خوک گینه یا خوکچه هندی (یک پرونده در مورد یک موجود محبوب)

در بین حیوانات خانگی طرفداران بی شماری دارد. خوک گینه با نام علمی Cavia porcellus که خوکچه هندی (Cavy) نیز نامیده می شود گونه ای از جوندگان متعلق به خانواده Caviidae و جنس cavia می باشد.این جانوران برخلاف نامی که دارند نه در خانواده خوک ها قرار دارند و نه گینه ای هستند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این پست آموزشی در ادامه مطلب دعوت می کند.

خوک گینه با نام علمی Cavia porcellus که خوکچه هندی (Cavy) نیز نامیده می شود گونه ای از جوندگان متعلق به خانواده Caviidae و جنس cavia می باشد.این جانوران برخلاف نامی که دارند نه در خانواده خوک ها قرار دارند و نه گینه ای هستند.
اصلیت این گونه متعلق به کوه های آند می باشد و مطالعات اخیر برپایه بیوشیمی و روابط خویشاوندی نشان می دهد که آنها اهلی شده نسل هایی اند که از تلاقی گونه هایی نظیر C.aperea و C.fulgida یا C.tschudii بوجود آمده اند و بنابراین در حیات وحش وجود ندارند. بر اساس مطالعات مولکولی و ساختار شناسی جمجمه و ساختمان اسکلتی احتمال اینکه این گونه از C.tschudii گرفته شده باشد بسیار بیشتر می باشد.

خوک گینه نقش بسیار مهمی را در فرهنگ و زندگی مردم آمریکای جنوبی بازی میکند ، به خصوص به عنوان یک منبع غذایی ، و همچنین در جوامع مذهبی و پزشکی هم جایگاه دارد.در جوامع غربی ، خوک گینه در بین نگهدارنده های حیوانات خانگی بسیار محبوب است و توسط تجار اروپایی از قرن ۱۶ مورد توجه بوده است. طبیعت رام و سربه راه ، کنترل راحت و تغذیه و نگهداری آسان از مهمترین عوامل محبوبیت آنهاست.
در گذشته از این حیوان به عنوان یک موجود آزمایشگاهی استفاده می شده است ولی از قرن ۱۹ به بعد دانشمندان از سایر اعضای خانواده جوندگان مثل رت ها و موش برای این منظور استفاده می کنند؛گرچه هنوز هم در مطالعات دیابت جوانی،توبرکلوزیس،شوره،کمبود ویتامین ث و مشکلات زایمان از آنها بهره می بریم.

تاریخچه

نخستین اهلی سازی این حیوان به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد که به عنوان ماده غذایی در کشورهای ناحیه کوه های آند در آمریکای جنوبی ( جنوب کلمبیا،اکوادور،پرو و بولیوی امروزی) پرورش داده می شد.

 مطالعه ادامه مطلب