فاجعه برای محیط زیست ایران : شکار سومین پلنگ در 5 ماه !!!

مدیرکل محیط زیست استان لرستان ازشکار یک قلاده پلنگ در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو خبر داد. محمد حسین بازگیر با بیان این مطلب افزود: بار دیگر با کشتار یک گونه کمیاب و در معرض انقراض فاجعه دیگری برای محیط زیست کشور رقم خورد.

به گفته وی، چند روز قبل یک قلاده پلنگ ایرانی در جنوب غربی استان لرستان در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو با شلیک گلوله یک شکارچی متخلف کشته شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر کشتار یک پلنگ در منطقه هشتاد پهلو، نیروهای یگان محیط زیست به منطقه اعزام و پس از بررسی و جستجو، لاشه پلنگ را که توسط گلوله کشته شده بود، یافتند.

بازگیر تصریح کرد: در حال حاضر فردی متخلف که از عشایر دامدار منطقه است شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده است. وی افزود: این درحالی است که بررسی ها نشان می دهد هیچ موردی از حمله پلنگ به دام های اهلی در این منطقه گزارش نشده است.

بازگیر یاد آور شد: در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ در استان لرستان ۹ مورد مستند و دو مورد غیر رسمی از کشتار پلنگ ایرانی گزارش شده است اما از سال ۱۳۸۹ تاکنون این اولین مورد از شکار پلنگ در این استان است یعنی در واقع این دهمین موردی از شکار این گونه در معرض خطر در استان لرستان است.

 مطالعه ادامه مطلب

کشف حلزونی با سرعت بالا

حلزونی که برخلاف دیگر حلزونها، دارای سرعتی بالاست کشف شد. سرعت آنها در واقع در میان  همه حیوانات از همه کمتر است، اما زیست شناسان انگلیسی در دانشگاه ناتینگهام یک مورد از حلزون سریع را کشف کرده اند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

عکس تزیینی است

این نوع حلزون هم در برخی از مناطق اسپانیا و هم در ایرلند وجود دارند و با وجود فاصله زیاد بین مکان زندگی آنها، دو گروه تقریبا یکسان هستند. این امر به این معنی است که این حلزون ها، با وجود اینکه به کند بودن معروفند، در حال تغییرات ژنتیکی و سریع تر شدن هستند.
براین اساس، اینکه چگونه این نرم تنان کوچک قادر به عبور از هزاران مایل در یک زمان کوتاه هستند مانند یک رمز و راز است. و کشف این راز هنوز هم می تواند بسیار ساده تر از حد انتظار باشد. بنابر گفته مورخان،  راز و رمز سرعت حلزون در تکامل ژنتیکی آن ها نهفته است
.
باستان شناسان نشان می دهند، افرادی که در مناطق خاصی از اسپانیا زندگی می کردند از حلزون تغذیه میکردند و شاید زمان این موضوع به حدود 8000 سال پیش برگردد.

کشف سرعت این حلزون مثال خوبی است از اینکه نشان دهند، چگونه محققان ژنتیک و باستان شناسی ممکن است به کشف عادات اجداد ما دست یابند.

 مطالعه ادامه مطلب

سرمایه‌گذاری شرکتی آلمانی برای تولید خاویار در امارات

یک شرکت آلمانی به‌تازگی در امارات برای تولید خاویار سرمایه‌گذاری کرده و پیش‌بینی می‌شود این کشور نیز در سال‌های آینده به صادرکنندگان این محصول بپیوندد.

مدیرعامل صندوق توسعه آبزیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: کشورهای چین، امارات، عراق و مالزی به تولیدکنندگان خاویار اضافه شده‌اند، این در حالی است که به‌دلیل برخی از مشکلات موجود از ظرفیت‌های تولید این محصول در کشور کاسته شده است.

بهروز کاکاوند افزود: کشور چین از هشت سال قبل تولید خاویار را آغاز کرده و پنج میلیون تن خاویار در سال گذشته به کشورهای اروپایی صادر و در حال پیوستن به صادرکنندگان بزرگ این محصول در دنیا است.

وی خاطرنشان کرد: یک شرکت آلمانی نیز به‌تازگی در امارات برای تولید خاویار سرمایه‌گذاری کرده و پیش‌بینی می‌شود این کشور نیز در سال‌های آینده به صادرکنندگان این محصول بپیوندد.

کاکاوند ادامه داد: با توجه به اینکه ذخایر دریای خزر در حال اتمام است، باید ظرفیت‌ها و شرایط لازم تولید این محصول را در کشور فراهم کرد.

بالا رفتن نرخ دلار شرایط استثنایی برای صادرات خاویار

مدیرعامل صندوق توسعه آبزیان تصریح کرد: بالا رفتن نرخ دلار، شرایط ویژه و سود مالی مناسبی را برای پرورش‌دهندگان و صادرکنندگان این محصول فراهم کرده است، ولی به‌دلیل اینکه سایت‌های تولیدی و میزان بهره‌برداری از منابع دریایی محدود است، از این فرصت به‌درستی نمی‌توان بهره برد.

وی یادآور شد: بر خلاف تصور عموم که تنها در حاشیه دریای خزر قابلیت پرورش ماهیان خاویاری وجود دارد، باید گفت که در بسیاری از مناطق کشور استعداد پرورش ماهیان خاویاری و بهره‌برداری از این موقعیت ویژه وجود دارد.

 مطالعه ادامه مطلب

صادرات میگو به ریال !!!

دلال‌های اماراتی و عراقی در تمام استان‌های کشور حضور پیدا کرده‌اند و برای اینکه بتوانند محصول مورنظر خود را به قیمت کمتری خریداری کنند، آن را از بازار داخلی و به ریال انجام می‌دهند.

مدیرعامل صندوق توسعه آبزیان با اعلام این مطلب گفت: با افزایش نرخ ارز، شرایط ویژه‌ای برای صادرات میگوی پرورشی به‌وجود آمده است، ولی به‌دلیل عدم حمایت‌های لازم ظرفیت تولید سایت‌های پرورشی پایین بوده و قابلیت استفاده از موقعیت به‌وجودآمده را ندارند.

بهروز کاکاوند افزود: نهاده‌ها و خوراک میگو به‌دلیل وارداتی بودن و قطع اختصاص ارز مرجع به واردات آن باعث شده که هزینه‌های تولید پرورش‌دهندگان به‌شدت بالا برود.

وی با بیان اینکه صادرات میگو به ریال رواج پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: دلال‌های اماراتی و عراقی در تمام استان‌های کشور حضور پیدا کرده‌اند و برای اینکه بتوانند محصول مورنظر خود را به قیمت کمتری خریداری کنند، آن را از بازار داخلی و به ریال انجام می‌دهند.

مدیرعامل صندوق توسعه آبزیان ادامه داد: حدود 40 الی 45 درصد هزینه تمام‌شده میگوی پرورشی مربوط به خوراک آن است که در ماه‌های گذشته افزایش دوبرابری داشته است.

کاکاوند در پایان تصریح کرد: به‌دلیل افزایش هزینه‌های تولید و تأخیر و قطع پرداخت نهاده‌های دولتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام بسیاری از سایت‌های پرورش میگو تعطیل یا با ظرفیت پایین به فعالیت مشغول هستند.

 مطالعه ادامه مطلب

تولید عسل به پایین‌ترین حد خود رسیده است

 رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان گفت: امسال به دلیل گرما در استان‌های سردسیر و عدم حمایت از زنبورداران، تولید عسل به پایین‌ترین حد خود رسیده است.امین کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌خوزستان، عنوان‌کرد: پیش‌بینی می‌شود تولید عسل امسال 50 درصد نسبت به سال‌های گذشته کاهش تولید داشته باشد. 

وی افزود: عامل اصلی کاهش تولید عسل بالا بودن درجه دما در استان‌های سردسیر مانند چهارمحال و بختیاری، اصفهان و لرستان است. 

رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان بیان‌کرد: امسال میانگین تولید عسل از هر کندو کمتر از یک کیلوگرم است در حالی که در شرایط نرمال باید از هر کندو حداقل 7 کیلوگرم عسل برداشت شود.

 مطالعه ادامه مطلب

دامداران در دام دلالان/ لبنیات به قیمت آبنبات

  نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با بیان اینکه ارسباران 1.6 میلیون واحد دامی دارد، گفت: با توجه به اینکه قیمت شیر در سال تغییراتی دارد، افزایش قیمت شامل حال دامداران و کشاورزان نشده و سود آن فقط شامل حال دلالان می‌شود.

  

به گزارش خبرگزاری فارس از اهر، عباس فلاحی‌باباجان صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به حضور پر رنگ عشایر در این منطقه و پوشش گیاهی مناسب، سرمایه‌گذاری خوبی برای توسعه صنعت کشاورزی و دامداری در منطقه ارسباران صورت نگرفته است و هم‌‌اکنون ضعف‌هایی در این حوزه وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دامداران زحمت بسیار زیادی برای تولید شیر و لبنیات می‌کشند و با توجه به اینکه قیمت شیر در سال تغییراتی دارد، افزایش قیمت شامل حال دامداران و کشاورزان نشده و سود آن فقط شامل حال دلالان می‌شود که بهترین شیر را از منطقه خارج و سود کلانی از این کار می‌برند و ‌این کار فقط مختص شیر و لبنیات نبوده بلکه در مورد احشام نیز این‌گونه است.

فلاحی‌باباجان با تاکید بر اینکه باید بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی و دامداری در منطقه فراهم شود، گفت: تاکنون در زمینه جذب سرمایه‌گذار در این منطقه موفق عمل نکرده‌ایم، اگر برنامه‌ریزی صحیحی در این زمینه داشته باشیم، دیگر شاهد بی‌انگیزگی دامداران و کشاورزان نخواهیم بود. به روز نشدن قیمت تمام شده در تولید محصولات کشاورزی و دامداری نیز یکی دیگر از ضعف‌هایی است که به آن توجه جدی صورت نگرفته است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش برای رفع مشکلات بخش کشاورزی، علاوه بر افزایش امید تولیدکنندگان، خواهد توانست در توسعه فرهنگ تولید محصولات با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود و دستیابی به توسعه پایدار نقش ارزنده خود را نشان دهد.

 

 مطالعه ادامه مطلب

کشف گونه جدید کوسه در آبهای آمریکا

  دانشمندان گونه جدیدی از کوسه با وزن 181 کیلوگرم در آبهای سواحل کارولینای جنوبی در آمریکا کشف کرده اند.به گزارش خبرگزاری مهر، این کوسه سرچکشی که سه متر و 30 سانتی متر طول دارد در آبهای شمال چارلستون در ایالت کارولینای جنوبی شناسایی شده است.

با این حال، زیست شناسان می گویند ممکن است این کوسه سرچکشی در سراسر دنیا وجود داشته باشه چرا که شواهدی از وجود آنها در گذشته از برزیل و اقیانوس هند به دست آمده است.ویلیام دریگرز دانشمند علوم دریایی بخش شیلات سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا NOAA گفت: این کوسه یافت شده یک گونه مجزاست.

وی افزود: تقریبا شناسایی تفاوت بین کوسه سرچکشی کارولینا و دیگر سرچکشی های شناخته شده غیر ممکن است به جز اینکه یک تفاوت اصلی وجود دارد: این گونه جدید نسبت به دیگر اقوام خود مهره های کمتری دارد.پیش از این گروهی از دانشمندان اعلام کرده بودند علاوه بر يک هزار و 200 گونه شناخته شده، 79 گونه کوسه ديگر نيز در اقيانوس ها زندگي مي کنند که تاکنون شناخته نشده اند.بنا به ادعای این پژوهشگران حتي بزرگترين گونه هاي کوسه شناخته شده از جمله کوسه گاوي، ببري و کوسه سفيد بزرگ تنها گونه هاي سطحي اقيانوس ها هستند و با کنکاش بيشتر مي توان گونه هاي ديگر را نيز مشخص کرد.بسياري از اين گونه هاي جديد تقريبأ غير قابل تشخيص از گونه هاي شناخته شده اند و تنها تفاوت هايي در DNA آنها وجود دارد که اين امر معرفي گونه هاي جديد را بسيار مشکل کرده است. اين افزايش گونه ها البته به معني افزايش تعداد کوسه ها نبوده و تنها انواع آنها را افزايش مي دهد.

 مطالعه ادامه مطلب

پارس کردن یک شیر راز باغ وحش قلابی را برملا کرد + تصویر

مسئولان باغ‌وحشي در بخش هنان چين با آراستن سگ‌هايي از گونه‌هاي مختلف آن‌ها را در قفس شير، ببر و گرگ قرار داده و با نورپردازي‌هاي خاصي بازديدكنندگان را فريب مي‌دادند. به گزارش پليس اقدام عوام‌فريبانه مسئولان اين باغ‌وحش زماني فاش شد كه سگ تبتي پشمالو در قفس شيرها با تحريك بازديدكنندگان به پارس كردن پرداخت و به اين ترتيب فريبكاري‌شان به رسوايي كشيد. وت پارس شما را به مطالعه این خبر جالب دعوت می کند.

به گفته بازديدكنندگان خشمگين مسئولان اين باغ‌وحش با نورپردازي عجيب در قفس‌ها فضا را تا حدودي تاريك كرده بودند كه همين امر گونه واقعي حيوانات را نشان نمي‌داد.

زماني كه پليس با شكايت مردم براي رسيدگي به اين موضوع وارد عمل شد مشخص شد كه مسئولان اين باغ‌وحش براي سودجويي بيشتر اكثر قفس‌ها را با سگ‌هاي مختلف پر كرده‌اند.

مسئولان اين باغ‌وحش چيني كه با بليت گرانقيمتي بازديدكنندگان را براي تماشاي حيوانات عجيب راه مي‌دادند حتي براي بخش خزندگان نيز هزينه‌اي نكرده بودند و با قرار دادن دو بوته خياري شكل دريايي در وسط آكواريوم بزرگ مارها تا مدت‌ها بازديدكنندگان را فريب مي‌دادند.

يكي از بازديدكنندگان كه با پسرش صحنه پارس كردن شير اين باغ‌وحش را به چشم ديده بود، گفت: «من با صرف هزينه سنگيني پسرم را به اين باغ‌وحش آورده بودم اما با ديدن اين صحنه‌ها نه تنها سرخورده شدم بلكه آنقدر خشمگين هستم كه تا هر جا لازم باشد پاي شكايتم مي‌ايستم.»

 مطالعه ادامه مطلب

زندگي شگفت انگيز با بچه فيل + تصاوير

ابيگل دختر جواني است که مسئول اين بچه فيل است. فيلي که مادرش او را رها کرده و ابيگل مراقبت او را در پارک جنگلي آفريقاي جنوبي به عهده دارد ، جزو اين مسئوليت ها مي توان بازي و تفريح ونيز تميز کردن بچه فيل را نام برد. وت پارس شما را به مشاهده کامل این تصاویر در ادامه مطلب دعوت می کند.

.................................................

 

 

 

 مطالعه ادامه مطلب

گوشت قرمز گران نمي‌شود

مديرعامل اتحاديه سراسري دام‌داران ايران گفت: دليلي براي گران شدن گوشت قرمز وجود ندارد. سعيد سلطاني‌سروستاني در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به اين که جلوي قاچاق دام گرفته شده ميزان توليد در کشور افزايش يافته است.

وي اضافه کرد: هم چينين عواملي مثل واردات از ديگر کشورها و توقف صادرات باعث عرضه بيشتر گوشت شده بنابراين هيچ دليلي براي گراني اين محصول وجود ندارد.

سلطاني هم چنين با اشاره به اين که قيمت تمام شده توليد داخلي کمي گران‌تر از گوشت‌هاي وارداتي است افزود: با بررسي همه جانبه اين موضوع و با توجه به اين که توليد دام در کشور امري پايدار و اشتغال‌زا است پي مي‌بريم که در طول زمان توليد داخلي از واردات ارزان‌تر تمام مي‌شود.

وي ادامه داد: با کمک دولت به توليد کننده‌هاي داخلي و پرداخت يارانه به ان‌ها قيمت گوشت از قيمت کنوني نيز کمتر مي‌شود.

به گفته‌‌ي وي متوسط قيمت کشوري هر کيلو گوشت قرمز به شکل لاشه درب دام‌داري حدود 21 هزار تومان است.

 مطالعه ادامه مطلب