احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از گربه ها

نگهداری از حیوانات و یا بحث پرورش آنها در هر دین و آیینی شرایط مخصوص و حکم شرعی خود را دارند.در این میان سوالات متداولی نیز در میان مردم رواج دارد که بسیاری نیز پاسخ شرعی دقیق آنها را نمی دانند.مانند بحث مربوط به پرورش و نگهداری از حیوانات.تعدادی از این سوالات را همراه با پاسخ علمای اسلام آماده نموده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از گربه ها

قابل ذکر است که تمامی مواردی یاد شده اعم از سوالات و پاسخ های ذکر شده از سایت شخصی علما و مراجع استخراج شده است.شما نیز اگر در خصوص مورد خاصی مربوط به حوزه دامپزشکی و علوم حیوانات ،  سوالی شرعی دارید برای ما ارسال نمایید تا پاسخ آن را دریافت نمایید.حال چند سوال متداول در خصوص احکام فقهی مربوط به پرورش و نگهداری از گربه ها را با هم مرور می نماییم.

- نگهداری گربه در خانه

نگهداری گربه در خانه چه حکمی دارد؟

در مورد جواز نگهداری گربه نه تنها کسی تردید نکرده است، بلکه امامان معصوم (ع) در روایاتشان ما را به این امر تشویق نموده اند.با توجه به روایاتی که در زمینه خرید و فروش حیوانات به ویژه گربه وجود دارد بی تردید خرید و فروش و کسب درآمد از این راه اشکالی ندارد.در این زمینه محمد بن مسلم از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت (ع) فرمود: "به دست آوردن درآمد با فروش گربه اشکال ندارد".بر اساس این روایات فقها نیز فتوا به حلیت آن داده اند. از جمله آیت الله بهجت در کتاب جامع المسائل می فرماید: جمیع سباع و حشرات و مُسوخ از گربه و غیر آن و حشرات و طیور و اقسام آنها، جواز تکسّب به آنها دائر مدار منفعت محلّله مقصوده است، و خصوص «گربه» جواز تکسّب به آن منصوص و مسلّم است.
امّا در مورد جواز نگهداری آن کسی تردید نکرده است، بلکه امامان معصوم (ع) در روایاتشان ما را به این امر تشویق نموده اند.یکی از امامان (ع) می فرمایند: "منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس".معاویة بن عمار از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت (ع) در مورد گربه فرمود: "آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت".

- موی گربه

موی گربه چه حکمی دارد؟

در میان حیوانات تنها سگ و خوکی که در خشکی زندگی می کنند، نجس هستند.از این رو، گربۀ زنده و موی آن، پاک است، بله فضولات آن، نجس است و این اختصاصی به گربه ندارد، بلکه فضولات هر حیوانی که حرام گوشت است و خون جهنده داشته باشد، نجس است و گربه هم یکی از آن حیوانات است. البته گربه ای که مرده، چون از مردار محسوب می شود اجزایی از آن که دارای روح است، نجس است و موی گربه هم چون دارای روح نیست، نجس نیست.اما نسبت به نماز، باید گفت که لباس نمازگزار نباید از اجزای حیوان حرام گوشت باشد. بدیهی است که گربه از حیوانات حرام گوشت است و اکثر مراجع تقلید فرموده اند: حتی اگر مویى از آن حیوان همراه نمازگزار باشد نماز او باطل است.

 مطالعه ادامه مطلب

همه چیز در مورد نژاد سیامی در گربه ها (+ویدیو)

می گویند که تبارش به کشور تایلند باز می گردد و خواستگاهش آسیای جنوب شرقی است.در آنجا به آنها جواهر ماه می گویند.محصول خاور دور است اما در قرون اخیر به محبوبیتی عجیب در امریکا و اروپا دست یافت.یکی از زیباترین نژادهی گربه در سرتایر دنیا و یکی از محبوب ترین ها.در این پست به معرفی کامل نژاد سیامی خواهیم پرداخت. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در مورد نژاد سیامی در گربه ها (+ویدیو)

در پرونده اخیر در خصوص معرفی نژادهای گربه ها نگاهی به گربه های پرشین انداختیم که می توانید آن پرونده را از اینجا مطالعه نمایید.همچنین اگر از طرفداران گربه ها هستید مجموعه مقالات ما در خصوص این موجودات زیبا را از اینجا مطالعه نمایید.در این پست نیز نگاهی کامل به نژاد محبوب سیامی خواهیم داشت.

مشخصات کلی سیامی ها

نام کامل : (Siamese cat (Meezer

وزن در نرها : 9 - 14 پوند

وزن در ماده ها : 6 - 10 پوند

بلندی در نرها : در حدود 23 اینچ

بلندی در ماده ها : در حدود 21 اینچ

نکته : هر پوند برابر 0.4 کیلوگرم و هر اینچ برابر با 2/5 سانتی متر می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

نکات کلیدی در انتخاب غذا برای گربه ها

تغدیه به طور حتم یکی از مهم ترین فاکتورها برای سلامتی هر موجود زنده ای است. اینکه چه چیزی به عنوان خوراک مصرف می کنیم نقش مهمی در سلامت و بهداشت فرد دارد. در گربه ها نیز این چنین است. آیا می دانید که گربه ها به چه موادی برای سلامتی به عنوان غذا نیاز دارند؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

غذایی که شما به گربه‌تان می‌دهید تاثیر بسزایی بر زندگی، سلامتی و پیشرفت آن دارد. غذاهای متنوعی برای گربه‌ها وجود دارد ولی بهتر است قبل از انتخاب غذا موارد زیر را در نظر بگیرید
۱- پروتئین
بطور کلی گربه‌ها گوشتخوار هستند. بدن آنها به گونه‌ای آفریده شده است که به گوشت نیاز دارد. گربه‌ها حتی نیاز به خوردن سبزیجات ندارند. بهترین غذا برای گربه‌ها ماهیچه است زیرا بیشترین میزان پروتئین را دارد.
۲- آب
گربه‌ها بطور غریزی حس تشنگی ضعیفی دارند. البته این بدان معنی نیست که با خیال راحت گربه را در خانه تنها بگذارید و درب توالت فرنگی را باز بگذارید تا تشنگی خود را برطرف کند! بلکه همیشه مقدار کافی آب تازه باید در دسترس گربه خود قرار دهید.برای فرونشاندن حس تشنگی کمی که گربه دارد وعده غذایی مناسب شامل غذایی اسـت با کیفیـت بالا، همـراه با مایعـات (حدود ۷۸درصد)، یا راحتتـر اینسـت کـه مقداری آب به غذای گربه اضافه کنید تا مثل غذاهای خورشتی شود.

۳-تورین
تورین اسید آمینه‌ای است ضروری در رژیم غذایی گربه که اغلب در گوشت یافت می‌شود و کمبود آن باعث نابینایی و مرگ در گربه‌ها می‌شود، پس در تهیة غذای گربه باید از مقادیر زیاد تورین در آن مطمئن شوید. اگر به وجود این اسید آمینه در غذایی که می‌خرید یا تهیه می‌کنید اطمینان ندارید می‌توانید از مکملهـا برای جبران کمبود آن استفـاده کنیـد. فراموش نکنید که تورین عامل دید گربه در تاریکی شب است، پس این اسید آمینه مفید را از حیوان خود دریغ نکنید.

 مطالعه ادامه مطلب

نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت سوم)

تا چه میزان با نگهداری ، بهداشت و پرورش گربه آشنا هستید؟ نکاتی که تهیه شده است ، مطالبی کلیدی ، در زمینه نگهداری برای صاحب گربه ها می باشند. این نکات از بدو تولد تا بلوغ گربه مرتب شده و راهنمایی های تازه ای را به صورت نکات تک خطی وساده ، به دوستداران این حیوانات فرا می دهد. وت پارس شما را به مطالعه قسمت سوم این مجموعه در ادامه مطلب دعوت می کند.

این نکات مهم و کلیدی با تکیه بر درک بهتر و یادگیری آسان تر ، به صورت تک جمله و جمله های کوتاه تهیه شده است که هم سرعت مطالعه مطلب بیشتر شود و هم اثرگذاری آن افزایش یابد.

 - سبزیجات را پخته شده به گربه می دهیم.
- برای گربه های مسن و لاغر یک قاشق روغن به جیره اضافه کنید.

- در دوره ی آبستنی غذاهای پروتئینی به گربه داده شود.

-اولین نشانه ی افسردگی گربه کاهش اشتها و نخوردن غذایی است که جلوی آن می گذاریم.

 مطالعه ادامه مطلب

نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت دوم)

تا چه میزان با نگهداری ، بهداشت و پرورش گربه آشنا هستید؟ نکاتی که تهیه شده است ، مطالبی کلیدی ، در زمینه نگهداری برای صاحب گربه ها می باشند. این نکات از بدو تولد تا بلوغ گربه مرتب شده و راهنمایی های تازه ای را به صورت نکات تک خطی وساده ، به دوستداران این حیوانات فرا می دهد. وت پارس شما را به مطالعه قسمت دوم این مجموعه در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

این نکات مهم و کلیدی با تکیه بر درک بهتر و یادگیری آسان تر ، به صورت تک جمله و جمله های کوتاه تهیه شده است که هم سرعت مطالعه مطلب بیشتر شود و هم اثرگذاری آن افزایش یابد.

- قبل از خرید گربه روی موهای آن دست می کشیم که باید صاف و بدون کک و جانوران دیگر باشد.

- در هنگام خرید گوش بچه گربه باید تمیز و پاک و عاری از رطوبت و موم باشد.

- در هنگام خرید چشم ها را بررسی می کنیم که پلک سوم عاری از التهاب و بینی هم باید مرطوب باشد.

- در هنگام خرید روی شکم بچه گربه دست کشیده می شود که دارای سختی و برآمدگی نباشد.

 مطالعه ادامه مطلب

نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت اول)

تا چه میزان با نگهداری ، بهداشت و پرورش گربه آشنا هستید؟ نکاتی که تهیه شده است ، مطالبی کلیدی ، در زمینه نگهداری برای صاحب گربه ها می باشند. این نکات از بدو تولد تا بلوغ گربه مرتب شده و راهنمایی های تازه ای را به صورت نکات تک خطی وساده ، به دوستداران این حیوانات فرا می دهد. وت پارس شما را به مطالعه قسمت اول در ادامه مطلب دعوت می کند.

این نکات مهم و کلیدی با تکیه بر درک بهتر و یادگیری آسان تر ، به صورت تک جمله و جمله های کوتاه تهیه شده است که هم سرعت مطالعه مطلب بیشتر شود و هم اثرگذاری آن افزایش یابد.

- پنجه های جلویی گربه پنج عدد است و پنجه های عقبی چهار عدد.

- ناخن های نوزاد گربه تا 3 ماهگی قابلیت جمع و باز شدن ندارند.

- در بعضی نژادهای گربه مثل سیامی ، ناخن ها قابلیت انقباض ندارند.

- حرکت نوک دم گربه برای ما به این معنی است که چیز تازه و مهیجی برای گربه وجود دارد.

 مطالعه ادامه مطلب

تشخیص انگشت گربه ها توسط حسگر آیفون 5s + ویدیو

به نظر می‌رسد Touch ID یا همان حسگر اثر انگشت آیفون ۵S محدود به انسان‌ها نیست. امروز یکی از نویسندگان وب‌سایت TechCrunch اثر انگشت گربه‌ی یکی از همکارانش را روی Touch ID امتحان کرده و موفق به باز کردن آن شده است. وت پارس شما را به مطالعه این مطلب جالب به نقل از فارنت در ادامه مطلب دعوت می کند.

هرچند که تعداد خطاها با انگشت گربه بیشتر از انسان است اما اگر بتوانید دست گربه را به درستی و در زاویه خاصی روی این حسگر قرار دهید موفق خواهید شد قفل را باز کنید. این موضوع مشخص می‌کند که گربه‌های هم اثر انگشت اختصاصی دارند و اگر یکی از پنج اثر انگشت قابل تنظیم در Touch ID را اثر انگشت گربه‌تان تعیین کنید حتی گربه نیز می‌تواند قفل صفحه را باز کند.

“ناتاشا لوماس” از روی کنجکاوی قسمت‌هایی از ساعد و کف دستش را نیز به Touch ID شناساند و متوجه شد می‌توانید با قسمت‌های دیگری از دستتان و یا اثر انگشت پاهایتان هم حسگر را به کار بیندازید؛ هر چند که احتمال خطا بسیار بیشتر از نوک انگشتان دست است. همچنین اگر قسمتی از کف دست راستتان را در آیفون ثبت کرده باشید نمی‌توانید آن را با دست چپتان فریب دهید.

پس اگر یک حیوان خانگی تعلیم یافته دارید می‌توانید اثر انگشت آن را ثبت کرده و در مواقع نیاز از او بخواهید تا برایتان موزیک پخش کند و یا با دوستتان تماس بگیرد!

.......................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

کچلی یا درماتوفیتوز در حیوانات (درماتوفیتوز گربه)

قارچ سطح پوست یا درماتوفیتوز كه به ان اصطلاحا كچلی نیز می گویند یك بیماری شایع پوستی در گربه وانسان است كه به وسیله قارچهای درماتوفیت به وجود می ایند.این قارچهای درماتوفیتی علاقه زیادی به كراتین دارند.كراتین یك پروتئین است كه به وسیله سلولهای پوست تولید شده و در لایه خارجی پوست قرار میگیرد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

مو و ناخن نیز از كراتین تشكیل شده اند به همین دلیل قارهای درماتوفیتی می توانند پوست ، مو و پنجه های حیوان را الوده كنند.گربه های پارسی و هیمالیایی نسبت به دیگران بیشتر درمعرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
سه نوع قارچ درماتوفیتی شایع در گربه به نامهای میكروسپوروم كنیس (Microsporum canis) ، میكروسپوروم ژیپسیوم (M.gypsium) و تریكوفیتون منتاگروفیس وجود دارند.نوع اول معمولا از یك حیوان به حیوان دیگر انتقال پیدا میكند ، نوع دوم از طریق خاك به حیوانات سرایت كرده و سومی از طریق جوندگان مثل موش به حیوان انتقال پیدا میكند.
علایم قارچ درماتوفیتی
درماتوفیتها باعث سست شدن موها شده به طوری كه به راحتی موها ریزش پیدا کرده واین ریزش مو باعث ایجاد حالت كچلی مهمولا گرد یا سكه مانند در ان ناحیه میشود.از علایم دیگر این قارچها میتوان به ایجاد جوشهای كوچك ، پوسته پوسته یا تیره شدن پوست ،اشاره كرد.اگر قارچهای درماتوفیتی پنجه ها یا ناخن ها را مبتلا كنند ، می توانند باعث بد شكل شدن ناخن و یا ترشح مایع لزج مانند از پنجه ها شود.
بعضی از گربه ها می توانند حامل بیماری باشند بدون اینكه از خود علایمی را نشان دهند، به اینه گربه ها اصطلاحا گربه های ناقل می گویند که باعث انتقال بیماری به گربه سالم می شوند. همچنین قارچهای درماتوفیتی میتوانند باعث ایجاد ضایعات دانه دانه مانند ریز بر روی پوست گربه شوند كه در اثر ناز و نوازش در زیر دست حس میگردند . به این حالت اصطلاحا التهاب پوست ارزنی می گویند.

تشخیص
علایم ابتلا به قارچهای درماتوفیتی می تواند شبیه به چندیدن بیماری دیگر پوستی باشد، بنابراین هیچوقت تشخیص نمی بایست تنها بر اساس شکل و علایم ظاهری ریزش مو داده شود.در صورت شك به بیماری با منشا قارچ درماتوفیتی ، دامپزشك ابتدا با قرار دادن منطقه كچلی در زیر نور ماورا بنفش كه اصطلاحا به آن لامپ وود (wood lamp) می گویند می تواند تا حدودی بیماری را تشخیص دهد.معمولا ضایعاتی که بعضی از این درماتوفیتها در اثر فعالیت خود ایجاد میكنند زیر لامپ وود به رنگ سبز ملایم شبرنگ در می ایند. به هر حال عدم وجود این دانه های شب رنگ سبز مساوی با مبتلا نبودن حیوان نیست و بعضی از درماتوفیتها از خود رنگی متسع نمی كنند.

 مطالعه ادامه مطلب

نحوه ی خوراندن قرص به گربه + آموزش تصویری

خوراندن قرص به گربه تقریبا کاری غیر ممکن است،زیرا باید به زور قرص را به او بخورانید چون او آرام نمی نشیند تا شما قرصی بدمزه به خورد او بدهید!!! در این جا برخی از ترفند های توصیه شده توسط دامپزشکان برای خوراندن قرص به گربه را میخوانید.شما با روش صحیح قرص خوراندن به گربه آشنایی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نحوه ی خوراندن قرص به گربه + آموزش تصویری

در این آموزش تصویری شما با ترفندها و روش های مختلف خوراندن قرص به گربه ها آشنا می شوید.لطفا ضمن مشاهده تصاویر زیر به نکات نوشته شده در خصوص هر کدام از ترفندها نیز دقت کنید.برای مطالعه بیشتر در خصوص گربه ها نیز از قسمت ویژه این حیوانات در وت پارس دیدن نمایید.


ترفند شماره ی 1: مطابق عکس،با دست
چپ خود سر او را نگه داشته،و همزمان هم دهان او را باز کنید و هم زیر
گردن او را بخارانید تا آرام شود،با دست راست خود قرص را نگهداشته و سپس
به گوشه ی دهان او هل بدهید،سپس مطابق عکس 2،دهان او را ببندید و گلوی او
را بخارانید تا مجبور به قورت دادن قرص شود.

نحوه ی خوراندن قرص به گربه + آموزش تصویری

 مطالعه ادامه مطلب

داستان دو گربه در لوگوی گوگل چه بود؟

سایت گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت سالگرد تولد یک فیزیکدان تغییر داد.این بار اما لوگویی طراحی شده که درنگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد. لوگویی که ترکیبی از یک فرمول و  دو گربه است.اما ماجرای این دو گربه چه ربطی به این فیزیکدان بزرگ دارد؟

اما ماجرای این لوگوی عجیب چیست؟

امروز، ۱۲ آگوست، یکصد و بیست و ششمین سالروز تولد «اروین شرودینگر» است. فیزیکدان اتریشی و یکی از دانشمندان فیزیک کوانتوم که کاشف مکانیک موج و البته مبدع معادله معروف «شرودینگر» و البته آزمایش معروف «گربه شرودینگر» است. شرودینگر به دلیل کشف مکانیک موج موفق شد همراه با «پل دیراک» جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد.

گوگل با استفاده از ایده معادله شرودینگر و آزمایش گربه شرودینگر، این لوگوی بامزه را به مناسبت زادروز شرودینگر طراحی کرده است.

معادله شرودینگر، معادله ای است که چگونگی تغییر حالت کوانتومی یک سامانه فیزیکی با زمان را توصیف می کند. این معادله در اواخر سال 1925 فرمول بندی شد و در سال 1926 به وسیله شرودینگر منتشر گردید. در مکانیک کلاسیک، معادله حرکت قانون دوم نیوتن است و فرمول بندی های معادل آن، معادله اویلر-لاگرانژ و معادله هامیلتون هستند. در همه این فرمول بندی ها، برای حل حرکت یک سیستم مکانیکی و پیشگویی ریاضی اینکه سامانه در هر زمان پس از شرایط و پیکربندی های اولیه سیستم چه حالتی خواهد داشت، استفاده می شوند.

 مطالعه ادامه مطلب