نژادهای برتر اسب در کشور فرانسه (قسمت اول)

Anglo Arab

نژاد آنجلو عرب
نیای اسب های نژاد آنجلو عرب، اسب هاي نژاد عرب و تروبرد هستند. اين اسب، از آميزش بين نريان تروبرد و ماديان عرب يا بالعكس حاصل مي شود. همچنين این نژاد می تواند از آميزش نژادهاي تروبرد با آنجلو عرب، Anglo Arabعرب با آنجلو عرب و یا آنجلو عرب با آنجلو عرب نیز به وجود آيد. با توجه به انواع آميزش هاي بالا، درصد خون اسب عرب و همچنين اندازه و ظاهر کره متولد شده ممکن است متفاوت باشد. در حالت کلی اين نژاد بزرگ تر از اسب های نژاد عرب خالص است. بزرگ ترين اسب هاي نژاد آنجلو عرب از آميزش بين نريان اسب عرب با ماديان اسب تروبرد حاصل مي شوند. کره متولد شده استقامت در برابر شرايط سخت را از پدر و سرعت و آزادي عمل خودرا از مادر به ارث مي برد.
کشور فرانسه از نيمه اول قرن نوزدهم میلادی بيشترين اسب نژاد آنجلو عرب را توليد كرده است. تولید این نژاد در فرانسه مرهون جفت گیری دو نریان نژاد عرب به نام های مسعود و اسلم و سه مادیان نژاد تروبرد به نام های ديئر، كموس و سليم می باشد. نریان ها از کشور سوریه وارد شده بودند و مادیان ها نیز متولد مزارع پرورش نژاد تروبرد در جزیره انگلستان بودند. حاصل اين آميزش تولد سه کره اسب نژاد آنجلو عرب به نام هاي دلفين، كلوويس و دانه بود. این اسب ها با هدف مسابقه و سواركاري مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه اين اسب منشاء يكي از اسب هاي جديد ورزشي به نام اسب سل فرانسيس شده است.

Anglo Arab    Anglo Arab    Anglo Arab    Anglo Arab

    Anglo Arab    Anglo Arab    Anglo Arab

Anglo Arab      Anglo Arab     Anglo Arab    Anglo Arab    Anglo Arab

 

 

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر پونی در کشور انگلستان

 

Dales

پونی دالس
این پونی دارای اجداد مشابه با پونی نژاد فل است که هر دو نژاد متعلق به منطقة دالس در شمال انگلستان هستند. نظریاتی وجود دارد که این دو گونه، اجداد اسب ‌های دوره رومی فریزین بوده‌اند. این پونی به دلیل داشتن آلل غالب سیاه، معمولاً به رنگ سیاه دیده می‌شود. از دیگر خصوصیات ظاهری آن می‌توان به سر کوچک و گوش‌های زیبا اشاره کرد. این گونه به داشتن گام‌های بسیار بلند و قدرت بالا مشهور است. از این نژاد در زمان‌های دور در معادن سرب جهت حمل سنگ معدن به بندرگاه استفاده می‌ شده است.
مضاف بر مواردی که گفته شد قدرت تحمل بالا، شجاعت و دلاوری، خلق و خوی رام و مطیع به همراه انرژی زیاد، پونی دالس را به پونی سوارکاری و گاری ‌رانی ممتازی تبدیل کرده که باعث سال‌ها خدمت در ارتش شده است.

 DalesDales    Dales    Dales

Dales    Dales    Dales

Dales     Dales    Dales    Dales    Dales

 

 

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر اسب در کشور انگلستان

 

Cleveland bay

نژاد كلولند بي
اسب های نژاد كلولند بي نژادي از اسب هاي كهر هستند كه طي قرون وسطي درشمال شرقي انگلستان بيشتر به عنوان اسب كاري مورد استفاده قرار می گرفتند. درگذشته از اين اسب به عنوان اسب سواري براي افراد يا فروشندگان یاد می شده، به اين دليل به نام اسب چپمن هم ناميده مي شده است. پرورش دهندگان قرن 17 میلادی، چپمن را به عنوان اسب اصلي با تعدادي از نريان هاي نژادهاي اندلسي و بارب آميزش دادند. اسب های اندلسی و بارب در آن زمان براي توليد اسب كالسكه اي خالص و مناسب به انگلستان آورده شده بودند. این دو نژاد همواره به خاطرگام هاي بلند، طاقت زياد و بنيه قوي در سراسر تاریخ شهرت داشته اند. کره های حاصل این آمیزش در آن منطقه به نام اسب كلولند معروف شدند. با پیشرفت صنعت دوره بازسازي و بهبود کیفیت جاده ها آغاز شد، در این دوران ضرورت وجود اسبي سريع تر از اسب های كالسكه ای موجود، موجب گردید تا نريان هيبريد تروبرد را با ماديان اسب كلولند بي، آميزش دهند. کره های حاصل نوع سبك تر و سريع تری از اسب های این نژاد را به وجود آوردند که به نام اسب يورك شاير كوچ معروف شد. با گسترش این نژاد و افزایش جمعیت آن، سرانجام دفتر انساب و انجمن اين اسب در سال 1886 ميلادي تأسيس شد.
پیشرفت صنعت که روزی با بهبود کیفیت جاده ها به گسترش این نژاد کمک فراوانی کرده بود، حالا با پيدايش حمل و نقل موتوري، باعث كاهش نیاز به اسب هاي كالسكه درآن منطقه شد که نژاد يورك شاير هم از اين قاعده مستثني نبود. با کاهش نیاز به اسب های کالسکه ای دوران طلایی این نژاد رو به افول گذاشت تا سرانجام در سال 1936 میلادی، هنگامی که این نژاد در معرض انقراض قرار گرفت، دفتر انساب اين نژاد تعطيل شد. خوشبختانه عليرغم تعداد اندك باقي مانده نژاد كلولند بي، اين اسب از خطر نابودي نجات يافت. آميزش اين اسب با اسب تروبرد باعث افزایش راندمان این نژاد گردید تا تبدیل به اسب مناسبي براي حمل گاري و شكار تبديل شود. اين اسب همانند والدين خود فعاليت زيادي دارد، از شانه آزادانه حركت كرده و مسافت را به خوبي طي مي كند. آميزش این نژاد با نریان های نژاد تروبرد، علاوه برمناسب کردن این نژاد براي شكارچيان و گاري راني، از آن اسبی تراز اول برای مسابقات پرش ساخت.

 Cleveland bayCleveland bayCleveland bay

Cleveland bay

Cleveland bay      Cleveland bay      Cleveland bay      Cleveland bay      Cleveland bay

Cleveland bayCleveland bayCleveland bay

Cleveland bay

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر اسب در کشور دانمارک

 

Danish Warmblood

نژاد دنيش وارم بلاد
نژاد دنيش وارم بلاد يكي از نژادهاي مخصوص ورزش هاي سواركاري مدرن، به خصوص رشته هاي سواركاري نمايشی، مسابقات نمايشی پرش و مسابقات سه روزه است. دانماركي ها ید طولایی به عنوان پرورش دهندگان اسب دارند. تاسیس اولين مركز پرورش اسب در این کشور به قرن چهاردهم باز می گردد. در آن زمان بسیاری از سوارکاران و پروش دهندگان کشور دانمارک فهمیده بودند که نژادهای بومی دانمارک و خویشاوندان آنها (نژاد اسپاتد ناب استراب) دیگر به عنوان اسب های مسابقه ای واجد شرایط لازم نیستند، بنابراین برای جبران این اشکال، برنامه پرورشي درسال 1962 ميلادي پايه گذاري شد تا نوع جديدي از اسب سواركاري دانماركي توليد شود.
برنامه پرورش نژاد جدید اسب با انتخاب نریان هایی از نژادهای سوئدي، هانورين، هلستاين و لهستاني و آمیزش با مادیان های محلی آغاز شد تا به مرور خصوصیات اسب ها بهبود یابد. در آن برهه زمانی معيارهاي دقيقي براي انتخاب نريان و ماديان استفاده شد تا تضمينی باشد كه فقط بهترين ها حق ورود به دفتر انساب را دارند. خوشبختانه برنامه آميزش موفقيت آميز بود و اسب حاصل، اسبي ممتاز، متناسب و داراي گام هاي عالي بود. اين اسب توانست با ترکیب شجاعت و خلق و خوي مناسب خودش نژاد مناسبی را ایجاد نماید تا نمايش سواركاري جذابي اجرا كند .

 Danish WarmbloodDanish WarmbloodDanish Warmblood

Danish Warmblood

Danish Warmblood      Danish Warmblood      Danish Warmblood      Danish Warmblood      Danish Warmblood

Danish WarmbloodDanish WarmbloodDanish Warmblood

Danish Warmblood

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر اسب در قاره آفریقا

 

Barb

نژاد بارب
مبداء نژاد بارب كشورهاي مراكش، الجزاير و تونس است. بارباري در زبان این منطقه به معناي سرزمين هاي بيگانه يا به طورخاص تر سرزمين هاي غير مسيحي است. در مورد منشأ اسب بارب نظريه هاي متفاوتي وجود دارد البته مدارك مستندي براي تأييد يا تکذیب آن ها هنوز کشف نشده است. براساس يك نظريه، اسب های نژاد بارب گروه منزوي شده از اسب هاي وحشي این منطقه است كه از عصر يخبندان به جا مانده اند. درصورت تایید اين نظريه، نژاد بارب به قدیمی ترین نژاد اسب در جهان تبدیل خواهد شد. نظريه ديگري اسب نژاد بارب را با اسب نژاد آخال تكه تركمن ها مرتبط مي داند.
هرچند بعيد به نظر می رسد كه منشاء اصلي و واقعي نژادهاي خاص به صورت دقیق مشخص شوند، ولي به طور قطع مي توان گفت كه پس از اسب های نژاد عرب، نژاد بارب بيش از هر اسب ديگري بر نژاد هاي اسب سراسر جهان تأثير داشته است. گسترش اسلام در کنار توسعه اسب های نژاد عرب، نژاد بارب را نیز در سراسر جهان پراکنده کرد. مطابق مدارک تاریخی اولين ارتش مسلمانان كه شامل هفت هزار نفر بوده است، در بهار سال 711 ميلادي با اسب هاي نژاد بارب به اسپانيا وارد شدند بنابراين مشخصا اين اسب در قرن هشتم به اروپا وارد شده است. پس از تأسيس شبه جزيره ي ايبري، نژاد بارب نقش بسیار مهمی در گسترش نژاد اسب آندلسي ایفا می کند که باعث می شود اسب نژاد آندلسي به يكي از بهترين نژاد های اسب در سراسر جهان تبديل شود.
براساس مستندات تاريخي دیگر، اسب هاي بارباري متعلق به پادشاه انگلستان، ريچارد دوم (1367 تا 1400 ميلادي) درمنطقه ي رن بارباري، مشهور ترين اسب ها بودند. در طول قرن شانزدهم، هنري هشتم چند راس اسب بارباري را به انگلستان وارد كرد. این اسب ها در طول یک قرن بعد باعث تحولي شگرف در اسب های نژاد تروبرد شدند. گزارشاتی مبنی بر تاثیر این نژاد بر نژادهای اسب كريولو و امريكن موستانگ مشهود است . علي رغم اهميت اين اسب به عنوان جد نژادهاي اسب امروزي، اسب بارب شهرت كمتري نسبت به اسب عرب دارد كه علت آن مي تواند ظاهر جذاب، فريبنده و زيباي اسب عرب باشد. ولي برخلاف خصوصيات ظاهري این نژاد همانند اسب عرب داراي توانايي سازگاري با شرايط نامساعد اقليمي و كمبود خوراك است.

 BarbBarbBarb

Barb

Barb      Barb      Barb      Barb      Barb

BarbBarbBarb

 مطالعه ادامه مطلب

چند نکته کوتاه در خصوص تغذیه اسب ها

تغذیه اسب دارای نکات ویژه ای است.مهم ترین نکته این است که غذایی که اسب مصرف می کند باید متناسب با وزن و جثه و عملکرد او در طول روز باشد و هر غذایی را نیز نباید به اسب ها داد و نکته مهم دیگر اینکه غذا تامین کننده انرژی این موجودات باشد.شما چه نکاتی در این زمینه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تغذیه اسب

پیش از این شما همراه شما در پستی با اساس و اصول کلی رفتار با اسب ها آشنا شدیم.در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم.در این پست نیز با چند نکته کوتاه در خصوص تغذیه اسب ها آشنا خواهید شد.

اسبي كه تشنه و يا گرسنه است و يا بد تغذيه مي شود هيچگاه به درستي سواري نمي دهد . غذا بايد داراي دو خاصيت عمده باشد ، حرارت بدن اسب را ثابت نگهدارد و انرژي لازم را براي زنده ماندن در درجه اول و سپس كارهاي اضافه خواسته شده اسب را تامين نمايد.غذا بايد متناسب با كار و سن و وزن اسب بوده و تامين كننده نيازهاي رشد و انرژی او باشد. (براي اسبي با متوسط 10 سال سن و 160 سانتي متر قد و 400 كيلو وزن كه در روز بين دو تا چهار ساعت كار مي كند 4 كيلو خوراك و 4 كيلو جو كافي است) . آب تميز و بهداشتي همواره بايد در دسترس اسب باشد . مگر به هنگام خستگي زياد و يا عرق دار بودن بدن .آب 60% وزن بدن را تشكيل مي دهد و عامل جذب غذاست ، 78 تا 82 درصد از خون را تشكيل مي دهد.حرارت بدن را تنظيم و به دفع مواد زايد كمك مي كند معده اسب نسبت به جثه او كوچك بوده و به تعدد دفعات غذا به مقدار كم به او فرصت هضم آسان و راحت تر را مي دهد.غذا بايد حاوي مواد ازته ، چربي ، مواد هيدرو كربنه ، مواد معدني و ويتامين ها باشد كه انواع صيفي (يونجه ، شبدر ، ذرت) غلات (جو ، چاودار) و ميوه ها تامين كننده نيازهاي حياتي اسب مي باشند.پرخوری و يا كم خوری هر دو زيان آور هستند.

تغذیه اسب

نکات تغذیه ای برای اسب های مرتع یا پادوک
اسب هائی كه در طول فصول سرد در مرتع به سر مي برند بايد تغذيه اضافي داشته باشند . گله عادت دارد در اطراف دروازه ها و هر جائي كه خوراك باشد تجمع كند كه اين خود موردي است براي جنگ و دعوا!.
 براي به حداقل رساندن اين موارد بايد به نكات ايمني زير توجه داشت :
- به تعداد اسب ها بايد ظروف خوراك تعبيه شود كه بهتر است يك ظرف هم اضافه باشد تا از سرشاخ شدن آنها با يكديگر جلوگيری كند.
- ظروف خوراك هرچه بيشتر از هم فاصله داشته باشند.

 مطالعه ادامه مطلب

ناهنجاری های رفتاری و فیزیکی در اسب ها

در سال های گذشته متخصصان توفیقات بسیاری در تولید و پرورش اسب هایی با خصوصیات بدنی و رفتاری ممتازتر نسبت به سایر اسب ها داشته اند.اما با این وجود در جمعیت اسب ها ناهنجاری رفتاری و فیزیکی همچنان وجود دارد.با این وجود و به طور کلی معیارهای مناسب برای انتخاب اسب های ممتاز چیست؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ناهنجاری های رفتاری و فیزیکی در اسب

پیش از این شما همراه شما در پستی با اساس و اصول کلی رفتار با اسب ها آشنا شدیم.در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم.در این پست نیز با چند نمونه از ناهنجاری و مشکلات رفتاری و فیزیکی رایج در اسب ها آشنا خواهید شد.

لازم است بدانيم‌ كه‌ تربيت‌ هر اسب‌ با اسب‌ ديگر متفاوت‌ و داراي‌ راز و رمز خاصي‌ است‌. اما چهارچوب‌ كلي‌ آن‌ همين‌ اصول‌ اوليه‌ تربيت‌ اسب‌ است‌ كه‌ درباره‌اش‌ در پست های قبلی نیز بحث‌ كرديم‌. به‌ هرحال‌ روش‌هايي‌ وجود دارند كه‌ درباره‌ نحوه‌ كار با اسب‌هايي‌ كه‌ خوش‌ اخلاِق نيستند و نقصي‌ در اندامشان‌ وجود دارد، بحث‌ مي‌كنند. مفهوم اين‌ بحث‌ اين‌ نيست‌ كه‌ مباني‌ اصول‌ اوليه‌ ناديده‌ گرفته‌ مي‌شوند بلكه‌ با وجود تمامی مشكلات‌، فقط‌ ممكن‌ است‌ اين‌ اصول‌ جابه‌جا شوند.
بداخلاقی
اسب‌ با خصوصيات‌ اخلاقي‌ و اندام‌ خاصی خود به‌ دنيا مي‌آيد.با استفاده‌ از اصول‌ صحيح‌ آموزش‌ و محيط‌ سالم‌ مي‌تواند اسب‌ را براي‌ سواري‌ دادن‌ به‌ كار كشيد.از طرف‌ ديگر چنانچه‌ روش‌ آموزش‌ و نگهداري‌ غلط‌ در پيش‌ گرفته‌ شود، نتيجه‌ مخالف آنچه‌ گفته‌ شد خواهد بود.اصلاح‌ مشكلات‌ طبيعي‌ اسب‌ مشكل‌ است‌.تجربه‌ ثابت‌ كرده‌ است‌ كه‌ عليرغم‌ صرف‌ وقت‌ و تلاش‌ مضاعف‌ چنانچه‌ موفقيتي‌ مناسب‌ به‌وجود آيد مشكل‌ نهفته‌ خودنمايی خواهد كرد.
اسب‌ عصبی
اين‌ گونه‌ اسب‌ها ، یعنی اسب های عصبی ، در روبرو شدن‌ با موقعيت‌هاي‌ غيرمعمول‌ از قبيل‌ صداي‌ غريب‌، و حركت‌هاي‌ سريع‌ و يا پرچم‌ رم‌ مي‌كنند.اين‌ گونه‌ اسب‌ها در اثر كار دقيق‌ و نگهداري‌ صحيح‌ و حوصله‌ آرام‌ مي‌شوند.اگر اسب‌ در حركت‌ عصبي‌ است‌ و يا از اشياء روي‌ زمين‌ رم‌ مي‌كند، كار بسيار مشكل‌ خواهد شد.تجربه‌ من‌ نشان‌ داده‌ كه‌ اين‌ گونه‌ اسب‌ها هرگز كاملاً آرامش‌ پيدا نمي‌كنند.مربي‌ فقط‌ بايد محدوديت‌ها را در نظر بگيرد و برعكس‌ حساسيت‌هاي‌ زيادي‌ و يا عصبيت‌هاي‌ خاصي‌ مي‌تواند مورد استفاده‌ قرار بگيرد.اسب‌ عصبي‌ براي‌ سواركاری با حوصله‌ بدون‌ حركت‌ اضافه‌ و آرام‌ روي‌ اسب‌، هديه‌اي‌ آسماني‌ است‌. چنين‌ اسبي‌ كمترين‌ اثرها را نياز دارد و سوار هم‌ كه‌ آرامش‌ خود را روز او حفظ‌ مي‌كند و زمانی مي‌رسد كه‌ اسب‌ اثر ساِق را پذيرفته‌ و به‌ جلو رانده‌ مي‌شود.در اين‌ بازي‌ برنده‌ سواركار با حوصله‌ است‌ ولی سوار كار بی حوصله‌ هيچ‌گاه‌ نبايد اسب‌ عصبی سوار شود.

ناهنجاری های رفتاری و فیزیکی در اسب ها

اسب‌ تنبل‌

 مطالعه ادامه مطلب

انواع و شرایط محل نگهداری اسب ها

اسب ها در شرایط مختلفی نگهداری می شوند.از اصطبل ها گرفته تا مزارع و پادوک ها.هر کدام از این مکان ها بسته به شرایط حیوان و فاکتورهای دیگر نگهداری ، دارای ویژگی های خاصی می باشند.در خصوص هر کدام از این ویژگی ها چه می دانید؟آیا از فاکتورهای لازم هر کدام از این مکان ها اطلاعی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

محل نگهداری اسب

در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم.در این پست با انواع مکان های زندگی مناسب برای حیوان اسب و ویژگی های هر کدام از این مکان ها آشنا می شویم.

اصطبل
از آنجایی كه اسب بيشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر مي برد محل نگهداري او بايد داراي شرايط زير باشد :
- آفتابگير باشد ، تا هم خود اسب و هم محيط اطراف او در معرض تابش نور خورشيد بوده و در معرض امراض ناشي از عدم تابش نور قرار نگيرد. اسب بطور مداوم خود را تخليه مي كند و محيطي مناسب براي رشد و نمو ميكروبها بوجود مي آورد و ميكروب امراضي از قبيل كزاز در محيط آلوده اصطبلي بدون نور آفتاب ، براحتي زندگي مي كنند.
- داراي فضاي كافي بوده تا اسب براحتي در آن گردش كرده و بخوابد و بلند شود . اسبها در صورت احساس امنيت و داشتن فضاي كافي براحتي مي خوابند .
 - حرارت ثابتي داشته باشد .
- ديوارهاي آن از مصالحي ساخته شده باشد كه در اثر سايش اندامهاي اسب با آنها ،او را زخمي نكند.

 مطالعه ادامه مطلب

انواع اصوات و معنای آنها در اسب ها

زبان و گفتار عامل پیوند میان انسان هاست.با مکالمه با دیگران معنای رفتار و گفتار خود را به دیگران متقل می کنیم.حیوانات نیز از این قواعد مستثنی نیستند.شاید شباهتی به گفتار ما نداشته باشد ، حداقل برای ما ، اما اصوات حکم راهی برای انتقال مفاهیم را در حیوانات بازی می کنند که هر کدام معنای خاصی دارند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم.اساس و اصول كلی رفتار با اسب ها را نیز اینجا برایتان منتشر نمودیم.

به طور کلی می توان گفت صداي اسب مي تواند همانند انسان ها ، مبين احساسات دروني او و يا عملي باشد كه در شرف انجام آن است.در واقع نمودی از موقعیت روحی ، جسمی و ... که اسب در آن قرار دارد.در این پست تعدادی از این صداهای خارج شده از اسب ها را با نشانه های معنایی هر کدام از آنها بررسی می نماییم.

شيهه
برای دعوت اسب هاي ديگر و يا وسيله ايست براي جلب توجه ، اغلب اين صدا به هنگام جدا شدن كره از مادر شنيده مي شود.
شيهه ملايم
اين نوع صدا به هنگام هيجان و يا ايجاد تنش ، شنيده مي شود.

 مطالعه ادامه مطلب

اساس و اصول كلی رفتار با اسب

شاید فیلم اسب جنگی اسپیلبرگ برای بسیاری افسانه باشد اما می شود به این اعتقاد داشت که هر افسانه ای می تواند واقعی شود.رفتار اسب آن فیلم شاید خیلی ها را به این حیوان علاقمند کرده باشد. اما به راستی اسب ها دارای چه رفتاری هستند؟ نحوه برخورد با آنها باید چگونه باشد؟شما تجربه ای در این خصوص دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر علاقه دارید در مورد اسب ها بیشتر بدانید از این پوستر آموزشی دیدن کنید.این پوستر مقدمه ای برای شناخت اسب هاست.همچنین شما می توانید با اصول واکسیناسیون در اسب ها در اینجا آشنا شوید. اسب داراي وجوه تمايز و مشخصاتي است كه بخشي از طبيعت او هستند.وجوه تمایزی اسب ها را نیز در این پست برایتان شرح دادیم. رفتار خوش ، ارتباط و انضباط اصول ، خوش رفتاري ، ارتباط و انضباط ، به همان اندازه كه در رفتار انسان با ديگر انسانها داراي اهميت است درمورد رفتار با اسب نيز داراي جايگاه خاص خود مي باشد.اما اصول کلی رفتار با این موجودات چگونه است؟ این مطالب را در این پست بررسی خواهیم کرد.بیایید از خوش رفتاری شروع کنیم.
خوش رفتاری
همانگونه كه بازتاب رفتاري انسان ها نمودار تربيت آنها ست رفتار اسب ها نيز نشان دهنده نوع تربيت آنهاست . اسب ها به طور كلي نه فقط به پرستارشان وابسته هستند بلكه نسبت به رفتار و خصوصيات اخلاقي پرستار ، مراقب يا سواركارشان نيز از خود حساسيت نشان مي دهند. به عنوان مثال ، مالك يا مراقب يا سواركار بد اخلاق اسبي شرور تحويل مي دهد كه بد نام شده و طالب همانگونه رفتار است . اسب براي خوش رفتاري بايد آموزش داده شود و ساده ترين اين آموزش ها عبارتند از :آرامش كامل به هنگام تيمار ، بلند كردن دست و پاها با آرامش براي نظافت و اگر سوار خواست سوار شود ، ايست و بي حركت ماندن پس از استقرار كامل سوار روي زين و به فرمان او حركت كند . هر آنكس كه با اسب سرو كار دارد بايد خود بياموزد كه چگونه خوش رفتاري را به اسب آموزش دهد .
ارتباط
آنهائي كه با اسب سرو كار دارند بايد بياموزند كه در امر آموزش مثبت بوده و كارشان تداوم داشته باشد اگر خواسته هاي آموزش دهنده مبهم و متغيير باشد اسب به سرعت سردرگم مي شود . بنابر اين لازم است بدانيم كه چه نكته اي را چگونه بياموزيم و اين امكان پذير نيست مگر روش صحيح كار با اسب را آموخته و به هنگام كار با او كاملا متكي به نفس باشيم .

انضباط و تشويق
به هنگام كار با اسب انضباط اهميت خاصي دارد . اگر حركتي غلط را اصلاح كرده و حركت صحيح را پاداش بدهيم ، اسب به زودي در مي يابد كه كدامين حركت ها صحيح است و سعي در تداوم آنها خواهد داشت . به اين نحو اسبي خوش رفتار خواهيد داشت كه به داشتن او افتخار مي كنيد و نتيجه اش زندگي بهتر براي اسب است . اسب نيازمند پرستاري مسئولانه و مهربانانه همراه با قاطعيت است تا نظم پذير شود .

 مطالعه ادامه مطلب