خبر تاثربرانگیر روز : فرحناز داوری دانشجوی رشته دامپزشکی درگذشت

وت پارس - فرحناز داوری ، دانشجوی رشته دامپزشکی که با بیماری سرطان می جنگید ، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 فرحناز داوری دانشجوی رشته دامپزشکی

به گزارش وت پارس ، فرحناز داوری دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه تهران، بيست ساله از مهر نود و پنج مبتلا به سرطان خون از نوع بدخیم اي.ال.ال شده و زمانی که کاندید پیوند مغز استخوان بود متاسفانه قبل از پيوند بيماري به شکل غیر قابل مهاری عود كرد که تنها راه درمان موجود برای این وضعیت ایمنوتراپی بود که متأسفانه در ایران موجود نبود. به همین دلیل مقدمات اعزام آن مرحوم به آلمان و هزینه‌های سرسام آور آن با کمک خانواده شریفش، دوستان، اساتید و خیرین کشور فراهم شد اما با این وجود درمان‌ها میسر واقع نشد و وی که قریب به دو سال با این بیماری مردانه جنگید جان به جان آفرین تسلیم کرد.

این خبر تلخ ما را در غصه ای جانگداز فرو برد. اندوه بی پایان گروه رسانه ای وت پارس از این واقعه دردناک قابل وصف نیست. مصیبت وارده به خانواده آن مرحومه و جامعه دامپزشکی کشور را تسلیت عرض می‌نماییم.روحش شاد و یادش گرامی.

خبر تاثربرانگیر روز : فرحناز داوری دانشجوی رشته دامپزشکی درگذشت

 مطالعه ادامه مطلب

نتایج نهایی آزمون استخدامی سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد

وت پارس - روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور نتایج نهایی آزمون استخدامی سازمان دامپزشکی کشور را اعلام کرد.

کنکور

به گزارش وت پارس ، پس از مدت ها کش و قوس و انتظار، روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور نتایج نهایی آزمون استخدامی سازمان دامپزشکی کشور را اعلام کرد.بر اساس این گزارش ، برای مشاهده نتیجه نهایی این آزمون ، می توانید این به این لینک مراجعه نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

سخنرانی دکتر هومن ملوک پور در همایش تخصصی آموزش مفاهیم محیط‌ زیست دانشگاه شریف

وت پارس - دکتر هومن ملوک پور در همایش تخصصی آموزش مفاهیم محیط‌ زیست دانشگاه شریف به عنوان سخنران حضور خواهد یافت.

 دکتر هومن ملوک پور

به گزارش وت پارس ، گروه دوستداران محیط‌زیست شریف تصمیم دارد  ۱۰ ام و ۱۱ ام اسفند ماه کارگاه‌هایی جهت آموزش بهتر و عمیق‌تر مفاهیم محیط‌زیستی برای افرادی که به دنبال یادگیری بیشتر و تخصصی‌تر در این زمینه هستند، برگزار کند.

این برنامه شامل ۶ کارگاه تخصصی هریک به مدت ۱۲۰ دقیقه همراه با پذیرائی و ناهار است که در دو روز توسط اساتید مجرب و با همکاری ایرن‌مدیا برگزار می‌شود.به شرکت‌کنندگان گواهینامهٔ حضور در کارگاه‌ها اهداء خواهد شد.

به گزارش وت پارس ، زمان بندی برنامه به شرح زیر است:
- ۵شنبه ۱۰ ام اسفندماه:

 مطالعه ادامه مطلب

فایل صوتی کامل سخنرانی های افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی طیور / صوت

وت پارس - فایل صوتی کامل سخنرانی های افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی طیور منتشر شد.

فایل صوتی کامل سخنرانی های افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی طیور / صوت

به گزارش وت پارس ، ششمین کنگره بین المللی طیور که در تاریخ هشتم اسفند ماه در مرکز همایش های رازی شهر تهران به صورت رسمی افتتاح شد ، در آیین افتتاحیه خود میزبان روسای سازمان دامپزشکی کشور و سازمان نظام دامپزشکی بود که در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند. هم اکنون شما می توانید صوت کامل این سخنرانی ها را به صورت آنلاین از رسانه وت پارس بشنوید یا دریافت نمایید.

+ سخنرانی دکتر رفیعی پور ریاست سازمان دامپزشکی


 

 مطالعه ادامه مطلب

سخنگوی دانشگاه آزاد : استادان اخراج شده دانشگاه آزاد مازاد بر نیاز بودند!

وت پارس - سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید اخراج استادان واحدهای این دانشگاه ازجمله علوم و تحقیقات مطرح نیست، اما در عین حال توضیح می‌دهد که برخی استادان مازاد بر نیاز هستند و در مسیر انفکاک قرار گرفته‌اند.

دانشگاه آزاد به طور رسمی از بررسی کد رشته‌ محل‌ های دامپزشکی خبر داد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدصادق ضیائی افزود: براساس مصوبه هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه در هر استان که قابلیت اجرای طرح تعاون وجود داشته باشد، با اساتیدی که مازاد بر نیاز واحدها باشند، ادامه همکاری صورت نمی‌گیرد.
مشاور رییس و رییس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: طرح تعاون برای استفاده بهینه از توان اساتید دانشگاه آزاد در واحدهای مختلف تدوین و تصویب شده که دارای شاخص های مختلفی است.
سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: براساس این طرح اساتیدی که به صورت نیمه وقت هستند و دو یا سه شغل دارند در مسیر انفکاک قرار داده می شوند.
طرح تعاون دانشگاه آزاد با هدف ساماندهی و استفاده بهینه از تخصص اعضای هیات علمی استان ها و در راستای افزایش سطح کیفی آموزش و جلوگیری از اتلاف بهره‌ وری این نیروی انسانی در رشته های علوم پزشکی و غیر پزشکی تدوین و ابلاغ شده است. براساس این طرح در صورت عدم تکمیل ساعت موظف تدریس اعضای هیات علمی در یک رشته یا عدم تکمیل ساعت موظف در سایر واحدها و مراکز آموزشی سطح استان، استفاده از اساتید مدعو و حق التدریسی در تمامی واحدها و مراکز آموزشی استان ممنوع است.

 مطالعه ادامه مطلب

در حاشیه : اقدامات صورت گرفته توسط ستاد آنفلوانزا باعث کند شدن روند گسترش بیماری شد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی ضمن تایید خبری مبنی بر کند شدن روند گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد در کشور، گفت: تاکنون حدود ۲۴.۵ میلیون قطعه مرغ معدوم شده است.

رییس سازمان دامپزشکی : پیشگیری وظیفه اصلی دامپزشکی است

به گزارش وت پارس ، علیرضا رفیعی پور در حاشیه ششمین کنگره دامپزشکی طیور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با بیان اینکه  تاکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بیش از ۵۶۷ واحد مرغداری در ۲۰ استان کشور شناسایی شده است، اظهار داشت: بر اثر این بیماری تاکنون حدود  ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ معدوم شده است.وی در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه گفته شده روند شیوع بیماری در کشور کند شده است، ضمن تایید این خبر درباره دلایل آن، توضیح داد: روند بیماری روبه کُندی است ضمن اینکه طی این مدت از ۲۷ هزار واحد مرغداری، بیش از ۵۶۷ واحد درگیر بیماری شده و این نشان می دهد اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای انجام شده  توسط سازمان دامپزشکی و دیگر دستگاه ها  در کنترل روند بیماری تاثیرگذار بوده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: اقدامات صورت گرفته توسط ستاد آنفلوانزا، باعث کند شدن روند گسترش بیماری در کشور شده است.رفیعی پور در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه تاکنون چقدر از خسارت مرغداران پرداخت شده است؟، افزود: از مجموع ۵۰ میلیارد تومان که دولت در اختیار سازمان دامپزشکی قرار داده، تاکنون حدود ۳۵ میلیارد تومان آن به مرغداران پرداخت شده است.این مقام مسئول اضافه کرد: خسارت واحدهای مرغداری، پس از تشکیل پرونده توسط استان ها و ارجاع به تهران پرداخت می شود.وی به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اشاره کرده بودید در مدیریت بهداشتی دچار مشکلاتی هستیم، لطفا در این زمینه توضیح بیشتری دهید؟، پاسخ داد: مدیریت بهداشتی از مرغ مادر، کارخانجات خوراک دام، جوجه یکروزه، حمل و نقل مرغ مادر تا مزرعه، حوزه کود مرغی و ورود و خروج خودرو و افراد در قالب یک مدیریت بهداشتی  برای جلوگیری از اپیدمی بیماری باید مورد توجه باشد ضمن اینکه جلوگیری از اپیدمی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به معنای شرایط امنیت زیستی است.
رفیعی پور تصریح کرد:تولیدکنندگان در طول دوره پرورش، باید نمونه های مختلفی را برای بررسی وضعیت طیور خود به آزمایشگاه بفرستند و براساس آن عمل نمایند چرا که در غیراین صورت مسیر پرخطری را پیش رو دارند.

 مطالعه ادامه مطلب

در حاشیه : نظام دامپزشکی کشور هیچ جایگاهی در نظام سلامت ندارد!

وت پارس - متاسفانه نظام دامپزشکی کشور هیچ جایگاهی در نظام سلامت ندارد و منابع این نظام در جای دیگر هزینه می شود درحالیکه مسئولیت آن با ماست.

دکتر صفری رییس سازمان نظام دامپزشکی ایران

به گزارش وت پارس ، دکتر محمدرضا صفری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در حاشیه ششمین کنگره بین المللی دامپزشکی طیور که در مرکز همایش های رازی تهران برگزار شد افزود: نظام سلامت ما بسیار گسترده و در برگیرنده بخش مهمی از بودجه عمومی کشور است اما گویا نظام دامپزشکی ما که در موردی چون شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 24 میلیون قطعه مرغ را برای حفظ سلامت جامعه معدوم کرد، در این میان با توجه به اینکه بخش مهمی از تامین سلامت جامعه و تضمین سلامت فراورده های پروتئینی و گوشتی را برعهده دارد محلی از اعراب در منابع این طرح مهم نداشته و ندارد.
وی همچنین در کنگره بین المللی دامپزشکی طیور گفت: صنعت طیور که بیش از شصت سال در این کشور قدمت دارد بعد از نفت و صنعت پولی و مالی، بزرگترین صنعت کشور بود و در این سالها، تولید گوشت مرغ 12 و تخم مرغ 7 برابر شده است و مصرف سرانه مرغ از 4.5 کیلوگرم به 15 و تخم مرغ از 3.5 به 7 کیلوگرم که بالاتر از استانداردهای جهانی است نشان می دهد این صنعت بسیار بزرگ و فراگیر است.
صفری افزود: بیش از 3 میلیون نفر بصورت مستقیم یا غیر مستقیم در این صنعت فعالیت می کنند و با توجه به اینکه کشور ما در نوار خشکی واقع شده ، صنعت طیور این امتیاز ویژه را دارد که آب مجازی وارد کشور می کند یعنی دانه و نهاده های غذایی این صنعت از خارج وارد می شود و به همین دلیل، مطمئن ترین و ارزانترین پروتئین را در کشور، صنعت طیور تولید و عرضه می کند اما با این وجود، در بهره وری غذا و بخش های دیگر صنعت طیور، با استانداردهای جهانی فاصله داریم.
وی فرسوده بودن ساختار صنعت طیور را یکی از مشکلات مهم کشور در این بخش دانست و گفت: بیش از 20 هزار واحد تولید مرغ گوشتی و 1600 واحد مرغ تخم گذار مجاز در کشور وجود دارد اما استقرار ظام خرده مالکی و نبود سامانه یکپارچه مدیریت در این بخش، موجب بی انضباطی شده و از همین رو اصلاح و ساماندهی ساختار صنعت طیور در کشور ما اهمیت جدی دارد چراکه در این صورت کشور ما می تواند در مقابل بیماری هایی چون آنفلوانزای مرغی قدرت مانور و مدیریت بیماری را داشته باشد.وی افزود: ستاد ملی مقابله با بیماری هایی چون آنفلوانزا باید قبل از شیوع اپیدمی فعال شود تا بتواند با ابعاد مختلف شیوع بیماری مقابله کند چراکه فعال شدن آن بعد از گسترش بیماری فقط می تواند در مواردی چون پرداخت خسارت و ... مفید باشد و فایده ای برای نظام سلامت کشور ندارد.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان نظام دامپزشکی : بخش خصوصی ده سال است یک ریال تسهیلات دریافت نکرده است

وت پارس - رئیس سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا با بیان اینکه ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باید قبل از شیوع بیماری در کشور شکل بگیرد، گفت: آنفلوآنزای بسیاری از شاغلان صنعت طیور را بیکار کرده است.

پیگیری نظام دامپزشکی کشور برای آموزش دکترای عمومی دامپزشکی در هفت گرایش

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمدرضا صفری در ششمین کنگره بین‌المللی دامپزشکی طیور که در مرکز همایش‌های رازی تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: صنعت طیور پس از گذشت ۶۳ سال از آغاز فعالیت خود، علی‌رغم مشکلات متعدد، همگام با زیربخش‌های کشاورزی رشد کرده و تا سال ۱۳۹۰ این صنعت به گواه آمار، ۷۰۰ درصد رشد داشته است.وی با بیان اینکه تا سال ۱۳۹۵ برآورد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود سه میلیون نفر در صنعت بود، گفت: وضعیت آنفلوآنزای دو سال اخیر، بسیاری از آنها را بیکار کرده است.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی اضافه کرد: این جمعیت سالانه ۲۵ کیلوگرم گوشت مرغ و ۱۱ کیلوگرم تخم‌مرغ برای هر فرد ایرانی تولید می‌کند.
به گفته صفری، این حجم فعالیت منجر به کسب رتبه هشتم در جهان در زمینه تولید گوشت مرغ و رتبه چهاردهم تولید تخم‌مرغ با ظرفیت پرورش سالیانه ۸۸ میلیون مرغ تخم‌گذار در سال ۹۴ شده است.وی با بیان اینکه در ایران بیش از ۶۰۰ کارخانه ساخت خوراک وجود دارد، افزود: اما به دلیل ساختار حاکم بر صنعت، ساخت خوراک توسط مرغدار انجام می‌شود و کارخانه‌های خوراک با کمتر از ۲۵ درصد ظرفیت فعالیت و در رقابت منفی برای جلب مشتری تلاش می‌کنند.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا تصریح کرد: در مراکز آموزشی و دانشگاهی، رشته فناوری ساخت خوراک وجود ندارد و مسئول فنی کارخانه‌ها از سوی دولت، فرد باتخصص غیرمرتبط منصوب می‌شود.
صفری ادامه داد: به دلیل فقر دانش، بازده پایین ساخت خوراک، به عنوان عامل سهیم در افت راندمان استفاده از مواد خوراکی ایفای نقش می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در بدو انقلاب، مصرف سرانه گوشت مرغ حدود ۴.۵ کیلوگرم و تخم‌مرغ حدود ۳.۵ کیلوگرم با جمعیتی نزدیک به ۳۶ میلیون نفر بوده است، گفت: اکنون جمعیت ۸۰ میلیون نفری و سرانه مصرف گوشت مرغ ۲۵ کیلوگرمی و تخم‌مرغ بیش از ۱۰ کیلوگرم است که این نشان می‌دهد ظرفیت تولید گوشت مرغ حدود ۱۲ برابر و تخم‌مرغ ۷ برابر دوران اوایل انقلاب شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی : از مسئولان سیاسی کشور درخواست دارم به دامپزشکی نگاه ویژه ای داشته باشند

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه از بیماری آنفلوانزای فوق حاد باید به عنوان یک تهدید دائمی نام برد، گفت: باید به جای بیماری آنفلوانزا، لفظ بیماری های آنفلوانزای فوق حاد را به کار برد.

رییس سازمان دامپزشکی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار مهر، علیرضا رفیعی پور در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره دامپزشکی طیور با اشاره به برخی مشکلات موجود در صنعت طیور اظهار داشت: عرضه پرندگان به شکل روزبازار و هفته بازار و همچنین مراکز عرضه این پرندگان از جمله این مشکلات است که می تواند باعث شود جایگاهی را که طی ۶۰ سال در این صنعت به دست آورده ایم و در حوزه مرغ، تخم مرغ و خوراک دام به شرایط صادرات رسیده ایم، دچار آسیب کند.
وی با بیان اینکه به همین دلایل اندک دچار گرفتاری هایی شده ایم، افزود: برخی مشکلات باعث شده که بهره وری در بخش پایین باشد و هزینه تولید بالا برود، ضمن اینکه شیوع بیماری ها به این مسائل دامن می زند.رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اولین بار ۱۴۰ سال قبل در جمعیت طیور شناسایی شده است، گفت: طی ۱۴۰ سال گذشته که این بیماری شناسایی شده و ۱۰۰ سالی که از عمر صنعت طیور در دنیا می گذرد و همچنین ۶۰ سالی که از عمر صنعت طیور در کشور ما می گذرد، ما همواره با اپیدمی این بیماری در کشور مواجه بوده ایم.

رفیعی پور اضافه کرد: با توجه به صنعت عظیم طیور در دنیا، بحث تجارت طیور و فرآورده های آن و از همه مهمتر مهاجرت پرندگان باید از این بیماری به عنوان یک تهدید دائمی نام ببریم و برای کنترل آن تدابیری بیندیشیم.
وی با اشاره به اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به بیماری هزار چهره معروف است، گفت: این بیماری از سال های ۱۹۵۸ تا ۱۹۹۸ (۴۰ سال) تنها ۲۳ میلیون قطعه مرغ را به کام مرگ فرستاده اما در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ (طی ۴ سال) ۲۰۰ میلیون قطعه طیور را به کام مرگ فرستاده است؛ این در حالی است که در حوزه تکنولوژی، اساتید این رشته و صنعت خوراک هیچ مشکلی وجود نداشته اما ویروس فعالیت خود را به شدت افزایش داده است.رئیس سازمان دامپزشکی تصریح کرد: ما نباید بگوییم بیماری آنفلوانزا، بلکه باید به این ویروس وصف بیماری های آنفلوانزا را اطلاق کرد، چرا که تحت تیپ های مختلفی دارد و دنیا را درگیر کرده است.
وی با بیان اینکه در اواخر سال ۲۰۱۷ کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آمریکا، مکزیک، ایتالیا، هلند و همچنین کشورهایی مانند مصر و اندونزی درگیر این بیماری بوده اند، گفت: این ویروس با نحوه فعالیت خود به ما می گوید من یک حق حیات دارم و شما باید تولید خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در کنار من ادامه داشته باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس جامعه دامپزشکان ایران به ادعای میترا حجار در برنامه دورهمی واکنش نشان داد / ویدیو

وت پارس - دکتر پیام محبی رییس جامعه دامپزشکان ایران به ادعای میترا حجار در برنامه دورهمی واکنش نشان داد.

دکتر پیام محبی رییس جامعه دامپزشکان ایران

به گزارش وت پارس ، میترا حجار که در برنامه هفته گذشته دورهمی با اجرای مهران مدیری حضور یافته بود ، در بخشی از گفتگوی خود، ضمن اشاره به گیاهخوار بودن خود گفت: من تا یک ماه پیش گیاهخوار کامل بودم ولی از یک ماه پیش، مصرف لبنیات را نیز در برنامه غذایی خود آورده ام.
این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: بهتر است همه ما کمتر از گوشت استفاده کنیم و خیلی خوب است که گوشت نخوریم. وی تصریح کرد: یکی از چیزهایی که در حال از بین بردن کره زمین است، مصرف گوشت می باشد، زیرا به ازای تولید هر کیلوگرم گوشت گوساله، 15 هزار لیتر آب مصرف می شود که این مقدار مصرف هولناک است.
حجار در ادامه افزود: بسیاری از جنگل ها را قطع می کنیم، برای اینکه مرتع درست کنیم و برای تامین غذای دام ها سویا بکاریم که یک پروتئین گیاهی است و حتی علف هم نیست! ببینید چه گوشتی داریم مصرف می کنیم؟!
وی همچنین اظهار داشت: مرغ ها هم که اصلاً دیگر وارد صحبتشان نشویم، چون همه می دانند که چقدر به اینها قرص و آنتی بیوتیک و مانند اینها می دهند.
این بازیگر سینما و تلویزیون تصریح کرد: «به نظر من هر آدمی خودش می تواند وظیفه اش را انجام دهد و هفته ای سه روز گوشت نخورد و خودتان می توانید تاثیرش را ببینید.»
به گزارش وت پارس ، با توجه به ادعاهای میترا حجار در این برنامه پربیننده دورهمی ، در خصوص استفاده از مواد هورمونی در پرروش طیور ، دکتر پیام محبی رییس جامعه دامپزشکان ایران در گفتگوی ویدیویی خود با خبرآنلاین به این ادعاها واکنش نشان داد. در ویدیوی زیر می توانید گفتگوی دکتر محبی با خبرآنلاین را مشاهده نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب