دانلود رایگان کتاب جیره نویسی تغذیه آبزیان (فایل PDF)

همه موجودات زنده برای زنده ماندن نیاز به غذا خوردن و تامین انرژی دارند.ماهی ها و آبزیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای ادامه زندگی به تغذیه نیازمندند.هزينه تغذيه در امر پرورش آبزيان به طور معمول بيش از 60 درصد كل هزينه ها را شامل مي شود و این خود نشان دهنده اهمیت و ارزش تغذیه آبزیان می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

دانلود رایگان کتاب جیره نویسی تغذیه آبزیان (فایل PDF)

هزينه تغذيه در امر پرورش آبزيان به طور معمول بيش از 60 درصد كل هزينه ها را شامل مي شود.لذا پرورش موفقيت آميز ماهی ها در گرو تهيه جيره های مناسب مطابق با احتياجات ماهيان می باشد، به طوری كه جيره قادر باشد كليه نيازمندی های حيوان را در شرايط مختلف محيطي تامين نمايد. بدين منظور متخصصين پرورش ماهی بايد علاوه بر آشنايي كامل به احتياجات انواع مختلف گونه های آبزی ، از آناليز مواد خوراكی نيز آگاهی داشته باشند تا بتوانند جيره هایی متناسب با احتياجات آبزيان تنظيم نمايند.جهت آشنایی بیشتر شما با مبحث تغذیه در آبزیان کتابی نوشته دکتر حشمت سپهری مقدم را برای دانلود و مطالعه تان تهیه نموده ایم که به بررسی دقیق تغذیه صحیح در انواع آبزیان می پردازد.شما می توانید این کتاب را در قالب فایل PDF و در 76 صفحه از اینجا و یا با کلیک بر روی گزینه دریافت فایل دانلود نمایید.

 

 مطالعه ادامه مطلب

همه چیز در مورد پاراگونیموس وسترمانی + فایل PDF

یک دیس غذای بسیار اشتهاآور.اما همین دیس غذای شیک سالانه هزاران نفر در جهان را مبتلا به یک انگل مشهور می کند ، پاراگونیموس وسترمانی.هم اکنون بیست و یک میلیون نفر در سراسر جهان به این انگل خطرناک مبتلا هستند. در خصوص این انگل چه می دانید؟ دانستنی های لازم را در یک فایل جامع گردآوری نموده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطللب دعوت می کند.

همه چیز در مورد پاراگونیموس وسترمانی + فایل PDF

بیماری با خوردن سخت پوستان مختلف از جمله خرچنگ های آب شیرین ، میگو و خرچنگ های دریایی منتقل می شود.گزارش از آلودگی انسان و یا حیوان به این انگل در ایران وجود ندارد.پاراگونیموس وسترمانی به طور گسترده در جنوب شرقی آسیا شایع است.با اینکه تا به حال دست کم 14 گونه پاراگونیموس از انسان گزارش شده است ، ولی اکثر موارد ناشی از پاراگونیموس وسترمانی است.حدود 21 میلیون نفراز 39 کشور جهان به این انگل آلوده اند.این ترماتودانگل طبیعی گوشتخواران ،خصوصآگربه سانان است. تا به حال دست کم 30 گونه پاراگونیموس شرح داده شده است که برخی از آنها دارای اهمیت زئونوتیک هستند.رشد ترماتودها در ریه باعث بروز واکنش التهابی می شود.میزبان در اطراف انگل های کیستی از بافت فیروزه ایجاد می کند.قطر این کیست پس از حدود 3 ماه به یک سانتیمتر می رسد.درون این کیست مایعی غلیظ به رنگ قهوه ای وجود دارد . این مایع حاوی تخم های انگل است.زمانی که کیست ها پاره می شوند ممکن است فرد به برونکوپنومونی مبتلا شود.تخم ها اغلب در بافت ریه ها یافت می شوند ... تمامی دانستنی های لازم در خصوص این انگل در قالب یک فایل PDF تهیه شده است که شما می توانید آن را با کلیک بر روی آیکون زیر دریافت نمایید.

در ادامه می توانید دو ویدیوی جالب را در خصوص عوارض و سیکل زندگی انگل پاراگونیموس وسترمانی را از سایت وت پارس مشاهده نمایید.

همه چیز در مورد آرگولوس (Argulus) یا شپشک ماهی + فایل PDF

دانلود کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی

 مطالعه ادامه مطلب

راهنمای جامع خرید ماهی برای سفره هفت سین (پوستر آموزشی)

ماهی سفره هفت سین با تمام موافقان و مخالفان بسیارش سال هاست که مهمان سفره های رنگارنگ هفت سین نوروز ایرانیان است.شاید معروف ترین این ماهی ها هم ماهی گلی یا ماهی قرمز است.اما آیا از ماهیان دیگر نیز می توان برای سفره هفت سین استفاده کرد؟ تمامی سوالات شما را در این اینفووت پاسخ داده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بسیاری از موارد کوچک و بزرگ علمی و یا حتی غیرعلمی را می توان با روش های مختلفی منتشر کرد تا خواننده درک بهتری از موضوع داشته باشد.یکی از این راه های آموزشی مناسب استفاده از پوسترهای آموزشی و اینفوگراف هاست. موردی که سایت وت پارس در آن در کشور ایران پیشتاز است و به عنوان نخستین سایت در این زمینه ، به انتشار پوسترهای آموزشی و اینفوگراف های علمی در خصوص علم دامپزشکی و علوم حیوانات در قالب طرحی با عنوان اینفووت (InfoVet) می پردازد.در این پوستر آموزشی راهنمایی جامع و کامل در خصوص انتخاب و خرید ماهی های نوروز و سفره هفت سین را برای شما تدوین و تهیه کرده ایم.

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

لینک دانلود این تصویر در کیفیت خارق العاده جهت پرینت و تهیه پوستر : اینجا

شما نیز نظرات خود را در مورد این پوستر با ما در میان بگذارید. نظر شما در این مورد چیست؟

بخش ویژه اینفووت در وت پارس

تهیه و طراحی پوستر از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری کاربردی از آناتومی آبزیان

برای یادگیری دروس علوم پایه از راه های مختلفی می توان استفاه کرد ، مانند کتاب های مرجع. اما شاید جستجوی مطلب مورد نظر در این کتب زمان بر باشد. برای آشنایی بهتر با درس آناتومی ، تصاویر حیوان مورد نظر شما را به صورت مجزا قرار داده ایم. برای مشاهده و یاد گیری آناتومی آبزیان ، وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این پست آموزشی به دلیل اینکه در برخی از مناطق دانشگاهای دامپزشکی قادر به تهیه آبزیان برای تشریح در درس جانور شناسی یا دروس دیگر نیستند و همچنین در راستای کاهش احتیاج به شکار این حیوان از زیستگاه های طبیعی آن برای تشریح برای شما دانشجویان و دوستان عزیز اماده گردیده است . امید است این مطلب مورد استفاده شما دوستان قرار گیرد.

تذکر : تصاویر آناتومی آبزیان برای قرار گیری منظم در سایت اندکی کوچکتر شده اند. برای دیدن واضح تر نوشته ها و تصویر ، روی تصاویر کلیک نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

برداشت پاییزه ماهی کوی در مزرعه Konishi ژاپن / ویدیو

برداشت ماهی از برکه های خاکی یا در اصطلاح Ikeage یکی از مهم ترین کارهای یک مزرعه پرورش ماهی کوی است که معمولا یک یا دو بار در سال صورت می گیرد. برداشت ماهی کوی از برکه های خاکی اهداف مختلفی می تواند داشته باشد و همچنین این کار اطلاعات زیادی را در اختیار مزرعه دار قرار می دهد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست لازم به ذکر است که در تهیه این مطلب و انتشار ویدیوها از سایت تخصصی کوی ایران بهره گرفته شده است. در حالت کلی برداشت ماهیان کوی از برکه های خاکی دوبار در سال صورت می گیرد که یک بار آن در بهار و بار دیگر آن در پاییز است. در برداشت بهاره یا Spring Ikeage هدف اصلی برداشت ماهی های سال گذشته و گرید کردن ماهی ها و بررسی کیفیت ماهی ها است که در کنار آن ماهیان مولد نیز برای تکثیر انتخاب می شوند در کنار آنچه گفته شد ممکن است در برخی از برکه ها ماهی هایی برای سایز شدن نگهداری شوند که این ماهی ها نیز از نظر رشد مورد بررسی قرار می گیرند. اما در برداشت پاییزه یا Fall Ikeage هدف بررسی ماهی هایی است که در بهار تکثیر و تولید شده اند که در این مرحله این ماهیان رغم بندی و گرید بندی می شوند و به استخر های جدید برده می شوند.

در پاییز معمولا بعد از اینکه ماهیان برای فروش یا سایز شدن جداسازی شدند نوبت به خشک کردن مزارع و تمیز کردن برکه ها و آماده سازی آنها برای سال آینده می رسد. در ادامه توجه شما را به دو ویدیوی از مزرعه konishi در هیروشیمای ژاپن جلب می کنم که مربوط به برداشت پاییزه سال ۲۰۱۴ این مزرعه خوش نام  است. لازم به ذکر است که مزرعه Konishi فعالیت خود را از سال ۱۹۲۰ آغاز کرده است و تا کنون موفق به دریافت جوایز گوناگونی در اکثر مسابقات معتبر ژاپن شده است این مزرعه در حال حاضر توسط  Joji Konishi اداره می شود. در ادامه دو ویدیوی منتخب از برداشت پاییزه ماهی کوی را در این مزرعه می توانید مشاهده نمایید.

 

..........................................

تهیه و تنظیم از بهرام ایمان طلب

منبع : کوی ایران

 مطالعه ادامه مطلب

قرمز های دوست داشتنی (دانستنی هایی در مورد نگهداری ماهی قرمز)

عید که می شود سفره هفت سین هم باید باشد.یکی از میهمانان هر ساله این سفره ماهی های کوچک دوست داشتنی هستند که همه خاطرات زیادی از آنها دارند. در مورد دانستنی ها و چگونگی رسیدگی برای فراهم کردن شرایط خوب برای این موجودات چه می دانید؟ وت پارس شما را به مطالعه دانستنی هایی مفید در قالب اینفوگرافی در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

دانستنی هایی در مورد تاریخچه و نگهداری ماهی قرمز

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

برای دانلود این پوستر در کیفیت بسیار بالا و خارق العاده در سایز 8 مگابایت روی گزینه دانلود کلیک نمایید

.........................................

تهیه و تنظیم از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

جورجیا ، بزرگ ترین آکواریوم جهان ( تصاویر و ویدیو )

آتلانتا مركز ایالت جورجیای آمریكا و بزرگ‌ترین شهر آن است. اين شهر بزرگ‌ترين آكواریوم جهان را در خود جاي داده است. آكواريومي كه زیباترین و باارزش‌‌ترین مركز گردشگری اين ايالت محسوب مي‌شود.این آكواریوم در 21 نوامبر 2005 افتتاح شد.آکواریوم جورجیا واقع در آتلانتای آمریکا، بزرگترین آکواریوم جهان است. وت پارس شما را به مشاهده این بنای زیبا در ادامه مطلب دعوت می کند.

آتلانتا مركز ایالت جورجیای آمریكا و بزرگ‌ترین شهر آن است. اين شهر بزرگ‌ترين آكواریوم جهان را در خود جاي داده است؛ آكواريومي كه زیباترین و باارزش‌‌ترین مركز گردشگری اين ايالت محسوب مي‌شود. این آكواریوم در 21 نوامبر 2005 افتتاح شدآکواریوم جورجیا واقع در آتلانتای آمریکا، بزرگترین آکواریم جهان است که حجمی معادل 8.1 ملیون گالن آب تازه دریا را در خود جای داده است. در این آکواریم 100 هزار حیوان آبی از 500 گونه جانوری نگهداری می شود.ساختمان این آکواریوم از شکل بدنه کشتی های غول پیکر اقیانوس پیما الهام گرفته شده است که به نظر می رسد در حال شکستن امواج اقیانوس است. هر چند این اکواریوم تا کنون بزرگترین آکواریوم جهان است اما مدیران دبی مدعی اند که در پروژه برج خلیفه ساخت آکواریومی در نظر گرفته اند که این عنوان را از آن خود خواهد کرد.جالب است بدانيد این آكواریم بزرگ با 8/5 میلیون بشكه آب دریا پر شده و محل نگهداری انواع مختلف آبزیان است.

از نادرترین آبزی‌هایی كه در این آكواریوم دیده می‌شود، مي‌توان به 4 وال كوسه جوان، 4 نهنگ بلوگا و 4 سفره‌ماهی بزرگ اشاره كرد. در كنار اين موجودات غول‌پيكر، گوناگونی و رنگارنگی ماهی‌ها زیبایی شگفت‌انگیزی به محیط آكواريوم می‌دهد. گردشگران می‌توانند در گالری جورجیا كوسه‌ها، سفره‌ماهی‌ها و لاك‌پشت‌های دریایی را كه در میان صخره‌های مرجانی به این سو و آن سو می‌‌روند، ببینند. در گالری رودخانه‌ای، یك رودخانه واقعی دیده می‌شود كه ببیندگان می‌‌توانند ماهی‌های رودخانه‌ای آمریكای شمالی را در آن مشاهده كنند.

گالری آب‌سرد یكی دیگر از گالری‌های آكواریوم جورجیا است كه نمایشگاهی از ماهی‌ها و پستانداران قطبی است. گردشگران مي‌توانند در اين آكواريوم محیط واقعی زندگی این آبزیان را ببينند. نهنگ‌های بلوگا هم در همین گالری دیده می‌‌شوند. از دیگر آبزیان قابل توجه كه در این گالری به نمایش گذاشته شده است می‌توان به پنگوئن‌های پاسیاه آفریقای جنوبی، شیرهای دریایی كالیفرنیا وخرچنگ‌های عنكبوتی ژاپنی اشاره كرد. يكي دیگر از گالری‌های این آكواریوم بزرگ گالری اقیانوسی است كه در آن بیش از 100هزار ماهی در گونه‌های مختلف در كنار كوسه‌ها زندگی واقعی آبزیان را در اقیانوس‌ها به نمایش گذاشته‌اند.

گردشگران همانند یك مسافر وقتي از تونل 30 متری زیر آبی می‌گذرند، خود را در اقیانوس و در كنار دیگر آبزیان احساس مي‌كنند. این بخش یكی از هیجان‌انگیزترین بخش‌هاي آكواریوم است.سرانجام به بخش روباز آكواریوم‌ می‌رسيم كه بیشترین طرفداران آن را كودكان تشكیل می‌دهند، چرا كه در این بخش بازدید‌كنندگان می‌‌توانند با دست یا انگشت خود ماهی‌های مختلف و البته بی‌‌خطر را لمس كنند.

نكته قابل توجه اين كه وقتي بازدید‌كننده‌اي به یك ماهی دست می‌‌زند، متنی پر از حباب روی صفحه نمایشگر سالن ظاهر می‌‌شود كه همه اطلاعات آن‌گونه و نیز شرایط زندگی‌اش را به گردشگران نشان مي‌دهد. آكواریوم جورجیا علاوه بر به نمایش گذاشتن گونه‌های مختلف و زیبای جانوران دریایی و نیز ایجاد بخش پژوهش و آموزش، براي نجات و نگهداری گونه‌های در خطر و در حال انقراض هم تلاش می‌‌كند؛ اين كار با استفاده از دوره‌هاي آموزشي و تحقیقات مختلف در مورد چرايي انقراض این جانواران دریایی انجام مي‌شود.از دیگر اقدامات جالب توجه كه در این آكواریوم انجام شده است، این كه مسوولان آكواریوم طرحی را به نام «شنا با غول‌های زیرآب» اجرا كرده‌اند كه در آن گردشگران می‌توانند به كمك غواصان خبره همراه‌ نهنگ‌ها و كوسه‌های بسیار بزرگ شنا كنند. درهاي آكواریوم جورجیای آتلانتا در طول سال همه روزه به روي گردشگران و بازديد كنندگان باز است.

تصاویر

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : ارابه چرخ دار ، خودروی ماهی ها

ماهی قرمز سفره‌ی هفت‌سین تنها در تنگ بلورینش حرکت می‌کند ولی اگر محدود به تنگ نبود کجا می‌رفت؟ شرکتی به نام Studio Diip وسیله‌ای ساخته است که به ماهی امکان می‌دهد هرکجا که می‌خواهد برود. وت پارس پیشنهاد می کند که حتما ویدیو کوتاه این ابتکار جالب را در ادامه مطلب از دست ندهید. همواره در هر زمینه ، حتی یک ابتکار نو ، متفاوت فکر کنید.

این وسیله یک ارابه‌ی چرخ دار است که زیر تنگ بسته می‌شود و حرکت ماهی را از طریق وب کم بالای تنگ در نظر می‌گیرد. ماهی در تنگ به هر طرف که حرکت کند، وب کم حرکت آن را مشاهده کرده و مدار درون دستگاه حرکت ارابه را به همان سمت کنترل می‌کند.

البته هنوز مشخص نیست این اختراع به غیر از سرگرمی چه هدفی دارد و فکر نمی‌کنیم ماهی بتواند تشخیص بدهد محیط بیرون تنگ چگونه است. البته این ارابه به ماهی امکان می‌دهد که واقعاً از دست گربه فرار کند!

ویدیو

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منبع : سایت 1 پزشک

 مطالعه ادامه مطلب

ماهی‌‌ها در طلوع آفتاب + تصویر

وت پارس - باور کردنش سخت است، اما این تصویر، واقعا یک عکس دست‌کاری نشده است. عکس را یک عکاس ۲۵ ساله به نام جو دانیلز گرفته است. عکس در جزیره سیشل گرفته شده است. سیشل در شمال شرقی ماداگاسکار قرار دارد. برای دیدن عکس در نمای بزرگ به اینجا مراجعه کنید.

 مطالعه ادامه مطلب

تختی روی آب

آیا تا به حال تصور کرده اید که در میان ماهیان آکواریومی بخوابید یا در هنگام خواب ماهیانی از اطراف سر شما عبور کنند. تصور همچین خوابی نیز لذت بخش است.به تازگی تصاویری جالب از تخت خوابی به دست آمده که در میان آکواریومی بسیار زیبا قرار دارد. وت پارس شما را به مشاهده این تصاویر جالب و زیبا در ادامه مطلب دعوت می کند و امیدواریم که شما هم لذت ببرید.

.................................... 

اتاق خواب در زیر آکواریوم

 

اتاق خواب در زیر آکواریوم

 

اتاق خواب در زیر آکواریوم

 

اتاق خواب در زیر آکواریوم

 مطالعه ادامه مطلب