نژادهای برتر گاو کشور فرانسه : نژاد مين‌آنجو

نژاد مين‌آنجو (Maine Anjou) :

اين نژاد در سال 1830 ميلادي از آميزش نژاد شورت ‌هورن با نژاد محلي منسل به وجود آمد و در گذشته به نژاد منسل دورهام معروف بوده است . موطن اصلي اين نژاد كشور فرانسه مي‌باشد . در سال 1947 ميلادي اتحاديه بين‌المللي براي پرورش اين نژاد تأسيس شد . اين نژاد به اكثر كشورهاي جهان از جمله بريتانيايي كبير ، استراليا ، كانادا ، ژاپن ، نيوزيلند و ايالات متحده آمريكا صادر شده است . اين نژاد بيشتر بر روي توليد گوشت تكيه دارد .

از خصوصيات ظاهري اين نژاد ، مي‌توان به تركيب رنگ‌هاي قهوه‌اي ، قرمز و سفيد بودن اشاره كرد . علت اين تركيب ، آميزش آن با نژاد شورت‌هورن است . پوست و مخاط بدن داراي رنگدانه‌هاي خاصي نيست و شاخ‌ها به طرف جلو خميده و به رنگ روشن است .

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر گاو کشور فرانسه : نژاد ليموزين

نژاد ليموزين (Limousin) :

منشاء اصلي اين نژاد در اطراف شهر ليموزين در كشور فرانسه است . از مهمترين ويژگي اين منطقه ، فقر شديد در زمينة توليد بافت گياهي مناسب است ، بنابراين اين نژاد نسبت به شرايط سخت محيطي بسيار مقاوم است . علاوه بر اين، نژاد ليموزين تحمل بالايي نسبت به تغييرات دما از بسيار سرد تا بسيار گرم دارد .

هدف ابتدايي از توليد اين نژاد در قرن 19 ميلادي ، باركشي و توليد گوشت بود . اما به مرور و با پيشرفت تكنولوژي كشت گياهان علوفه‌اي ، پرواربندي اين نژاد پيشرفت قابل ملاحظه‌اي كرد و در نتيجه توليد گوشت اين نژاد افزايش يافت . بايد اضافه كرد گاوهاي خالص اين نژاد دوشيده نمي‌شوند و بيشتر به عنوان گاو دايه مورد استفاده قرار مي‌گيرند .

از خصوصيات ظاهري بارز اين نژاد ، مي‌توان به سر كوتاه ، پيشاني و پوزه پهن اشاره كرد . رنگ پوشش بدن ، زرد مايل به قرمز است . گاوهاي اين نژاد جثه متوسطي دارند و از عضله‌بندي خوبي برخوردار هستند . اندام‌هاي حركتي كوتاه هستند .

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر گاو کشور فرانسه : نژاد گرنزي

نژاد گرنزي (Guernsey) :

اين نژاد براي اولين بار در جزيره گرنزي « در كانال مانش » ديده شد . بسياري اعتقاد دارند كه منشاء اين نژاد ، زيرگونه وحشي بوس تاروس در همين جزيره است . محبوبيت اين نژاد باعث شد تا به انگلستان برود و در آنجا پرورش بيابد . آمريكايي ها در اواخر قرن 19، كلوب گاو گرنزي را تأسيس كردند در حالي كه ، بريتانيايي چند سال بعد به اين كار مبادرت ورزيدند . به دليل محبوبيت اين نژاد ، امروزه در پهنايي از استراليا ، اروپا ، آمريكاي لاتين و آفريقا ديده مي‌شود .

از خصوصيات ظاهري اين نژاد مي‌ توان طيف رنگي زرد روشن تا قرمز تيره اشاره كرد . جثه كلي حيوان نسبتاً كوچك است . در ناحيه گردن چروكيدگي فراواني ديده مي‌شود . همچنين اين نژاد داراي سر دراز و باريك ، چشم‌هاي آرام و منافذ بيني گشاد است . اندازه كوچك جثه و چربي زردرنگ لاشه ، باعث شده است كه اين نژاد براي توليد گوشت مناسب نباشد .

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر گاو کشور فرانسه : نژاد شاروله

نژاد شاروله (Charolais) :

اين نژاد در اواسط قرن 18 به وجود آمد و بر خلاف اكثر نژادهاي همدوره كه به هدف كار نگهداري مي‌شدند ، نژادي كاملاً گوشتي بود . انجمن اين نژاد در سال 1864 ميلادي تأسيس شد . مقبوليت بالاي اين نژاد باعث شد كه در سال 1880 ميلادي ، اين نژاد به عنوان يكي از مهم‌ترين نژادهاي فرانسه شناخته شود . البته راندمان پايين گونه شيري مانع از افزايش مقبوليت اين نژاد شد ، اما اين نژاد به عنوان يكي از بهترين گونه گوشتي شناخته مي‌شد.

از خصوصيات ظاهري اين گونه مي‌توان به رنگ خالص سفيد تا طلايي اشاره كرد . همچنين طرح شاخ‌هاي اين نژاد هم بسيار منحصر به فرد مي‌باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

نژادهای برتر گاو کشور فرانسه : نژاد بلوند آگوئيتين

نژاد بلوند آگوئيتين (Blonde, d Aguitaine) :

اين نژاد از صدها سال پيش در حال تكامل بوده است . در ابتدا اين نژاد به صورت دومنظوره (كاري ـ گوشتي) بود ، ولي از سال 1920 با انجام اصلاح نژاد ، آن را بيشتر براي توليد گوشت نگهداري مي‌كنند . سير اصلاحات نژاد بر روي اين نژاد همچنان در حال انجام بود تا در آخرين مرحله پس از جنگ جهاني دوم ، سعي شد تا اين گاو در سن پايين‌تري به بلوغ برسند . گاو ماده اين نژاد معمولاً دوشيده نمي‌شود و شير آن براي تغذيه گوساله‌ها استفاده مي‌شود.

از خصوصيات ظاهري اين نژاد مي‌توان به رنگ بدن زرد روشن و پيشاني پهن و عضله‌بندي قوي اشاره كرد.

 مطالعه ادامه مطلب