، باغ وحشی که با تمام نمونه هایی که در کودکی به آن سر زده اید تفاوت دارد، برای بازدید از این باغ وحش باید در داخل قفس های آهنی که بر روی خودروها نصب شده اند قرار بگیرید و به داخل باغ وحش برای بازدید از حیوانات بروید.
ناتان هاوک رام کننده حیوانات وحشی از جمله شیر و مدیر این باغ وحش می گوید، محیط ایجاد شده توسط ما بی نظیر بوده و توانسته ایم حس نزدیکی میان بازدیدکنندگان و حیات وحش به وجود آوریم، به طوری که گردشگران می توانند به راحتی احساسی که از غرش شیر ها و حتی لمس سریع آن ها به وجود می آید را درک کنند.خوشبختانه گرچه این عمل کمی خطرناک به نظر می رسد اما تا به امروز اتفاق ناخوشایندی در این مجموعه رخ نداده است.

 مطالعه ادامه مطلب

ورود 22 قلاده‌ سگ تجسس به شبکه‌امدادی کشور

وت پارس - هفتمین مرحله از طرح تقویت و توسعه شبکه امداد و نجات کشور صبح امروز با حضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و جمعی از معاونان سازمان امداد و نجات اجرایی شد.

در این مراسم همچنین از هفت پایگاه امداد و نجات هوایی، 29 پایگاه بین شهری تجهیز شده، 10 باب انبار امدادی به متراژ 6000 مترمربع رونمایی می‌شود و 22 قلاده سگ تجسس، 74 دستگاه زنده‌یاب بیورادار وارد چرخه امداد و نجات کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا، خط ملی 112 در 15 استان کشور به صورت سراسری و از طریق ویدئو کنفرانس توسط دبیرکل جمعیت هلال‌احمر راه‌اندازی می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

رسوایی تازه از قاچاق گوشت اسب در فرانسه

وت پارس - پس از رسوایی غذاهای تهیه شده از گوشت اسب در سال گذشته، بار دیگر صنعت گوشت فرانسه با جنجال دیگری روبروست: قاچاق گوشت اسب و آن هم گوشت آلوده ای که برای تغذیه مناسب نیست. به گفته اتحادیه پرورش دهندگان اسب فرانسه، یک شبکه تبهکار بلژیکی این قاچاق را راه اندازی کرده است.

اسب های سواری پیر یا صدمه دیده با این وعده که دوران بازنشستگی آرامی را سپری خواهند کرد از صاحبانشان خریداری شده، سپس در بلژیک دفترچه سلامت اسب جعل و دوباره برای توزیع در بازار گوشت به کشتارگاههای فرانسه فرستاده می شدند.

میزان و ابعاد قاچاق هنوز مشخص نیست

مدیر یک مرکز سوارکاری در شهر رِتل در شمال فرانسه می گوید: «ما متوجه شدیم که هر بار همان سخنان را تکرار می کردند و پس از اینکه اسب ها را می بردند دیگر خبری از این آقایان نداشتیم. اگر موفق می شدیم تلفنی تماس برقرار کنیم، می گفتند که حیوانات بر اثر انوریسم یا بخاطر حمله قلبی از بین رفته اند. این دیگر برای ما قابل قبول به نظر نمی رسید.»

در دوران خدمت، به بسیاری از این اسب های سواری داروهای زیادی داده شده که برای تغذیه انسان به هیچ وجه مناسب نیست. ضرورت ایجاد یک سیستم ردیابی قابل اعتماد در اروپا باری دیگر آشکار است.

 مطالعه ادامه مطلب