سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس : سازمان محیط زیست کمبود نیروی متخصص را از سازمان دامپزشکی تامین کند

وت پارس - سخنگوی کمیسیون کشاورزی در رابطه با کمبود نیروی متخصص دامپزشک در سازمان محیط زیست گفت: حضور نیروی دامپزشک در سازمان حفاظت محیط زیست ضروری نیست و می‌تواند از نیرو‌ ارگان‌های ذی‌ربط همچون سازمان دامپزشکی برای معاینه‌های مربوطه استفاده کند.

اقدامات دولت در راستای مقابله با بیماری تب کریمه کنگو موفقیت آمیز بوده است!

به گزارش وت پارس و به نقل از خانه ملت ، دکتر نورمحمد تربتی نژاد نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی ، اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از حیات وحش در کنترل و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است و برای مسائل بهداشتی، پیشگیری و درمانی، بیهوشی، زنده گیری گونه‌های جانوری وحشی در حیات‌وحش به روش، ابزار و داروهای خاصی نیاز دارد و باید از دامپزشکان با تجربه در این سازمان استفاده شود. سازمان محیط زیست می‌تواند کمبود دامپزشک متخصص خود را از سازمان دامپزشکی کشور تامین کند.

نقش پر رنگ انسان در انقراض گونه‌های نادر حیوانی

وی در رابطه با تاثیر خطاهای انسانی در تلفات گونه‌های نادر حیوانی افزود: تلفات در حیات وحش به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، بخشی از آن به دلیل شکارهای غیر مجاز است و برای کنترل و نظارت بیشتر باید قانون حمایت از محیط بانان به درستی تقویت و اجرا شود. بخشی از تلفات حیوانات در اثر آب و هوای آلوده و شرایط بد محیطی است که انسانها برای این حیوانات به وجود می‌آورند، برای کنترل تلفات ناشی از خطاهای انسانی ابتدا باید حیات وحش را به عنوان یک واقعیت بپذیریم سپس تمام عواملی را که موجب آسیب به حیوانات می‌شود را بررسی و برای مبارزه با آن برنامه منظم و مشخصی طرح کنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس از کمبود شدید دامپزشک متخصص حیات وحش در کشور انتقاد کرد

وت پارس - عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس از کمبود شدید دامپزشک متخصص حیات وحش در کشور انتقاد کرد و گفت: ذخایر ژنتیکی کشور نباید قربانی بی برنامگی و بی احتیاطی مسئولان ذیربط شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس از کمبود شدید دامپزشک متخصص حیات وحش در کشور انتقاد کرد

به گزارش وت پارس و به نقل از خانه ملت ، علی‌محمد شاعری یکی از عوامل اصلی تهدیدکننده تنوع زیستی و جمعیت حیات وحش را عدم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مناسب دانست و گفت: متاسفانه در کشور با کمبود شدید دامپزشک متخصص حیات وحش مواجه هستیم.

نبود طرح درمان و بهداشت و تهدید جان حیات وحش

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: از سویی طرح جامعی نیز برای درمان و بهداشت حیات وحش نداریم به همین دلیل نسل بسیاری از حیات وحش کشور در معرض انقراض قرار گرفته است.وی علت تلف شدن 5 گورخر ایرانی را کمبود نیروی متخصص در محیط زیست دانست و ادامه داد: بیماری‌ها یکی از عوامل تهدیدکننده حیات وحش به شمار می‌رود، بنابراین باید نیروی متخصص و دامپزشک به اندازه کافی در کشور برای درمان حیات وحش داشته باشیم.

 مطالعه ادامه مطلب

رئیس سازمان دامپزشکی خواستار توجه به تحقیقات کاربردی در حوزه کیت‌های تشخیصی شد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور با ارسال نامه‌ای به مسئولان ارشد تحقیقاتی کشور، خواستار توجه به تحقیقات کاربردی در حوزه کیت‌های تشخیصی که غالبا از کشورهای خارجی وارد می‌شوند شد.

دکتر علیرضا رفیعی

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی پور رییس این سازمان با ارسال نامه‌ای به معاونت علمی - فناوری رییس جمهوری، معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و همچنین معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به نیاز آزمایشگاه‌های دامپزشکی کشور به کیت‌های تشخیصی در حوزه‌های مورد نیاز که غالبا از خارج وارد شده یا معدود شرکت‌های داخلی بدون اخذ گواهی‌های تاییدی از مراجع رسمی بین المللی آن‌ها را تولید می‌کنند، خواستار تدوین سازو کار مدون پژوهشی جهت جبران این نیاز شد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با استناد به سالی که به نام حمایت از کالای ایرانی مزین شده است، خواستار اندیشیدن تدبیری برای افزایش سرعت پژوهش‌های کاربردی در این زمینه و فراهم شدن قابلیت تولید کیت‌های آزمایشگاهی تشخیصی دامپزشکی داخلی دارای تاییدیه از مراجع بین المللی مانند OIE ،WHO و ... یا با کیفیت و مشخصات اعلام شده مراجع فوق با هماهنگی کارشناسان آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی کشور شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

توضیحات دادستان مرکز مازندران در خصوص شایعات مربوط به حساب های شخصی مدیران دامپزشکی استان!

وت پارس - دادستان مازندران در خصوص جابجایی حساب های دولتی در نظام دامپزشکی استان مازندران توضیحاتی ارایه کرد.

توضیحات دادستان مرکز مازندران در خصوص شایعات مربوط به حساب های شخصی مدیران دامپزشکی استان!

به گزارش وت پارس و به نقل از بلاغ مازندران ، حسینی عالمی در این خصوص که بنا به اظهارات شنیده شده ، برخی از مدیران دامپزشکی به‌جای اعلام حساب دولتی اقدام به اعلام برخی شماره حساب‌های شخصی به متقاضیان اخذ مجوز دامداری‌ کرده‌اند، بیان کرد: در گذشته یک سری از این مشکلات با توجه به فعالیت یک سازمان مردم نهاد خصوصی در کنار سازمان دامپزشکی استان به ظاهر وجود داشته که چیزی در این‌باره به ما مستند گزارش نشد که بنا بر برخی اظهارات در این باره، با روی کار آمدن مسئول جدید و ورود مدیرکل دامپزشکی استان، این مشکل مرتفع شده است و تاکنون تخلفی در این خصوص به ما گزارش نشده است و پیگیری‌های تکمیلی را از مدیرکل دامپزشکی دنبال کنید.

 مطالعه ادامه مطلب

چهارمین جلسه ستاد اجرایی مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با حضور اعضای ستاد از دستگاه های مربوطه برگزار شد

وت پارس - صبح امروز چهارمین جلسه ستاد اجرایی مقابله با آنفلوآنزای پرندگان، در محل سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد و اعضای این ستاد، ضمن قرائت گزارش عملکرد حوزه های تحت مسوولیت خود در این زمینه، پیشنهادات لازم را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم لازم برای ارتقای اقدامات مراقبتی و در صورت لزوم معدوم سازی مطرح کردند.

شیوع آنفلونزای پرندگان در ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، صبح امروز در چهارمین جلسه ستاد اجرایی مقابله با آنفلوآنزای پرندگان که در سالن جلسات سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد؛ دکتر ماکنعلی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اعلام دستاوردهای مثبت مهار بروز انفجار کانون های بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال 97 این رخداد را ماحصل اجرای تمهیدات چند جانبه ای دانست که تمام ارگان های فعال در ستاد اجرایی مقابله با آنفلوآنزای پرندگان در عمل به آن همکاری داشته اند.
دکتر علیرضا اکبرشاهی، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور، نخستین سخنران این نشست بود که با اشاره به جزییاتی از اقدامات انجام شده در فاصله 2 ماه برگزاری نشست سوم تا چهارم، به بخشی از دستاورد ها و اتفاق های رخ داده اشاره کرد.
وی ضمن اعلام این که با تمهیدات صورت گرفته، به طور متوسط میزان پرندگان واحدهای طیور نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است، با استناد به جداول آماری و نمودارهایی که در جلسه به رویت اعضای ستاد یاد شده رساند، افزود: در این میان، در راستای تصمیم های ستاد و با همکاری دست اندرکاران امر می توان گفت هدف تغییر برنامه جوجه ریزی بیشتر از واحدهای مستقر در مناطق پرخطر به سمت نقاط کم خطر محقق شده و به معنای دیگر روند استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی به سمت واحدهایی که در مناطق کم خطر مستقر هستند، در حال تغییر است.
مهندس امید امینی، سرپرست دفتر امور طیور و زنبورعسل معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با استناد به شرح وظایف معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از جمله تهیه و پیگیری اجرای دستورالعمل های مصوب در جلسات گذشته این ستاد، افزود: در این راستا همچنان مباحثی مانند اصلاح فیزیکی ساختار مرغداری ها و فرهنگ سازی کاهش دوره پرورش در واحدها  در صداو سیما و ممانعت از فعالیت واحدهای بدون برخورداری از شرایط حداقلی تولید نیز به صورت هفتگی رصد می شود و با جدیت در دست پیگیری است.
دکتر مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط ‌زیست نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری 5 جلسه کارگروه ستادی در سازمان حفاظت محیط زیست، نظم و کیفیت این جلسات را هم به نسبت سال های قبل بهتر دانست و دلیل این امر را نشات گرفته از هماهنگی های بسیار خوب با همکاری های سازمان دامپزشکی کشور دانست. به گفته وی، سازمان حفاظت محیط زیست کوشیده است با توجه به فرارسیدن فصل مهاجرت، ممنوعیت صید و شکار را با مکانیسم های موثر اعمال کند و در این رابطه بین ادارات محیط زیست استان ها و ادارات کل دامپزشکی استان ها به ویژه در مناطقی که باید صید و شکار ممنوع شود، هرگونه مساعدت لازم جهت تسریع در امور اجرایی و نظارتی به عمل آید.
مهندس رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم گذار میهن نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تمهیدات انجام شده تنها عملکرد اتحادیه یاد شده نیست و ماحصل همکاری و هماهنگی هایی است که دست اندرکاران بخش های دولتی و خصوصی با هدف حفاظت از امنیت واحدهای تولیدی انجام داده اند، اظهار کرد: حذف مرغ های پایان دوره، ممیزی های لازم برای شناسایی واحدهای مجاز و غیر مجاز، برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح مرکز و استان ها، اصلاح ضوابط و شرایط بیمه طیور در سال زراعی جاری با هدف کاهش ریسک تولیدکنندگان با کمک مدیران صندوق بیمه محصولات کشاورزی از جمله آن ها بوده است.

 مطالعه ادامه مطلب

قدم های نخست در مسیر شفافیت : صورتجلسه مناقصات سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد

وت پارس - سازمان دامپزشکی کشور در اقدامی قابل تحسین که نشانه های نخستین قدم های ورود به مسیر شفافیت در این سازمان است ، صورتجلسه های مناقصات برگزار شده برای خرید واکسن های تب برفکی، هاری، بروسلوز، اکتیمای واگیر و همچنین خرید نرم افزار سامانه رایانش ابری مبتنی بر مجازی سازی خصوصی را منتشر کرد.

قدم های نخست در مسیر شفافیت : صورتجلسه مناقصات سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد

به گزارش وت پارس و به نقل از اداره کل امور اداری رفاه و پشتیبانی سازمان دامپزشکی کشور ، صورتجلسه های مناقصات شماره های  6/م/97، شماره 6/م/97 و شماره 7/م/97 به شرح زیر می باشند:

قدم های نخست در مسیر شفافیت : صورتجلسه مناقصات سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد

قدم های نخست در مسیر شفافیت : صورتجلسه مناقصات سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد

 مطالعه ادامه مطلب

نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد

وت پارس - نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی ایران

نامه دکتر محمد رضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص پیگیری اجرایی شدن بهینه ماده 21 قانون افزایش افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی منتشر شد. به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی این سازمان متن این نامه به شرح زیر است :

نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد

 مطالعه ادامه مطلب

نامه تشکل های طیور به روحانی : مسئولیت عدم تامین نهاده‌ها و به تبع آن توقف تولید متوجه مسئولان امر می‌باشد

وت پارس - جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور کشورمان با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.

افزایش تعرفه واردات خوراک طیور با توصیه روحانی لغو شد

به گزارش وت پارس ، جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور ایران با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.در نامه مشترک انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه اتحادیه مرغداران میهن، انجمن ملی شرکتهای زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ و اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی آمده است:

جناب آقای دکتر روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

 مطالعه ادامه مطلب

دفاع قاطع وزیر بهداشت : ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد

وت پارس - سیدحسن هاشمی به اتفاق اخیر دانشگاه آزاد و اشتباهی که در میزان پذیرش دانشجو اتفاق افتاد اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت به هیچ عنوان نمی‌تواند مقررات را زیر پا بگذارد و ظرفیت‌های اعلام شده به این دانشگاه در حوزه پذیرش دانشجو قابل تغییر نخواهد بود و میزان ظرفیت برای پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی همان ظرفیتی است که به این دانشگاه اعلام شده است.

وزیر بهداشت : عده ای سعی در بدنام کردن پزشکان دارند!

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، گفت: اتفاق اخیر دانشگاه آزاد در زمینه جذب دانشجو در رشته‌های پزشکی باعث نخواهد شد وزارت بهداشت مقررات را زیر پا بگذارد، بنابراین ظرفیت‌ها برای پذیرش دانشجو همانی است که در ابتدا به این دانشگاه اعلام شده و قابل تغییر نخواهد بود.
به گزارش وت پارس و به نقل از  ایسنا ، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه‌های پزشکی کشور که در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است، کارنامه وزارت بهداشت در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را کارنامه موفق ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور در حوزه‌های مختلف تحصیل می‌کنند و خوشبختانه اکنون که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم با کارنامه درخشان در عرصه علوم پزشکی مواجه هستیم.
وی در ادامه به جایگاه رشته‌های علوم پزشکی در کشور و میزان بالا بودن متقاضی برای ورود به این رشته‌ها در جامعه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آموزشکده‌های خصوصی بسیاری در کشور برای آماده کردن دانش آموزان به منظور ورود به دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند، اما آموزشکده‌هایی که در عرصه پزشکی فعالیت کند بسیار محدود و ناچیز است. در واقع بخشی از دلایل گرایش داوطلبان به رشته‌های علوم پزشکی به اقتصاد و بخشی دیگر نیز به اعتبار اجتماعی این رشته‌ها برمی‌گردد و خوشبختانه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در طول پنج سال گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی برای اعتبار و ارتقای جایگاه رشته‌های پزشکی در جامعه انجام داده است.
وزیر بهداشت همچنین به برنامه تحول در آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: اجرای این برنامه توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت خوشبختانه توانسته به بحث کیفیت رشته‌های پزشکی و کاهش کمی‌گرایی توجه اساسی داشته باشد و اجرای این برنامه تحول و پیشرفت بسیاری را در رشته‌های پزشکی ایجاد کرده است که البته بخشی از زمینه تدوین این برنامه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد و ما براساس این برنامه ۱۰ منطقه در کشور تشکیل دادیم و برنامه‌های آموزشی ما براساس این ۱۰ منطقه شکل گرفت.

توقف رشد کمی‌گرایی در رشته‌های علوم پزشکی از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت بهداشت

 مطالعه ادامه مطلب

خبر روز : جزئیات دومین ویرایش سیاست‌ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی و شیوه‌نامه نظارتی ابلاغ شد

وت پارس - رییس سازمان دامپزشکی کشور دومین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی را به همراه شیوه نامه نظارت بر صدور مجوز تاسیس درمانگاه ها، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مایه کوبی و نظارت بر انطباق عملکرد مراکز فوق الذکر بر سیاست ها و ضوابط حاکمیتی اعلامی را جهت اجرا به سازمان نظام دامپزشکی کشور ابلاغ کرد.

خرید و فروش دارو در داروخانه های دامپزشکی بدون نسخه اکیدا ممنوع!

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ، دکتر علیرضا رفیعی پور رئیس این سازمان گفت : همان طور که در نشست اخیر خبری با خبرنگاران وعده داده شده بود، با ابلاغ این سیاست ها و شیوه نامه نظارتی گامی بلند در راستای واگذاری بخشی از عملکردها به تشکل بخش خصوصی برداشته شد تا از این پس فصل تازه ای در مناسبات مراکز یاد شده با اجرای سازمان نظام دامپزشکی و نظارت سازمان دامپزشکی کشور برداشته شود.
بنابراین گزارش، این اقدام سازمان دامپزشکی کشور، در راستای اجرای بند (ج) ماده 2 قانون افزایش بهره وری و منابع طبیعی و با عنایت به گذشت بیش از 2 سال از ابلاغ نخستین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی با کد (94/17/IVO) و ضرورت بازنگری و اصلاح مفاد آن صورت گرفته است. کما اینکه در نامه دکتر رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور به دکتر صفری، رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور با اشاره به این که اصلاحیه ابلاغ شده از تاریخ ابلاغ جایگزین مفاد سیاست ها و ضوابط ابلاغی سازمان دامپزشکی کشور طی نامه شماره 94/10/47641 - 94/6/21 شده، آن را لازم الاجرا دانسته است.
لازم به ذکر است در بخشی از ابلاغیه رییس سازمان دامپزشکی کشور خطاب به ریاست سازمان نظام دامپزشکی کشور، یادآوری شده است که متن کامل دومین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی با کد (97/17/IVO) و شیوه نامه نظارت بر صدور مجوز تاسیس درمانگاه ها، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مایه کوبی و نظارت بر انطباق عملکرد مراکز فوق الذکر برسیاست ها و ضوابط حاکمیتی اعلامی با کد (97/18/IVO)  در سامانه اطلاع رسانی دفتر فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات و تحول اداری به نشانی OLDIT.IVO.IR  قسمت بخشنامه ها و دستورالعمل ها، بخش شیوه نامه های داخلی نیز قابل دسترس است.برای دانلود متن دستورالعمل این لینک و متن شیوه نامه این لینک را کلیک نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب