تنها بخشی از خدمات مربوط به صدور پروانه های شکار به «کانون شکار» واگذار شده است

سرویس محیط زیست سایت وت پارس- تنها بخشی از خدمات مربوط به صدور پروانه های شکار به «کانون شکار» واگذار شد معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صدور مجوزهای شکار به «کانون شکار و تیراندازی» واگذار نشده است و این کانون تنها بخشی از خدمات مربوط به صدور پروانه های شکار را ارائه خواهد داد. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) به نقل از سبزپرس ،محمد نوری امیری گفت: تصمیم‌گیری درباره صدور پروانه‌های شکار هنوز در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست است اما بخشی از پروسه دریافت دفترچه شکار و انجام خدمات الکترونیک برای درخواست مجوز شکار برون سپاری شده است که کانون شکار، اولین نهاد بخش خصوصی است که این خدمات را در یکی از استان‌ها ارائه خواهد داد. او تصریح کرد: هم‌اکنون در دولت بسیاری از خدمات ازجمله خدمات درخواست گذرنامه، تعویض گواهینامه و امور این چنینی به دفاتر پلیس + 10 واگذار شده و این دفاتر تنها به صورت یک واسطه بین مردم متقاضی و دستگاه مربوطه عمل می‌کنند. کانون شکار نیز در اینجا، تنها یک واسطه بین سازمان حفاظت محیط زیست و مردم برای اموری مانند ارائه خدمات صدور دفترچه شکار و موارد این چنینی است. نوری امیری خاطر نشان کرد: سازمان در نامه‌ای، 11 بند از خدماتی که کانون مجاز به ارائه است را ابلاغ کرده که طبق این نامه، ارائه خدمات بدون ایجاد حق انحصار باید باشد و سازمان به صورت سالانه عملکرد کانون را ارزیابی خواهد کرد. 

بر اساس نامه شماره 13805/92 به تاریخ 25 تیرماه 92، «ارائه خدمات برای صدور دفترچه های شناسایی شکارچیان با اولویت به کارگیری خدمات پستی و الکترونیکی»، «ارائه خدمات برای صدور انواع پروانه‌های شکار و صید»، «ارائه خدمات مربوط به صدور مجوزهای دفع حیوانات زیانکار»، «ارائه خدمات آموزش محیط زیستی در خوزه شکار و صید (آموزش شکارچیان)»، «آموزش همیاران محیط زیست»، «انجام خدمات تیراندازی و شکار مجازی»، «پرورش و تکثیر پستانداران وحشی»، «پرورش و تکثیر پرندگان وحشی»، «ارائه خدمات برای صدور مجوزهای بازدید از مناطق تحت مدیریت سازمان»، «ایجاد و مدیریت مرکز نگهداری حیات وحش» و «برگزاری برنامه‌های آموزشی و تفریحی و مسابقات داخلی و بین‌المللی» بندهای یازده گانه خدماتی هستند که کانون شکار و تیراندازی مجاز به ارائه آنها است. 

بر اساس این نامه، کانون شکار و تیراندازی تنها مجاز به راه‌اندازی دفتر ارائه خدمات در یک استان است که مجوزهای این دفتر نیز از طریق مراجع استانی صادر خواهد شد. همچنین طبق مفاد نامه، واگذاری این امور به کانون شکار و تیراندازی، پنج ساله خواهد بود و انجام هر یک از این خدمات، تنها پس از صدور دستورالعمل‌های مرتبط از سوی دفاتر تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست امکان پذیر خواهد بود. نوری امیری تاکید کرد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی، تعامل با بخش خصوصی و برون سپاری بخشی از وظایف، تکلیفی قانونی است که تعامل با کانون شکار و تیراندازی و راه‌اندازی یک دفتر به صورت پایلوت اولین گام است. از این طریق ما قادر خواهیم بود تا گپ‌های قانونی موجود در این حوزه را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

گزارش روزنامه خراسان از شرایط حیوانات خانگی و بازار و لیست قیمت های آنها/ این مقاله تند است یا واقعیت؟

وت پارس - جوجه رنگي‌هاي کوچولوي خوشگل را يادتان مي‌آيد؟ همان‌ها که امکان ندارد محض کنجکاوي و شيطنت بچه‌گانه هم که شده، هر کدام‌مان حداقل يک‌بار نگرفته باشيم و بزرگ نکرده باشيم. بعد از آن هم در کتاب دوم ابتدايي‌مان درس «حسنک کجايي» همين حس خوب را براي‌مان زنده کرد؛ حسنک پسر مهرباني بود که حيوانات او را دوست داشتند و اگر دير مي‌کرد، صدايش مي‌زدند.

هر چند وقتي بزرگ‌تر شديم ديگر مثل قبل دنبال جوجه خريدن نبوديم و دنياي مدرن ما و آپارتمان‌هاي کوچک‌مان انگار اجازه نمي‌داد به مهرباني حسنک کودکي‌هايمان باشيم ...

اما اين قانون، مثل هميشه استثناهايي هم دارد؛ شايد براي شما هم عجيب باشد که چطور يک نفر در خانه‌اش يک مار نگهداري مي‌کند! يک کلينيک دامپزشکي، مي‌توانست اولين و شايد تنها سر نخ ما براي رسيدن به آدم‌هايي باشد که داخل خانه‌هايشان اين حيوانات عجيب و غريب را نگه مي‌داشتند!

دکتر مهدوي و اجرتي دانش‌آموختگان رشته دامپزشکي و متولي يکي از کلينيک‌هاي حيوانات خانگي هستند؛ کلينيکي که از شست‌وشو و آرايش مو و سوهان زدن ناخن حيوانات داخل آن انجام مي‌شود تا واکسيناسيون دوره‌اي و عمل جراحي و سونوگرافي و راديولوژي از حيوانات مجروح و مصدوم. در ادامه گزارش روزنامه خراسان در مورد این موضوع را می خوانید.«ايگوانا»؛ دايناسور تنها!

اولين سوژه ما ايگواناي خانم م. بود؛ جواني که دانش‌آموخته حسابداري است و هنوز افسوس روزي را مي‌خورد که دام‌پزشکي را به عنوان رشته تحصيلي‌اش انتخاب نکرده است.

«ايگوانا» حيوان کميابي است و هرکسي به عنوان حيوان خانگي دنبال آن نمي‌رود؛ از آخرين بازمانده‌هاي دايناسورهاست اما خيلي مودب‌تر و بامعرفت‌تر! در تمام طول صحبت‌مان با آن جثه 40سانتيمتري‌اش، روي دست و شانه صاحبش مدام بالا و پايين مي‌رفت و زبان مار مانندش را بيرون مي‌آورد! اين ايگوانا 4 ساله است و خانم م. آن را از تهران به قيمت 200هزار تومان خريده است.

 مطالعه ادامه مطلب

پرداخت تسهیلات به فعالان صنعت زنبورعسل آسان شد

وت پارس - برای تسهیل و تسریع دسترسی زنبورداران به منابع مالی، تسهیلات بر اساس پشتوانه مالی و اعتباری آن با پرداخت چک و سفته انجام می‌شود و دیگر نیازی به وثیقه بانکی نیست.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور با معرفی صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور به‌عنوان یک صندوق ملی با گستره فعالیت در کل کشور، گفت: این صندوق در حال حاضر بیش از 120 تعاونی و اتحادیه زنبورداری را در قالب سهامدار تحت پوشش دارد و مقدمات لازم را برای تحت پوشش قرار گرفتن سایر تعاونی‌ها و اتحادیه‌های زنبورداری کشور فراهم آورده است.

بهروز بانکی‌پور با حضور در ساختمان خبرگزاری ایانا ضمن بازدید از این مجموعه سرمایه صندوق را در حال حاضر 35 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: فرایندهای لازم برای افزایش سرمایه صندوق تا 55 میلیارد صورت گرفته و چشم‌انداز افزایش سرمایه میان مدت صندوق نیز دستیابی به سرمایه 350 میلیارد ریال است.

وی ویژگی شاخص و منحصر به فرد این صندوق را در تحت پوشش قراردادن تمام زنجیره صنعت زنبورداری دانست و خاطرنشان کرد: در همین راستا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، تمام تشکل‌های فعال در زنجیره تأمین این صنعت برای عضویت در این صندوق شناسایی شده که بیش از 400 شخص حقوقی است.

بانکی‌پور ادامه داد: کارکرد صندوق به‌عنوان یک مؤسسه مالی و اعتباری، خدمات مالی و اعتباری است، اما با این تفاوت که نهادی است توسعه‌ای و نه تجاری. لذا برنامه‌های خود را با همین رویکرد دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: مهمترین برنامه‌های صندوق، تأمین نقدینگی مورد نیاز تعاونی‌ها و اتحادیه‌های زنبورداری با سهل‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن، حمایت و پشتیبانی مالی و اعتباری از فعالیت‌ها و طرح‌های مهم و اثربخش برای کل زنجیره صنعت زنبورداری، تلاش برای تجهیز منابع صندوق، و بالفعل کردن ظرفیت‌های قانونی پیش‌بینی شده برای صندوق است.

عسل تغذیه‌ای مهمترین مشکل صنعت زنبور عسل

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور یادآور شد: مهمترین مشکل و چالش صنعت زنبورداری موضوع بازار است، به‌طوری که در صورت عدم توجه به این موضوع باعث خداحافظی با تولید عسل و سایر فرآورده‌های طبیعی این صنعت می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

عرضه آبزیان شناسنامه دار از 16 شهریرورماه

وت پارس - پس از عرضه موفق میگوی شناسنامه‌دار، قزل‌آلا نیز از 16 شهریورماه در نمایشگاه محصولات سالم و ارگانیک برای نخستین‌بار عرضه می‌شود.

 

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار شیلات ایران با اعلام این مطلب گفت: در راستای عرضه محصولات سالم و بهداشتی، این سازمان شناسنامه‌دار کردن آبزیان را در دستور کار قرار داد و محصول میگو در حال حاضر بدین صورت عرضه می‌شود.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: ماهی قزل‌آلا نیز برای نخستین‌بار به‌صورت شناسنامه‌دار عرضه خواهد شد و شناسنامه‌دار کردن ماهی جنوب و ماهیان گرمابی نیز به‌صورت پایلوت در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: عرضه انبوه ماهیان گرمابی شناسنامه‌دار از مهرماه عملیاتی می‌شود و برای ماهیان جنوب نیز نیازمند مقدماتی خاص است که در حال انجام است.

گلشاهی ادامه داد: از آنجا که ماهیان تن مبداء و مقصد مشخصی دارند، شناسنامه‌دار کردن آنها به سرعت انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مرحله اول محموله‌هایی که به بازار بعثت تهران می‌رسند، دارای کدی 22 رقمی هستند که دارای کد شناسایی بوده و از محل مزرعه در بسته‌بندی‌های مشخصی عرضه می‌شوند.

این مقام مسئول یادآور شد: در مرحله دوم بسته‌بندی در داخل جعبه‌های مخصوص انجام می‌شود و برچسب توزیع‌کننده بر روی آنها درج خواهد شد.

گلشاهی تأکید کرد: ماهیان قزل‌آلا در بسته‌بندی‌های پنج تا 30 کیلوگرمی از مزرعه بسته‌بندی می‌شوند و برای میگو نیز جعبه‌های یونولیتی در نظر گرفته شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

خودکفایی گوشت با افزایش ۱۰درصدی وزن لاشه

وت پارس - علی ایرانپور درواکنش به این مطلب که با توجه به اینکه قیمت گوشت درداخل با کشورهای همسایه تفاوت چشمگیری دارد به همین جهت دامدارن به قاچاق دام زنده ازمرزها می پردازند،گفت: با توجه به اینکه سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور حدود یک میلیون و 200 هزار تن است، میزان تولید سالیانه این ماده پروتئینی  حدود 900 تا 950 هزار تن برآورد شده که ازاین میزان حداقل 250 هزار تن کسری محاسبه شده است که وزارت صنعت و معدن وتجارت دولت دهم برای جبران این کسری بالغ بر 70 درصد به واردات گوشت قرمز از کشورهایی چون برزیل پرداخت.

ظرفیت تولید گوشت قرمزمطلوب است

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه کشوردرتولید گوشت قرمز ازظرفیت بسیارمطلوبی برخوردار است، تصریح کرد: مسئولان دولتی نیز می توانند با برنامه ریزی دقیق و کوتاه مدت کشوررا در تولید گوشت قرمزبه خود کفایی کامل برسانند به طوری که هیچ گونه واردات گوشتی به کشورصورت نگیرد.

این نماینده مردم درمجلس نهم، تکمیل ظرفیت خالی دامداری ها را یکی از راهکارهای مؤثر در خودکفایی تولید گوشت قرمز دانست و اظهار داشت:متأسفانه در حال حاضر حدود 30 درصد از ظرفیت دامداری ها خالی و غیر فعال است که به طور حتم اگر برنامه ریزی صحیحی از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت گیرد منجر به خودکفایی در تولید گوشت قرمز می شود.

قطع وابستگی به واردات درگرو افزایش 10 درصدی وزن لاشه ها

ایرانپور،با تأکید بر اینکه افزایش 10 درصدی وزن لاشه ها موجب خودکفایی تولید گوشت قرمز می شود، افزود: اگر 10 درصد از وزن لاشه ها را افزایش دهیم منجربه قطع وابستگی کشوربه واردات گوشت قرمزمی شود.

نرخ گوشت در ترکیه 2 برابر نرخ گوشت ایران است

وی، با اشاره به یکی از راه کارهایی که منجر به خودکفایی کشوردرتولید گوشت قرمزنیزمی شود، تصریح کرد: متأسفانه به علت افزایش ناگهانی قیمت ارز و دلار درسال گذشته قیمت گوشت بین داخل و خارج از کشور افزایش شدید قیمتی پیدا کرد به طوری که قیمت گوشت درکشور ترکیه نیز 2 برابر قیمت گوشت به فروش رسیده درداخل شد.

نماینده مردم مبارکه درمجلس، ادامه داد: قاچاقچیان و دلالان نیز ازاین تفاوت چشمگیر قیمتی نیز سوء استفاده کرده وبه قاچاق دام زنده ازمرزهای کشور پرداختند و از این راه توانستند درآمد و سود خوبی نیزکسب کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

تصاوير شگفت انگيز از توله پاندا

 وت پارس-اين توله پاندا در باغ وحشي در واشنگتن دي سي متولد شده است که تحت مراقبت شديد قرار گرفته است زيرا که پاندا غول پيکر دوقلو باردار بوده و يکي از توله ها در شکم مادر مرده و تنها يک توله به دنيا آمده است که وزن اين توله 137 گرم است، دامپزشک باغ وحش اعلام کرده که ضربان قلب توله نرمال است ولي بايد تحت مراقبت باشد .

 

 مطالعه ادامه مطلب

سازمان بهداشت جهانی خبر داد؛آلودگی رودخانه ویرجینیا در مرز هشدار قرار گرفت

 فعالیت های صنعتی و اکتشافات معدنی به افزایش عناصر آلاینده در طول مسیر و اطراف رودخانه ویرجینیا به هشدار سازمانهای محیط زیستی را منجر شد.

 آب رودخانه ویرجینیا در معرض هشدار قرار گرفت.محققان برای تشخیص آلودگی های زیست محیطی به سنجش سه عنصر گوگرد، کربن و استرانسیم پرداخته که با آزمایشهای به عمل آمده هر سه عنصر  در این مناطق افزایش داشته اند. پژوهشگران افزایش فعالیت های صنعتی اطراف این رودخانه و ورود آلاینده های فعالیت های معدن زغال سنگ را به عنوان عامل موثر بیان می کنند. ردیابی آلودگی های زیست محیطی با توجه به سنجش و اندازه گیری این سه عنصر به محل معدن رسیده که صحت این موضوع را برای تمامی افراد مسجل کرده است. زیست شناسان با ارائه مدارک خود خواستار توقف فعالیت های این معدن در ایالت ویرجینیا شدند.

 مطالعه ادامه مطلب

رئيس انجمن داروسازان: كمبود دارو از 300 قلم به 50 قلم رسيد

 وت پارس-با سعي و تلاش مسئولين در اوج كمبود دارو، سيصد قلم دارو به پنجاه قلم رسيده است.مژدهي آذر، رئيس انجمن داروسازان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به مشكلاتي كه در زمينه دارويي وجود داشته با سعي و تلاش مسئولين مربوطه اين كمبودها به حداقل خواهد رسيد.

وي خاطرنشان كرد: كمبود سيصد قلم دارو در اوج كمبودها به پنجاه قلم دارو رسيده است.مژدهي آذر توضيح داد و گفت: پيش بيني مي‌كنيم كه در دو تا سه ماه ‌آينده مسائل و مشكلات دارو با تدابيري كه اتخاذ شده است رفع خواهد شد.وي افزود: در حال حاضر قيمت هاي دارويي قيمت واقعي هستند و ارز مبادله اي توازن دارد و قيمت داروها واقعي هستند.وي گفت: با توجه به اينكه يارانه دارو برداشته شده قيمت داروها چه بازار مبادله اي و چه ارز مرجع قيمت واقعي پيدا كرده است

 مطالعه ادامه مطلب

نخستین کروکودیل‌های ایرانی سه ماه دیگر به دنیا می‌آیند

وت پارس-اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور از آغاز تکثیر این خزنده نیمه آبزی خبر داد و گفت: مرحله تخم‌گذاری کروکودیل‌های وارداتی آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود، اولین کروکودیل‌های ایرانی تا سه ماه دیگر متولد شوند.مژگان روستایی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: با توجه به این که عملیات ساختمانی اولین مزرعه پرورش کروکودیل در کشور که از حدود دو سال نیم گذشته آغاز شده بود به پایان رسید و کروکودیل‌های مولد وارداتی به مرحله‌ تخم‌گذاری رسیدند، اولین‌ کروکودیل‌های ایرانی پرورشی تا اوایل زمستان به دنیا می‌آیند. 

 وی خاطرنشان کرد: کروکودیل‌های مولد و پیش مولد از کشورهای مالزی و تایلند به کشور وارد و از سوی سازمان دامپزشکی تایید شد که اکنون در مرحله تخم‌گذاری حدود 40 تخم کروکودیل تولید شده‌اند. اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور با بیان اینکه همه تخم‌های کروکودیل به دنیا نمی‌آیند، گفت: حدود سه تا چهار سال طول می‌کشد که هر بچه کروکودیل به سن کشتار برسد و پس از کشتار نیز باید بازاریابی مناسبی در این زمینه صورت گیرد. روستایی با بیان اینکه کروکودیل درآمدزایی بالایی دارد، افزود: گرچه از ابتدای آغاز این کار هم می‌دانستیم که پرورش کروکودیل دیر بازده است و تا کنون درآمدزایی چندانی نداشته‌ایم اما اگر از همان سال‌های اول بچه کرکودیل وارد می‌کردیم تا پایان امسال می‌توانستیم پوست تولید کنیم. 

وی ادامه داد: پوست کروکودیل هم در داخل کشور مشتری دارد و هم خارج از کشور؛ کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی مشتری پوست کروکودیل هستند اما خودمان هنوز آمادگی نداریم. 

اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور با اشاره به راه‌اندازی پارک کروگودیل در جزیره هنگام قشم اظهارکرد: بازدید از مزارع پرورش کروکودیل همیشه یکی از دیدنی‌های کشورهای گردشگرپذیر بوده است و این موضوع در نقشه‌های گردشگری این کشورها وجود دارد چون حیوان خاصی است و مردم علاقه زیادی به تماشای آن دارند. روستایی گفت: با راه‌اندازی این پارک و از محل درآمدهای حاصل از گردشگران ایرانی و خارجی که عمدتا از اسفند تا فروردین ماه به دیدن مزارع پرورش کروکودیل در قشم می‌آیند، هزینه‌های لازم برای اجرای طرح پرورش کروکودیل تامین شده است. تکثیر و پرورش کروکودیل پرسودترین صنعت در گروه آبزیان به شمار می‌رود و برخلاف ظاهری وحشتناک و بی‌خاصیت از تمام اعضای بدن این حیوان استفاده اقتصادی و پزشکی صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که گوشت این حیوان یکی از مقوی‌ترین گوشت‌های سفید در دنیا محسوب می‌شود؛ به ویژه در طب سنتی چین کاربرد بالایی برای درمان کمردردهای مزمن و دردهای مفاصل دارد. همچنین عصاره گوشت کروکودیل برای درمان بیماری آسم و آنتی‌بیوتیک خون آن (کروکودیلین) کاهش دهنده بسیاری از سموم شیمیایی، خنثی کننده ویروس HIV، کیسه مثانه و دستگاه تناسلی نر آن به عنوان دارو نیز استفاده می‌شود. همچنین از دندان و استخوان این خزنده نیمه آبزی برای تولید داروهای ضد سرطان و پوست آن (کروکودیلوز) نیز به عنوان کالای تجاری و مرغوب‌ترین پوست به علت ظرافت و نسوز بودن خرید و فروش می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

بهره‌برداری از شش پروژه پرورش ماهیان سردآبی

 وت پارس-به مناسبت هفته گرامیداشت دولت شش پروژه پرورش ماهیان سردآبی در استان چهارمحال و بختیاری به بهره برداری می رسد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این پروژه‌ها در شهرستان‌های لردگان، کوهرنگ، اردل و کیار بوده که با کل اعتباری برابر با 8250 میلیون ریال و اشتغال زایی 24 نفر به طور مستقیم با 165 تن افزایش ظرفیت تولیدات آبزی پروری استان در ابتدای شهریور ماه سال جاری در مدار تولید قرار می گیرند.

 مطالعه ادامه مطلب