آشنایی با نژادهای سگ (قسمت ششم : گریت دین)

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست گریت دین می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت ششم : گریت دین)

نام نژاد گریت دین (Great Dane) در واقع ترجمه ای است از لغت قدیمی فرانسوی grand Danois به معنی دانمارکی بزرگ.در سایرکشورها نیز اسامی دیگری بر این نژاد نهاده شده است.Dogue alleman در فرانسه ، Mastiff و German mastiff درانگلیس ، Dogge در آلمان و dogue . dogo در زبان لاتین همگی اشاره برسگی عظیم الجثه دارد ، با سری بزرگ به منظورجنگیدن یا شکار.البته هیچ دلیل قابل قبولی برای ارتباط بین این نژاد و دانمارک وجود ندارد. به اعتقاد برخی ازمحققین درمقبره های مصریان 3000 سال قبل ازمیلاد تصاویر سگ هایی وجود دارد که بسیارشبیه به نژاد گریت دین است. جانورشناسان عقیده دارند که نژادهای ماستیف از آسیا منشا گرفته اند و برخی عقیده دارند که نژاد Irish Wolfhound اجداد اصلی گریت دین می باشد و برخی Old English Mastiff را در این رابطه معتبرتر می دانند.اما عقاید جدیدتر بر این نظر است که گریت دین در واقع مخلوطی از این دو نژاد قدیمی است.البته این حرف بدین معنا نیست که گریت دین یک نژاد جدید است.این نژاد دارای قدمت 400 ساله و یا بیشتر از آن می باشد.با این وجود نظیر سایر نژادها تاریخچه و اصلاح نژاد گریت دین به شکل مدرن و استاندارد از اواخر قرن نوزدهم در آلمان شروع گردید و سپس به انگلیس و امریکا گسترش یافت .نژاد گريت دين امروزي حدود 400 سال پيش در آلمان گسترش يافت.گريت دين در آلمان براي از بين بردن حيوانات موذي بزرگ و براي حفاظت از زمينهاي كشاورزي از جمله سيب زميني پرورش داده شد.حتي از  آن به عنوان سگهاي جنگي نيز استفاده مي شده است.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت ششم : گریت دین)

ظاهر عمومی

گردن
محکم ، روبه بالا ، با انحنای مناسب ، طویل و عضلانی است و تدریجا به سمت کتف ها پهن می شود.
سینه
پهن ، عمیق و عضلانی است . پائین سینه تا حدآرنج ها وسعت دارد . دنده ها حالت ارتجاعی خوبی دارند . کپل می بایست پهن و شیب بسیارکمی داشته باشد.
دم

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت پنجم: گلدن رتریور)

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست گلدن رتریور می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت پنجم: گلدن رتریور)

منشأ نژاد گلدن رتریور (Golden Retriever) کشور اسکاتلند ، از مجموعه کشورهای بریتانیا می باشد. گلدن رتریور امروزی حاصل جفتگیری نژاد Yellow Flat Coated-Retriever با Light-Coated Tweed Water Spaniel می باشد.این نژاد برای شکار پرنده در آب و خشکی مناسب است.حس بویایی فوق العاده دارد.نژاد گلدن رتریور همچنین بعنوان راهنمای نابینایان و کمک به افراد معلول مورد نگهداری قرار می گیرد.در قرن ۱۹ در اسکاتلند مردم آنجا رتریورهای قوی‌تری را برای شکار پرورش دادند.گلدن رتریور از مخلوط نژادهای رتری‌ور، سترز، اسپانیل، بلادهوندز است. در ابتدا در کلوب کنل انگلیسی در سال ۱۹۰۳، عنوان پوشش صاف طلایی را به خود گرفت. در سال ۱۹۲۵ در همان کلوب ، اما این بار در آمریکا خود را به نام گلدن رتریور ثبت کرد و از آن پس به بعد جزو محبوب‌ترین سگ‌ها شده است.

ظاهر نژاد گلدن رتریور

گلدن رتریورها برای پوشش بسیار زیبای طلایی-قهوه‌ای، تعادل نسبی‌شان و لبخند ملیحشان شناخته شده‌اند.سر یک گلدن رتریور معمولی بزرگ است. پوزه‌ای مخروطی، بینی قهوه‌ای، چشم‌های قهوه‌ای روشن و گوش‌های متوسط آویزانی دارند. گردنشان محکم و شانه‌های‌شان عضلانی ست. دم بلندشان فر نمی‌خورد. موی پوشش‌شان هم متراکم هم عایقی در برابر آب است، می‌تواند صاف، مواج و یا پرمانند باشد و رنگ‌شان هم از کِرم تا طلایی قهوه‌ای است.گلدن رتریور سگی باهوش ، زیبا و اجتماعی است. دارای جثه متوسط می‌باشد و به رنگ های کرم و طلایی یافت می‌شود.لایه بیرونی پوشش ضد آب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. دارای سر پهن و عضلانی و دندان های منظم می‌باشد. بینی سیاه دارد و چشم‌های مهربانش به رنگ قهوه‌ای و مشکی یافت می‌شود. گوش هایی به اندازه متوسط، گردنی ماهیچه‌ای و سینه‌ای فراخ دارد. دمش بلند است اما هرگز بصورت فر خورده نمی‌باشد.

- این نژاد به سه گونه امریکن تایپ (American type) ، کانادایین تایپ (Canadian type) و بریتیش تایپ (British type) تقسیم می شود.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت پنجم: گلدن رتریور) آشنایی با نژادهای سگ (قسمت پنجم: گلدن رتریور) آشنایی با نژادهای سگ (قسمت پنجم: گلدن رتریور)

نژاد گلدن رتریور سگی جذاب ، پر محبت، باهوش و با استعداد آموختن فراوان است. همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. سگ هایی باوفا ، شیرین و مشتاق برای خشنود کردن صاحبانشان هستند. گلدن رتریور فعال و پر محبت و به طور خلاصه سگ مناسبی برای اعضای خانواده‌ است. آموزش دادن به او سرگرم کننده خواهد بود. با غریبه‌ها و سایر سگ ها رفتاری دوستانه دارد و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ها را با عوعو کردن اطلاع می‌دهد.قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری می‌باشد.

وزن و ارتفاع

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست سیبرین هاسکی می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

زادگاه اصلی نژاد هاسکی سیبری می‌باشد.در سال 1909 به آلاسکا برده شد. برای قرن های متوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می‌شد. سگ های فوق العاده‌ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می‌باشند. هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او بعنوان سگ مسابقه استفاده می‌کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می‌شناسند.بی شک از نگاه بسیاری از صاحب نظران نژاد هاسکی یکی از بهترین و شاخص ترین نژاد ها در سطح جهان است شهرت این نژاد را بیشتر از شکل زیبا و با ابهت رفتار آرام و صمیمی و هوش سرشارش می دانند.

سگ هاسکی در گروه سگ های کاری قرار دارد ، یعنی سگ هایی که برای نگهبانی از خانه و یا چهارپایان در قدیم استفاده می شدند و هاسکی هم مانند بقیه اعضای این گروه دارای نیروی کافی استقامت مناسب در برابر سرمای شدید و حمله می باشد ویژگی مهم در مورد هاسکی این است که برای افرادی که برای اولین بار تصمیم به نگه داری سگ دارند مناسب نمی باشد زیرا این حیوان از زمان تولگی نیاز به تربیت دقیق دارند تا خود رای نشوند.
حالت خاص هاسکی این نژاد را در دسته بهترین و محبوب ترین نژاد های سگ آمریکایی مثل سنت برنارد ، روتوایلر ، ساموید ، نیو فاندلند ، قرار داده است . این نژاد بر خلاف خلق و خوی بسیار آرامی که دارد اگر به خوبی تربیت شود به راحتی می تواند به عنوان یک سگ گارد استفاده شود در گذشته این سگ برای کشیدن سورتمه ها استفاده می شد و نباید فراموش کرد که هوش و استقامت کافی برای کیلومتر ها حرکت سورتمه جزء ویژگی های خاص نژادی این گونه است.یک نکته در مورد سگ های کاری بسیار پر اهمیت است در این سگ ها بیماری (Dysplasia) بسیار شایع است که عبارت از عدم رشد کامل و درست اندام ها خصوصاً اندام های حرکتی می باشد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

گونه های هاسکی
نژاد هاسکی را به دو گونه مهم تقسیم می کنند که عبارتند از :
1- سیبرین هاسکی (Siberian husky) که مهم تر و قابل توجه تر است.
2- هاسکی آلاسکای (Alakan husky)

 مطالعه ادامه مطلب

نگهداری و استفاده از سگ ها از نگاه دین اسلام

در دین مبین اسلام برای نگهداری و پرورش از هر کدام از حیوانات شرایط و احکام مخصوصی وضع شده است.از نظر این دین آسمانی سگ و خوک در دسته نجاسات قرار دارند ، اما در خصوص سگ ها این مسئله باعث نشده است که اسلام استفاده و نگهداری از این حیوان را در شرایط خاص نیز حرام گرداند.شما در این خصوص چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نگهداری و استفاده از سگ ها از نگاه دین اسلام

اگر نگهداری سگ برای منافع واقعی مانند نگهبانی منازل، دام و یا شکار و یا جهت کاربردهای جدیدی همانند جستجوی مواد منفجره، مواد مخدر و نیز عملیات امداد و نجات در زلزله ها و بلایای طبیعی و موارد مشابه دیگری باشد اشکالی ندارد اما اگر تنها برای سرگرمی و بدون داشتن فایدة قابل اعتنایی باشد، این کار موجب قبول نشدن برخی عبادات می گردد.پاسخ به عنوان تیتر این مطلب را در قابل متون زیر به نقل از نظر مراجع شرح خواهیم داد.

نگهداری سگ در دو شیوه متفاوت آن از نظر اسلام دارای دو حکم متفاوت است به این ترتیب که:
الف : گروهی از سگها دارای منافع واقعی برای انسان ها بوده و از آنها برای نگهبانی منازل، دام و یا شکار استفاده می شده که اکنون کاربردهای جدیدی همانند جستجوی مواد منفجره، مواد مخدر و نیز عملیات امداد و نجات در زلزله ها و بلایای طبیعی و موارد مشابه دیگری نیز به کاربردهای قبلی سگ ها اضافه گردیده است . نظر به اینکه از دیدگاه اسلام، انسان اشرف مخلوقات بوده و سایر موجودات در خدمت انسان می باشند ، سگ ها نیز استثنایی بر این قاعده نبوده و نگهداری آنها در صورت داشتن فایده و کاربردی واقعی، ایرادی ندارد که نمونه ای از آن را در قرآن نیز می یابیم که سگ اصحاب کهف همانند خود آنها به غار رفته و در ورودی غار به استراحت می پرداخته است.در جای دیگری از قرآن، به شکار توسط سگ آموزش دیده اشاره شده است که فقهای بزرگوار بر مبنای آن، خوردن حیواناتی که توسط سگ شکار شده را ؛حتی اگر شرایط عادی ذبح شرعی در آن رعایت نشده باشد؛ مجاز شمرده شده اند.(از اینجا به طور کامل مشروح این مورد را مطالعه نمایید)
ب : در شیوه ای دیگر، نگهداری سگ توسط انسان، برای استفاده از فواید و منافع آن نبوده بلکه تنها برای سرگرمی و خوشگذرانی می باشد .دین اسلام از اساس با سرگرمی های بی فایده ای که هیچ منفعتی برای انسانها نداشته بلکه آنان را از یاد خدا و نیز حضور در اجتماع و انجام کارهای مفید و یاری هم نوعان باز می دارد مخالف است، و این مخالفت، اختصاصی هم به نگهداری سگ ندارد بلکه شامل سرگرمی های دیگری از این نوع، همانند قماربازی و گوش فرادادن به افسانه ها و حتی رفتن به شکار تفریحی نیز می گردد. از سوی دیگر، دین اسلام تمام سگ ها را به هر دلیل نجس دانسته است و پاک نگاه داشتن منزل و لباس که درستی نماز، وابسته به آن است با نگهداری سگ دشوار خواهد بود .
با نگاهی در تاریخ و بررسی زندگی حکمرانان عیاش و بی توجه به وضعیت مردم ملاحظه می نماییم که بسیاری از آنها، فرصت زیادی را با نگهداری و سرگرم شدن با سگ و میمون و پرندگان شکاری و غیره از دست داده و از رسیدگی به امور مردم که وظیفة اصلی شان بوده باز می ماندند . از یزید بن معاویه به عنوان نمونه ای از این دست حکمرانان می توان نام برد که سالار شهیدان امام حسین (ع) در نامه اعتراض خود به معاویه در مورد ولایتعهدی یزید ، باده گساری و سگ بازی را از جمله صفات زشت اخلاقی او برشمرده اند.
بعد از مشخص شدن تفاوت میان دو شیوه متفاوتی که بیان شد، باید گفت که پاسخ پرسش شما این است که در فرض اول، نگهداری سگ ایرادی نداشته و به نماز و دعایتان نیز آسیبی وارد نمی نماید و تنها باید مراعات پاکیزگی را برای عبادات از یاد نبرید، اما در فرض دوم، نگهداری سگ به خودی خود موجب رویگردان شدن خداوند و فرشتگان رحمت خداوندی از خانه ای است که در آن ، سگ نگهداری می شود و در این زمینه نیز در کتاب های روایی ما فصل مشخصی آورده شده که در آن به بیان روایات نقل شده در این موضوع می پردازد که ترجمة بخشی از یک روایت را نگاشته و در صورت علاقمندی می توانید با مراجعه به این کتابها ، سایر روایات را نیز ملاحظه نمایید.امام صادق (ع) می فرمایند : در خانه ای که در آن سگ نگهداری می شود، نماز گزارده نمی شود، زیرا فرشتگان داخل خانه ای که در آن سگ نگهداری شود نمی گردند، مگر اینکه سگ شکاری بوده و او را در قسمت جداگانه ای نگهداری نمایند که در این صورت ایرادی ندارد.

نگهداری و استفاده از سگ ها از نگاه دین اسلام

برای تکمیل پاسخ، بیان دو نکته نیز ضروری است :

 مطالعه ادامه مطلب

احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از سگ ها

نگهداری از حیوانات و یا بحث پرورش آنها در هر دین و آیینی شرایط مخصوص و حکم شرعی خود را دارند.در این میان سوالات متداولی نیز در میان مردم رواج دارد که بسیاری نیز پاسخ شرعی دقیق آنها را نمی دانند.مانند بحث مربوط به پرورش و نگهداری از حیوانات.تعدادی از این سوالات را همراه با پاسخ علمای اسلام آماده نموده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از سگ ها

قابل ذکر است که تمامی مواردی یاد شده اعم از سوالات و پاسخ های ذکر شده از سایت شخصی علما و مراجع استخراج شده است.شما نیز اگر در خصوص مورد خاصی مربوط به حوزه دامپزشکی و علوم حیوانات ،  سوالی شرعی دارید برای ما ارسال نمایید تا پاسخ آن را دریافت نمایید.حال چند سوال متداول در خصوص احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از سگ ها را با هم مرور می نماییم.

- نجاست سگ

در حالی که چیزی از نجاست سگ در قرآن ذکر نشده است، چطور در فقه اسلامی بیان می شود که سگ نجس است؟ اگر نجس است بفرمایید که چرا شکار کردن (که شکار با دهان سگ حمل می شود) و نگهبانی با آن اجازه داده شده است؟

 احکام اسلام منحصراً از قرآن کریم استفاده نمی‌شود، بلکه احادیث پیامبر اسلام(ص) و امامان معصوم(ع) و سنت و سیرۀ آن بزرگواران نیز از منابعی است که احکام و دستورات شرعی از آنها استفاده می‌شود. بسیاری از جزئیات احکام در قرآن نیامده ولی در کلام معصومان(ع) به آن اشاره شده است، به عنوان مثال تعداد رکعات نماز در قرآن نیامده ولی با توجه به احادیث و سنت پیامبر(ص) همۀ مسلمانان جهان در تعداد رکعات نماز اختلافی ندارند. بنابراین، اگر نجاست سگ در قرآن نیامده اما با توجه به روایات و احادیث، نجاست آن ثابت شده است.
اگر چه سگ نجس است ولی برای برخی از کارها می‌توان از آن استفاده کرد، نگهبانی از خانه و مزرعه و..، و شکار از جمله اموری است که سگ به خوبی آن‌را انجام می‌دهد؛ لذا در اسلام از آن منع نشده است، بلکه خرید و فروش سگ شکاری یا سگ نگهبان به علت همین استفادۀ عقلایی که دارد، در اسلام مجاز شمرده شده است.پس نجس بودن آن باعث نمی‌شود از برخی از منافع عقلایی آن چشم پوشی کرد، امروزه خون و فرآورده‌های آن، اگر چه نجس می‌باشد ولی به جهت فواید عقلایی زیادی که دارد و موجب زنده نگه‌داشتن افراد زیادی می‌شود در تمام جهان به صورت گسترده این نوع خرید و فروش رایج است و اسلام نیز آن‌را مشروع می‌داند.شکار کردن با سگ شکاری نیز دارای آدابی است که در صورت رعایت شدن آن، می‌توان از شکار استفاده کرد:
1. شکار مورد نظر از حیوانات وحشی و حلال گوشت باشد.
2. سگ به طوری تربیت شده باشد که به فرمان صاحبش عمل کند و هر وقت او گفت به دنبال شکار برود.
3. هنگامی که سگ به شکار می‌رسد عادت نداشته باشد از شکار بخورد.

 مطالعه ادامه مطلب

تعیین سن سگ ها بر اساس رویش و تغییرات دندانی

تشخیص سن دقیق حیوانات دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند.در پروسه های درمانی این تشخیص سن برای تشخیص دقیق بیماری بسیار حائز اهمیت است.همچنین در حیواناتی که نیاز به واکسیناسیون دارند نیز نیاز داریم تا سن را دقیق بدانیم.در سگ ها با استفاده از دندان و تغییرات دندانی سن حیوانات را می توان به دست آورد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تعیین سن سگ ها بر اساس رویش و تغییرات دندانی

در ابتدای این پست باید این نکته را ذکر نماییم که اگر به مطالب آموزشی در خصوص سگ ها علاقه دارید از صفحه ویژه سگ ها در وت پارس دیدن کنید و انواع پست های آموزشی را دریافت نمایید.در این پست شما با روش های تعیین سن در سگ ها با استفاده از تغییرات دندانی آشنا خواهید شد.

یکی از راه های تعیین سن سگ استفاده از زمان رویش دندانهای شیری و دائمی و تغییرات ایجاد شده در آنها می باشد. معمولا بیشتر، دندان های پیشین و تغییرات آنها ملاک تعیین سن بخصوص در سنین بالا برای سگ ها می باشد.سگ ها هم مانند بسیاری دیگر از حیوانات Diphydont هستند ، یعنی رشد دندان هایشان در دو مرحله صورت می گیرد ، ابتدا دندان های شیری و سپس دن دانهای دائمی.
در سگ دندان ها به 4 نوع تقسیم بندی می شوند :
1. دندان های پیش (Incisors)
2. دندان های نیش (Canines)
3. دندان های پیش آسیا (Pre Molars)
4. دندان های آسیا (Molars)

تعیین سن سگ ها بر اساس رویش و تغییرات دندانی تعیین سن سگ ها بر اساس رویش و تغییرات دندانی

 مطالعه ادامه مطلب

بررسی و شناخت بیماری پارکینسون در سگ ها (+ویدیو)

بسیاری از بیماری ها با نام افراد تداعی می شوند.مثلا ای ال اس را با پروفسور هاوکینگ می شناسیم و کیست که بیماری پارکینسون را با محمد علی کلی نشناسد؟یک بیماری مخوف عصبی.اما این بیماری خاص انسان ها نیست و سگ ها نیز به آن مبتلا می شوند.در این پست این بیماری عصبی را در سگ ها بررسی نموده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بررسی و شناخت بیماری پارکینسون در سگ ها (+ویدیو)

در ابتدای این پست باید این نکته را ذکر نماییم که اگر به مطالب آموزشی در خصوص سگ ها علاقه دارید از صفحه ویژه سگ ها در وت پارس دیدن کنید و انواع پست های آموزشی را دریافت نمایید.در ابتدا بیایید در خصوص بیماری پارکینسون در انسان ها بیشتر بدانیم.بیماری پارکینسون برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون (James Parkinson) در سال ۱۸۱۷ میلادی توصیف شد و بنابراین نام این بیماری به او تعلق یافت.این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان است یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه خیلی فرق نمی‌کند بطور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی) است رخ می‌دهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در عقده‌های قاعده‌ای مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.پارکینسون بر اساس دو علامت یا بیشتر از چهار علامت اصلی بیماری مشخص می‌شود. ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل این چهار علامت اصلی را تشکیل می‌دهند.(برای آشنایی بیشتر با این بیماری از این لینک اطلاعات کامل را دریافت نمایید)

پارکینسون در سگ ها

هر ساله ميليون ها انسان و تعداد بي شماری سگ به بيماري صرع و پاركينسون مبتلا مي شوند.دامپزشكان در مورد اين بيماري به طور جدي تحقيق نموده و به وجود آن در سگ ها پي برده اند .به منظور روشن شدن وضعيت اين بيماري بررسي هايي در دانشگاه MISSOURI آمريكا صورت پذيرفته است.نتيجه اين تحقيقات و صدها نمونه اخذ شده از سگ ها در طول ساليان متمادي حاكي از آن است كه اين بيماري در سگ توسط يك ژن جهش يافته ايجاد مي شود.يافتن ژن عامل بيماري مشكل است اما با توجه به تاريخچه بيماري مي توان موقعيت آن را شناسايي كرد.
محققين عقيده دارند كه موقعيت هاي به دست آمده در اين خصوص حاصل همكاري دانشكده هاي دامپزشكي و علوم پزشكي دانشگاه MISSOURI بوده است لذا مي توان اظهار نمود كه همكاري دانشكده هاي مذكور از اهميت ويژه اي برخوردار بوده كه باعث روشن شدن وضعيت ژن ها و تشخيص بيماري هاي ژنتيكي در انسان و حيوان گرديده است.با توجه به اينكه شناختن ژن ها در سگ آسان تر از انسان است و نژادهاي خالص داراي ژنتيك يكساني مي باشند بنا بر اين مطالعه ژن ها در سگ ، زمينه را جهت تشخيص بيماري هاي ژنتيكي انسان هموار مي سازد. مكانيسم غير فعال شدن پروتئين پاركين و مرگ سلول هاي توليد كننده دوپامين هنوز روشن نشده ، اما در اين مورد از سوي محققين تئوري هاي چندي مطرح شده است.داروي apomorphine براي اولين بار در سال 1951 به عنوان درمان جهت بيماري پاركينسون مطرح شد و استفاده كلينيكي آن توسط Cotzias و همكاران در سال 1970 گزارش گرديد .

بررسی و شناخت بیماری پارکینسون در سگ ها (+ویدیو)

بيماريزايی و علائم پارکینسون
بيماري پاركينسون يك اختلال عصبي است كه سگ ها را تحت تأثير قرار داده و با تأثير روي سيستم اعصاب مركزي و حركتي باعث دژنرسانس آن ها مي شود.به همين دليل سگ هاي بيمار داراي علائمي مانند لرزش عضلاني، سفتي عضلات ، خشكي اندام هاي حركتي ، اشكال در راه رفتن و عدم تعادل بدن مي باشند.اين علائم در انسان هاي مبتلا نيز مشاهده مي گردد.فرق بين انسان و حيوان از نظر ابتلا به اين بيماري آن است كه انسان در بزرگسالي و سن پيري به اين بيماري دچار مي‌شود ، در صورتي كه سگ ها در اوايل زندگي به آن مبتلا مي گردند.پاركينسون در سگ يك بيماري ارثي است.دانشمندان با استفاده از شباهت ژن ها و مطالعه آنهادر انسان و حيوانات ، ترتيب قرار گرفتن ژن ها را در سگ مشخص ساخته اند.سگ ها داراي 39 جفت كروموزم با 20000 ژن هستند در صورتي كه در انسان 23 جفت كروموزوم با32000 ژن وجود دارد.پروتئين هاي پاركين در انسان و سگ مشابه هستند و سلول هاي حاوي پروتئين‌هاي غير طبيعي را برچسب زده و نشان مي دهند كه اين سلول ها آلوده بوده و بايستي پاك سازي شوند.وقتي كه جهش در پروتئين پاركين رخ دهد به آن پروتئين كور و يا جهش يافته مي گويند در اين صورت قادر به نشان دار كردن سلول هاي آلوده كه حاوي پروتئين هاي غير طبيعي هستند نمي باشند . در نتيجه اين سلول ها رشد كرده ،تعدادشان زياد مي شود و چون نمي توانند وظايف اصلي خود را انجام دهند لذا باعث ايجاد بيماري پاركينسون مي شوند كه دژنره شدن بافت مغز را به همراه دارد . لازم به ذكر است كه ژن پاركين يكي از بزرگترين ژن هاي بدن محسوب مي شود.

بررسی و شناخت بیماری پارکینسون در سگ ها (+ویدیو)

 مطالعه ادامه مطلب

نکات کلیدی و اصولی در تغذیه توله سگ ها

توله سگ ها در چند هفته اول زندگی خود تنها به شیر مادر وابسته و متکی هستند اما اگر شرایط مناسب نبود و شیر مادر به دلیل تعداد توله ها برای همه کافی نبود باید از تغذیه مکمل استفاده نمود.توله سگ ها به نوبه خود شرایط خاصی برای تغذیه دارند. آیا از شرایط تغذیه توله ها اطلاعی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست باید این نکته را ذکر نماییم که اگر به مطالب آموزشی در خصوص سگ ها علاقه دارید از صفحه ویژه سگ ها در وت پارس دیدن کنید و انواع پست های آموزشی را دریافت نمایید.در این پست شما با اصول اولیه و نکات کلیدی در تغذیه توله سگ ها آشنا می شوید.

توله سگ ها تا دو سه  هفته ابتدای زندگی خود كاری جز خوردن و خوابیدن ندارند. 3-4 هفته اول تغذیه توله ها فقط وابسته به شیر مادر است.اگر شیر مادر به خاطر زیاد بودن تعداد توله ها کافی نبود می بایست به فکر تغذیه جایگزین و شیرمکمل بود. نكته مهم این است كه هر وقت متوجه شدید توله در هر سنی كه بود با خوردن شیر مادرش وزن نمی گیرد، می بایست از جیره كمكی و مكمل استفاده شود. از نشانه های اصلی عدم دریافت غذای کافی میتوان به ایجاد سر وصدای زیاد ، عدم فعالیت و تحرک ، ویا عدم وزن گیری اشاره نمود.درصورت مشاهده این موارد حتما با دامپزشک تماس بگیرید.
تغییر جیره توله از شیر مادربه غذا می بایست در حدود سه تا چهار هفتگی و در نژادهای عروسکی در چهار هفتگی انجام گیرد.

برای تغییر جیره توله از شیر به غذا می بایست ابتدا غذای آبكی با كیفیت بالا به توله داد شود.برای اماده كردن این غذای ابكی می توان یک قسمت غذای له شده خشك را با سه قسمت آب مخلوط نمود .اگر با غذای كنسروی می خواهید این نوع غذا را اماده كنید ، بهتر است دو قسمت غذای كنسروی را با  یک قسمت آب مخلوط نمایید. حاصل میبایست چیزی شبیه به آب گوشت یا پوره شل شود.
برای اینكه توله سگ بتواند غذای ابكی را بخورد می بایست ان را درظرف كم عمق ریخت .اگر توله تمایل به خوردن نشان نداد انگشت خود را داخل غذا زده وبه ارامی به لب یا دهان توله بمالید.وقتی توله كم كم غذای ابكی را قبول كرد می بایست به صورت تدریجی  قسمت آب را كاهش دهید تا قوام غذا سفت تر شود . در سن 6 هفتگی میتوان توله را از شیر مادر كاملا گرفت و می بایست به توله یاد داد كه اب بخورد .هرگز توله را زود تر از 6 هفتگی از مادرش جدا نكنید این کار باعث به وجود امدن اختلالات رفتاری و تغذیه ای در سنین بالاتر می شود.

میزان تغذیه توله های از شیر گرفته شده كاملا بستگی به سرعت رشد در آن نژاد دارد. از قرار دادن غذا به صورت دائمی در اختیار توله اجتناب نمایید. در هر وعده غذایی میبایست 15-20 دقیقه در اختیار توله سگ قرار داده و بعد از این زمان اگر چیزی باقی مانده بود ان را ور دارید. از هنگام شیر گرفتن تا سن 4-6ماهگی (یا 9 ماهگی در نژادهای غول پیكر مانند گریت دین) می بایست سه بار در روز یعنی هر 8 ساعت به توله غذا داد و بعد از ان 2 بار در روز.

 مطالعه ادامه مطلب

نکات مهم در هنگام خرید و نگهداری از سگ

نگهداری از حیوانات علاوه بر شرایط خاصی که دارد نیازمند پیش زمینه های مهمی نیز هست. نگهداری از حیوانات به ویژه سگ ها به هر منظوری کار بسیار ساده ای نیست و مسئولیت هایی را بر عهده صاحب حیوان می گذارد. آیا می دانید که برای نگهداری و خرید حیوانات به چه نکاتی باید توجه کنید؟ آیا می دانید چه پیش زمینه های نیاز است؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نکته : تصویر بالا مربوط به پل مک کارتنی ، ستاره افسانه ای موسیقی دنیا و خواننده گروه بیتلز می باشد.

پیش از این مشابه همین پست را در خصوص گربه ها و با عنوان نه نکته در هنگام خرید گربه منتشر کرده بودیم. این پست نیز به نکات مهم در خصوص خرید و نگهداری سگ ها می پردازد.

سگ ها به دلایل زیادی به عنوان حیوان خانگی مورد استقبال قرار گرفته اند. از آن جمله می توان به زیبائی, شخصیت وفادار, فراهم آوردن محیطی شاد در محیط زندگی شان اشاره کرد. اما باید به خاطر داشته باشید که علاوه بر آنچه ذکر شد, مسئولیت مستقیم مراقبت از آنها بر عهده دارنده اشان می باشد.
پیش از انتخاب و خرید سگ باید به پرسشهای زیر پاسخ دهید:
1- آیا نحوه زندگی شما با نگهداری یک سگ همخوانی دارد؟
2- آیا محل زندگی شما طوری هست که بتوانید از یک سگ نگهداری کنید؟
3- آیا در منزل شما کسانی هستتند که از سگ ها خوششان نیاید یا به هر دلیل نتوانند حضور سگ را تحمل کنند؟
4- آیا در منزل شما کسانی هستند که به هر دلیل دارای آلرژی به آن باشند؟

 مطالعه ادامه مطلب

نشانه ها و علامات بیماری گوارشی در سگ

دستگاه گوارش هر موجودی یکی از مهم ترین وظایف را زندگی آن موجود بر عهده دارد. تامین انرژی برای زنده بودن.آسیب و بیماری های گوارشی می تواند عواقب بسیار بدی برای هر موجودی داشته باشد. این بیماری ها علامات مخصوص به خود را دارند که در این پست این علامات را در سگ ها بررسی می کنیم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

وظیفه دستگاه گوارش اخذ غذا تغییرآن وتامین انرژی لازم برای بقاء زندگی است. اعضاء اصلی دستگاه گوارش شامل معده و روده ها می باشند که اختلالات حاصل ازآن نسبت درصد بالایی ازمراجعات به دامپزشک را شامل می شود. به خاطرداشته باشید درطول حیات حیوان ناراحتی های گوارشی همچون اسهال واستفراغ پیش خواهد آمد. برگرداندن غذا. یبوست. مدفوع غیرعادی. نفخ شکم وادرارهای غیرعادی نیزازیافته های بیماریهای گوارشی می باشند. سگی که دچاراختلالات گوارشی است به شدت نا آرام گشته نمی تواند استراحت کند. همچنین مرتب ازدهانش بزاق تراوش می شود. این حالت سبب نیازوافرحیوان به آب می شود درپی آن ادرارهای پیاپی را شاهد خواهیم بود.در این پست مهم ترین نشانه های بیماری های گوارشی را در سگ ها مرور می کنیم.
استفراغ (Vomiting)
استفراغ دارای علل مختلفی است که دراین میان بعضیها حادتر و خطرناک ترهستند. درصورتی که حیوان تنها یک باراستفراغ کند وظاهرسالم وسرحالی داشته مشکل دیگری را نشان ندهد جای نگرانی نیست. زیرا این حالت به علت تغییرغذا وخوردن زباله ویا خوردن بعضی ازگیاهان می باشد. بهتراست یک روزبه او غذا نداده وکمی به حیوان یخ بخورانید. به زودی مشکل برطرف می شود. بعد ازآن ازیک جیره غذایی تنظیم شده مثل غذای نوزاد ویا همبرگر آب پزشده به همراه برنج آب پز(بهتراست چرب نباشد) را به مدت چند روزاستفاده نمایید. چنانچه حیوان استفراغهای پیاپی وشدید به همراه سایرعلائم همچون اسهال. پریشانی ویا غش را نشان دهد حیوان را به نزد دامپزشک ببرید. اگردراستفراغ حیوان خون وسایرمواد غیرعادی مشاهده کردید موضوع را جدی بگیرید. استفراغ ممکن است به دلیل عفونتهای ویروسی انسداد ناشی ازاجسام خارجی. تومورها. عفونت لوزالمعده وبیماریهای کبدی وکلیوی ایجاد شود.

اسهال (Diarrhea)
اسهال یکی ازنشانه های رایج بیماریهای گوارشی است. درشرایطی که با عارضه دیگری همراه نباشد به سادگی درمان می شود. درصورت وجود اسهال مداوم حتما نزد دامپزشک بروید ونمونه ای ازمدفوع حیوان را به همراه داشته باشید. بدین ترتیب تشخیص اودقیق ترخواهد بود.اگراین امکان وجود ندارد که نمونه را با خود ببرید باید بتوانید شرح کاملی ازشکل ورنگ وقوام ومیزان وحجم مدفوع ارائه دهید. این اطلاعات کلید درمان بیماری هستند. غذای غیرعادی ویا خوردن هرچیزی که قابل هضم نباشد ازجمله دلایل بروزاسهال است. بیماریهایی مثل گاستروآنتریت ویروسی ناشی ازکورونا ویروس ویا پاروویروس که اسهال شدیدی به دنبال دارند با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند. سگی که اسهال دارد باید ازنظرآلودگی به انگلهای داخلی همچون کرمها وکوکسیدیاها وژیاردیا مورد آزمایش قرارگیرد.
برای درمان اسهال باید حیوان 24ساعت ازغذا محروم باشد. دراین مدت فقط می توانید مقدارکمی آب به همراه برنج آب پزبه حیوان بخورانید که این امرموجب کاهش شدت علائم بیماری خواهد شد. روزبعد می توانید ازجیره کامل غذایی همانطورکه درمورد استفراغ بیان شد استفاده کنید. اگربا این درمان اسهال برطرف نشد با دکتردامپزشک تماس بگیرید.
یبوست (Constipation)

 مطالعه ادامه مطلب