تعداد سردخانه‌های صنعتی باید افزایش پیدا کند

وت پارس - تعداد سردخانه‌های صنعتی به تعداد انگشتان دست هم نیست، لذا باید طی برنامه پنجم توسعه، سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و دولتی در این حوزه هدایت شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطب گفت: یکی از پارامترهایی که باعث می‌شود بخش بازار و بازرگانی تقویت شود، تأسیس و راه‌اندازی سردخانه‌های صنعتی در قطب‌های تولیدی کشور است. هرچند طی سال‌های گذشته تا حدودی به تعداد سردخانه‌های موجود و سیلوها اضافه شده است، اما هنوز به اندازه کافی نیست.

محمدرضا امیری کهنوج افزود: بر اساس نیازسنجی‌های صورت‌گرفته، طی یک برنامه پنج‌ساله، ساماندهی سردخانه‌های صنعتی در دستور کار دولت قرار گرفته، اما به علت به اجرا درنیامدن اصل 44 در وزارتخانه بازرگانی سابق و اجرای کامل آن در وزارت جهاد کشاورزی قدم مؤثری برداشته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: نگهداری محصولات کشاورزی نظیر خرما در سردخانه‌های فاقد استانداردهای لازم، بر کیفیت محصولات اثر گذاشته و با ضایعات بالای محصولات کشاورزی به‌ویژه محصولاتی که با حجم بالا وارد بازار کشور می‌شوند، همراه است.

نماینده مردم کهنوج در بهارستان نبود صنایع تبدیلی مناسب را از دیگر عوامل افزایش ضایعات دانست و ادامه داد: روش‌های بسته‌بندی محصولاتی نظیر سیب‌زمینی، پیاز و تره‌بار اقتصادی نیست، لذا باید سازوکار مشخصی برای بسته‌بندی و حمل و نقل چنین محصولاتی در نظر گرفته شود.

امیری کهنوج در پایان تصریح کرد: در استان‌های قطب تولیدی کشور نظیر فارس، خوزستان، کرمان، همدان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان‌های سه‌گانه و استان‌های شمالی که کشاورزی بخش عمده معیشت مردم روستایی را تشکیل می‌دهد، باید صنایع تبدیلی و سردخانه‌های نگهداری محصولات با سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و دولت افزایش پیدا کند.

 مطالعه ادامه مطلب

دست نوازش بر طعمه؟ / تصویر

وت پارس - بدون شرح ...

 مطالعه ادامه مطلب

کارگروه تنظیم بازار، اختصاص نهاده به آبزیان را در دستور کار قرار دهد

وت پارس - تاکنون آبزیان از نهاده‌های دولتی بی‌بهره بودند، اما حفظ امنیت غذایی می‌طلبد که این گروه نیز از حمایت‌های دولتی برخوردار شوند.مدیرکل دفتر توسعه بازار سازمان شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: برای حفظ امنیت غذایی ناگزیر هستیم بخشی از پروتئین کشور را از طریق آبزیان تأمین کنیم.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: طبق برنامه پنجم توسعه، تأمین نهاده‌ها باید برای بخش‌های مختلف کشاورزی انجام شود و افزایش در یک بخش در کنار بخش‌های دیگر به صلاح نیست.

وی خاطرنشان کرد: در بخش آبزیان میزان تولید مناسب است و از نظر ضریب خودکفایی نیز آبزیان نسبت به دام دارای مزیت هستند. گلشاهی ادامه داد: بدون استفاده از نهاده‌های تولیدی وارداتی و بدون وابستگی به خارج، حدود 80 درصد تولیدات آبزیان در داخل کشور امکان تحقق دارد، اما اگر نهاده‌های مورد نیاز با قیمت مناسب‌تری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد، تمامی اهداف پیش‌بینی‌شده محقق می‌شود. وی تصریح کرد: مصرف سرانه آبزیان در سال گذشته 10.2 کیلوگرم برآورد شد و برای آنکه پایداری آن را حفظ کنیم، باید شرایط نسبی مناسبی را فراهم آوریم.

نوسانات ارز تأثیر زیادی بر بازار ماهیان گذاشته است

مدیرکل دفتر توسعه بازار سازمان شیلات ایران یادآور شد: فراهم آوردن نهاده‌های اولیه با قیمت حداقلی می‌تواند اطمینان و تضمین امنیت غذایی را به همراه داشته باشد.

گلشاهی تأکید کرد: آبزیان وابسته به نهاده‌های دولتی نبوده‌اند، اما نوسانات قیمت ارز در سال جاری بر بازار این محصولات تأثیر بزرگی گذاشته و باعث شده است که کارخانه‌های تولید خوراک آبزیان در تنگنا قرار گیرند.

وی اظهار داشت: در گذشته شرایط بازار به نحوی بود که می‌شد با قیمت مناسب، نهاده‌های مورد نیاز را تهیه کرد، اما در حال حاضر که نوسانات قیمتی را شاهد هستیم، لازم است آبزیان نیز در کنار سایر محصولات کشاورزی از مزیت نهاده‌ها استفاده کنند. گلشاهی همچنین گفت: برای ماهیان گرم‌آبی، کود شیمیایی نیاز است و اتحادیه‌های مربوطه، توزیع آن را انجام می‌دهند. وی در ادامه افزود: کنجاله سویا، ذرت، جو و گندم دامی برای تهیه غذای ماهی در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که لازم است دولت توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اتحادیه‌های مختلف از سوی این سازمان به شرکت پشتیبانی امور دام برای دریافت نهاده‌ها معرفی شدند، اما گفته شده که باید در کارگروه تنظیم بازار، اختصاص نهاده به آبزیان مورد تصویب قرار گیرد. گلشاهی در پایان تصریح کرد: تاکنون هیچ نهاده‌ای از طریق شرکت پشتیبانی امور دام برای آبزیان تأمین نشده است، اما باید دانست که امنیت غذایی می‌طلبد که آبزیان نیز همچون سایر فرآورده‌های پروتئینی از این مزیت برخوردار شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد برگردد

وت پارس - مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز گفت: وزیر جهاد کشاورزی برای رفع مشکل دامداران قانون انتزاع را اجرا کرده و شرکت پشتیبانی امور دام که قبلا در خدمت تولید بود دوباره به وزارت جهاد برگردد.

موسی شرلی در پاسخ به اینکه انتظار دارید وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم چه اقداماتی را در بخش دامداری انجام دهد، گفت:‌ انتظار این است که شرکت‌ پشتیبانی امور دام که به صورت غیرکارشناسی از بدنه وزارت جهاد کشاورزی منفک شده و به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیوسته است دوباره به این وزارتخانه برگردد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز افزود: شرکت پشتیبانی دام با تأمین خوراک دام و طیور و نهاده روند تولید را برای دامداران بسیار سهل و آسان کرده بود، اما با انتقال این شرکت به یک وزارتخانه غیر مرتبط با تولید، مشکلات این بخش بیشتر شده است.

در سال 1389 شرکت پشتیبانی امور دام که پیش از این حمایت از بخش تولید را به عهده داشت از وزارت جهاد کشاورزی منتزع و به وزارت صنعت ملحق شد.

بعد از انتقال این شرکت از وزارت جهاد به وزارت صنعت دامداران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شدند، عدم تامین نهاده و گرانی آن که از اواخر سال 90 شروع شد، قیمت مرغ و تخم مرغ را تا مرز 9 هزار تومان و قیمت گوشت را تا کیلویی 30 هزار تومان افزایش داد.

 مطالعه ادامه مطلب

دو کامیون الاغ قاچاق در ایرانشهر توقیف شد

وت پارس - سایت محلی «کلات نیوز» از توقیف دو کامیون حامل الاغ در پاسگاه «محمدان» شهر «ایرانشهر» در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

این سایت محلی نوشت: دو کامیون که از فیروزآباد فارس حامل الاغ بودند در پاسگاه محمدان متوقف شدند. این دو کامیون که ۴۸ ساعت قبل متوقف شده اند در حال حاضر منتظر حکم قضایی می باشند ، به گفته یک منبع آگاه این محموله به جهت حمل قاچاق در مرز حمل گردیده بودند و در این مسیر بدون مزاحمت به محمدان ایرانشهر رسیده‌اند. در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از قاچاق دام زنده از ايران به برخی کشور‌های همسایه منتشر شده است٬ اما این برای نخستین‌بار است که خبری درباره قاچاق «الاغ» منتشر می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

بازتولید حیوانات درمعرض انقراض میسر می شود

وت پارس-دانشمندان ژاپنی با راه اندازی شیوه ساده ای برای جمع آوری اطلاعات ژنتیکی حیوانات در معرض خطر انقراض امیدوارند که انسان روزی بتواند از این فناوری استفاده کرده و این حیوانات را در سیاره های دیگر بازتولید کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، تاکیهیتو کانکو استادیار این دانشگاه گفت: یک تیم از دانشمندان موسسه آزمایشگاه حیوانات در دانشکده پزشکی دانشگاه کیوتو در موفق شدند اسپرم دو پستاندار در خطر انقراض و یک نوع زرافه را گرفته و ذخیره کنند.

وی افزود: آنها اسپرم های ذخیره شده را با مایع ویژه محافظت و با فناوری خشک کردن انجمادی، در دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کردند. این دما بسیار بالاتر از شیوه های معمول نگهداری اسپرم است.
کانکو و اعضای تیمش پیش از این موفق شده بودند که اسپرم دو نوع موش را بدون استفاده از تجهیزات سنگین نیتروژن مایع، با روش خشک کردن انجمادی ذخیره کنند و پنج سال بعد قابلیت زیست پذیری آن را ثابت کنند.
کانکو گفت: دانشمندان با این روش می توانند اطلاعات ژنتیکی را به صورت ساده تری به دست آورند، به این معنا که می توان به حفظ گونه های حیوانات در معرض خطر انقراض کمک کرد.
این دانشمند ژاپنی تاکید کرد در حال حاضر این فناوری برای انسان هیچ کاربردی ندارد اما این فناوری راهی است که می تواند در آینده مورد بررسی قرار گیرد. این ایده درحال حاضر به یک رویا شباهت دارد که بتوانیم در آینده اطلاعات ژنتیکی را به فضا ببریم.
این فناوری همچنین نگهداری اسپرم را در دمای محیط برای یک دوره کوتاه میسر می سازد به این معنا که این بانک حتی در زمان نارسایی انرژی کافی که شاید توسط یک فاجعه طبیعی رخ دهد مقاوم است و محتویات آن سالم می ماند.

 مطالعه ادامه مطلب

قاچ هندوانه برای اسب آبی ، پروانه های بازیگوش و زرافه خسته/مجموعه تصاویر زیبا از حیوانات

وت پارس - این تصاویر زیبا از حیوانات واقعا (( بدون شرح )) هستند ...

 مطالعه ادامه مطلب

دیناروند رییس سازمان غذا و دارو شد

وت پارس - طی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر رسول دیناروند به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و داروی کشور منصوب شد.

در حکم وزیر بهداشت به استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران آمده است:« با توجه به سوابق علمی و تجربیات ارزنده و مفید جنابعالی، به موجب این ابلاغ به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو منصوب می شوید. امید است با اتکال به ذات باریتعالی و رعایت قانون و با بهره گیری از تجارب کلیه صاحب نظران و تعامل مناسب با حوزه های مرتبط در راستای ارتقای کیفی و کمی کنترل و نظارت بر تولید، واردات، نگهداری، توزیع غذا، دارو، تجهیزات، اقلام پزشکی و فرآورده های آرایشی و بهداشتی نهایت تلاش خود را معمول داشته و در بهبود شاخص های سلامت جامعه و ساماندهی امور راهبردی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موفق و موید باشید.»

گفتنی است دیناروند در دولت نهم نیز معاون غذا و داروی وزیر بهداشت بود.

 مطالعه ادامه مطلب

نهاده‌های بلاتکلیف و تامین علوفه دامداران از بازار سیاه

وت پارس-مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: در شرایطی که دامداران به دلیل عدم تخصیص ارز مناسب برای ترخیص نهاده با مشکل مواجه شده‌اند ناچارند تا با رجوع به بازار سیاه دغدغه خود را برطرف کنند.
سعید سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: بازار آزاد برای فروش نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان در کشور وجود دارد و به دلیل مشکلات اخیر توسعه یافته است اما دامداران نمی‌توانند گله‌های خود را گرسنه نگه دارند و مجبورند برای تامین خوراک دام خود به بازار سیاه هم مراجعه کنند.
وی افزود: در صورتی که دامدار نهاده مورد نیاز خود را از بازار سیاه تهیه کند حتی اگر علوفه برای او به قیمت ارزان نیز تامین شود حکم نوش‌دارو را پیدا می‌کند چرا که قیمت تمام شده محصول تولید شده دامدار با قیمت‌های بازار سیاه افزایش پیدا کرده است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: شرکت پشتیبانی امور دام از سال گذشته تاکنون اقدامات مناسبی برای تامین نهاده دامداران انجام داده است اما مشکل اصلی دامداران در حال حاضر بانک مرکزی است که ارز کافی برای ترخیص نهاده‌های بلاتکلیف در گمرک را اختصاص نمی‌دهد.
سلطانی اظهار امیدواری کرد: با اظهارات اخیر رییس جمهوری برای تشکیل کارگروه رفع موانع اقتصادی و وعده‌های وزیر جهاد کشاورزی دامداران به آینده برای تولید بیشتر امید دارند.

 مطالعه ادامه مطلب

قیمت‌ شیر خام، فرآورده‌های لبنی و نهاده دامی امسال گران نمی‌شود

وت پارس-وزارت صنعت اعلام کرد مفاد تفاهم‌نامه خرید شیر خام از دامداران، تامین و توزیع نهاده‌های دامی و محصولات لبنی، بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های ذیربط تمدید شد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از «شاتا»، این تفاهم‌نامه در صدو چهارمین جلسه کارگروه کنترل بازار بین شرکت پشتیبانی امور دام کشور ، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران ، انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران و معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، ‌معدن  تجارت به امضا رسیده بود.
براین اساس؛ تمامی مفاد تفاهم نامه و ابلاغیه‌های سال 91 با رعایت تمامی تغییرات اعمال شده در مصوبات کارگروه کنترل بازار در سال 92 معتبر است.
براساس مصوبه ۲۸ خرداد سالجاری کارگروه کنترل بازار قیمت پایه شیر خام درب دامداری هر کیلو گرم 10 هزار و 800 ریال و درب کارخانه 11 هزار و 100 ریال تعیین شده است.
همچنین به ازای هر کیلوگرم شیرخام تحویلی 190 گرم کنجاله سویا به قیمت 10 هزار و 500 ریال، 245 گرم جو به قیمت 6500 ریال و 245 گرم ذرت دانه ای به قیمت هر کیلوگرم 7000 ریال همگی تحویلی در بنادر کشور توسط شرکت پشتیانی امور دام تامین و تحویل خواهد شد.
190 گرم سبوس به ازای هر کیلوگرم شیرخام توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران با حواله اتحادیه مرکزی دامداران به قیمت 2720 ریال با احتساب کیسه و سردوزی و بارگیری درب کارخانه آرد تحویل دامدار خواهد شد.
دراین راستا همچنین مقرر شد در جلسه تنظیم بازار نسبت به اعلام دقیق میزان کنسانتره مورد نیاز شامل ذرت، جو ،کنجاله سویا جهت تولید یک کیلوگرم شیر توسط معاونت توسعه بازرگانی داخلی بررسی و پس از تصویب ملاک عمل قرار گیرد.

 مطالعه ادامه مطلب