یک اثر پروانه ای (تئوری آشوب در پرواز پرندگان)

وقتی بال زدن یک پروانه در نیویورک می تواند طوفانی را در تگزاس به پا کند ، اثر پروانه ای یا تئوری آشوب رخ نمایی می کند.دانشمندان بر این باورند که پرواز گروهی پرندگان در آسمان با نظم خاص و در فواصل معین، از تئوری آشوب نتیجه می شود. نظر شما در مورد این تئوری چیست؟شما در این خصوص چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آیا تاکنون تماشا کردن دسته ای پرنده­ ی در حال پرواز که در هوا در هماهنگی کامل از سویی به سوی دیگر می روند مسحورتان کرده است؟ چرا پرندگان به هم برخورد نمی کنند؟

فرانک.اِچ .هپنر جانور شناس می خواست به این پرسش پاسخ دهد. پس از فیلمبرداری  و بررسی موشکافانه­ ی تک تک فریم­ ها، به این نتیجه رسید که پرندگان را هیچ رهبری هدایت نمی کند. آنها در حالت تعادل پایدار با تغییر مداوم پرنده­ های دسته ­ی لبه­ ی جلو در فواصل کوتاه زمانی پرواز  می کردند. او تا وقتی که با نظریه آشوب آشنا نشده بود، قادر به توضیح حرکت گروهی پرندگان نبود. هپنر با مفاهیم نظریه آشوب برنامه ای کامپیوتری ساخت که حرکت عملی دسته پرندگان را شبیه سازی می کرد. او چهار قاعده ساده بر پایه رفتار پرندگان وضع کرد :

۱- پرندگان به طرف نقطه ای کانونی یا آشیانه جذب می شوند.

۲- پرندگان به طرف هم کشیده می شوند.

۳-پرندگان می خواهند سرعت شان ثابت نگه دارند.

۴-مسیر پرواز با رویدادهای تصادفی مانند وزش باد تغییر می کند.

وی از مثلث برای نمایش پرندگان استفاده کرد. با تغییر شدت در هر یک از قاعده ها، دسته مثلث ها در صفحه نمایشگر کامپیوتر به روش هایی آشنا پرواز می کنند. هپنر ادعا نمی کند که برنامه اش لزوما شکل گیری دسته پرندگان را توضیح می دهد، اما توضیحی عملی برای چگونگی و علت پرواز گروهی پرندگان به دست می دهد. به نظر می رسد که نظریه آشوب اینجا هم حضور دارد. شاید دسته ماهی ها نیز در حالت تعادل پایدار حرکت می کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

ایران همچنان پاک از آنفلوآنزای فوق حاد

با پایش گسترده طیور سنتی و صنعتی کشور و همچنین ردیابی پرندگان مهاجر، جمهوری اسلامی ایران همچنان از این بیماری پاک است.معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اعلام این مطلب گفت امسال برای نخستین‌بار در کشور تمامی طیور سنتی و صنعتی کشور پایش شد و نتایج تست‌های غربالگری نشان داد که تاکنون هیچ پرنده‌ای در کشور آلوده به آنفلوآنزای فوق حاد نیست. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

دکتر محسن مشکات افزود: پرندگان مهاجر نیز از سه کوریدور وارد کشور می‌شوند. دو کوریدور از سمت شمال و کشور هنگ‌کنگ، دیگری از سمت جنوب و پرواز آنها به سمت دریاچه ارومیه.

وی خاطرنشان کرد: تمامی طیور کشور برای مقابله با این بیماری تحت پایش مستمر قرار گرفتند و نمونه‌گیری‌ها که بر اساس روش‌های علمی و کارآمد موجود در دنیا انجام شد، نشان داد که مشکلی وجود نداشت.

مشکات با اعلام اینکه امسال تعداد نمونه‌ها از حجم بالاتری برخوردار بود، ادامه داد: امسال حتی طیور بومی روستاها را نیز علاوه بر مرغ‌های صنعتی مورد بررسی قرار دادیم تا این بیماری نتواند به بخش صنعت لطمه‌ای وارد کند.

وی در پایان تصریح کرد: طی چند سال اخیر، سازمان دامپزشکی کشور اقدامات گسترده‌ای را در جهت مقابله با بیماری‌های واگیری چون آنفلوآنزا انجام داده است که در سال جاری نیز این اقدامات افزایش چشمگیری داشت.

 مطالعه ادامه مطلب

تخم مرغ ، در خدمت سلامت یا بیماری؟

تخم مرغ به‌عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای بدن است، اما به راستی در ایران میزان مصرف این ماده غذایی در میان مردم چگونه است؟ در خصوص فواید این ماده غذایی سحرانگیز چه می دانید؟ چرا در شایعات در خصوص مضرات این ماده غذایی رواج دارد؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

فواید تخم مرغ

در این مطلب سعی شده است که پاسخ رایج ترین سوالات در خصوص ماده غذایی ارزشمند تخم مرغ را به صورت سوال / جواب های دقیق از زبان یک متخصص و بر اساس آخرین گزارش ها و مقالات علمی دریافت نمایید.

چرا مصرف تخم مرغ در وعده‌های غذایی انسان‌ها اهمیت دارد؟

سال‌هاست که تخم مرغ به‌عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل مطرح است. این ویژگی، به‌ علت مواد غذایی استثنایی تخم‌مرغ است که دارای پروتئین با کیفیت بالا (دارای تمام 9اسید آمینه ضروری) و مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است. علاوه بر این کولین تخم مرغ صرف‌نظر از تأثیر قابل توجه روی عملکرد مغز و سیستم عصبی، روی سلامت قلب و عروق نیز مؤثر است. ازآنجا که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین B12نیز هست اهمیت عمده‌ای در روند تبدیل هموسیستئین به مولکول‌های بی‌خطر دارد.

لوتئین و زاگزانتین زرده تخم مرغ با حداکثر تأثیرگذاری در مقایسه با سایر غذاهای حاوی این مواد یا مکمل‌ها، از استحاله و دژنراسیون لایه ماکولای شبکیه و نابینایی ناشی از آن در سالخوردگی جلوگیری می‌کند. اما متأسفانه جایگاه تخم‌مرغ در سبد غذایی به‌دلیل اینکه منبعی از کلسترول است، کاهش یافته است. بیشترین تحقیقات علمی اخیر نه فقط تخم مرغ را به گذشته درخشان بر‌می‌گرداند، بلکه جایگاه آن را به‌عنوان یک غذای کاربردی بالا برده و در آخر دلایلی را برای مصرف همیشگی تخم مرغ ارائه می‌کند.

فواید تخم مرغ

اما تخم مرغ دارای کلسترول نیز هست این برای بدن انسان مضر نیست؟

کلسترول و لسیتین ، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ هستند که برای ساختمان و عملکرد سلول‌های بدن ضروری‌اند. کلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول‌های بدن را حفظ می‌کند. همچنین به‌عنوان یکی از اجزای تشکیل‌دهنده مواد چربی است که باعث نرمی پوست می‌شود. کلسترول برای تولید هورمون‌های جنسی، کورتیزول (هورمون غدد فوق‌کلیوی)،ویتامین D و نمک‌های صفراوی در بدن لازم است.

براساس اطلاعات حاصله از آخرین تحقیقات به عمل آمده توسط انجمن قلب آمریکا، کمیسیون بین‌المللی تخم مرغ و دانشگاه آریزونا و نیز بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیک مشخص شده است که کلسترول دریافتی از راه غذا و کلسترول موجود در خون با هم یکی نیستند به‌عبارت دیگر کلسترول موجود در غذای مصرفی به‌طور خودکار به کلسترول خون افزوده نمی‌شود بلکه قسمت اعظم کلسترول خون در داخل بدن سنتز می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

سلنومتیونین ، مکمل آلی سلنیم برای طیور و دام + دانلود فایل PDF

cytoplex - sele محصولی است که در اثر رشد مخمر در محیط غنی از سلنیم تولید شده است و سلنیمی که در این مخمر پس از خشک کردن و غیرفعال کردن آن وجود دارد ، به صورت کلات شده با اسیدآمینه است که دارای بالاترین ارزش بیولوژیکی می باشد. سلنیم آلی باعث افزایش ایمنی  و محافظت کبد و دیگر بافت های بدن می گردد. وت پارس شما به ادامه مطلب دعوت می کند.

 

cytoplex - sele محصولی است که در اثر رشد مخمر در محیط غنی از سلنیم تولید شده است و سلنیمی که در این مخمر پس از خشک کردن و غیرفعال کردن آن وجود دارد ، به صورت کلات شده با اسیدآمینه است که دارای بالاترین ارزش بیولوژیکی می باشد. سلنیم باند شده با اسیدآمینه در دام و طیور به راحتی جذب شده است و در مقایسه با سلنیم معدنی که به شکل سلنیت به جیره اضافه می گردد دارای جذب بالاتری می باشد.سلنیم آلی باعث افزایش ایمنی  و محافظت کبد و دیگر بافت های بدن می گردد . همچنین از بیماری دیستروفی عضلانی ، فیبروز پانکراتیک ، میوپاتی ، ونتریکولوس و دیاتزاگزوداتیو و دیگر بیماری های مرتبط ممانعت به عمل می آورد .

ویژگی ها

افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و استرس های محیطی از طریق بهبود آنتی اکسیدانی بدن

افزایش درصد جوجه آوری و قابلیت باروری مرغ های مادر

افزایش زمان نگهداری و انبارداری تخم مرغ حتی در تخم مرغ های حاوی اسید چرب اشباع نشده در دمای معمولی

افزایش زمان نگهداری گوشت مرغ و حفظ کیفیت آن

اثرات در دام

 مطالعه ادامه مطلب

صفحه اصلی طیور

مطالب این بخش در شاخه های مختلف دسته بندی شده اند.برای مشاهده مقالات مورد نظر خود در زمینه هر کدام از زیرشاخه ها روی آنها کلیک نمایید.مقالاتی که در دسته بندی خاصی قرار نمی گیرند را نیز از ستون سمت چپ سایت با عنوان مطالب مرتبط بیابید.

 مطالعه ادامه مطلب