انتقال چندقلوزایی در دام در مرحله تجاری‌سازی

طی پنج سال آزمایش که در پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دام در دانشگاه زنجان انجام شد، امکان انتقال ژن چندقلوزایی به نژادهای بومی گوسفندی از طریق تلقیح مصنوعی فراهم شده و به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.یکی از مجریان طرح انتقال ژن چندقلوزایی به گله‌های گوسفند اعلام کرد در این روش علاوه بر افزایش بهره‌وری و نگهداری گوسفند از طریق انتقال ژن، خصوصیات و نژادهای بومی حفظ شده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مطلب در ادامه مطلب دعوت می کند.

یکی از مجریان طرح انتقال ژن چندقلوزایی به گله‌های گوسفند با اعلام این مطلب گفت: طی پنج سال آزمایش که در پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دام در دانشگاه زنجان انجام شد، امکان انتقال ژن چندقلوزایی به نژادهای بومی گوسفندی از طریق تلقیح مصنوعی فراهم شده و به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.

دکتر سلیمی افزود: در این روش علاوه بر افزایش بهره‌وری و نگهداری گوسفند از طریق انتقال ژن، خصوصیات و نژادهای بومی حفظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: این طرح بر روی نژاد افشاری که دارای جثه بزرگ‌تر و گوشتی هستند، انجام شده و مطالعات بعدی بر روی نژادهای شال و کردی صورت می‌گیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه زنجان ادامه داد: با تأسیس شرکت رهیافت دانش‌بنیان ایرانیان روند تجاری‌سازی آن آغاز و تاکنون بر روی 70 رأس این عملیات با موفقیت انجام شده است.

سلیمی تصریح کرد: در نسل اول حاصل از این انتقال ژن، از هر تلقیح مصنوعی انجام‌شده به‌طور میانگین 2.9 بره به دنیا آمده است.

وی یادآور شد: در نسل دوم این انتقال ژن این خصوصیات در دام ثابت شده و میزان عملکرد چندقلوزایی افزایش می‌یابد.

سلیمی هزینه انتقال ژن چندقلوزایی را 40 هزار تومان دانست و تأکید کرد: با انجام عمل چندقلوزایی عملاً هزینه‌های مربوطه برای دامدار جبران می‌شود و به‌نظر می‌رسد زمزمه‌های پرداخت یارانه به دامداران برای اصلاح نژاد دام‌های خود در راستای طرح خودکفایی گوشت قرمز از طرف وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

وی در پایان اظهار داشت: ویژگی بارز این طرح، عدم نیاز به هورمون و تولید تراریخته و کوتاه‌مدت بدون زمان بازخورد آن است.

 مطالعه ادامه مطلب

سیر تکامل نژادهای گوسفند

گرچه درباره موقعیت جغرافیایی گوسفندان نخستین ، نظریات متفاوتی مطرح است ، اما محتمل ترین نظریه منشا اولیه گوسفندان را در محدوده ای بین دریای خزر و آرال ، آسیای صغیر ، جنوب غربی آسیا تا هندوستان می داند.در خصوص تاریخچه نژادهای گوسفندان چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تاریخچه نژادهای گوسفندان

محققان دیرینه شناس ، گوسفندان را در زمره نخستین حیوانات اهلی شده توسط انسان به حساب می آورند . مشاهدات دیرینه شناسی نشان می دهد که اهلی شدن این گونه ، به حدود 7000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد . اگرچه درباره موقعیت جغرافیایی گوسفندان نخستین ، نظریات متفاوتی مطرح است ، اما محتمل ترین نظریه منشا اولیه گوسفندان را در محدوده ای بین دریای خزر و آرال ، آسیای صغیر ، جنوب غربی آسیا تا هندوستان می داند.بر اساس مطالعات ژنوم گوسفندان ، دانشمندان منشا گوسفندان امروزی را به دو دسته بزرگ تقسیم می کنند : 
گونه اویس آمون
موطن اصلی این نژاد آسیای مرکزی و اروپا شناخته شده و محققان حدس می زنند که جد اکثر گوسفندان اهلی امروزی است . از این گونه تا به امروز ، چهار زیر گونه شناخته شده است ، که مشخصات آنها به این صورت است :
الف) زیر گونه موفلون :
در حال حاضر ، دو گروه بزرگ از این نژاد در آسیا و اروپا زندگی می کنند ، فرم پیچش شاخ و قرمز بودن رنگ پوست گونه موفلون آسیایی ، از مهم ترین تفاوت های مورفولوژیک بین این دو گونه است . موفلون آسیایی ، کوچکترین گونه از گوسفندان وحشی است که تا کنون شناخته شده است و قدی 70 سانتی متر دارد . در حال حاضر گله های بزرگی از این گونه در غرب آسیا زندگی می کنند.

زیر گونه موفلون

ب) زیر گونه اوریال
این زیر گونه منحصر به قاره آسیاست و امروزه به همان صورت وحشی در برخی مناطق این قاره مانند ترکیه ، شمال شرق ایران ، افغانستان و غرب تبت زندگی می کنند . بررسی ژنوم گوسفندان امروزی ، دانشمندان را متقاعد کرده است که این نژاد ، منشا اصلی گوسفندان آسیای غربی ، آسیای مرکزی و آفریقاست .قد این نژاد حدود 80 سانتی متر بوده و دارای شاخ هایی به صورت کمان و بسیار محکم است . بر خلاف نژاد موفلون ، این نژاد تمایل به مناطق پست دارد و بیشتر در دشت ها و کوهپایه ها ساکن است . توانایی بالای این نژاد در سازگاری با محیط اطراف ، باعث گردیده تا به بهترین شکل با شرایط سخت طبیعت سازگار شود .

 مطالعه ادامه مطلب