نگهداری چندش‌ترین حیوان خانگی +فیلم

وت پارس-حشرات و موجودات ریز مانند مارمولک و سوسک و مگس ها از جمله چندش ترین موجوداتی به حساب می آیند که در مناطق شهری می توان مشاهده کرد. انسان ها معمولا از این موجودات ترس خاصی دارند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سوسک ها حیوانات چندش آوری هستند که کمتر کسی میتواند آن ها را تحمل کند این موجودات معمولا در چاه های فاضلاب زندگی می کنند و آلوده به انواع بیماری ها هستند. سوسک ها انواع مختلفی دارند که معروف ترین آن ها در کشور ما سوسک حمام است.


"کایل کاندیلیان" جوان 20 ساله ای است که رابطه عجیبی با سوسک ها دارد و از آن ها به مانند حیوانات خانگی نگهداری می کند. این پسر جوان که اهل آمریکاست این کار خود را یک عادت عجیب و غریب می داند.

این دانشجو که از بچکی علاقه خاصی به حشرات داشته است، پیچیدگی بدنی و بافت های سوسک ها را دلیل اصلی علاقه خود به آن ها میداند. او به راحتی با سوسک ها ارتباط برقرار می کند در حال که مادرش یکی از مخالفان اصلی او به حساب می اید.
او از کودکی سوسک های مختلف را جمع کرده است و حالا در گنجینه خود نزدیک به 200 هزار سوسک نگهداری می کند که از 130 نژاد مختلف هستند. برخی از سوسک ها او باید در شرایط آب و هوایی خاصی نگهداری شوند و برخی دیگر بسیار نادر هستند.

او در مورد نگه داری از این سوسک ها میگوید: این کار بسیار سخت است زیرا سوسک ها موجوداتی ریز هستند و به راحتی از سوراخ های باریک عبور می کنند. او گفته است برخی از سوسک ها شب از خانشان خارج شده و آزادانه در خانه می گردند.

 مطالعه ادامه مطلب

پایان فصل صید ماهی در دریاچه سد امیر کبیر استان البرز

سرویس محیط زیست سایت وت پارس-فصل صیدماهی در دریاچه سد امیرکبیر شهرستان کرج در استان البرز به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زست استان البرز، فردین حکیمی معاون مدیرکل و رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج اظهار داشت: با توجه به اینکه بر اساس دستور العمل صادره از سازمان حفاظت محیط زیست، فصل مجاز برای صید ماهی از ابتدای تیر ماه تا سی ام مرداد ماه صرفا برای محدوده دریاچه سد امیر کبیر تعیین شده بود ، مهلت مذکور از تاریخ 1392/05/31به اتمام رسیده و دیگر مجوزی برای صید ماهی صادر نمی شود.


وی افزود: بنابراین هرگونه صید ماهی در دریاچه و رودخانه کرج ممنوع بوده و با متخلفین برابر موازین قانونی برخورد می شود.
حکیمی در پایان از همشهریان عزیزتقاضا نمود درصورت مشاهده هرگونه، صید ماهی در غیر از ایام فصل قانونی صید، مراتب رابه نزدیک ترین پاسگاه محیط زیست اطلاع داده ویاباشماره تلفنهای32504905 و32504962 تماس نمایند.
لازم به ذکر است در سال جاری تعداد 207 عدد پروانه صید ماهی در دریاچه سد امیر کبیر برای علاقمندان،صادر شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

کشف ژن عامل بیماری پوستی در سگ ها

وت پارس-محققان اروپایی موفق شدند ژن عامل اختلال پوستی در سگ‌ها را کشف کنند که این یافته، دستاوردی مهم برای درمان اختلالات پوستی در انسان است.
بیماری ایکتیوز (Ichthyosis) که یک بیماری پوستی است، از یک اساس ژنتیکی مشترک در انسان و سگ شکاری طلایی دو رگه (golden retriever) برخوردار است و کشفیات جدید در خصوص این بیماری در سگ ها می‌تواند برای درمان انسان نیز تا حدود زیادی مؤثر باشد.


هدف اصلی پروژه LUPA که از سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شده و تا پایان سال ۲۰۱۱ ادامه یافت، جمع‌آوری "دی اکسی ریبونوکلئیک اسید" (DNA) از تعداد زیادی سگ مبتلا به بیماریهایی است که انسان نیز به آنها حساس است.
در این مطالعه محققان ژن هشتم از نوع انسانی بیماری ایکتیوز موسوم به ARCI را شناسایی کردند. محققان علت پوسته پوسته شدن سطح پوست در بدو تولد را در اثر ژن ARCI شرح دادند.
این بیماری در انسان نادر است، اما در بین سگ های شکاری طلایی دو رگه بسیار شایع است.
محققان از تاریخچه تکاملی این حیوان برای شناسایی تغییرات ژنتیکی عامل اختلال پوستی در سگ های طلایی استفاده کردند. یافته جدید جهش در ژن PNPLA1 سگ را مشخص کرد.
زمانی که محققان ژن PNPLA1 را در سگ ها شناسایی کردند، ژن متناظر انسانی را نیز مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد شش فرد مبتلا از دو خانواده دارای جهش ژنی متمایز تحت تأثیر دامنه کاتالیزوری از پروتئین هستند.
آزمایش‌های دیگر شامل بررسی‌های میکروسکوپ الکترونی و تجزیه و تحلیل بیوشیمی به شناسایی نقش دقیق پروتئین کمک کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

باغ پرندگان تهران + تصاویر

وت پارس - سایت تابناک در بخش نگاه شما امروز تصاویری از قسمت های مختلف باغ پرندگان تهران را منتشر کرده است که در این مطلب مشاهده می نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

چرا گربه سانان از آب می ترسند؟

وت پارس-ببر ها و دیگر گربه سانان گرمسیری از آبتنی لذت میبرند و اوقات زیادی را در اب به سر می برند میزان علاقه یا نفرت از آب هم در گربه های خانگی الگویی کلی ندارد.گربه هایی وجود دارند که از آب خوششان می آید و مشکلی با آب ندارند.برای مثال نژادی از گربه خانگی در ترکیه وجود دارد که کاملآ با شنا و آب و ماهیگیری و حتی آبتنی سازگار شده اند و هیچ ترسی از آب ندارند .هرچند همه گربه ها این طور نیستند . گربه هها در طی چند هزار سال گذشته با انتخاب مصنوعی توسط انسان , از گربه های وحشی افتراق یافته اند.انسان ها در این مدت گربه هایی را انتخاب کرده اند که کمتر غرش کنند , کوچکتر باشند , چنگ نزنند و بیشتر شبیه بچه گربه باشند . بدین ترتین پس از چند هزار سال گربه خانگی بالغ ظاهر , صدا و رفتاری مانند بچه گربه وحشی دارد.این ظاهر بچه گربه مانند , گربه ها را در برابر بیماری های عفونی آسیب پذیر میکند.یکی از این بیماری ها , عفونت مجرای گوش و حلق بینی است که به دلیل ساختار بچه گربه مانند جمجمه در گربه های خانگی و کوتاهی فاصله مجرای گوش به حلق , احتمال آن در صورت ورود اب به گوش گربه های خانگی بیشتر است . شاید این موضوع دلیل این باشد که گربه ها به صورت غریزی اغلب از خیس شدن هراس دارند.

 مطالعه ادامه مطلب

سرشماری سالانه گونه های حیات وحش در استان یزد آغاز شد

سرویس محیط زیست وت پارس-به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد،سرشماری سالانه گونه های برجسته حیات وحش (کل و بز، قوچ و میش و غیره) را از منطقه شکارممنوع مرور میبد آغاز شد.
این گزارش می افزاید این سرشماری که با حضور کارشناسان محیط طبیعی، مأمورین اجرایی و تعدادی از همیاران اجرا شد به صورت پیاده روی و در قالب 9 گروه دو نفره انجام گرفت. کلیه مسیرها توسط GPS ثبت و مشاهدات در فرم های مخصوص ثبت شد.
در این سرشماری علاوه بر گروههای کل و بز و قوچ و میش،دو قلاده گرگ و یک قلاده کفتار نیز مشاهده شد. آمار بدست آمده نسبت به سرشماری قبلی حداقل 10 درصد افزایش داشته است .

 مطالعه ادامه مطلب

چرا دلفین ها و نهنگ ها خودکشی میکنند؟

وت پارس-خودکشی نهنگها و دلفینها اصطلاحا حالتی است که این جانوران بدون هیچ علت ظاهری و بی هیچ دلیل مشخصی خود را به کشتن می دهند. به این ترتیب که به هنگام " مد دریا " و بالا آمدن آب به ساحل می آیند و در هنگام " جزردریا " و عقب رفتن آب به دریا باز نمی گردند و در نتیجه بر اثر بیرون ماندن از آب و تبخیر آب بدنشان می میرند.


نخستین مورد ثبت شده از خودکشی و به ساحل آمدن یک نهنگ به سال 1598 میلادی باز می گردد . در آن سال یک نهنگ غول پیکر خود را به سواحل هلند افکند و باعث شگفتی و البته مطالعه دانشمندان اروپایی نسبت به این موضوع شد . از آن زمان به بعد و با گسترش اکتشافات جغرافیایی و نیز مستعمره نشینهای اروپایی - بخصوص در آمریکا و استرالیا - بتدریج گزارشهای بیشتری درباره ماندن دلفینها و نهنگها در سواحل مختلف به دست دانشمندان رسید . اما برای نخستین بار در سال 1928 بود که جانورشناسان متوجه شدند گروه زیادی از نهنگهای کوچک در سواحل آفریقای جنوبی خود را اینبار بطور دسته جمعی به ساحل انداخته اند. تنی چند از جانورشناسان اروپایی با همکاری مردم محلی تعدادی از آنها را به قصد نجاتشان به آب انداختند اما با تعجب متوجه شدند که این نهنگها بی آنکه کوچکترین نشانه ای از بیماری یا کسالت داشته باشند حاضر نیستند به عمق دریا بازگردند و دوباره خود را به ساحل می رسانند . به همین دلیل این پدیده نوعی مرگ آگاهانه و خودکشی دسته جمعی نهنگها تلقی شد و معروف به خودکشی گشت .
هنوز هیچ پاسخ دقیق و ثابت شده علمی برای ماندن نهنگها و دلفینها در ساحل و بی رغبتی شان به بازگشت به دریا و در واقع میل آنها به مرگ ارائه نشده است . همه نظریاتی که در این زمینه بیان می شوند در حد همان نظریه باقی مانده اند .
1- اولین و مهمترین نظریه در این زمینه می گوید : از آنجایی که این پستانداران دریایی جهت خود را با فرستادن امواجی صوتی و سپس دریافت انعکاس آن پیدا می کنند ، گاهی بر اثر خطای فردی و یا اشتباه رهبر گروهشان و با پیروی جمعی از او ندانسته وارد آبهای کم عمق می شوند و سپس راه بازگشت به آبهای ژرف و عمیق را گم می کنند . معتقدین این نظریه می گویند بهترین واکنش انسانی در این حالت آن است که بدن نهنگها و دلفینها را خیس نگه داریم و در اولین فرصت ممکن آنها را به نقاط عمیقتر دریا برده و رها کنیم . اما در مقابل گروهی هستند که این فرضیه را رد می کنند و می گویند که اولا بسیاری از نهنگهای کوچک و دلفینها به راحتی می توانند در همان آبهای کم عمقی که میانش مانده اند به اعماق دریا بازگردند و نیازی به کمک کسی ندارند ، ثانیا تجربه نشان داده است که این پستانداران اگر بزور هم به آبهای عمیق برده شوند دوباره به ساحل باز می گردند تا بمیرند و آنهایی نیز که بر نمی گردند نیز احتمالا به نقطه دیگری رفته اند تا خود را به ساحل بیفکنند.
2-دومین نظریه در این زمینه این است که نهنگها و دلفینهای مسن و پیر گاهی به دلیل احساس کاهش یا کمبود واقعی منابع غذایی شان توانایی رقابت با همنوعان جوان خود و تغذیه مناسب را ندارند. درنتیجه ترجیح می دهند بمیرند تا جوانترهای گروه باقی بمانند و به همین خاطر خود را به ساحل می اندازند . اما مخالفین این نظریه می گویند در میان آنهاییکه خود را به ساحل انداخته اند تعداد جوانها نیز کم نبوده است وانگهی در برخی مناطقی که ماهی های فراوان وجود دارند - مانند جنوب استرالیا - نیز خودکشی دلفین ها به کرات دیده می شود.
3-نظریه سوم ابتلای نهنگها و دلفینها به بیماری های داخلی و ویروسی است . معتقدین این نظریه می گویند گاه بسیاری از نهنگها و دلفینها بنا به دلایل مختلف - و از جمله تغذیه از گله هایی از ماهیان بیمار - دچار انواع بیماری های کشنده و فلج کننده و یا دردناک داخلی می شوند و ادامه زندگی از آنها سلب می شود و دیگر نای حرکت کردن و توان بازگشت به یک زندگی عادی در دریا را ندارند. به همین دلیل خود را به ساحل می افکنند و می میرند . این گروه از کارشناسان وجود برخی بیماری های عفونی داخلی یا ویروسی در بدن ماهی سانان مرده را موید نظر خود می دانند . اما مخالفین این نظریه می گویند که اولا بیماری های یافت شده در بدن نهنگها و دلفینهای مرده در حد کشنده ای نبوده اند وانگهی تقریبا اندام همه موجودات زنده همواره میزبان انواع خفیفی از بیماری های مختلف هستند . به علاوه کالبد شکافی ها نشان می دهند که در بسیاری از موارد این پستانداران در سلامت کامل خود را به ساحل انداخته اند
نظریات دیگری نیز از جمله آلودگی آب دریاها و یا تردد کشتی های بزرگ و یا سمی شدن طبیعی آب دریاها برای توجیه پدیده "خودکشی" نهنگها و دلفینها ارائه شده اند . اما همانگونه که گفته شد هیچکدامشان به مرحله اثبات علمی نرسیده اند.
خودکشی دلفینهای خلیج فارس نیز از این قاعده مستثنی نیست و کسی نمی تواند علت مرگ جمعی آنها را مشخص کند جز آنکه ابتدا مشخص شود که آنها نه زنده بلکه مرده به ساحل رسیده اند.

 مطالعه ادامه مطلب

شکارچیان متخلف در استان اصفهان دستگیر شدند.

سرویس محیط زیست وت پارس-به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ، محیط بانان شهرستان کهیاز درمنطقه حفاظت شده این شهرستان موفق به دستگیری یک گروه متخلف شکار شده و از متخلفین ، دو قبضه اسلحه تک لول و تعداد 7قطعه کبک کشف و ضبط شد و پرونده متخلفین جهت رسیدگی به مراجع قضایی معرفی شدند.


گفتنی است منطقه حفاظت شده کهیاز با وسعت 92 هزار هکتار در شهرستاناردستان واقع شده است. این منطقه متشکل از کوه ها، دشت ها و تپه ماهورهای مختلف وزیستگاه گونه های مختلف جانوری و گیاهی می باشد. کهیاز در سال 1387 به عنوان منطقهشکار ممنوع معرفی و سپس در سال 1389 به عنوان منطقه حفاظت شده ارتقاء سطحیافت.

 مطالعه ادامه مطلب

افزایش جریمه تخریب زیستگاه های مرجانی

سرویس محیط زیست سایت وت پارس-افزایش جریمه تخریب زیستگاه های مرجانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با بیان اهمیت زیستگاههای مرجانی از لحاظ زیست محیطی و ارزش بسیار بالای اکولوژیکی آنها ، گفت: قوانین سخت گیرانه تر در جهت جلوگیری از برداشت بی رویه و تخریب زیستگاههای مرجانی اعمال می شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): مجید وفادار مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اعلام اینکه مطابق قانون شکار و صید مصوبه شورایعالی حفاظت محیط زیست ، بهای هرکیلو مرجان از لحاظ مطالبه ضرر و زیان از یک میلیون ریال به 10 میلیون ریال افزایش یافت، گفت: این افزایش بها بدلیل اهمیت فراوان زیستگاههای مرجانی از لحاظ زیست محیطی و ارزش بسیار بالای اکولوژیکی آنها و همچنین به دلیل اعمال قوانین سخت گیرانه تر در جهت جلوگیری از برداشت بی رویه و تخریب آنها است.
وی ادامه داد : آبسنگهای مرجانی زیستگاه جوامع گیاهی و جانوری متعدد و یکی از بارورترین اکوسیستمهای دریایی جهان و جزء اکوسیستم آبهای کم عمق مناطق گرمسیری محسوب می شوند و پس از جنگلهای همیشه سبز بارانی دومین بیوم غنی جهان محسوب و از تنوع زیستی بالایی برخوردارند .
مجید وفادار، جوامع مرجانی یکی از پرتولیدترین اکوسیستمهای دریایی عنوان کرد و گفت: این اکوسیستم نقش مهمی در پایداری حیات دریاها داشته و در حفاظت از فرسایش و تخریب سواحل ، استفاده های توریستی و تفرجی و تامین غذا و دارو به جوامع انسانی خدمات می رسانند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اعلام اینکه تا کنون 10 در صد مرجانهای جهان بطورکامل تخریب ،30 در صد در معرض تهدید و تخریب شدید بوده است، اظهار داشت: پیش بینی می شود با ادامه روند فعلی تا سال 2050 نیز 60 درصد کل آبسنگهای مرجانی جهان کاملاً تخریب می شود .

مجید وفادار با اشاره به اینکه آبسنگهای مرجانی در خلیج فارس و دریای عمان در مجاورت سواحل و در اطراف جزایرکشورهای بحرین- ایران – کویت – عمان - قطر- عربستان سعودی و امارات متحده عربی یافت می شود،‌گفت: جزایر ابوموسی- تنب بزرگ و کوچک- فارور- بنی فارور- کیش- قشم- هنگام- شیدور- سیری- لارک – هرمز- لاوان و هندورابی از مهم ترین مناطق تحت پوشش تپه های مرجانی استان هرمزگان هستند .

 مطالعه ادامه مطلب

ضوابط خوداظهاری در پایش آلودگی‌های محیط زیست ابلاغ شد

سرویس محیطزسیت سایت وت پارس-ضوابط خوداظهاری در پایش آلودگی‌های محیط زیست ابلاغ شد قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ ضوابط خوداظهاری در پایش آلودگی‌های محیط زیست و شیوه نامه‌های آزمایشگاه‌های معتمد خبر داد .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام):علی محمد شاعری با اشاره به اجرای ماده 192 قانون برنامه پنجم توسعه برای نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی زیست محیطی، گفت: بر اساس این قانون واحدهای مشمول ملزم به نصب و راه اندازی سامانه پایش لحظه ای و ارائه نتایج نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی زیست محیطی در چهارچوب خوداظهاری به سازمان حفاظت محیط زیست هستند.
وی از ابلاغ نسخه ویرایش شده «ضوابط خوداظهاری در پایش آلودگی‌های زیست محیطی و شیوه نامه‌های آزمایشگاه‌های معتمد خبر داد و گفت: از تاریخ ابلاغ شیوه نامه جدید لازم الاجرا و شیوه نامه قبلی منسوخ می شود.
قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: نسخه جدید ضوابط خوداظهاری در پایش آلودگی‌های زیست محیطی و شیوه نامه‌های آزمایشگاه‌های معتمد در سایت سازمان حفاظت محیط زیست قابل دسترسی است.

 مطالعه ادامه مطلب