اصول پرورش و تولید صدف های خوراکی + فیلم های آموزشی

غذاهای دریایی امروزه فقط به ماهیان محدود نمی شود و طیف وسیعی از سخت پوستان و دیگر موجودات را در بر می گیرد که یکی از مهم ترین آنها گونه های مختلف صدف های خوراکی می باشد. صدف های خوراکی در حال حاضر یکی از پر سود ترین بخش های تجارت بزرگ آبزیان در جهان می باشد. در ادامه با وت پارس همراه باشید تا شما را بیشتر با شیوه های تکثیر و پرورش این موجودات آشنا کنیم.

 

صنعت پرورش و تکثیر صدف های خوراکی جزو صنایعی است که با حداقل هزینه اولیه سود بالایی در بر دارد. این صنعت نه تنها بسیار کم هزینه است بلکه بسیار تکنیک های راحتی نیز دارد و احتیاج به نیروی کار آن بسیار کمتر از سایر فعالیت های آبزی پروری است. صدف های خوراکی به طور کلی چندین گونه مختلف را شامل می شوند که در ادامه معروف ترین آنها همراه با آناتومی و فیلم هایی از مراحل تکثیر و پرورش شان برای شما آماده شده اند.

صدف دوکفه‌ای (Clam)

صَدَف دوکَفه‌ای جانداری نرم‌تن و آبزی است. صدف دوکفه‌ای به دو کفه راست و چپ تقسیم می‌شود و این دوکفه به وسیله یک رباط به یکدیگر متصل شده‌اند. در بخش پشتی صدف، لولا قرار گرفته که برای بازکردن و بستن کفه‌ها توسط ماهیچه‌ها به کار می‌رود. همین قسمت صدف را پس از پختن به عنوان غذای دریایی استفاده می کنند. صدف‌های دوکفه‌ای، بخش مهمی از تولیدات شیلاتی را به خود اختصاص می‌دهند. بر پایهٔ آمار ارائه شده توسط فائو، در سال ۲۰۰۲، بیش از ۱۱ میلیون تن صدف دوکفه‌ای از طریق فعالیت‌های آبزی‌پروری حاصل شده است؛ بطوریکه با رشد ۶/۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۰، بعد از ماهیان آب شیرین، جزو دومین گروه آبزی پرورشی، قرار گرفته‌اند.

برای بسیاری از گونه‌های دوکفه‌ایِ مناطق معتدل، تکامل غدد جنسی زمانی‌که دمای آب به بیش از ۱۰-۱۴ درجه سانتی‌گراد برسد، آغاز می‌گردد. در این دما، سلول‌های جنسی در ماه‌های فروردین _ اردیبهشت نمو نموده و در ماههای مرداد- شهریور به رسیدگی کامل می‌رسند. صدف‌ها تحت تاثیر محرک‌هایی مانند افزایش دما و شوک حرارتی یا دستکاری، تحریک به تخم‌ریزی می‌شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : روش شگفت انگیز شکار کردن مار در صحرا

همه کم و بیش از روش های مختلف مارها برای شکار کردن آگاه هستند. مارها استعداد بالقوه زیادی برای شکار کردن دارند و روش های مختلف در شرایط مختلف هم این استعداد را بیش از پیش قوی تر ساخته است. در این ویدیو با یکی از روش های شکار مارها در صحرا آشنا می شوید. وت پارس شما را برای مشاهده این ویدیو به ادامه مطلب دعوت می کند.

 

وت پارس تقدیم می کند

.........................................

.........................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

توقف جنین کوسه برای فرار از شکارچیان

محققان استرالیایی دریافتند که جنین کوسه زمانی که در تخم هست می تواند میدان الکتریکی شکارچیان را تشخیص دهد. نوزادان کوسه در زمان احساس خطر خود را ثابت نگه می دارند و نفسشان را به صورت موقتی حبث می کنند تا توسط شکارچیان شناسایی نشوند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این متن در ادامه مطلب دعوت می کند.

محققان می گویند این یافته می تواند ما را در توسعه مواد دافعه کوسه ها کمک کند.

این گیرنده های بسیار حساس کوسه ها را قادر به تشخیص محل طعمه، شکارچیان و جفت بلقوه در مدت زمان کوتاهی می کند.

............................

مطالب مرتبط

دنیای زیر آب ( تصاویری از کوسه ها )

...........................

تهیه و تنظیم از سعید شعبانی - دنوج

 مطالعه ادامه مطلب