نماینده دامپزشک مجلس : پوشش همگانی سلامت مهمترین خواست مردم است

وت پارس - نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی گفت: پوشش همگانی سلامت مهمترین خواست مردم است.

نماینده دامپزشک مجلس : آماده اصلاح قوانین دامپزشکی هستیم

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری خانه ملت ، دکتر یوسف داودی نماینده دامپزشک مجلس شورای اسلامی ، در آیین نواختن زنگ سلامت در مدرسه فرزانگان سراب گفت: شعارامسال سازمان بهداشت جهانی با عنوان "سلامتی برای همه" در واقع مطالبه و خواست عمومی ملت ها بوده و دولتمردان دراین زمینه باید بکوشند.
نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی، بر آمادگی نمایندگان مجلس برای همکاری با وزرات بهداشت و سازمان های بیمه گر در این زمینه تاکید کرد.
علیرضا ابهری رییس دانشکده علوم پزشکی سراب نیز دراین آئین به خدمات حوزه سلامت درسراب اشاره کرد و گفت:شکل گیری دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی درسراب تحول تاثیرگذاری درحوزه سلامت مردم بود.وی به اصلاح روش و سبک زندگی شهروندان از طریق تلاش مجامع سلامت و به خصوص سازمان های مردم نهاد تاکید کرد و گفت:درشهرستان سراب چه لزومی دارد که جهت حضوردراداره یا خرید؛ مسافت کوچکی را با خودرو پیمود .
این استاد دانشگاه به آگاه سازی شهروندان به مضرات موادی چون شکرو نمک و دخانیات تاکید کردو یاداورشد:خادمان سلامت مردم باید اصلاح روش ها و رفتارها را ازخود شروع کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

سمپوزیوم بیماری های روده در طیور، پیش از کنفرانس AAAP 2018 برگزار خواهد شد

وت پارس - دو سمپوزیوم با محوریت بررسی بیماری های روده در طیور پیش از کنفرانس سالانه انجمن آسیب شناسی پرندگان آمریکا در جولای ۲۰۱۸ در دنور برگزار خواهد شد.

سمپوزیوم بیماری های روده در طیور، پیش از کنفرانس AAAP 2018 برگزار خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از اگنا ، سوزان دوقرتی، دکتر دامپزشک، مدیر اجرای AAAP به Poultry Health Today گفت: این دو رویداد به بررسی چالش های رو به رشد صنعت در مدیریت بیماری های روده طیور و کاهش یا حذف آنتی بیوتیک ها می پردازد.دومین سمپوزیوم بین المللی آنتریت نکروتیک  از ۱۱ تا ۱۲ جولای برگزار می شود. انگیزه برگزاری این رویداد ۲ روزه، کنفرانس موفقی بود که در سال ۲۰۱۵ در دانمارک برگزار شد و در موردتوجه بسیاری قرار گرفت.
AAAP در روز جمعه ۱۳ جولای میزبان یک سمپوزیوم نیم روزه با عنوان «پیشرفت در مدیریت سلامت روده در طیور» برگزار می کند.
این سمپوزیوم به بررسی استراتژی های مدیریت کنترل کوکسیدیوز و بیماری های روده ای دیگر در جوجه های گوشتی و بوقلمون ها می پردازد.دوقرتی تأکید کرد که هر دو سمپوزیوم بیماری های روده ای، تحقیقات و اطلاعات جدیدی را ارائه خواهند کرد.
۶۱ امین کنفرانس سالانه AAAP روز بعد از سمپوزیوم آغاز می شود و تا ۱۷ جولای نیز ادامه خواهد داشت.این برنامه بیش از ۵۰ سخنرانی علمی و پوستر در طیف گسترده ای از موضوعات سلامت طیور ارائه می دهد.

 مطالعه ادامه مطلب

کارفرمایان موظف به عقد قرارداد بر اساس تعرفه های تعیین شده با مسئولان فنی هستند

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: کلیه کارفرمایان موظف به عقد قرارداد بر اساس دستورالعمل و تعرفه‌های پیش‌بینی شده با مسؤولان فنی بهداشتی دامپزشکی هستند.

کارفرمایان موظف به عقد قرارداد بر اساس تعرفه های تعیین شده با مسئولان فنی هستند

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی دامپزشکی چهارمحال و بختیاری، عبدالمحمد نجاتی اظهار کرد: بر اساس آیین‌نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی و دستورالعمل اجرایی ماده 19 این آیین‌نامه کلیه کارفرمایان موظف به عقد قرارداد بر اساس دستورالعمل و تعرفه‌های پیش‌بینی شده با مسؤولان فنی بهداشتی دامپزشکی هستند.
وی از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری خواست تا بازرسان آن اداره‌کل از واحدهای تحت نظارت دامپزشکی بازرسی کنند تا حقوق و دستمزد مسؤولان فنی بهداشتی به‌طور صحیح پرداخت شود.
مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: در این استان تعداد 69 نفر مسؤول فنی بهداشتی دامپزشکی و دستیار بر واحدهای کشتارگاهی، کارخانه‌های تولیدی خوراک دام، طیور و آبزیان، کارگاه‌های بسته‌بندی فراورده‌های خام دامی، مراکز جمع‌آوری شیر، سردخانه‌های نگهداری فراورده‌های خام دامی و شرکت‌های پخش دارویی و تولید مکمل‌های دارویی نظارت دارد.

 مطالعه ادامه مطلب

مدیر کل دامپزشکی استان یزد اظهارات مدیر کل دامپزشکی کرمان را رد کرد

وت پارس - مدیر کل دامپزشکی استان یزد تاکید کرد: هشداری که مدیر کل دامپزشکی کرمان در مورد خرید مرغ از یزد داده است بی مورد بوده و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد

به گزارش وت پارس ، مدیر کل دامپزشکی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا با اشاره به اظهارات مدیرکل دامپزشکی استان کرمان مبنی بر پرهیز از خرید طیور استان یزد به دلیل وجود آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: استان یزد تامین کننده مرغ گوشتی استان کرمان است و خوشبختانه هیچ کانون مثبت آ آنفلوآنزای مرغ گوشتی در استان یزد وجود نداشته و تمام کانون های گزارش شده مربوط به مرغ تخم گذار بوده است.
علی اکبر حدادزاده با بیان این که مرغ مورد نیاز استان کرمان از شهرستان بهاباد تامین می شود افزود: بهاباد 200 کیلومتر با یزد فاصله دارد و در این شهرستان هیچ کانون مثبت آنفلوانزا در مرغداری های گوشتی و حتی تخم گذار گزارش نشده است و این منطقه کاملا از ویروس آنفولانزای حاد پرندگان پاک بوده و سلامت مرغی که به کرمان ارسال می شود کاملا مورد تایید است.وی افزود: علاوه بر این موارد نزدیک به سه هفته است که استان یزد به طور کامل از ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان پاک شده و هیچ کانون مثبت آنفولانزای پرندگان در سطح استان وجود ندارد و با گرم شدن هوا نیز احتمال وجود آن از بین خواهد رفت.
حدادزاده تاکید کرد: با توجه به این دلایل هشداری که مدیر کل دامپزشکی کرمان در مورد خرید مرغ از یزد داده است بی مورد بوده و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

 مطالعه ادامه مطلب

کشف باورنکردنی محققان در مورد جراحی جمجمه یک گاو در دوران عصر حجر

وت پارس - انسان ها از دوران بسیار دور روی جمجمه انسان های دیگر جراحی کرده و سوراخ هایی را در سر همنوعان خود به دلایل پزشکی ایجاد می کرده اند. بر اساس یافته های محققان در یک سایت باستانی در روستای واسیلیوکا در آذربایجان، قدیمی ترین نوع از این جراحی ها که «مته کاری مغز» (trepanation) نامیده می شد در حدود ۷٫۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام می گرفته است.

جمجمه گاو و جراحی عر حجر

به گزارش وت پارس و به نقل از روزیاتو ، این موضوع بدین معناست که قدمت جراحی جمجمه به دوران میانسنگی (۸ تا ۱۰ هزار سال پیش) باز می گردد. اکنون برای اولین بار، یک نمونه کامل و تایید شده از جراحی جمجمه در یک حیوان یافت شده است: یک جمجمه تقریباً سالم از جمجمه یک گاو در سایت باستانی میانسنگی یافت شده که متعلق به ۳٫۴۰۰ تا ۳٫۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.در گذشته مته کاری مغز روی جمجمه در سراسر دنیا رواج داشته است و معمولاً شامل سوراخ کردن، ایجاد برش و خراش دادن لایه های استخوان برای ایجاد یک سوراخ بوده است. تکنیک های خاصی برای این که مته کاری مغز شدت و خشونت کمتری داشته و باعث آسیب بیشتر به جمجمه و یا ترک برداشتن جمجمه نشود مورد استفاده قرار می گرفته است. حتی در دوران میانسنگی نیز نشانه های بیماری مانند حملات ناگهانی تشنجی، صرع، سردرد و تغییرات در رفتار با مغز مرتبط دانسته می شد و به همین دلیل است که سوراخ های جمجمه ای در نقاط مشابهی دیده می شوند. جمجمه گاو مذکور در سایت باستانی «استون ایج» (Stone Age)، در چمپ دوراند فرانسه یافت شده که تنها ۴۰ کیلومتر از ساحل اقیانوس اطلس در این منطقه فاصله دارد.
این منطقه قبلاً یک مرکز تجاری بزرگ و مهم بوده که به طور ویژه در زمینه تولید نمک و گاوهای گوشتی فعالیت داشته است. کاوش های باستان شناسی از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۵ در این سایت انجام گرفت و استخوان های گاو، خوک، گوسفند و بز زیادی در آن پیدا شد. در دیگر سایت های باستانی دوران میانسنگی نیز استخوان های زیادی از گاوها و بسیار بیشتر از دیگر حیوانات یافت شده است به طوری که ۵۴ درصد استخوان های کاوش شده مربوط به گاو بوده اند. با این وجود پیدا کردن یک جمجمه سالم گاو به ندرت اتفاق افتاده بود. این حیوانات برای تامین غذای انسان ها پرورش داده می شدند و جمجمه های آن ها معمولاً برای دسترسی داشتن به مغز و زبان آن ها خرد می شدند.

کشف باورنکردنی محققان در مورد جراحی جمجمه یک گاو در دوران عصر حجر

کشف باورنکردنی محققان در مورد جراحی جمجمه یک گاو در دوران عصر حجر

 مطالعه ادامه مطلب

پیشنهاد برای قطع رابطه مالی پزشک و بیمار : نظارت بر طرح تحول سلامت توسط افراد غیرپزشک

وت پارس - دبیر علمی همایش پزشکی آکادمیک با اشاره به رابطه‌ مالی بین پزشک و بیمار، گفت: نظارت بر طرح تحول سلامت باید توسط افراد غیر پزشک و خارج از وزارت بهداشت صورت بگیرد.

دکتر مجتبی زارعی

به گزارش وت پارس ، دکتر مجتبی زارعی در حاشیه اولین همایش بین‌المللی پزشکی آکادمیک، اظهار کرد: این همایش برای اولین بار در ایران برگزار شد. این همایش را از یکسال پیش با همکاری اساتید برجسته‌ای از دانشگاه آکسفورد و کمریج برنامه ریزی کردیم و هدف از برگزاری آن، برجسته کردن اهمیت پزشکی آکادمیک برای مردم بود.وی افزود: ما به دنبال تشویق پزشکان جوان هستیم که به سمت پزشکی آکادمیک بروند. پزشکی آکادمیک به قسمتی از پزشکی گفته می شود که پزشکان اکثر وقت خود را صرف تحقیق و آموزش می‌کنند.
زارعی همچنین تصریح کرد: طبعا اغلب پزشکان وقت خود را صرف درمان می کنند که این امر پسندیده ای ست اما عده ای دیگر از پزشکان ترجیح می‌دهند بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و آموزش کنند که به آنها پزشکان آکادمیک گفته می‌شود.این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در ایران دانشگاه ها هم وظیفه‌ آموزش را بر عهده دارند و هم وظیفه ارائه خدمات به مردم، به همین دلیل برجسته سازی پزشکی آکادمی سبب می شود به حوزه تحقیق و آموزش بیشتر توجه شود.
زارعی اظهار کرد: در این همایش ۹ میهمان خارجی نیز حضور دارند که از دانشگاه های آکسفورد و کمریج به ایران آمده اند. وی افزود: سخنرانی من درباره طرح تحول سلامت و مقایسه‌ی آن با نظام ملی سلامت در دیگر کشورهای دنیا مثل انگلستان بود.
زارعی تصریح کرد: طبعا سیستم درمانی آنها نیز بی‎نقص نیست اما از آنجایی که قریب به ۷۰ سال از اجرایی شدن آن در انگلیس می‌گذرد، می توان تجربیات آنها را در اختیار صاحب نظران گذاشت.
استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در طرح تحول سلامت در مقایسه با سیستم های دیگر خدمات ملی سلامت در دنیا، ارتباط مالی بین پزشک و بیمار وجود دارد. یعنی تا زمانی که پزشک در ازای ویزیت، تجویز عکس های رادیولوژی و... از بیمار پول دریافت می کند، این مشکلات هرگز حل نخواهد شد.
وی افزود: این مسئله که پزشک هر چه بیشتر کار کند پول بیشتری به‌دست می‌آورد، سبب می شود که کیفیت ارائه خدمات پایین بیاید. سیستم های نظارتی می بایست مستقل از وزارت بهداشت باشد و گروه ناظر نیز حتما باید از غیر پزشک تشکیل شود زیرا پزشکان خود ذی‎‌نفع هستند این مسئله در کشورهای دیگر اتفاق می‌افتد اما در ایران اینطور نیست.

 مطالعه ادامه مطلب

بیست گروه تخصصی تحقیقات دامپزشکی در موسسه رازی تشکیل خواهد شد

وت پارس - معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی رازی از تشکیل 20 گروه تخصصی با هدف انجام تحقیقات دامپزشکی و تولید فرآورده‌های بیولوژیک در موسسه خبر داد.

دکتر مجتبی محرمی

به گزارش وت پارس ، مجتبی محرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: فعالیت این 20 گروه تخصصی در ارتباط با تحقیقات دامپزشکی و تحقیقات تولید فرآورده‌های بیولوژیک در حوزه‌های زیست فناوری، علوم پایه، تکنولوژی واکسن، تحقیقات دامپزشکی، بهداشت غذا، خوراک دام و طیور و داروهای دامپزشکی، فرآورده‌های بیولوژیک انسان، دام و طیور است که هر کدام نیز دارای زیرشاخه‌های مرتبط است و به دقت، تمام جوانب این حوزه‌ها را پوشش می‌دهند.وی هدف از شکل‌گیری گروه‌های تخصصی را، هدفمندکردن طرح‌های تحقیقاتی و رسیدن به محصول نام برد و گفت: به این منظور، هر عنوان تحقیقاتی پس از تصویب در کمیته علمی و فنی به گروه تخصصی مربوطه ارسال می‌شود.
محرمی یادآور شد: این کمیته علمی و فنی مشتمل بر رئیس و معاونان موسسه رازی، نماینده وزارت بهداشت، نماینده‌ای از سازمان دامپزشکی و روسای گروه‌های تخصصی است و عنوان‌های تحقیقاتی پس از بررسی و پایش به کمیته مربوطه به عنوان طرح تحقیقاتیِ مصوب ابلاغ می‌شود.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی تاکید کرد: در کمیته‌های تخصصی فقط طرح‌هایی پذیرش می‌شوند که مجری طرح پروپوزال کاملا دقیق و با دستورالعمل اجرایی طرح تا رسیدن به دستاورد و محصول را به طور دقیق مشخص کند و اگر طرحی به دستاورد منتهی نشود، متوقف شده و مجری مربوطه پاسخگو خواهد بود.
این مسئول توضیح داد: تمرکز موسسه رازی انجام تحقیقات کاربردی است تا گرهی از مشکلات حوزه دامپزشکی بگشاید.

 مطالعه ادامه مطلب

بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت مردادماه برگزار خواهد شد

وت پارس - بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت یکم تا سوم مرداد در مصلی امام خمینی برگزار می شود.

بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت مردادماه برگزار خواهد شد

به گزارش وت پارس ، در این رویداد تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان نظام دامپزشکی، مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار، انستیتو پاستور ایران، صندوق بیمه کشاورزی و شرکتهای فعال در حوزه دامپزشکی مشارکت دارند.
مهم ترین اهداف جامعه دامپزشکان ایران از برپایی "اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت" که همزمان با بیستمین کنگره دامپزشکی ایران برگزار میشود؛ فراهم سازی فضای گفتگو و ارتباط چهره به چهره با شرکتهای فعال داخلی و خارجی در حوزه های متنوع دامپزشکی، ارائه آخرین تحولات و دستاوردهای علمی، صنعتی و تحقیقاتی دامپزشکی ، تغذیه ، پرورش دام ، طیور و آبزیان، کمک به انتقال دانش فنی و معرفی محصولات و تکنولوژیهای نوین عنوان شده است.
ارائه سخنرانیهای کلیدی، برگزاری کارگاه های آموزشی همراه با امتیاز بازآموزی ، برگزاری کارگاههای موردکاوی انتقال تجربه، پذیرش چکیده مقالات و انتشار آن در کتاب همایش از جمله برنامه های بیستمین کنگره دامپزشکی ایران طبق روال سالهای
گذشته است.
گفتنی است، علاقمندان جهت ارائه مقالات خود و چاپ چکیده آنها در کتاب کنگره در صورت پذیرش، تا 3 خرداد ماه 97 فرصت دارند چکیده مقاله خود را بر اساس شرایط مندرج در سایت کنگره به نشانی www.iranvetexpo.com ارسال کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

بیماری مشمشه زیر ذره‌بین و نظارت سازمان دامپزشکی کشور قرار دارد

وت پارس - مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت:درسال 1396 براي اولين بار ميزان پوشش عمليات مراقبت و مبارزه با مشمشه به ميزان شش درصد فراتر از پيش بيني و 12 درصد بيشتراز عمليات سال ماقبل بوده که اين امر ناشي از هماهنگي خوب بين مجريان ملي واستاني و جديت در پيگيري اجراي برنامه بوده است.

داریوش جهان پیما

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ، مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت:درسال 1396 براي اولين بار ميزان پوشش عمليات مراقبت و مبارزه با مشمشه به ميزان شش درصد فراتر از پيش بيني و 12 درصد بيشتراز عمليات سال ماقبل بوده که اين امر ناشي از هماهنگي خوب بين مجريان ملي واستاني و جديت در پيگيري اجراي برنامه بوده است.
دکتر داریوش جهان پیما در گفت‌و‌گو با روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور در خصوص اقدامات صورت گرفته در سال 1396 در راستاي مبارزه با بيماري مشمشه گفت:در سال گذشته توفيقات بسيارخوبي حاصل شد،به‌گونه‌ای‌که استاندارد سازي آزمون‌هاي تشخيصي مشمشه برابر استاندارهاي دفتر بين المللي بيماري هاي واگير(OIE) وجايگزيني آزمون سرمي Cf به جاي آزمون مالئيناسيون در برنامه غربالگري مشمشه اسب كه آزمون توصيه شده OIE است در هفتاد درصد جمعيت اسب‌هاي تحت پوشش صورت گرفت.وی با بیان اینکه اين مهم دربرنامه سال‌جاري به كل جمعيت اسب‌هاي تحت پوشش كشور تسري پيدا خواهد كرد، اظهار کرد:اين امر موجبات افزايش دقت و سرعت تشخيص وخدمات رساني هرچه بهتر به ذي‌نفعان رابه‌دنبال خواهد داشت و باید گفت که كليه خدمات مربوطه به‌صورت رايگان انجام خواهد شد.
به گفته مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی بررسي برنامه ملي مراقبت مشمشه تك سميها نشان مي‌دهد كه از سال 1392 تاپايان سال 1396 هر ساله افزايش عمليات پوشش مراقبت تك سميها با روند كاهشي كانون هاي بروز مشمشه همراه بوده و مقايسه تعداد كانون هاي مشمشه در سال‌هاي 1396 و 1395 نيزحاكي از كاهش موارد بروز اين بيماري در جمعيت تك سميان كشور است.
دکتر جهان‌پیما با بیان اینکه بيماري مشمشه يكي از بيماري‌هاي واگير خطرناك ومشترك بين انسان وحيوان است كه اغلب موجب ابتلا تك سميها مي شود،اظهار کرد:با توجه به قابليت انتقال اين بيماري به انسان ورشد چشمگير صنعت اسب دركشور در دهه اي اخير وبه تبع آن افزايش استفاده ازآن، همواره خطر بروز وشيوع مشمشه به عنوان يك بيماري بازپديد دركشور وجود دارد ودرصورت وقوع آن تلفات وخسارات بالاي ناشي ازبيماري دور از انتظار نخواهد بود.وی ادامه داد:به همين علت برنامه مراقبت ومبارزه با مشمشه به‌عنوان يكي از برنامه هاي ملي بسيار مهم مبارزه با بيماري‌هاي مشترك در سازمان دامپزشكي مطرح است که با استفاده از دو روش مراقبت فعال وغيرفعال،شناسائي ومعدوم سازي تك سميان رآكتور ومشمشه اي در واحدهاي اپيدميولوژيك دركشورانجام مي شود.

 مطالعه ادامه مطلب

غافلگیرکننده : برای ذبح دام صادراتی روسیه دامپزشک از ایران اعزام نخواهد شد!

وت پارس - رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت برای ذبح دام صادراتی روسیه دامپزشک از ایران اعزام نخواهد شد!

کاوه زرگران

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران در تشریح دیگر توافق های به عمل آمده در کمیسیون مشترک ایران و روسیه در بخش کشاورزی – که در آخرین ماه سال۹۶ برگزار شد – گفت: در این کمیسیون توافق شد برای ذبح دام صادراتی روسیه، نیازی به اعزام دامپزشک از ایران نباشد و تائیدیه دامپزشکی روسیه مورد پذیرش قرار می گیرد.به گفته زرگران، با این حال عالم دینی برای رعایت ذبح اسلامی ، اعزام خواهد شد .
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، استفاده از جنگل های روسیه را از دیگر توافق های کمیسیون مشترک ایران و روسیه اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه ما واردکننده چوب هستیم، روسیه اجازه بهره برداری از جنگل ها را به طرف ایرانی داد تا طرف ایرانی در این بخش ورود کند و ارزش افزوده بیشتری به دست بیاورد .

 مطالعه ادامه مطلب