بیانیه کمیته تخصصی طیور جامعه دامپزشکان ایران در خصوص بیماری آنفلوانزای پرندگان صادر شد

وت پارس - بیانیه کمیته تخصصی طیور جامعه دامپزشکان ایران در خصوص آنفلوانزای پرندگان صادر شد.

بیانیه کمیته تخصصی طیور جامعه دامپزشکان ایران در خصوص آنفلوانزای پرندگان صادر شد

به گزارش وت پارس و به نقل از جامعه دامپزشکان ایران، جلسه کمیته تخصصی طیور جامعه دامپزشکان ایران با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مورخ 19 دی 1396 در محل سالن کنفرانس این جامعه برگزار گردید و پیرو این جلسه بیانیه ای رسمی منتشر نمود.
در این بیانیه امضای 13 تن اساتید، متخصصین و فعالین صنعت طیور به چشم می خود که شامل دکتر سیدعلی پوربخش، دکتر آرش قلیان­چی، دکتر حسین گودرزی، دکتر ولی الله طرق پیما، دکتر محمدرضا صالحی قمی، مهندس مصطفی سیدمصطفوی، دکتر امیرعلی امیری، دکتر محمدحسن بزرگمهری، دکتر روحانی کارگر موخر، دکتر سیدفرزاد طلاکش، دکتر محمدرضا شیخ عباسی، دکتر سیدسعید حسینی و دکتر سعید چرخکار می باشند.

 مطالعه ادامه مطلب

تدوین برنامه ای جامع برای مقابله با آنفلونزای پرندگان از سوی سازمان دامپزشکی ضروری است

وت پارس - جلسه ستاد ملی پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عصر روز یکشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

تدوین برنامه ای جامع برای مقابله با آنفلونزای پرندگان از سوی سازمان دامپزشکی ضروری است

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه مرغ و تخم مرغ را دو کالای پراهمیت و تعیین کننده در سبد غذایی و مصرفی زندگی مردم دانست و بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای مدیریت و تامین این دو محصول به ویژه در ایام پایانی سال تاکید کرد.معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان دامپزشکی از آخرین وضعیت آنفلوانزای پرندگان و اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از شیوع این بیماری، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور هماهنگی های لازم را برای تامین منابع مالی جهت جبران خسارات تولید کنندگان و نیز پیشگیری از انتشار آنفلوانزای پرندگان انجام دهند.
جهانگیری همچنین با تاکید بر اهتمام ویژه دولت برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان، تصریح کرد: تدوین برنامه ای جامع برای مقابله با آنفلوآنزای پرندگان ضروری است و لازم است وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی الزامات مورد نیاز برای پیشگیری از این بیماری را تدوین تا دغدغه ای برای سال های آینده نداشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و اقدامات صورت گرفته برای شناسایی کانون های آلوده و از بین بردن این بیماری در استان های مختلف کشور ارائه کردند و به تشریح نیازهای موجود برای جبران خسارات مرغداران و تولید کنندگان و تداوم برنامه مقابله با پیشگیری از آنفلوآنزای پرندگان پرداختند.
 در ادامه این جلسه همچنین موضوع تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ و برنامه ریزی برای تامین این دو کالای مصرفی با قیمت مناسب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی نیز برای تامین مرغ و تخم مرغ بخصوص در ماه های پایانی سال و ایام شب عید اتخاذ شد.

 مطالعه ادامه مطلب

دانشگاه آزاد : تکمیل ظرفیت رشته دامپزشکی بسیار محدود است

وت پارس - نام نویسی در مرحله تکمیل ظرفیت دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی از نیمه دوم دی آغاز می‌شود.

کنکور

به گزارش وت پارس ، سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: نام نویسی در مرحله تکمیل ظرفیت این دوره از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش خواهد بود.
امیررضا شاهانی افزود: ظرفیت پذیرش دوره‌های دکتری حرفه‌ای (پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی) در مرحله تکمیل ظرفیت بسیار محدود است و ظرفیت دوره‌های کارشناسی ارشد نیز حدود ۶۰ هزار ظرفیت تعیین شده است.وی گفت: ظرفیت پذیرش برای دوره‌های کارشناسی با آزمون محدود است، اما در دوره‌های کارشناسی بدون آزمون محدودیتی ندارد.

 مطالعه ادامه مطلب

از وت پارس در جشنواره وب ایران حمایت کنید

وت پارس - رسانه وت پارس به عنوان یکی از فعالان عرصه رسانه ای دامپزشکی ایران در جشنواره وب ایران حضور خواهد داشت.

از وت پارس در جشنواره وب ایران حمایت کنید

رسانه وت پارس افتخار آن را دارد که در قالب یک رسانه مستقل همواره صدای دامپزشکان و صنف دامپزشکی ایران بوده است.رسانه مستقل دامپزشکی ایران ، وت پارس، امسال در دهمین جشنواره وب ایران که به انتخاب برترین وب سایت های ایران در هر شاخه ای اختصاص دارد حضور خواهد یافت. برای حمایت از وت پارس ، کافیست که به صفحه وت پارس در این جشنواره رفته و رای خود به وت پارس را ثبت نمایید.لطفاً فراموش نكنيد كه اين راي را بايد از طريق لينكي كه به ايميل شما ارسال مي شود، تاييد كنيد.هر رای شما به ما در بخش داوری مردم ، باعث افتخار ما خواهد بود.

چنانچه از فعالیت های وب سایت وت پارس رضایت داشته اید، لطفا به این وب سایت در جشنواره وب ایران رای دهید تا بتوانیم در ادامه راه خدمات شایسته تری را در اختیارتان قرار دهیم و خانواده بزرگ تری در وت پارس تشکیل دهیم.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی : پیشگیری معجزه ایست که جایگزین ندارد

وت پارس - رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تاثیر تحقیقات و تولیدات موسسه رازی در جامعه و اقدامات در زمینه سلامت دام در کشور، گفت: ایمان داشته باشیم که پیشگیری یک معجزه است و یک مسئولیتی است که هیچ جایگزینی ندارد و این شعار را دانشمندان در حوزه سلامت دام به سمت و سویی ببرند که از شرطی و شعاری بودن خارج شود و این واقعیت به معجزه تبدیل شود.

رییس سازمان دامپزشکی : پیشگیری وظیفه اصلی دامپزشکی است

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا، علیرضا رفیعی پور روز شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه خیلی اوقات موضوع پیشگیری از درمان بهتر است به یک شعار تبدیل شده و کمتر به آن در حوزه سلامت و ماندگاری توجه می شود، گفت: امیدواریم این موضوع از شکل شعاری خارج شود.وی تصریح کرد: اگر قرار است در جنگ سخت رزمندگان موفق باشند، باید حتما در کوله پشتی شان پادزهر و واکسن باشد که نشان می دهد موسسه مهم ترین ستاد فرماندهی جنگ است.وی اظهار داشت: جنگ نرم را هم که اکنون با آن درگیر هستیم و می تواند حوزه امنیت غذایی ما را تهدید کند و تولید واکسن، پادزهر و مواد بیولوژیک به ما در این جنگ ها به ما کمک می کند تا دشمن را به زانو درآوریم.وی گفت: زمانی که از دو واژه پدافند غیرعامل و پدافند زیستی توسط خواص جامعه که همان مسئولین عالی استانی و کشوری هستند، یاد می شود، به تنها بحثی که باید توجه شود بحث واکسن و مواد بیولوژیک است و موضوعی به نام موسسه به عنوان یک مرکز مهم پدافند زیستی می تواند در شرایط پیشگیری کمک حال جامعه باشد.
رفیعی پور با بیان اینکه واکسن میراث گرانبهایی است که گذشتگانی همچون رازی، زکریا، میرشمسی، کخ و کاوه برای ما به یادگار گذاشتند، اظهار امیدواری کرد که میراث دار خوبی برای این ارزش ها باشیم.وی در ادامه با اشاره به گستره فعالیت موسسه رازی، افزود: در استان های مرزی محصولات موسسه حوزه امنیت اقتصادی و امنیت غذایی جامعه را تضمین می کند و در کل این موسسه مسئولیت حفظ و حراست از منافع ملی را عهده دار است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: موسسه رازی محصولاتش به نقاط مختلف کشور می رود که منجر به حفظ منافع ملی کشور می شود.
رفیعی پور برای توجیه نقش و جایگاه واکسن در بحث پیشگیری که وظیفه اصلی سازمان دامپزشکی است، بیان داشت: باید به 5 دهه قبل برگردیم که واکسن ها در موسسه رازی تولید می شد و دامپزشکان برای ایمن سازی جمعیت دامی به دورترین نقاط به سراغ دامداران می رفتند ولی آنان دام ها و طیورشان را از دامپزشک برای مایه کوبی و پلاک کوبی مخفی می کردند.
وی ادامه داد: ولی اکنون پس از گذشت چند دهه شاهد آن هستیم که خود مردم روستایی و عشایری مطالبه گر شده اند به طوریکه افراد این جوامع خودشان تماس می گیرند و درخواست واکسیناسیون دارند که نشان از اثرگذاری فعالیت محققان موسسه رازی و دامپزشکان دارد.رئیس سازمان دامپزشکی کشور این مساله را اتفاق مبارکی دانست که در حوزه تاثیر واکسن افتاده و گفت: ارتباط موسسه در شکل سهل و آسان آن با بدنه علمی و اجرایی کشور باید بیش از چیزی که هست باشد زیرا موسسه همچون نگین انگشتری در انگشتان است که می درخشد ولی انگشتان آن که همان دانشمندان هستند دیده نمی شوند.
در پایان این آیین از پژوهشگران و محققان برتر موسسه تحقیقاتی 93 ساله واکسن و سرم سازی رازی تجلیل شد.

 مطالعه ادامه مطلب

یک نماینده مجلس از راه‌اندازی بزرگترین مجتمع تولید مرغ و تخم‌مرغ آسیا در خمین خبر داد

وت پارس - نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: بزرگترین مجتمع تولید پروتئین مرغ و تخم‌مرغ در سطح قاره آسیا در شهرستان خمین راه‌اندازی و این شهرستان را به قطب تولید این محصول تبدیل خواهد کرد.

یک نماینده مجلس از راه‌اندازی بزرگترین مجتمع تولید مرغ و تخم‌مرغ آسیا در خمین خبر داد

محمدابراهیم رضایی، این پروژه تولیدی را به عنوان یک ابرپروژه در سطح جهان معرفی کرد که از واحدهای مدرن و پیشرفته دنیا در حوزه پرورش طیور است و تجهیزات پیشرفته آن از کشور آلمان تهیه شده و با حضور سرمایه‌گذاران آلمانی در حال اجراست.
به گزارش وت پارس و به نقل از تجارت‌نیوز، وی گفت: تولید پروتئین مرغ و تخم‌مرغ با ظرفیت دو میلیون قطعه که در سطح قاره آسیا بی‌نظیر است و در دنیا تنها یک پروژه در این سطح اجرا شده در این شهرستان اجرا خواهد شد، پروژه خمین به عنوان یکی از قوی‌ترین و مهمترین پروژه‌های تولید مرغ و تخم‌مرغ در سطح جهان به شمار می‌رود.وی با اشاره به اشتغالی که با اجرای این پروژه در شهرستان خمین ایجاد می‌شود، اظهار کرد: اشتغال این پروژه عظیم تاثیر بسزایی در روند کاهش نرخ بیکاری و ایجاد شغل برای افراد بیکار خواهد داشت.
رضایی از صدور مجوزهای قانونی برای این پروژه بزرگ خبر داد و افزود: مجوز تولید یک میلیون مرغ گوشتی با حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی دو هفته پیش صادر شد، این پروژه علاوه بر تولید مرغ تخم‌گذار در حوزه تولید مرغ گوشتی نیز فعالیت خواهد داشت و برای تولید جوجه یک روزه نیز مجوز لازم صادر و اخذ شده است.وی با اشاره به واگذاری زمین اجرای این پروژه عنوان کرد: سرمایه اولیه اجرای این طرح نیز تامین و فاز نخست آن که تولید مرغ تخم‌گذار است توسط یک شرکت آلمانی در حال اجراست. با تکمیل سالن اول، تکمیل دو سالن دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
نماینده مردم خمین در خانه ملت عنوان کرد: با سرعتی که این پروژه در حال اجراست پیش‌بینی می‌شود در صورتی که مانعی بر سر راه ایجاد نشود، فاز نخست آن در نیمه اول سال آینده آماده بهره‌برداری باشد. با این اقدام یکی از اتفاقات بزرگ اقتصادی در شهرستان خمین رقم خواهد خورد.وی پیش‌بینی کرد: با بهره‌برداری از این طرح زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از هزار و ۵۰۰ نفر فراهم خواهد شد و با اجرای طرح‌های توسعه‌ای پروژه میزان اشتغال مستقیم تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد.
رضایی اضافه کرد: یکی از مهمترین مقدماتی که این پروژه عظیم دارد، صدور مجوز و ایجاد کارخانه تولید خوراک است که همین طرح نیز به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های کشور محسوب شده و با اخذ مجوزها زمینه اجرایی شدن آن فراهم خواهد شد.وی به میزان سرمایه‌گذاری این پروژه عظیم نیز اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری اولیه این پروژه با عنایت به اینکه از چندین سال پیش صورت گرفته بود با وضعیت امروزی کاملا متفاوت است. حجم سرمایه‌گذاری این پروژه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان است که به صورت مستقیم در این پروژه صورت می‌گیرد.
رضایی با اشاره به اجرای چندین برنامه و طرح موثر در شهرستان خمین برای توسعه اقتصادی این منطقه اظهار کرد: برخی موانع پیش‌رو مانع از تسریع در عملیاتی شدن این طرح‌ها شده بود که با پیگیری‌هایی که در سطح ملی به عمل آمده و هماهنگی‌هایی که با مسئولان استانی صورت گرفته است توانستیم این موانع را برطرف کنیم و با حمایت استاندار تصمیمات خوبی اتخاذ شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

یک ایده خوب : برای اولین بار خط ویژه خدمات دامپزشکی در استان گیلان راه اندازی شد

وت پارس - در یک ایده خوب و اشتغال زا برای اولین بار خط ویژه خدمات دامپزشکی گیلان راه اندازی شد.

یک ایده خوب : برای اولین بار خط ویژه خدمات دامپزشکی گیلان راه اندازی شد

به گزارش وت پارس و به نقل از پایگاه خبری رشت پرس، برای اولین بار در کشور به همت جمعی از نخبگان دامپزشکی اولین سرویس ویژه خدمات دامپزشکی کشور در استان گیلان راه اندازی شد. سرویس ویژه خدمات دامپزشکی استان گیلان زیر نظر شرکت سلامت جویان دامپزشکی گیل به شماره ثبت 20509 کار خود را رسما آغاز کرد . بر همین اساس با تعدادی از مدیران و صاحبان ایده این مرکز به گفتگو خواهیم پرداخت:
دکتر وحید شمس نصرتی رئیس هیات مدیره شرکت سلامت جویان دامپزشکی گیل در حاشیه رونمایی از خط ویژه خدمات دامپزشکی گیلان با عنوان وت لاین در جمع فعالان بخش خصوصی و بهره برداران بیان داشت: راه اندازی سرویس ویژه دامپزشکی گیلان به عنوان یکی از اقدامات ارزشمند در طول سال های اخیر می باشد که پس از انجام مطالعات امکان سنجی و تخصصی با همکاری شرکت خدمات کارآفرینی آمایش سلامت سرزمین و پس از یک پروسه یکساله توسط بخش خصوصی، مقدمات اولیه آن فراهم شد و در فاز اول در مرکز استان و شهرستان رشت راه اندازی شده است. وی افزود: این اقدام ارزشمند جهت حفظ منافع بخش خصوصی از یک طرف و رعایت حقوق بهره برداران جهت بهره مندی از بروز ترین خدمات دامپزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن شکل گرفته است.
شمس نصرتی در خصوص نحوه ارائه خدمات در این مرکز اظهار داشت: این مرکز قصد دارد با تشکیل و توسعه تیم واکنش سریع دامپزشکی در استان که شرایط لازم جهت ارائه خدمات به بهره برداران را در پهنه های جغرافیایی شناسایی شده دارا می باشند در کوتاهترین زمان ممکن خدمات پیش بالینی و بالینی را انجام دهد. وی در خصوص نحوه همکاری علاقمندان با این مرکز اذعان کرد: به زودی فراخوان همکاری جهت عضویت فعالان عرصه دامپزشکی منتشر خواهد شد و علاقمندان پس از بررسی مدراک و رتبه فنی می توانند طرف قرارداد با مرکز قرار گیرند.وی یکی از مزایای راه اندازی این سرویس ویژه را جلوگیری از روش های سنتی غیر موثر و جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت در عرصه دامپزشکی دانست و افزود: یکی از مهمترین مشکلات دامداران و بهره برداران در اقصی نقاط استان ، مداخله افراد فاقد صلاحیت در پروسه درمان و مراقبت های پس از درمان است که عدم اطلاع رسانی دقیق در این موضوع صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره جمعیت دامی استان در سطح روستا ها وارد کرده است لذا به همین منظور خط ویژه 34959 – 013 راه اندازی شد ه است که متقاضیان می توانند در کوتاهترین زمان از خدمات مشاوره و اعزام تیم واکنش سریع مرکز بهره مند شوند.
شمس نصرتی در ادامه بیان کرد: این مرکز در کوتاه مدت می تواند با برنامه ریزی دقیق و آموزش های تخصصی بخش عظیمی از مشکلات درمان های غیر مجاز در سطح محلات و روستا ها را حل کند و چرخه دامپزشکی را به دست متخصصان و فعالان اصلی دامپزشکی باز گرداند که از نتایج آن حفظ سرمایه های دامداران و بهره برداران و سلامت جامعه می باشد.وی افزود: سرویس ویژه خدمات دامپزشکی گیلان جهت ارائه خدمات در سطح قابل قبول و طبق استانداردهای روز ، پس از عقد قرارداد با افراد واجد شرایط ، ضمن اعطای نشان مرکز اقدامات لازم جهت بهره مندی از زیر ساخت های خدماتی از قبیل تجهیزات تخصصی – مجوزهای لازم تردد با نماد انحصاری مرکز– توسعه درون شبکه ای ارتباطی بی سیم و هوشمند و ... را در دستور کار قرار خواهد داد.
شمس نصرتی در پایان با اعلام اینکه سرویس ویژه خدمات دامپزشکی با راه اندازی کمیته های فنی تخصصی تلقیح مصنوعی – دام بزرگ – دام کوچک – آبزیان و حیوانات خانگی کار خود را برای خدمات رسانی مطلوب آغاز کرده که متعاقبا اطلاعات تکمیلی از نحوه پذیرش عضویت و انجام فرایندها از طریق همین پایگاه خبری اعلام می گردد .
در ادامه این گزارش دکتر حسین متقی طلب ایده پرداز طرح راه اندازی سرویس ویژه خدمات دامپزشکی و مدیر عامل مرکز خدمات کارآفرینی آمایش سلامت سرزمین طرح جامع راه اندازی مرکز را یک نمونه موفق کشوری در استان دانست و ابراز امیدواری کرد با اطلاع رسانی دقیق و مشارکت حداکثری فعالان بخش خصوصی بتوان در آینده نزدیک علاوه بر ارتقاء کیفیت خدمات دامپزشکی در نقاط مختلف استان شاهد شناسایی فرصت های جدید شغلی برای فارغ التحصیلان و اشتغال پایدار در این بخش باشیم.وی افزود مرکز خدمات کارآفرینی آمایش سلامت سرزمین یک مرکز تخصصی کسب و کار و اشتغال پایدار در استان گیلان می باشد که با مطالعات تخصصی و مشاوره ای برای صاحبان کسب و کار و کارآفرینان زمینه حضور موفق آنان را در بازار نهایی فراهم می آورد.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ایمان معماریان از آغاز فاز لقاح دلبر و کوشکی تا دو ماه دیگر خبر داد

وت پارس - دامپزشک درمانگاه حیات وحش پارک پردیسان اعلام کرد تا 2ماه دیگر به سمت لقاح مصنوعی ۲ یوز (دلبر و کوشکی) می‌رویم و برای این کار متخصصان خارجی هم کمک خواهند کرد.

دکتر ایمان معماریان

به گزارش وت پارس دکتر ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پارک پردیسان در گفت وگو با فارس، با اشاره به اینکه این مرکز هم‌زمان با اسکان دلبر و کوشکی در پارک پردیسان راه‌اندازی شد اظهار داشت: در آن زمان هم پیش‌بینی می‌کردیم ممکن است در آینده بازهم این اتفاق برای یوزهای دیگر بیفتد و به همین دلیل شرایط مناسب نگهداری را برای دیگر یوزها فراهم کردیم.وی در خصوص علت تأخیر جفت‌گیری دلبر و کوشکی نیز گفت: زمان خاصی نمی‌توانیم برای جفت‌گیری این دو حیوان تعیین کنیم، اما برنامه‌ریزی کاملی با مشاوران آلمانی و فرانسوی داشته‌ایم، و بر اساس این برنامه تا دو ماه آینده وارد مرحله جدید خواهیم شد.
معماریان ادامه داد: به‌زودی از فاز جفت‌گیری طبیعی خارج و به سمت لقاح مصنوعی این دو حیوان می‌رویم.این متخصص تأکید کرد: برای انجام لقاح مصنوعی، متخصصان خارجی هم کمک خواهند کرد.وی در خصوص پیشنهاد مؤسسه رویان برای کلنینگ جهت حفظ نسل یوزپلنگ ابراز داشت: کلنینگ برای حفظ نسل یوزپلنگ و هیچ‌گونه وحشی امکان‌پذیر نیست؛ چراکه مشکلات ژنتیکی متعددی به همراه دارد.
معماریان تصریح کرد: کپی کردن ژنتیکی کمکی به حفظ گونه نمی‌کند، چراکه مشکل گونه‌های روبه انقراض این است که تنوع ژنی‌شان کاهش یافته و درواقع کپی‌برداری به کاهش تنوع ژنی کمک نمی‌کند و طول عمر این حیوانات پایین می‌آید.وی تأکید کرد: این شکل حفاظت دردی از انقراض یوزپلنگ دوا نمی‌کند و هیچ جای دنیا از این روش برای نجات گربه‌سانان از خطر انقراض استفاده نشده است.
لازم به یادآوری است دلبر و کوشکی نامی است که بر دو یوزپلنگ آسیایی ساکن منطقه حفاظت شده توران در ایران است گذاشته شده که در خردسالی زنده گیری شده اند. این دو یوزپلنگ برای تولید مثل  زنده گیری شده و در اسارت نگهداری می‌شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

کسب و کارهای مرتبط با دامپزشکی صدرنشین فهرست پر اشتغال ترین کسب و کارهای استان ها!

وت پارس - کسب و کارهای مرتبط با دامپزشکی صدرنشین فهرست پر اشتغال ترین کسب و کارهای استان های کشور شده اند در حالی که بیکاری در میان رشته دامپزشکی موج میزند.حالا باید از مسئولین پرسید که برنامه آنها برای اشتغال زایی بیشتر دامپزشکان در این رسته های در حال توسعه استان ها با توجه به این فهرست جدید چیست ، در حالی که دامپزشکان کشور از عدم امنیت شغلی رنج می برند؟

جوانان بیکار تحصیل کرده و دکتر

به گزارش وت پارس ، یکی از تکالیف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای «برنامه اشتغال فراگیر» شناسایی ظرفیت‌های پراشتغال کشور بود که بر همین اساس رسته فعالیت‌های منتخب هفته گذشته نهایی و به تفیک ۳۱ استان کشور تحت عنوان «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» از سوی این وزارتخانه به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداری‌های هر استان ابلاغ شد. فهرست رسته‌های در اولویت توسعه اشتغال به تفکیک هر استان:

استان آذربایجان شرقی:
فهرست رسته‌های در اولویت توسعه اشتغال پوشاک – کفش و مصنوعات چرمی – قطعات خودرو- آجیل و خشکبار – صنایع دستی – فرآورده های دامی (گوشت، طیور) – صنایع غذایی و تبدیلی – فرش دستبافت و دستبافته ها – گردشگری- زنبورداری

آذربایجان غربی: فهرست رسته‌های در اولویت توسعه اشتغال فرآورده های لبنی – بازرگانی و پخش و لجستیک- گیاهان داروئی- پوشاک – صنایع تبدیلی تکمیلی کشاورزی

 مطالعه ادامه مطلب

طرح ممیزی بهداشتی مراکز پرورش و نگهداری حیوانات خانگی در کرمان تشدید شد

وت پارس - مدیر کل دامپزشکی استان کرمان از تشدید طرح ممیزی بهداشتی مراکز پرورش و نگهداری حیوانات خانگی خبر داد.

طرح ممیزی بهداشتی مراکز پرورش و نگهداری حیوانات خانگی در کرمان تشدید شد

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان دکتر حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان امروزه اهمیت دو چندانی پیدا کرده و نه تنها از لحاظ بهداشتی و سلامت جامعه، بلکه از نظر اقتصادی جایگاه خاصی دارند.دکتر رشیدی تصریح کرد: بیشترین بیماری‌هایی که از طریق حیوانات خانگی به انسان منتقل می‌شود انواع بیماری‌های انگلی جلدی و قارچی جلدی است که اگر فرد با حیوان آلوده تماس داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری را پیدا می‌کند.
دکتر مهدی برهانی دبیر کمیته فنی بیماری‌های انگلی مشترک بین انسان و حیوان نیز در همین رابطه اظهار داشت: با توجه به مصوبات کمیته فنی بیماری‌های انگلی و همچنین افزایش تعداد مراکز پرورش و نگهداری حیوانات خانگی از جمله سگ اقدام به تشدید بازرسی بهداشتی از این مراکز نمودیم و نکات بهداشتی به پرورش دهندگان نیز گوشزد شد.وی با بیان اینکه هر روز بر تعداد افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی رو می‌آورند اضافه می‌شود از آنان خواست که در صورت تصمیم بر خرید و نگهداری حیوانات خانگی، تمامی احتیاط‌های لازم بهداشتی را رعایت کرده و علاوه بر دارا بودن شناسنامه حیوان از برنامه واکسیناسیون و دارو‌های ضد انگلی نیز اطمینان حاصل کنید.

 مطالعه ادامه مطلب