مشاهده پلنگ در الموت قزوین

با توجه به تجهیز واحدهای محیط بانی استان به دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست الموت غربی موفق به مشاهده و تصویربرداری از حضور پلنگ در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع این منطقه شدند.استان قزوین با توجه به شرایط اقلیمی و زیستگاهی آن یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور به شمار می رود. وت پارس شما را به مطاله کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

علی آقافرهادی اظهار داشت: با توجه به تجهیز واحدهای محیط بانی استان به دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست الموت غربی موفق به مشاهده و تصویربرداری از حضور این گونه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع این منطقه شدند.

وی افزود: استان قزوین با توجه به شرایط اقلیمی و زیستگاهی آن یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور به شمار می رود و این گونه در مناطق کوهستانی و شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی و غربی و طارم سفلی زیست می‌کند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: ماموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان طی یکی دو ساله اخیر چندین بار موفق به تصویر برداری از این گونه در حال انقراض در مناطق طارم سفلی و الموت شده‌اند.

وی ادامه داد: بررسی‌ها در ارتباط با بحث حضور پلنگ در استان از سال 87 آغاز و اولین گونه توسط کارشناسان حوزه محیط طبیعی استان در اواخر سال 1388 توسط دوربین های تله ای در منطقه رودبار شهرستان به ثبت رسید.

ایران مهمترین پناهگاه جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه است و پیش بینی می شود550 تا 850 قلاده از این جانور در کشور زیست می کنند و مطابق آخرین ارزیابی، اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سال 2008 پلنگ را در فهرست قرمز و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار داد.

کاهش طعمه به دلیل شکار غیرمجاز، تغییر زیستگاه ها به دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی، چرای دام های اهلی و شکار این گونه توسط شکارچیان به خاطر پوست آن از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه است.

 مطالعه ادامه مطلب

دموکراسی در میان جانوران (نگاهی کوتاه به دموکراسی و حق حیوانات در یک محیط طبیعی)

انسان تنها گونه ای در سیاره زمین نیست که می تواند در شرایط دموکراسی زندگی کند. بسیاری گونه های دیگر نظیر چهارپایان، پرندگان و حشرات تصمیمات خود برای زندگی در کنار یکدیگر را بر اساس اتفاق آرا اتخاذ می کنند.آیا از دموکراسی و شرایط آن در دنیای حیوانات چیزی می دانید؟ وت پارس شما را به مطالعه این مقاله جالب در ادامه مطلب دعوت می کند.

بر اساس مطالعات مرکز اکادمیک علوم طبیعی فرانسه، سوسکها یکی از گونه هایی هستند که از طرق دموکراسی  خود را مدیریت می کنند. هر سوسک در گروه از جایگاه برابری با بقیه اعضا برخوردار است و تصمیماتی که برای گروه گرفته می شود بر اساس نظر همه اعضا در جهت بهبود وضعیت گروه است. سوسکها صدایی تولید نمی کنند که البته این موضوع به حرکت سریع آنها روی کابینت آشپزخانه کمک می کند اما به گفته جوز هالووی مشاور ارشد دانشگاه منابع طبیعی پاریس این جانوران بی صدابا استفاده از مواد شیمیایی که تولید می کنند و همچنین از طریق لمس یکدیگر و یا با استفاده از حس بینایی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تصمیم گیری می کنند.

 ماهی آبنوس یکی دیگر از گونه هایی است که لیدر خود را از طریق اتفاق آرا تعیین می کنند. اشلی وارد استاد دانشگاه بیولوزی سیدنی که روی ماهی آبنوس مطالعات گسترده ای داشته می گوید: البته میزان شجاعت این ماهی در انجام حرکات در انتخاب شدن به عنوان رهبر گروه موثر است و اعضا ترجیح می دهند ماهی قویتر و بزرگتر را به عنوان لیدر قبول کنند تا ماهی ضعیف را .

در حقیقت تصمیم گیری آنها برای رهبر گروه از قوانین بسیار ساده ای تبعیت می کند. همواره تعدادی از ماهیان راه بهتری را انتخاب می کنند در حالیکه تعدادی از ماهیان در انتخاب مسیر دچار اشتباه می شوند در نتیجه بقیه گروه که هنوز تصمیمی برای ادامه راه نگرفته اند پس از ارزیابی تعداد افراد، مسیری را انتخاب می کنند که اکثر افراد گروه آن مسیر را انتخاب کرده اند و به این ترتیب لیدر مشخص می شود.

بوفالوها بر اساس تحقیقات دانشگاه علوم گیاهی واشنگتن برای تصمیم گیری های گروهی رای گیری می کنند. به عنوان مثال هنگامی که یک یا چند بوفالو در یک مرتع مسیری را برای چرا انتخاب می کنند در ابتدا تعدادی از آنها پیروی می کنند و عده ای مسیر دیگری را می روند اما بعد ازاینکه اکثر افراد گروه مسیر ویژه ای را انتخاب کردند بقیه افراد هم در ان جهت تغییر مسیر می دهند. در حقیت رای گیری در بوفالوها از طریق حس بصری اتفاق می افتد.

گوزن ها نه تنها به نتیجه رای گیری عمل می کنند که با فرادی که در گروه نسبت به نتیجه رای گیری تعلل کنند برخورد می کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

درآمد روسیه از صادرات زالو دریای خزر به اروپا چندین برابر درآمدهای نفتی کشور ایران

رئیس انجمن پرورش تمساح با بیان اینکه صادرات زالو و سرم خون تمساح برای درمان ایدز، می‌تواند در شرایط تحریم‌ها درآمدی معادل درآمدهای نفتی عاید کشور کند، گفت: در حال حاضر درآمد روسیه از صادرات زالو دریای خزر به اروپا چندین برابر درآمدهای نفتی کشور است که اگر زمینه‌های صادرات زالو دریای خزر و سرم خون تمساح در کشور نیز فراهم شود، درآمدی معادل صادرات نفت خواهیم داشت.وت پارس شما را به مطالعه کامل این گزارش در ادامه مطلب دعوت می کند.

شیرازپور در گفتگو با اعلام این مطلب افزود: با وجود اینکه تمامی صنایع از ارز رقابتی و مبادلاتی بهره می‌گیرند، اما صنعت دام که از اصلی‌ترین صنایع هر کشوری محسوب می‌شود، تنها برای واردات دام و طیور ارز دریافت می‌کند که صنعت تمساح نیز از این قاعده مستثنی نمی‌ماند.

وی تصریح کرد: اگر این صنعت با همین رویه پیش رود، با وابستگی غذایی به سایر کشورها نوعی استعمار را استقبال خواهیم کرد.

رئیس انجمن پرورش تمساح ادامه داد: اگر بر فرآورده‌های دارویی از تمساح در کشور کار شود، به‌دلیل اینکه مورد کشتار قرار نمی‌گیرد به چاه نفتی بدل خواهد شد که حتی در تراز صنعت نخست کشور قرار می‌گیرد.

شیرازپور تأکید کرد: در حال حاضر اعتباری که برای راه‌اندازی مزرعه پرورش تمساح اختصاص داده می‌شود، تنها سه میلیون تومان است که با توجه به قابلیت‌های ارزآوری این صنعت باید حمایت بیشتری از فعالان عرصه صورت گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه مجوز پرورش تمساح تنها در استان‌های جنوبی کشور داده می‌شود، بسیاری از مزارع پرورش ازجمله مزارع استان‌های تهران، اصفهان، مشهد، کرج و... به‌صورت غیرقانونی به فعالیت می‌پردازند.

شیرازپور با اشاره به پرورش تمساح در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پرورش تمساح در سیستان با هدف تجاری نبوده و تنها برای جلوگیری از انقراض نسل صورت می‌گیرد.

رئیس انجمن پرورش تمساح در پایان خاطرنشان کرد: مژگان روستایی نخستين مزرعه پرورش كروكوديل کشور را در جزيره قشم راه‌اندازی کرده است که در این مدت نیز به دستاوردهای خوبی در این زمینه رسیده است.

پیش از این، رئیس انجمن پرورش تمساح در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایانا گفته بود: از سرم خون تمساح به‌صورت بخور برای رفع عفونت مجاری دستگاه تنفسی بیماران مبتلا به ایدز و یا به‌صورت کرم و موضعی بر روی مجاری ادراری و یا بر روی زخم‌های عفونی در درمان عفونت‌های مبتلایان می توان استفاده کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

کشتار آهوان پناهگاه حیات وحش شیر احمد

مأموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان طی بررسی‌های به عمل آورده موفق به دستگیری دو شکارچی غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش شیر احمد شدند.مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از کشتار 5 راس آهو در پناهگاه حیات وحش شیر احمد خبر داد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

کیوان هوشمند در گفت‌وگو با مهر با افزود: دو شکارچی اقدام به شکار غیر مجاز 5 رأس آهو در پناهگاه حیات وحش شیر احمد و فروش گوشت آنها کرده اند.

به گفته وی، مأموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان طی بررسی‌های به عمل آورده موفق به دستگیری دو شکارچی غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش شیر احمد شدند.

رئیس اداره محیط زیست سبزوار نیز در این باره گفت: طبق بند الف ماده 12 قانون شکار و صید، هر کسی مرتکب شکار و صید جانوران وحشی حمایت شده بدون داشتن پروانه ویژه شود به مجازات حبس از 3 ماه تا 3 سال و یا به جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 18 میلیون ریال محکوم می شود.

علی خانی اظهار داشت: علاوه بر آن طبق بند ج ماده 10 قانون مذکور، حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا غیر زنده و اجزای آنان بدون کسب پروانه و یا مجوز از سازمان محیط زیست جرم محسوب می شود و متخلف به جزای نقدی از یکصد هزار تا یک میلیون ریال و یا حبس از یک تا 6 ماه محکوم می شود.

وی افزود: این متخلفان پس از ضبط ادوات شکار، به مراجع قضایی معرفی و به پرداخت مبلغ 48 میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم و جریمه مذکور را به حساب خزانه واریز کردند.

 مطالعه ادامه مطلب

ببر روسیه ، شاید در ایران

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست گفت: مساله ورود ببر روسیه به ایران کاملا حل شده است و امیدواریم تا پایان زمستان سال جاری وارد کشور شود. به گزارش ایرنا، ˈمحمد جواد محمدی زادهˈ روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در خصوص ورود ببر از روسیه توافقات صورت گرفته و این مساله کاملا حل شده است.وی با بیان اینکه براساس توافقات صورت گرفته بین ایران و روسیه تبادل ببر و پلنگ صورت خواهد گرفت، اظهارداشت: در مقابل دریافت ببر از روسیه ، پلنگ به این کشور خواهیم داد. رییس سازمان محیط زیست گفت: در خصوص خریداری شیر ایرانی از هند نیز مذاکراتی با مقامات هندوستان در حال انجام است.

مطالب مرتبط

چند یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ ( قسمت اول )

چند یوزپلنگ در ایران زندگی می کنند؟ ( قسمت دوم)

تازه ترین آمار سرشماری یوزپلنگ ها در ایران

 مطالعه ادامه مطلب

مراقبت از ورود حیوانات به درون جاده ها + تصاویر

بسیاری از جاده ها از مسیرهای حیات وحش جانوران و محیط زندگی آن ها می گذرند و حیوانات گاها به صورت ناغافل وارد جاده هایی می شوند که مورد عبور و مرور انسان ها و ماشین هایشان می شوند. بسیاری از حیوانات با برخورد به ماشین ها تلف می شوند و از بین می روند. وت پارس شما را به مشاهده این تصاویر در ادامه مطلب دعوت می کند.

با فنس کشی در محدوده کناره جاده ها می توان از ورود ناغافل این حیوانات به داخل جاده ها ممانعت به عمل آورد و از تصادف این موجودات بی گناه با وسایل حمل و نقل که بیشتر آنها نیز در شب ها اتفاق می افتد به راحتی جلوگیری نمود.آمار قابل توجهی از این تصادفات منجر به مرگ حیوان می شود.به همین دلیل فنس کشی جاده ها یکی از راه های ممانعت از ورود این جانداران است. در ادامه مطلب شما با مشاهده تصاویری از این عمل احتیاطی برای جلوگیری از این تصادفات آشنا می شوید. سالانه بسیاری از حیوانات در کشور ما که تعداد زیادی از آنها نیز در شما حیوانات در معرض انقراض هستند به وسیله تصادفات جاده ای کشته می شوند.ما با استفاده از راه های بسیار ساده به مانند همین فنس کشی می توانیم آمار تلفات جاده ای را تا حد زیادی کاهش دهیم.فنس کشی در کشورهای متعددی در دنیا به عنوان یکی از روش های مفید و ارزان جهت حفظ محیط زیست و گونه های حیوانی شناخته می شود.

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

اهداف ارزشمند گوگل : شکار شکارچیان حیات وحش

زمانی که بنیاد جهانی حیات وحش (WWF سرنام World Wildlife Fund) تصمیم گرفت به جنگ شکارچیان غیرقانونی برود، سلاحی غیرمعمول را نیز در دستور کار قرار داد: هواپیماهای بدون سرنشین یا Droneها. اما این هواپیماها با انواع نظامی که تصور کشتار و قتل را با خود به همراه دارند، متفاوت هستند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این متن در ادامه مطلب دعوت می کند.

زمانی که بنیاد جهانی حیات وحش (WWF سرنام World Wildlife Fund) تصمیم گرفت به جنگ شکارچیان غیرقانونی برود، سلاحی غیرمعمول را نیز در دستور کار قرار داد: هواپیماهای بدون سرنشین یا Droneها. اما این هواپیماها با انواع نظامی که تصور کشتار و قتل را با خود به همراه دارند، متفاوت هستند. این هواپیماها غیرمسلح و بسیار سبک بوده و کاربران آنها را با دست به هوا پرتاب می‌کنند. این Droneها با دستکاری بسیار زیادِ هواپیماهای مدل ایجاد شده‌اند. پس از مذاکراتی کوتاه، نپال به عنوان سایت پایلوت برای آزمایش این ابزارهای محافظ حیات وحش انتخاب شد.

حال پس از به نتیجه رسیدن آزمایش‌ها در نپال، این هواپیماها در اختیار سایر کشورها نیز قرار خواهد گرفت. هفته گذشته گوگل اعلام کرد که به WWF کمک خواهد کرد تا مدل‌هایی از این هواپیماها را برای کشورهای آسیایی و آفریقایی خریداری کند. گوگل این کار را در قالب برنامه جایزه تاثیرگذاری جهانی ۲۰۱۲ (۲۰۱۲ Global Impact Award) انجام می‌دهد. به عنوان بخشی از این همکاری، گوگل بودجه‌ای ۵ میلیون دلاری را در اختیار WWF قرار داد تا نمونه‌هایی از این هواپیماها را برای کنترل حیات وحش آفریقا خریداری کند.البته WWF علاوه بر این Droneها ابزارهایی با فناوری پیشرفته دیگری نظیر دوربین‌های دید در شب، سیستم‌های تصویربرداری گرمایی و علامت‌گذاری حیوانات با برچسب‌های GPS را نیز در مناطق حفاظت‌شده مورد آزمایش قرار داده است. کرافورد آلن یکی از دست‌اندرکاران پروژه معتقد است که نکته مهم این است که شکارچیان حس کنند که تحت مراقبت هستند.
اما مهمتر این‌که نمونه‌های بعدی این هواپیماها می‌توانند موقعیت مکانی حیوانات برچسب‌گذاری شده را با داده‌های تحلیلی پایگاه‌های زمینی و برخی الگوریتم‌ها ترکیب کنند تا پیش‌بینی کنند که شکارچیان در کدام نواحی به فعالیت خواهند پرداخت. هرچند این قابلیت‌ها در نمونه‌های ساده‌ای که اکنون در نپال و افریقا به کار می‌روند وجود ندارد، اما دستیابی به آن‌ها ظرف چند سال آینده بسیار ساده است.یکی دیگر از فناوری‌های پیشرفته‌ای که توسط WWF مورد توجه قرار گرفته است، دکل‌های قابل حمل تلفن همراه برای استفاده در پارک‌های ملی است. این دکل‌ها نه تنها پوشش آنتن را برای ساکنان آن نواحی فراهم می‌کند، بلکه امکان تعیین دقیق‌تر موقعیت حیوانات و شکارچیان را از طریق مثلث‌یابی فراهم می‌کند.


 مطالعه ادامه مطلب

مارهای سمی در کمد کودک ۳ ساله استرالیایی

کایل کامینگز، کودک ۳ ساله استرالیایی چند روز پیش در نزدیکی خانه اش واقع در تانسویل کوئینزلند، تعدادی تخم متعلق به نوعی مار سمی را پیدا کرد و آنها را در یک ظرف پلاستیکی قرار داد و با خود به خانه برد.مادر این کودک چند روز بعد متوجه شد که از تخم های داخل این ظرف پلاستیکی ، هفت مار قهوه ای بیرون آمدند.این مارها که پس از بیرون آمدن از تخم در ظرف پلاستیکی بودند، با کمبود آب مواجه شده بودند.این مارها که گفته شده از نوع بسیار سمی هستند، توسط مرکز حیات وحش کوئینزلند به طبیعت بازگردانده شده‌اند.تریش پرندیرگاست از مرکز حیات وحش کوئینز‌لند گفته است: "هر چند که نیش این مارها تنها چند میلی متر بود، اما همانند یک مار کامل سمی و خطرناک بود."

 مطالعه ادامه مطلب

فقط 286 گونه تا انقراض گاندو!

تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی که بزرگ‌ترین خزنده ایران و در زبان محلی و بومی به نام گاندو شهرت دارد، طبق آخرین سرشماری‌های صورت گرفته با خطر کاهش جمعیت و انقراض روبه‌رو است.دبیر جمعیت حامیان زمین در گفتگو با ایانا با بیان اینکه گاندو بومی ایران است و در هیچ استانی از کشور جز جنوب سیستان و بلوچستان در منطقه رودخانه‌های سرباز، باهوکلات، کاجو و منطقه حفاظت شده گاندو دیده نمی‌شود، گفت: تعداد گونه تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی که در باور مردم بومی منطقه حیوانی مقدس است طبق آخرین سرشماری‌ها در بهار سال جاری در منطقه سرباز به 286 رسیده است و این در حالی است که به گفته مسئولان محلی تا دو سال گذشته این تعداد 400 گونه گاندو بوده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

سعید طهماسبیان افزود: تمامی این 286 گونه از سوی اداره‌کل محیط زیست سیستان و بلوچستان علامت‌گذاری شده است و به‌دلیل مقدس بودن آن در باور مردم محلی هیچ آسیبی از سوی بومیان به گاندو وارد نمی‌شود که البته تاکنون نیز هیچ موردی مبنی بر حمله گاندو به انسان گزارش نشده است.

وی با ابراز تأسف از ناشناخته ماندن این گونه بومی و در خطر انقراض در کشور تصریح کرد: گاندو در ایران شناخته‌شده نیست و حتی در دانشکده محیط زیست نیز که د رحوزه حیات وحش فعالیت می‌شود کم‌تر کسی شناختی از گاندو دارد.

دبیر جمعیت حامیان زمین با بیان اینکه گاندو بومی ایران است، اما در پاکستان تا هند نیز زندگی می‌کند، ادامه داد: در لیست ICUN، این گونه در طبقه‌بندی آسیب‌پذیر قرار گرفته است که به‌دلیل خشکسالی‌های اخیر، جاده‌کشی، بهره‌برداری و نابودی شدید زیستگاه و از میان رفتن چرخه غذایی، جمعیتش رو به کاهش است.

طهماسبیان با اشاره بر لزوم معرفی گاندو به مردم تأکید کرد: بسیاری از مردم در کشور و حتی سایر کشورها برای دیدن کروکودیل به آفریقا مسافرت می‌کنند، اما از وجود تمساح در ایران اطلاع ندارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معرفی گاندو حتی می‌تواند به‌عنوان یک صنعت در حوزه اکوتوریسم تبدیل شود که ضمن افزایش ضریب حفاظت از آن، شناخته شدن گونه و... زمینه اشتغال‌زایی جوامع محلی منطقه را نیز فراهم کند.

...........................

منبع : ایانا

خبرنگار ایانا : سهیلا گلی زاده

 مطالعه ادامه مطلب

چند یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ ( قسمت دوم )

یوزپلنگ آسیایی در ایران همواره موضوع بحث و جدل، رقابت، پنهان‌کاری و حتی انکار واقعیت بوده است.دور جدید مناقشه‌ها و اظهارنظرهای گاه متناقض درباره جمعیت این گونه در حال انقراض پس از سخنرانی محمد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست در مهرماه سال‌جاری آغاز شد. قسمت اول این پرونده در مورد تعداد این موجودات در ایران را چند روز پیش از همین سایت مطالعه نمودید و هم اکنون قسمت دوم آن را برای شما عزیزان آماده کرده ایم  و وت پارس شما را به مطتاعه این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

دور دوم در میانه راه

با وجود گزارش نه چندان مثبت ارزیابان،‌ فاز دوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در سال ۱۳۸۹ با بودجه‌ای معادل چهار میلیون دلار و برای چهار سال دیگر کلید خورد.

رییس سازمان محیط زیست در مراسم امضای فاز دوم این پروژه گفت که یک میلیون دلار این بودجه از منابع بین‌المللی و مابقی از منابع داخلی تامین می‌شود. به گفته او بسیاری از مجامع بین‌المللی و از جمله رییس‌ گروه متخصصان گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت اعلام کرده‌اند که پروژه یوز آسیایی از "موفق‌ترین پروژه‌های حفاظتی در حیات‌وحش دنیاست و به جرات می‌توان گفت الگوی موفقی برای کشورهای خاورمیانه" است.

این در حالی است که بریتن‌موزر و دو همکارش نوشته‌اند که این پروژه گرچه به تمامی موفقیت‌آمیز نبوده است، اما به عنوان پروژه‌ای طولانی مدت به الگویی برای ایران و منطقه تبدیل شده است.

فاز دوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اکنون به نیمه رسیده و همچنان آن سوال اولیه بی‌جواب مانده است: واقعا چند قلاده از این جانور در ایران وجود دارد؟

همکار بین‌المللی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در این باره گفت که از شروع پروژه تا امروز ۱۰۱ قلاده یوز شناسایی شده است. این رقم شامل آنهایی می‌شود که عکس‌برداری شده یا جسدشان به دست آمده است. ظرف ۱۱ سال اخیر جسد ۲۷ یوز کشف شده که اکثر آنها بر اثر تصادف مرده‌اند و از این تعداد سه یوز پیش‌تر در عکس‌ها شناسایی شده بودند. به گفته هانتر، این ارقام هیچ کدام نشانه‌ای از جمیعت یوزپلنگ در ایران نیست.

او اضافه کرد: "هر چند دور جدید مطالعه‌ روشمندی که همچنان در جریان است ۵۰ قلاده را نشان می‌دهد و احتمال دارد جمعیت واقعی همین تعداد باشد اما هنوز نمی‌توان با قطعیت رقمی را به زبان آورد. بهترین تخمین شاید رقمی است بین ۵۰ تا ۱۰۰ قلاده."

هومن جوکار آخرین مدیر پروژه حفاظت از یوز آسیایی همان دانشجوی سال‌های دور است که تخمین زده بود ۷۰ یوز در ایران زندگی می‌کنند و امروز از عدد حداقل ۵۰ قلاده دفاع می‌کند که بر اساس مطالعه هفت زیستگاه یوز به دست آمده است. جوکار در برنامه طلوع که ۱۲ آذرماه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد با صراحت همان حرفی را زد که ارزیابان پروژه قبلا گفته بودند: "تا کنون تخمین جمعیت یوز به روش علمی انجام نشده و تمام اعداد، تخمینی و تقریبی بوده است."

 مطالعه ادامه مطلب