پایان رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه‌های مازندران

 وت پارس-مدیر کل شیلات مازندران گفت: رهاسازی قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه‌های مستعد استان به اتمام رسیده است.حسن حبیب نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه مازندران، خاطرنشان کرد: ماهی سفید یکی از گونه‌های با ارزش دریای خزر است که حدود 85 درصد از میزان صید در تعاونی‌های صیادی مازندران را به خود اختصاص داده است.وت پارس شما را به مطالعه ی خبر در ادامه ی مطلب دعوت می کند

وی ادامه داد: مازندران به دلیل دارا بودن خطوط سواحل طولانی دارای فرصت‌های مناسب جهت توسعه آبزی پروری است. مدیر کل شیلات مازندران تصریح کرد: با کاهش شدید تکثیر طبیعی ماهیان در نتیجه دخالت‌های انسان، آلودگی های شدید زیست محیطی، از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی و صید بی رویه، سازمان شیلات ایران به منظور بهره برداری مسئولانه، حفظ ذخایر و توسعه پایدار منابع آبزی هر ساله متعهد به تکثیر و رها سازی گونه‌های ارزشمند بچه ماهی در منابع آبی کشور است. حبیب نژاد یادآور شد: از آغاز طرح رها سازی بچه ماهی سفید در 20 رودخانه مستعد مازندران، تعداد 64 میلیون و 949 هزار و 220 قطعه بچه ماهی سفید در سال جاری توسط مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری رها سازی شده است. 

وی خاطرنشان کرد: رها سازی بچه ماهی سفید توسط این مرکز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 44 درصد افزایش داشته است. مدیر کل شیلات مازندران عنوان کرد: با رها سازی 65 میلیون قطعه بچه ماهی انتظار می‌رود با توجه به ضریب بازگشت شیلات، 7 میلیون و 800 هزار قطعه ماهی سفید توسط صیادان، صید و وارد بازار مصرف شود.

 مطالعه ادامه مطلب

تامین خوراک طیور و جلوگیری از صادرات آن

 وت پارس-مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی گفت: چرا با وجود کمبود خوراک طیور که باعث افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار شده است، برخی با رانت‌های خود آن را به کشورهای همسایه صادر می‌کنند؟

حسین مقدم‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: هر کیلوگرم گوشت مرغ در ماه مبارک رمضان حدود 5600 تومان بود اما در حال حاضر به دلیل کمبود نهاده‌های تولید در بازار به 6400 تومان رسیده است.وت پارس شما را به مطالعه ی خبر در ادامه ی مطلب دعوت میکند

 

وی افزود: در حال حاضر مرغداری‌های کشور هیچ مشکلی از نظر شرایط تولید و جوجه یک روزه ندارند اما خوراک طیور معضل اصلی آن‌هاست چرا که در بازار با کمبود آن مواجه هستیم. 

به گفته مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی با توجه به اینکه خوراک طیور استان‌هایی مانند خراسان جنوبی از مرزهای جنوبی تامین‌ می‌شود، تفاوت قیمت آن و برخی‌ رانت‌های موجود باعث صادرات آن به کشورهای همسایه شده است. 

مقدم‌نیا ادامه داد: علیرغم دستور معاون اول رییس جمهوری برای تخصیص ارز مورد نیاز به واردات نهاده‌های تولید و دستور وزیر جهاد کشاورزی برای تامین کود، سم و نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان هنوز مشکل مرغداران در تامین خوراک طیور حل نشده است. 

وی گفت: در حال حاضر برخی از شرکت‌های وارداتی نهاده‌های مورد نیاز خود را وارد کرده‌اند اما بانک مرکزی همچنان آن‌ها را بلاتکلیف گذاشته و مکانیسم اجرایی واردات خوراک طیور مشخص نیست. مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی اظهار کرد: به دلیل کمبود خوراک طیور در بازار قیمت این نهاده‌ها همچنان بالا است به گونه‌ای که درحال حاضر ذرت کیلویی 870 و سویا کیلویی 1300 تومان در بندر به مرغداران تحویل داده می‌شود که البته هزینه 80 تومانی حمل و نقل آن از بندر تا مراکز استان را نیز باید در نظر گرفت. مقدم نیا تاکید کرد: با توجه به این‌که کمبود نهاده برای صنعت مرغداری مشکل ساز شده و مرغداران را کلافه کرده است ضروری است دولت هر چه سریع‌تر حل این مشکل تولیدکنندگان را در دستور کار قرار دهد.

 مطالعه ادامه مطلب

مصرف زیاد گوشت قرمز یک عامل ابتلا به آلزایمر

وت پارس-نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف زیاد گوشت قرمز می تواند عامل ابتلا به آلزایمر باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دریافتند که تجمع آهن که در گوشت قرمز به وفور یافت می شود می تواند موجب آسیب اکسیدان شود که مغز نسبت به آن بسیار آسیب پذیر است.محققان اظهار داشتند که این امر به نوبه خود می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.جورج بارتزوکیس از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس اظهار داشت که تحقیقات بیشتر نشان می دهد این بیماری براثر یک یا دو پروتئین که یکی تائو و دیگر بتا آمیلوئید نامیده می شود، ایجاد شده است.

اثر دانشمندان می گویند که وقتی ما پیر می شویم این پروتئینها یا سیگنال دهی بین عصبها را مختل کرده و یا آنها را از بین می برد.وی و همکارانش مناطق مغزی هیپوکامپ که به سرعت در اثر این بیماری صدمه می بیند و تالاموس که تا آخرین مراحل صدمه نمی بیند را بررسی کردند. آنها با استفاده از تکنیکهای تصویربرداری از مغز دریافتند که افزایش آهن در هیپوکامپ به صدمه بافتی در این منطقه مرتبط است اما افزایش آهن در تالاموس مشاهده نشد.

بارتزوکیس گفت که اکثر تحقیقات روی تجمع پروتئینهای تائو و بتاآمیلوئید متمرکز شده که موجب شکل گیری پلاکهای مرتبط با بیماری محسوب می شود.اما وی معتقد است که این مسئله بیشتر به تخریب پروتئین میلین مرتبط است، میلین بافت چربی است که موجب می شود سیگنال های عصبی در امتداد فیبرهایی ارسال شود. تخریب این بافت چرب ارتباطات را مختل کرده و موجب تراکم پلاکها می شود.محققان به این نتیجه رسیدند که سطح آهن در افرادی که دچار آلزایمر هستند در مغزشان قابل توجه است، اما اندازه گیری میزان آهن در بافت آسیب دیده کار دشواری است.

فناوری ام آر آی استفاده شده در این تحقیق به ما این امکان را می دهد که مشخص کنیم افزایش آهن با صدمه بافت ارتباط دارد.تجمع آهن در مغز تحت تأثیر تغییر فاکتورهای زیست محیطی چون میزان مصرف گوشت قرمز و مکملهای غذایی آهنی رخ می دهد که زنان استفاده می کنند.ییماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می ‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولا بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می ‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌ های اخیر محدود می‌ شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌ بینند.

 مطالعه ادامه مطلب

مشاهده یک موجود اسرارآمیز شبیه اژدها در سواحل اسپانیا

 وت پارس-برخی تصاویر یک موجود اسرار آمیز که در سواحل اندولس اسپانیا منتشر شده را به عنوان یک اژدها و برخی به عنوان هیولای لخ نس توصیف کرده اند درحالی که هویت آن هنوز مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماریا سانچز هماهنگ کننده حفاظت مدنی در این شهر اسپانیایی گفت: ما درحال حاضر نمی دانیم که این موجود چیست. یک زن یک تکه از حیوان را پیدا کرد و ما برای بیرون کشیدن آن به وی کمک کردیم.

جسد درحال پوسیدن این موجود 4 متر طول دارد و در مرحله پیشرفته تجزیه قرار دارد.

دیوید شیفمان محقق کوسه دانشگاه میامی گفت: دشوار است که درحال حاضر هویت این موجود را مشخص کرد اما حدس مقامات درباره این که این جسد متعلق به یک کوسه ماهی درنده است، بعید به نظر می رسد.

 

 مطالعه ادامه مطلب

لحظه هاي پر خطر رهايي کوسه از قلاب ماهيگيري + تصاوير

 وت پارس-اين غواص ايتاليايي با نوعي ترفند با به خلصه بردن کوسه ماهي دستش را در دهان کوسه برده و وي را از شر قلاب ماهيگيري که در دهانش گير کرده بود رهايي داده است .

 
 
 
 

 مطالعه ادامه مطلب

بلندترین رول کالباس هم درست شد

 وت پارس-طی یک مراسمی در روسیه بلندترین رول کالباس درست شد و در کتاب رکوردهای کشور روسیه به ثبت رسید.  

به گزارش خبرگزاری فارس، در چارچوب جشن هفتادمین سالگرد تشکیل ناحیه کورگان، کارمندان کارخانه محصولات گوشتی تصمیم گرفتند کالباسی به درازای 70 متر را درست کنند.

پس از اتمام آشپزی کالباس بلندتر شد که بلندی آن 74 متر و 46 سانتیمتر شد؛ 70 کارمند کارخانه با تشریفات خاصی این کالباس را به میدان مرکزی شهری آوردند.

پس از آنکه رکورد رسما به ثبت رسید هر علاقمندی می‌توانست این کالباس را مزه کند؛ تمام پول جمع‌آوری شده از فروش کالباس سالگرد، صرف کارهای خیریه شد.

 مطالعه ادامه مطلب

ابداع لامپی که با باکتری زنده کار می‌کند!

وت پارس - سه دانشجوی دانشگاه ویسکانسین مادیسون در حال ساخت یک حباب لامپ فارغ از الکتریسیته برای استفاده انبوه هستند که توسط باکتری نیرودهی می‌شود.

حباب لامپ این مبتکران میزبان باکتری زنده ساطع‌کننده نور خواهد بود که در نوع خود با تمامی لامپ‌های موجود در بازار متفاوت است. این دانشجویان اخیرا کمپینی را برای ساخت کیتی که هر فردی می‌تواند از آن برای ساخت این لامپ موسوم به Biobulb بهره‌ گیرد، آغاز کرده‌اند. به گفته مایکل زایکن، یکی از اعضای تیم علمی، حباب جدید در واقع، اکوسیستمی بسته در یک کانتینر است.

این کانتینر حاوی چندین گونه مختلف میکروارگانیسم است و هر ارگانیسم در بازیافت موادمغذی حیاتی که هر یک از دیگر میکروب‌ها برای بقا به آن نیاز دارند، نقش ایفا می‌کند. ماده مغذی کلیدی این کیت، باکتری‌ Escherichia coli است که از لحاظ ژنتیکی مهندسی شده‌ است. این میکروب‌ها در درون روده‌ها انسان و دیگر حیوانات زندگی‌ می‌کنند و به‌طور نرمال در تاریکی نمی‌درخشند.

اما زایکن و هم‌تیمی‌هایش به نام‌های آلکساندرا کوهن و آناالیز بکمان در حال انتقال یک رشته دی ان ای به درون E. coli هستند که به باکتری‌ها امکان درخشیدن می‌دهد.

حباب باید قادر باشد برای روزها و شاید ماه‌ها به‌طور مکرر بدرخشد و بازشارژ شود. سیستم جدید هنوز در دسترس نیست و تیم علمی نیازمند مطالعه بهترین ژن‌ها، موادمغذی کیت و شیوه‌های مراقبتی است. یکی از چالش‌های حال‌حاضر یافتن راهی برای نگهداری دی ان ای است که همزمان با تکثیر سلول‌ها، شب‌تابی را در درون E. coli کدبندی می‌کند.

 مطالعه ادامه مطلب

قیمت مرغ باز هم گران شد / یک خبر تکراری

وت پارس - در حالی که از چند روز گذشته بخشی از محموله‌های خوراک دام و طیور مانده در بنادر ترخیص شده و قیمت خوراک طیور را تا 30 درصد کاهش داده است، بعد از دو روز کاهش مقطعی قیمت مرغ دوباره به قیمت قبلی بازگشت.

عکس تزیینی است

طی یک ماه گذشته قیمت مرغ به دلیل کمبود نهاده‌های خوراک طیور و بالا رفتن قیمت آن در بازار، 500 تومان در هر کیلوگرم افزایش یافت.

افزایش قیمت خوراک طیور به این دلیل بود که از 5 ماه گذشته محموله‌های کشتی حاوی خوراک طیور که گفته می‌شد 26 فروند کشتی است، وارد کشور شده بود، اما به دلیل عدم تخصیص ارز از بنادر ترخیص نمی‌شد.

طی چند روز گذشته 2 محموله کشتی خوراک طیور با تخصیص ارز 2477 تومان ترخیص شد و قیمت نهاده‌های مرغداری را تا 30 درصد کاهش داد، کاهش نرخ خوراک طیور موجب کاهش مقطعی قیمت مرغ در بازار طی دو روز اخیر شد و تا کیلویی 6200 تومان در بازار تهران کاهش داد، اما این کاهش قیمت دوامی نیاورد و طی دیروز و امروز به کیلویی 6500 تومان بازگشته است.

به نظر می‌رسد نیاز مرغداران به خوراک طیور برای تعدیل قیمت باید به طور کافی تامین شود، تا کاهش قیمت پایدار باشد،‌ هنوز بیش از 20 کشتی محموله خوراک طیور در بندر منتظر اختصاص ارز است، تا ترخیص شود.

 مطالعه ادامه مطلب

برگزاری جلسه هم اندیشی برای مقابله با ریزگردها در استان لرستان

سرویس محیط زیست سایت وت پارس- جلسه هم اندیشی ناشی از مقابله با ریزگردها در استان لرستان با حضور مقامات عالی در این استان برگزار شد. 

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان، در هشتمین جلسه تشکلات زیست محیطی استان های زاگرس نشین که با حضور احمد قیومی مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ،عبدی نماینده شهرستان خرم آباد ،  توکلی نماینده شهرستانالیگودرز ، سعید یوسف پور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهار محال و بختیاری  ، بدری رییس دادگستری استان لرستان ، دریکوند مدیرکل ثبت احوال استان لرستان  و مدیر کل ستاد حوادث غیر مترقیه استانداری لرستان و نیز دیگر مدعوبین کهدر سالن اجتماعات علامه طباطبایی برگزار شد. 

این گزارش می افزاید: در این جلسه معضلات و مشکلاتزیست محیطی استان های زاگرس نشین که شامل نمایندگان تشکلات استان های اصفهان ،چهارمحال و بختیاری ،ایلام ،همدان ،کردستان ،خوزستان ،کرمانشاه و مرکزی مورد بررسی دقیق وکارشناسی قرار گرفت ، ازجمله این معضلات بحث ریزگردها و خشکسالی به خصوص جنگل هایبلوط که دچار بیماری ناشی از هجوم ریز گردها واقع شدند، مورد بررسی قرار گرفت. 

در پایان این جلسه باتصویب قطنامه ای کلیه مصوبات جلسه برای اعمال عملی نظرات اجرایی،مصوب شد.

 مطالعه ادامه مطلب

مشاهده شبه‌وبا در کاشان

وت پارس - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: تعدادی بیمار شبه وبا در کاشان مشاهده شده، اما تاکنون هیچ موردی از بیماری وبا در این شهرستان گزارش نشده است.


سید علیرضا مروجی امروز در گفت‌و‌گو با فارس در کاشان اظهار داشت: با مشارکت مردم، با رعایت نکات بهداشتی در بهداشت فردی، شست‌و‌شوی سبزی، عدم استفاده از آب‌های آلوده برکه‌ها، بیماری وبا کنترل و پیشگیری شده است.

وی افزود: برای پیشگیری از ابتلا به وبا تا پایان فصل گرما و حتی فصل پاییز، مراقبت‌های بهداشتی به ویژه بهداشت فردی باید مورد توجه جدی شهروندان کاشانی قرار گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ‌همچنین از افزایش دو و نیم برابری تب مالت در کاشان نسبت به سال گذشته خبر داد و یادآور شد: تعداد بیماران تب مالت در این شهرستان از پنج مورد در سال گذشته به 15 مورد در سال جاری افزایش یافته است.

این مسئول، شیوع بیماری تب مالت را افزایش استفاده از پنیرهای بومی اعلام و خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این امر شهروندان باید تا حد امکان سعی کنند از مصرف پنیرهای بومی ‌خودداری کرده و در صورت استفاده از پنیرهای بومی حداقل دو تا سه ماه در آب نمک نگهداری و سپس مصرف کنند.

مروجی همچنین شیوع  بیماری سالک در مناطق کویری از جمله کاشان را اجتناب‌ناپذیر دانست و عنوان کرد: با توجه به ضرورت تخصیص اعتبارات لازم برای نابودی منشاء این بیماری؛ اما تاکنون هیچ اعتباری توسط وزارت بهداشت و درمان برای این امر تخصیص داده نشده است. 

وی مناطق راوند، زیدی و فین کاشان را از مناطق سالک‌خیز این شهرستان ذکر و تصریح کرد: این نگرانی وجود دارد که با افزایش جمعیت در مسکن مهر، افزایش بیماری سالک را نیز به دنبال داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان منشاء این بیماری را پشه خاکی، سگ، گربه، شپش، موش و پشه اعلام کرد و بیان داشت، با کنترل زباله‌دانی‌ها و مخروبه‌ها برای پیشگیری از این بیماری، در حال حاضر تعداد بیماران سالک در کاشان نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است.

 مطالعه ادامه مطلب