جاهلیت مدرن در صنایع غذایی دنیا + تصاویر و ویدیوهای متفاوت

در بسیاری از نقاط دنیا و در فرهنگ به ظاهر متمدن برخی ملل جاهلیتی مدرن رسوخ کرده است.این جاهلیت مدرن در فرهنگ غذایی بسیاری از این ملل نیز تاثیرگذار بوده است.غذاهایی جاهلانه ، احمقانه و گران که با زجر و عدم رعایت حقوق حیوانات و حتی انسان ها تهیه می شوند که ممکن است روش تهیه و مواد آنها نیز حال شما را دگرگون کنند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

جاهلیت مدرن در صنایع غذایی دنیا

در دنیای کنونی ما که علم و دانش بشر هر روز در حال پیشرفت است هنوز هم رفتار هایی از ما انسان ها سر می سزند که نامی بهتر از جاهلیت نمی توان بر آن گذاشت. هر چند این جاهلیت در دنیای مدرن ما ابعاد و دلایل گوناگونی دارد ولی یکی از ابعادی که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد آزار و اذیت حیوانات برای بدست آوردن غذاهایی است که می توان گفت هیچ توجیه عقلانی برای خوردن آنها وجود ندارد جز اینکه نشانه و مهر تاییدی باشد بر اشراف گرایی جاهلانه و فخرفروشی عده معدودی از جامعه انسانی به دیگر انسان ها.

آیه قرآن کریم سوره انعام 

تذکر : همراه هم در یک پرونده کامل برای اولین بار تعدادی از این غذاها که بدون توجه به رعایت حقوق حیوانات و حتی انسان ها تهیه می شوند را مرور می کنیم.شاید دیدن تصاویر و ویدیوهای این پرونده برای همه مناسب نباشد.

جگر چرب

جگر چرب (به فرانسوی: Foie gras) غذایی تجملی و گران‌قیمت است که کشور فرانسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آن است و جزو خوراک‌های فرانسوی به‌شمار می‌آید. جگر چرب را می‌توان به عنوان چاشنی یا مزه یا به صورت یک وعده مستقل همراه با مخلفات صرف کرد.

برای تهیه این خوراک، مرغابی و غازهایی با سن ۹ تا ۲۵ هفته را به مدت ۱۴ تا ۲۱ روز مجبور به خوردن مقدار زیادی غذا می‌کنند. حتی اگر میلی به خوردن آن نداشته باشند تا زمانی که بیش از اندازه چاق شده و به بیماری کبد چرب مبتلا شوند. برای انجام این کار لوله‌ای فلزی از گلوی حیوان به داخل معده‌اش وارد می‌کنند و به جانور به زور غذا می‌دهند، تا حدی که جگر آنها بزرگ و بزرگتر شود. بزرگ شدن جگر حیوان می‌تواند تا ۱۰ برابر اندازه نخستین باشد. وزن نهایی آن از حدود ۸۰ گرم به ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم می‌رسد. سپس آنها را درون قفس‌های بسیار کوچک قرار می‌دهند و آنها را مجبور می‌کنند که در یک حالت ثابت و بدون حرکت بایستند تا انرژی مصرف نکنند. آنها را مجبور به خوردن می‌کنند تا جایی که بمیرند و یا بدن آنها نتواند این مقدار غذا را تحمل کنند. از آنجایی که غذا دادن اجباری به پرندگان موجب رنج کشیدن و بیماری آن‌ها می‌شود، سازمان‌های حمایت از حقوق حیوان‌ها از آغاز قرن ۲۱ میلادی به فعالیت برای متوقف کردن خوراندن اجباری غذا به غازها و اردک‌ها پرداخته‌اند. در حال حاضر تولید جگر چرب توسط انجمن های حمایت از حقوق حیوانات نظیر PETA و جامعه انسانی ایالات متحده آمریکا به عنوان کاری غیر انسانی و رفتاری وحشیانه با حیوانات شناخته می شود. در سال ۲۰۱۳ یک محقق وابسته به سازمان غیرانتفاعی Mercy for Animals توانست از مزارعه تولید جگر چرب Hudson Valley با استفاده از دوربین مخفی تصاویری تهیه کند و با استناد به این تصاویر جنبشی بر علیه فروش محصولات این مزرعه در سایت آمازون راه اندازی کند که تا امروز ادامه دارد. در حال حاضر کشور های زیادی تولید جگر چرب را غیرقانونی اعلام کرده اند.برای مشاهده تصاویر زیر بر روی آنها کلیک نمایید تا در اندازه واقعی نمایش داده شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

بسته‌بندی جدید تخم مرغ ، ساده و کاربردی + تصاویر

همواره ایده های بکر و نو می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. چه این مشکلات بزرگ باشند چه کوچک. مانند مشکلی که دانش آموز لهستانی با یک ایده ساده از میان برداشت تا هم خدمتی به محیط زیست باشد و هم شیک تر شدن بسته بندی تخم مرغ ها. وت پارس شما را به مشاهده این مطلب در ادامه مطلب دعوت می کند.

دورانی که ما در آن در حال زندگی هستیم، دوران متفاوتی‌ست. زندگی ماشینی با فرایند تولید انبوه محیط زیست اطراف ما را به خطرهای جدی و جبران ناپذیری دچار کرده است. یکی از این خطرهای جدی که زنگ خطر آن از مدت‌ها پیش به صدا در آمده تولید بی‌رویه زباله است. زباله‌هایی که هر روز بیشتر از روز قبل روی هم انباشته می‌شوند و نه تنها جان انسان ها، بلکه حیات کره خاکی را نیز به خطر انداخته اند.

هر چند عده‌ی معدودی از دوست داران محیط زیست به این فکر افتاده‌اند که با راه کار های مختلف و بعضاً خلاقانه گامی را در راستای صیانت از طبیعت و محیط پیرامون زندگی انسان‌ها بردارند اما این حرکت ها بسیار ناچیز تر از آن است که کمکی به سالم ماندن محیط زیست کند.

یکی از مهم ترین مساله هایی که در چند سال اخیر مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته، نوع بسته بندی کالاهاست. بسته بندی هایی که اگر طبیعی باشند و امکان بازیافت پیدا کنند، کمک شایانی به حفظ دنیای پیرامون ما خواهند کرد.

اخیرا یک دانش آموز لهستانی به نام (Maja Szczypek) ایده‌ی جالبی را برای بسته بندی تخم مرغ ارائه داده است. در این طرح تخم مرغ‌ها در ظرفی که توسط کاه و علوفه طراحی شده نگه‌داری می‌شوند. این مواد علاوه بر فراوانی و ارزان قیمت بودن در حفظ کیفیت مواد غذایی نیز کمک زیادی می‌کنند. مهم ترین قابلیت این بسته بندی کمک به حفظ محیط ریست است. این بسته بندی بعد از قرار گرفتن در طبیعت به سرعت تجزیه می‌شود و به خاک تبدیل می‌شود، همچنین می‌توان از آن به عنوان علوفه برای حیوانات استفاده کرد. این بسته‌بندی نیازمند تکنولوژی خاصی نیست، و مواد اولیه آن توسط حرارت به هم چسبیده اند. مطالعه ادامه مطلب

نجات جان یک عقاب تیرخورده توسط بخش خصوصی دامپزشکی کرج

رئیس شبکه دامپزشکی کرج از نجات جان یک عقاب تیرخورده توسط بخش خصوصی دامپزشکی کرج خبر داد و تصریح کرد: یک بهله عقاب که به‌دلیل جراحات ناشی از تیرخوردگی توسط اداره کل محیط زیست به یکی از کلینیک‌های دامپزشکی کرج ارجاع شده بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت. وت پارس شما را برای مشاهده کامل این متن و اخبار تکمیلی این عملیات به ادامه مطلب دعوت می کند.

خدری ادامه داد: عقاب تیرخورده به مدت یک هفته تحت نظر متخصصان بخش بیماری‌های پرندگان کلینیک قرار داشته و اقدامات لازم جهت تثبیت علایم حیاتی و رسیدن به پایداری فیزیولوژیک روی آن انجام شده است.

وی یادآور شد: به‌منظور جلوگیری از خطر مهاجرت ساچمه‌ها و آسیب به اعصاب و عروق ناحیه همچنین پیشگیری از خطر بالقوه مسمومیت با سرب ناشی از باقی ماندن طولانی ساچمه‌ها تحت جراحی قرار گرفته است که در این ارتباط دو ساچمه از سه ساچمه موجود از بدن خارج شده و نتایج جراحی مطلوب و حال حیوان رضایت‌بخش گزارش می‌شود.

تکمیلی +

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کرج از رهاسازی یک بهله سارگپه در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی در این شهرستان خبر داد.

حکیمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: یک بهله پرنده شکاری سارگپه از راسته شاهین‌سانان که از متخلفان ضبط شده بود، توسط مأموران منطقه حفاظت شده البرز جنوبی در طبیعت رهاسازی شد.

وی افزود: بر اساس مواد قانونی 10، 11 و 12 شکار صید مبنی بر ممنوعیت شکار و نگهداری هرگونه جانور وحشی، در صورت مشاهده مأموران و یا گزارش تخلف در زمینه‌های فوق با متخلفان بر اساس موازین قانونی رفتار خواهد شد.

 مطالعه ادامه مطلب

و چرا در قفس هیچکسی ، کرکس نیست ؟ ( مطالبی در مورد یک موجود گمنام : کرکس )

یکم سپتامبر روز جهانی آگاه سازی در مورد کرکس‌ها نامگذاری شده است.کرکس یا لاشخور که در زبان فارسی آن را مرغ مردار خوار، دژکاک، دال و لاشخور می نامند، از خانواده پرندگان شکاری است. پرنده ای که با وجود نقش تاثیرگذارش در زندگی بشر، همواره منفور بوده. وت پارس شما را به مطالعه مطالبی در زمینه کرکس در ادامه مطلب دعوت می کند.

کرکس یا لاشخور که در زبان فارسی آن را مرغ مردار خوار، دژکاک، دال و لاشخور می نامند، از خانواده پرندگان شکاری است. پرنده ای که با وجود نقش تاثیرگذارش در زندگی بشر، همواره منفور بوده و به آن کم لطفی شده است. به عنوان مثال در لغت نامه دهخدا در توصیف این پرنده آمده است: "پرنده ای بدریخت و گوشتخوار".!!! در حالی که به نظر می رسد این توصیف با فرضیه نسبی بودن زیبایی تناقض دارد.

سودمندی کرکس

این پرنده از مردار حیوان و گاه انسان تغذیه می کند. مرداری که ممکن است پر از عفونت و بیماری باشند، بیماری هایی مانند وبا و سیاه زخم که هر موجودی را از پا در می آورد. اما این بیماری‌ها، کرکس ها را بیمار نمی کنند و آنها با خوردن مردار، به پاک شدن زمین از بیماری و عفونت کمک می کنند. کرکس ها گاه لاشه گاوها و گوسفندهای بیماری را می خورند که اگر روی زمین می ماند، دامداران مجبور می شدند برای دفن و پاکسازی آنها هزینه های زیادی را متحمل شوند.

حقایقی در مورد کرکس

از ویژگی های ظاهری این پرنده، سر طاس او است. کرکس برای کندن گوشت حیوانات مرده سر خود را داخل بدن آن ها فرو می برد. اگر سر لاشخور مو یا پر داشت هنگامی که با منقار خود گوشت لاشه را می خورد، میکروب ها وارد موهایش می شدند و همان جا رشد می کردند. اما طاسی سر لاشخور باعث می شود که کله این پرنده در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد و در نتیجه میکروب های روی سرش از بین بروند.

کرکس دارای منقاری بزرگ و برگشته است. منقار کرکس قوی است اما نه آنقدر که بتواند بدن مردار را بشکافد. او معمولا صبر می کنند تا پرندگان قوی تر این کار را برایش انجام دهند.

کرکس در یک وعده غذایی قادر است معادل حدود بیست درصد وزن خودش غذا بخورد. بدن کرکس به دستگاه هاضمه ویژه ای مجهز است. معده این پرنده اسید خاصی تولید می کند که قادر است سمومی مانند سم بوتولینوم و باکتری های وبای خوکی و سیاه زخم را در خود حل کند. کرکس زمانی که از سوی جانور دیگری تهدید می شود، استفراغ اسیدی خود را به سمت آنها پرتاب می کند. استفراغی که بوی مشمئزکننده آن تا روزها باقی می ماند. این پرنده همچنین بر روی پاهای خود ادرار می کند. اسید اوریک موجود در ادرارش میکروبهای ناشی از راه رفتن بر روی مردار را که به پاهایش چسبیده از بین می برد. کرکس بالهایی پهن و بزرگ دارد به طوری که هنگام پرواز فاصله انتهای دو بال بعضی از کرکس ها به حدود سه متر می رسد.

 مطالعه ادامه مطلب