دلفین های خندان ، دروغی پول ساز

وت پارس - دلفیناریوم! مکانی که میزبان شماست تا به شما جمعیتی از دلفین های شاد را نشان دهد و این امکان را می دهد که با این پستانداران خاکستری هوشمند بازی کنید و یا ساعت ها از تماشای پرش ها و بازی های این موجودات اجتماعی به وجد بیایید.اما چه چیز در پشت این اماکن شاد نهفته است؟

دلفین های خندان ، دروغی پول ساز

وت پارس - دلفیناریوم! مکانی که میزبان شماست تا به شما جمعیتی از دلفین های شاد را نشان دهد و این امکان را می دهد که با این پستانداران خاکستری هوشمند بازی کنید و یا ساعت ها از تماشای پرش ها و بازی های این موجودات اجتماعی به وجد بیایید. شما میتوانید فرزندان دلبندتان را با خریدن یک بلیط به این حیوانات نزدیک کنید تا آنها را لمس کنند و با لبخندی به لب به خودتان برای تربیتی مبتنی بر دوستی با حیوانات تبریک بگویید و در نهایت هم با گرفتن ژست هایی خاص در کنار دلفین هایی که روی زمین سفت برای زیباتر کردن عکس هایتان لبخند می زنند به این تجربه علمی و هیجان انگیز خاتمه دهید.
اما حقایقی هست که معمولا در این بازدید جالب به شما گفته نمی شود ، برای مثال دفعه بعدی که به دلفیناریوم می روید با یک جسم تیز به این دلفین ها ضربه بزنید در این لحظه شما یک دلفین را خواهید دید که درد شدیدی دارد اما می خندد! آنها حتی وقتی می میرند هم لبخند می زنند! چون این ویژگی آناتومیکی این حیوان است و ربطی به خوشحالی و حالت عاطفی آن ندارد.

خاکستری های باهوش

این پستانداران بسیار باهوش و پیچیده هستند ، آنها میتوانند با صداها و ارتعاشاتی که تولید می کنند باهم ارتباط برقرار کنند ، می توانند جنین را در شکم زنان باردار از راه انعکاس صداهایشان تشخیص دهند. این حیوانات حتی سوت ها و صداهای منحصر به خود را دارند و می توانند دلفین های دیگر را از روی صدای آنها شناسایی کنند. دلفین ها به شدت اجتماعی هستند و به صورت گروهی زندگی می کنند و در صورت آسیب و صدمه دیدن یکی از اعضای گروهشان به کمکش می ایند. آنها مادران خوبی هم هستند و کودکانشان بیش از 3 سال در کنار آنها می مانند.

 مطالعه ادامه مطلب

انتخابات چهارمین دوره انتخابات شوراهای استانی سازمان نظام دامپزشکی بیست و سوم آذرماه برگزار خواهد شد

وت پارس - ستاد اجرایی انتخابات شوراهای استانی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، نحوه و شرایط ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای استانی این سازمان را اعلام کرد.

نتیجه انتخابات هیات مدیر و بازرسی جامعه دامپزشکان ایران اعلام شد / ویدیو

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی متن آگهی ثبت نام چهارمین دوره انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی به شرح زیر می باشد:

 مطالعه ادامه مطلب

وزیر دادگستری : جامعه پزشکی فرهیخته هستند ، برخورد با پزشکان متخلف نباید رسانه ای شود!

وت پارس - وزیر دادگستری، گفت: از آنجا که جامعه پزشکی قشری وسیع و فرهیخته هستند، در صورت بروز تخلف در این جامعه نباید برخورد با آنها رسانه ای شود.

وزیر دادگستری : جامعه پزشکی فرهیخته هستند ، برخورد با پزشکان متخلف نباید رسانه ای شود!

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،دکتر سید علیرضا آوایی در حاشیه صبحانه کاری با وزیر بهداشت بر همراهی، همفکری و درک مشترک میان دستگاه ها و سازمان ها، تاکید کرد و گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت و وزارت دادگستری در مورد مسائلی که سلامت مردم را تهدید می کند، درک مشترک دارند، لذا در جلسه ای که به منظور تسریع و تسهیل بررسی این موضوعات برگزار شد، تصمیم گرفته شد که کمیته ای مشترک میان وزارت بهداشت و وزارت دادگستری در راستای حفظ حقوق مردم در حوزه سلامت و برخورد با متخلفین احتمالی این حوزه تشکیل شود.
وی گفت: از آنجا که جامعه پزشکی قشری وسیع و فرهیخته هستند، در صورت بروز تخلف در این جامعه نباید برخورد با آنها رسانه ای شود، چرا که مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند و ممکن است بر اثر انعکاس تخلفات جزیی در حوزه سلامت، اعتماد مردم خدشه دار می شود.آوایی با تاکید بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت های قانون در برخورد با تخلفات، اظهار داشت: در صورت قضاوت درست و با سیاستگذاری های مشترک بین وزارت بهداشت و دادگستری می توانیم در مسیر درستی قرار گیریم و اقدامات موثری انجام دهیم.
وزیر دادگستری در ادامه با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی اختیارات مناسبی دارد، تصریح کرد: سازمان تعزیرات حکومتی سرعت عمل بیشتری دارد، بنابراین می توانیم از طریق این سازمان به مطالبات و رسیدگی ها سرعت دهیم؛ چراکه تاخیر در صدور حکم متخلفان، تاثیری در کاهش جرائم ندارد.آوایی در پایان تاکید کرد: مجازات باید بازدارنده باشد. همچنین باید فهم و درک مشترکی میان دستگاه های دولتی وجود داشته باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

سؤالات و کلید آزمون جامع پیش‌درمانگاهی دکترای دامپزشکی دانشگاه آزاد منتشر شد

وت پارس - سوالات و کلید آزمون جامع پیش‌درمانگاهی دامپزشکی شهریور ماه دانشگاه آزاد منتشر شد.

نحوه محاسبه سهم ایثارگران و شرکت‌کنندگان آزاد برای رشته دامپزشکی و سایر رشته ها اعلام شد

به گزارش وت پارس و به نقل از آنا ، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به مشاهده سوالات و کلید آزمون اقدام کنند. همچنین داوطلبان در صورت اعتراض به سوال و یا کلید مربوطه می‌توانند حداکثر تا ساعت هشت روز چهارشنبه 21 شهریور با ذکر شماره سوال، دلایل خود را صرفاً از طریق همین سامانه اعلام نمایند. پس از انقضای مهلت مذکور هیچگونه اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

شایان ذکر است آزمون جامع پیش درمانگاهی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی هر سال تحصیلی در دو نوبت شهریور و بهمن، در واحدهای دانشگاهی مجری رشته دکتری حرفه‌ای دامپزشکی برگزار می‌شود. نتایج این آزمون به واحدهای محل تحصیل دانشجویان این رشته اعلام خواهد شد.شما می توانید سوالات آزمون جامع پیش درمانگاهی دکتری دامپزشکی را از این لینک دانلود و دریافت نمایید.

سؤالات و کلید آزمون جامع پیش‌درمانگاهی دکترای دامپزشکی دانشگاه آزاد منتشر شد

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر فرهید همت زاده : بیشترین آسیب را از ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان عربستان سعودی دید

وت پارس - مدیر طرح‌های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: در سال ۲۰۱۸ عربستان بیشترین آسیب را از ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان دید و در کشور ما ۴۰ میلیون قطعه پرنده از بین رفته است.

دکتر فرهید همت زاده

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، دکتر فرهید همت زاده​ ­دانشیار دانشگاه آدلاید استرالیا گفت: قرار بود عربستان تا سال 2020 بتواند 75درصد مصرف داخلی خود را تولید کند که آنفلوآنزای حاد پرندگان باعث شد ­تولید این کشور به­ کمتر از 50 درصد نیازشان برسد.وی با اشاره به اینکه امسال موج کمتری از آنفلوآنزای حاد پرندگان را شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: میزبان های حساس این ویروس ها از بین رفته اند­­و در کل صنعت مرغداری نسبت به قبل آگاهتر شده و آمادگی بیشتری برای مقابله با آن دارد.
همت زاده گفت:­ طرح هایی که در زمینه پیشگیری و کنترل آنفلوآنزای حاد پرندگان داریم درکشورهای جنوب شرق آسیا و بیشتر در اندونزی متمرکز است .وی اضافه کرد: گروهی بر روی ­طراحی واکسن و روش های مانیتورینگ مطابق واکسیناسیون­ کار می کنند.
همت زاده افزود: در 15سال اخیر که چنین مسئولیت هایی در منطقه جنوب شرق آسیا داریم، امیدواریم واکسن های موثری­ برای مقابله با این بیماری در کشور ما بومی سازی شود.
مدیرطرح های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: نوع واکسن آنفلوآنزا برای هرکشور متفاوت است، بنابراین با استفاده از ظرفیت های موجود ساخت­ واکسن های بومی بسیار موثرتر خواهد بود.وی اضافه کرد: ویژگی آنفلوآنزا این است که از یک موج بزرگ شروع می شود و کم کم به یک موج کوچک می رسد و هر 10 سال یکبار این موج تکرار می شود، بنابراین دائما باید آن را کنترل کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ماکنعلی : بیماری های فرامرزی در جایگاه دهم فوریت های سازمان ملل متحد قرار دارند

وت پارس - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ضمن تشریح رهیافت‌های محوری سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت واحدهای مرغداری، از برنامه‌های جدید این سازمان در تولید انبوه بذر واکسن و تدوین سند ملی کنترل بیماری نیوکاسل و سالمونلا خبر داد.

دکتر ماکنعلی : بیماری های فرامرزی در جایگاه دهم فوریت های سازمان ملل متحد قرار دارند

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ، دکتر علی صفر ماکنعلی در همایش بین المللی آنفلوانزای پرندگان در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور تهران، با اشاره به رویکرد این سازمان به بیماری‌های فرامرزی که در جایگاه ۱۰ فوریت سازمان ملل متحد است، برگزاری همایش آنفلوانزای پرندگان را در راستای توجه به بیماری‌های طیور که جزو فوریت‌هاست، برشمرد.وی با بیان این که در این میان دو کتاب با عناوین کد بهداشت بیماری‌های موجودات خاک زی و کد بهداشت بیماری‌های آبزی، حائز اهمیت به شمار می‌رود، تصریح کرد: در فهرست این بیماری‌ها ۱۰ بیماری مورد توجه است که دو مورد آن‌ها بیماری‌های فرامرزی است. بیماری هایی که از نظر امنیت غذایی بسیار مهم هستند و ابتلای موجودات زنده به آن‌ها می‌تواند دسترسی بشر را تحت تاثیر قرار دهد.
وی با بیان این که مدیریت بیماری‌های فرامرزی نیازمند همکاری‌های چند جانبه بین المللی است، خاطرنشان کرد: همکاری‌های منطقه‌ای در این زمینه بر بحث تجارت محصولات مستعد ابتلا به بیماری‌های فرامرزی تاثیر گذار خواهد بود.
دکترماکنعلی با تاکید بر اهمیت توجه به بحث ایمنی غذایی Food Securityافزود: سازمان دامپزشکی کشور در ۵ محور رسیدگی مسئولانه به این مساله را در دستورکار قرار داده و پیگیری می‌کند.
وی دیده وری و پایش را نخستین رهیافت سازمان دامپزشکی کشور برشمرد که با اخذ نمونه‌ها در ۶۱۰ نقطه کشور می‌توانند پنجره‌های احتمالی ورود ویروس بیماری‌های فرامرزی به ایران باشد که به این واسطه ‌کنترل می‌شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور تنظیم معیارهای کنترلی آنفلوانزای پرندگان بر اساس اسناد منتشر شده سازمان‌های OIE و FAO را دومین رهیافت و محور حراست از ایمنی غذایی در این سازمان برشمرد و افزود: در این راستا جلسات بسیار سنگینی بین استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، آذربایجان شرقی، قزوین، مرکزی، اصفهان، قم، خراسان رضوی و فارس که بیش ترین ضریب احتمال مواجهه با بیماری را داشته‌اند، برگزار و از مشاوران مجرب و متخصص شبکه بین المللی OIE کمک گرفته شد.
دکتر ماکنعلی با تاکید بر مهم ترین دستورالعمل اتحادیه اروپا که شخصاً آن را در سایت شخصی خود در ۱۱۰ اسلاید منتشر کرده است، گفت: تمرکز ما در رهیافت دوم در راستای عمل به دستورات شورای اتحادیه اروپا در مبارزه با بیماری آنفلوانزا است تا با استفاده از تجارب کشورهای مختلف به عنوان ابزاری مثبت جهت مهار اشاعه بیماری مورد استفاده قرار گیرد.وی رهیافت تشخیص را نیز به عنوان سومین محور مورد توجه سازمان دامپزشکی کشور مورد اشاره قرار داد و گفت: مبنای راهنمای تشخیص، مدیریت و مختومه کردن بیماری و جابجایی نمونه‌هاست.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر اکبر شاهی : به دلیل تحریم ها در واردات واکسن های آنفلونزای امریکایی به مشکل برخوردیم

وت پارس - نماینده تام الاختیار مقام عالی وزارت جهادکشاورزی در ستاد کنترل و پیشگیری از آنفولانزا گفت: ویروس بیماری آنفولانزا در کشور در حال گردش است، این ویروس برای طیور خطرات جبران ناپذیری دارد.

دکتر اکبر شاهی : به دلیل تحریم ها در واردات واکسن های آنفلونزای امریکایی به مشکل برخوردیم

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر اکبر قانعی در جلسه اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی افزود: سیستم قرنطینه مرغداری‌ها باید بتواند از ورود ویروس‌ها به داخل محوطه و سالن‌ها جلوگیری کند.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور نیز در این جلسه گفت: بیماری آنفولانزا در سال ۹۵ وارد کشور شد موج اول آن تا تیر ماه ۹۶ ادامه داشت، موج دوم این بیماری تیرماه ۹۷ در کشور گزارش شده است و موج سوم آن احتمالاً اواخر شهریور یا اواخر مهرماه شروع خواهد شد.
علیرضا اکبرشاهی افزود: این ویروس در کشور در حال گردش می باشد که خطر بزرگی محسوب می شود و منتظر فرصت هست، رعایت ضوابط امنیت زیستی در جلوگیری از شیوع بیماری حائز اهمیت زیادی می باشد.وی ادامه داد: طیور رنگی باید براساس دستورالعمل تهیه شده پرورش داده شوند، یکی از عوامل ابتلا به بیماری واگیر و ویروسی همین پرورش‌های غیرمجاز است که خطرناک هستند و هیچ کنترلی روی آنها صورت نمی‌گیرد.
اکبرشاهی تاکید کرد: انتخاب نوع واکسن در کنترل بیماری آنفولانزا خیلی مهم است، هر واکسنی مفید برای پیش گیری نیست. و می بایست شرایط خاصی داشته باشد.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور در پایان گفت: واکسن آنفولانزای آمریکایی از بهترین انواع واکسن است که به علت تحریم به مشکل برخورد کرده ایم ولی واکسن های بسیار خوب ساخت سایر کشورها از جمله مکزیک، آلمان ، چین و روسیه وجود دارند که وارد و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
گفتنی است؛ این جلسه با حضور مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، دکتر علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور ، مدیرکل دامپزشکی استان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان، مدیرعامل اتحادیه های مرغداری گوشتی، مرغداری تخمگذار و تولیدکنندگان جوجه یکروزه (مرغ مادر) در اتاق جلسات سازمان برگزار شد.

 مطالعه ادامه مطلب

انجمن واردکنندگان دارو در نامه به حجتی خواستار تامین ارز یورو برای واردات دارو و واکسن دامپزشکی شد

وت پارس - انجمن واردکنندگان دارو در نامه به حجتی خواستار تامین ارز یورو برای واردات دارو و واکسن دامپزشکی شد.

محمود حجتی

به گزارش وت پارس ، انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی خواستار تامین فوری ارز یورو اروپا برای تامین واکسن های دام و طیور شدند.مشروح نامه این انجمن را در زیر مشاهده می کنید :

نامه انجمن دارو به وزیر جهاد کشاورزی

 مطالعه ادامه مطلب

عضو اتاق بازرگانی ایران : راه چاره جلوگیری از قاچاق دام ها شناسنامه دار کردن آنهاست

وت پارس - عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به معضل قاچاق دام از ایران گفت: کشورهای دیگر به اندازه ما مبتلا به قاچاق دام نیستند و دلیل آن این است که دام ها در کشورهای توسعه یافته هویت و شناسنامه دارند ولی در کشور ما، شناسنامه دار کردن دام ها جدی گرفته نشده است.

عضو اتاق بازرگانی ایران : راه چاره جلوگیری از قاچاق دام ها شناسنامه دار کردن آنهاست

به گزارش وت پارس ، فرهاد آگاهی، نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ضمن ریشه یابی نوسانات قیمت گوشت قرمز در بازار کشور اظهار داشت: مشکلات امروز در حوزه اقتصاد و علی الخصوص در رابطه با اقتصاد کشاورزی و دامپروری به این موضوع باز می گردد که دنیا تغییر کرده ولی دولتمردان ما نمی خواهند خود را با تغییرات جهانی تطبیق دهند و تصور می کنند که با همان دانسته های قبلی و ابزارهای سنتی می توانند بازار را اداره کنند.وی ادامه داد: در دهه های اخیر تصور عمومی در جهان در خصوص دولت و وظایفش در حوزه صنعت، تجارت و کشاورزی به کلی تغییر کرده است ولی متاسفانه دولتمردان ما می خواهند دستاوردهای جدید دنیا را بر اساس رویکردها و دیدگاه های تاریخ مصرف گذشته تحصیل کنند.
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران افزود: با اینکه دنیا بر ضرورت برنامه ریزی بر اساس آمار و اطلاعات منسجم، یکپارچه و دقیق تاکید می کند، سازمان های دولتی در ایران همچنان آمارهایی را مد نظر قرار می دهند که چندان با واقعیت ها هم راستا نیستند و کسی هم بابت این آمارهای ناهمگون پاسخگو نیست.
وی گفت: کسی بابت ارائه آمار و اطلاعات نادرست، بازخواست نمی شود و هیچ مدیر دولتی حاضر نیست ساختارهای مناسب برای بازبینی آمارهای قبلی تدارک ببیند و به همین جهت خطاهای سال های قبل، بازهم تکرار می شود
به گفته آگاهی، همه می دانند که تنظیم بازار بر اساس آمار و اطلاعات تاریخ گذشته، نتیجه بخش نخواهد بود ولی با این اوصاف، حاضر نیستند که از آمارهای مبتنی بر برآوردهای ذهنی دست بردارند.وی با اشاره به معضل قاچاق دام از کشورمان به کشورهای همسایه تصریح کرد: وقتی وضعیت دنیا را بررسی می کنیم، به وضوح می بینیم که کشورهای دیگر به اندازه ما مبتلا به قاچاق دام نیستند و دلیل آن، این است که دام ها در کشورهای توسعه یافته، هویت و شناسنامه دارند ولی متاسفانه در کشور ما، شناسنامه دار کردن دام ها چندان جدی گرفته نشده است.
به گفته آگاهی، اگر سال های گذشته برای شناسنامه دار شدن دام ها، فکر اساسی شده بود و سرمایه گذاری لازم صورت می گرفت، امروز نباید به این میزان نگران قاچاق دام باشیم.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ماکنعلی : مطالب منتشر شده در فضای مجازی در خصوص مرغ های هورمونی پایه علمی ندارد

وت پارس - معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: فرآورده‌های مرغی که در داخل کشور به صورت بهداشتی و قانونی تهیه و توزیع می‌شود، مخاطره‌ای برای بهداشت عمومی ندارد.

دکتر ماکنعلی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری مهر دکتر علی صفر ماکنعلی اظهار داشت : گاهی در فضای مجازی مطالبی منتشر می‌شود که هیچ پایه علمی ندارد و به طور مثال به مردم توصیه می شود که بخاطر استفاده از هورمون در صنعت طیور، مردم از مصرف بخش هایی از مرغ نظیر بال، گردن و پای مرغ خودداری کنند؛ درحالیکه این قسمت ها کاملا قابلیت مصرف برای انسان را دارد و استفاده از آن هیچ مخاطره ای ندارد.
وی یادآور شد: اساسا استفاده از موادی نظیر هورمون در صنعت طیور امکان پذیر نیست و این حرف ها که نشات گرفته از حرف های بدون مبنای علمی است که دانسته یا نادانسته برای آسیب رساندن به بخشی در زنجیره تولید صنعت طیور منتشر می شود و مردم نباید به این صحبت ها توجه کنند.
ماکنعلی همچنین با اشاره به برنامه های سازمان دامپزشکی برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: از آبان سال گذشته که این بیماری در بخش های وسیعی از کشور ایجاد شد، برنامه های عملیاتی خود را در ۵ محور شامل رصد و پایش، تشخیص، معیارهای کنترلی، آموزش و ارزیابی مراقبت با مشورت مجامع ذی‌صلاح به روز کردیم و ضمن آموزش بیش از سه هزار نفر از فعالان این صنعت، سامانه های تشخیصی را در ۱۴ استان کشور نهادینه کرده و با تمهیدات لازم اندیشیده شده که امیدواریم در موج سال ۹۷-۹۸ بحرانی به نام آنفلوانزای پرندگان نداشته باشیم.
وی افزود: با این وجود ممکن است ۱۰ تا ۲۰ درصد تلفات سال قبل در سال جاری هم تکرار شود؛ اما پیش بینی ما این است که با توجه به شناسایی ویروس های در گردش، هدفمند کردن واکسیناسیون در مناطق خاص، هدایت مرغداری های مناطق پرخطر به کم خطر و برخورد با مرغداری های غیر مجاز این بیماری کنترل شود و موج ۹۸-۹۹ دیگر با این بیماری که هزینه زیادی به ما تحمیل کرد به عنوان موضوع عادی و غیرحاد برخورد شود.
معاون سازمان دامپزشکی کشور همچنین با بیان اینکه امسال شرایط شیوع این بیماری عادی است و تعداد کانونهای آلوده امسال نسبت به سال قبل ۹۵ درصد کاهش یافته است، ادامه داد: خسارت تمام مرغدارانی که تولیداتشان در قالب سیستم رضد و پایش معدوم شده بود، به طور کامل تا پااین سال قبل توسط شرکت های بیمه پرداخت شده است و جمعیت مرغ تخم‌گذار امسال نسبت به سال قبل ۸ درصد افزایش یافته است.

 مطالعه ادامه مطلب