آشنایی با نژادهای سگ (قسمت سوم : باکسر)

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست باکسر می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نژاد باکسر

از اطفال و بانوان سرسختانه حمايت و دفاع مي كند.خيلي باوفاست و هيچ موقع در مقابل صاحبش خشونت نشان نمي دهد. عاقل و هوشيار و فرمانبردار و با محبت و حق شناس است. در مقابل بيگانگان خشن و سرسخت است و به همين جهت بايد افراد ناشناس را از آن ها برحذر داشت.در نزاع با سگان ديگر خيلي شجاع است ولي هيچ موقع به سگ هاي ضعيف تر از خود حمله نمي كند.تا سه سالگي ميل مفرطي به بازي و بازيگوشی دارد ولي بعد از اين مدت آرام مي شود.هميشه شاداب است و براي اظهار محبت با تمام بدن دم را تكان مي دهد البته بدون اينكه دمي داشته باشد زيرا سگ هاي باكسر از انواع سگ هايي است كه بايد دم و گوش آن ها را قطع نمود.به قدري جست و خيز و دوندگي مي كند كه انسان خيال مي كند از خستگي نزديك به هلاك شدن است.

از سال 1896 ميلادي اين نژاد خيلي مورد توجه واقع گرديد و در ابتدا به دليل قيافه منحصر به فردش مورد تمسخر واقع مي شد ولي از سال 1925 طرفداران اين نژاد بيشتر شد و فوق العاده مورد توجه قرار گرفت.باكسر براي شكار مناسب نيست و بهتر است از تولگي آن را تهيه نمود زيرا در اين صورت انس و الفت او با صاحبش زيادتر مي شود.در مرتبه اول كه انسان با او روبه رو مي شود به علت قيافه ترسناكش از او دچار ترس و وحشت مي شود.وفاداري و حساسيت فوق العاده كه در آن ها وجود دارد در كمتر نژاد ديگري يافت مي شود.

نژاد باکسر

ظاهر عمومی

بهترين باكسر سگي است با اندازه متوسط  اندام هاي قوي موي كوتاه و عضلات پرورش يافته اي است كه از زير پوست جلب توجه مي كنند. گام هاي او محكم ارتجاعي و آزادانه است. اين سگ اصولا به منظور حفاظت و نگهباني و به دليل شكل بدني و رفتار خاص به عنوان يك حيوان خانگي نگهداري مي شود. سر زيبايي سر به ميزان هماهنگي بين پوزه و جمجمه بستگي دارد.پوزه مسطح آن در حدود طول سر از ناحيه نوك بيني تا پس سر و پهناي جمجمه باشد. سر نيز نبايد داراي چين هاي عميق باشد. اين چين خوردگي ها در دو طرف پوزه قرار گرفته اند.چشم ها داراي رنگ قهوه اي تيره و داراي موقعيت نرمالي هستند.براقي چشم ها همراه با چين خوردگي هاي جلوي صورت به سر باكسر ويژگي هاي خاصي مي دهد.
گوش ها
در بالاترين نقطه جمجمه قرار گرفته و در هنگام جلب توجه حالت افراشته پيدا مي كند. جمجمه قله جمجمه كمي منحني است.گرد نيست و چندان هم پهن نمي باشد.گونه ها نسبتا پهن بوده و برآمده نيست. بيني پهن و سياه است.فك بالا در محلي كه به جمجمه انتقال مي يابد پهن است.لب ها حالت پوزه را تكميل مي كنند به طوري كه سطح جلويي پوزه حالت پهني پيدا مي كنند. گردن گرد طويل و عضلاني است. پوست آن حالت آويزان ندارد.خط پشت يكنواخت و تا حدودي شيب دار است. سينه نسبتا پهن است.جلوي سينه به خوبي رشد كرده و از پهلو قابل مشاهده است.سينه عميق است و تا ناحيه آرنج ادامه مي يابد.عمق بدن در پايين ترين نقطه سينه برابر با نصف ارتفاع بدن در ناحيه كتف ها است. كمر كوتاه و عضلاني است. دم بالا نگه داشته مي شود.لگن طويل وبه خصوص در سگ هاي ماده پهن است.

نژاد باکسر

 مطالعه ادامه مطلب

پناهگاه سگ های ولگرد سوهانک تهران

امروزه در کشورهای پیشرفته برای کنترل سگ های ولگرد ، مراکزی برای نگهداری از آنها احداث می شود . در این مراکز سگ ها ، به صورت منظم واکسیناسیون شده و از غذای مطلوبی نیز برخورد هستند . در ایران نیز ، به مدد دوست داران محیط زیست و حامیان حقوق حیوانات و صد البته با کمک شهرداری تهران ، چندی پیش اولین پناهگاه سگ های ولگرد تاسیس شد .  آنچه در ادامه مطلب آمده ، مقاله و گزارش تصویری است که توسط وت پارس تدارک دیده شده است . وت پارس شما را به دیدن ادامه مطلب دعوت می کند .

هزاران سال پيش انسان اوليه در عرصه جهان تنها بود . تنهايي وبي پناه بودن باعث شد ، تا او به فكر رفاقت  با حيوانات بيفتد . سگ اولين حيواني بود ، كه با انسان الفت گرفت وبه دست انسان اهلي شد . سگ ها در سراسر عمرشان به انسان خدمت مي كردند وفاداري وتيز هوشي ، آنها را به دستيارانی  بسيار خوب براي انسان ها مبدل كرده بودند . انسان ها از آنها براي كمك در امر شكار ، حمل ونقل ونگهباني استفاده مي كردند . اين داستان به اين صورت ادامه داشت تا اينكه انسانها كم كم به فکر اهلی کردن  ساير حيوانات نيز افتادند . در این هنگام وظايف سگ ها بيشتر شد ، آنها علاوه بر وظايف قبلي ، نگهباني از گله را نيز بر عهده گرفتند . زمان گذ شت تا حدود قرن هفدهم كه زمزمه های انقلاب صنعتي در جهان طنین انداز شد .  پس از انقلاب صنعتي ورنسانس ، زندگي ماشيني گسترش بسیار زیادی يافت و این گسترش رابطه ي صمیمانه انسان ها وحيوانات را به سردي كشاند .

حيوانات كه زماني عضو اصلي يك خانواده بودند ومانند سایر اعضاي آن براي تداوم زندگي تلاش مي كردند ، كم كم به حالت عروسك هاي زنده تبديل شدند .

كم شدن نقش  حيوانات در زندگي انسا نها باعث شد تا ارزش معنوي آنها در ذهن بشر متزلزل شود . مجموعه اين عوامل سبب گرديد كه انسان حقوق حيوانات را ناديده بگيرد وآن را زير پا بگذارد . در اين بين شايد بزرگترين ضربه به رسته هاي سگ  خورده شد . سگ ها از ساير حيوانات عاطفي تر هستند وبه سرعت به صاحب خود وابسته مي شوند . اما جالب این است كه انسان ها ، آنها را مانند عروسك هايي مي خواهند كه كاملا مطيع آنها باشند وهيچ توجهي به ويژگي هاي وخصوصيات خلقت آنها ندارند .

فرايندهايي چون عقيم سازي ، تخريب تارهاي صوتي جهت ساكت كردن آنها وحبس آنها در خانه ؛ شايد گوشه اي از ظلم هايي است كه انسان ها در سكوت در حق آنها مي كنند . در پايان نيز به آساني آن ها را در طبيعت رها مي كنند که در اين حالت بسیاري از آنها از افسردگي و یا عدم توانايي شكار وگرسنگي مي ميرند . برخي نيز كه به سختي زنده مي مانند وبنا به اقتضاي طبيعي توليد مثل مي كنند ، به توسط ماموران شهرداري ومردم به شدت مورد ضرب وجرح قرار مي گيرند وكشته مي شوند . شايد كسي فكر نمي كند كه اين سگ ، تنها اميد چند توله براي زندگي هستند . قطعا بسياري از ما ، صحنه های تعقيب وگريز ماموران شهرداري وسگهاي ولگرد را ديده ايم كه نتيجه اي  جز كشته شدن اين حيوانات مظلوم ندارد . شايد در نظر شما ، هزينه ي 40.000 توماني ، جهت كشتار هر قلدره سگ بسياربالا  باشد ؛ اما شهرداري هر ساله اين مبالغ هنگفت را صرف مي كنند كه البته نتيجه ي موثري هم دردراز مد ت ندارد وبيشتر شبيه به مُسَكِن موقتي است .

آخرين روش كه در حال حاضر در بسیاری از كشورهاي پيشرفته جريان دارد ، گشايش مراكز نگهداري از سگ هاي ولگرد است . اين مراكز مي توانند با بودجه اي بسيار كمتر ، به تدريج آنها را جمع آوري وتا پايان عمر سرپرستي کنند . در برخي مراكزنیز براي كنترل جميعيت آنها ، مراحلي از عقيم سازي صورت مي گيرد . در ایران نیز به دنبال فعاليت هاي دوست داران محيط زيست وحمايت كنندگان حقوق حيونات ، به تازگی  مركزي در تهران جهت سرپرستي سگ ها ي ولگرد تاسيس شده است . دراين مركز سگ ها تحت مراقبت مي باشند وعملیات واكسيناسيون به صورت مرتب صورت می گیرد . شما مي توانيد با مراجعه به اين مراكز گردشي كوچك ، ملاقاتی با اين مخلوقات ارزشمند داشته باشيد ويا حتي به صورت رايگان آنها را به خانه ببريد.

 شايد بتوان گفت اين مجلسي كه ميزبان آنها سگهاي ولگرد هستند ، اما مهمان غذاي ميزبان را با خود مي آورد . به تمام دوستان پيشنهاد مي كنم تا حداقل يكبار سري به اين مركز بزنند .

آدرس : تهران - انتهای بلوار ارتش - ابتدای جاده لشگرک - روبروی انبار نفت - بعد از کارخانه آسفالت - دره میرزا - پناهگاه سوهانک
 

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت دوم :دوبرمن)

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست دوبرمن می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

سگ دوبرمن

نژاد دوبرمن پينچر در آپولداد در تورينگاي آلمان در حدود سال 1890 منشا گرفته و اسم خود را هم از شخصي به نام لوئيس دوبرمن گرفته است. دوبرمن ريشه نژادي مبهمي دارد ، اما گفته مي شود اين نژاد حاصل تلاقي گريت دين ، جرمن شپرد ، روت وايلر و پينچر است. همچنين احتمالا يك رابطه خوني با بيكرون و گری هاند هم دارد كه با جفت گيري هاي انتخاب شده ، ويژگي هاي خوب و مناسبي را كسب كرده است.

دوبرمن سگی است با جثه اي متوسط ، بدني توپر ، عضلاني و قوي و سري دراز كه از نماي جلويي و جانبي شكلي مثلثي دارد. داراي چشم هاي بادامي با عمق متوسط مي باشد كه رنگ قهوه اي از قهوه اي معمولي تا قهوه اي تيره متغير است. لب ها نزديك به فك ها و فك ها كامل  و قوي است. گردن به خوبي عضلاني شده است و به سمت بدن به تدريج عضلاني تر شده است. سينه پهن و عضلات جلويي سينه كاملا مشخص است. ناحيه شكم فرورفته و كمرپهن و عضلاني است. از ويژگي هاي ديگر آن مي توان به داشتن شامه ي قوي ، زيركي و هوشياري و چالاكي و جنگندگي آن اشاره كرد كه اين ويژگي ها در كل دوبرمن را به يك نژاد با استعداد ، كارآمد و پرطرفدار تبديل كرده است.

سگ دوبرمن

در ابتدا دوبرمن به خاطر هوشياري و زيركي و حس بويايي فوق العاده اش به عنوان يك سگ محافظ و نگهبان به كار گرفته شد اما پس از مدتي به عنوان سگ پليس ، سگ جنگي و همچينين سگ شكاري هم استفاده شد.دوبرمن اگر به خوبي آموزش داده شود نياز به صحبت كردن ندارد و ايما و اشارات را متوجه مي شود و سگي فرمان بردار ، مطيع و نجيب مي باشد كه به خوبي از صاحب خود محافظت مي كند و در هنگام حمله بسيار خطرناك و قدرتمند عمل مي كند و معمولا هم به گردن و قسمت هاي بالايي بدن هجوم مي برد.

دوبرمن هاي نر و ماده در بعضي موارد خصوصيات رفتاري متفاوتي از هم دارند. ماده ها اغلب آرام ، در عين حال حساس و نسبت به بچه هاي خود بسيار مهربان هستند و نسبت به بيگانه ها هم بسيار محتاط و با ملاحظه هستند. نرها بسيار باهوش ، بي پروا و عجول هستند و معمولا مهاجم هستند. دوبرمن سگ هايی با عمر طولاني هستند و سن شان معمولا به پانزده تا بيست سال هم مي رسد. دوبرمن در چند رنگ مختلف از جمله مشكي ، قرمز مايل به نيلي و قهوه اي روشن ديده مي شود و همچنين همراه  با لكه هاي قرمز قهوه ای كه ممكن است بر روي هر دو چشم ، روی پوزه ها ، جلوي گردن و سينه ، روی پاها و زير دم  وجود داشته باشد. رنگ بيني در دوبرمن ها با رنگ هاي مختلف متفاوت است. از جمله اين كه در سگ هاي مشكي به رنگ سياه خاكي ، در سگ هاي قرمز به رنگ قهوه اي تيره و در سگ هاي به رنگ قهوه اي روشن به رنگ قهوه اي برنزه ديده مي شود.

وزن متوسط : ماده ها 70-60 پوند

نرها 80-65 پوند

ارتفاع متوسط : ماده ها 26-24 اينچ

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت اول : جرمن شپرد)

سگ ها دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست جرمن شپرد می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود . مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است . اولین ویژگی یک جرمن شپرد خوب قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است . رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند.با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.

خلق وخو

اغلب بعنوان سگ کار از آن استفاده می شود.به شجاعت و وفاداری شهرت دارد . سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است.استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد . آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند .جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت.تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد.شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود.با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است . به راحتی می توان آن را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

سگ های گرگی حیواناتی باهوش، چابک، فعال، مطیع، منطقی و مهربان نسبت به صاحب خود بوده ، بی قرار نسبت به آموختن و با کودکان به راحتی ارتباط برقرار کرده و از استعداد تربیت پذیری بالایی برخوردار هستند. سگ های این نژاد شخصیتی ممتاز داشته، با وجود داشتن بی باکی، جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان، در مقابل صاحب خود بسیار فروتن و مودب هستند. این نژاد به دلیل خصوصیات اخلاقی منحصر به به فردش، برای انجام انواع کارها مورد تعلیم و تربیت قرار گرفته است و در نواحی مختلف جهان به علت جثه قوی، هوش بالا و محاسن اخلاقی استثنایی اش، از آن به عنوان نگهبان، استفاده در جنگ ها، به منظور غریق نجات در رودخانه ها و دریاها، جهت نجات بهمن زدگان در کوه های پر از برف و یا جهت نجات افراد به دام افتاده در آتش سوزی ها و زمین لرزه ها و نیز به عنوان سگ پلیس جهت ردیابی ردپای مجرمین استفاده می شوند. از آنجا که سگ های ماده جرمن شپرد حیواناتی صبور و آرام هستند، از آنها به منظور راهنمایی و هدایت نابینایان نیز استفاده می شود. متوسط طول عمر حیوان در حدود 12 تا 13 سال است.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها : (30-40) ک.گ            در ماده ها : (30-40) ک.گ

 مطالعه ادامه مطلب