تصاویر کاربردی از آناتومی سگ

برای یادگیری دروس علوم پایه از راه های مختلفی می توان استفاه کرد ، مانند کتاب های مرجع. اما شاید جستجوی مطلب مورد نظر در این کتب زمان بر باشد. برای آشنایی بهتر با درس آناتومی ، تصاویر حیوان مورد نظر شما را به صورت مجزا قرار داده ایم. برای مشاهده و یاد گیری آناتومی سگ ، وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تذکر : تصاویر آناتومی گربه برای قرار گیری منظم در سایت اندکی کوچکتر شده اند. برای دیدن واضح تر نوشته ها و تصویر ، روی تصاویر کلیک نمایید

 مطالعه ادامه مطلب

ده کاربرد سگ ها در دنیای امروز + ویدیو

در دنیای امروز ، سگ ها به دلیل برخی توانایی هایی که دارند ، دارای کاربردهای بسیاری هستند.سگ ها دارای قدرت های عجیبی هستند که خیلی از آنها برای ما ناشناخته است. یکی از آنها ، قدرت تشخیصی بالای آنهاست. 10 مورد از آن مواردی که سگ ها برای یافتن آنها تربیت می شود را لیست کرده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

سگ ها به عنوان موجوداتی که به زندگی با انسان ها عادت کرده اند و در بسیاری از موارد ، انسان ها از سگ ها کمک های زیادی دریافت می کنند. چون سگ ها دارای قدرت تشخیصی بسیار بالایی هستن. مانند همین تصویر بالا که در بسیاری از سوانح و حوادث مانند زلزله نمونه های بسیاری از آن را دیده اید. اما قدرت و توانایی سگ ها محدود به کشف اجساد یا مواد مخدر نمی باشد. در این پست با 10 کاربرد تشخیصی سگ ها که کمتر از آن شنیده اید آشنا می شوید.

باکتری
از دهه هفتاد، زنبورداران سگ هایی را تربیت می کنند تا کندوهای بیمار را پیدا کنند و بدین ترتیب کندوهای سالم عفونی نشوند. سگ ها با ردیابی بوی باکتری هایی که منجر به بیماری "زنبورمرگی" می شوند، این کندوها را پیدا می کنند. در نتیجه زنبورداران با کمک سگ های تربیت شده، می توانند در عرض ۴۵ دقیقه حدود ۱۰۰ کولونی را بازرسی کنند، در حالیکه دو روز طول می کشد تا انسان ها این روند را انجام دهند.

دی وی دی
می توان سگ ها را تربیت کرد تا ماده پلی کربنات را ردیابی کنند. پلی کربنات ماده اصلی دی وی دی ها است. از این سگ ها در جاهایی که قاچاق دی وی دی به میزان زیادی صورت می گیرد، مانند جنوب شرق آسیا، استفاده می شود. در واقع دو تا از این سگ ها در اولین حمله به چنین مکان هایی توانستند دی وی دی های دزدی به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار را کشف کنند. این حمله به قاچاقچیان دی وی دی در مالزی آنقدر آنها را عصبانی کرد که جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشتن این سگ ها گذاشتند.

اجساد غرق شده

 مطالعه ادامه مطلب

اصول جراحی هماتوم لاله گوش در سگ + فیلم آموزشی

تجمع خون و سرم بین غضروف و پوست در سطح داخل لاله گوش سبب التهاب کیستی نرم در ناحیه می شود.در اثر وجود انگل های خارجی روی گوش بسیاری از عومال دیگر تجمع خون بین جلد و غضروف اتفاق می افتد و در ناحیه ایجاد هماتوم می کند. این مطلب ، مقاله ای است کامل در مورد جراحی هماتوم لاله گوش در سگ. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تعریف

تجمع خون و سرم بین غضروف و پوست در سطح داخل لاله گوش سبب التهاب کیستی نرم در ناحیه می شود.در اثر وجود انگل های خارجی روی گوش و خارش شدید ناحیه و تکان دادن شدید سر و ضربه به ناحیه لاله گوش ادم لاله گوش و پاره شدن عروق زیرجلدی و تجمع خون بین جلد و غضروف اتفاق می افتد و در ناحیه ایجاد هماتوم می کند. ممکن است این حالت در سطح خارجی گوش هم دیده شود ولی وقوع آن بیشتر در سطح داخلی لاله گوش می باشد.

از علل دیگر بیماری که عامل اولیه بیماری و هماتوم لاله گوش می باشند عبارتند از Otitis externa ، وجود اجسام خارجی در گوش ، وجود پولیپ ، نزاع سگ و گربه ها با هم و هرگونه ناراحتی پوستی که سبب خارش ناحیه شود.

موارد عمل

در تورم شدید لاله گوش و وجود هماتوم در ناحیه

تشخیص

 مطالعه ادامه مطلب

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)

توله سگ ها و سگ های جوان در هنگام دندان در اوردن به شیئی برای جویدن نیاز دارند.زیرا رشد دندان باعث ایجاد درد در لثه می گردد و انها را وادار می کند برای تسکین درد اقدام به جویدن اشیا نمایند و این عمل باعث می شود دندان های شل بیافتند و دندان های دائمی در زمان های مناسب از لثه خارج شوند. این شما و این هم قسمت پنجم از اصول تربیت سگ. وت پارس شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کند.

جلوگیری از جویدن اشیاء
سگ های بالغ نیز به طور غریزی به منظور تمیز کردن دندان ها،ماساژ لثه ها و ورزش دادن فک ها تمایل به جویدن ساقه و ریشه درختان یا سایر اشیا دارند به همین دلیل ممکن است توله سگ ها و سگ های جوان باعث تخریب اشیا گرانبها شوند.وقتی سگ ها به طور غریزی،به خصوص وقتی که درد آنها زیاد است،چیزی را می جوند توجهی به ارزش آن شیئ از نظر صاحبشان ندارند.بنابراین بهترین کار این است که اشیا گرانبها را دور از دسترس توله سگ قرار دهید و برای کمک به کاهش درد شیئی را جهت جویدن در اختیار توله سگ بگذارید.شیئی که جهت جویدن در اختیار سگ قرار می گیرد نباید شکننده و یا غیرقابل هضم باشد زیرا اگر تکه ای استخوان در اختیار سگ های کوچک جثه قرار گیرد به تکه های کوچک شکسته و باعث سوراخ شدن مری و نهایتا مرگ حیوان می گردد و اگر چیز غیر قابل هضمی باشد مثل عروسک های پلاستیکی یا لاستیکی موجب انسداد روده شده که اگر بی درنگ با عمل جراحی خارج نشود موجب مرگ توله سگ میگردد.یک کفش لاستیکی بزرگ جهت جویدن در اختیار سگ قرار دهید اما دقت کنید که پاشنه لاستیکی،میخها،بند کفش و سایر قسمت های آهنی مثل سگگ کفش جدا شوند.

بهترین ماده ای که برای رفع این نیازها ساخته شده،استخوان هایی از نایلون میباشد.بخصوص آنهایی که با گوشت طبیعی و خرده های استخوان ترکیب شده اند.جویدن شدید منجر به از بین رفتن رسوبات استخوانی شده و در نتیجه موجب تمیز شدن موقتی دندان ها و ماساژ و سفتی لثه ها میشوند.
مزایای استخوان های نایلونی این است که نایلون باعث فرسایش دندان نمیشود زیرا ساینده نیست و ترکیب ان نیز بی خطر بوده،باعث رشد میکروارگانیسم ها نمیگردد و میتوان سطح آن را با آب و صابون شست و یا به وسیله ی اب جوش ضد عفونی کرد.

دندان های سگ باید سالی یکی دوبار توسط دامپزشک تکیز شوند زیرا در غیر این صورت پلاک دندانی ایجاد میگردد که برای تمیز کردن انها نیاز به بیهوش کردن حیوان باشد.
برای جلوگیری از جویدن اشیای ممنوع توسط سگ از واژه ی نه استفاده کنید.مثلا وقتی سگ در حال جویدن فرش،مبلمان یا کفش شماست با گفتن کلمه ی نه و تکرار ان حیوان را از این کار بازدارید.واژه ی نه باید با صدای بلند و لحنی که بیانگر نفرت و انزجار شماست ادا شود.ببرای تعلیم این درس تکه ای استخوان نایلونی در اختیار سگ قرار دهید تا بجود.سپس شئی را که سگ مجاز به جویدن ان نیست در اختیار سگ قرار دهید و اگر سگ شروع به جویدن ان کرد با گفتن واژه ی نه او را ازین کار بازدارید.با این کار توله سگ در میابد که برای تسکین درد دندانهایش چه چیزی را میتواند بجود و چه چیزی را نمیتواند بجود.

 مطالعه ادامه مطلب

بیماری ها و مراقبت های چشمی در سگ

چشم یکی از مهمترین اعضای حسی است که برای صاحب دام بسیار مهم است چون بخشی از زیبایی سگ به حساب می آید.چشم در سگ بسیار حساس و دارای بیماری های مختلفی می باشد.در مورد بیماری و مراقبت های آن چه می دانید؟ وت پارس شما را به مطالعه مقاله ای در خصوص بیماری ها و مراقبت های چشم در سگ در ادامه مطلب دعوت می کند.

بیماری ها و مراقبت های چشمی در سگ

در ابتدای این پست باید این نکته را ذکر نماییم که اگر به مطالب آموزشی در خصوص سگ ها علاقه دارید از صفحه ویژه سگ ها در وت پارس دیدن کنید و انواع پست های آموزشی را دریافت نمایید.در این پست شما با رایج ترین و مهم ترین بیماری های مربوط به چشم سگ ها آشنا خواهید شد. در شروع این مبحث با دو عکس زیر به طور مختصر دید انسان و سگ را مقایسه می کنیم:
  

مقایسه چشم انسان و سگ

مقایسه چشم انسان و سگ


البته باید توجه داشت سگ کوررنگی ندارد بلکه طیف رنگش از انسان کمتر است.

ابتدا یک چشم سالم سگ را بررسی می کنیم:

1. ساختار

 مطالعه ادامه مطلب

اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اگر شما به سگ مهلت دادید تا از خانه خارج شود و عمل دفع انجام دهد ولی سگ پس از بازگشت به داخل خانه زمین یا فرش را کثیف کرد باید به او بفهمانید که کارش اشتباه بوده و با گفتن واژه ی نکن یا خجالت بکش حیوان را سرزنش کنید.در این قسمت اصول تربیتی توالت کردن به سگ آموزش داده می شود. وت پارس شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کند.

حال مروری خواهیم داشت بر مطالب گفته شده در مورد توالت کردن بر روی روزنامه:
1-توله سگ را در اتافی که به اسانی قابل تمیز کردن است محبوس کنید و کف اتاق را با روزنامه مفروش کنید.وقتی توله سگ به توالت کردن در یک نقطه عادت کرد سایر روزنامه ها را برداشته،سرانجام ان را کنار در قرار دهید.
2-در یک روز خوب و افتابی روزنامه را در خارج خانه قرار دهید.روز بعد روزنامه را به طور کل بردارید.به طور حتم سگ جهت توالت کردن به خارج خانه خواهد رفت.پس از انجام این کار حیوان را تشویق کنید.مراقب باشید سگ جهت پیدا کردن روزنامه دوباره به طرف در خانه بر نگردد.

3-اگر بتوانید تکه هایی از روزنامه های کثیف شده را نگه دارید میتوانید جهت تشویق کردن سگ به منظور توالت کردن در محل مورد نظرتان از ان استفاده کنید
در اینجا متذکر می شویم که بعضی از توله سگ ها ذاتا از اینکه روزنامه ای در زیرشان باشد متنفرند.بنابراین به این توله ها بهتر است سریعا روش توالت کردن خارج از خانه را بیاموزید

توالت کردن در خارج از خانه
توله سگ ها به طور حتم پس از نوشیدن مایعات یا بیدار شدن از خواب و در عرض نیم ساعت تا یک ساعت پس از غذا خوردن دفع ادرار یا مدفوع می کنند لذا در این مواقع حیوان را به محلی که برای توالت کردن در نظر گرفته اید منتقل کنید و با زنجیر نگه دارید.این محل ممکن است قسمتی از باغ که دارای خاک معمولی است باشد.یا اینکه محل خاصی برای حیوان تعبیه شود.قبل . بعد از توالت کردن با توله سگ بازی کنید و در عین حال کلمات خاصی را به زبان بیاورید.این کلمات بعدها به عنوان فرمان یا علامتی جهت توالت کردن به کار خواهد رفت،اما دقت کنید این فرمان با فرمان های دیگر کاملا تفاوت داشته باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

یک ابتکار جالب : مبل مخصوص سگ ها

اگه شما هم از اون دسته افراد هستید که عاشق حیوانات خانگی ، مخصوصا سگ هستید و کلا لذت میبرید حیوانات اهلی داشته باشید و اگه شما هم به راحتی و اسایش این حیوانات اهلی در کنارتون اهمیت میدید و حساسید توصیه میکنیم حتما به این مبلها که مخصوص حیوانات هست توجه ویژه کنید چون واقعا مناسب هستند. وت پارس شما را به مشاهده این تصاویر در ادامه مطلب دعوت می کند.

در واقع این مبل ها دو منظوره هستند یعنی در یک زمان هم انسان و حیوان میتوانند از اون استفاده کنند و این یک مزیت بسیار مهم است.

.....................................

 مطالعه ادامه مطلب

پوستر معرفی نژادهای سگ ( قسمت دوم )

وت پارس برای نخستین بار یک پوستر آموزشی کامل نژادشناسی سگ را به شیوه ای نوین که در بردارنده مطالب مهم هر نژاد و بخش بندی شده و در عین حال خلاصه با تصویر می باشد را تهیه کرده است. در نخستین گام پوستری از معرفی مشخصات و ویژگی های سگ های تریر تهیه شده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تذکر : لازم به ذکر است برای مشاهده پوستر عکس را در کامپیوتر خود ذخیره نمایید یا از لینک قرار داده شده دانلود نمایید. برای مطالعه بیشتر در خصو سگ ها می توانید از قسمت ویژه سگ ها در وت پارس دیدن نمایید.این پوستر سری دوم از معرفی نژادهای سگ می باشد. برای دریافت و مشاهده قسمت نخست این پوستر های آموزشی اینجا را کلیک نمایید.

اگر با راست کلیک کردن عکس را دریافت نمی کنید ، برای دانلود روی تصویر زیر کلیک نمایید

پوستر معرفی نژادهای سگ ( قسمت اول )
 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)

 مطالعه ادامه مطلب

اصول تربیت سگ (قسمت سوم)

هرگز بلافاصله بعد از غذا خوردن سگ،برنامه ی تربیت را شروع نکنید زیرا غذا خوردن باعث تنبل شدن سگ شده و موجب میگردد که نتیجه ی مطلوب را به دست نیاورید.وقتی معده ی سگ خالی است سرزنده تر خواهد بود و به تکه غذاهایی که به آن میدهید به عوان جایزه علاقه ی بیشتری نشان خواهد داد. وت پارس شما را به مشاهده ادامه مطلب دعوت می کند.

این تکه غذا را میتوان از هر غذایی که به آن علاقه دارد انتخاب کرد مثل تکه کوچکی از همبرگر،جگر پخته،بیسکویت خرد شده ویا هرگونه غدای موجود در بازار.تشویق سگ با دادن تکه غذا تنها برای توله سگ ها کاربرد دارد اما وقتی سگ بالغ و بزرگ است و در درسش پیشرفت میکند.بهترین پاداشی که شما میتوانید به او بدهید تحسین و تمجیدی است که با نوازش کردن و تغییر اهنگ صدایتان انجام میدهید.

نکته ی مهم دیگری که در تربیت سگ باید به ان یاداور شد،ابنست که همیشه بهتر است تنها یکنفر امر تربیت سگ را به عهده بگیرد زیرا اگر دو یا پند نفر به تربیت حیوان بپردازند موجب گیج شدن او و در نتیجه عدم موفقیت در کار میشود.همواره تربیت سگ را با این امر اغاز کنید که حیوانتان از هوش بالایی برخوردار است ، اگر اینطور به نظر میرسد که سگ قادر به فهمیدن بعضی از درس ها نیست روش تعلیمتان را اصلاح کنید زیرا عدم یادگیری به این معنی است که شما روش صحیح تربیت را به کار نبردهاید.بنابراین مشکل از شماست نه از سگ.این عقیده را در ذهن خود تثبیت کنید که عکس تشویق تنبیه یا سرزنش نیست بلکه به جای تنبیه کردن روش صحیح عمل را به سگ یاد دهید.

ابزاری که در امر تربیت به آن احتیاج دارید عبارتند از:
1-یک رشته بند طویل از جنس پرم،نایلون و یا طناب به طول 10 تا 20 متر
2-یک عدد زنجیر نسبتا کوتاه دولا به نام زنجیر پرتاب
3-یک غلاده نرم و عریض که 2 تا از مهره های گردن را بپوشاند

اغلب اتفاق می افتد که در موقع تعلیم یا در مواقع عادی مجبور شوید به خاطر یک بی انضباطی و یا عدم اطاعت سگ را تنبیه کنید.برای انجام اینکار اولا باید سگ از حوزه ی اختیار خارج نباشد و برای این منظور همان بند بلند لازم است.به وسیله ی بند مذکور میتوان سگ را همیشه در حوزه ی اختیار خود داشت.زنجیر پرتاب نیر برای تنبیه حیوان از تریق ترساندن آن به کار میرود.به این صورت که اگر فاصله ی حیوان از مربی در حدود 10 متر باشد و سگ در صدد براید که طبق عادات ذاتیش از روی زمین شیئی را بردارد  برای بازداشتن او از این عمل ابتدا باید با تکرار کلمه ی نه نه حیوان را متوجه کرد واگر اطاعت نکرد باید زنجیر پرتاب را کنار سگ پرتاب کرد و در عین حال کلمه ی نه نه را تکرار کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

بیش فعالی در سگ ها

برخی از صاحبان سگ غافل از انرژی سرشار و بی پایان سگ خود می باشند. متاسفانه یکی از دلایل آوارگی سگ یا سر از پناهگاه حیوانات  در آوردن همین علت است، چرا که صاحبان آنها قادر به کنار آمدن با این موضوع و کنترل درست آن نمی باشند. وت پارس شما را به مطالعه ی ادامه مطلب دعوت می کند.

بیش فعالی در سگهای جوان شایع تر است ولی در بین سگهای بالغ نیز وجود دارد . بیش فعالی علت های مختلفی دارد و با آموزش دادن به سگ ، فعالیت مداوم و رفتار درست با سگ قابل کنترل است.زندگی با یک سگ بیش فعال تا حدی پیچیده است، خیلی از سگهای جوان عملاً در این دوره مورد بررسی قرار میگیرند. روشهای زیادی برای کاهش انرژی بیش از حد سگها وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم.بیش فعالی غالباً بصورت فعالیت مفرط در سگ توصیف میشود، اما نکته حائز اهمیت تشخیص این مساله است که آیا بیش فعالی ناشی از شرایط نادر پزشکی است که این مورد در حیطه دامپزشک و تشخیص او قرار میگرد. علائم بیش فعالی واقعی شامل رفتارهای نابخردانه غیرطبیعی، جنب و جوش  بی حد و حساب و بی قراری در سگ می باشد. حرکات اجباری مانند دنبال کردن دم نیز یکی از علائم آن است. البته ممکن است تمامی این نشانه ها در یک سگ طبیعی نیز مشاهده شود، اما در صورتیکه تردید و شکی برای شما باقی است، مشورت با دامپزشک توصیه میشود.
توله ها از سگهای بالغ فعال ترند زیرا هنوز آموزش ندیده اند و بسیار کنجکاو و مشتاق به کشف قلمرو خود هستند . توله ها بسیار بازیگوش و فعالند و شما نمیتوانید زمان زیادی را به آموزش آنها اختصاص دهید. گاهی سگهای بالغ نیز دچار بیش فعالی میشوند و این حالت در بعضی نژاد ها وجود دارد ، در این حالت باید به سگ اجازه داد با فعالیت انرژی خودش را تخلیه کند و گرنه سگ حالت مخرب پیدا میکند .


علل وجود بیش فعالی
بیش فعالی در توله ها کاملا عادی است ولی در سگهای بالغ به یکی از دلایل زیر صورت میگیرد :
سگ فعالیت بدنی یا ذهنی لازم را ندارد : این حالت در سگهایی که در قفس یا اتاقی کوچک زندگی میکنند و اکثر اوقاتشان را به تنهایی می گذرانند وجود دارد ، این سگها در صورت ورود به یک فضای بزرگ شروع به فعالیت میکنند .
واکنش ها در سگ شدید است : هر گاه سگ چیزی میشنود یا میبیند واکنش شدید نشان میدهد .

 مطالعه ادامه مطلب