ادعای یک مقام مسئول : سازمان دامپزشکی صادرات دام زنده را متوقف کرده است

وت پارس - رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده، از متوقف شدن طرح صادرات دام زنده در ازای واردات گوشت قرمز خبر داد و گفت: سازمان دامپزشکی صادرات دام زنده را متوقف کرده است.

صادرات دام زنده

به گزارش وت پارس ، منصور پوریان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود : بیست و پنجم دی ماه امسال نامه ای از سوی علی اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی به رییس کل سازمان توسعه تجارت مبنی بر واردات لاشه گوشت قرمز در ازای صادرات دام زنده صادر شد، اما تاکنون این طرح عملیاتی نشده است.وی با بیان اینکه این نامه برای اجرا به گمرک جمهوری اسلامی و سازمان دامپزشکی کشور نیز ابلاغ شده است، افزود: با اینکه یک ماه از ابلاغ این نامه می گذرد، تاکنون سازمان دامپزشکی اقدامی برای اجرایی کردن این طرح انجام نشده است.پوریان اضافه کرد: این طرح در شرایطی متوقف شده است که دامپروری کشور با دام مازاد مواجه است و دامپروران در این شرایط متضرر شده اند. سالانه 840 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و 100 هزارتن گوشت قرمز نیز وارد می شود.
ماه رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز و تنظیم بازار در کنار واردات شرکت پشتیبانی امور دام کشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا، ارمنستان، گرجستان، داغستان، مغولستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان کلید خورد.در آن زمان قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی های سطح شهر با قیمت هایی بیش از نرخ مصوب بین 380 تا 450 هزار ریال عرضه می شد، به طوری که با قیمت های بیش از 500 هزار ریال به دست مصرف کنندگان می رسید.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی گفتگوی خود در خصوص ممنوعیت افزایش تعرفه های خدمات دامپزشکی را تکذیب کرد!

وت پارس - چندی پیش مصاحبه‌ای به نقل از رئیس سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد که بیانگر مخالفت دکتر علیرضا رفیعی‌پور با افزایش تعرفه‌های درمانی دامپزشکی در سال ۹۷ بود.حال پس از افزایش مخالفت های جامعه دامپزشکی ، رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارات منتسب به وی را حاصل یک اشتباه قلمداد می کند!

رییس سازمان دامپزشکی : پیشگیری وظیفه اصلی دامپزشکی است

به گزارش وت پارس ،این اظهار نظر، واکنش‌های منفی بسیاری را از سوی جامعه دامپزشکی کشور برانگیخت. حالا رئیس سازمان به حکیم مهر توضیح می‌دهد که آن مصاحبه حاصل اشتباه رسانه‌ای بوده است.سوالی که برای ما مطرح شده است این است که دقیقا روابط عمومی سازمان برای چه زمینه ای و در پاسخ به کدام نیاز سازمان دامپزشکی کشور تشکیل شده است؟ رییس سازمان دامپزشکی در خصوص مسئله ای به این وسعت اظهارنظری مطرح می کند و پس از آن در گفتگو با یک سایت خصوصی آن گفتگو را حاصل یک اشتباه در نقل قول می داند! چگونه گفتگویی با این اهمیت که ریاست سازمان را زیر انتقادات شدید جامعه دامپزشکی کشور قرار می دهد و وی هم اکنون آن را حاصل یک اشتباه در نقل قول می داند نباید بلافاصله توسط روابط عمومی این سازمان تکذیب و اصلاح شود؟ همچنان رسانه های خصوصی دامپزشکی بار کم کاری های روابط عمومی سازمان دامپزشکی را بر دوش می کشند. حال گفتگوی وی با سایت حکیم مهر را مطالعه می نمایید.

حکیم مهر: آقای دکتر، چند روز پیش مصاحبه‌ای از شما منتشر شده بود که گویا در آن خیلی موافق افزایش تعرفه‌های درمانی دامپزشکی در سال آینده نبودید. قضیه چه بود؟

در حوزه تعرفه‌ بخش خصوصی ما به نظام دامپزشکی کمک و آنها را حمایت می‌کنیم، اما تصمیم، نوشتن تعرفه‌ها و انتقال آن به مرجع حاکمیتی که وزیر است، توسط سازمان نظام دامپزشکی و دکتر صفری است. من در یک مصاحبه گفتم که حوزه تعرفه‌های بخش خصوصی را از سازمان نظام دامپزشکی و دکتر صفری سوال کنید؛ احتمالا اشتباه در نقل قول بوده است، کمااینکه ما در حوزه تعرفه‌ها، حمایت و حتی نظر کارشناسی را به نظام دامپزشکی می‌دهیم. چون خیلی از کارهای ما را نظام دامپزشکی انجام می‌دهد و ما از همکاران بخش خصوصی خرید خدمت می‌کنیم. لذا باید یک عددی داشته باشیم که آن عدد را به همکاران تخصیص دهیم و آنها هم واکسیناسیون کنند و کار ما را انجام دهند.

 مطالعه ادامه مطلب

مصوبه عدم افزایش تعرفه‌های خدمات دامپزشکی به کمیسیون تلفیق برگشت داده شد

وت پارس - طرح عدم افزایش تعرفه‌های خدمات دامپزشکی به کمیسیون تلفیق برگشت داده شد.

مجلس شورای اسلامی

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام دامپزشکی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مفاد مصوبه کمیسیون تلفیق موضوع بند 8 الحاقی تبصره 6 لایحه بودجه سال 1397 مبنی بر عدم افزایش سنواتی تعرفه‌های خدمات بهداشتی – درمانی از جمله تعرفه‌های نظام دامپزشکی موافقت نکرده و این مصوبه برای اصلاح و بررسی مجدد به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگردانده شد.
سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران از تمامی اعضای خانواده بزرگ دامپزشکی اعم از بخش های مختلف خصوصی و دولتی، رؤسای نظام دامپزشکی استان‌ها و تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی سراسر کشور که در این مدت  به انحای مختلف مراتب اعتراض جامعه دامپزشکی، اثرات زیانبار این مصوبه و درخواست تجدید و اصلاح آن را به گوش نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسانده‌اند، تشکر و قدردانی می‌نماید و تأکید دارد تا با ادامه پیگیری و رایزنی‌ها به خصوص در استان‌هایی که نمایندگان آن‌ها در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حضور دارند ادامه داده تا انشاالله جامعه دامپزشکی به این مطالبه به حق خود دست پیدا کند.
شایان ذکر است رئیس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، پیشتر و با ارسال نامه ای به علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی که رونوشتی از آن در اختیار تمامی نمایندگان مجلس قرار گرفته بود، مصوبه کمیسیون تلفیق موضوع بند 8 الحاقی تبصره 6 لایحه بودجه سال 97  را تحریم اقتصادی دامپزشکی قلمداد کرده و خواستار تجدید نظر و اصلاح آن شده بود، همچنین اکثر رؤسای استانی نظام دامپزشکی و نیز تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی دامپزشکی نیز از طریق مکاتبه با نمایندگان شهر و استان خود در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت موضوع و ابطال این مصوبه تأکید کرده بودند.

 مطالعه ادامه مطلب

یک خبر عجیب : تاریخ انقضای بخشی از تخم‌مرغ‌های وارداتی گذشته بود!

وت پارس - رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهرانبا بیان اینکه با وجود معدوم شدن ٢٢ میلیون مرغ دولت نمی تواند تولیدکنندگان را مجبور کند که تخم مرغ را ارزان بفروشند، گفت: تاریخ انقضای بخشی از تخم مرغ های وارداتی گذشته بود.

دکتر ناصر نبی پور

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر، دکتر ناصر نبی پور با بیان اینکه آنفلوانزا در کشور همچنان می تازد، اظهار داشت: برخی استان ها هم که بیماری شیوع پیدا نمی کند، به این دلیل است که آنجا دیگر مرغی نیست که بیمار شود.وی اضافه کرد: روز گذشته از حدود ١٦ واحد مرغداری باقی مانده در استان تهران ٤ واحد درگیر این بیماری بودند؛ شرایط در استان قم وحشتناک و در اصفهان نیز شدت درگیری زیاد است.
به گفته رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران استان های سمنان و خراسان رضوی هنوز درگیر این بیماری نشده اند.
نبی پور با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار طی روزهای اخیر؛ اظهارداشت: متاسفانه دولت فکر می کند همه چیز را می تواند به زور حل کند؛ زمانی که عرضه کم است و حدود ٢٢ تا ٢٣ میلیون قطعه مرغ معدوم شده مرغدار نمی تواند تخم مرغ تولیدی خود را کیلویی ٥٣٠٠ تومان بفروشد؛ چون تولیدکنندگان نمی دانند واحدهای آنان تا چه زمانی پا برجاست؟ وی افزود: به عنوان مثال واحدی در تهران بوده که یک روز بخاطر اینکه تخم مرغ را گران تر از ٥٣٠٠ تومان فروخته جریمه شده و فردای همان روز به دلیل گسترش شیوع بیماری مجبور به معدوم سازی مرغ های خود شده است.
نبی پور تصریح کرد: مسئولان باید مردم را توجیه کنند و صادقانه به آنان بگویند که دلیل گرانی تخم مرغ چیست؛ نه اینکه بیشتر باعث تحریک مردم شوند.
وی با اشاره به اینکه واردات با دلار حدود ٥٠٠٠ تومانی به صرفه نیست، افزود: بخشی از تخم مرغ های وارداتی به کشور نیز تا وارد و توزیع شوند، تاریخ شان گذشته بود.وی ادامه داد: بنابراین واردات توجیهی ندارد و تولیدکنندگان نیز به هر طریقی دلشان می خواهند تولید خود را ادامه دهند.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی : فعالیت‌های دامپزشکی در قبل و بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست!

وت پارس - دکتر علیرضا رفیعی پور در حاشیه مراسم گرامی داشت سالگرد انقلاب ایران در سال 57 ، با اشاره به اینکه دامپزشکی وظیفه اجتماعی و گسترده ایی دارد، گفت: هر جایی که اقتصاد، بهداشت، تجارت و اشتغال باشد، مقوله دامپزشکی نیز مطرح است.

 فعالیت‌های دامپزشکی در قبل و بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست!

به گزارش وت پارس ، دکتر رفیعی پور افزود: از آنجا که آرمان های امام خمینی (ره) همگی مردم نهاد بود، ذی نفعان دامپزشکی نیز مردمی هستند که به گردن ما حق دارند. همانگونه که امام خمینی جماعت محروم و مستضعف را نقش آفرینان اصلی انقلاب اسلامی و صاحبان حقیقی انقلاب و ولی نعمتان راستین جمهوری اسلامی می دانستند و خدمت به آنان را نخستین و مهمترین وظیفه دولتهای اسلامی بر می شمردند، بنابراین باید هر ساله با این آرمان ها تجدید میثاق کنیم تا بهتر بتوانیم در خدمات تخصصی عرضه شده توسط این سازمان، موفق باشیم.
به گفته وی، برنامه های دامپزشکی که به صورت شبانه روزی است، در چارچوب موضوعی به نام جهاد خلاصه می شود که آن هم همیشه در ذات انقلاب بوده و هست. امروز نیز در حرم مطهر امام حضور یافتیم تا مسیری را که بیش از 3 دهه طی کرده ایم، ادامه دهیم.
دکتر رفیعی پور، با اشاره به اینکه فعالیت های دامپزشکی در قبل و بعد از انقلاب، قابل مقایسه نیست، عنوان کرد: هم از لحاظ جمعیت انسانی و هم از نظر بهداشت، تجارت، اقتصاد و غیره تغییرات قابل توجهی صورت گرفته و از طرفی به موازات آن، تجهیزات و امکانات موجود چندین برابر رشد کرده است. به عبارتی دامپزشکی هم فعالیت های خود را مطابق با رشد حوزه های مختلف، گسترش داده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پایان تاکید کرد: امید می رود خدمات دامپزشکی که به امنیت اقتصادی و غذایی مربوط بوده و در نهایت به امنیت ملی ختم می شود، با کمک بیش از 36 هزار نفر متخصصی که در بخش دولتی و خصوصی فعالیت می کنند، بیش از پیش پررنگ تر و ملموس تر باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

یک ایده خوب : جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی در تهران برگزار خواهد شد

وت پارس - جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی در تاریخ 14 تا 16 اسفندماه برگزار می گردد.

جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی در تهران برگزار خواهد شد

به گزارش وت پارس ، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، انجمن علمی-دانشجویی آناتومی، جنین شناسی و تکنولوژی تولید مثل دامپزشکی دانشگاه تهران و اتحادیه انجمن های علمی-دانشجویی کشور اقدام به برگزاری جشنواره ای ملی تحت عنوان «جشنواره هنرهای تجسمی در آموزش دامپزشکی» در تاریخ 14 تا 16 اسفندماه کرده است. این جشنواره با اهداف جمع آوری تولیدات مختلف دانشجویان و اساتید در زمینه آموزش دروس دانشگاهی دامپزشکی و رشته‌های مرتبط و هم‌افزایی آنان با ایجاد ارتباط بین گروه‌های مختلف، افزایش سطح کیفی تولیدات آموزشی و معرفی فعالیت‌های آموزشی از دانشگاه‌های مختلف برگزار می گردد. قالب آثار اعلام شده جهت ارسال آثار به جشنواره شامل طراحی و نقاشی، اینفوگرافی، مجسمه سازی، عکاسی و کاریکاتور (بخش ویژه) می-باشد. مهلت ارسال آثار از جانب دبیرخانه جشنواره، 10 اسفندماه اعلام شده است. همچنین بخش حضوری جشنواره که در تاریخ 14 تا 16 اسفندماه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار می گردد، شامل نمایشگاهی جهت ارائه آثار ارسال شده و مسابقه نقاشی روی دیوار و همچین کارگاه¬های تخصصی می باشد.
طرح ریزی و برگزاری این جشنواره وام دار پیشینه موفق اجراکنندگان آن در برگزاری جشنواره ها و دیگر رخدادهای ملی و بین-المللی می باشد که مؤید این امر، کسب عنوان جشنواره برگزیده کشور برای «جشنواره ملی فیلم های آموزشی 300ثانیه ای انجمن-های علمی-دانشجویی دامپزشکی ایران»، انجمن برگزیده کشور برای «انجمن علمی-دانشجویی آناتومی، جنین شناسی و تکنولوژی تولیدمثل دامپزشکی دانشگاه تهران»، اتحادیه علمی-دانشجویی برتر برای «اتحادیه انجمن های علمی-دانشجویی دامپزشکی ایران» و پرافتخارترین دانشگاه برای «دانشگاه تهران» در دهمین جشنواره ملی حرکت به برگزارکنندگی وزارت محترم علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان بزرگترین مصاف رقابت علمی-دانشجویی کشور در تمامی سطوح و رشته ها، بوده است.

هنر تجسمی در آموزش دامپزشکی

 مطالعه ادامه مطلب

پیشگیری از آنفولانزا تنها وظیفه دولت نیست که همه از آن طلبکارند!

وت پارس - رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: ویروس آنفولانزای پرندگان بسیار پیچیده است و ترکیب یک هیولای مهار نشدنی را دارد.حاکمیت وظیفه دارد مدیریت کلان مبارزه با بیماری را در کشور به درستی انجام دهد و اوضاع پرندگان حیاط وحش را پیگیر باشد تا بیماری از طریق پرندگان مهاجر وارد خاک کشور نشود تا پرندگان پرورشی و بومی را درگیر نکند.

پیگیری نظام دامپزشکی کشور برای آموزش دکترای عمومی دامپزشکی در هفت گرایش

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری خانه ملت محمد رضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور در خصوص اقدامات دامپزشکی در رفع مشکلات تولیدکنندگان متضرر اظهار کرد: سازمان دامپزشکی با همکاری معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای بعد از پایان دوره قرنطینه مراکزی که درگیر آنفولانزا بودند، پاک سازی و بهداشتی سازی مکان را برای جوجه ریزی انجام دادند تا خلاء به وجود آمده جبران شود.
صفری در رابطه با اقدامات پیشگیرانه و ضرورت انجام آن توسط تولیدکنندگان و دولت خاطرنشان کرد: پیشگیری از آنفولانزا تنها وظیفه دولت نیست که همه از آن طلبکار شده‌اند. تولیدکنندگان هم با رعایت موارد بهداشتی و ساختار بیو سکیوریتی در واحد خود را به درستی انجام دهد، اعم از خودرو، نیروی کارگری، نهاده‌هایی که وارد می‌کند، ضوابط بهداشتی که باید  رعایت کند.وی افزود: حاکمیت هم وظیفه دارد مدیریت کلان مبارزه با بیماری را در کشور به درستی انجام دهد و مسیر درست را ردیابی کند و اوضاع پرندگان حیاط وحش را پیگیر باشد تا بیماری از طریق پرندگان مهاجر وارد خاک کشور نشود تا پرندگان پرورشی و بومی را درگیر نکند.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور در ادامه تصریح کرد: این ویروس بسیار پیچیده است و ترکیب یک هیولای مهار نشدنی را دارد و همه دنیا با آن مواجه است. برنامه بسیار فشرده و همکاری بسیار دقیق، به روز و به ثانیه بین ارگان‌ها، تشکل‌ها، تعاونی ها، محیط زیست،  وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و قوه قضائیه شکل گرفته است و امیدواریم بتوانیم طبق یک برنامه اصولی این بیماری را مهار کنیم.
صفری گفت: ما سالیان سال است که درباره این بیماری هشدار می‌دهیم. بالاخره در فصل سرما بیماری‌ها بروز پیدا می‌کنند و مسئله جدیدی نیست و یک نهاد حاکمیتی مانند دامپزشکی وظیفه دارد در خصوص بیماری هشدار دهد. هر سال تاکید بر مراقبت ها و پیشگیری ها بوده و امسال هم این وظیفه انجام شده بود.

 مطالعه ادامه مطلب

دامپزشکی جمهوری آذربایجان : واردات فرآورده های طیور ایران همچنان ممنوع است!

وت پارس - سخنگوی سازمان خدمات دامپزشکی آذربایجان اعلام کرد: به دلیل نگرانی‌ها نسبت به شیوع آنفلوآنزای پرندگان در ایران واردات مرغ زنده و گوشت طیور از ایران به این کشور ممنوع است.

دامپزشکی جمهوری آذربایجان

به گزارش وت پارس و به نقل از آپا، یولچو خانوری سخنگوی سازمان خدمات دامپزشکی آذربایجان اعلام کرد: با توجه به نگرانی‌ها نسبت به ادامه شیوع آنفلوآنزای پرندگان در ایران واردات مرغ زنده و فرآورده‌های مرتبط با صنعت طیور از ایران به آذربایجان همچنان ممنوع است.خانوری گفت: شرایط اپیدمیک شیوع بیماری‌هایی نظیر آنفلوآنزای مرغی و دیگر بیماری‌ها در ایران در شرایط کنونی پایدار است.
لازم به ذکر است در 23 نوامبر 2016 سازمان دامپزشکی آذربایجان به دلیل شیوع آنفلوآنزای مرغی در ایران واردات این محصولات را ممنوع اعلام کرده بود.

 مطالعه ادامه مطلب

جهادگران بسیجی دامپزشکی به مناطق محروم اعزام شدند

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از اعزام جهادگران بسیجی دامپزشکی به مناطق محروم استان کرمانشاه به مناسبت دهه مبارک فجر خبر داد.

جهادگران بسیجی دامپزشکی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، نادر پرور مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: به مناسبت دهه مبارک فجر اعزام جهادگران بسیجی دامپزشکی به مناطق محرومبسیجیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان اقدام به برگزاری یک اردوی جهادی کردند.وی با بیان اینکه این اردوی جهادی در راستای محرومیت زدایی و کمک به قشر تولیدکننده انجام شده گفت: در این اردوی جهادی اقداماتی از قبیل: سمپاشی رایگان دام و جایگاه نگهداری دام، ویزیت و درمان رایگان دام‌ها و واکسیناسیون تب برفکی توسط بسیجیان انجام شد.
مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه، جلوگیری از انتشار بیماری‌های دامی، حفظ و حراست از سرمایه‌های دامی وارتقاء سطح بهداشت دام را از دیگر اهداف برپایی این اردوی جهادی عنوان کرد.پرور همچنین خاطرنشان کرد: در این اردوی جهادی ۲۵ نفر از بسیجیان اداره کل دامپزشکی استان و اعضای بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در قالب ۴ تیم اقدام به واکسیناسیون رایگان و ارائه خدمات به روستا‌های منطقه محروم سرفیروزآباد نمودند.این مقام مسئول با اشاره به حضور یک دامپزشک و یک کارشناس دامپزشکی در هر اکیپ، افزود: اکیپ‌های اعزامی همچنین به ارائه مشاوره در خصوص نحوه صحیح تغذیه دام و جیره مطلوب به دامداران پرداختند.

 مطالعه ادامه مطلب

شایعات مربوط به مرگ خوک‌های پارک ملی گلستان بر اثر شاربن تکذیب شد

وت پارس - رییس شبکه دامپزشکی شهرستان گالیکش گفت: خوک‌های پارک ملی گلستان براثر بیماری سیاه‌زخم (شاربن) تلف نشده‌اند.

 بیماری سیاه‌زخم (شاربن)

به گزارش وت پارس ، طی هفته گذشته شایعی در سطح شهرستان گالیکش مطرح شد که خوک‌های پارک ملی گلستان براثر بیماری سیاه‌زخم (شاربن) تلف می‌شوند.موضوع را از رییس شبکه دامپزشکی شهرستان گالیکش جویا شدیم که وی اظهار داشت: طی یک ماه اخیر قریب 15 خوک در پارک ملی گلستان تلف‌شده‌اند.
دکتر سعید پورقاز افزود: پس از اطلاع از این موضوع شخصاً به پارک ملی گلستان رفته و معایناتی از حیوانات تلف‌شده انجام دادم و شایعه شیوع سیاه‌زخم در این‌گونه حیوانی را تکذیب می‌کنم.وی تصریح کرد: مسمومیت غذایی علت تلف شدن این حیوانات بوده است.
رییس شبکه دامپزشکی گالیکش از طبیعت گردان و مسافران خواست تا از دادن هرگونه موارد غذایی بخصوص مواد غذایی مانده و فاسد به حیات‌وحش خودداری کنند.

 مطالعه ادامه مطلب