رییس سازمان دامپزشکی اهم اقدامات بهداشتی و مدیریت بیماری های طیور و کرم ابریشم را تشریح کرد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور به مناسبت فرارسیدن هفته دولت، اهم اقدامات بهداشتی و مدیریت بیماری های طیور و کرم ابریشم را در سراسر کشور تشریح و اعلام کرد.

علیرضا رفیعی پور

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی پور در آیین افتتاح پروژه‌های دامپزشکی در استان خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم و اقداماتی که در این مورد انجام شده است، اعلام کرد: بر اساس پایش‌های به عمل آمده، طی سال گذشته از یک میلیارد و دویست میلیون قطعه در بیش از ۲۷ هزار واحد نظارت صورت گرفته که واحدهای نیمچه گوشتی، مرغ تخمگذار و مادر گوشتی نسبت به سایر واحدهای زیر مجموعه دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم حجم نظارتی بیشتری را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به میزان یک میلیارد و دویست میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور که با نظارت بخش دولتی و خصوصی صورت گرفته است، تصریح کرد: این در حالی است که میزان تلفات در واحدهای جوجه ریزی کشور بر اثر ابتلا به بیماری‌های نیوکاسل، برونشیت، گامبورو، آنفلوانزا و کلی باسیلوز به طور متوسط معادل ۸.۴ درصد گزارش شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام این که در این مدت بیش از ۶ میلیارد دز واکسن برای واکسیناسیون طیور صنعتی و بیش از ۱۰ میلیون دز برای واکسیناسیون طیور بومی تزریق شده است، تعداد واحدهای بازدید شده در کشور جهت نمونه برداری را که از آن‌ها بیش از ۳۲۵ هزار نمونه اخذ شده، بیش از ۹ هزار واحد برشمرد.

 مطالعه ادامه مطلب

با تایید آنفلونزای پرندگان در روسیه وضعیت مزارع پرورش اروپا به حالت هشدار درآمد

وت پارس - مقامات روسی تایید کردند که حدود ۵۰۰ هزار پرنده در یک مزرعه پرورش طیور صنعتی در منطقه کوسترومسکایا در شمال غرب روسیه به سویه H5N2 آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آلوده شده است.

دامپزشکی جمهوری آذربایجان

به گزارش وت پارس و به نقل از poultryworld ، بررسی ایمنی بهداشتی مزارع پرورش، پس از شیوع این سویه در روسیه، موردتوجه پرورش دهندگان طیور قرار گرفته است.از ابتدای ماه ژوئن ۶۷ مورد ابتلا به سویه H5، در طیور صنعتی روسیه در چندین منطقه غربی این کشور گزارش شده است.تاکنون، هیچ گزارشی از ابتلای انسان به سویه H5N2 در این منطقه منتشر نشده است.
 
تهدید یک خطر جدی برای انگستان!

در همین راستا، ارزیابی دولت انگلیس حاکی از آن است که اگر منبع این ویروس پرندگان وحشی باشند، مسیرهای مهاجرتی این پرندگان می تواند مزارع پرورش شمال اروپا را در خطر قرار دهد.آخرین شیوع در منطقه ای رخ داده که در مسیر سه راه هوایی مهاجرت پرندگان قرار دارد و یکی از این راه ها پرندگان را به سمت انگلستان هدایت می کند.
براساس اعلام وزارت محیط زیست، غذا و امور روستایی انگلستان، با نزدیک شدن به فصل مهاجرت پرندگان در پاییز، خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش می یابد.

 مطالعه ادامه مطلب

مجوز بازگشایی مجدد و مشروط باغ وحش مشهد با پیشنهاد دامپزشکی صادر شد

وت پارس - معاون دادستان مشهد گفت: مجوز بازگشایی مجدد و مشروط باغ وحش مشهد صادر شد.

معاون دادستان مشهد از کشف داروهای چندین سال تاریخ گذشته در باغ وحش مشهد خبر داد!

به گزارش وت پارس و به نقل از تسنیم، قاضی محمد بخشی‌محبی در مشهد مقدس اظهار داشت: امروز با حضور مالکان و مدیران باغ وحش مشهد و نماینده دامپزشکی، گزارشی از روند بهبود وضعیت باغ وحش مشهد ارائه شد و با بازدیدی که از سوی نماینده دادستانی از باغ وحش صورت گرفت و تعهدی که از سوی مالک باغ وحش ارائه شد مبنی بر اینکه تمامی ضوابط و مقررات در جهت بهبود وضعیت باغ وحش و ارائه خدمات بهتر خواهند داشت، با پیشنهاد دامپزشکی مبنی بر بازگشایی مجدد صورت بگیرد موافقت شد.
وی با اشاره به اینکه از امروز درب‌های باغ وحش باز خواهد شد گفت: مالکان باغ وحش باید ضوابط و تعهدات را رعایت کنند و در مدتی که باغ وحش تعطیل بود گزارش‌هایی از باغ وحش‌های دیگر کشور نیز ارائه شد و توقع داریم که سازمان حفاظت محیط زیست ‌با توجه به حساسیتی که در این زمینه وجود دارد تذکرات لازم به باغ وحش‌ها ارائه شود.
بخشی محبی گفت: باغ وحش تحت نظارت دائم دامپزشکی و محیط زیست و دادستانی قرار گرفته و گروه‌های مردم نهاد نیز گزارشات خود را ارائه می‌کنند و در مجموع امروز تصمیم گرفته شد با توجه به تعهدات ارائه شده، مجوز بازگشایی مجدد و مشروط باغ وحش مشهد ارائه شد.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی : باید به مباحث پرسنلی و خانوادگی کارکنان دامپزشکی توجه کرد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: مدیران باید به سمت امور زیر بنایی و ماندگار در حوزه سرمایه‌ای و تملک حرکت کنند.

رییس سازمان دامپزشکی : پیشگیری وظیفه اصلی دامپزشکی است

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی ، دکتر علیرضا رفیعی پور در جلسه شورای هماهنگی مدیران ستادی و شهرستانی دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: در انجام امور اداری و فنی باید از ادارات کل موفق الگو برداری کرد تا نیاز نباشد یک مسیر را دوباره برای آزمون و خطا طی کرد.
وی احداث ساختمان شبکه دامپزشکی بیرجند و توسعه آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی خراسان جنوبی در زمینه تشخیص مولکولی را بیانگر شعار خواستن، توانستن است دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط بودجه و اعتبارات، ساخت و تجهیز این مراکز بسیار حائز اهمیت و قابل اعتنا است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور به فعالیت ۴۶۰ شبکه دامپزشکی در سراسر کشور اشاره کرد و بیان داشت: باید به مباحث پرسنلی و خانوادگی کارکنان توجه کرد زیرا اگر شبکه‌های دامپزشکی عمل کرد خوبی نداشته باشند قطعا سازمان دامپزشکی موفق نخواهد بود.رفیعی پور ارتباط موثر با تشکل‌ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: باید مدیران کل و روسای شبکه‌های دامپزشکی با تشکل‌ها تعامل سازنده داشته باشند.

 مطالعه ادامه مطلب

بیانیه سازمان نظام دامپزشکی : بحث‌های تخصصی دامپزشکی را فقط در جایگاه خود دنبال کنید

وت پارس - سازمان نظام دامپزشکی درخصوص موضوع یوزپلنگ آسیب دیده در سمنان و حواشی موجود در این داستان بیانیه ای منتشر کرد.

سازمان نظام دامپزشکي کشور ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی، متن این بیانیه به شرح زیر می باشد :

بسمه تعالی

بحث‌های تخصصی دامپزشکی را فقط در جایگاه خود دنبال کنید

 مطالعه ادامه مطلب

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی : برای تأمین مواد اولیه واکسن‌ها با مشکل مواجه هستیم!

وت پارس - رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: بازار ارز وضعیت مناسبی ندارد و برای تأمین مواد اولیه واکسن‌ها با مشکل مواجه هستیم.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی : برای تأمین مواد اولیه واکسن‌ها با مشکل مواجه هستیم!

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر، دکتر علی اسحاقی در نشستی که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی برگزار شد، اظهار کرد: تأمین ۷ واکسن از جدول واکسیناسیون کشور توسط موسسه رازی انجام می‌شود که بر این اساس در بحث تولیدات پزشکی ایران بیش از ۹۰ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کنیم .وی ادامه داد: ۲۵ واکسن دامپزشکی در کشور داریم که ۹۵ درصد این نیاز توسط موسسه رازی تأمین می‌شود و این سطح تولید را می‌توانیم افزایش دهیم .  فعالیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در حوزه واکسن‌های طیور کشور که ۶۰ مورد هستند برابر ۱۵ مورد و معادل تأمین ۴۰ درصدی نیاز کشور است .
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: مقابله با واردات واکسن‌ سخت است زیرا بازار ارز نیز وضعیت مناسبی ندارد و برای تأمین مواد اولیه واکسن‌ها با مشکل مواجه هستیم .
اسحاقی گفت: برای تولید واکسن به مواد اولیه نیاز داریم که در بحث درجه‌بندی واردات مواد اولیه به کشور، برای تأمین مواد اولیه موردنیاز تولیداتمان درجه دوم به ما اختصاص داده‌شده است .وی با اشاره به انجام دو فاز فعالیتی در خصوص تحقیقات واکسن‌های دامپزشکی گفت: در یک‌فاز تحقیقات توسعه‌ای با به‌کارگیری فرآورده‌های جدید دنبال می‌شود و در مورد دوم تکمیل کردن تحقیقات مرحله اول مدنظر است .
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در ادامه توضیح داد: در مورد انتقال دانش فنی از حدود ۴ سال پیش اقداماتی را دنبال کرده‌ایم و تلاش ما این است تا به واردات مواد اولیه واکسن‌ها کمتر تکیه کنیم و با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فعال بخش خصوصی کیت‌های موردنیاز را در داخل تولید کنیم .
اسحاقی بابیان اینکه ساختمان‌های واقع در موسسه رازی قدمت زیادی دارند، گفت: از ساخت این ساختمان‌ها حدود ۴۵ سال می‌گذرد و برای نوسازی این فضاها نیاز به تأمین مالی بیشتر داریم.

 مطالعه ادامه مطلب

شهردار شهر بهبهان در خصوص کشتارگاه سنتی بهبهان به قوه قضاییه معرفی شد

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی خوزستان با اشاره به وضعیت غیربهداشتی کشتارگاه بهبهان گفت: وضعیت کشتارگاه دام بهبهان به هیچ وجه مورد قبول دامپزشکی نیست. آخرین تصمیم اتخاذ شده در خصوص کشتارگاه دام بهبهان معرفی شهردار به قوه قضائیه بود و تصمیم‌گیری بر عهده قوه قضائیه گذاشته شده است.

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا، «دکتر مصطفی کنارکوهی» در جلسه شورای سلامت که 30 مردادماه برگزار شد، با اشاره به وضعیت غیربهداشتی کشتارگاه بهبهان اظهار کرد: جهت صنعتی شدن کشتارگاه بهبهان جلساتی مکرری برگزار شده اما به دلیل اینکه سرمایه گذران و سهام داران کشتارگاه جدید به توافق نمی‌رسند، کار بهره برداری از این کشتارگاه عقیم مانده و این مساله موجب ضرر به مردم و ادامه فعالیت کشتارگاه سنتی شده است.وی تصریح کرد: وضعیت کشتارگاه دام بهبهان به هیچ وجه مورد قبول دامپزشکی نیست. آخرین تصمیم اتخاذ شده در خصوص کشتارگاه دام بهبهان معرفی شهردار به قوه قضائیه بود و تصمیم گیری بر عهده قوه قضائیه گذاشته شده است.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: نگرانی ما درخصوص کشتارگاه فعلی این است که اگر کشتارگاه سنتی بهبهان تعطیل شود که حتما باید این کار انجام شود، کشتارگاه های دیگری آغاز به کار می کنند و در این شرایط کشتارهای غیرمجاز که معضلات زیادی درپی دارند، باید از سوی دامپزشکی پیگیری شوند.کنارکوهی با اشاره به بیماری تب کریمه کنگو گفت: در دو سال کانون بیماری تب کریمه کنگو را در بهبهان داشتیم که منشاء بیماری از کشتارگاه بهبهان بوده است.
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی بهبهان هم در این جلسه با بیان این‌که در حال حاضر فاضلاب بهبهان وارد رودخانه می‌شود، گفت: در این وضعیت، گاهی مردم با نصب پمب از رودخانه آب برداشت می‌کنند و جهت صیفی کاری از این آب استفاده می کنند که با توجه به تخلیه فاضلاب در رودخانه، مصرف این آب می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
به گزارش ایسنا، «دکتر محسن شبرو» با اشاره به مشکلات بهداشتی شهرستان بهبهان اظهار کرد: فرسودگی تاسیسات آبرسانی و مشکلات آب روستایی، عرضه مواد غذایی به صورت دوره گردی، عرضه قلیان و مواد دخانی در سفره خانه ها و اماکن عمومی، مشکلات مربوط به فاضلاب شهری، وجود حیوانات بلاصاحب و سگ‌های ولگرد و تبعات بهداشتی آن، نامناسب بودن محل دفن زباله و نبود بازارچه عرضه آبزیان از دیگر مشکلات بهداشتی بهبهان هستند.شبرو تصریح کرد: بیش از سه بار بحث کشتارگاه صنعتی بهبهان در شورای سلامت خوزستان مطرح شده است. بیش از یک دهه از احداث ساختمان این کشتارگاه و تجهیز آن می گذرد اما این کشتارگاه هنوز بلاتکلیف رها شده و منتظر تصمیمی در این خصوص هستیم. ظاهرا علت بلاتکلیف بودن کشتارگاه بهبهان اختلافات بین سهامداران است که همچنان حل نشده باقی مانده است.
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: باید هرچه سریعتر در خصوص کشتارگاه سنتی بهبهان نیز تصمیمی گرفته شود. در نامه ای که در اردیبهشت ماه سال جاری داشتیم ۳۹ ایراد در خصوص این کشتارگاه عنوان شد که همگی تهدید علیه بهداشت عمومی هستند.وی با بیان اینکه کشتارگاه سنتی بهبهان فاقد سیستم فاضلاب است، گفت: احداث تصفیه خانه فاضلاب کشتارگاه یکی از ضروریات است.
شبرو با اشاره به مشکلات فرسودگی شبکه آبرسانی و مشکلات آب روستایی عنوان کرد: فرسودگی بیش از ۴۰ درصد خطوط انتقال شبکه توزیع و تاسیسات در روستاها، روستاهای فاقد متولی تامین آب شرب، روستاهای فاقد آب شرب مناسب از نظر کمی و کیفی برخی از مشکلات دیگر در زمینه آب هستند.

 مطالعه ادامه مطلب

مجید خرازیان مقدم : برخی از متخصصان می گفتند یوزپلنگ سمنان باید یوتانایز شود!

وت پارس - مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: از اول امیدی به نجات این یوزپلنگ نداشتیم اما تمام همکاران از آغاز تا پایان، همه تلاش خود را برای حفظ حیوان انجام دادند.

یک مقام مسئول در محیط زیست نظر تخصصی سازمان دامپزشکی را رد می کند!

به گزارش وت پارس ، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست با اشاره به اخبار مربوط به یوزپلنگی که در استان سمنان تصادف کرده و جراحی و مرگ آن حاشیه‌ساز شد درباره جزییات بیشتر این موضوع به خبرنگار مهر گفت: روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه ساعت ۱۰ صبح، از اداره کل استان سمنان به ما خبر رسید که یوزپلنگی را صبح همان روز پیرامون جاده عباس‌آباد میامی به شکل مصدوم دیده بودند. بلافاصله جلسه‌ای گذاشتیم و گروهی را فرستادیم.
مجید خرازیان مقدم افزود: یوز وضع مناسبی نداشت و آسیب جدی دیده بود، آنجا توسط دامپزشک محیط زیست استان و همچنین دامپزشک معتمدی که ما داریم معاینات اولیه و آزمایش‌های اولیه انجام شده و مشخص شد آسیب جدی است.
وی ادامه داد: صبح روز بعد یعنی چهارشنبه این یوزپلنگ را به پارک پردیسان منتقل کردیم. دو فرضیه مطرح بود. یکی این که آزمایش‌های تکمیلی انجام شود و دیگری این که اگر حیوان آسیب جدی نخاعی دیده باشد هر ساعتی که بگذرد اگر اساساً احتمال بهبودی باشد این احتمال ضعیف‌تر می‌شود. جلسه‌ای گذاشتیم که در آن هفت نفر از جمله دامپزشکان سازمان، رادیولوژیست سازمان و جراح معتمد سازمان که قبلا هم یک پلنگ را جراحی کرده بود حضور داشتند. پلنگی که برخی متخصصان می‌گفتند باید یوتانایز بشود اما جراحی‌اش با موفقیت انجام شد. این جلسه هفت‌نفره تخصصی ظهر روز چهارشنبه در سازمان برگزار شد و نتیجه متفق‌القول این بود که فارغ از نتایج آزمایش‌های تکمیلی و هر جوابی که داشته باشند این حیوان اگر ذره‌ای امید به بهبودی آن باشد هرچه زودتر جراحی شود امید به بهبودی‌اش بیشتر خواهد بود. صورتجلسه کردیم معاونت محیط طبیعی هم از مفاد صورتجلسه آگاه شدند و دستور دادند هرچه که مفاد این صورتجلسه است انجام شود. ساعت ۳ بعد از ظهر حیوان جراحی شد یعنی به فاصله ۱۱ ساعت از زمانی که حیوان وارد پردیسان شد جراحی شد و این یعنی که واکنش سازمان سریع بود.
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تأکید کرد: هدف این بود که اگر امیدی به بهبود هست با اقدام سریع این امید به بهبود را بیشتر کنیم و اگر هم امیدی نبود که اساساً فرقی نمی‌کرد. جراحی سه ساعته در کلینیک بخش خصوصی توسط جراح معتمد انجام شد. علیرغم امیدی که بسته بودیم که شاید نخاع قطع نشده باشد متاسفانه در محل مهره پنجم کمری نخاع به طور کلی قطع شده بود و حیوان به طور کلی از اندام‌های تحتانی یعنی پاها فلج بود. طبیعتا در این گونه ضایعات نخاعی هیچ تکنیکی برای بهبود حیوان وجود ندارد و در دنیا پروتکلی برای نگهداری گربه‌سانان بزرگ‌جثه که قطع نخاع می‌شوند نداریم. منتها با توجه به اهمیتی که این یوز برای ما داشت تمام تلاشمان را طی یک هفته گذاشتیم که حیوان را نگه داریم.
خرازیان مقدم افزود: خودمان هم می‌دانستیم که ۱۵ روز بحرانی را داریم. حیوان، امکان تخلیه ادرار و مدفوع را نداشت و تمام این مدت حیوان توسط دامپزشک پارک تخلیه دستی می‌شد.وی تصریح کرد: جا دارد تشکر کنم از همکاران استانی‌مان که چند شب علاوه بر زنده‌گیری و انتقال حیوان، در محل حادثه کشیک می دادند که مبادا مادر توله برگردد و در جاده دچار آسیب شود. از گروه جراحی هم تشکر می‌کنم که بدون هیچ چشمداشتی در اسرع وقت امکاناتشان را گذاشتند و جراحی کردند. از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تشکر می‌کنم که بعد از مرگ حیوان تمام توانشان را برای علت‌شناسی مرگ حیوان انجام دادند و همچنین از خود دامپزشک پارک و مجموعه پردیسان و دامپزشک‌های خودمان تشکر می‌کنم چون واقعیت این است که یک هفته تمام همکاران ما علیرغم این که حیوان قطع نخاع بود شبانه‌روزی تلاش خودشان را کردند تا بتوانیم نگهش داریم.
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تصریح کرد: ما حتی برای شرایطی که شاید حیوان کمی بهتر شود، برای این که مبتلا به زخم بستر نشود در حال طراحی یک دستگاه ویلچر مانند بودیم. منتها این مستلزم این بود که حیوان دست کم این دو هفته بحرانی را پشت سر بگذارد اگرچه ما از اولش هم امیدی نداشتیم.

 مطالعه ادامه مطلب

وزیر جهاد کشاورزی : ایران می تواند بورس تولید واکسن و سرم های درمانی شود!

وت پارس - وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توانایی و ظرفیت های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت که با استفاده از این ظرفیت ها می توان کشور را با مرکزیت این موسسه به بورس تولید واکسن و سرم های درمانی در منطقه تبدیل کرد.

محمود حجتی

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا، محمود حجتی در آیین گشایش ساختمان جدید تولید سرم های درمانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کرج افزود: دنیای امروز به عرضه تولید واکسن و سرم های درمانی نیاز دارد.وی اظهار داشت: تقاضا در این بخش روز به روز در حال افزایش بوده به طوری که اکنون مرزهای دانش همان مرزهای واکسن دردنیا است.
حجتی با تاکید بر اینکه بایستی هرچه بیشتر به بخش تولید واکسن های و سرم های درمانی پرداخت،گفت: این فعالیت ها در این موسسه به خوبی انجام می شود.وی با بیان اینکه امروزه تقاضاهای جهانی رو به افزایش است، افزود: نیاز کشورهای همسایه در زمینه انواع واکسن های دام و طیور روز به روز در حال افزایش است که با تولید واکسن در موسسه رازی ضمن برطرف کردن نیازهای داخلی می توانیم نیازهای منطقه را نیز تامین کنیم.
حجتی ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید از شرکت های دانش بنیان، فارغ التحصیلان، صاحبان اندیشه و دانش در کشور بهره مند شد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به ظرفیت و سابقه این مجموعه ،سرمایه های نیروی انسانی در موسسه رازی و کشور می توانیم کشور و منطقه را به مرکزیت سرم سازی به بورسی برای تولید واکسن و سرم های درمانی تبدیل کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

حمله شدید اللحن تسنیم به دکتر معماریان و دکتر ملازم : در غرض ورزی این افراد شکی نیست!

وت پارس - رسانه تسنیم در گزارشی تند و شدید اللحن که به صورت کاملا غیر تخصصی نگاشته شده است دکتر ایمان معماریان و دکتر محمد ملازم را به غرض ورزی متهم کرد!

اختصاصی وت پارس : یوزپلنگ صدمه دیده سمنان تلف شد / تصاویر اختصاصی

به گزارش وت پارس ، تسنیم در این گزارش خود آورده است :

توله یوزپلنگ تصادفی سمنان، که هفته پیش به تهران منتقل شد و تحت عمل جراحی ستون مهر‌ه‌ها قرار گرفت در هفتمین روز تصادف، در پارک پردیسان جان سپرد.
به گزارش وت پارس و به نقل از تسنیم ، این توله یوزپلنگ 18 ماهه که دچار پارگی نخاع شده و قابلیت حرکت اندام‌های تحتانی بدنش را برای همیشه از دست داده بود، طبق درخواست مسئولان محیط زیست، برای تثبیت شکستگی مهره تحت عمل جراحی قرار گرفت تا علی‌رغم از بین رفتن اعصاب نخاعی، تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته و با توجه به ارزش ژنتیکی بسیارش شانسی برای ادامه حیات داشته باشد. اما این حیوان که به گفته مسئولان محیط زیست و تیم دامپزشکی معالج، تا چهار روز پس از عمل جراحی، آب و غذا خورده بود و دستکم در ظاهر، علائمی از وجود مشکلات حاد بروز نداده بود، شامگاه سه‌شنبه گذشته به دلیل نامعلومی جان سپرد.
لاشه این توله یوزپلنگ، روز چهارشنبه توسط «دکتر فرهنگ ساسانی» متخصص پاتولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، مورد کالبدگشایی قرار گرفت اما بی‌آنکه نتیجه پاتولوژی نمونه‌های برداشت شده از لاشه اعلام شوند،  علت مرگ حیوان تنها بر اساس رادیوگرافی انجام ‌شده توسط «دکتر محمد ملازم» متخصص رادیولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، که هفته گذشته پیش از مرگ توله یوزپلنگ، طی گفت‌وگویی نامتعارف با رسانه‌ها، عمل جراحی این حیوان را حرکتی کور و نمایشی به منظور تبلیغات عنوان کرده بود، به قرار ذیل اعلام شد.
روند درمان و نگهداری این توله یوزپلنگ و البته گزارش علت مرگ حیوان، حاشیه‌هایی را به همراه داشت که یادآور حاشیه‌های ایجاد شده در پی عمل جراحی و درمان پلنگ رودسر است: تلاش برخی از دامپزشکان که پیشتر، به صورت انحصاری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، درمان وحوش را در اختیار داشتند و حالا از مشارکت رایگان سایر دامپزشکان و بیمارستان‌های خصوصی در حوزه درمان حیات وحش دل خوشی ندارند.

 مطالعه ادامه مطلب