تاریخچه نگهداری ازماهیان زینتی

میلیون ها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیان اکواریومی را به عنوان سرگرمی و از روی علاقه نگهداری می کنند.آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد این سرگرمی را با نگهداری یک ماهی گلدفیش (carassius auratus) شروع کرده اند.ماهی ای که قدمت آن تا چین باستان به عقب باز می گردد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر دوست دارید در خصوص ماهی های قرمز بیشتر بدانید پوستر آموزشی جامع وت پارس را در این خصوص از دست ندهید. این پوستر را از اینجا مشاهده و مطالعه نمایید.آنچه در ادامه می آید توضیحی است در مورد منشا و چگونگی گسترش ماهی های گلدفیش در سرتاسر جهان.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد.در آن زمان گلدفیش کپور بی رنگ و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بود. طی سلسه چین (۲۶۵-۴۲۰سال پس از میلاد ) تکثیر کنندگان چینی متوجه تولید گهگاهی نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپور های محلی که تا اندازه سبز خرمایی بودند شدند.نهایتا پس آزمایشات تکثیری که با شکیبایی و مشقت های تمام انجام شد ، آنها موفق به تولید ماهیانی با رنگ آمیزی بسیار جذاب تری شدند.

در زیر چگونگی تکامل این ماهی به شکل امروزی ، چگونگی به وجود آمدن نژاد های آن و چگونگی گسترش آن در جهان به صورت فهرست وار و خلاصه امده است:

سال های ۱۲۰۰-۱۳۰۰ : ماهیان نقره ای و سیاه و طلایی و حتی لکه لکه

طی ۱۵۰۰ سال بعد: گوناگونی شکل باله مثل دم بادبزنی و دم دستمالی .در همین سال ها گلدفیش به ژاپن راه یافت.

 مطالعه ادامه مطلب

تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری از آبزیان زینتی

بسیاری از افراد قصد راه اندازی آکواریوم دارند اما شاید این نکته را ندانند که مهم ترین مورد برای راه اندازی انواع آکواریوم ها اعم از ساده یا تشریفاتی ، آشنایی با تجهیزات مناسب آکواریومی و همچنین علم به نحوه استفاده و کارکرد آن هاست.نگاهی به انواع تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک آکواریوم مناسب داشته ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری از آبزیان زینتی

در این پست آموزشی شما با وسایل و تجهیزات مورد استفاده برای راه اندازی یک آکواریوم مناسب آشنا خواهید شد.برای هر کدام از این تجهیرات نیز به منظور آشنایی بیشتر با آنها ، تصاویر متعددی قرار داده شده است که این تصاویر در حالت تامبنیل قرار دارند.برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آنها کلیک نمایید.همچنین این برگ از وت پارس را تقدیم می کنیم به روح خلاق و هنرمند بزرگ ، تاکاشی آمانو ، استاد و طراح راه اندازی انواع آکواریوم های چشم نواز که در سال 2015 به خواب ابدی فرو رفت.با این هنرمند بزرگ از اینجا بیشتر آشنا شوید.

شیشه اکواریوم

شیشه آکواریوم اولین بخش از هر آکواریوم است که ساخته می شود و دیگر تجهیزات بر اساس ان انتخاب می گردند. شیشه اکواریوم از دو بخش شیشه و چسب ساخته شده است که هر دو باید دارای شرایطی باشند که مناسب برای اکواریوم باشند.


الف) شیشه: باید مرغوب و با کیفیت بالا بوده و بدون موج و دارای ضخامت مناسب نسبت به حجم اکواریوم باشد 
ب) چسب: بهترین چسب برای چسباندن و کلاف کردن شیشه اکواریوم چسب سیلیکون بدون رنگ است.در نحوه ساخت اکواریم بهتر است که دقت نمایید نسبت سطح به حجم اکواریوم مقدار مناسبی را داشته باشد زیرا در بعضی از اشکال نامتعارف رعایت نکردن این مقدار سبب می شود تعداد ماهیان قابل نگه داری تا سطح زیادی کاهش یابد ، زیرا میزان تبادل اکسیژن در این اکواریوم به پایین ترین حد خود می رسد. بهترین شکل برای یک اکواریوم استاندارد اکواریومی مستطیل شکل به حالت افقی است.
البته امروزه انواع مختلفی از اکواریوم های اماده در بازار موجود است که دارای شیشه های ترکیبی (مانند شیشه اتومبیل) می باشند.این شیشه ها دارای مزیت های نسبت به شیشه های معمولی هستند و می توان انها را در اشکال مختلفی یافت.
 


 مطالعه ادامه مطلب