زخم سر باز روابط عمومی در دامپزشکی : باشگاه خبرنگاران جوان باز هم از مرغ های هورمونی نوشت

وت پارس - زخم سر باز عدم وود روابط عمومی مناسب در دامپزشکی ایران به خصوص در دستگاه های مسئول به مانند سازمان دامپزشکی باعث شد باشگاه خبرنگاران جوان باز هم از مرغ های هورمونی گزارش انتشار دهد.

مخالفت گسترده فعالان صنعت طیور با ورود واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ایران

به گزارش وت پارس ، متن گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به شرح زیر است:

رابطه بال مرغ و انواع کیست سینه

یک متخصص زنان و زایمان گفت: مرغ های صنعتی که با هورمون رشد پیدا می کنند، دارای مقادیر زیادی چربی به خصوص در قسمت بال هستند .

 مطالعه ادامه مطلب

رییس انجمن جراحان ارتوپدی : مسئولان وزارت بهداشت توان و تحمل هیچگونه انتقادی را ندارند

وت پارس - رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به اینکه وزیر بهداشت به دنبال فرافکنی است، گفت: مسئولان وزارت بهداشت دید مناسب و بینش مثبتی به پزشکان ندارند که همین موضوع باعث شده توان و تحمل پذیرش انتقاد را نداشته باشند.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران پس از انتقاد از وزیر بهداشت بازنشسته شد!

به گزارش وت پارس و به نقل از سلامت نیوز، محمد رازی ، رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران، اظهار داشت:عملکرد وزارت بهداشت طی سال های اخیر باعث نارضایتی اکثریت جامعه پزشکی شده است و زمانی که پزشکان از وزارتخانه ای که زیر نظر آن مشغول به فعالیت هستند ناراضی باشند این موضوع باعث کاهش کیفی و کمی آموزشی و درمانی می شود و دود این اختلاف ها به چشم مردم خواهد رفت.
وی تصریح کرد: وزارت بهداشت بقای عمر خود را در برخورد با پزشکان دیده است و با این روش سعی می کند در بین مردم، نمایندگان مجلس و دولت که اشرافی بر مسائل پزشکی ندارند برای خود محبوبیت کسب کند.رازی گفت: مسئولان وزارت بهداشت فکرمی کنند اگر به ستیز با پزشکان برخیزند و این موضوع را با افتخار در اذهان عمومی اعلام کنند کار بزرگی انجام داده اند و می توانند از این طریق برای خودشان محبوبیت کسب کنند.
رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه کسانی که می خواهند صلاحیت خود را با فشار بر مردم و پزشکان به اثبات برسانند صلاحیت مدیریت ندارند، گفت: این افراد یک روز با داستان زیرمیزی و روز دیگر با مطرح کردن و محکوم کردن پزشکان به استفاده نکردن از کارتخوان ها و خلق دهها مورد مشابه و فرافکنی سعی می کنند توجه افکار عمومی را اشتباهات و سیاست گذاری های غلط خود منحرف کنند.
وی گفت: باید توجه داشت دریافت زیرمیزی مثل سایر ارگان های دولتی و مخصوص بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی دولتی است و به نظر بنده دست کسی که در بیمارستان دولتی و مراکز دولتی اقدام به دریافت رشوه یا زیرمیزی برای انجام خدمت می کند را باید قطع کرد. ولی این تعریف در رابطه با مراکز خصوصی صدق نمیکند و معنایی ندارد. باید توجه داشت که بیمار حق انتخاب دارد و زمانی که مرکز خصوصی را برای درمان انتخاب می کند و اعتمادی به بخش های دولتی ندارد باید تعرفه بیشتری برای درمان باکیفیت بپردازد.
رازی تاکید کرد: وزارت بهداشت به دلیل اینکه نتوانست منابع مالی طرح تحول سلامت را به درستی صرف تجهیز مراکز دولتی کند، کیفیت و رضایت بیماران را از این مراکز جلب کند به دنبال تخریب و فشار به بخش خصوصی است، متاسفانه این موضوع در کشور ما نهادینه شده است و کسانیکه کار نمیکنند مزاحم کار دیگران می‌شوند. این نوع عملکرد باعث فرار بیماران از بخش دولتی به بخش خصوصی شده است در صورتی که می توانست با فعال کردن بخش دولتی از مراجعه بیماران به بخش خصوصی جلوگیری کند تا مردم از جیب خرج نکنند.
رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران خاطرنشان کرد: اگر پزشکی با بیمه خاصی قراردادی امضا کرد موظف است به قرارداد خود عمل کند، اما مسئله مهم اینست که بر خلاف عرف بین‌المللی در کشور ما تمامی پزشکان مجبورند در بخش خصوصی با بیمه ها و طبق دستور آنها کار کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

جزئیات افزایش شهریه متغیر دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی و غیرپزشکی اعلام شد

وت پارس - نرخ شهریه سال تحصیلی ۹۷-۹۸ برای رشته‌های غیرپزشکی و علوم پزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

دانشگاه آزاد به طور رسمی از بررسی کد رشته‌ محل‌ های دامپزشکی خبر داد

به گزارش وت پارس و به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی ، در بخشنامه‌ صادره از سوی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به روسای واحدهای مراکز استان، واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی، نرخ شهریه سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ برای رشته‌های غیرپزشکی و علوم پزشکی در همه مقاطع تحصیلی ابلاغ شد.براساس این بخشنامه،نرخ شهریه پایه(ثابت) و متغیر تمامی دانشجویان به شرح زیر اعمال می‌شود:
نرخ شهریه دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال ۱۳۹۶ و ماقبل) برای دانشجویان غیرپزشکی براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال ۱۳۹۶ پرداخت کرده است در سال تحصیلی جدید بدون افزایش باقی می‌ماند.
نرخ افزایش شهریه متغیر برای دانشجویان فعلی دانشگاه (شامل ورودی‌های ۹۶ و ماقبل) نسبت به شهریه متغیر پرداختی در سال ۹۶ به شرح زیر است:

برای دانشجویانی که در زمان مقرر نسبت به انتخاب واحد کرده‌اند افزایش ۱۰ درصدی و برای دانشجویانی که در زمانی خارج از زمان مقرر شده اقدام به انتخاب واحد کرده‌اند، افزایش ۱۲/۵ درصدی اعمال می‌شود.
تبصره یک: درخصوص دانشجویان خودگردان علوم پزشکی (شامل ورودی‌های سال ۱۳۹۶ و ماقبل) با توجه به سالانه‌بودن شهریه این دسته از دانشجویان ضمن توجه به ماده‌های یک و دو این بخشنامه، حداکثر میزان ۱۲/۵ درصد افزایش شهریه نسبت به شهریه سالانه‌ای که هر ورودی در سال ۱۳۹۶ پرداخت کرده است، برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ با مجوز استان تعیین می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

استاد دانشکده دامپزشکی : شوری آّب هویزه باعث کوری چشم گاوها خواهد شد

وت پارس - استاد دانشکده دامپزشکی اهواز گفت: بالارفتن فشار خون در گاوها بر اثر خوردن آب‌‌های شور، سبب خشکی چشم آنها شده و رفته رفته به کوری منجر می شود.

استاد دانشکده دامپزشکی : شوری آّب هویزه باعث کوری چشم گاوها خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، قطع آب و برق و وجود دود، تنها مشکلات مردم در هورالعظیم نیست. در حال حاضر از بین رفتن دام‌ها که تنها منبع درآمد اهالی این مناطق است مهم‌ترین دغدغه‌ای است که مردم در هویزه و روستاهای هورالعظیم با آن دست به گریبان‌اند.
شدت دود و شوری آب که بر اثر خشک شدن تالاب هورالعظیم به وجود آمده، سبب شده است دام‌ها که اصولاً در این مناطق گاو و گاومیش هستند دچار بیماری‌های مختلف شوند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بالا رفتن فشارخون براثر مصرف آب‌شور سبب شده که گاوها دچار کوری چشم شوند. این مسئله در چند روستا در اطراف هویزه دیده‌شده است.
محمد راشد در مورد ماجرای کوری چشم گاوها در هویزه گفت: متأسفانه میزان شوری آب در هویزه به شدت بالاست و این مسئله سبب کور شدن چشم گاوها شده است. البته نباید خطر این ماجرا را برای انسان‌ها دور از ذهن بدانیم، زیرا شور بودن آب سبب شده‌است که فشارخون بالا برود و این افزایش می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را با خود به دنبال داشته باشد. در حال حاضر دود در فضای شهر آن‌قدر بالاست که بیماران تنفسی از شدت سرفه خون بالا می‌آورند. مویرگ‌هایشان پاره شده و آنها را دچار مشکلات زیادی کرده است. ما هم باخبرشدیم که تعدادی از دام‌ها در هویزه براثر مصرف آب‌شور کور شده‌ و تعدادی نیز به دلیل کمبود آب تلف شدند.
وی افزود: با توجه به این‌که یکسری از روستاهای هویزه از رودخانه دور هستند و به‌دلیل مراتعی که وجود دارد، مردم در نزدیکی مرز ایران و عراق زندگی می‌کنند، برای تأمین آب موردنیاز خود و دام‌هایشان مجبور به حفر چاه شده‌اند، اما آب این چاه‌ها شور است و دام‌ها به دلیل مصرف این آب و بالا رفتن فشار خونشان کور شده‌اند.
این استاد دانشگاه با توضیح این‌که هورالعظیم تالابی بین ایران و عراق است، ادامه داد: در زیر هور، سفره زیرزمینی منابع نفتب به‌صورت مشترک بین ایران و عراق وجود داشت. ایران اقداماتی انجام داد و برای آن‌که از لحاظ اقتصادی استخراج نفت برایش به‌صرفه باشد، هورالعظیم را خشک کرد. زیرا استخراج نفت در آب هزینه‌هایش چهار برابر خشکی است و به همین دلیل با هماهنگی وزارت نیرو در داخل هور حوضچه‌هایی تشکیل و هور به منطقه‌ای خشک با جاده کشی تبدیل شد. از سوی دیگر اعلام شد که از کرخه آبگیری این هور انجام می‌شود که همان زمان بحث ریزگردها که منشأ تالابی داشت و بعد از خشک شدن هور با وزش باد به هوا بلند می‌شدند، مطرح شد.
وی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از فلزات سنگین و مواد رادیواکتیوی که منشأ آن از زاگرس بود در کف تالاب‌ها وجود داشت که به دلیل وجود آب پنهان‌شده بود. اما در حال حاضر به خاطر خشک شدن تالاب و بلند شدن ریز گردها این مواد سمی و رادیواکتیو در هوا پراکنده و سبب بروز سرطان شده‌اند.

 مطالعه ادامه مطلب

در سال تحصیلی 96 - 97 یک مورد بازنگری در دروس رشته دامپزشکی صورت گرفت

وت پارس - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی آمار دروس بازنگری و تدوین شده در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ را ارائه داد.

نحوه محاسبه سهم ایثارگران و شرکت‌کنندگان آزاد برای رشته دامپزشکی و سایر رشته ها اعلام شد

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر، دکتر محمدرضا آهنچیان با اشاره به آمار بازنگری و تدوین دروس دانشگاهی گفت : در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در رشته‌های دامپزشکی یک بازنگری، علوم اجتماعی ۳ بازنگری، علوم انسانی ۱۳ بازنگری و ۶ تدوین، علوم پایه ۱۳ بازنگری و ۳ تدوین، فنی و مهندسی ۵ تدوین و ۱۶ بازنگری و هنر و معماری ۲ تدوین و ۱۳ بازنگری صورت گرفته است.وی ادامه داد: از سال ۹۴ بررسی تمام برنامه‌های درسی در دستور کار قرار گرفت، از مجموع قریب به ۳ هزار برنامه درسی در رشته محل‌های مختلف، ۸۰۰ برنامه درسی، بیش از ۱۰ سال قدمت داشتند که بازنگری شدند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی افزود: از ابتدای سال ۹۴ برای مقطع کارشناسی پیوسته چهار برنامه، برای کارشناسی ارشد ۴۴ برنامه و برای دکتری هشت برنامه درسی تا تیرماه ۹۷ منسوخ شد.وی ادامه داد: از سال ۹۴ کارگروه‌هایی در وزارت علوم برای بازنگری دروس قدیمی فعال شد، تمامی برنامه‌های درسی قدیمی به روز شد و از این پس، اعضای کارگروه‌های تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم از طریق سامانه رای‌گیری الکترونیکی انتخاب خواهند شد.آهنچیان افزود: در فاز دوم بازنگری برنامه‌های درسی بنا براین است که تمام برنامه‌های درسی که بیش از ۵ سال قدمت دارند بازنگری شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

ریاست موسسه رازی اعضای شورای تحقیقات دامپزشکی این موسسه را منصوب کرد

وت پارس - دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در حکمی اعضای شورای تحقیقات دامپزشکی این موسسه را به مدت دو سال منصوب کرد.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی : برای تأمین مواد اولیه واکسن‌ها با مشکل مواجه هستیم!

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، اسامی ۳۳ عضو این شورا عبارتند از:

- دکتر علی اسحاقی

- دکتر مجتبی محرمی

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ایمان معماریان : برخی از افراد یوزهای در حال انقراض را به عنوان حیوانات خانگی می فروشند!

وت پارس - دامپزشک پارک طبیعی پردیسان گفت: ایران آخرین زیستگاه یوزپلنگ‌های آسیایی است و تنها یک یوز آسیایی نر در شرایط اسارت در دنیا وجود دارد که آن هم در پارک پردیسان نگهداری می‌شود .

دکتر ایمان معماریان

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، دکتر ایمان معماریان دامپزشک پارک طبیعی پردیسان در گفتگو با خبرنگار  حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با  ایران (یوزپلنگ ماده کشف شده ) و جفت گیری این گونه در پارک پردیسان اظهار کرد: ایران هنوز به حدی بزرگ نشده است که بتوان عمل جفت گیری طبیعی با کوشکی (یوزپلنگ نر پارک پردیسان )‌ را روی آن انجام داد .وی افزود: تا زمانی که ایران(یوزپلنگ ماده کشف شده) بالغ نشود، کوشکی(یوزپلنگ نر) در جایگاهی دو از ایران نگهداری می‌شود تا این دو یوز یکدیگر را نبینند و وجود هم را حس نکنند.
معماریان گفت: ایران آخرین زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی است، یعنی در هیچ کشور آسیایی دیگری یوز نداریم، به همین دلیل به یوزپلنگ آسیایی یوز ایرانی نیز می‌گویند و تنها یک یوز آسیایی در شرایط اسارت در دنیا وجود دارد که آن هم در مرکز تحقیقات پارک پردیسان نگهداری می‌شود.وی ادامه داد: جاده‌هایی که زیستگاه‌های یوزپلنگ‌ها را قطع می‌کنند تهدیدی جدی برای این حیوانات محسوب می‌شوند، چراکه این موضوع ادامه نسل یوزها را به خطر می‌اندازد.
دامپزشک پارک طبیعی پردیسان تصریح کرد: نسل یوزهای آسیایی با حمله سگ‌های ولگرد و گله، خشکسالی، کم شدن شکار این گونه و از بین رفتن زیستگاه‌ها به خطر می‌افتد.
وی افزود: برخی از افراد گونه‌های در معرض خطر انقراض همچون یوزها را شکار می‌کنند و آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی به فروش می‌رسانند که ایران (یوزپلنگ ماده کشف شده) یکی از این موارد بود که توسط افرادی شکار شده و به عنوان حیوان خانگی از جایی به جای دیگر با قیمت‌های مختلف به فروش رسیده بود که خوشبختانه با پیگیری‌های پروژه حفاظت از یوز آسیایی،‌گارد حفاظت محیط زیست و پلیس امنیت این فروشندگان به دام افتادند و این یوز به مرکز تحقیقات و نگهداری یوزپلنگ آسیایی پارک پردیسان منتقل شد.
معماریان در پایان تاکید کرد: ایران (یوز ماده کشف شده) امیدی دوباره برای مادر شدن و تداوم نسل یوزهای آسیایی خواهد بود.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان نظام دامپزشکی : موافق انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت هستیم

وت پارس - رییس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: گرایش های تخصصی ۷ گانه برای مقاطع دکترای حرفه ای و کاردانی دامپزشکی تعریف شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از فاخته نیوز ، دکتر محمد رضا صفری که در حاشیه جلسه شورای نظام دامپزشکی استان خراسان رضوی سخن می گفت اعلام داشت: در آخرین جلسه شورای مرکزی نظام دامپزشکی در تهران مباحث متعددی از جمله ادامه بحث انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت مطرح شد.

از نظر ما وزارت علوم در برنامه آموزش دامپزشکی موفق عمل نکرده است

وی گفت: از نظر ما وزارت علوم در برنامه آموزش دامپزشکی موفق عمل نکرده و ضعیف بوده است و یکی از دلایل، تعداد زیاد دانشکده های دامپزشکی و خیل عظیم دانش آموختگان فاقد شغل در جامعه هست و لذا موافق انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت هستیم.
دکتر صفری افزود: طبق بررسی هایی که داشتیم وزارت بهداشت در خصوص آموزش پزشکی بسیار موفق تر عمل کرده و این مورد باعث ترغیب ما به سمت انتقال آموزش دامپزشکی به سمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است، البته تأکید شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی بر این است که وزارت بهداشت اگر درمان محور باشد انتقال آموزش دامپزشکی به این وزارت نمی‌تواند مشکلات ما را حل کند بلکه باید جایگاه پیشگیری و ترجیح آن بر درمان سرلوحه وزارت بهداشت باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران پس از انتقاد از وزیر بهداشت بازنشسته شد!

وت پارس - وزارت بهداشت که باسوء مدیریت در اجرای ‎طرح تحول سلامت منابع عظیمی را اتلاف نمود ، در گام دوم نیز قلع و قمع اساتید و فرهیختگان نظام سلامت رادر دستور قرار داده است.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران پس از انتقاد از وزیر بهداشت بازنشسته شد!

به گزارش وت پارس و به نقل از سلامت نیوز، دکتر محمد رازی ، رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران به مناسبت روز پزشک پیامی را صفحه توئییتر خود منتشر کرد و در آن از مسوولین وزارت بهداشت انتقاد تندی کرده که با پیش کشیدن بحث مالیات پزشکان ، گناه و قصور خود در آموزش و درمان را به گردن پزشکان می اندازند. این پیام اما به مذاق وزیر بهداشت خوش نیامده و به دنبال انتشار این پیام، حکم بازنشستگی این استاد فرهیخته به وی ابلاغ شده است.
متن پیام انتقادی و شدید اللحن دکتر محمد رازی، رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران به مناسبت روز پزشک به شرح زیر بود:
آنچه می بینم و حس می کنم این است که در داخل نظام دست های گناهکاری که به کمک همپالگی های خارجی شان در جنگ اقتصادی سرنوشت ساز اینگونه کشور را به زمین زدند، حل مشکلات اقتصادی مردم را در مالیات پزشکان می بینند و همزمان، مسئولین نالایق وزارت دارایی و بهداشت فریاد وا مسلمانا سر می دهند، فرافکنی بیشرمانه تر از این ندیده ام.
آموزش و درمان کشور به خاک سیاه نشسته است، و پیاده و سواره نظام آن توسط بی خردان، خلع سلاح و خانه نشین یا روانه خارج شده اند یا بخاطر احساسات اعتقادی و میهن پرستی و نوع دوستی به ادامه کار مشغلوند.
بعضا هماهنگونه که اشاره کردید در این میان سرباز بی ریشه ای هم ممکن است برای پرکردن شکم سیری ناپذیرش دست در سفره مردم کند.
مصاحبه های اخیر مسئولین رده بالای وزارت بهداشت را می توان در دو جنبه بررسی کرد.:

 مطالعه ادامه مطلب

انبارهای انواع داروهای دامی قاچاق به ارزش بیست میلیارد در سمنان و سرخه کشف شد

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از کشف چند انبار داروی دامی در شهرستان‌های سمنان و سرخه خبر داد.

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری تسنیم از سمنان، محمد سعیدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: گزارش‌های مبنی بر وجود انبارهای قاچاق انواع داروهای دامی در شهرستان‌های سمنان و سرخه اخذ شد که با بررسی انجام شده و با همکاری نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی این انبارها کشف شدند.وی با اشاره به کشف 4 انبار قاچاق داروهای دام و طیور در شهرستان های سمنان و سرخه گفت: یک انبار در سمنان و 3 انبار دیگر در سرخه کشف شد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با اذعان به اینکه در این انبارها داروهای دام و طیور به صورت غیرقانونی و در حجم زیاد انبار شده بود اضافه کرد: در این انبارها حجم زیادی داروی خوراکی ، پودری و تزریقی دام و طیور کشف و ضبط شد.
سعیدی با بیان اینکه برخی از این داروها تاریخ گذشته بودند و در برخی از داروها نیز لیبل و برچسب دارو تغییر داده شده بود خاطرنشان کرد: این متخلفان دستگاه‌های مرتبط با تغییر تاریخ و لیبل داشته و با تغییر تاریخ داروهای فاسد و تاریخ مصرف گذشته این داروها را دوباره به بازار مصرف عرضه می‌کردند.وی از شناسایی یک مرکز عرضه دارو که رد پای این داروها در آن کشف شد خبرداد و گفت: این مرکز عرضه داروهای قاچاق دامی نیز با دستور مقام قضایی پلمپ و داروها نیز توقیف شد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان به ارزش ریالی این داروهای دامی قاچاق اشاره کرد و گفت: ارزش این داروها حدود 20 میلیارد ریال است.

 مطالعه ادامه مطلب