اصول تربیت سگ (قسمت دوم)

یکی از اشتباهاتی که در تربیت سگ انجام می شود این است که بعضی اشخاص با سگ خود که مرتکب خطایی می شود یا نمیتواند یک درس تربیتی را خوب فرا بگیرد با تندی رفتار می کنند.در حالی که سگ پس از چند دقیقه فراموش میکند که چه اشتباهی کرده است و یا چه کاری را انجام نداده است.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

یکی از اشتباهاتی که در تربیت سگ انجام میشود این است که بعضی اشخاص با سگ خود که مرتکب خطایی می شود یا نمیتواند یک درس تربیتی را خوب فرا بگیرد با تندی رفتار می کنند و این عصبانیت را ساعت ها ادامه می دهند.در حال که سگ پس از چند دقیقه فراموش میکند که چه اشتباهی کرده است و یا چه کاری را انجام نداده است و فقط حس میکند که شما از او عصبانی هستید. بدون اینکه به دلیل عصبانیت شما پی ببرد.بهترین مربیان برای تربیت سگ کسانی هستند که تا حد امکان از عصبنی شدن خودداری میکنند.لذا هر وقت رفتار سگ خودرا  به منظور جلوگیری از کاری ویا به منظور گماشتن به کاری تصحیح کرده اید سگ را بعد از این کار نوازش کنید و به او بفهمانید که در هر حال با او دوست هستید.این عمل،یعنی نوازش حیوان را بدون در نظر گرفتن اینکه در گذشته چندبار به تصحیح رکات حیوان پرداخته اید باز هم انجام دهید و مطمئن باشید نوازش کردن سگ بعد از تصحیح حرکات او اثر منفی روی پیشرفت کار شما نخواهد داشت بلکه سگ را مطمئن میسازد که همه چیز بین شما و حیوان خوب پیش میرود.و هنوز هم با یکدیگر دوست هستید.
موضوع دیگری که پایه و اساس یک تربیت خوب را در سگ ایجاد میکند اطمینان متقابل بین شما و حیوان است.در درجه ی اول سگ باید مطمئن شود که رفتار های شما عادلانه و قابل اطمینان است و احساس کند که رفتار هایش همیشه با واکنش های معین و ثابتی روبرو خواهد بود.از نظر تربیتی میتوان چنین استنباط کرد که بروز برخی از رفتار ها در سگ همیشه ممنوع میباشد و بعضی حرکات دیگر همیشه مورد تشویق قرار میگیرد.بدین طریق سگ بدون ایمکه از رفتار های ضد و نقیض گیج شود در ارامش به سر خواهد برد.اصولا برخورد دوگانه در برابر رفتار های سگ بزرگترین نقص برای یک تربیت کننده ی خوب است زیرا سگ تکلیف خود را نمیداند و اعتماد خود را از دست میدهد در صورتی که امنیت داشتن مهمترین مسئله برای حیوان به شمار میرود

نکته ی مهمی که در تصحیح رفتار سگ باید در نظر گرفته شود این است که رفتار نادرست حیوان باید فورا تصحیح شود و عمل تصحیح با کار خلافی که حیوان انجام داده مرتبط گردد زیرا در غیر این صورت سگ نمیفهمد که برای کدام کار اشتباهش مورد تصحیح قرار گرفته است.برای مثال اگر میخواهید به سگ بیاموزید که بنشیند و لی او نمیشیند باید فورا با نشاندن سگ به حیوان بفهمانید که چه کاری را باید انجام دهد.و اگر بخواهید رفتار اورا تصحیح کنید باید این تصحیح خیلی فوری صورت گیرد و با رفتار اشتباهی که انجام داده مرتبط باشد.
توجه به این نکته ضروری است که هیچ کدام از کارهایی که برای تربیت سگ انجام میدهید نباید برای حیوان ناخوشایند باشد.
نکته ی قابل توجه دیگر ان است که هرگز موقعی که سگ را صدا میزنید تا نزد شما بیاید یا اینکه خود سگ چنین کاری را انجام داد نباید به او امر و نهی کنید و نباید رفتارش را تصحیح نمایید زیرا معمولا سگ رفتار اشتباه خود را به زودی فراموش میکند و نخواهد فهمید که کدام کارش را میخواهید تصحیح کنید.در این حالت حیوان عمل تصحیح شما را با اخرین کاری که انجام داده است یعنی امادن نزد شماربط میدهد و بعد از چند بار تگرار این عمل نزد شما نخواهد امد.

شما باید فرامین تربیتی را به شکل صحیح تلفظ و بیان کنید.بطور مثال به این صورت نباشد که در یک جلسه به سگ بگویید جیمی بیا و در جلسه ی بعد به سگ بگویید جیمی بدو و از سگ انتظار داشته باشید که سریعا فرمان شما را اطاعت کند زیرا سگ معنای کلمات شما را نمیفهمد و با تشخیص لحن صدای شما حرکات را انجام میدهدو به کار بردن کلمات مختلف در یک فرمان سگ را گیج میکند.مهمترین عاملی که قبلا هم متذکر شدیم کنترل میباشد.اما به منظور اعمال کنترل کاملی روی سگ در ابتدا باید شما بر رفتار خودتان کنترل کافی داشته باشید.اگر در طی دوره ی تربیت صبر و حوصله خود را از دست بدهید مسلما کنترل خودتان هم از دست خواهید داد.

 مطالعه ادامه مطلب

پوستر معرفی نژادهای سگ ( قسمت اول )

وت پارس برای نخستین بار یک پوستر آموزشی کامل نژادشناسی سگ را به شیوه ای نوین که در بردارنده مطالب مهم هر نژاد و بخش بندی شده و در عین حال خلاصه با تصویر می باشد را تهیه کرده است. در نخستین گام پوستری از معرفی مشخصات و ویژگی های سگ های نگهبان تهیه شده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تذکر : لازم به ذکر است برای مشاهده پوستر عکس را در کامپیوتر خود ذخیره نمایید یا از لینک قرار داده شده دانلود نمایید. برای مطالعه بیشتر در خصو سگ ها می توانید از قسمت ویژه سگ ها در وت پارس دیدن نمایید.

 

اگر با راست کلیک کردن عکس را دریافت نمی کنید ، برای دانلود روی تصویر زیر کلیک نمایید

 


 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)

 مطالعه ادامه مطلب

اصول تربیت سگ (قسمت اول)

دوستی بین انسان و سگ قدیمی ترین و پایدار ترین دوستی است که میتوان در طول تاریخ از آن نام برد.در جوامع امروزی سگ فقط حیوان خانگی نیست، بلکه یار باوفای انسان های تنها،دوست صمیمی و عصای دست نابینایان،چوپان گله ها،نگهبان و بالاخره شریک انسان در تمام ابعاد زندگی است.وت پارس شما را به مشاهده ادامه مطلب دعوت می نماید.


تربیت سگ یکی کلیدی ترین موارد است که قبل از تصمیم گیری به نگهداری این حیوان باید به ان بیاندیشید و اگر سگ نداشته باشید بهتر از انست که سگتان با مزاحمتی که برای دیگران فراهم میکند ابزار شرمندگی شما را فراهم اورد.

برای دست یابی به نتایج بهتر در امر تربیت سگ باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

1-کار را ساده بگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید.

2-فرامین باید کوتاه باشد نه به صورت جمله.

 مطالعه ادامه مطلب

دلایل اهلی شدن گرگ ها و سگ های وحشی توسط انسان

میراث پیوند اجتماعی نزدیک درون گله های گرگ و هوش اجتماعی زیاد سگ ها، پیوند با انسان و جا گرفتن آسان به عنوان عضوی از خانواده گسترده انسان را برای آنها امکان پذیر ساخت. به نظر شما دلایل اصلی و مهم برای اهلی شدن گرگ ها و سگ های وحشی توسط انسان چه بود؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

اگر گروهی از بوم شناسان علاقمند به پستانداران، ۱۵۰ هزار سال در زمان به عقب بازمی گشتند با تک گونه ای فوق العاده موفق از گرگ، یعنی Canis lupus روبه رو می شدند که در سرتاسر بخش اعظم اروپا و آسیا و نیز آمریکای شمالی زندگی می کرد.علاوه بر این اشکال گوناگونی از انسان ها را نیز می یافتند که هر کدام در گستره جغرافیایی بسیار محدودتری به سر می بردند. نیاکان نئاندرتال ها را در اقلیم سرد اروپا و غرب آسیا می یافتند و شاید در جنگل های بارانی آسیای جنوب شرقی با جمعیتی از بقایایی Homo erectus روبه رو می شدند. نیاکان انسان مدرن را نیز در آفریقا پیدا می کردند. کدام یک از این پستانداران را در آن زمان باید موفق ترین دانست؟ احساس من آن است که مسافران بوم شناس ما در زمان احتمالاً به گرگ ها رای می دادند. گرگ ها و آدم ها خصوصیات مشترک بسیاری داشتند. هر دو شکارچیانی فوق العاده متحرک و دارای حس همکاری بودند که هرگاه امکان داشت پستانداران سم داری نظیر آنتیلوپ ها و گوزن ها را شکار می کردند اما در عین حال شکارچیان فرصت طلبی بودند که از طعمه های کوچک نیز نمی گذشتند و در صورت لزوم حتی از پسمانده خواری شکار گوشتخواران دیگر هم روگردان نبودند.

هم گرگ ها و هم انسان ها در خانواده های گسترده فوق العاده پر سر و صدایی زندگی می کنند که در آن هم نرها و هم ماده ها از بچه ها مراقبت و برایشان غذا تهیه می کنند. خانوادۀ گسترده در پستانداران ساختار اجتماعی بسیار نادری است و به عقیدۀ من در موفقیت گرگ ها و انسان ها هر دو ضروری بوده است.

بررسی های مقایسه ای DNA انسان معاصر نشان می دهد که مهاجرت پیشگامان انسان مدرن از آفریقا به دیگر نقاط جهان حدود ۱۴۰ هزار سال پیش آغاز شد. آن جمعیت مهاجر که نیاکان تمام انسان هایی هستند که امروزه خارج از آفریقا زندگی می کنند احتمالاً بیش از چندصد نفر نبودند. چرا این جمعیت چنان موفق بود که دیگر جمعیت های انسانی که آن زمان در اروپا زندگی می کردند را از میدان به در کرد؟ موفقیت آنها ممکن است ناشی از آن باشد که مهاجران هنگام ورود به آسیا با گرگ ها روبه رو شده و آنها را اهلی کرده اند.

به تازگی رابرت وین (R.Wayne) و همکارانش روی توالی DNA میتوکندری های تعداد زیادی گرگ، سگ و سگ سانان دیگر را از سرتاسر جهان مورد بررسی جامعی قرار دادند. آنها دریافته اند که گرگ اجداد سگ بوده و نخستین اهلی سازی سگ از گرگ در حدود ۱۳۵ هزار سال پیش آغاز شده است. از آنجا که انسان و گرگ ساختار اجتماعی خانواده گسترده و رفتارهای شکار همکارانۀ مشابهی داشتند این فرآیند اهلی سازی تا حدود زیادی تسهیل شد.

از این رو می توان گفت که گرگ ها و انسان ها برای نشستن در خانواده و بوم شناسی یکدیگر از پیش سازش یافته بودند. گرگ های رام و فرزندانشان برای گروه های انسانی که آنها را اهلی کرده بودند، امتیاز رقابتی عظیمی به همراه آوردند. شاید سگ ها مسئول گسترش قلمرو پراکندگی انسان تا سیبری و آمریکای شمالی بوده اند، جایی که پیش از آن به اشغال گرگ ها درآمده بود. سگ ها با قدرت، طاقت و مهارت هایشان به عنوان شکارچیان گروهی در تهیه غذا به همراهان انسانی خود کمک می کردند. حواس بویایی و شنوایی قوی سگ در تشخیص طعمه و نیز جانوران شکارچی مکمل دید خوب انسان اولیه بود. سگ ها شب هنگام در مقایسه با انسان هوشیارترند و به همین خاطر بهتر می توانند شکارچیان شبگرد را تشخیص دهند.

 مطالعه ادامه مطلب

استفاده پلیس رومانی از سگ ها برای درس به انسان ها

سگ ها در طول تاریخ کمک های بسیاری به انسان ها کرده اند و فواید زندگی مسالمت آمیز انسان ها در کنار سگ ها همواره دوطرفه بوده است.پلیس رومانی از سگ های ولگرد که آسوده خاطر از خط کشی عابر پیاده عبور می کنند، فیلم برداری کرده و یک فیلم آموزشی کوتاه را از شبکه های تلویزیونی پخش می کند. هدف پلیس، تاکید بر عبور عابران از محل خط کشی خیابان هاست. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

پلیس رومانی از سگ های ولگرد که آسوده خاطر از خط کشی عابر پیاده عبور می کنند، فیلم برداری کرده و یک فیلم آموزشی کوتاه را از شبکه های تلویزیونی پخش می کند. هدف پلیس، تاکید بر عبور عابران از محل خط کشی خیابان هاست.

بنا بر این گزارش، این فیلم با نشان دادن گذشتن سگ های ولگرد از محل خط کشی، بر این شعار تاکید می کند که اگر آنها می توانند این کار را صورت دهند، دیگران هم توان چنین کاری را دارند؛ بنا براین، از خط کشی عابر پیاده عبور کنید.

پلیس رومانی امیدوار است با پخش این فیلم کوتاه، شمارعابران پیاده ای را که قربانی سوانح رانندگی می شوند، کاهش دهد.در سال 2012 در کشور رومانی، 360 عابر کشته و 1273 تن دیگر بر اثر سوانح رانندگی مجروح شدند. در بیشتر وقت ها، عابران پیاده مقصر بودند، چون از روی خط کشی خیابان ها و بزرگراه ها عبور نمی کردند.

 .................................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

هپاتیت عفونی سگ سانان ( ICH )

هپاتیت عفونی سگ (ICH) یک بیماری با گسترش جهانی و واگیردار سگ می باشد. علائم آن از یک تب خفیف و احتقان غشای موکوسی تا دپرسیون شدید ، لوکوپنی واضح و افزایش زمان لخته شدن خون متفاوت می باشد. این بیماری در روباه ، گرگ ، کایوت و خرس نیز مشاهده می شود . وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

اتیولوژی و پاتوژنز هپاتیت عفونی سگ

هپاتیت عفونی سگ توسط یک DNA ویروس بدون غشا با نام آدنوویروس تیپ ۱ سگ سانان (CAV-1) ایجاد میشود و از نظر آنتی ژنی با CAV-2 که مهمترین عامل ایجاد کننده تراکئوبرونشیت عفونی در سگها است قرابت ندارد.
CAV-1 نسبت به حلالهای لیپیدی مقاوم است و خارج از بدن میزبان برای هفته ها و حتی ماه ها زنده خواهد ماند ولی نسبت به محلول ۳-۱% کلریدسدیم ( سفیدکننده) که یک ضدعفونی کننده مؤثر است حساس میباشد.

عمده راه های انتقال این بیماری ورود ویروس از طریق ادرار ، مدفوع و یا بزاق حیوان آلوده به داخل دستگاه گوارش میزبان می باشد.
سگ های بهبود یافته تا بیش از ۶ ماه می توانند ویروس را از طریق ادرار دفع کنند. عفونت اولیه در کریپت های لوزه و پلاک پایر و طی ویرمی و عفونت سلولهای اندوتلیال در بیشتر بافتها رخ می دهد.
کبد ، طحال ، کلیه و ریه ها اعضای هدف اصلی می باشند. ضایعات مزمن کلیوی و کدورت قرنیه به صورت ابری به رنگ آبی ( چشم آبی ) از نتایج واکنشهای کمپلکس ایمنی پس از بهبودی از فرم حاد و یا تحت بالینی بیماری می باشند.

یافته های بالینی در هپاتیت عفونی سگ

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : ویدیویی حیرت آور از رانندگی سگ ها

سه سگ به نام‌های جیمی، مونتی و پورتر به مدت دوماه زیر نظر یک تعلیم دهنده آموزش رانندگی دیده‌ و سپس به نخستین سگ‌های راننده جهان تبدیل شده‌اند. پورتر اولین سگی است که از این جمع رانندگی را آموخته است. ویدئوی ضبط شده از پورتر طی یک هفته ۳میلیون بیننده داشته است. توضیحات کامل و ویدیو این خبر جالب را وت پارس در ادامه مطلب به شما تقدیم می کند.

طبق آمارهای موجود هر ساله ۲ میلیون سگ به پناهگاه‌های حیوانات سپرده می‌شوند؛ به همین دلیل یک آژانس فعال در این زمینه ابتکاری جالب برای تبلیغ درباره سگ‌های بی خانمان انجام داده است. در این تبلیغ سگ‌ها را پشت فرمان ماشین‌های ویژه‌اي که برای آنها تغییر داده شده می‌بینیم. شاید باورش سخت باشد که بتوان سگ‌ها را برای رانندگی تعلیم داد. اما این آژانس پدال‌های گاز و ترمز را به جایی منتقل کرده که سگ می‌تواند آن را فشار دهد و به غربالک فرمان هم دستگیره‌ای قابل استفاده برای سگ‌ها اضافه کرده است.

همین‌طور یک دکمه استارت ساده تر برای روشن کردن این ماشین در نظر گرفته است. سه سگ به نام‌های جیمی، مونتی و پورتر به مدت دوماه زیر نظر یک تعلیم دهنده آموزش رانندگی دیده‌ و سپس به نخستین سگ‌های راننده جهان تبدیل شده‌اند. پورتر اولین سگی است که از این جمع رانندگی را آموخته است. ویدئوی ضبط شده از پورتر طی یک هفته ۳میلیون بیننده داشته است.

وت پارس تقدیم می کند

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منابع : DrivingDogs

 مطالعه ادامه مطلب

سگ سانان از دید جانورشناسی

اولین اعضای خانوادۀ سگ سانان حدود ۲۵ ملیون سال قبل در شمال آمریکا به وجود آمدند و سپس به سمت غرب گسترش یافتند. در اثر این تکامل تدریجی دوگونه Caniformia و Feli formia به وجود آمدند. تا به حال توجه کرده اید که سگ ها از جایگاه جانورشناسان چه جایگاهی دارند؟ وت پارس شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کند.

با تغییر تدریجی زمین و تکامل Caniformia، خانوادۀ Candie (سگ سانان) ایجاد شد. از تکامل Candie سه گونۀ جدید حاصل شد که تمامی آن ها شباهت هایی به گرگ های امروزی داشتند. سرانجام در جنوب ایالات متحده امروزی خانواده Caninea که در واقع جد اصلی سگ ها محسوب می شد، پا به عرصۀ وجود گذاشت. با گذشت زمان و تغییرات تدریجی محیطی، Leptocyon ها و سپس Canis ها پا به عرصه وجود نهادند که جد مشترک گرگ ها، سگ ها، شغال ها، و کایوت ها، محسوب می شوند. سپس گرگ های خاکستری (canis lupus) در شمال اوراسیا تکامل پیدا کرده و در سراسر اروپا و شمال آسیا پراکنده شدند.برای مطالعه بیشتر در خصوص پیدایش و تکامل سگ ها اینجا را مطالعه نمایید.

در واقع تمامی نژاد های سگ و گرگ های امروزی از نسل گرگ های خاکستری می باشند که به تدریج از حدود یک تا ۲ میلیون سال قبل، از هم تفکیک شده اند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که اختلافی در حدود ۰۲ /۰ درصد بین DNA سگ ها و گرگ های امروزی وجود دارد و این اختلاف ناچیز نشان دهندۀ نزدیکی بسیار زیاد این دو موجود به یکدیگر می باشد. در ضمن تعداد کروموزم های سگ و گرگ هر دو ۷۸ است و این خود می تواند مؤید این نزدیکی باشد.

خانوادۀ سگ سانان (Canidae) واقع در راستۀ گوشتخواران (Carnivora) قرار دارند.

سگ‌سانان

سگ سانان دارای بدنی کم و بیش باریک و کشیده می باشند که برای سریع دویدن و تعقیب شکار مساعد شده‌اند. سر آنها دراز و گوشها قائم و نوک‌دار است. پاهای جلو مستقیم و باریک و تقریبا به اندازه پای عقب است، با وجود این قسمت عقب پایین‌تر از قسمت جلو است. روی پنجه راه می‌روند و در پاهای جلو ۵ انگشت و در پاهای عقب ۴ انگشت دارند. انگشت شست در دست بطور قابل ملاحظه کوتاه‌ تر از سایر انگشتان بوده و با زمین تماس پیدا نمی‌کند. چنگالها بسته نمی‌شوند و نوک آنها کند است و بر خلاف گربه‌سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد پای آنان اثر ناخن دیده می‌شود. دم پر مو و کم و بیش بلند ، رنگ موهای پشت بدن مختلف، در پشت نیمه قاعده‌ای دم غده بوداری وجود دارد که معمولا بوسیله یک لکه سیاه محل آن مشخص می‌شود. دندانهای نیش بلند و تیز و دندانهای کارناسیل خوب رشد کرده و دندان کارناسیل بالا دارای سه ریشه و تاج با دو تیغه است. تاج دندانهای آسیای بالا سه گوش است. قسمت جلوی جمجمه دراز و زائده‌های پس حدقه‌ای کوتاه هستند. صندوق صماغ بطور متوسط یا خیلی زیاد متورم شده است.
این گوشتخواران کاملا خشکی‌زی بوده و در شرایط مختلف زندگی می‌کنند. بیشتر آنها گودیها و حفره‌ها را برای استراحت اختصاص می‌دهند و تعدادی در روی زمین برای خود لانه می‌سازند. غذای آنها بیشتر از مواد حیوانی تشکیل می‌شود. معمولا در سال یکبار تولید مثل می‌کنند و بعضی از آنها منوگام هستند (چندین ماده برای جفتگیری انتخاب می کنند). در ایران از این تیره دو جنس Canis و Vulpes وجود دارد.

 مطالعه ادامه مطلب

منشاء پیدایش و سیر تکاملی سگ

مطالعات دیرین شناسی انجام شده در مورد منشاء پیدایش سگ ها، اطلاعات جالب و شگفت انگیزی در اختیار ما قرار داده است، تا بوسیلۀ آن بتوانیم با ریشۀ اصلی این حیوانات که جثۀ آنها از خرگوش تا قامت یک خرس گریزلی متفاوت بوده و از گوشتخواران امروزی بسیار درنده تر بوده اند و روند تکاملی آن آشنا شویم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نظریه تکامل چیست؟

این نظریه به ما می گوید: همه گیاهان و حیواناتی که امروزه در جهان یافت می شود روزی به شکلهای ساده تری بودند و آنگاه به تدریج در مسیر طبیعی خود، به صورت امروزیشان، رشد یافتند. شکل های ساده دیروزی نیز، شکل تکامل یافته ای از موجودات بسیار ساده تر دیروزی بوده اند. همینگونه پیش می رویم و میلیونها سال به عقب بر می گردیم تا به دورانی می رسیم که زندگی تازه در آنجا آغاز شد. در آنجا فقط توده بسیار کوچکی از پرتوپلاسم ژله مانند وجود داشت. می گویند که این آغاز زندگی همه موجودات زنده بوده است.

تاکنون منشا سگها مشخص نشده است. دانشمندان در مورد اینکه اجداد وحشی سگها، گرگ، شغال یا دینگو بوده است اختلاف نظر دارند. هر چند که در مورد این نکته که گرگ و احتمالا شغال در خانوادۀ سگها قرار دارند متفق القول می باشند. مطالعات دیرین شناسی انجام شده در مورد منشاء پیدایش سگ ها، اطلاعات جالب و شگفت انگیزی در اختیار ما قرار داده است، تا بوسیلۀ آن بتوانیم با ریشۀ اصلی این حیوانات که جثۀ آنها از خرگوش تا قامت یک خرس گریزلی متفاوت بوده و از گوشتخواران امروزی بسیار درنده تر بوده اند و روند تکاملی آن آشنا شویم. در این بخش به توضیح مختصری از اکثر زیرشاخه هایی که در تکامل سگ نقش داشته اند می پردازیم.

lycaenops: بر پایۀ مطالعات، سگ سانان، از نسل دایناسوری به نام  lycaenops بوجود آمده اند که در ۳۰۰ میلیون سال قبل در اواخر دوران پرمین میزیسته. این حیوان نه خزنده بوده و نه پستاندار، اما متعلق به گروهی از جانداران به نام synapsidas می باشد که هم خزنده و هم پستاندار بوده است. این دایناسور دارای پاهایی بلند بوده و سریع میدوید و در اواخر دوران پرمین و اوایل دوران پرمین پسین در آسیا و آفریقای جنوبی میزیسته و یک متر طول داشته. خصوصیات فیزیکی بدنش همانند پستانداران بوده و با شکار مهره داران و خزندگان  کوچک تغذیه می کرده است. دارای جمجمه ای باریک، کشیده و دندانهایی مناسب برای پاره کردن گوشت شکارهای بزرگ بوده است.

 

Cynognathus: این حیوان بسیار درنده بوده و از ۲۴۰ تا ۲۴۲ میلیون سال پیش در دورۀ تریاس میانه در آفریقای جنوبی، لسوتو، آرژانتین، قطب جنوب و چین میزیسته. Cynognathus دارای کام ثانویه بوده است که به حیوان اجازه می داده در زمان غذا خوردن به راحتی تنفس کند. جمجمه ای همانند سگ سانان داشته و دندانهایش بسیار تیز بوده و از مشاهداتی که بر روی اسکلتبندی این حیوان صورت گرفته بیانگر وجود پردۀ دیافراگم  است زیرا در منطقۀ معده دنده وجود ندارد.

Megazostrodon: در اواخر دوران تریاس و اوایل ژورایسک در ۲۰۰ میلیون سال پیش این حیوان می زیسته و در گروه پستاندارانی با جثۀ کوچک بین ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر  بوده و از خزندگان کوچک و حشرات تغذیه می کرده است پوشش بدنیش از موهای کوتاه بوده و  دندانهای پشین و نیش (پرمولر _ مولر) آن کاملا مانند دندانهای گوشتخواران پستاندار است. اما تحقیقات نشان داده که این حیوان همچون اجداد خزنده اش تخمگذار بوده است .

 مطالعه ادامه مطلب

بدون سگ وارد نشو : رسم های یک کاخ

باراک حسین اوباما برای چهارسال دیگر سکان ریاست جمهوری کشور ایالات متحده را در دست گرفت و راهی کاخ سفید شد.کاخی که پر از رسم و عادت های جورواجور است.در این بین رسمی هم در مورد حیوانات وجود دارد.رسمی که برای خیلی ها اهمیت دارد و آن شکل و شمایل سگی است که باید به عنوان عضو جدید همراه با رییس جمهور امریکا وارد کاخ شود.طبق یک رسم دیرینه در این کشور ، هر رییس جمهور بعد از رسیدن به کاخ سفید و قبل از هرگونه تغییری در کابینه و انتخاب معاونانش باید سگی را برای ورود به کاخ انتخاب کند. این رسم سال های سال است که باب شده است و برای آنها اهمیت خاصی دارد. رسمی که از زمان جورج واشنگتن اولین ریاست جمهور امریکا رواج داشت. خود او دارای 10 سگ شکاری بود.البته توماس جفرسون ، اولین ریاست جمهور امریکا بود که به طور رسمی برای ورود و خروج سگ ها مجوز داد و این رسم را علنی کرد. تا امروز تنها یک رییس جمهور امریکا بوده است که سگی به همراه نداشته است.ویلسون. البته آقای ویلسون ، آن قدر به سگ ها علاقه داشت که در زمان جنگ جهانی اول سگی به نام استابی را به عنوان قهرمان ملی معرفی کرد و جلوی چشم هزاران نفر با او دست داد.

 مطالعه ادامه مطلب