مهمترین برنامه های جدیدترین گزینه های ریاست سازمان محیط زیست

وت پارس-مدیر گروه فناوریهای مرکز تحقیقات استراتژیک کشور و رئیس انجمن ایمنی زیستی با بیان اینکه کلانتری و خوش خلق سیما وجوه مشترک زیادی دارند گفت: مدیریت بحران آب و استفاده از فناوریهای نوین مهمترین اولویت آنها به عنوان جدیدترین گزینه های ریاست سازمان محیط زیست است.

بهزاد قره یاضی در گفتگو با  مهر با بیان این مطلب افزود: رئیس جمهور همکاران خود را تا کنون با مطالعه و تدبیر بسیار زیادی انتخاب کرده و در ادامه هم قطعاً چنین رویه ای خواهد داشت.
به گفته وی، در بین گزینه هایی که بر اساس اخبار منتشر شده برای ریاست سازمان محیط زیست مطرح هستند روز گذشته یکی از مشاوران رئیس جمهور در جدیدترین خبر  سه گزینه را برای ریاست سازمان مطرح کرده که به طور قطع انتخاب نهایی دکتر روحانی هر یک از آنها که باشد مورد حمایت و پشتیبانی ویژه جامعه علمی کشور خواهند بود.
قره یاضی اظهار داشت: در این میان دکتر عیسی کلانتری چهره آشنای عرصه محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی است که دارای درجات تخصصی در زمینه فیزیولوژی گیاهی و کوله باری از تجربه بیش از یک دهه وزارت را و همچنین سال های طولانی مشاوره رئیس جمهور را در کارنامه خود است.
رئیس انجمن ایمنی زیستی تصریح کرد: کلانتری با اشراف ویژه ای که به بخش آب دارد این موضع را به عنوان مهمترین چالش زیست محیطی کشور در برنامه های خود مد نظر دارد که امیدواریم چنانچه وی به عنوان گزینه نهایی ریاست سازمان محیط زیست انتخاب شود معضل بحران آب در کشور به خوبی مدیریت شود.
وی با بیان انیکه دکتر نیره خوش خلق سیما هم در بین کسانی که اهل علم و دانش هستند و در بین انجمن های علمی چهره شناخته شده است، افزود: تسلط وی به سه زبان زنده دنیا و همچنین قرابت تخصصی و رشته تحصیلی وی با محیط زیست از مهمترین امتیازات این گزینه جدید ریاست سازمان محیط زیست است.
قره یاضی با اشاره به اینکه خوش خلق سیما بیش از دو دهه تجربه عضویت در هیات علمی سازمان تحقیقات کشاورزی را دارد یادآور شد: او از بنیان گذاران موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان یکی از بالنده ترین واحدهای پژوهشی کشور است.
رئیس انجمن ایمنی زیستی اظهار داشت: خوش خلق سیما تمام عرصه های طبیعی کشور را با هدف حفاظت از تنوع زیستی برای نمونه برداری گیاهی و پالایش زیستی پیموده است و یکی از متخصصان در علم بایو رمدیشن است لذا درک عمیقی از مشکلات زیست محیطی کشور دارد.
به گفته قره یاضی، برای خش خلق سیما هم مهمتنری چالش اصلی کشور بحران آب، خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر تالاب ها و آب های کوچک و بزرگ سرزمین است.

 مطالعه ادامه مطلب

توصیه مسئولان بهداشتی به مصرف کنندگان:شیر فله نخرید

وت پارس-دلایل اقتصادی که موجب زیان دامداران شده است؛ از سال گذشته بحث عرضه شیر فله را داغ کرد اما مسئولان بهداشتی کشور همچنان تاکید می کنند که مصرف کنندگان شیر فله خریداری نکنند.
نایب رییس کمیته تخصصی بهداشت موادغذلیی سازمان نظام دامپزشکی کشور در گفت و گو با دامپزشک تصریح کرد: توصیه ما به مردم این است که شیر مصرفی خود را از برندهای معروف تهیه کنند.
وی تاکید کرد: امکان استفاده از شیر آلوده در کارخانه‌هایی که توزیع شیر محلی دارند بیش از کارخانه‌های بزرگ‌تر است.
وی با بیان این مطلب که در ایران و بیشتر کشورهای جهان مردم تصور اشتباهی از مصرف مواد لبنی و پروتینی دارند، خاطرنشان کرد: این افراد فکر می‌کنند که مواد لبنی فرآوری نشده خاصیت غذایی بهتری دارد و از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار است.

نایب رییس کمیته تخصصی بهداشت موادغذلیی سازمان نظام دامپزشکی کشور با اشاره به لزوم تغییر دیدگاه‌ها مردم در استفاده از مواد لبنی خام و فله ای گفت: باید با فرهنگ سازی و آموزش‌های همگانی از مردم بخواهیم برای حفظ سلامت خود از مواد لبنی فرآوری شده استفاده کنند.
 

 مطالعه ادامه مطلب

پشت پرده قاچاق دام از زبان نماینده مجلس

وت پارس - در حالی که وزارت جهاد کشاورزی، صادرات دام به خارج از کشور را از اواخر سال90 ممنوع کرد، خروج غیر قانونی دام زنده از مرزهای غربی که همزمان با تقویت ارزش دینار عراقی در مقابل ریال ایران طی ماه‌های اخیر شدت گرفت همچنان ادامه دارد و این امر به عنوان یکی از دلایل افزایش قیمت دام زنده و به دنبال آن گوشت قرمز در سطح بازار مطرح شده است.

به گزارش تابناک، افزایش تقاضا برای گوشت دام ایرانی به دلیل مرغوبیت آن مختص کشور عراق نیست گفت و گوی یکی از رسانه ها با برخی دامداران منطقه اورامانات که دارای یکی از سرسبزترین مراتع کشور برای چرای دام است، حاکی است که خریداران، این دام‌ها را از طریق خاک عراق به کشور کویت نیز قاچاق می‌کنند. آنچه کاملا مشهود است اینکه ادامه این رویه در ماه‌های آینده می‌تواند قیمت گوشت را دوباره با افزایش روبه‌رو کند.
غلامرضا نوری قزلچه در این باره به خبرنگار پارلمانی تابناک گفت: زمانی که در خارج از کشور فضایی برای فروش با قیمت بالاتر از داخل وجود دارد، دامدار تمایل پیدا می کنند که محصول خود را صادر کند البته این کار را واسطه ها انجام می دهند و بیشتر سود به جیب آنها می رود. چون قیمت گوشت در کشورهای همسایه بالاتر است و در داخل نیز قیمت تمام شده دام زنده افزایش یافته، این مسیر هموار شده است که قاچاق دام بیشتر از گذشته شود.
وی افزود: ما با قاچاق دام مخالف هستیم و از مسئولین مربوطه این تقاضا داریم که جلوی قاچاق دام را بگیرند. اگر چه با توجه به شرایط موجود سود کمی عاید دامداران می شود اما این امر قاچاق دام را توجیه نمی کند. دلیل اصلی این است که واسطه ها هستند که این سودها را می برند و این کار بازار داخل را با مشکل مواجه می کند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار دشت: تولید گوشت یک فعالیت اقتصادی است. یک نهاده دارد و محصولی تولید می شود. محصول به فروش رفته باید جوابگوی هزینه ها باشد و از طرفی سود متعارفی به تولید کننده برسد. اگر این فرایند ناقص باشد و دامدار به سود خود نرسد دامدار تا حدودی می تواند دوام بیاورد و از سرمایه خود هزینه کند.
عضو کمیسیون حمایت از تولید ملی گفت:  اگر می خواهیم محصول ارزان قیمتی داشته باشیم تا اقشار کم درآمد هم بتوانند از آن استفاده کنند یک راه این است که در قیمت نهاده ها به دامدار کمک کنیم و نهاده را با قیمت پایین تر در اختیار دامدار قرار دهیم تا قیمت تمام شده کاهش یابد. یا اینکه به محصول تولید شده سوبسید و یارانه بدهیم تا محصول با قیمت پایین تری در بازار عرضه شود و یا اینکه به مصرف کننده سوبسید بدهیم.
نماینده مردم بستان آباد تاکید کرد: از نظر اقتصادی بهترین کمک و یارانه ای که دولت می تواند داشته باشد تا تعادل بازار را نیز بر هم نزند، کمک و یارانه دادن به تولید است که در اغلب کشورها نیز این روش رایج است، اما متاسفانه در کشور ما هنوز به این موضوع اهمیت داده نشده است.
این نماینده در پایان یادآور شد: برای نجات و رونق تولید و بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور باید نسبت به یارانه تولید توجه ویژه داشته باشیم که این هم به نفع تولید کننده است و هم به نفع مصرف کننده.

 مطالعه ادامه مطلب

تبدیل وضعیت 770 نفر از قراردادی به پیمانی در دامپزشکی کشور

وت پارس - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی کشور از تبدیل وضعیت 770 نفر از قراردادی به پیمانی طی دو سال گذشته در دامپزشکی کشور خبر داد.

خالد خداویردی  در جلسه  هم اندیشی مسئولین اداری و مالی سازمان دامپزشکی کشور و شورای هماهنگی اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: در سالهای اخیر اقدامات خوبی در بحث تشکیلات و ساماندهی پست های سازمانی صورت گرفته است.  وی با اشاره به اینکه بازنگری در تشکیلات دامپزشکی کشور از سال 88 آغاز شده است، افزود: تشکیلات سازمان دامپزشکی کشور آخرین بار در سال 76 بازنگری شده بود که شرح وظایف و ساختارهای در نظر گرفته شده دیگر کارایی لازم را نداشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی کشور در خصوص جذب نیرو گفت: در سال 89 مجوز جذب 300 نفر را گرفتیم که پس از طی روال قانونی این نیروها جذب شدند. وی ادامه داد: در دو سال گذشته نیز 770 نفر در سراسر کشور از قرار دادی به پیمانی تبدیل وضعیت شده اند.

خداویردی با بیان اینکه کمبود نیرو یکی از مشکلات سازمان دامپزشکی است که در برخی استانها نمود بیشتری نیز دارد، اظهار داشت: استانها نیز باید ضمن چیدمان مناسب نیروهای موجود به صورت همگن، از نیروهای با تجربه و کارآزموده در بخش های تست سل و کشتارگاه ها بهره ببرند.

وی با تاکید بر پائین بودن سطح حقوق و دستمزد کارکنان دامپزشکی بیان داشت: پیگیر سختی کار همکاران هستیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی کشور  با اشاره به اینکه تغییرات همیشه وجود  دارد، تصریح کرد: مهم این است که همزمان با تغییرات  سیستم را به گونه ایی مدیریت و تغییرات لازم را اعمال کنیم که این تغییرات به نفع مجموعه تمام شود. وی افزود: یکی از اهداف برنامه پیشرفت جهادی که طی سالهای اخیر در مجموعه دامپزشکی در حال اجرا است، حرکت به سمت همین تغییرات مثبت است. خداویردی در پایان از همه همکاران درخواست نمود ضمن رعایت آراستگی در محیط کار و مامورسراها اصل صرفه جویی را نیز رعایت کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

قیمت تخم‌مرغ به 8200 تومان کاهش می‌یابد

وت پارس - با توجه نتایج جلسه‌ای که اتحادیه مرغ تخم‌گذار با مسئولان ستاد تنظیم بازار داشته‌اند به‌نظر می‌رسد که قیمت هر شانه تخم‌مرغ به هشت‌هزار و 200 تومان کاهش یابد.

مدیرعامل مرغداران تخم‌گذار استان تهران با اعلام این مطلب گفت: به‌نظر می‌رسد که قیمت تخم‌مرغ در پی مذاکراتی که مسئولان دولتی با اتحادیه مرغ میهن انجام داده‌اند تغییر یابد و با 600 تومان کاهش به قیمت هشت‌هزار و 200 تومان در هر شانه برسد.

دکتر ناصر نبی‌پور افزود: بر این اساس، نرخ کف و سقف تخم‌مرغ نیز به ترتیب به قیمت هر کیلوگرم سه‌هزار و 700 و چهارهزار و 230 تومان تغییر خواهد کرد و شرکت پشتیبانی امور دام متعهد می‌شود که در صورت کاهش قیمت محصول مرغدار را خریداری و از افزایش قیمت بیشتر از سقف تعیین شده جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که دولت مرغدارن را یاری و نهاده مورد نیاز را تأمین کند، این تعهد داده می‌شود که دوباره قیمت تخم‌مرغ به هر شانه هفت‌هزار و 500 تومان برگردد.

هیچ‌کدام از مرغداران تهرانی نهاده با ارز مرجع دریافت نکردند

مدیرعامل مرغداران تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: با وجود اینکه گفته می‌شود نهاده‌های دولتی با ارز مرجع به کشور وارد شده است، ولی تاکنون هیچ‌کدام از مرغداران استان تهران نهاده‌ای دریافت نکرده‌اند و نهاده‌ای برای توزیع، تحویل اتحادیه داده نشده است.

نبی‌پور در پایان تصریح کرد: شوک روانی حاصل از خبر واردات نهاده‌ها بر روی نرخ این محصولات در بازار تأثیر داشته و قیمت آن را در مقایسه با گذشته کاهش داده است.

 مطالعه ادامه مطلب

تب سه روزه به اردبیل و البرز هم رسید

وت پارس - معاون سازمان دامپزشکی از شیوع بیماری تب روزه در استان‌های اردبیل و البرز خبر داد و گفت: از آنجا که به دلیل کمبود واکسن نمی‌توان از رخداد بیماری تب سه روزه پیشگیری کرد، پروتکل درمانی این بیماری برای تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری به استان‌ها ابلاغ شد.

محسن مشکات در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: بیماری تب سه روزه امسال از استان‌های گلستان، مازندران و گیلان آغاز شد و به استان‌های اردبیل و البرز هم رسید که البته با توجه به تا حدی کنترل شده و روند کاهشی دارد.

وی افزود: این بیماری برای جمعیت دامی حساس که در سن شش ماهگی تا دو سال قرار دارند بیشتر خطر ابتلاء دارد و تشخیص به موقع و نحوه رسیدگی و رعایت مسائل بهداشتی در میزان مرگ و میر گله‌های بیمار تاثیر بسزایی دارد.

ابلاغ پروتکل‌ درمانی به استان‌های کشور

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی درباره پروتکل درمانی تب سه روزه گفت: با توجه به شرایط موجود کشور و کمبود واکسن مورد نظر برای پیشگیری از رخداد بیماری تب سه روزه، مناسب‌ترین راهکار برای به حداقل رسانیدن ضایعات و خسارات اقتصادی ناشی از بروز بیماری، تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است که در این راستا پروتکل درمانی به همه استان‌های کشور ابلاغ شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

یوز آسیایی، میراث طبیعی ایرانیان

وت پارس -  یکی از روزهای دهه نخست شهريورماه روز ملّی حفاظت از يوزپلنگ است، در اين روز علاقمندان به محيط زيست با گردهمايي و برگزاري برنامه هاي گوناگون سعي در ارتقای فرهنگ حمايت از حيوانات به خصوص حيوانات در معرض خطر انقراض را دارنند. یوزپلنگ یکی از واژه های اصیل ایرانی است که از ترکیب دو کلمه یوز و پلنگ حاصل شده است. یوز بُن مضارع مصدر یوزیدن به معنای "جَستن، جهیدن و طلب کردن" است و از این رو یوزپلنگ، به معنای پلنگی است که به دنبال شکار خود گشته و آن را با جستن و دنبال کردن می گیرد.

یوزپلنگ در زبان انگلیسی "چیتا Cheetah" گفته می‌شود که ریشه سانسکریتی داشته و از هندوستان بدست آمده است. امروزه در سرتاسر دنیا این جانور را با نام انگلیسی آن ‌می شناسند. در جهان‌ دو گونه‌ یوزپلنگ‌ وجود دارد که‌ یک‌ گونۀ‌ آسیایی‌ و دیگری‌ گونۀ آفریقایی‌ است. گونۀ آفریقایی‌ یوزپلنگ‌‌ در شمال‌ این‌ قاره‌ پهناور منقرض‌ شده‌ و فقط محدود به‌ جنوب‌ آن شده‌ است.
یوز آسیایی‌ که‌ زمانی گستره‌ وسیعی‌ از غرب‌ این‌ قاره‌ از سوریه‌ و عربستان‌ گرفته‌ تا هندوستان‌ و ترکمنستان‌ پراکنده‌ بود از ‌20‌ سال‌ پیش‌‌ جز در ایران منقرض‌ شده‌ است‌‌. در حال‌ حاضر یوپلنگ‌ آسیایی‌ فقط به‌ کشور ما که‌ از ‌40‌ سال‌ پیش‌ برنامه‌ حفاظتی‌ خود را برای‌ نگهداری‌ نسل‌ این‌ حیوان‌ آغاز کرده‌ محدود می‌شود‌ به‌ همین‌ دلیل‌ است‌ که‌ امروزه‌ به‌ یوز آسیایی، یوز ایرانی‌‌ نیز گفته‌ می‌شود‌.
یوزپلنگ‌ از خانواده‌ گربه‌ سانان‌ به‌ شمار می‌آ‌ید و به‌ دلیل‌ داشتن‌ دست‌ و‌ پاهای‌ بلند‌ بدنی‌ باریک‌ و کشیده‌ و سینه‌های‌ فراخ‌ تا حدودی‌ شبیه‌ سگ‌ تازی‌ است‌ ولی‌ برخلاف‌ سگ‌ سانان‌ سر کوچک‌ و گردن‌ و پوزه‌های‌ کوتاه‌ و گوش‌هایی‌ کوچک‌ و گرد دارد‌. به‌ طور کلی‌ می‌توان‌ آن‌ را به‌ سگی‌ با کله‌ گربه‌‌ تشبیه کرد‌. رنگ‌ پشت‌ زرد کم‌ رنگ‌ تا زرد متمایل‌ به‌ قرمز و زیر بدن‌ سفید است‌. بسیاری‌ از مردم‌ یوز را با پلنگ‌ اشتباه‌ می‌گیرند‌ اما تفاوت‌ بارز این‌ دو حیوان‌ در شکل‌ خال‌هایشان‌ است‌‌ در یوز خال‌ها توپر و گرد است‌‌ در حالی‌ که‌خال‌های‌ پلنگ‌ درشت‌ و توخالی‌ و گل‌ مانند است.
وجود نوار سیاه‌ رنگی‌ که‌ از گوشه‌ داخلی‌ چشم‌های‌ یوز‌ به‌ موازات‌ بینی‌‌ تا گوشه‌ لب ها امتداد یافته‌ و به خط اشک‌‌ معروف‌ است‌ نیز از مشخصات‌ بارز یوز است. چشمان‌ یوز در بالای‌ کاسه‌ سر قرار دارد. طول‌ سر و بدن‌ یوزپلنگ‌ بالغ‌ از ‌112‌ تا ‌137‌ سانتیمتر‌ طول‌ دم‌ ‌64‌ تا ‌86‌ سانتیمتر و بلندی‌ شانه‌هایش‌ ‌71‌ تا ‌84‌ سانتیمتر است‌ و وزن‌ حیوان‌ به‌ ‌34‌ تا ‌54‌ کیلوگرم‌ می‌رسد. جنس‌ نر یوز‌ اندکی‌ بزرگتر از جنس‌ ماده‌ است‌‌. برخورداری‌ از ستون‌ فقرات‌ انعطاف‌ پذیر‌، کبد و قلب‌ بزرگ‌، سوراخ‌ بینی‌ گشاد‌، ظرفیت‌ بالای‌ ریه، بدنی‌ عضلانی‌ و باریک‌‌ یوزپلنگ‌ را تیز‌روترین‌ شکارچی‌ جهان‌ ساخته‌ است. آنها قادرند با سرعتی‌ معادل‌ ‌110‌ کیلومتر بر ساعت‌ بدوند. یوزپلنگ‌ها سریع‌ترین جانور دونده بر روی خشکی هستند. نکته جالب توجه اینکه مطالعات اخیر نشان می‌دهد که موفقیت این گربه‌سانان در شکار بیش از اینکه وابسته به سرعت بالای آنها باشد به توانایی منحصر بفردشان در باز ایستادن از حرکت و شروع به دویدن ناگهانی به واسطه داشتن چالاکی فوق‌العاده‌ است.


یوزپلنگ‌ در دشت های‌ باز و تپه‌ ماهورهای‌ واقع در مناطق‌ استپی‌ و بیابانی‌ و نیمه‌ کویری‌ و زیستگاه‌ های‌ باز که‌ شکار در آن وجود داشته‌ باشد‌ دیده‌ می‌شود‌. زیستگاه‌‌ عمده‌ یوزپلنگ‌ در ایران‌ دشت‌ کویر است‌ که‌ بخش‌هایی‌ از استان‌ های کرمان‌‌، خراسان، سمنان‌، یزد، تهران‌ و اصفهان‌ را در بر می‌گیرد‌. اکنون‌ این ناحیه‌ وسیع استپی‌ و بیابانی‌ به‌ آخرین‌ پناهگاه‌ یوز آسیایی‌ مبدل‌ شده‌ است‌‌. پارک‌ ملی،‌‌ پناهگاه‌ حیات‌ وحش‌ و ذخیرگاه‌ زیستکره‌ خوارتوان‌ واقع در بیارجمند شاهرود، مهمترین زیستگاه این گونه نادر جانوری است که جمعیت آن‌ ‌10‌ تا‌ ‌14‌ قلاده‌ برآورد‌ شده است. با این‌ حساب‌ آمار یوز آسیایی‌ در ایران‌ گاهی‌ بین‌ ‌50‌ تا ‌60‌ قلاده‌ و در کل‌‌ کمتر از ‌100‌ قلاده‌ تخمین زده اند. این جانور عمدتاً از جبیر، آهو، قوچ‌، میش‌‌، کل‌ و بز و خرگوش‌ وحشی‌ تغذیه‌ می‌کند‌. افزایش‌ تعداد دام‌‌ بدون‌ توجه‌ به‌ ظرفیت‌ محیط در تخریب‌ گیاهان‌ نقش‌ مؤثری‌ داشته‌ و این‌ به‌ نوبه‌ خود به‌ از بین‌ رفتن‌ سُم‌ داران‌ وحشی‌‌ که‌ مهترین‌ خوراک یوزپلنگ‌ هستند منتهی‌ می شود. از سوی دیگر تقریباً تمام‌ روستاییان‌ ساکن‌ در زیستگاه‌ یوزپلنگ‌ بز، گوسفند و شتر پرورش‌ می‌دهند‌ و این‌ مسئله‌ مدت‌ زیادی‌ است که‌ به‌ مانعی‌ در حفاظت‌ از حیات‌ وحش‌ تبدیل‌ شده‌ است‌‌. شکار مستقیم‌ وحوش‌ در ایران‌ با افزایش سلاح‌ گرم‌ و استفاده‌ از خودرو توسط شکارچیان‌ غیر مجاز که اهمیت‌ یوزپلنگ‌ و طعمه‌های ‌آن در نظام‌ بوم‌ شناختی‌ را نمی دانند، خطری جدی برای بقای نسل یورپلنگ به شمار می رود. در اهمیت‌ حفظ نسل‌ یوزپلنگ‌ آسیایی‌ همین‌ بس‌ که‌ چند سالی‌ است‌ که‌ هند چشم‌ طمع به‌ یوزهای‌ ایران‌ دوخته‌‌ و حتی‌ حاضر است که‌ ‌17‌ جفت‌ از گونه‌های‌ جانوری‌ موجود خود را به‌ ایران‌ بدهد و در قبال‌ آن یک‌ جفت‌ یوز بگیرد تا با استفاده‌ از فناوری های‌ جدید ژنتیک‌ اقدام‌ به‌ تکثیرشان‌ نماید.


 مطالعه ادامه مطلب

رشد جمعیت آبچلیک‌های در معرض انقراض

وت پارس  - اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در بیانیه‌ جدیدی اعلام کرد: جمعیت «آبچلیک‌های منقار قاشقی» که جزو گونه‌های به شدت در معرض خطر انقراض هستند به واسطه تلاش‌ها و دخالت‌های به موقع حامیان محیط زیست در سال ۲۰۱۳ میلادی تا یک چهارم افزایش یافته است.


عکس تزیینی است

در حال حاضر تنها ۱۰۰ جفت آبچلیک منقار قاشقی با قابلیت جفت‌گیری در حیات وحش باقی‌مانده که سالانه به طور متوسط تنها ۶۰ جوجه جدید از آنها تولید می‌شود. علاوه بر این، تعداد ۱۶ جوجه نیز به صورت پرورشی متولد می‌شوند که این تعداد برای افزایش جمعیت کلی این پرنده که در مرز انقراض قرار دارد، بسیار حیاتی است.

«رونالد دیگبی»، مامور پرورش حفاظتی در موسسه Wildfowl & Wetlands Trust‌، می‌گوید: فصل جفت‌گیری در روسیه بسیار کوتاه و برای آبچلیک‌ها بسیار سخت است. هرچند این شرایط زندگی معمول برای آبچلیک‌ها است اما در این زمان آنها برای بقای خود به کمک انسان‌ها احتیاج دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت،‌ کارشناسان موسسه حفاظتی TrustWildfowl & Wetlands Trust، با همکاری محققان روس به تخم‌های این پرنده بلافاصله پس از تخمگذاری دسترسی یافته و آنها را برمی‌دارند. برداشتن تخم‌ها باعث می‌شود پرنده تخم بیشتری بگذارد. در نتیجه امسال از یک جفت آبچلیک‌، شش جوجه متولد شده که این رقم ۱۰ برابر بیش از میانگین تولد جوجه آبچلیک‌های منقار قاشقی است.

این جوجه‌های تازه متولد شده اکنون در حال تجربه کردن نخستین سفر مهاجرتی ۸۰۰۰ کیلومتری خود به سمت میانمار و بنگلادش هستند. طرفداران حفاظت از محیط زیست اکنون با مشکلاتی نظیر صید غیرقانونی و تخریب و کاهش زیستگاه‌های اصلی آبچلیک‌های منقار قاشقی در مسیر پرواز آنها مواجه هستند.

برآوردها حاکی از آن است که افزایش شمار این پرندگان شانس بازگشت پرندگان را برای تولید نسل دوباره افزایش می‌دهد و باعث می‌شود جمعیت این پرنده تثبیت شده و بسیار سریعتر از روند عادی افزایش پیدا کند.

 مطالعه ادامه مطلب

گزینه جدید ریاست سازمان محیط زیست

وت پارس - یکی از مشاوران رئیس جمهور از بررسی برنامه های نیره خوش خلق سیما استاد یار پژوهشکده بیوتکنولوژی به عنوان گزینه جدید ریاست سازمان محیط زیست در کنار دو گزینه ای که پیش از این مطرح شده بودند خبر داد.

یکی از مشاوران رئیس جمهور گفته است: برای ریاست سازمان محیط زیست همچنان در حال بررسی هستیم تا ظرف چند روز آینده بهترین گزینه انتخاب شود و درکنار علی محمد نوریان و عیسی کلانتری برنامه های دکتر نیره اعظم خوش خلق سیما نیز برای این پست بررسی می شود.

خوش خلق سیما استادیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی که دارای دکترای فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه هیروشیمای ژاپن است صاحب بیش از 30 مقاله علمی در نشریات معتبر داخلی، بین‌المللی و سمینارهای داخلی و خارجی است و در سوابق خود ریاست بخش فیزیولوژی گیاهی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و معاونت اداری و مالی آن و قائم‌مقامی این پژوهشکده را نیز دارد.
وی عضو سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است و در کمیسیون هماهنگی و تصویب طرح‌های تحقیقاتی سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی عضویت دارد.
 نام دکتر عیسی کلانتری نیزاین روزها در میان گمانه زنیها برای ریاست این سازمان برده شده است. وی متولد۱۳۳۱ شهرستان مرند از توابع استان آذربایجان شرقی، وزیر کشاورزی در دولتهای اول و دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بوده که به دلیل ادغام دو وزارتخانه کشاورزی و جهاد سازندگی کار وزارت را رها کرد و از سال ۱۳۸۱با تشکیل خانه کشاورز به عنوان یک تشکل سیاسی بخش کشاورزی، دبیر کل آن شده و تاکنون در این سمت فعالیت می‌کند. او مدرک کارشناسی زراعت، اصلاح نباتات از دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه فوق لیسانس فیزیولوژی زراعی از دانشگاه نبراسکا و دکتری فیزیولوژی و بیوشیمی محصولات زراعی از دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا را دارد و به گفته مشاور ریسس جمهور یکی دیگر از گزینه هایی است که همچنلان برای پست ریاست سازمان محیط زیست مطرح است.
علی محمد نوریان نیز همچنان یکی دیگر از گزینه هاست که مشاورریس جمهور از بررسی برنامه های او خبر می دهد. وی با قریب به 30 سال سابقه به عنوان معاون وزیر راه و ریاست سازمان های هواپیمایی کشوری و هواشناسی در دولت های مختلف، در پانزدهمين كنگره هواشناسي جهاني كه با حضور رؤساي سازمان هاي هواشناسي۱۸۸كشور در سال 1386 و در ژنو سوئيس برگزار شد با اخذ كل آرا به عنوان معاون اول سازمان هواشناسي جهاني انتخاب شد و در سال 88 به عنوان معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد و در همان چندماه اول انتصاب پس از اختلاف نظر با محمدی زاده، استعفا داد و سپس به عنوان مشاور رييس جمهور در زمينه هواشناسي و تغييرات اقليمي به فعالیت پرداخت.
پیش از این در کنار نامهایی چون دکتر معصومه ابتکار، دکتر اصغر محمدی فاضل، مهندس مجابی و دکتر محمد رضا تابش اخباری در خصوص انتصاب دکتر سورنا ستاری، فاطمه هاشمی، دکتر مسعود سلطانی فر و دکتر محمد باقر قالیباف  از سوی دکتر روحانی به عنوان رئیس سازمان محیط زیست شنیده می شد.

.............................................

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویر واضحی از مولکول‌ها در حال ایجاد و شکسته شدن پیوندهای شیمیایی برای نخستین بار

وت پارس - خیلی از ماها طوری هستیم که تا چیزی را عملا با چشم نبینیم، باورش نمی‌کنیم، شاید شما هم جزو آن دسته دانش‌آموزانی بوده باشید که وقتی در دبیرستان شیمی می‌خواندید، گاه به صحت موارد مطرح‌شده شک می‌کردید و تصور می‌کردید که تئوری‌ها و قوانین حاکم بر ایجاد پیوندهای شیمیای یکسره تخیلی است!

 

06-01-2013 07-49-09 PM

اما حالا ما به لطف دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی تصاویر از ایجاد و شکسته پیوندهای شیمیایی حین ایجاد مولکول گرافین داریم.

برای گرفتن این تصاویر از شیوه‌ای به نام noncontact atomic force microscopy استفاده شده است.

06-01-2013 07-46-58 PM

 مطالعه ادامه مطلب