چند یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ ( قسمت اول )

یوزپلنگ آسیایی در ایران همواره موضوع بحث و جدل، رقابت، پنهان‌کاری و حتی انکار واقعیت بوده است. چه آن زمان که سه توله یوز را چوپانی در بهار ۱۳۸۲ در بافق یزد آتش زد و رییس اسبق سازمان محیط زیست این خبر را در نخستین مواجهه با خبرنگاری تکذیب کرد، چه وقتی که جانشین او در دولت دهم دو سال پیش گفت کارشناسان بین‌المللی در ارزیابی خود اعلام کرده‌اند پروژه یوز‌پلنگ آسیایی موفق‌ترین پروژه حفاظتی دنیاست و چه امروز که جمعیت یوزها در ایران سوژه داغ محافل زیست‌محیطی و حتی غیرزیست‌ محیطی است. دور جدید مناقشه‌ها و اظهارنظرهای گاه متناقض درباره جمعیت این گونه در حال انقراض پس از سخنرانی محمد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست در مهرماه سال‌جاری آغاز شد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

دور جدید مناقشه‌ها و اظهارنظرهای گاه متناقض درباره جمعیت این گونه در حال انقراض پس از سخنرانی محمد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست در مهرماه سال‌جاری آغاز شد. او در جریان یازدهمین اجلاس اعضای کنوانسیون تنوع زیستی در حیدرآباد هند گفت بر پایه مطالعات جدید، حداقل ۵۰ یوز در ایران زندگی می‌کنند. طی یازده سال گذشته این نخستین بار بود که بالاترین مقام محیط‌ زیست کشور چنین رقمی را اعلام می‌کرد.

پیش‌تر، کارشناسان از وجود ۷۰ تا ۱۲۲ قلاده یوزپلنگ خبر می‌دادند. تخمینی که مبنای آن به ۱۳ سال پیش و پایان‌نامه کارشناسی یک دانشجوی رشته محیط‌ زیست باز می‌گردد. در سال‌های اخیر کمتر اشاره‌ای به پایان‌نامه‌ای‌ شده که تدوینگرش این روزها مدیریت پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را به عهده دارد.

با بالا گرفتن بحث‌ها درباره جمعیت یوز در محافل زیست‌محیطی، ابهام درباره جمعیت این سریع‌ترین دونده جهان با انتشار گزارش ماه نوامبر مجله نشنال جئوگرافیک بیشتر شد.

این گزارش که به ایران اختصاص دارد، در کنار کلی‌گویی‌هایی درباره بحرانی بودن وضعیت این گونه و این که خال‌های هر یوز منحصر به فرد و نظیر اثر انگشت انسان است، به نکته‌ای دیگر می‌پردازد که «پژوهشگران ایرانی فقط ۱۹۲ قطعه عکس یوز [از دوربین‌های تله‌ای] به دست آورده‌اند و این عکس‌ها ۷۶ یوز نحیف و بی‌رمق را نشان می‌دهد.» در این گزارش معلوم نیست که عکس‌برداری در چه بازه زمانی و با چه شیوه‌ای انجام شده است. به علاوه نویسنده اشاره نمی‌کند که این رقم نمی‌تواند معرف جمعیت یوزهای ایران باشد.

لوک هانتر، همکار بین‌المللی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و رییس سازمان پنترا (Panthera) در این باره گفت: "بر اساس عکس‌های دوربین‌های تله‌ای از سال ۱۳۸۰ تا امروز ۷۷ قلاده یوز شناسایی شده‌اند اما این تعداد نشانه‌ای از جمعیت این گونه در ایران نیست و مهم‌تر این که در این فاصله زمانی بسیاری از آنها مرده‌اند."

در این میان یک سوال به ظاهر ساده همچنان بی‌پاسخ مانده است: چه تعداد یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ پاسخ به این پرسش قرار بود یازده سال پیش داده شود؛ زمانی که "پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیستگاه‌های آن" کار خود را آغاز کرد.

یک دهه سوال بی‌جواب

پیش‌نویس اولیه پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در سال ۱۳۷۷ از سوی تسهیلات جهانی محیط‌ زیست وابسته به برنامه عمران سازمان ملل متحد تدوین شد. این پروژه کار خود را درسال ۱۳۸۰ با اعتبار ۷۲۵ هزار دلاری آن سازمان و معادل ریالی سازمان محیط‌ زیست آغاز کرد.

 مطالعه ادامه مطلب

تازه ترین آمار سرشماری یوزپلنگ ها در ایران

مدیر انجمن یوز پلنگ ایرانی گفت: بر اساس بررسیهایی انجام شده در حال حاضر حداکثر 70 یوزپلنگ در سراسر ایران وجود دارد.مرتضی اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه  اخیرا، بحث های متعددی درخصوص یکی از کلیدی ترین پرسش ها در زمینه یوزپلنگ در ایران در رسانه ها مبنی بر اینکه  در ایران چند یوز باقی مانده است؟ مطرح شده افزود: تا یک سال پیش، آمارها حکایت از حضور 70 تا 100 یوز در پهنه های وسیعی از کشور داشت، لیکن براساس برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ در ایران که توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه پانترا درحال جریان است، اطلاعات ارزشمندی درخصوص ساختار جمعیت این گونه ارزشمند در کشور بدست آمده است. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

به گفته وی، به منظور دستیابی به یک عدد دقیق و صحیح از یوز در کشور، باید تا سال آینده صبر کرد، زیرا برنامه پایش جمعیت یوز در کشور که از سال گذشته آغاز شد، اکنون در آخرین مرحله خود بوده و جمع بندی داده ها و مدلسازی جمعیت یوز در مناطق حفاظت شده و مناطق آزاد کشور طی ماه های آتی به طول خواهد انجامید.

اسلامی اظهار داشت: با این حال، به دلیل مراجعه و پرسش کارشناسان و علاقمندان متعدد که ناشی از فضای رسانه ای هفته های اخیر مبنی بر اعلام انقراض جمعیت یوز در کشور می باشد، انجمن یوزپلنگ ایرانی اعلام می دارد که نتایج مفدماتی بررسی ها نشان دهنده آنست که جمعیت یوزپلنگ در ایران به احتمال قریب به یقین کمتر از 70 قلاده است و روند جمعیتی روبه رشدی در آن دیده نمی شود.

حتی با وجود شرایط بد یوز نمی توان فعلاً حکم انقراض این گونه را صادر کرد  

مدیر انجمن یوزپلنگ ایرانی تصریح کرد: مدارک مستندی دال بر زادآوری یوزپلنگ در سال جاری در کشور در دست نیست و همه این موارد باعث افزایش نگرانی کارشناسان و علاقمندان شده است. با این حال، حکم "انقراض" دادن برای چنین گونه ای که سازگاری بالایی در بقا در شرایط دشوار و سخت دارد، نیازمند بررسی های کارشناسان است و به همین سادگی نمی توان یوز را در کشور منقرض شده دانست.

وی افزود: بدون شک، با تلاش محیط بانان و ادارات کل استانها، درصورت حمایت دولت و همکاری جوامع محلی آموزش دیده، امید فراوانی برای حفظ این جانور در کشور وجود دارد.

اسلامی یادآور شد: البته همواره باید درنظر داشت که امروزه کشته شدن حتی یک یوز ضربه جبران ناپذیری به جمعیت یوزها در هر بخش از کشور وارد می کند بنابراین راهکارهای جدی برای مشارکت دادن جوامع محلی در حفاظت از زیستگاه ها از اولویت بالایی برخوردار است.

 مطالعه ادامه مطلب

مشاهده کفتار راه راه برای اولین بار در اطراف تبریز

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از مشاهده کفتار راه راه برای اولین بار در اطراف تبریز خبر داد.به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، بیوک رئیسی  ضمن اعلام این خبر گفت : با توجه به گزارش های متعدد همیاران مردمی محیط زیست مبنی بر مشاهده ی کفتار در اطراف تبریز ، کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست ضمن بررسی مناطق مختلف ، اقدام به نصب دوربین های تله ای در شمال تبریز کردند که بعد از ۱۵ روز یکی از دوربین ها توانست از کفتار راه راه عکسبرداری و موضوع گزارش های مردمی مستند شود . وت پارس شما را برای مطالعه کامل این گزارش به ادامه مطلب دعوت می کند.

رئیسی گفت : تا به حال گزارش مستندی مبنی بر حضور این نوع حیوان در شمالغرب کشور منتشر نشده و این مشاهده و مستند سازی برای اولین بار در شمالغرب کشور صورت می پذیرد.

رئیسی اضافه کرد: کارشناسان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارند که احتمالا این حیوان متعلق به جمعیتی می باشد که حد جنوبی پراکنش آن به شمال تبریز منتهی می شود.

لازم به ذکر است بیشترین پراکنش داخل کشوری کفتار راه راه در سواحل خلیج فارس و جنوب کشور است . بر خلاف تصور عموم ، این حیوان کاملا بی خطر است و هرگز به انسان حمله نمی کند. بر خلاف کفتار آفریقایی ، کفتار راه راه شکارچی نیست و صرفا لاشخوار مطلق است و بیشتر مردارخواری می کند و شکار سایر گوشتخواران را می رباید. در مبارزه تک به تک کفتار راه راه همیشه بر گرگ برتری دارد . در داستانها و فولکولر آذربایجان به کفتار ، اشارت و توجه ویژه ای شده است .

.......................................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

منبع : سایت دیده بان حقوق حیوانات

 مطالعه ادامه مطلب

بررسی مرگ پلنگ باردار در مجلس

اعضای کمیسیون محیط زیست مجلس با احضار معاونان سازمان محیط زیست از آنها خواستند درباره کشته شدن پلنگ باردار پاسخگو باشند.سیدمؤید حسینی صدر سخنگوی فراکسیون محیط زیست در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس گفت: در جلسه امروز که با حضور معاونان سازمان محیط زیست برگزار شد دو موضوع مهم کشته شدن پلنگ باردار در دماوند و آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت.وی افزود: نمایندگان از سازمان محیط زیست خواستند درباره کشته شدن پلنگ باردار در دماوند به مجلس توضیح بدهند؛ سؤال نمایندگان این بود این پلنگ چرا و توسط چه کسی کشته شده است.سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه در تمام دنیا برای حیات وحش اهمیت خاصی قائل هستند تصریح کرد: با توجه به اینکه پلنگ کشته شده در دماوند باردار بوده است فرض ما این است که دو پلنگ در دماوند کشته شده است لذا این موضوع برای مجلس اهمیت زیادی دارد.حسینی صدر گفت: قرار شد سازمان محیط زیست بررسی‌های لازم را درباره کشته شدن پلنگ باردار در دماوند انجام بدهد و سپس گزارش آن را به فراکسیون محیط زیست ارائه کند.

مطالب مرتبط :

گسترده شدن سایه مرگ بر سر گونه‌های در خطر انقراض؛ کشته شدن یوز ایرانی توسط سگ‌های گله

 مطالعه ادامه مطلب

بحران میانسالی در شامپانزه ها

بنا به يک پژوهش تازه، شامپانزه‌ها، اورانگوتان‌ها و گوریل ها ممکن است مانند انسان‌ها دچار بحران ميانسالی شوند.یک گروه از پژوهشگران بین المللی درباره نمودار خوشحالی و تندرستی انسان‌ریخت‌های بزرگ (شامپانزه ها، اورانگوتان ها و گوریل ها) تحقیق کردند و متوجه شدند که شادی در جانوران جوان بیشتر دیده می‌شود و در میان‌سالان کمتر و در سالخوردگان دوباره بیشتر می‌شود درست شبیه نمودار شادی انسان‌ها که شبيه حرف یو (U) در زبان انگليسی است.در این پژوهش کارشناسانی از جمله روانشناسان، نخستی شناسان و اقتصاددانان شرکت کردند. نتیجه این پژوهش در مجله آکادمی ملی علوم در آمریکا منتشر شده است.وت پارس شما را به مطالعه کامل این گزارش در ادامه مطلب دعوت می کند.


دکتر الکساندر ویس، روانشناس و نویسنده ارشد این پژوهش در دانشگاه ادینبورگ به بی‌بی‌سی گفت: "چیزی که ما در حال آزمایش آن هستیم این است که آیا نمودار یو شکل می‌تواند رابط بین سن و تندرستی پستانداران نخستین را نشان دهد."

آقای ویس امیدوار بود که به دلیل شباهت‌های بین انسان‌ها، شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها، نتیجه آزمایش به نمودار یو شکل شبیه باشد.

این تحقیق نشان داد که همینطور است. زندگی شامپانزه ها، اورانگوتان‌ها و گوریل ها با وجود تفاوت‌های اجتماعی که با انسان‌ها دارند به نمودار یو شکل شبیه است و این نمودار تنها مختص به انسانها نیست.

زمانهای آزمایش

در این تحقیق از ۵۰۸ جانور در سنین و مکان‌هایی متفاوتی مانند باغ وحش‌ها و مراکز تحقیق آزمایش شد.

مسئولان باغ وحش، داوطلبان، محققانی که در دو سال گذشته با حیوانات مشابه کار کرده بودند و با رفتار آنها آشنایی داشتند با آنها کار کردند.

 مطالعه ادامه مطلب

راز شوالیه تاریکی ، صدایابی خفاش ها + فایل MP3 صدای خفاش ها

مشکل مهندسی آنان این است که چطور راه و طعمه شان را در تاریکی پیدا کنند.این تنها مشکل خفاش ها نیست.بدیهی و واضح است که حشرات شب رو که طعمه خفاش ها می شوند هم بایند راه خودشان را بیابند.برای مسئله حرکت در تاریکی یه مهندس چه راه حلی در نظر می گیرد؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

مشکل مهندسی آنان این است که چطور راه و طعمه شان را در تاریکی پیدا کنند.این تنها مشکل خفاش ها نیست.بدیهی و واضح است که حشرات شب رو که طعمه خفاش ها می شوند هم بایند راه خودشان را بیابند.برای مسئله حرکت در تاریکی یه مهندس چه راه حلی در نظر می گیرد؟

 مطالعه ادامه مطلب

اکاپی ، پسرعموی زرافه ها

بلندی زبان این حیوان به اندازه ای است که می تواند پلک و داخل و بیرون گوشش را تمیز کند و تنها حیوانی است که قادر می باشد گوش خود را بلیسد.اروپایی‌ها مدتها اکاپی را به نام تک شاخ آفریقایی می‌خواندند. اکاپی یا زرافه گردن کوتاه ، نوعی زرافه است که گردن بسیار کوتاهی دارد. آیا تا کنون چیزی در مورد این حیوان گوشه گیر شنیده اید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.


اکاپی یا زرافه گردن کوتاه ، نوعی زرافه است که گردن بسیار کوتاهی دارد.این حیوان بسیار محتاط می باشد و مشاهده این حیوان بسیار مشکل و سخت می باشد. این پستاندار بومی جنگل های بارانی ایتوری می باشد که در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو واقع است. دارای زبانی کبود و خمیده با 50 سانتی متر می باشد که وظیفه جمع آوری برگ ها را بر عهده دارد. با پوشش راه راه یادآور گورخر می باشد اما بر عکس از خویشاوندان نزدیک زرافه می باشد. اما راه راه بودن این حیوانات به دلایل مختلفی است.از جمله اینکه به اکاپی های کوچک کمک می کند که در روزهای بارانی و جنگل های همیشه بارانی کنگو مادران خود را دنبال کنند و دلیل دیگر اینکه به نوعی استتار محسوب می شود.

 


 مطالعه ادامه مطلب

گالاپاگوس ، بهشت جانورشناسان + تصاویر

جزایر گالاپاگوس ... این مجمع الجزایر به عنوان استانی در اکوادور شناخته میشود که حدود ۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و بخاطر دانشمند مشهور چارلز داروین که در قرن نوزدهم به آنجا سفر کرد بسیار معروف است .این جزیره به عنوان بهشت جانورشناسان و زیست شناسان شناخته می شود. وت پارس شما را به مطالعه مطالب و مشاهده تصاویری از این جزیره در ادامه مطلب دعوت می کند.

جزایر گالاپاگوس مجمع الجزایری در ۹۷۲ کیلومتری غرب کشور اکوادور در اقیانوس آرام میباشد و از ۵ جزیره ی اصلی که بسیار به خط استوا نزدیک هستند تشکیل شده است . نام جزایر اصلی آن عبارت است از : ایزابلا ، فرناندینا ، سان کریستوبال ، سان سالوادور و سانتاکروز . این جزایر به عنوان یکی از شگفتی های طبیعی دنیا شناخته میشوند و علاوه بر این ، گالاپاگوس از ۸ جزیره ی کوچک و حدود ۴۰ جزیره ی صخره مانند نیز برخوردار است . بزرگترین شهر مجمع الجزایر گالاپاگوس شهری با نام پورتو آی ارا میباشد که در جزیره ی سانتاکروز واقع شده است . این مجمع الجزایر به عنوان استانی در اکوادور شناخته میشود که حدود ۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و بخاطر دانشمند مشهور چارلز داروین که در قرن نوزدهم به آنجا سفر کرد و جرقه ی نظریه ی تکامل تدریجی انسان در مغزش شعله ور شد بسیار معروف است .این جزیره به عنوان بهشت جانورشناسان و زیست شناسان در جهان شناخته می شود.

جزایر گالاپاگوس از گونه های قابل توجه گیاهان و جانوران کمیاب برخوردار است و بخاطر دور از دسترس بودن بشر یغماگر همچنان زیبایی طبیعی خود را حفظ کرده است . ناموفق بودن شکارچیان برای شکار در این جزایر باعث شده تا گونه های زیادی از گیاهان و حیوانات مختلف در آنجا رشد کنند . بنابر این گالاپاگوس خانه گونه های بومی و منحصر به فرد زیادی از قبیل شیر های دریایی ، پنگوئن های محلی ، لاکپشت های سبز گالاپاگوس ، دولفین ها ، ایگوآنای دریایی ، مارمولک های گدازه ای ، نهنگ ها و کوسه ها و غیره میباشد . علاوه بر این انواع پرندگان دریایی نظیر کودن های آبی پا ، فلامینگو ها و همچنین پوشش های گیاهی متنوع مانند اسکالسی بومی ، درخت سرخس ، بروملیاس نیز در این جزایر وجود دارند . بعلاوه انواع نادری از پنبه ، گوجه فرنگی ، فلفل ، گل قهر کن نیز در آنجا دیده شده است .

زندگی در زیر آب نیز بسیار متنوع و جالب است . در زیر آب میتوان انواع ماهی های بومی و پوشش های گیاهی فراوانی را مشاهده نمود و همین مسئله باعث شده تا گالاپاگوس در زمره ی عجایب زیر آب معرفی شود . فاکتور مهم دیگری که در گستردگی و تکامل گالاپاگوس اهمیت دارد آب و هوای آن میباشد که جزو مناطق گرمسیری و خشک است و تنها در دو فصل درجه حرارت ۱۶ درجه ی سانتیگراد ( ۶۱ درجه ی فارنهایت ) و ۲۸ درجه ی سانتیگراد ( ۸۲ درجه ی فارنهایت ) را دارا است و این دما برای زندگی گونه های مختلف گیاهی و جانوری بسیار مناسب است . حفاظت زیادی که از منطقه میشود باعث شده تا آنجا یکی از گرانبهاترین گنجینه های طبیعی کره زمین و یکی از آخرین پناهگاه های حیات وحش باشد .

جزایر گالاپاگوس در حدود ۵ میلیون سال پیش و در اثر فوران های آتش فشانی شکل گرفته است و تا امروز هم آتش فشان های فعالی در جزایر فرناندینا و ایزابلا وجود دارد . در سال ۱۸۹۲ گالاپاگوس به افتخار کریستوف کلمب به اسم مجمع الجزایر کولون نامیده شد و در سال ۱۹۲۴ اکوادور اولین قوانین حفاظت از جزایر گالاپاگوس را بنیان نهاد . در طول جنگ جهانی دوم دولت اکوادور به ایالت متحده آمریکا اجازه تاسیس پایگاه نیروی دریایی را در یکی از جزایر گالاپاگوس داد . در سال ۱۹۶۴ ایستگاه تحقیقاتی چارلز داروین در جزیره ی سانتاکروز تاسیس شد و در سال ۱۹۷۳ شهر پورتو بارکونیزومورنو به عنوان پایتخت گالاپاگوس بنا نهاده شد .

در سال ۱۹۷۸ این جزایر توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شد و در سال ۲۰۰۱ اندوخته های دریایی در اطراف گالاپاگوس نیز به این موارد پیوست . با وجود تمهیدات انجام شده برای حفاظت از محیط ، هنوز هم تهدید هایی برای این اکوسیستم وجود دارد که از آن جمله میتوان به گونه های گیاهی و جانوری خارجی نظیر گربه ها و بز های وحشی ، گله ی گاو ها و بز ها و موش های سیاه که به لانه ی لاکپشت ها حمله میکنند و گیاهان را میخورند اشاره نمود . از سال ۲۰۰۷ به بعد تلاش ها برای حفظ مجمع الجزایر گالاپاگوس دو چندان شد تا این اکوسیستم منحصر به فرد برای همیشه از خطر نابودی حفظ باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

کوآلا ، همیشه محبوب،همیشه محجوب ( همه چیز در مورد کوآلا + ویدیو )

کوالا طرفداران بسیار زیادی دارد.همیشه محبوب بوده و همیشه هم محجوب.در خاطر اکثر آدمیان از بی آزارترین و آرام ترین حیوانات می باشد. اما واقعا کوآلا ها چه خصوصیاتی دارند و چه ویژگی هایی آن ها را این قدر در بین مردم پرطرفدار کرده است؟ برای مطالعه کامل این مطلب درمورد این حیوان دوست داشتنی ، وت پارس شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کند.

کوالا، جانور کیسه داری است که بر روی درختان زندگی کرده و از برگ درخت « اوکالیپتوس » تغذیه می کند. کوالاها حیوانات بومی استرالیا هستند که دراینجا گاهی ، خرسهای کوالا یا خرسهای بومی نامیده می شوند، گرچه هیچگونه ارتباطی بین این جانوران و خرسها وجود ندارد. خرسها، پستاندارانی وابسته به جفت هستند که نوزاد آنها در داخل بدن مادر به طور کامل رشد کرده و توسط اندامی اسفنج مانند، به نام جفت تغذیه می شود. اما نوزاد کوالا، مانند تمامی پستانداران کیسه دار، در مرحله ای که هنوز به رشد کامل نرسیده متولد شده و مراحل رشد خود را درون کیسه ای بر روی شکم مادر تکمیل می کند.

کوالا ازنظرمحبوبیت، رقبای اندکی در میان حیوانات وحشی دارد. همچنانکه جنگلهای اوکالیپتوس بیشتر و بیشتر جای خود را به کشتزار، صنعت و مسکن سازی می دهند، توجه و نگرانی شدید بشردرحفظ و بقای این جانور که ظاهری شبیه به بچه خرس دارد، بیشترمی شود.

● زیستگاه اصلی

کوالاها برای داشتن غذا وپناهگاه به درخت اوکالیپتوس که درخت صمغ نیز نامیده می شود، وابسته هستند. قبل از آنکه اروپاییان، قاره استرالیا را به استعمار خود درآورند، کوالاها در جنگلهای اوکالیپتوس سراسر این قاره یافت می شدند. در قرن ۱۹ زمانیکه مهاجران اروپایی وارد این کشور شدند، برای ایجاد زمینهای کشاورزی شروع به تخریب این جنگلها کردند. تا اواخرقرن ۲۰، بیش از۸۰ درصد این جنگلها ازبین رفتند.

امروزه، کوالاها درسراسراسترالیای شرقی، ازنواحی گرمسیر شمال شرق تا مناطق سردتر جنوب شرقی، درجنگلهای کوچکی که بقایای آن دوران است، به زندگی خود ادامه می دهند. این جنگلها کاملأ از یکدیگر جدا شده اند تا مانع آن شوند که کوالاها برای یافتن جفت یا درختان اوکالیپتوس بیشتر، از یک جنگل به جنگل دیگر نقل مکان کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

آنتی‌بیوتیک‌ها ، چالش مهم بهداشتی بشر در قرن بیست و یکم

سال 2013 میلادی وزرای علوم هشت کشور صنعتی در آکادمی سلطنتی بریتانیا برای غلبه بر برخی چالش‌های جهانی تشکیل جلسه دادند. مقاومت میکروبها به آنتی‌بیوتیک‌ها و نیاز فوری و مبرم جامعه جهانی به آنتی‌بیوتیک‌های جدید مهمترین موضوع این جلسه بود. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

وزرای علوم این هشت کشور در بیانیه ای که منتشر کردند برای دانش، "نقشی حیاتی در حل معضلات جهانی" قائل شدند و مقاومت میکروب‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها را "یکی از مهمترین چالشهای بهداشتی بشر در قرن بیست و یکم" قلمداد کردند.

"ما تصمیم گرفتیم هماهنگ با یکدیگر، منابع لازم را برای کاهش مقاومت به آنتی‌بیوتیک تخصیص دهیم. ما با سازمان‌هایی مثل سازمان بهداشت جهانی همکاری خواهیم کرد و اقدامات دیگر را هم مدنظر خواهیم داشت."

این وزرا در بیانیه خود وعده دادند که برای ایجاد زیرساختهای تحقیقات جهانی با هم همکاری کنند. دیوید ویلتس، وزیر علوم بریتانیا، در این نشست پیشنهادهایی برای وزرای علوم هشت کشور صنعتی داشت: جلوگیری از تجویز بی مورد آنتی بیوتیک از طرف پزشکان و جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیک ها در صنایع پرورش دام و طیور و شیلات.

وزیر علوم بریتانیا، به علاوه، از همتایان خود در کشورهای صنعتی خواست برای کشف داروهای تازه و تسهیل ورود آنتی بیوتیک‌های جدید به بازار تلاش کنند و ظهور ارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را در سطح بین‌المللی زیر نظر داشته باشند.

"ما در کشورهای صنعتی باید گسترش مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک را در رده معضلاتی جهانی مثل تغییر آب و هوای زمین، کمبود آب و تخریب محیط زیست قرار دهیم." "اگر به سرعت برای میکروب‌های مقاوم به درمان و ساخته نشدن آنتی بیوتیک‌های جدید در ۲۵ سال گذشته چاره ای جدی اندیشیده نشود، در سالهای آینده هر جراحی ساده‌ای می‌تواند به عفونت‌های مرگبار منجر شود و بیماری‌های عفونی مانند دویست سال پیش جان انسان‌ها را بگیرد."

مقاومت به آنتی بیوتیک

 مطالعه ادامه مطلب