لزوم استفاده از ظرفیت دانشجویان دکتری دامپزشکی برای حل مساله اشتغال

وت پارس - رئیس دانشگاه لرستان با تاکید بر اینکه پایانه‌نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی باید به سمت تقاضامحوری برود گفت: بخش خصوصی می‌تواند از ظرفیت دانشجویان دکتری استفاده کند و بدین ترتیب مسأله اشتغال در استان لرستان حل شود.

لزوم استفاده از ظرفیت دانشجویان دکتری دامپزشکی برای حل مساله اشتغال

به گزارش وت پارس و به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، دکتر خسرو عزیزی، با اشاره به مشکل بیکاری در این استان و ضرورت تقویت فناوری و مهارت‌آفرینی گفت: بین جامعه و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، گسستی وجود دارد. در دانشگاه لرستان دفتر ارتباط با جامعه و صنعت به مدیریت ارتقا یافته و تفاهم‌نامه‌هایی نیز عملیاتی شده است.
رئیس دانشگاه لرستان ادامه داد: در این راستا گروه علوم دام، کشاورزی و دامپزشکی این دانشگاه با شرکت کشت و صنعت خرم‌آباد و گروه پلیمر نیز با شرکت پتروشیمی لرستان قراردادهایی را امضا کرده‌اند. همچنین 15 نفر از اعضای هیات علمی با استقبال پالایشگاه استان ایلام روبه‌رو شدند و همکاری دارند تا از ظرفیت و پتانسیل هیات علمی دانشگاه لرستان استفاده شود.
عزیزی با اشاره به اینکه گسستی وجود دارد و باید با همکاری دوجانبه حل شود اضافه کرد: آمادگی داریم هزینه کارشناس تقبل کنیم تا به دانشجویان در قالب کارآموزی مهارت لازم داده شود. دانشجوی مقطع دکتری سرمایه‌ای عظیم و ارزان هستند و بخش خصوصی می‌تواند از این ظرفیت بهره ببرد، تلاش‌مان این است که در کارگروه پژوهش، فناوری و نوآوری استان بتوانیم با استفاده از فناوری و مهارت‌آفرینی مسأله اشتغال استان را حل کنیم. باید پایان‌نامه‌های مقطع تحصیلات تکمیلی را به سمت تقاضامحور پیش ببریم.

 مطالعه ادامه مطلب

آمار تلفات آنفلونزای پرندگان به بیش از هفده میلیون قطعه رسید!

وت پارس - رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه واردات تخم مرغ باعث کاهش قیمت این محصول در بازار شده است، گفت: واردات تخم مرغ ترک به ایران، باعث افزایش قیمت این محصول در ترکیه شده است.

ناصر نبی پور

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر، دکتر ناصر نبی پور با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۷ میلیون قطعه مرغ بر اساس بیماری آنفلوانزا در کشور معدوم شده است، اظهار داشت: تقریباً به جز دو استان سمنان و خراسان رضوی، همه استانها با این بیماری درگیر شده اند.وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره واردات یک شبه و ناگهانی تخم مرغ به کشور، افزود: از حدود شهریور ماه که آنفلوانزا در کشور شیوع یافت، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جلسه ای را با حضور تشکل‌های مربوطه برگزار کرد، در آن جلسه مطرح شد با وضعیت ایجاد شده، حداقل ۱۳۰ هزارتن تخم مرغ امسال کمبود خواهیم داشت و به اتحادیه میهن، ماموریت داده شد که این واردات را انجام دهد.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تصریح کرد: بنابراین محموله ای که الان به کشور آمده شهریور ماه اقدامات مربوط به آن انجام شده و  یک شبه نیامده است؛ مقداری هم که آقایان می گویند نیست؛ ۱۳۰ هزار تن اعلام شده امسال کمبود خواهیم داشت، ۲۰ هزار تن نیز حواله صادر شده و حدود ۵۰ الی ۶۰ تن به کشور آمده است.
نبی پور ادامه داد: باقی را نیز ممکن است خرید کرده باشند، اما هنوز وارد نشده و قرار است به تدریج وارد شود؛ البته این مساله بستگی به این دارد که قیمت ها در کشور مبدا به چه صورت باشد، تا جایی که بنده خبر دارم ترکیه بعد از وارداتی که ایران از آنجا انجام داده، در عرض ۲۴ ساعت، قیمت تخم مرغ را از ۲۲ دلار به ۲۸ دلار افزایش داده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه واردات تخم مرغ بر روی قیمت این محصول در بازار تاثیرگذار خواهد بود، گفت: بخش زیادی از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار ناشی از مسائل روانی است، در حال حاضر میانگین قیمت این محصول درب مرغداری نیز کاهش یافته و از ۷۰۰۰ تومان به حدود ۶۵۰۰ تومان رسیده است.

 مطالعه ادامه مطلب

گفتگوی یورونیوز با دکتر ایمان معماریان در خصوص آخرین وضعیت یوزپلنگ ایران

وت پارس - از روز دوشنبه گذشته که خبر کشف یک توله یوزپلنگ ماده در منزلی در تهران منتشر شد، بار دیگر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و دوستداران حیات وحش نسبت به خطر انقراض این گونه زیبا و کمیاب جانوری در ایران حساسیت نشان دادند.

توضیحات دکتر ایمان معماریان در خصوص توله یوزپلنگ کشف شده در تهران

به گزارش وت پارس و به نقل از یورونیوز ، توله یوزپلنگ هشت ماهه که نام او را «ایران» گذاشته‌اند، در شهریور ماه گذشته به دست افرادی در طبیعت به دام افتاده و در شرایط نامناسبی نگهداری شده است. «ایران» بلافاصله به دست مأموران یگان حفاظت محیط زیست تهران به پارک پردیسان منتقل شد.
گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان
دکتر ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان (گفتگوی وت پارس با دکتر ایمان معماریان را از اینجا مطالعه نمایید) در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت که اطلاع دقیقی از نیت ربایندگان «ایران» ندارد، اما به اعتقاد او بحث قاچاق این حیوان به خارج از کشور مطرح نبوده است. وی گفت که احتمالا این افراد حیوان را تنها برای نگهداری در منزل خودشان در اختیار داشته‌اند.پارک پردیسان دارای شش جایگاه ویژه مجزاست که در مساحتی حدود دو هکتار قرار دارند. دو قلاده یوزپلنگ ایرانی دیگر، یکی ماده به نام «دلبر» و دیگری نر به نام «کوشکی» در همین منطقه نگهداری می‌شوند. به گفته دکتر معماریان این دو یوزپلنگ که آنها هم در زمان توله‌گی کشف شده‌اند، تنها یوزپلنگ‌های آسیایی هستند که در اسارت و در شرایط کنترل نگهداری می‌شوند.
اسارت و کنترل یوزپلنگ‌ها به دلیل آن است که این حیوانات اگر در توله‌گی از مادر جدا شده باشند، دیگر نمی‌توانند در طبیعت رها شوند. دکتر معماریان در این زمینه می‌گوید: «یوزپلنگ اصولا یک حیوان تکرو است. یک توله یوزپلنگ تنها تا یک سال و نیم یا دو سال با مادرش زندگی می‌کند و بعد از آن فقط برای جفت‌گیری به هم‌نوع خود نزدیک می‌شود. "ایران" در سن خیلی پایین گرفتار شده و قاچاق این حیوان در این سن اتفاق خیلی بدی برای او بود، زیرا پیش از موعد طبیعی از مادرش جدا شده و اکنون در طبیعت رها شود زنده نخواهد ماند، چون فنون شکار و بقا را از مادرش یاد نگرفته است.»
پزشک یوزپلنگ‌های ایرانی در عین حال می‌گوید کشف این حیوان از جهتی مثبت است زیرا کارشناسان می‌توانند او را معاینه کرده و امکان تکثیر او را فراهم کنند. به گفته او یک گروه فرانسوی برای تکثیر و حفظ یوز‌پلنگ‌ها با دامپزشکان ایرانی همکاری می‌کنند.
آقای معماریان در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد وضعیت کلی یوزپلنگ‌های ایرانی می‌گوید که بر اساس تخمین‌ها و برآوردها، کمتر از ۵۰ قلاده یوزپلنگ در ایران وجود دارند که اگر از آنها مراقبت نشود نسل آنها در خطر انقراض است. به گفته این دامپزشک حیات وحش، بقا نسل این حیوانات که تنها در دو منطقه حفاظت‌شده توران و میاندشت زندگی می‌کنند نیازمند «عزم ملی» است و باید توجه جدی تمام جامعه ایران، یعنی هم مردم و هم مسئولان را به خود جلب کند.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی کشور از باشگاهای سوارکاری بازدید کرد

وت پارس - معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور از باشگاهای سوارکاری بازدید کردند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور از باشگاهای سوارکاری بازدید کرد

به گزارش وت پارس و به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا، به دعوت رییس فدراسیون سوارکاری، علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور از مجموعه های سوارکاری بازدید کرده و طی جلسه ای مشکلات مرتبط با صنعت اسبداری مطرح و به تصویب طرفین رسید. بر این اساس مقرر گردید کمیته ملی بهداشت و قرنطینه اسب با حضور نمایندگانی از سازمان دامپزشکی و دانشگاهیان و نمایندگان فدراسیون تشکیل و با همکاری مشاورین خارجی و اقای انتونی کتلز مشاور فدراسیون در امور قرنطینه امورات مربوطه را در دستور کار قرار داده و در تسهیل رفت و آمد اسب های ورزشی اقدام عاجل صورت گیرد.
محل های معرفی شده از سوی فدراسیون به عنوان EDFZ جهت ورود و خروج اسب های ورزشی رسما به سازمان جهانی بهداشت دام  OIE اعلام شوند.  با توجه به تفاهم نامه اخیر با کمیسر اتحادیه اروپایی  و پیگیری های به عمل آمده  پرونده قرنطینه اسب ایران دراجلاس آینده این سازمان با جدیت تمام مورد پیگیری  و اهتمام قرار گیرد.
مقرر شد جلسه بعد در محل فدراسیون و با حضور مسئولان دامپزشکی کشور و رییس محترم سازمان نظام دامپزشکی تشکیل و برخی از مسایل مرتبط مورد تصمیم گیری قرارگیرد.

 مطالعه ادامه مطلب

کلاس آموزشی دکتر محمد نوری در دانشکده دامپزشکی گرمسار برگزار شد

وت پارس - کارگاه دو روزه آموزشی تغذیه و بیماری های نوزادان علفخوار در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار برگزار شد.

پروفسور محمد نوری

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسکانیوز، دکتر سروش یوردخانی، رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با اعلام این خبر گفت: کارگاه آموزشی تغذیه و بیماری های نوزادان علفخوار با امتیاز بازآموزی در دو روز توسط دکتر محمد نوری از چهره های برجسته دامپزشکی کشور و استاد گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشکده دامپزشکی واحد گرمسار برگزار شد که مورد استقبال دانشجویان واستادان دامپزشکی قرار گرفت.وی با بیان اینکه برگزاری کارگاههای این چنینی در گرایش های مختلف دامپزشکی در دستور کار دانشکده دامپزشکی واحد گرمسار قرار دارد گفت: «مطالب بسیار مفید و متعدد کاربردی مرتبط با عنوان تغذیه و بیماری های نوزادان علفخوار در این کارگاه مطرح گردید.»
یوردخانی با قدردانی از حضور دکتر محمد نوری چهره برجسته دامپزشکی کشور و استاد گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: «مایع درمانی در نوزادان و بالغین دامهای علفخوار اعم از نشخوار کننده و تک سمی، بیماری های مهم بره، بزغاله و گوساله و کره اسب، بررسی سندرم اسهال و عوامل و درمان آن در نوزادان علفخوار، مراقبت گوساله ها از تولد تا از شیرگیری و انتقال ایمنی در آنها از جمله موضوعات مهم ارائه شده در این کارگاه در دو روز برگزاری بود.»

 مطالعه ادامه مطلب

دامپزشکی و تلاش برای پویایی و سلامت جامعه / علیرضا کللی

وت پارس - علیرضا کللی مسئول روابط عمومی دامپزشکی استان بوشهر در یادداشتی از دامپزشکی و تلاش ان برای پویایی و سلامت جامعه سخن گفته است.

دامپزشکی و تلاش برای پویایی و سلامت جامعه / علیرضا کللی

به گزارش وت پارس علیرضا کللی در یادداشت خود آورده است :

پروتئین‌های حیوانی در سلامتی ورشد بدن نقش بسزایی دارند. با این وجود در صورتی‌که این مواد از مراکز مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی تهیه نشوند، می توانند باعث سرایت بیماری‌های قابل انتقال به انسان و ایجاد مسمومیت‌های غذایی شده و سلامت مصرف کننده را به خطر اندازند. از این رو در تهیه موادپروتئینی دامی باید نهایت دقّت را بعمل آورد و توصیه های بهداشتی را مد نظر داشت.
با عنایت به نکته فوق و گسترش و اهمیت روز افزون بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده، تمام دست اندرکارن و تولیدکنندگان مواد غذایی با منشاء دامی موظفند محصولات خود را با رعایت کامل موازین و مقررات بهداشتی تحت نظارت دامپزشکی تولید نموده و با مهر تائید سلامت یا کد بهداشتی دامپزشکی عرضه نمایند.
دامپزشکی علم و حرفه ای که از دیرباز با هدف تامین سلامت دام و محصولات دامی همواره نقش اساسی خود را در تامین امنیت سلامت غذایی جامعه ایفاء کرده است . اما براستی وظایف دامپزشکی چیست ؟ عموم مردم در خصوص وظایف این سازمان به چه میزان اطلاع دارند و دامپزشکی چقدر در سلامت جامعه تاثیر دارد؟
البته به جهت مسئولیت خطیر دامپزشکی در حفظ سلامت سرمایه های دامی، شامل انواع دامها و حیواناتی که در خدمت انسان هستند؛ مثل اسب، گاو، گوسفند، طیور، ماهی ها و انواع آبزیان و... تا زنبور عسل و حیوانات خانگی، زینتی و تفریحی تا حیات وحش به عنوان بارزترین چهره کاری دامپزشکی مطرح می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

اتصال موفقیت آمیز مجوزهای حمل کالای دامپزشکی به سامانه بر خط

وت پارس - طرح اتصال مجوزهای حمل کالای دامپزشکی و حمل فرآورده‌های نفتی به سامانه بارنامه برخط با موفقیت در کشور به اجرا درآمده است.

اتصال موفقیت آمیز مجوزهای حمل کالای دامپزشکی به سامانه بر خط

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای غلامحسین دغاغله مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا با بیان این خبر اظهار کرد: در راستای اجرای مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین نظر به اهمیت یکپارچه‌سازی فرآیند نظارت سیستمی بر حمل‌ونقل جاده‌ای کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تفاهم‌نامه‌هایی در خصوص اتصال سیستمی سامانه بارنامه برخط با سیستم‌های نظارتی و عملیاتی دستگاهها و متولیان مربوطه مبادله کرد، از جمله این تفاهم‌نامه‌ها می‌توان به تفاهم‌نامه منعقده با سازمان دامپزشکی کشور، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.
وی افزود: طرح اتصال مجوزهای حمل کالاهای دامپزشکی به سامانه بارنامه برخط پس از اجرای طرح پایلوت در دو استان گیلان و مازندران و همچنین اجرای موفقیت‌آمیز طرح پایلوت در خصوص کالاهای دام زنده در استان خراسان‌شمالی، اجرای کل طرح با پوشش قراردادن کالاهای تحت پوشش در 4 فاز دام زنده، خوراک دام، فرآورده‌های دامی، طیور در سراسر کشور به اجرا درآمد.
دغاغله درخصوص مزایای اجرای این طرح افزود:افزایش حمل تحت صحابت بارنامه، کاهش قاچاق محمولات شامل طرح، جلوگیری و کاهش انتشار بیماریهای دامی و ...، فراهم آوردن امکان ردیابی کالاها از مبادی بارگیری تا مقاصد، از جمله مهم‌ترین مزایای این طرح است.
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا بیان کرد: در حال حاضر اتصال سیستمی به طور کامل برقرار و کلیه محمولات دامپزشکی پس از صدور حواله الکترونیکی توسط شرکتهای حمل ونقل و تأیید حواله (صدور مجوز حمل محموله توسط ادارات دامپزشکی) و در نهایت صدور بارنامه صورت می‌پذیرد.
دغاغله همچنین با اشاره به طرح اتصال سیستمی مجوزهای حمل فرآورده‌های نفتی (انبارهای نفت) به سامانه بارنامه برخط افزود: براساس تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و وزارت نفت مبنی بر اتصال سیستمی مجوزهای حمل فرآوردهای نفتی به سامانه بارنامه برخط و به ویژه نظارت برحمل ونقل فرآورده‌های نفتی که از ظرفیت قاچاق پذیری بالایی برخوردار هستند (عدم استفاده از بازنامه) اتصال سیستمی سامانه‌ها در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: برهمین اساس طرح پایلوت در انبار نفت ری در تهران به اجرا گذارده شد و به صورت کامل و با موفقیت از تاریخ 19 شهریورماه سال‌جاری در حال انجام است. باتوجه به نتایج حاصله از اجرای طرح در انبار فوق‌الذکر و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات به عمل آمده مبنی بر محدود نمودن مبدأ بارگیری فقط در انبارهای نفت مقرر شد طرح مذکور به سایر انبارهای توزیع فرآورده‌های نفتی در سطح کشور تسری یابد.

 مطالعه ادامه مطلب

موردی از آنفلونزای پرندگان در استان کرمان مشاهده نشده است

وت پارس - مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در ستاد مدیریت بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان که به میزبانی این اداره کل برگزار شد اعلام کرد با اقدامات انجام شده، تا کنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر حسین رشیدی افزود: با توجه به مشاهده کانون‌های بیماری در برخی از استان‌ها ایجاد پست‌های قرنطینه فعال، مشخص نمودن مراکز غیر مجاز و بدون مجوز پرورش طیور، نمونه برداری از مراکز پرورش طیور و پایش ازمایشگاهی را از اقدامات مهمی برشمرد که می‌تواند نقش بسزایی در کنترل و پیشگیری از بیماری داشته باشد.این مقام مسئول افزود: از آنجا که اقدامات پیشگیرانه در مقابل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان حائز اهمیت است خواستار همکاری متعهدانه هر چه بیشتر دستگاه‌های استان در جهت مبارزه با این بیماری شد.
در ادامه کاظمی نیا معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان توضیحات کاملی از این بیماری شامل خلاصه وضعیت بیماری، خسارات اقتصادی در همه گیری این بیماری و سیاست‌های اجرایی در مدیریت بیماری را ارائه نمود.
شایان ذکر است در این ستاد نمایندگانی از استانداری، جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، پلیس پیشگیری فتا، رئیس نظام دامپزشکی استان کرمان، اتحادیه و تعاونی‌های مرغداران، شرکت سیمرغ و مرغ ماهان و مسئولین ادارات ستادی حضور داشتند.

 مطالعه ادامه مطلب

کاهش مقررات زائد درخواست فعالان اقتصادی از سازمان دامپزشکی است

وت پارس -  فرهاد اگاهی در نشست با دکتر علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: کاهش مقررات زائد و دست و پاگیر، یکی از مهمترین درخواست های فعالان اقتصادی است که خوشبختانه از سوی ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور مورد تایید و تاکید قرار گرفت.

کاهش مقررات زائد درخواست فعالان اقتصادی از سازمان دامپزشکی است

به گزارش وت پارس ، دکتر علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور با حضور در دفتر انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی، با فعالان بخش خصوصی حوزه دام کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیس سازمان دامپزشکی در این دیدار بر ضرورت بهینه سازی فرایندهای اداری تاکید کرد و اظهار داشت: بهبود مستمر فرایندهای سازمانی، یک الزام منطقی است که همواره باید در نظام مدیریتی مدنظر باشد. دنیا به سمت کاهش هزینه ها و خلق مزیت پیش می رود و ما نیز باید تلاش کنیم از پتانسیل های موجود در کشورمان، به شکل درست و منطبق بر دانش بشری بهره برداری کنیم.وی ادامه داد: صنعت، تجارت و حاکمیت، سه رکن اساسی و به هم پیوسته برای تحقق پیشرفت و توسعه کشور هستند و تعامل این سه حوزه را باید پیش شرط اقتصاد درون زا و موفقیت اقتصادی کشور دانست.رفیعی پور تاکید کرد: دانش، مقوله ای است که در جهان امروز، دائما در حال رشد و ارتقا است و همه باید در مسیری گام برداریم که به بهره مندی بهتر و کاربردی تر از دانش روز دنیا و تجربیات شکل گرفته در عرصه های مختلف منتهی شود.
فعالان اقتصادی نیز در این نشست با طرح مشکلات خود، پیشنهاداتی برای مدیریت بهینه واردات و تنظیم بازار گوشت در کشور ارائه کردند.
فرهاد اگاهی، رئیس انجمن واردکنندگان فراورده های خام دامی، با اشاره به این نشست گفت: حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور و مدیران ایشان در جمع فعالان اقتصادی، مصداق روشنی از گام برداشتن در مسیر تلاش برای رفع موانع فعالیت بخش خصوصی است. این حرکت باید توسط سایر سازمان های دولتی نیز که نقشی در فرایند تولید و تجارت دارند، انجام شود تا شاهد روزهای بهتر برای کسب و کارهای مولد، خروج از رکود و رشد سرمایه گذاری باشیم.وی ادامه داد: کاهش مقررات زائد و دست و پاگیر، یکی از مهمترین درخواست های فعالان اقتصادی است که خوشبختانه از سوی ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور مورد تایید و تاکید قرار گرفت.
آگاهی افزود: همه می دانند که تامین پروتئین مورد نیاز مردم، یکی از اولویت های کشور است و در این میان، گوشت قرمز، جزء مهمترین اقلام سبد تغذیه ای خانوارها است و جایگاه اساسی در تامین سلامت جامعه دارد و به همین جهت، ظرفیت سازی در این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این موضوع، هم خواسته فعالان اقتصادی و هم خواسته دستگاه های مختلف دولتی است.
آگاهی افزود: سازمان دامپزشکی، نقش کلیدی در تامین امنیت غذایی کشور دارد و با رویکرد بسیار مثبت رئیس این سازمان، می توانیم در آینده نزدیک، شاهد تحولات موثری در این حوزه باشیم. تعامل دستگاه های مختلف با فعالان اقتصادی و انجمن های تخصصی می تواند زمینه ساز بهره برداری حداکثری از ظرفیت های تولیدی و تجاری کشور شود.

 مطالعه ادامه مطلب

گفتگوی وت پارس با دکتر پیام محبی در خصوص لزوم تغییر نام برخی از رشته های دامپزشکی

وت پارس - دکتر پیام محبی رییس جامعه دامپزشکان ایران در گفتگوی اختصاصی با وت پارس در خصوص پیشنهاد خود مبنی بر لزوم تغییر نام در برخی از رشته های دامپزشکی ، نتیجه این اقدامات را اشتغال زایی بیشتر و جلوگیری از درمان توسط افراد غیر دامپزشک دانست.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام محبی در خصوص لزوم تغییر نام برخی از رشته های دامپزشکی

به گزارش وت پارس ، دکتر پیام محبی در گفتگو با این رسانه با اشاره به مبحث درمان در شرایط حال حاضر دامپزشکی گفت : بحث درمان در رشته دامپزشکی با گذشته بسیار تفاوت پیدا کرده است و بیشتر مبحث اشتغال زایی رشته دامپزشکی در شاخه دام کوچک در حال تحقق است. مقطع کنونی خیلی با گذشته و بخش درمان دام بزرگ که دامپزشک به فارم مراجعه می کرد و ویزیت گاوداری ها را انجام می داد تفاوت پیدا کرده است و هم اکنون مبحث حیوانات همراه بسیار به بخش درمان پزشکی شباهت پیدا کرده است.

دکتر محبی با اشاره به وضعیت اشتغال در رشته پزشکی گفت : شما اگر که بخواهید به بخش درمان پزشکی دقت کنید ، این اتفاق در آنجا هم مطرح است که به ازای یک پزشک ، در حدود سه تا چهار و گاهی ده تا پانزده نفر از افراد سایر رده های پزشکی نیاز است ، مانند پرستار ، بهیار ، به ورز ، علوم آزمایشگاهی ، فیزیوتراپ ، کارشناس اتاق عمل و ... این ها همگی رشته هایی هستند که ما نیز در حال حاضر به آنها حتی به وسعت رشته پزشکی نیازمندیم. اما متاسفانه افرادی به جای اینکه به آینده فکر می کنند و به آینده توجه داشته باشند همیشه در خصوص گذشته صحبت می کنند.
وی در ادامه صحبت های خود با لزوم تغییر ماهیت برخی از رشته ها گفت : این درست است که شاید در گذشته خیلی رده ها مانند لیسانس دامپزشکی و کاردان دامپزشکی وجود داشته اند ولی متاسفانه خیلی از اون ها در حال حاضر بدون کاربرد هستند.به عقیده بنده ماهیت برخی از این رشته ها باید تغییر کنند و دروس آنها نیز به روز شود. مشاهده کردم که انتقاداتی در خصوص نامه بنده شده بود مبنی بر اینکه چرا از همین افراد کاردان استفاده نمی شود.قطعا در شرایط نبود ، می شود از این کاردان ها استفاده کرد ،ولی واقعا آن علمی را که می خواهیم یک فرد به عنوان پرستار دام و یا فیزیوتراپ دام داشته باشد ، آن فرد هیچ کدام از این دروس رو مطالعه نکرده است و به صرف اینکه رشته ای به نام کاردانی دامپزشکی را خوانده اند نمی شود از آنها استفاده کرد.در آن قسمتی که بنده پیشنهادی مبنی بر لزوم تغییر اسامی برخی از رشته های دامپزشکی رو مطرح کردم هم در امتداد همین موضوع است. خیلی از افراد موجود در رشته دامپزشکی مانند نظام دامپزشکی معتقد بودند که رشته ای به نام پرستاری دامپزشکی نباید وجود داشته باشد به علت اینکه ممکن است این افراد در مبحث درمان مداخله نمایند. همین موضوع در خصوص طرح سازمان دامپزشکی مبنی بر تشکیل همیار دامپزشکی هم مطرح بود و بسیاری از افراد ، از مداخله در درمان انتقاد می کردند. اگر مداخله در درمان صورت می گیرد ، بیشتر به واسطه کم کاری ما دامپزشکان است. بسیاری از نقاط وجود دارد که دامپزشکان حضور ندارند و این کاردان های دامپزشکی در آنجا حضور پیدا می کنند.
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به مبحث مهم مداخله در درمان که مورد انتقای طیف وسیعی از رشته دامپزشکی است گفت : از سوی دیگر ما به این شخص مدرکی داده ایم به نام کاردانی دامپزشکی. از او می پرسیم که چرا دامپزشکی می کند می گوید که خوب رشته من دامپزشکی است. ما خودمان نام رشته او را دامپزشکی گذاشته ایم اما ازآن شخص توقع داریم که دام پزشکی نکند. باید به این نکات توجه داشت که اگر خیلی از این رشته ها تغییر نام پیدا کنند یا به رشته های جدیدتری تقسیم شوند ، خیلی کاربردی تر می شوند و می توانند اشتغال زایی بهتر ایجاد نمایند و همچنین رضایت مندی افراد جامعه از رشته دامپزشکی را نیز افزایش دهد.
دکتر محبی در پاسخ به این سوال که چه میزان نحوه تدریس رشته دامپزشکی در مقطع کنونی ایده آل است گفت : در کنار همه این موارد بنده به برخی رشته های حال حاضر دامپزشکی و تخصص های آن نیز انتقاداتی دارم و اعتقاد دارم که باید به گونه دیگری تدریس شوند. نحوه تدریس در رشته دامپزشکی از نظر من در حال حاضر بسیار دچار مشکل است. اینکه ما در صدد باشیم تا رشته هایی که در حال حاضر وجود دارند را از نظر کیفی ارتقا بدهیم و برخی رشته های جدید رو به آنها اضافه کنیم تا کاربردی تر شوند ، نشان دهنده ی پویایی یک صنف هست و این مورد رو اثبات می کند که این صنف برای آینده خود در حال برنامه ریزی است. اما متاسفانه برخی تصور می کنند که ما در حال زیر سوال بردن کار افراد قبلی هستیم در حالی که به هیچ وجه بدین صورت نیست.همه این موارد برای آینده و برنامه ریزی کاربردی برای رشته دامپزشکی است.

 مطالعه ادامه مطلب