راه کارهای عملی برای کاهش هزینه انرژی در مرغداری

افزایش سریع هزینه های سوخت مرغداران را مجبور نموده تا به حفظ انرژی بپردازند .بیشترین انرژی مورد استفاده در مرغداری صرف پرورش روزهای اول می شود . تا به حال چه فکرهایی برای کاهش هزینه انرژی در سالن مرغداری خود داشته اید؟ کاربردی بوده اند؟ وت پارس شما را به مطالعه این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

این چند سطر ، نکاتی طلایی پیرامون کاهش مصرف انرژی و هزینه ها در مرغداری می باشند:

عایق بندی سالن های مرغداری

سالن و وسایل مرغداری را به بهترین شکل نگهداری نمایید و اگر نیازی به تغییر و یا تعمیر دارند انجام دهید جهت ممانعت از ، از دست دادن گرمای بیش از حد مرغداریتان را عایق بندی کنید ۱۲-R برای سقف و  ۸-R برای دیوار . عایق هایی که توسط پرندگان ، جوندگان و یا حشرات آسیب دیده اند را تعمیر و یا جایگزین نمایید .

نصب و ایجاد سد بخار

ارزش R بیشتر مواد عایق بندی وقتی که مرطوب باشند شدیدا کاهش می یابد جهت جلوگیری از مرطوب شدن عایق باید فضای مرده ای بین لایه های آن تعبیه شود . این فضا را سد بخار می نامند.

نوار درز جهت جلوگیری از عبور هوا استفاده نمایید. نوار درز سراسری در همه سوراخهای درها جهت جلوگیری از عبور هوا (در زمان بسته بودن درها) استفاده نمایید .

وسایل را کنترل نمایید

 مطالعه ادامه مطلب

یک پرونده ویژه در مورد پرورش بلدرچین + به همراه یک فیلم مستند

وجود ویژگی های مناسب سبب شده است تا بلدرچین به عنوان یک پرنده مطلوب نزد کشاورزان و پرورش دهندگان تلقی شده و علاقمندان زیادی به پرورش صنعتی این پرنده روی آورند. به همین منظور مطلبی بسیار ویژه را در زمینه نگهداری و پرورش این موجود آماده کرده ایم که می توانید در دو قالب دانلود نمایید. وت پارس ، شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.


فایل ها برای دانلود

.................................

دانلود فایل PDF با حجم 550 کیلوبایت              


دانلود فایل Power Point با حجم 650 کیلوبایت 

 مطالعه ادامه مطلب

رفتار پرندگان در سیستم های جدید نوردهی

مقاله حاضر تاثیر محیط های نوری بر رفتار مرغان اهلی و ارتباط احتمالی نتایج بدست آمده با سیستم های جدید نوری را مورد بررسی قرار می دهد . روش رایج پرورش طیور تحت شدت پائین نور موجب بالا گرفتن بحث هایی در زمینه مسائل مرتبط با رفاه حیوانات شده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

مقاله حاضر تاثیر محیط های نوری بر رفتار مرغان اهلی و ارتباط احتمالی نتایج بدست آمده با سیستم های جدید نوری را مورد بررسی قرار می دهد .

روش رایج پرورش طیور تحت شدت پائین نور موجب بالا گرفتن بحث هایی در زمینه مسائل مرتبط با رفاه حیوانات شده است . هرچند که علت به کار بستن این روش بسیار واضح می باشد. افزایش شدت نور به منظور تامین رفاه حیوانات موجب افزایش ریسک وقوع نوک زنی (کانی بالیسم) و هزینه های تولید می گردد بر این اساس روش فعلی کارآمد بوده ، اما این قضاوت تنها تا هنگامی که روش های جایگزین شناسایی نشده اند ، معتبر می باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام بررسی و پژوهش تاثیر ایجاد تغییر در یک عامل محیطی بر پرورش حیوانات باید مورد نظر قرار گیرد ، گرایش پرنده نسبت به آن تغییر می باشد . در یک تحقیق تمایل جوجه ها گوشتی و مرغان تخمگذار نسبت به شدت های متفاوت نور مورد بررسی قرار گرفت . با فراهم آوردن امکان انتخاب بین شدت های نور ۶،۲۰،۶۰ و ۲۰۰ لوکس هم جوجه های گوشتی و هم مرغان تخمگذار زمان بیشتری را در محوطه دارای شدت نور ۲۰۰ لوکس گذراندند(حدود ۳۱ درصد) با این همه در شش هفتگی تمایل پرندگان تغییر واضحی نموده و مدت بیشتری را در شدت های نور پائین گذراندند (حدود ۲۷ درصد) با توجه به رفتار پرندگان در شدت های متفاوت نور ، مجققین دریافتند که در هر دو سن در منطقه روشنایی با شدت ۲۰۰ لوکس تمام رفتارهای پرندگان قابل مشاهده می باشد ، بجر رفتار استراحت که در پرندگان بالغ ترجیحا در منطقه روشنایی ۶ لوکس صورت می گیرد . دلیل این تغییر در بروز رفتار استراحت بین پرندگان ۲ و ۶ هفته واضح نبوده ، هر چند که پیش از این نیز گزارش شده است

ثابت شده که با افزایش سن ، پرندگان ترسو تر می شوند . احتمالا پرندگان مسن تر در محیط هایی باشدت نور کم احساس ایمتی بیشتری می کنند . همچنین از سوی دیگر محیط های نوری درخشان گرم تر می باشند و این تفاوت گرما به طرز معنی داری نسبت محیط های کم نور بیشتر می باشد.احتمالاً این موضوع برای جوجه های جوان نسبت به طیور مسن اهمیت بیشتری دارد . به هر حال دلیل هر چه باشد می توان تنیجه گرفت که سیستم های فعلی نوردهی تضادی با تمایلات پرنده ندارد . البته شاید ثابت ماندن شدت نور با توجه به تغییر تمایل پرنده را با افزایش سن و رفتارهای اشاره شده قابل توجه باشد .

در اینجا دو سوال دیگر مطرح می شود . در وهله اول آن که شدت های رایج نوردهی به  چه میزان بر وقوع یک رفتار خاص تاثیر می گذارند . دیگر اینکه قدرت این تمایل پرندگان به محیط های نوری خاص تا  چه میزان می باشد .

تمایل مصرف غذا در محیط روشن یا تاریک

 مطالعه ادامه مطلب

اندازه گیری شدت نور و تعریف محیط نوری

مبحث نور یکی از جذاب ترین موضوعات در صنعت طیور می باشد. از سال های دور داستان های فراوانی بر پایه تجربیات شخصی و کارهای تحقیقاتی شاخته شده است . اما شناخت درست از نقش نور، مقدار ، مدت نوردهی و رنگ نور داده شده ، هنوز در پرده ابهام می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

سیر تکاملی ماکیان و انسان بسیار متفاوت بوده ، به عنوان مثال تشابه ساختار مغز ماکیان به مغز خزندگان در مقایسه با پستانداران بیشتر است . این موضوع دلیل بسیار خوبی در ایجاد شک به وجود تفاوت بین توانایی بینایی انسان و مرغ ها است . در واقع با توجه به توصیف دقیق تفاوت های سلولی و بیوشیمیایی (دستگاه بینایی پرندگان و انسان ) شک به وجود تفاوت در ادراک رنگ از اعتبار بیشتری برخودار می گردد . حساسیت مرغ ها به رنگ نور واجد اهمیت کاربردی نیز می باشد ، چرا که اندازه گیری شدت نور بر همین اساس صورت می پذیرد . در واقع آنچه که به عنوان ((نور قابل مشاهده)) شناخته می شود ، تنها بخش کوچکی از طیف بسیار وسیع امواج الکترومانیتیک با طول موج های  متفاوت می باشد . این بخش از طول موج های قابل تشخیص برای چشم شامل محدوده کوچکی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر می باشند . هنگامی که تمام طول موج ها به صورت مشخصی با یکدیگر آمیخته شوند ، نور بدست آمده نور سفید یا نور طبیعی روز نامیده می شود. با تغییر اندک در ممزوج طول موج ها ، نور بدست آمده ، رنگ اندکی به خود خواهد گرفت . به طور مثال لامپ های تنگستن (Incandescent) غالبا ته رنگ قرمز داشته ، اما ته رنگ لامپ های فلورسنت به آبی متمایل می باشد . با توجه به شکل ۱ ، علت این امر تولید بیشتر امواج با طول موج طویل (و متمایل به قرمز ) در لامپ تنگستن و تولید امواج آبی و سبز توسط لامپ فلورسنت می باشد
تفاوت حساسیت ماکیان و انسان
 شدت نور ادراک شده توسط انسان ـ که با واحد آشنای لوکس و دستگاه لوکس متر سنجیده می شود ـ مرغ ها و دیگر جانوران ، برآیندی از طول موج نور تولید شده از منبع نوری و حساسیت هر حیوان به طول موج های مختلف می باشد .شکل دو بیانگر حساسیت نسبی یک انسان به عنوان ناظر و استاندارد، به طول موج های مختلف و اطلاعات جمع آوری شده از آزمایشات رفتار شناسی ماکیان می باشد (در واقع استفاده از لامپ های فلورسنت بسیار اقتصادی تر از لامپ های تنگستن می باشد ، زیرا این لامپ ها طول موج هایی را تولید می کنند که انسان نسبت به آن حساسیت بیشتری دارد. لامپ های تنگستن به طور عمده طول موج های سرخ و فرو سرخ و نیز حرارت را منتشر می سازند)
از شکل ۲ آشکار است که ماکیان حساسیت متفاوتی با انسان دارند . در نتیجه اندازه گیری شدت نور بر حسب لوکس تخمین دقیقی از شدت نور ادراک شده توسط ماکیان بدست نمی دهد . زیرا در واحد لوکس منحنی حساسیت انسان ملاک قرار گرفته است . به همین دلیل محققان واحد لوکس (Clux) را به عنوان جایگزین پیشنهاد کرده اند . با استفاده از این روش از دو لامپ فلورسنت و تنگستن ، که شدت نور تولیدی آنها بر حسب لوکس مشابه است ، چنین به دست می آید که طیور لامپ فلورسنت را ۳۰درصد درخشان تر از لامپ تنگستن درک می کنند. این موضوع مخصوصا در مواقعی که پرندگان از یک سالن به سالن دیگر و با سیستم روشنایی متفاوت منتقل می شوند، یا هنگامی که شدت نور سالن های مختلف مورد مقایسه قرار می گیرد ،یا هنگامی که نوع لامپ های داخل سالن تغییر می کند و همین طور هنگامی که قوانین و مقررات شدت نوری مشخصی را توصیه می کنند ، کاملاً قابل مشاهده می باشد . به عنوان مثال حداقل شدت نور تعیین شده در انگلستان با استفاده از لامپ های تنگستن و فلورسنت معادل ۵ لوکس تعیین شده ، در حالی که مرغ ها در این حالت نور لامپ های تنگستنی را تنها معادل ۵/۳ لوکس ادراک می کنند . این تفاوت در ادراک نور هنگام استفاده از لامپ هایی که طول موج نور منتشره آنها متفاوت تر باشد ، تشدید خواهد شد.

دامنه وسیع تر بینایی مرغ ها
شکل ۲ بیانگر بعضی ویژگی های دیگر نیز می باشد. در وهله اول آنکه مرغ ها برخلاف انسان ، قادر به دیدن طول موج های فرابنفش (بیش از ۳۲۰ و کمتر از ۴۰۰ نانومتر ) هستند . این موضوعی است که در همه سالن های بسته با شرایط محیطی قابل کنترل مورد غفلت قرار می گیرد . نقش این موضوع در رفتار جفت گیری گله مادر گوشتی مورد بحث قرار گرفته است ، ولی نباید تاثیر آن در فراهم آوردن امکان شناسایی منابع بالقوه غذایی از نظر دور بماند.بعلاوه بعضی از موارد مشابه مانند جهت یابی و تشخیص فصل که در نور معمولی چندان واضح نیستند ، در نور ماورای بنفش کاملاً آشکار می باشد. با این وصف با توجه به عدم وجود اشعه ماورای بنفش در سالن های مرغداری ، انتقال سیگنال های رفتاری و اجتماعی که بواسطه وجود این پرتوها منتقل می شوند، مختل شده ، رفتار و رفاه پرنده تحت تاثیر قرار خواهد گرفت . در وهله دوم مرغ ها در هیچ طول موجی حساسیت کمتری از انسان ندارند .این موضوع به آن معناست که هیچ نور خاصی وجود ندارد که انسان در آن قادر به دیدن بوده ، اما مرغ ها نسبت به آن کور باشند.به عنوان مثال با توجه به آرام بودن مرغ ها در نور آبی از آن جهت گرفتن مرغ ها و بارگیری استفاده می گردد . در واقع نتیجه بخش بودن این تدبیر دلیل دیگری به جز کور بودن مرغ ها در نور آبی دارد. شاید نور آبی نسبت به نور معمولی سالن ها کمتر درخشان بوده و یا اینکه تاثیر آرامبخش بر مرغ ها داشته باشد . در وهله سوم شاید با وجود آن  که نور داخل سالن در نظر انسان سفید می باشد ، مرغ ها آن را رنگی ببینند . به همین علت ممکن است ادراک اطلاعات یا سیگنال هایی که به واسطه طول موج های مشخصی منتقل می شوند ، بسیار تشدید و یا به شدت تضعیف شوند.
قدرت بازتاب پرها

 مطالعه ادامه مطلب

آثار مدیریت شرایط محیطی بر عملکرد طیور گوشتی

منظور از حفاظت محیطی چیست؟‌ مفهوم این اصطلاح از سالن مرغداری آغاز می گردد و عبارت از تأمین حفاظت گله در برابر تمامی شرایط نامساعد محیطی می باشد.عوامل بحرانی مدیریت در حفاظت محیطی شامل دما ، کیفیت هوا و کیفیت بستر است.باید توجه نمود که این عوامل در ارتباط با یکدیگر هستند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

به بیان بسیار ساده، طیور گوشتی امروزی نیاز به ۱) غذا و آب ۲) حفاظت محیطی و۳) شرایط بهداشتی دارند. بدلیل اهمیت حیاتی این سه عامل برای بقاء و عملکرد مناسب طیور گوشتی، تعیین اولویت هر کدام بر دیگری عملأ غیر ممکن است . اما در این میان حفاظت محیطی احتمالاً بیشترین تغییر پذیری را دارد و شرایطی است که مرغداران گوشتی به وسیله مدیریت آن می توانند ماندگاری و عملکرد گله‌های خود را بهبود بخشند .اما منظور از حفاظت محیطی چیست؟‌ مفهوم این اصطلاح از سالن مرغداری آغاز می گردد و عبارت از تأمین حفاظت گله در برابر تمامی شرایط نامساعد محیطی می باشد . عوامل بحرانی مدیریت در حفاظت محیطی شامل دما ، کیفیت هوا و کیفیت بستر است. البته باید توجه نمود که این عوامل در ارتباط با یکدیگر هستند  به این مفهوم که اگر مرغدار یکی از شرایط مذکور را بهبود بخشد ( یا تضعیف نماید ) عوامل دیگر نیز بطور معمول بهبود یافته ( یا تضعیف می شوند)‌. برای مثال، تأمین هوای تازه (کیفیت هوا) کمک مؤثری برای تنطیم دما از طریق خارج نمودن هوای گرم سالن است و نیز می تواند با خروج مقادیر اضافی رطوبت از فضای سالن موجب بهبود کیفیت بستر شود. 

بدون تردید بر اساس در نظر گرفتن تقدم، تأمین هوای مناسب احتمالأ مهمترین عامل مدیریت می باشد. آنچه که از مفهوم هوای مناسب مورد نظر است بطور معمول شامل تهویه و استفاده از منابع گرمایش به منظور رساندن هوای پاک با دمای مناسب به سالن مرغداری است . همچنین دمای مناسب هوا عبارت از درجه حرارتی است که گله آنرا را احساس می نماید و منتج از دمای هوای موجود در سالن ( آنچه که ترمومتر نشان می دهد ) و اثر جریان هوا و یا ترکیبی از این دو می باشد . کیفیت هوا بر اساس حجم ، مقادیر گاز آمونیاک ، سایر گازها و اجزا خاصی از قبیل گرد وغبار ، ذرات ویروسی ، باکتریها و اسپور قارچها قضاوت می شود . چگونگی مدیریت هوای سالن به میزان فراوانی بر روی سایر عوامل درگیر در عملکرد سالن مرغداری اثر دارد .

برای مثال ، دما بطور مؤثری تعیین کننده میزان مصرف خوراک و آب پرندگان است . تهویه هوای تازه بداخل سالن موجب افزایش سلامتی طیور از طریق رقیق نمودن ذرات ویروس و کاهش تعداد و ماندگاری جمعیتهای‌ انگلی ( مانند کوکسیدیا ) و باکتریهایی ( مانند کلی فرم ها ) می شود . گاز آمونیاک ، ویروسهای تنفسی ، باکتریهای فرصت طلب و اسپور‌های قارچی موجود در هوا همگی می توانند حتی به تنهایی برای طیور مضر باشند . هنگامیکه یک یا تعداد بیشتری ( و یا همة این عوامل ) با یکدیگر موجود باشند ، ترکیب آنها دارای شدیدترین اثر برروی سلامت و رشد گله می باشد . حداکثر توان رشد جوجه یکروزه به وسیله نژاد آن تعیین می شود و قسمتی از برنامه ژنیتکی پرنده است .

توان بالقوه جوجه ها برای رشد صفت ثابتی است که همراه با پرندگان در بدو و ورود به سالن مرغداری موجوداست اما اینکه از توان رشد موجود چگونه می توان حداکثر بهره وری را نمود بستگی فراوان به مدیریت شرایط محیطی سالن مرغداری دارد. هنگامی که پرندگان در شرایط مطلوب دما ، هوای مناسب و معیارهای بهداشتی صحیح قرار دارند , قادر به استفاده از حداکثر توان رشد خود با بهره گیری از خوراک و آب کافی هستند. مدیریت شرایط محیطی کلید رسیدن مرغداران به هدف نهایی خود یعنی بدست آوردن حداکثر وزن زنده و حداقل زمان و کمترین هزینه می باشد .

یک نکته بسیار مهم در خصوص درک روند تبدیل خوراک به گوشت مرغ این مطلب است که پرندگان دارای سیستمی هستند که اجبار می نماید مواد مغذی حاصل از خوراک ابتدا جهت تأمین اعمال حیاتی از قبیل ثابت نگه داشتن دمای داخلی بدن ، صرف شود . این امر موجب می شود که فقط باقی مانده مواد مغذی خوراک پس از تأمین نیاز های حیاتی پرنده مورد استفاده جهت رشد و اضافه وزن قرار گیرد.  تحت شرایطی از قبیل گرما یا سرمای شدید، عدم دسترسی به خوراک ، آب و یا وجود بیماری, یک گله مرغ گوشتی ممکن است تمام خوراک مصرفی را جهت نگهداری صرف نماید و طی ۲۴ ساعت, اضافه وزن آن هیچ و یا اندک ‌باشد . به عبارت دیگر ، برای مثال ، یک مرغ گوشتی ۴۰ روزه باید قبل از رسیدن به وزن یک مرغ ۴۱ روزه ، ابتدا احتیاجات نگهداری بدن خود را تأمین نماید, این دلیلی است که چرا باید جهت فراهم نمودن شرایط محیطی مطلوب طیور, تلاش نمود. در شرایط مطلوب, پرندگان از حداقل خوراک مصرفی جهت نگهداری استفاده نموده و می توانند اغلب مواد مغذی اخذ شده را برای اضافه وزن استفاده نماید .

تعادل دمای داخلی پرندگان مهمترین عامل بحرانی در حصول حداکثر رشد است . هنگامیکه درجه حرارت هوای اطراف بسیار سرد است ، پرنده مجبور به استفاده از انرژی خوراک جهت گرم نگهداشتن خود است . اگر درجه حرارت هوا بسیار گرم و هوا نیز بسیار ساکن باشد (بدون جریان) ، پرنده مجبور به صرف انرژی جهت له له زدن یا بالا آوردن بال ها جهت دفع حرارت اضافی می گردد تا بدینوسیله مانع افزایش بیش از حد دمای بدن شود. جریان هوا برروی پرندگان کمک به انتقال حرارت از بدن پرنده می نماید . اگر هوای راکد برای تأمین دمای مطلوب پرنده بسیار گرم باشد ، تأمین جریان هوا موجب ایجاد یک اثر خنک کنندگی شده و شرایط مطلوب و یا دمای مناسب رشد را فراهم می آورد . از سوی دیگر اگر هوای سالن بسیار سردتر از شرایط آسایش پرنده باشد ، هر گونه جریان هوا موجب احساس سرما در پرنده شده و او را مجبور به صرف انرژی حاصل از غذا جهت گرم کردن خود می نماید . رشد پرنده فقط هنگامی در میزان حداکثر خود قرار می گیرد که دمای محیط یعنی دمایی که پرنده آنرا احساس می کند در یک حد مطلوب ونه بسیار سرد و نه بسیار گرم باشد .

 مطالعه ادامه مطلب

مدیریت سیستمهای آبخوری نیپلی و اتوماتیک

اولین‌تلاش‌ها جهت‌ پرورش‌ جوجه‌های‌گــوشتی‌ با سیستم‌ آبخوری‌ نیپلی‌ چندان‌موفقیت‌آمیز نبود. جوجه‌ها موقع‌ عرضه‌به‌ بازار از جوجه‌هایی‌ که‌ از سیستم‌آبخوری‌ معمولی‌ استفاده‌ کرده‌ بودندوزن‌ کمتری‌ داشتند. در سال‌ ۱۹۸۰ نوع‌جدیدی‌ از نیپل‌ها که‌ متناسب‌ باجوجه‌های‌ گــوشتی‌ بود ساخته‌ شده‌ وتوسط صنعت‌ مورد قبول‌ واقع‌ شد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

سیستم‌ آبخوری‌ نیپلی‌ اولین‌ بار درسال‌ ۱۹۵۰ میلادی‌ استفاده‌ شد، اولین‌تلاش‌ها جهت‌ پرورش‌ جوجه‌های‌گــوشتی‌ با این‌ سیستم‌ چندان‌موفقیت‌آمیز نبود. جوجه‌ها موقع‌ عرضه‌به‌ بازار از جوجه‌هایی‌ که‌ از سیستم‌آبخوری‌ معمولی‌ استفاده‌ کرده‌ بودندوزن‌ کمتری‌ داشتند. در سال‌ ۱۹۸۰ نوع‌جدیدی‌ از نیپل‌ها که‌ متناسب‌ باجوجه‌های‌ گــوشتی‌ بود ساخته‌ شده‌ وتوسط صنعت‌ مورد قبول‌ واقع‌ شد.نتایج‌ تجربی‌ نشان‌ می‌دهدجوجه‌های‌ گــوشتی‌ که‌ با این‌ سیستم‌پرورش‌ پیدا می‌کنند نسبت‌ به‌جوجه‌هایی‌ که‌ با سیستم‌ آبخوری‌معمولی‌ پرورش‌ می‌یابند، ضریب‌ تبدیل‌بهتری‌ داشته‌، وزن‌شان‌ به‌ میزان‌ اندکی‌کمتر بوده‌ و میزان‌ مرگ و میر و حذف‌کشتارگــاهی‌ پایین‌تری‌ دارند. علاوه‌ براین‌ سیستم‌ آبخوری‌ نیپلی‌ به‌ نیروی‌ کارکمتری‌ جهت‌ تمیز کردن‌ و ضدعفونی‌سیستم‌ نیاز دارد و این‌ سیستم‌ به‌طورکلی‌ سیستم‌ بسته‌ای‌ بوده‌ و منبع‌ آبی‌ بامعیار بهداشتی‌ بالا، در اختیار جوجه‌هاقرار می‌دهد و از وقوع‌ و شیوع‌ بعضی‌بیماری‌ها که‌ همراه‌ با سیستم‌های‌آبخوری‌ دیگــر ممکن‌ است‌ وجود داشته‌باشند جلوگــیری‌ به‌ عمل‌ می‌آورد.مدیریت‌ صحیح‌ این‌ سیستم‌ آبخوری‌بهره‌گــیری‌ بهتر از آن‌ را ممکن‌ می‌سازد.

ارتفاع‌ نیپل‌ها

ارتفاع‌ نیپل‌ها باید به‌ میزان‌ مورد نیازباشد. به‌ عنوان‌ یک‌ قاعده‌ کلی‌ ارتفاع‌ آن‌در دو هفته‌ اول‌، هر روز یک‌ بار بایدتعیین‌ شود و بعد از آن‌ این‌ کار روزانه‌انجام‌ بگــیرد.

در سن‌ یکروزگــی‌ بخش‌ پایینی‌ پین‌۱نیپل‌ها باید هم‌سطح‌ چشم‌ جوجه‌هاباشد، بعد از آن‌ به‌ تدریج‌ بالا برده‌ شده‌به‌ طوری‌ که‌ پرنده‌ها جهت‌ خوردن‌ آب‌مجبور به‌ جستجوی‌ نیپل‌ نشوند. علاوه‌بر این‌ سطح‌ زیر نیپل‌ها باید صاف‌ بوده‌و ارتفاع‌ آنها از سطح‌ بستر در تمام‌قسمت‌ها یکسان‌ باشد.

 سرعت‌ جریان‌ آب‌ در نیپل‌ها

طی‌ تحقیقی‌ نیپل‌ها با سرعت‌ بالای‌جریان‌ آب‌ ۲HFN 2/3 میلی‌لیتر برثانیه‌ با نیپل‌هایی‌ با جریان‌ آهسته‌ آب‌ ۳LFN 0/4 میلی‌لیتر بر ثانیه‌ مقایسه‌ شدو تاثیر آنها بر روی‌ وزن‌ بدن‌، ضریب‌تبدیل‌ غذایی‌ و مرگــ‌ و میر جوجه‌های‌گــوشتی‌ تحت‌ شرایط آزمایشی‌ استرس‌گــرمایی‌ مورد بررسی‌ قرار گــرفت‌. درسیستم‌ HFN پرنده‌ها به‌ خصوص‌خروس‌ در سن‌ ۴۵ روزگــی‌ سنگــین‌تر ازپرنده‌های‌ سیستم‌ LFNبوده‌اند که‌احتمالا به‌ علت‌ کاهش‌ زمان‌ مورد نیازجهت‌ دسترسی‌ به‌ آب‌ روزانه‌ بوده‌ است‌که‌ البته‌ منجر به‌ رقابت‌ کمتر جهت‌خوردن‌ آب‌ و فراهم‌ شدن‌ وقت‌ بیشترجهت‌ خوردن‌ دان‌ شده‌ است‌.

 مطالعه ادامه مطلب

بررسی‌ علل‌ افزایش‌ تلفات‌ در جوجه ‌های‌ یک روزه

کیفیت‌ جوجه‌ تولید شده‌ به‌ دو عامل‌بستگی‌ دارد. یکی‌ مرگ و میر که‌می‌تواند ناشی‌ از عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ یا بندناف‌ و آلودگــی‌ به‌ قارچ‌ باشد و دوم‌ بستگی‌ به‌ مقدار جوجه‌های‌ وازده‌ و حذفی‌ دارد.بنابراین‌ تلفات‌ اولیه‌ جوجه‌های‌ تولید شده‌ را می‌توان‌ به‌ دو دسته‌ تقسیم‌ نمود: مرگ و میر و حذف‌. وت پارس شما را به مطالعه این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

مرگ و میر

عمده‌ترین‌ علت‌ مرگــ‌ و میر اولیه‌عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ است‌ که‌ بیشترین‌تلفات‌ را در هفته‌ اول‌ زندگــی‌ باعث‌می‌شود که‌ معمولا از روز سوم‌ زندگــی‌شروع‌ شده‌ اوج‌ آن‌ در روز هفتم‌ زندگــی‌است‌ و بعد از آن‌ به‌ تدریج‌ کاهش‌ پیداکرده‌ و حدودادر روز دهم‌ مرگ و میرناشی‌ از عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ به‌ حالت‌عادی‌ برگــشت‌ می‌کند.

بعد از عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ می‌توان‌ ازعفونت‌ بند ناف‌ نام‌ برد و در انتها آلودگــی‌قـــارچی‌ که‌ متداول‌ترین‌ آن‌ آلودگــی‌ به‌قــــارچ‌ آسـپرژیـــلوس‌ فومیگاتوس‌است‌.

فاکتورهای‌ موثردر مرگ و میر

۱ـ عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ Yolk Infection

2ـ عفونت‌ بندناف‌ Omphalitis

3ـ آلودگــی‌ قارچی‌ Mold Infection

عفونت‌ کیسه‌ زرده‌ و راه‌های‌انتقال‌ آن‌

 مطالعه ادامه مطلب

مراحل جوجه کشی در بلدرچین

حساسیت کم نسبت به برخی از بیماری های طیور ، بلوغ زودرس ، رشد سریع و ... بسیاری ویژگی های دیگر در خصوص بلدرچین ، آن را به یکی از موجودات محبوب نزد پرورش دهندگان تبدیل ساخته است.پرورش موفقیت آمیز بلدرچین از دوره پیش از جوجه کشی آغاز می شود.در خصوص مراحل جوجه کشی بلدرچین چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ستر

محلی که تخم های آماده جوجه کشی درون شانه های مخصوص خود در آن قرار گرفته و تا 72 ساعت قبل از خروج جوجه ها با شرایط دمای 37.5 و رطوبت 60% در آن قراردارند.

دما

بهترین دما برای جوجه‌کشی به طور متوسط معادل 37.8-37.2 درجه می‌باشد. کاهش دما منجر به ديرتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ می‌شود و افزايش آن منجر به زودتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ می‌گردد. درجه حرارت مناسب درماشين های مختلف تا حدودی متفاوت می‌باشد. البته گاهی اوقات حساسیت بالای سنسورها چند دهم بالاتر و یا پایین تر نمایش می دهند که طبیعی می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

نهاده هایی که گم شد ...

مدیرعامل مرکز پشتیبانی امور دام بااشاره به سرنوشت نامعلوم توزیع 50هزار تن کنجاله سویا بین مرغداران، از تخلف اتحادیه مرغداران در تحویل نهاده‌ و قیمت فروش مرغ خبر داد وگفت: سری دوم نهاده‌ها را به اتحادیه تحویل ندادیم.بعد از حرف و حدیث فراوان در مورد عدم تامین نهاده‌ مرغداران و دامدارن، تفاهمنامه‌های اجرا نشده و اتهام اتحادیه سراسری مرغداران به فروش 50 هزار تن کنجاله سویا در بازار آزاد و به دنبال آن گرانی‌هایی که مردم به شدت از آن گله دارند با مصیب محمدیان شمالی مدیر عامل مرکز پشتیبانی امور دام که مسئول تامین نهاده و ذخیره‌سازی برای روز مبادا است، گفت‌وگو کردیم.
وی معتقد است: 50 هزار تن سویای تحویلی به اتحادیه مرغداران معلوم نیست کجا رفته، زیرا فاکتوری از سوی اتحادیه تحویل داده نشده، مرغداران گران فروشند و یک هزار تومان بیشتر از قیمت تمام شده می‌فروشند، وضعیت مرحله اول توزیع خوراک از سوی اتحادیه روشن نیست و به این دلیل در توزیع مرحله دوم دخالت داده نمی‌شوند. وت پارس شما را به مشروح این خبر که از سایت فارس بازخوانی می شود در ادامه مطلب دعوت می کند.

وی معتقد است: 50 هزار تن سویای تحویلی به اتحادیه مرغداران معلوم نیست کجا رفته، زیرا فاکتوری از سوی اتحادیه تحویل داده نشده، مرغداران گران فروشند و یک هزار تومان بیشتر از قیمت تمام شده می‌فروشند، وضعیت مرحله اول توزیع خوراک از سوی اتحادیه روشن نیست و به این دلیل در توزیع مرحله دوم دخالت داده نمی‌شوند.

محمدیان افزود: تولید مرغ کمتر از مصرف است و نیاز سالانه مرغ تا 150 هزارتن برآورد می‌شود که نیاز به واردات است، جلوگیری از واردات بیشتر مشکلات تامین نهاده و گرانی را سبب شده است.

وی با بیان این که وزارت صنعت، معدن و تجارت از 40 روز قبل مسئول تنظیم بازار شده، گفت: بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید از قبل خودش به فکر تامین نهاده و تنظیم بازار می‌بود.

مصیب محمدیان شمالی در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار اقتصادی فارس اظهار داشت: کنجاله سویا 8-5 درصد خوراک مصرفی دام و طیور را تشکیل می‌دهد و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بسته شده، این میزان توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها توزیع خواهد شد.

 مطالعه ادامه مطلب

مرغ سبز (دانستنی هایی در مورد مرغ های سبز)

اصطلاح مرغ سبز یا Green poultry به معنای مرغ سالم و طبيعی است كه در كشورهای توسعه يافته توليد شده و برای تضمين سلامت مردم و مصرف كنندگان عرضه مي گردد ، زيرا در پرورش و توليد اين دسته از مرغ ها از مواد آنتی بيوتيك ، هورمون و داروهای شيميايي استفاده نمي شود.از این دسته مرغ ها چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

اصطلاح مرغ سبز به معنای مرغ سالم و طبيعی است كه در كشورهای توسعه يافته توليد شده و برای تضمين سلامت مردم و مصرف كنندگان عرضه مي گردد زيرا در پرورش و توليد اين دسته از مرغ ها از مواد آنتی بيوتيك ، هورمون داروهای شيميايي استفاده نمي شود ، چون مصرف گوشت مرغ های دارای باقيمانده های آنتی بيوتيك و پسمانده های دارويي در مصرف كنندگان مقاومت بدن را در مقابل آنتی بيوتيك و داروها افزايش داده و درمان عفونت ها را دشوار می كند و حتی باعث بروز برخی بيماری ها به دليل ايجاد اختلالات در چرخه سوخت و ساز و تنظيم بدن خواهد شد.روش توليد اين محصول منحصر به فرد بوده و كاری تخصصی است ، زيرا برای پرورش و توليد اين دسته از مرغ ها عوامل زيادی لحاظ می گردد.

قرنطينه و بهداشت

برای جلوگيری از احتمال ورود عوامل بيماری زا مانند ميكروب ها و ويروس ها كه سبب ابتلای به بيماری های شايع و رايج در مرغداری ها می شوند.در نتيجه برای جلوگيری از مصرف آنتی بيوتيك ها و داروها رعايت نكات بهداشتی وقرنطينه ای جدي در واحد توليد اين دسته از مرغ ها بسيار ضروری است.از جمله اين موارد می توان شستشو و ضدعفونی كامل سالن های پرورش ، جلوگيري از ورود و خروج افراد متفرقه ، تعويض لباس و كفش در بدو ورود ، استحمام كليه پرسنل قبل از ورود به مرغداری ، ضدعفونی های دوره ای و ... اشاره كرد.

تغذيه

مواد به كار رفته در جيره ی غذايی جوجه ها و مرغ ها از مواد مرغوب گياهی و افزودنی های طبيعی است كه برای تقويت سيستم ايمنی بدن مرغ با در نظر گرفتن مواد معدنی و ويتامين های مورد نياز روزانه آنها و بالانس بودن نسبت انرژی به پروتيين لازم تهبه و كاملا ضدعفونی و بهداشت‍ی در اختیار آنها قرار داده می شود.

 آب

آب مورد استفاده كاملا بهداشتی و عاری از ميكروب و عنصر سنگين است كه جهت دستيابی به چنين آبی ، سيسمتم های تصفيه ميكروبی و شيميايی و از بين برنده ی راديكال های آزاد كه باعث بروز بسياری از امراض هستند تعبيه شده و آبی كاملا زلال و سبك مورد استفاده قرار می گيرد.

 مطالعه ادامه مطلب