رعایت حقوق حیوانات در قرآن مجید و روایات اسلامی

یکى از مسائل مهم در جوامع مختلف، به ویژه جامعه اسلامى، موضوع محیط زیست است. نباتات، حیوانات و آب هستند که اسلام براى آنها اهمیت فوق‌العاده اى قائل است.در موارد مختلف و به طور مکرر در قرآن و روایات اسلامی بر موضوع حقوق حیوانات تاکید شده است.برخی از این روایات و آیات در حوزه حقوق حیوانات را بررسی نموده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

رعایت حقوق حیوانات در قرآن مجید و روایات اسلامی

این مطلب در دو بخش و با عنوان های مجازات حیوان آزاری و همینطور احادیث و فرمایشات پیامبر عظیم الشان (ص) اسلام تهیه شده است.برای مطالعه مطالب مختلف در خصوص حقوق حیوانات بخش ویژه این مطالب را در وت پارس مطالعه نمایید. طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند، به حبس از دو تا ده سال محکوم خواهد شد و هرگونه تعدی مستوجب مسئولیت است.حیوانات ، بخشی از جامعه طبیعی و زیست محیطی را تشکیل می‌دهند و در برقراری توازن در نظام طبیعت، نقش موثر و غیرقابل انکاری دارند. حیوانات به مانند انسان‌ها از حقوق خاص خویش مانند حق حیات، حق درمان، حق آرامش، حق زیست جمعی، حق پرهیز از هر نوع خشونت، حق پرهیز از هرگونه نسل کشی، حق استفاده از حیات وحش و مانند آنها برخوردارند و هرگونه تعدی و تفریط نسبت به آنها یا حقوق آنها، به منزله نقض حقوق آنان محسوب شده و ضروری است، مستوجب مسئولیت باشد.تضییع حقوق حیوانات طبق قانون مجازات اسلامی جرم بوده و به نوعی ترویج خشونت نیز محسوب می‌شود و از طرفی نظم عمومی جامعه را برهم زده و بهداشت عمومی را به مخاطره می‌اندازد.فصل بیست‌ و ششم بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی تحت عنوان «احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات» به تعیین مجازات حیوان‌آزاری پرداخته است.در ماده 679 این قانون می‌خوانیم: «هرکس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال‌گوشت متعلق به دیگری یا حیوانی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به حبس از نود و یک روز تا شش‌ماه یا جزای نقدی از یک میلیون‌و‌پانصدهزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد».
یکى از مسائل مهم در جوامع مختلف، به ویژه جامعه اسلامى، موضوع محیط زیست است. نباتات، حیوانات و آب هستند که اسلام براى آنها اهمیت فوق‌العاده اى قائل است. ضرورت این بحث زمانى چهارچندان مى شود که اکنون غربیان مدعى آزادى مذاهب و غیره، نهایت جسارت را به این رسول رحمت روا مى دارند؛ از طرفى هم کسى در این زمینه مشخص (حقوق حیوان‌ها از دیدگاه ایشان) تحقیق نکرده است. این تحقیق پیشینه ندارد؛ هرچند به طور عام (نظر اسلام) تحقیقاتى شده است. اهمیت این بحث وقتى روشن مى شود که انسان بداند رسولى که این قدر به حقوق حیوان اهمیت مى دهد، آیا ممکن است که نسبت به حقوق بشر، بى توجه باشد؟! پیامبرى که این اندازه نسبت به حیوانات و حیاتشان، حساس است و مدافع حقوق و حیاتشان، آیا ممکن است که به حیات انسان اهمیت ندهد؟! رسولى که این همه با حیوانات مهربان است، آیا ممکن است که با بشر به خشونت رفتار نماید؟ با پى گیرى این موضوع، انسان به طور عملى مى‌بیند که پیامبر خاتم صلى‌الله علیه و آله، رسول رحمت براى جمیع جوامع است؛ حتى جوامع حیوانى.
الف) اشاره به سفارش قرآن کریم درباره حیوان ها
قرآن کریم در این زمینه آیه هاى بسیارى دارد که تنها به سه مورد اشاره مى شود:
«هیچ جنبنده اى در زمین نیست و هیچ پرنده اى که با دو بال خود پرواز مى کند، وجود ندارد؛ مگر اینکه امت هایى مانند شما هستند. ما هیچ چیز را در این کتاب فروگذار نکردیم؛ سپس همگى به سوى پرودگارشان محشور مى‌شوند.» (انعام: 38)
«چه بسیار جاندارانى که نمى توانند متحمل روزى خود شوند، خداست که آنها و شما را روزى مى دهد و اوست شنواى دانا.» (عنکبوت: 60)
«ـ شیطان مى گوید ـ و آنان را گمراه مى کنم و به آرزوها سرگرم مى سازم و به آنان دستور مى دهم که (اعمال خرافى انجام دهند و) گوش چهارپایان را بشکافند و آفرینشِ (پاک) خدایى را تغییر دهند؛ (و فطرت توحید را به شرک بیالایند)، و هرکس شیطان را به جاى خدا، ولى خود برگزیند، زیان آشکارى کرده است.» (نساء: 119)
در این سه آیه به سه نکته بسیار مهم اشاره شده است: نخست آنکه همه موجودات را داراى نظام اجتماعى برشمرده است؛ مانند انسان ها. البته با توجه به تفاوت هایى که در ذات انسان و حیوان هست، ساختار اجتماعى آنان نیز باهم فرق دارد؛ اما با وجود این فرق، حیوان‌ها نیز جوامع حیوانى دارند؛ دوم اینکه، روزى و رزق هر دو (انسان و حیوان) بر عهده خداوند مى باشد؛ سوم اینکه مثله کردن را کارى شیطانى شمرده و از آن به خسارتى بزرگ تعبیر کرده است.

 مطالعه ادامه مطلب

اسارت به جرم زیبایی (نقدی بر صنعت پرورش و قاچاق پرندگان زینتی)

صنعت پرورش و فروش پرندگان زینتی در چند دهه اخیر به دلیل افزایش تقاضا رونق بسیاری یافته است. افراد زیادی روزانه به پرنده فروشی ها می روند و با اشتیاق به پرنده های رنگین، پرجنب و جوش، آواز خوان و زیبا چشم می دوزند.گزارشی که در ادامه مطالعه می کنید یک نقد است.نقد و محکومیت یک اسارت ناخواسته. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

صنعت پرورش و فروش پرندگان زینتی

افراد زیادی روزانه به پرنده فروشی ها می روند و با اشتیاق به پرنده های رنگین، پرجنب و جوش، آواز خوان و زیبا چشم می دوزند و به طرز عجیبی در انتخاب پرنده مورد نظرشان وسواس به خرج می دهند.پرندگانی که انتخاب می شوند خیلی هم خوش شانس نیستند و هیچ تضمینی برای نگهداری اصولی و صحیح از آنها وجود ندارد زیرا متقاضیان این پرندگان زیبا وحساس ، اغلب کوچکترین آشنایی با شرایط نگهداری ، نوع تغذیه و بیماری های رایج و مشترک در آنها ندارند، البته دسته دیگری هم هستند که نه تنها معتقدند که تمامی این موارد را می دانند بلکه از این مرحله هم فراتر رفته و پرندگان بیمار را هم، درمان می کنند. کتاب مورد استفاده این افراد، چیزی نیست جز شنیده هایشان! شنیده هایی که اغلب با گفته ها و توصیه های پرنده فروشان تکمیل می شود و صد البته که جای نگرانی نیست! چون بهای این تشخیص ها و درمان های اشتباه را فقط این اسیران کوچک و زیبا می پردازند، بهایی ناچیز برای ما و پایانی دردناک برای آنها! این در حالیست که بیماری در بیشتر آنها بدلیل متابولیسم بالایی که دارند به سرعت پیشروی کرده و آنها را از پا درمی آورد.

این سرگذشت اکثر پرندگانی بود که در ابتدا معیار های لازم برای انتخاب شدن را داشتند، معیارهایی ازقبیل سلامتی، آراستگی پرها ،چالاکی و سرزندگی! در مقابل اینها پرندگانی هستند که حتی به مرحله انتخاب شدن هم نمی رسند، اغلب اینها یا کز کردند یا دچار انواع قارچ های جلدی شدند و ظاهری ژولیده و نامرتب دارند. گاهی بدلیل ابتلا به انواع بیماری و یا عدم توازن مواد مغذی در جیره - اگر بتوان نام جیره را بر آن نهاد - بی حال و بی انرژی هستند و در بعضی موارد حتی میل به فرار کردن هم ندارند و با چشمان هراسان ، این سو و آن سو پریدن بی قاعده و توام با استرس و هیجان هم سلولیانشان را دنبال می کنند.

اسارت به جرم زیبایی (نقدی بر صنعت پرورش و قاچاق پرندگان زینتی)برخی از این موجودات زیبا و بی گناه بدلیل تراکم بالایی که در قفس ها وجود دارد دچار آسیب های فیزیکی فراوانی می شوند ، بخصوص پرندگان بسیار جوان که هنوز مهارت های لازم برای پریدن و دیگر توانایی ها را کسب نکرده اند، البته بعید می دانم که حتی در ژنوم آنها هم توانایی لازم برای فرار از فشرده شدن توسط صدها قطعه پرنده دیگر ، آن هم در فضایی که هیچ شباهتی به محیط زیست طبیعی شان را ندارد، تعریف شده باشد.
همه پرندگانی که در زمره پرندگان زینتی قرار می گیرند در این بین به یک میزان آسیب نمی بینند. در واقع پرندگان کوچک و ارزان قیمتی مثل فنچ های گورخری و یا بجایرها (معروف به مرغ عشق) نه تنها آسیب پذیر ترند بلکه بدلیل ارزش مادی پایینی که دارند در صورت آسیب دیدن و بیمار شدن به راحتی محکوم به شکنجه شدن و مرگ می شوند، تا آن جا که اگر پرنده فروش نگران مسری بودن بیماری آنها نباشد، به ندرت حتی لاشه آنها را از قفس خارج می سازند!
پرندگان گران قیمت و کمیابی مثل طوطی خاکستری آفریقایی- البته فعلاً باید از این نکته که این پرنده اصلا پت (حیوان خانگی) محسوب نمی شود صرف نظر کرد! - از وضعیت بهتری برخوردارند و در صورت بیمار شدن حداکثر تلاش ممکن برای درمان آن صورت می گیرد که این عمل به ندرت بدلیل ارزشی است که برای جان این موجود قائل اند و بیشتر آن برای جلوگیری از ضرر مالی ایست که در صورت مرگ این پرنده به آنها تحمیل می شود! البته این پرندگان باهوش و گران قیمت هم قربانی اند، قربانی عدم آگاهی وبی اطلاعی صاحبان خود از نیازهای طبیعی و مواد غذایی مورد نظرشان.
تقریباً تمامی آنها در طول زندگی خود با دانه ها تغذیه می شوند در حالی که این پرندگان در طبیعت از دانه ها به عنوان وعده غذایی اصلی استفاده نمی کنند و این تغذیه طولانی مدت از دانه های چربی مانند تخم آفتاب گردان آنها را مستعد عارضه های متعددی از قبیل Fatty Liver (کبد چرب) می کند.
صرف نظر از انواع آنها، تمامی پرندگان زینتی به نوعی اسیرند، اسیرانی که بسیاری از آنها در اسارت متولد می شوند و در اسارت هم می میرند. در بهترین حالت، در قفس هایی کوچک بر روی میله هایی پلاستیکی و یا چوبی با استاندارد پایین، تمامی روز خود را در گوشه ای از قفس می نشینند، گاهی تصمیم می گیرند بال هایشان را باز کنند و بار دیگر لذت پریدن را تجربه کنند اما به ندرت فضای محدود قفس این اجازه را به آنها می دهد.البته در خصوص پرندگان با جثه بزرگ این مشکل تشدید می شود تا آنجا که اصلی ترین مهارت شان در طبیعت جای خود را به یک حسرت دائمی و آرزوی محال می دهد.

اسارت به جرم زیبایی (نقدی بر صنعت پرورش و قاچاق پرندگان زینتی)

 مطالعه ادامه مطلب

پشت دیوار پناهگاه ها! (نگاهی به تاریخچه و حقایق پناهگاه های حیوانات در ایران و دنیا)

پناهگاه حیوانات مکانی است موقت برای نگهداری حیوانات بی جا، گمشده و یا رها شده.اما در درون این پناهگاه ها چه می گذرند؟ ماهیت واقعی بسیاری از پناهگاه هایی که با هدف کمک به موجودات زنده به وجود آمده اند چیست؟این گزارش نگاهی مستند خواهد داشت به پشت دیوارهای پناهگاه های حیوانات در سراسر جهان. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

چند سالی است که شاهد گسترش مراکز نگهداری از سگ ها هستیم. مراکزی که در آنها سگ های شهری، بی سرپرست و آسیب دیده نگهداری می شوند. آنچه که از پناهگاه ها به تصویر کشیده شده بسیار شبیه به زندان هایی است که حیوانات تنها به جرم حیوان بودن محکوم به حبس و تحمل شرایط آنجا می شوند و در نهایت چون آن عده قلیل از حیوان دوستان یا قادر به پذیرفتن آنها نیستند یا تمایلی برای اینکار ندارند با روش هایی مثل خفه کردن در اتاق های گاز ، تزریق سم به بدن و یا دارو هایی با دوز کشنده به زندگیشان خاتمه داده می شود. در این نوشتار نگاهی داشته ایم به وضعیت پناهگاه های سگ ها در ایران، نگاهی که گاهاً با آنچه که از دریچه تبلیغات در صفحات اجتماعی منتشر می شود متفاوت است.
پناهگاه چیست؟
پناهگاه حیوانات مکانی است موقت برای نگهداری حیوانات بی جا، گمشده و یا رها شده. همانطور که در تعریف پناهگاه آمده است از آن بعنوان مکانی موقت نام برده شده است، اما سوال احتمالی که ممکن است در ذهن خیلی از افراد شکل بگیرد این است که اگر پناهگاه ها بصورت موقت قادر به نگهداری حیوانات هستند پس سرنوشت آن تعداد از حیوانات که به پناهگاه راه پیدا کردند در نهایت چه می شود؟

پناهگاه های حیوانات در ایران و جهان

پناهگاه های حیوانات ، دو روی یک سکه!

تنها دانستن نوع پناهگاه ها پاسخ مناسبی برای این سوال است. بر این اساس پناهگاه ها به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

1- پناهگاه های با معدوم سازی

 مطالعه ادامه مطلب

22 پوستر تبلیغاتی تاثیرگذار در خصوص حقوق حیوانات

حوزه تبلیغات فقط برای تبلیغ و معرفی یک کالا در مصرف روزانه انسان ها نیست.تبلیغات در دنیای امروز با توجه به تاثیرگذاری دنیای رسانه ها ، ابزاری قدرتمند برای بیان عمیق ترین مفاهیم بشری است.در این پست 22 پوستر تبلیغاتی موثر در حوزه حقوق حیوانات را که به انسان ها در خصوص رفتارشان هشدار می دهد را تهیه کرده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

پوسترهای حقوق حیوانات

گاهی اوقات یک تصویر ، فیلم و یا یک قطعه موسیقی هزاران بار بیشتر از کتاب ها و جزوات و ... حرف و مفهوم برای گفتن دارد.تبلیغات در دنیای امروز معطوف به معرفی کالاهای مصرفی نیست و می توان از آن استفاده های مفیدی برای گفتن هزاران حرف مهم و حیاتی کرد.در این پست نیز از دل هزاران پوستر تبلیغاتی در خصوص مباحث مربوط به حقوق حیوانات چندین تصویر منتخب را بیرون کشیده ایم.پوسترهایی که در نهایت زیبایی ، طراحی و حرف های بسیاری برای گفتن دارند.پیش از هر تصویر نیز مفهوم نهایی هر تصویر را هر چند اندک و کوتاه ، شرح داده ایم.امیدواریم مشاهده این تصاویر تلنگری به تک تک ما در قبال رفتارمان با حیوانات و محیط زیست باشد.شما را به مشاهده این تصاویر دعوت می کنیم.

- مرگ هر درخت، نقطه‌‌ی پایان یک حیات است.

پوسترهای حقوق حیوانات

پوسترهای حقوق حیوانات

- هر شصت ثانیه یک گونه منقرض می‌شود.

پوسترهای حقوق حیوانات

پوسترهای حقوق حیوانات

- حیوانات دلقک و اسباب خنده‌ی بازی نیستند.

 مطالعه ادامه مطلب

نقش تکنولوژی چاپ گرهای سه بعدی در آینده علم دامپزشکی + ویدیو

هر روز خبری جالب از دستاوردهای جدید فناوری چاپگرهای سه بعدی به گوش می‌رسد، اما هنوز هم پتانسیل واقعی این تکنولوژی، آن گونه که باید و شاید آشکار نشده و کاربردهای متعدد آن مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند.به نظر شما در حوزه علوم دامپزشکی و درمان حیوانات از این تکنولوژی چه استفاده ای می توان کرد؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

چاپگرهای سه بعدی وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید. رپرپ اولین دستگاه های چاپ سه بعدی خانگی را ارائه داده است. در چاپگرهای سه بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند. چاپگرهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند.

هر روز خبری جالب از دستاوردهای جدید فناوری چاپگرهای سه بعدی به گوش می‌رسد، اما هنوز هم پتانسیل واقعی این تکنولوژی، آن گونه که باید و شاید آشکار نشده و کاربردهای متعدد آن مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. دست کم می‌توان گفت کارنامه‌ی حضور هر چند کوتاه این فناوری در عرصه‌ی علوم دامپزشکی و پزشکی ، تا بدین جا پربار و قابل قبول بوده است.امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و...رایج است. این مدلسازی ها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.با نگاهی به جراحی‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر و به ویژه سال 2014، این نکته به خوبی مشهود است که ظرفیت‌های غیرقابل انکار این فناوری جدید، راهی متفاوت پیش پای دامپزشکان و پزشکان، متخصصان و جراحان گذاشته و زندگی بیماران و حیوانات را دستخوش تحولی مثبت کرده است. پیش از این شاید سرنوشت بیمارانی که از آن ها مثال هایی در این مقاله خواهیم زد ، به گونه‌ای دیگر رغم خورده و زندگی روی سخت خود را به آنها نشان می‌داد.

ایمپلنت مفصل ران ساخته شده برای یک دختر 15 ساله

در این پست برای روشن ساختن بهتر هدف اصلی این مقاله ، دو مثال معروف را بیان خواهیم کرد.داستان یک سگ معلول و یک توکان. دو حیوانی که داستان بهبود وضعیت آنها در رسانه های بین المللی دنیا به طور ویژه مشهور گردید و به قولی داستان آنها مهر تاییدی بر عملکرد دستگاهی به نام چاپ گرهای سه بعدی بود. تکنولوژی ای که پیش از آن نیز اهمیت خود را در خصوص بیماران انسانی به خوبی نشان داده بودند.پیش از نیز در مقاله ای از آینده علم دامپزشکی سخن گفته بودیم. حال در این مقاله نگاهی فراتر به این آینده خواهیم داشت و کاربرد یک تکنولوژی جدید را در علم دامپزشکی بررسی خواهیم کرد. هدف اصلی توسعه‌ی فناوری‌های روز دنیا، بهبود هر چه بیشتر شرایط زندگی انسان است. اما در کنار این هدف، کمک به بهبود زندگی دیگر موجودات این کره نیز، از جمله مزایای استفاده از تکنولوژی‌های مدرن امروزی است.

امروزه دانشمندان به راحتی می توانند اعضا و جوارحی از بدن را به وسیله چاپ گرهای سه بعدی بسازند.مانند جمجمه ای که برای یک زن 22 ساله در دانشگاه اوترخت ساخته شد ، جایگزینی مهره های گردنی یک کودک مبتلا به سرطان ، ساخت پاشنه پا برای یک مرد 71 ساله استرالیایی و یا ایمپلنت مفصل ران برای یک دختر 15 ساله سوئدی و ده ها مثال دیگر. اما چرا این تکنولوژی در همین موارد برای علم دامپزشکی و علوم درمانی حیوانات استفاده نشود؟

در سال‌های نه چندان دور شاهد حضور گسترده‌تر آن در حوزه‌ی علم پزشکی و متعاقب آن رشته دامپزشکی خواهیم بود. قطعاً تماشا و دنبال کردن اخبار مربوط به توسعه‌ی هر چه بیشتر این فناوری جالب توجه، شگفت انگیز خواهد بود و می توان همین موارد را برای جراحی های حیوانات ، کمک به حیوانات معلوم ، تروماهای سنگین و یا تصادفات و حوادث طبیعی که منجر به از بین رفتن یا نقص عضوی در حیوانات خواهد شد استفاده کرد.در علوم دامپزشکی ، این مباحث بیشتر در خصوص حیوانات کوچک مانند سگ و گربه بحث خواهد شد ، با وجود آنکه به طور حتم در سایر بخش های دامپزشکی نیز قابل استفاده و مهم خواهد بود. بیایید به دو نمونه از این موارد بپردازیم. دو موردی که در خصوص آنها از تکنولوِژی چاپ گرهای سه بعدی استفاده شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

پت تراپی و مثال هایی از استفاده حیوانات در درمان بیماران + ویدیو

شاید تا به حال نام پت تراپی یا استفاده از حیوانات در پروسه درمان بیماری را شنیده باشید اما به خوبی با معنا و گستردگی آن آشنا نباشید. پت تراپی اصطلاحی با معنای بسیار گسترده است. در این علم از حیوانات آموزش دیده برای کمک به پروسه درمان بیماران استفاده می شود.پت تراپی چیست؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

شاید بارها اصطلاح پت تراپی به گوشتان خورده باشد ولی دقیقا ندانید که این اصطلاح در خصوص چه حوزه ای فعالیت می کند.پت‌تراپی (Pet Therapy) یک اصطلاح وسیع است وشامل درمان به کمک حیوان Animal Assisted Therapy و سایر فعالیت‌ها به کمک حیوان است. درمان به کمک حیوان حوزه‌ ای رو به رشد است و در این حوزه از سگ یا سایر حیوانات برای کمک به بهبود افراد یا مقابله‌ی بهتر آنان با مشکلات بهداشتی استفاده می‌شود. مثل بیماری قلب، سرطان و نابسامانی‌های سلامت‌روان. ازطرف دیگر، فعالیت‌هایی که به کمک حیوان انجام می‌شود دارای هدف‌کلی‌تری مانند تدارک راحتی و ایجاد شادی و سرور در ساکنان خانه‌های سالمندان است.هنگامی که روان درمانان چاره‌ای نمی‌یابند، حیوانات می‌توانند به یاری انسان بشتابند، زیرا آن‌ها می‌توانند اعتماد افراد را به خود جلب کنند و آن‌ها را به خنده بیاندازند. از این حیوانات بخصوص در خانه‌های سالمندان برای درمان کهن‌سالان استفاده می‌شود. سالمندان معمولا از ارتباط با حیوانات لذت می‌برند.
نحوه‌ی پت تراپی
گرچه هنوز مدارکی مستند که ثابت کند روان درمانی با کمک حیوانات در دراز مدت به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند، به دست نیامده، اما این نکته مشخص است که حیوانات خانگی در سلامتی افراد خانه ‌نقش مثبتی دارند. پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که سگ و گربه‌های خانگی تاثیری مثبت روی سیستم قلبی و عروقی صاحبان آن‌ها دارند. صاحبان این حیوانات در شرایط استرس‌زا واکنش‌های مثبتی از خود نشان می‌دهند. فرض کنید بیماری در در بیمارستان بستری است. پزشک درمورد برنامه‌ درمان به کمک حیوان سخن می‌گوید و می‌پرسد آیا به این موضوع علاقه دارید؟ پاسخ بیمار مثبت است و پزشک از یک مسؤول می‌خواهد در ‌مورد این برنامه بیشتر با او سخن بگوید. کمی بعد یک سگ یاور ونگاهبانش وارد اتاق بیمارستان می‌شوند. ١٠‌تا ١۵ دقیقه در اتاق می‌مانند. از بیمار دعوت می‌شود سگ را نگاه دارد و سؤالاتی از نگاهبان سگ بنماید. بعد از این ملاقات، بیمار متوجه لبخند خود می‌شود واحساس خستگی کمتری می‌کند وخوشبین‌تر می‌شود.

پت تراپی برای درمان چه افرادی است؟

متخصصان روان درمان بر این نظرند که تاثیر حیوانات خانگی بر افراد و پت تراپی از آن جهت مهم است که آن‌ها خلاف انسان‌های نزدیک به افراد نه نصیحت می‌کنند، نه قضاوت. حیوانات خانگی به افزایش خودآگاهی کودک می‌افزایند و به او کمک می‌کنند تا بتواند در شرایط مختلف نظر بدهد. در روسیه از روان درمانی با کمک حیوانات برای درمان کودکان معلول استفاده می‌شود. درمان به کمک حیوان به‌طور قابل‌توجه سبب کاهش درد، اضطراب، افسردگی وخستگی در افرادی می‌شود که دارای گستره‌ی مشکلات بهــداشتی زیر هستند:
ـ‌ کودکان تحت درمان دندانپزشکی
ـ افرادی که تحت درمان سرطان هستند.

 مطالعه ادامه مطلب

اصول اولیه و بنیادی برای نگهداری از حیوانات

در جهت فراهم آوردن سلامتی برای حیوان و صاحب حیوان می‌بایست نگهداری از حیوانات را با آگاهی و کاملا هوشمندانه آغاز کرد. در غیر این صورت می‌تواند مشکلات و خطراتی را از نظر بهداشتی ایجاد نماید. به همین جهت در این پست به ذکر نکاتی بنیادی و مهم برای نگهداری از حیوانات می پردازیم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همزیستی انسان و حیوان از دیرباز به دلائل مختلف مورد توجه و اهمیت بوده است. امروزه نیز نگهداری از حیوانات نه تنها در برخی موارد نظیر نگهبانی، زنده‌یابی، تشخیص موادمخدر و منفجره و... به انسان کمک می‌کند بلکه در ازدحام روزمرگی‌ها می‌تواند سبب آرامش او شود.(برای مشاهده تعدادی از این کاربردها اینجا را کلیک نمایید) در این راستا و در جهت فراهم آوردن سلامتی برای حیوان و صاحب حیوان می‌بایست نگهداری از حیوانات را با آگاهی و کاملا هوشمندانه آغاز کرد. در غیر این صورت می‌تواند مشکلات و خطراتی را از نظر بهداشتی ایجاد نماید. بدین منظور این مقاله در راستای نگهداری اصولی از حیوانات در کلیه محیط‌های عمومی(نظیر مراکز امداد، مراکز نظامی فرودگاه‌ها، کارخانه‌ها) و محیط‌های شخصی (نظیر منازل و آپارتمان‌ها و ویلاها) به ذکر نکاتی می‌پردازد که نه تنها توصیه، بلکه بر رعایت آنها بسیار تاکید می‌شود:
1- چنانچه تصمیم به خرید حیوانی گرفته‌اید(به هر دلیلی)، حتما قبل از خرید به یک دکتر دامپزشک حیوانات کوچک مراجعه کرده و با او مشورت نمایید. این کار چند مزیت دارد: الف - بسته به شرایط محیط زندگی و شرایط فردی شما در انتخاب نوع حیوان به شما کمک می‌نماید. ب - با گفتن نکات مهم شما را در انتخاب حیوان سالم و مناسب یاری خواهد داد. پ - در مورد شرایطی محیطی و نیازهای حیوان انتخابی، به شما اطلاعات اولیه و ضروری را خواهد دارد. لازم به یادآوری است که بسیاری از مشکلات و بیماری‌های حیواناتی که توسط افراد نگهداری می‌شوند، ناشی از کمی اطلاعات و در نتیجه رعایت نکردن موارد اصولی در محل زندگی، تغذیه و نحوه رفتار با آنها می‌باشد. ت - دکتر در مورد مسائل بهداشتی و بیماری‌های آنها به شما آگاهی داده تا هم حیوان موردنظر و هم شما و دیگر افراد در تماس، با بیماری یا مشکل خاصی مواجه نشوید
.

2- پس از خرید و قبل از اینکه حیوان را به منزل و یا محلی که برایش در نظر گرفته‌اید ببرید، حتما به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. در اینجا دکتر دامپزشک آن را مورد معاینه قرار داده، داروی ضد انگل خورانده و در صورت صلاحدید یا همان موقع واکسن زده و یا تاریخی را برای واکسیناسیون مشخص خواهد نمود. برایش شناسنامه بهداشتی صادر نموده در صورت نیاز به شستشو، چیدن ناخن و سایر اقدامات بهداشتی به همکارانش خواهد سپرد.
3- دکتر برنامه معاینات و درمان‌های ضد انگلی دوره‌ای و تاریخ واکسیناسیون‌ها را به شما اعلام خواهد نمود. معمولا مراکز دامپزشکی در تاریخ‌های تعیین شده با شما تماس گرفته و وقت مراجعه را یادآوری خواهند کرد. با وجود این صاحب حیوان بایستی از زمان نوبت‌ها آگاه بوده و خود در این مورد احساس مسوولیت نماید.

4 - در برخورد با حیوانات آزاد آسیب‌دیده و یا بیمار، به قصد کمک به او، قبل از اینکه به او بسیار نزدیک شده و یا دست بزنید، با یک دکتر دامپزشک تلفنی مشورت نموده از ایشان نحوه برخورد با حیوان آسیب‌دیده مورد نظر و یا گرفتن او را سوال کنید، زیرا با وجود داشتن قصد کمک و بی‌آزار بودن حیوان، ممکن است به دلیل ترس و یا بیشتر به دلیل درد ناشی از آسیب‌دیدگی و حرکت دادن، به صورت ناخودآگاه برای رفع درد اقدام به گاز گرفتن، پنجه کشیدن و یا... به شما نموده و با این کار خطراتی را برای شما ایجاد نماید.

 مطالعه ادامه مطلب

منشور حقوق حیوان در اسلام (سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی) + فایل صوتی

مهربانی به حیوانات از جمله سگ ارتباطی با نجاست.شاید این جمله مهم ترین جمله سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی در خصوص حقوق حیوانات باشد.در این پست فایل صوتی کامل این سخنرانی و متن خلاصه این مبحث را با عنوان منشور حقوق حیوانات در اسلام می توانید دریافت نمایید. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

برنامه «طرحی برای فردا» که هر هفته به مدت یک ساعت از شبکه یک سیما پخش می‎شود، در یکی از مباحث مطرح شده خود نگاهی به حقوق حیوانات داشت. در این پست نگاهی خلاصه وار به این مبحث خواهیم داشت و کل مباحث مطرح شده در این جلسه نیز در یک فایل صوتی برای دانلود قرار داده شده است.آنچه در ادامه می آید خلاصه ای از سخنرانی دکتر ازغدی در این جلسه است.برای دسترسی به کل مبحث نیز فایل صوتی را در انتهای این پست دانلود نمایید:
نگاه به حیوانات که تجسم برجسته آن در نظام سرمایه داری دیده می‎شود مبتنی بر استثمار و کسب سود بدون حفظ حرمت و حقوق حیوان یا گیاه است و در مقابل آن هم نگاهی توحیدی قرار دارد.
نگاه توحیدی به معنای نفی سود نیست و چه بسا برخی برخلاف فرهنگ اسلامی فکر می‎کنند طبیعت مانند مادر مقدس است و نباید به آن دست زد، در حالی‎که در اسلام از یک سو می‎گویند هر روز نباید گوشت خورد و از سویی دیگر می‎گویند اگر کسی چهل روز گوشت نخورد در گوش وی باید اذان گفت و این نگاه حاکی از کسب منفعت بدون اسراف و تبذیر و مبتنی بر اعتدال است.
رحیم‎پور با اشاره به روایات و فتاوای مختلف درباره مسئله دامپزشکی و بخصوص حقوق حیوانات گفت: از اینگونه روایات و فتواها معلوم می‎شود دامداری و دامپزشکی هم به اسلامی و غیراسلامی تقسیم می‎شود.

به فرموده حضرت رضا علیه السلام که ضامن آهو و به فکر تأمین امنیت حیوان است، خداوند از نوعی برخورد با مسائل مالی که باعث ضایع شدن ثروت می‎شود بیزار است و لذا باید در کار ما و برخوردمان با حیوان یک عقلانیت اقتصادی هم وجود داشته باشد. باید دانست انسان به مصداق روایت انکم مسئولون عن البقاع و البهائم، درباره حیوانات و حتی مکان‎ها و محیط زیست و اشیاء هم مسئول است و در قیامتبازخواست می‎شود. مسئله بهداشت هم مهم است و تقسیم خوردنی‎ها به حلال و حرام به دلیل تأثیری است که گوشت از نظر جسمی و یا اخلاقی در انسان می‎گذارد و لذا به دلیل همین اهمیت فقهای ما می گویند وقتی دلیلی بر جواز و حلال بودن نداریم باید اصل را بر منع بگذاریم و این یعنی حفظ کرامت انسان که هر چیزی نباید بخورد و از سویی به موجود زنده هم احترام گذاشته شده تا هر موجودی را نشود خورد.وی افزود: اگر فردی درباره یک حیوان تصمیمی بگیرد که موجب وارد شدن ضرر به آن حیوان شود در قبال اینکار مسئول است و بر اساس روایات باید هر فرد از جمله دامپزشک در صدد افزایش علم خود و دانایی بیشتر باشد.
در روایات است که اگر پزشک یا دامپزشک با جان انسان یا حیوانی بازی کند حکومت می‎تواند وی را زندانی کند و لذا می گویند پزشک یا دامپزشک مثل قاضی اگر عصبانی است معالجه نکند.

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : حقوق حیوانات از نگاهی دیگر ...

این از واضح ترین مسائل هستی است که هر موجود زنده ای دارای حقوقی مخصوص به خود است. مانند انسان ها ، حیوانات نیز از این قائده مستثنی نیستند. اما حقوق حیوانات به چه معناست؟ در ویدیویی که مشاهده خواهید کرد ، شاید از زاویه ای متفاوت به این موضوع پرداخته شده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در این ویدیو شاهد تصاویری از خشونت ها و آزمایشات بر روی حیوانات هستیم که شاید مشاهده آن برای همه مناسب نباشد. در این ویدیو سعی شده است از زاویه ای متفاوت به مسائل مختلف حقوق حیوانات از جمله سیرک ها ، آزمایشات بر روی حیوانات و ... پرداخته شود.آزمایش بر روی حیوانات همواره مخالفان و موافقان بسیاری دارد. موافقان این آزمایشات را برای پیدا کردن روش های نوین برای درمان بیماری های انسان ها و خود حیوانات ضروری می دانند و مخالفان روش های نوین آزمایشان را جایگزین مناسب به جای استفاده از حیوانات می دانند و این اعمال را غیر انسانی.شما در خصوص این ویدیو چه نظری دارید؟ به تمامی موجودات زنده احترام بگذاریم. به امید دنیایی پر از آرامش برای تمام موجودات خالق بزرگ ، خدای یکتا.

چرا آزمایش بر روی حیوانات؟ + ویدیوهای آموزشی

ویدیو وت پارس : آزمایش روی حیوانات برای تشخیص بیماری های انسان

گزارش جالب یک هفته نامه در مورد بازار زیرزمینی حیوانات

گونه های در حال انقراض در سیرک ها چه می کنند؟

گزارش نصرنیوز در خصوص تهدیدمخالفان حیوان آزاری در تبریز

 مطالعه ادامه مطلب

مردی از جنس طبیعت (مصاحبه اختصاصی وت پارس با محمد درویش)

می توان گفت تمامی علاقمندان به محیط زیست و حیات وحش نام محمد درویش را می شناسند. در سالی که گذشت نیز یکی از چهره های تاثیرگذار محیط زیست ایران بود. سال هاست که در عرصه حفاظت و آموزش محیط زیست فعال است و هم اکنون نیز مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. در ادامه مطلب مصاحبه اختصاصی محمد درویش با وت پارس را مطالعه می کنید.

وت پارس : با توجه به اینکه نام محمد درویش برای بسیاری از خوانندگان ما شناخته شده است ، اما به رسم معمول خود را برای خوانندگان ما معرفی نمایید.

درویش : من محمد درویش هستم. عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل و مراتع کشور و در سال 1368 به عنوان پژوهشگر منابع طبیعی مشغول به کار شدم. مسئول گروه تحقیقاتی مولفه های اقتصادی اجتماعی بیابان زایی بودم و از 5 آذر 1392 به دعوت خانم معصومه ابتکار به سازمان حفاظت محیط زیست مامور شدم با مسئولیت مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست.

وت پارس : رزومه بسیار درخشانی دارید. چه شد که به مسائل محیط زیست علاقه پیدا کردید؟ ریشه در بچگی شما دارد یا در بزرگسالی این علاقه پیدا شد؟

درویش : بله. من از موقعی که خودم رو شناختم بسیار به حوزه محیط زیست علاقه مند بودم و شاید یک دلیل عمده اون به پدربزرگم برگردد که به ایشون باباگله می گفتیم.ایشون یک مزرعه ای در بین راه قم به ساوه ، در منطقه ای به نام سلفچگان داشتند. مزرعه ای بود که تو اون قناتی داشتند و رودخانه ای جریان داشت و من تمام دوران تابستانم رو تو اون مزرعه زندگی می کردم. در آن زمان در اصفهان زندگی می کردیم و من همواره خدا خدا می کردم که مدارس تعطیل شوند و راهی سلفچگان شویم. مزرع بسیار بابرکتی بود و دارای درخت های انار ، جالیز خیار ، هندوانه و خربزه و طالبی و درخت شاتوت و ... بود. من تو تیمار درخت ها و آبیاری مزرعه کمک می کردم و با حیوانات بسیار زیادی در آنجا آشنا شدم و به صورت کلی بسیار علاقمند شده بودم به این محیط و هنوز هم خاطرات شیرینی از اون زمان دارم . در زمانی که خواستم وارد دانشگاه بشم اولین رشته ای که انتخاب کردم رشته مرتع و آبخیزداری دانشگاه تهران بود که همان رشته را هم قبول شدم و در مقطع فوق لیسانس به گرایش مدیریت محیط زیست ادامه دادم و بعد هم عضو هیئت علمی شدم. بسیار علاقه مند بودم که اطلاعاتم رو به زبان ساده و صریح و در کمترین فاصله به مردم انتقال بدم. سایتی رو افتتاح کردم با عنوان مهار بیابان زایی که این سایت هم تاکنون چندبار سایت علمی کشور انتخاب شده و دوبار هم جوایز بین المللی برده است. در سال 2009 هم به عنوان سومین سایت محبوب محیط زیست دنیا برگزیده شد و در سال 2013 در اجلاس بین المللی رسانه های دنیا که در شهر بن آلمان برگزار شد برترین سایت محیط زیست دنیا انتخاب شد.

وت پارس :آقای درویش شما چند فرزند دارید؟ دوست دارید که کار شما را ادامه دهند؟

درویش : 1فرزند پسر به نام اروند. نمی دانم و به زور هم تحمیل نمی کنم که چه کاری را انتخاب کند. البته هنوز در کلاس هفتم در حال تحصیل می باشد و 13 سال سن دارد و کمی زود است که برای کار آینده تصمیم بگیرد ولی بسیار به مسائل محیط زیست علاقمند هست و سعی می کنم در سفرهایی که میروم همراه خودم ببرمش. خیلی از مناطق طبیعی کشور از کویر لوت تا ارتفاعات برگ بلند چهارمحال بختیاری را از نزدیک دیده است.در مدرسه هم در مورد مسائل محیط زیستی با دوستان خود بسیار فعال هستند. اروند در یک مدرسه محیط زیسی تحصیل می کنه. به این معنی که با توجه به اینکه در اولیا و مربیان مدرسه عضویت دارم به مدیر مدرسه پیشنهاد دادم که درس محیط زیست رابه عنوان یک درس رسمی وارد دوره آموزشی کنند که با موافقت مدیر ، بچه ها از سال دوم تا ششم ، چهار سال درس محیط زیست را آموزش دیدند و سال پیش هم در اولین دوره فارغ التحصیل شدند و هم اکنون با پستی که در آن قرار دارم یکی از فعالیت هایی که به شدت دنبال می کنم ، تاسیس همین مدارس محیط زیستی در سرتاسر کشور می باشد که هدف اصلی آن هم این هست که عشق به محیط زیست رو در بچه های این سزمین نهادینه کنیم.

وت پارس : آقای درویش شما رشته تحصیلی خود را در مقطع دکترا ادامه ندادید؟

 مطالعه ادامه مطلب