همه چیز در مورد کم خونی و دلایل آن به زبان ساده

کم خونی می تواند شدید باشد یا خفیف.حتما باید کم خونی را از نظر پزشکی و دامپزشکی به دقت بررسی نمود.کم خونی همچنین می تواند باعث علایم مخصوصی در موجودات گردد.از خستگی و پوست رنگ پریده تا گیجی و درد سینه.شما در خصوص انواع کم خونی ها و علایم آنها در موجودات زنده چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در مورد کم خونی و دلایل آن به زبان ساده

پیش از این در مطلبی مفصل از همین منبع ردپای حیوانات در تاریخ انتقال خون را بررسی کرده بودیم که با مطلبی به همین عنوان آن را مطالعه نمودید.اگر تا کنون این مطلب را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنیم این مطلب را از این لینک مطالعه نمایید و سپس به مطالعه مطلب حاضر با موضوع کم خونی در موجودات زنده بپردازید.کم‌خونی وضعیتی است که در آن یک فرد یا موجود زنده ، تعداد کافی گویچه سرخ برای رساندن اکسیژن به بافت‌هایش ندارد. کم‌خونی ممکن است باعث احساس خستگی در یک موجود شود.کم‌خونی علل اشکال مختلفی دارد که هر یک دلایل خودشان را دارند. کم‌خونی می‌تواند موقتی یا بیماری‌ای مزمن باشد، خفیف باشد یا شدید.کم‌خونی را باید از نظر پزشکی و دامپزشکی حتما بررسی کرد، چون کم‌خونی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد. درمان کم‌خونی می‌تواند خیلی ساده با خوردن داروهای مکمل صورت بگیرد یا نیازمند اقدامات درمانی پیچیده باشد. از برخی از اشکال کم‌خونی با تغذیه سالم می‌توان پیشگیری کرد.

علایم کم‌خونی
– خستگی
– پوست رنگ‌پریده
– ضربان قلب سریع یا نامنظم

 مطالعه ادامه مطلب

نماتودهای شایع و بیماری های آنها در خرگوش ها

نماتودها هر ساله میلیاردها دلار به صنعت دامداری در کشورهای مختلف دنیا خسارت وارد می نمایند ولی با این حال رقم دقیق این خسارت ها به صنعت حیوانات خانگی همچنان غیرقابل تشخیص است.خرگوش ها نیز از دامان نماتودها بی نصیب نیستند.در این مقاله نماتودهای شایع و بیماری های آنها در خرگوش ها بررسی شده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نما در زبان یونانی به معنای نخ است و نماتودا یا کرمهای نخی شکل از تغییر نام نماتوئیدها که اولین بار رودلفی به این گروه از کرمها اطلاق کرد مشتق شده اند.نماتودها به گروهی از جانوران پرسلولی و کرمی شکل گفته می شود که دارای بدنی صاف، بدون بند ( Nonsegmented) و بدون پا هستند که در یک انتهای بدن سر و در یک انتهای دیگر دم (Tail) قرار دارد.به نماتودها کرمهای نخی شکل (Threadworm) ، کرمهای زالو مانند (eelworm) و کرمهای گرد (Round worm) نیز گفته می شود. نماتودها کرمی شکل اند ولی ماده برخی از آنها گرد و متورم است مانند مادهMelidogyne (گلابی شکل) و نماتود Heterodera (لیموئی شکل).نماتودهای انگل گیاهی موجوداتی ریز بوده که 300-1000 میکرون و حداکثر تا 4 میلیمتر طول و 15-35 میکرون قطر دارند.نماتودهای انگل گیاهی دارای یک استایلت یا نیش( Stylet) هستند که در نماتودهای ساپروفیت وجود ندارد.

بیماری های ناشی از کرم های گرد در خرگوش ها بیشتر به وضعیت سیستم ایمنی ، سن ، جنسیت و حتی به میزان فلور میکروبی روده میزبان بستگی دارد.باید دانست که خرگوش های نر بیشتر به نماتود ها دچار می شوند و حتی جیره غذایی با فیبر بالا جمعیت کرم های گرد روده را کاهش می دهد.حال تعدادی از شایع ترین نماتود های خرگوش را معرفی می کنیم:
Oxyuridae
Passalurus ambiguus
Dermatoxys veligera
Trichostrongylidae
Trichostrongylus calcaratus
Trichostrongylus sp

 مطالعه ادامه مطلب

اصول کار و نمونه برداری در ویروس شناسی + آموزش تصویری

رشته دامپزشکی از جمله شاخه هایی از علم است که ارتباط زیادی با ویروس ها دارد و شناخت انواع ویروس ها شیوه های تشخیص و نمونه برداری از حیوانات مبتلا از ملزومات پایه ای این رشته محسوب می شود.شما چه میزان با اصول کار و نمونه برداری از ویروس ها در آزمایشگاه ها آشنایی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ویروس نیوکاسل طیور

در ادامه اصول نمونه برداری از ویروس ها را با مثالی از نمونه برداری از مغز طیور برای ویروس نیوکاسل به صورت آموزش تصویری تشریح نموده ایم.

شرایط اولیه لازم برای انجام آزمایشات ویروس شناسی

۱ .استفاده از محیط استریل

۲ .استریل بودن ابزار و تجهیزات و وسایل آزمایشگاه

۳ .استریل بودن ترکیبات و مواد تشکیل دهنده محیط کشت

حال سوال این است که چرا در آزمایشات ویروس شناسی استریل بودن تا این اندازه مهم است؟ جواب سوال این است که اگر محیط استریل نباشد دیگر نمی توان انتظار داشت که جواب آزمایشات درست باشد و مورد دیگر این که در صورت استریل نبودن محیط امکان انتقال بیماری به افراد و پرسنل آزمایشگاه زیاد میشود. به همین دلیل توصیه اکید می شود که آزمایشات ویروس شناسی یا در زیر هود انجام دهید یا در کنار یک شعله تا احتمال ایجاد هرگونه تغییر در نتیجه آزمایش و انتقال بیمار به حداقل برسد.

هدف اصلی در تمامی آزمایشات ویروس شناسی جداسازی و تکثیر وشناسایی عوامل ویروسی بیماری زا است.برای رسیدن به اهداف فوق باید یک نمونه برداری صحیح انجام گیرد. برای یک نمونه برداری صحیح باید یک سری اصول اولیه را در نظر گرفت که شمال دو مورد زیر می شوند:

۱ . زمان نمونه برداری

 مطالعه ادامه مطلب

تست تشخیصی الایزا + ویدیوهای آموزشی الایزا

اساس این تست بر واکنش میان آنتی بادی و آنتی ژن بنا شده است و نخستین بار برای علوم دیگری استفاده شد اما پس از آن وارد دنیای انسان ها و حیوانات شد.شاید شما نیز بارها نام تست الایزا را شنیده باشید که یکی از مهم ترین تست های تشخیصی است.در این مقاله همراه با ویدیوهای آموزشی بیشتر با الایز آشنا می شویم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تست ELISA اولین آزمایش متداول در غربال‌زنی HIV است. در تست ELISA سرم فرد 400 بار رقیق شده و به صفحه ای که حاوی آنتی‌ژن HIV است اضافه می‌شود. اگر آنتی بادی HIV در سرم وجود داشته باشد، به این  آنتی‌ژن های HIV می چسبد. سپس به منظور از بین بردن دیگر اجزا سرم، پلیت شستشو داده می شود. یک آنتی بادی ثانویه ساخته شده مخصوص (یک آنتی بادی چسبیده به آنتی بادی دیگری) به پلیت اعمال شده و شستشوی دیگری انجام می‌شود. این آنتی بادی ثانویه به صورت شیمیایی به آنزیم از پیش تهیه شده می‌چسبد. این‌بار زیر لایه ای برای آنزیم اعمال شده و توسط آنزیم کاتالیز می‌شود که منجر به تغییر رنگ در فلورسانس می شود.نتایج ELISA به صورت عددی گزارش می‌شود.

بحث‌انگیزترین وجه این تست تعیین نقطه برش بین نتایج مثبت و منفی است. علاوه بر آزمایش HIV از ELISA برای آزمایش بیماری‌هایی چون هپاتیت، تب استخوان‌شکن، leptospirosis ، عفونت انگلی، تبخال، سرخجه و دیگر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی استفاده می‌شود. پیش از پیدایش روش ELISA ، تنها گزینه برای انجام سنجش ایمنی، ایمنی سنجی رادیویی بود، که از آنتی ژن ها و آنتی بادی هایی که به صورت رادیواکتیو ممیز شده بودند استفاده می‌شد. در این روش در صورت وجود آنتی بادی یا آنتی‌ژنی خاص، رادیواکتیویته سیگنالی تولید می‌کرد. تئوری روش ایمنی سنجی رادیویی اولین بار سال 1960 توسط Rosalyn Sussman Yalow و Solomon Berson مطرح شد. از آنجایی‌که رادیواکتیویته خطرات زیستی داشت، پیشنهاد امن تر و ایمن تری مبنی بر جایگزینی سیگنال های غیر رادیو اکتیو به جای سیگنال های رادیو اکتیو ارائه شد. وقتی یک آنزیم مشخص (مانند پر اکسیداز) با زیر لایه مناسب واکنش می دهد، منجر به تغییر رنگ آن می‌شود که می تواند به عنوان سیگنال استفاده شود. البته باید تناسب بین سیگنال و وجود آنتی‌بادی یا آنتی ژن تعیین می‌شد که این پروسه توسط  Stratis Avrameas و G.B. Pierce انجام شد. در سال 1966 توسط  Wide و  Porath این روش تکمیل تر شد. و در سال 1971  Peter Perlmann و  Eva Engvall نهایتا به روش ELISA به شیوه امروزی دست پیدا کردند. ELISA امروزی مزایای زیادی نسبت به روش‌های ایمنی سنجی رادیویی دارند. از جمله عدم وجود خطر تشعشع، امکان اتوماسیون، امکان افزایش حساسیت روش، عمر طولانی کیت های آنزیمی، سرعت خوانش بالا و قیمت ارزان‌تر دستگاه‌ها و معرف ها.
تست ELISA با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که که به صورت کلی به دو دسته ELISA  مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می‌شود. در روش مستقیم آنتی ژن یا آنتی‌بادی مورد نظر به طور مستقیم بر سطح فاز جامد پوشش داده می شود و سپس آنتی‌بادی یا آنتی ژن مکمل نشاندار شده آن به سیستم اضافه می‌شود. با آنالیز سیگنال تولید شده می‌توان پی به وجود آنتی ژن یا آنتی بادی مورد نظر در نمونه برد. این روش ارزش تشخیصی چندانی نداشته و بیشتر کاربرد تحقیقاتی دارد. در روش غیر مستقیم سرم رقیق شده به آنتی ژن های پوشش داده شده در فاز جامد اضافه می شود، سپس نمونه را به آن اضافه کرده و پس از گذشت زمان انکوباسیون و یک مرحله شستشو، آنتی هیومن گلوبولین نشاندار شده با آنزیم به چاهک اضافه می شود. این روش برای تعیین آنتی بادی اختصاصی یا تیتراسیون آنتی بادی در سرم استفاده می‌شود.برای درک بهتر این مفاهیم ویدیوی زیر را مشاهده نمایید.

روش های ELISA ساندویچ و ELISA رقابتی یا مهاری از دیگر انواع متداول این تکنیک هستند. روش ساندویچ که متداول‌ترین روش ELISA است، یک آنتی ژن در بین دو آنتی بادی اختصاصی قرار می گیرد. روش های رقابتی نیز بر پایه رقابت دو آنتی ژن یا دو آنتی بادی برای اتصال لیگاند با مقدار محدود استوار است. اگر اضافه کردن هردو آنالیت به سیستم همزمان انجام شود، روش را رقابتی می نامند ولی چنانچه ابتدا آنالیت اضافه شده و پس از یک دوره زمانی انکوباسیون آنالیت نشاندار اضافه گردد روش را مهاری می نامند.
مراحل انجام یک آزمون ELISA که تقریبا در تمام انواع آن مشترک است عبارت است از:
1) پوشش دهی، که به معنی جذب یک آنتی‌ژن یا آنتی‌بادی با سطوح جامد است.
2) اضافه کردن نمونه‌های مورد آزمایش.

 مطالعه ادامه مطلب

ردپای حیوانات در تاریخ خون! (نگاهی به تاریخچه انتقال خون)

آیا داستان پسر مریضی را که خون بره ای به او انتقال داده شد و زنده ماند را شنیده اید؟ آیا می دانید که نخستین تجربیات در خصوص انتقال خون بر روی سگ ها آزمایش شد؟ در خصوص تاریخچه انتقال خون و تکامل علم خون شناسی چه می دانید؟ آیا می دانید این علم با کمک حیوانات پیشرفت کرد؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در سراسر تاریخ، انتقال خون از فردی به فرد دیگر، دارای تصویری محو و غیرشفاف و آمیخته به افسانه سرایی، درنده خویی، قساوت و بیرحمی بوده است. بر اساس اسناد تاریخی، اولین اقدام به منظور انتقال خون از فردی به فرد دیگر در سال ۱۴۹۲ برروی پاپ مقدس هشتم انجام شد. چنانچه در این سند مورخی به نام اینفشورا ادعا می‌کند، پس از اینکه پاپ به کما می‌رود، پزشکان بر بالین او به این نتیجه می‌رسند که او نیاز به دریافت خون تازه دارد و به این منظور شروع به ریختن خون سه کودک یهودی، که به آنها وعده سکه داده شده بود، به دهان پاپ می‌کنند! چون در آن دوران هنوز گردش خون و روشهای دستیابی به عروق کشف نشده بود و در نظر اهل فن سیستم گردش خون و سیستم گوارش خیلی با هم فرق نداشتند! به هر حال در جریان این اقدام درمانی ناطبیبانه نه تنها پاپ، که سه پسر بچه نیز از بین رفتند. ارزش تاریخی این سند مورد اختلاف است و عده‌ای آن را ساختگی و ناشی از عقاید ضدپاپ و به یاری دستهای پنهان در پس سیاهکاری‌های دنیای سیاست می‌دانند، ولی آنچه مسلم است این است که هرجا قدرت و نزاع و کشمکش در کار است، داستان‌های خون وخونریزی دور از ذهن نیست.

جنانچه دانشمندان اظهار می‌دارند، فلاسفه علوم طبیعی در آغاز اولین کسانی بودند که تفکراتی در مورد امکان تزریق خون داشتند، ولی هیچگاه وارد وادی عمل نشدند و این امر در مرحله نظریه‌پردازی باقی ماند. در اواخر قرن شانزدهم میلادی پزشکی آلمانی‌تبار به نام آندریاس لیباویوس اظهار داشت که انتقال خون از یک فرد سالم به یک فرد زنده شدنی است و با این کار شما در واقع چشمه حیات را به تن بیمار ارزانی می‌دارید و ضعف و نخوت را از تن رنجور دور می‌کنید. با این حال او در پایان رساله خود قویا به این نتیجه‌گیری می‌رسد که تنها یک فرد حقه‌باز که به اندازه کافی جاهل نیز باشد دست به همچین تجربه ناشایستی میزند!
در آن دوران‌ها تصور اینکه بتوان با وارد کردن خون به بدن یک فرد باعث بهبودی او شد سخت به نظر می‌رسید، زیرا بخش اعظم طب اولیه بر خارج ساختن خون از بدن متمرکز بود. از عهد عتیق، اطباء بر این باور بودند که سلامتی و بیماری مستقیما انعکاسی از میزان مایعات بدن می‌باشد که این مایع را «مزاج» می‌نامیدند شامل صفرا، سودا، بلغم و خون و مععتقد بودند هرگاه اینها از تعادل خود خارج شوند، بدن به سمت بیماری می‌رود و سریع‌ترین راه برای بهبود یافتن از بیماری، فصد خون یا حجامت است.
کشف گردش خون توسط ویلیام هاروی در سال ۱۶۲۸ مطالعات در ارتباط با خون در گردش داخل عروق را وارد مسیر تازه‌ای گرد. کشف وی نظریه امزاج را منسوخ نساخت.چنانچه این اعتقاد تا قرن نوزدهم میلادی همچنان پابرجا بود ولی تئوری هاروی در مورد گردش خون( که واقعا در ابتدا در حد یک تئوری بیش نبود) راهگشای فلاسفه علوم طبیعی در مورد امکان انتقال خون بود و از این نقطه بود که فلاسفه شروع به بحث در ارتباط با وارد ساختن چیزی به غیر از خون به عروق کردند.افرادی مانند کریستوفر ورن، توماس ویلیس و رابرت بویل به زودی برای آزمایش ادعای هاروی شروع به تزریق مایعات مختلف از جمله آب، شیر، آبجو و تریاک به بدن سگها کردند و در حدود سالهای ۱۶۶۰ انجمن سلطنتی بریتانیا و آکادمی علوم فرانسه شروع به کارآزمایی انتقال خون از سگ به سگ کردند که با درجات مختلفی از موفقیت همراه بود.

در سال ۱۶۶۷ اعضای انجمن سلطنتی انگلستان و آکادمی علوم فرانسه در کمال شگفتی مطلع شدند که پزشک جوان در جستجوی نامی به نام ژان باتیسته دنیس برای نخستین بار انتقال خون از حیوان به انسان را انجام داده است. در میان بهت و حیرت همگانی دنیس خون یک بره را به یک پسر بچه تبدار تزریق کرد و پسر زنده ماند. مورد بعدی تزریق خون یک بره به قصابی تنومند بود، احتمالا همان قصابی که مسئول تامین گوسفند در آزمایش اول بود! قصاب نیز جان سالم به در برد. هردو مورد اول شاید برای این زنده ماندند که حجم خون بسیار اندک و ناچیزی در مقایسه با حجم خون موجود در بدن یک انسان به این دو تزریق شده است، چون چنانچه امروزه دانش انتقال خون به ما می آموزد در این موارد انتظار واکنشهای آلرژیک شدید می‌رود. در زمستان سال ۱۶۶۷ دنیس، جسور و معتمد به نفس از موفقیتهای پیشین در پاریس به انجام چند نوبت انتقال خون از یک گوساله به فردی عقب مانده ذهنی مبادرت ورزید. ولی این بار به زودی مرد دیوانه درگذشت و همسر وی دنیس را مسئول مرگ همسرش معرفی و در دادگاه بر علیه او اقامه دعوا کرد. البته بعدها اختلاف نظر فراوانی بر سر نحوه مرگ مائوری به وجود آمد و مشخص گردید که وی در اثر مسمومیت با آرسنیک مرده است.در یک دادگاه نمایشی دنیس به عنوان جنایتکار معرفی گردید و متاسفانه این مقدمه مهر پایان بر بحث انتقال خون شد. در آن روزها مغلطه‌برانگیزان این وحشت را نیز در دلها برمی‌انگیختند که آیا علم و انتقال خون می‌تواند موجودات دورگه از در هم آمیختن انسان و حیوان بسازد؟ آیا حالا انسان شروع به عوعو میکند؟! آیا سگها نیز فیلسوف می‌شوند؟!چیزی نگذشت که نگرانی‌های دانشمندان این حوزه تقلیل یافت. فیلسوفی به نام رنه دکارت ( با نظریه مشهور من می اندیشم پس هستم) به منصه ظهور رسید و استدلالی متقاعدکننده را به جامعه آن روزگار ارائه کرد: دوگانگی جسم و روح . براساس این نظریه بدن انسانها و حیوانها ماشینهای کمابیش مشابهند و تنها چیزی که باعث افتراق انها از هم می‌گردد، توانایی تکلم، تفکر و استدلال انسان است . این قابلیت‌ها نیز مجرد از جسم می‌باشند و به بدن مادی ارتباط ندارند. بنابراین انتقال خون از گونه‌ای به گونه دیگر فقط باید کمی مشکل‌تر از تعویض روغن یک ماشین باشد! ولی اگر دکارت اشتباه کند چه؟ اگر روح، مقیم و مستقر در جسم باشد چه؟ بدتر از آن اگر روح در خود خون زندگی کند چه؟برای غلبه بر این منازعات دادگاه قانونی مقرر کرد که دیگر انتقال خون نباید بدون تاییدیه دانشگاه پزشکی پاریس انجام شود.

 مطالعه ادامه مطلب

جاده ای به سوی اوج (نگاهی به زندگی لویی پاستور)

در تاریخ نام انسان هایی را می توان یافت که در عمر پرارزش خود موجب پیشرفت و گسترش بشریت به اندازه چندین قرن شده اند. لویی پاستور یکی از این افراد است.فردی که دنیا را از بسیاری از بیماری ها نجات داد.فرزند یک انسان معمولی که دنیا را جای بهتری برای زندگی کرد. در مورد لویی پاستور چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این نوشته نگاهی بسیار کوتاه و خلاصه وار به زندگی مردی دارد که با اکتشافات خود باعث پیشرفت چشمگیر دانش شد.

لویی پاستور در تاریخ (۲۷ دسامبر ۱۸۲۲ (میلادی)) در شاتو ویله نوولتان از ایالت ژورا زاده شد.برجسته ترین کار این دانشمند شیمی و فیزیک کشف دارویی برای درمان مرض وحشت آور هاری است .پس از آن دیگر کسی از بیماری و شنیدن سگ هار دچار وحشت نشد. لویی پاستور به سال ۱۸۲۲ متولد شد.در دانش سرای عالی پاریس تحصیلات خود را به پایان رسانید.او به سال ۱۸۷۲ کتاب معروفش را درباره ی تخمیر نوشت و از آن پس سازندگان آبجو دستور او را به کار بستند. در ۱۸۶۵ کرم ابریشم در فرانسه دچار مرض می‌شد و از میان می‌رفت و صنعت ابریشم سازی زیان می‌دید.پاستور همراه دوستش دوما بر این مهم همت گماشت. آنان پس از مدتی دریافتند که یک نوع باسیل موذی موجب آن همه آفت است و راه کشتنش آسان گردید.

کشت میکروب‌ها از ابداعات اوست. او میکروب را می‌کاشت بعد به احشام تزریق می‌کرد و با این کار جان هزاران گاو و گوسفند را نجات می‌داد. این شیوه را دربارهٔ مرغ نیز به کار بست. پاستور برای درمان هاری با حوصلهٔ قابل تمجیدی دل به کار بست و آزمایش‌های فراوانی روی سگ انجام داد و دلیرانه برای نخستین بار نتیجهٔ تحقیق خود را بر روی انسان آزمود (۱۸۸۵). سه سال بعد انستیتو پاستور در پاریس بنیاد گذاشته شد و سپس از روی آن نمونه‌های زیادی در دنیا ایجاد گردید. این موسسات تاکنون جان میلیون‌ها تن را از مرگ نجات داده‌اند و تا جهان باقی است این کوشش انسانی برقرار خواهد ماند. پاستور مردی ساده و مهربان بود و غرضی جز خدمت به دانش و انسان نداشت و از اغراض دنیوی منزه بود.

لویی پاستور در خانواده یک گروهبان مستعفی ارتش شکست خورده ناپلئون بنام ژان ژوزف پاستور به‌دنیا آمد. جد او به شغل دباغی مشغول بود، لوئی پس از گذراندن دو سال تحصیل در دوره دبستان به‌عنوان شاگرد روزانه وارد کولژآربوا شد. او دانش‌آموزی متوسط ِخوب بااستعدادی چشم‌گیر در رشته هنر شناخته می‌شد. در سال ۱۸۴۳ برای بار دوم در آزمون ورودی مدرسه عالی فرانسه شرکت و پس از اتمام تحصیلات، در سن ۲۶ سالگی (۱۸۴۸) به سمت ِ استاد در رشته شیمی دانشگاه استراسبورگ پذیرفته شد. او با تهیه و نوشتن رساله‌هایی درباره فیزیک و شیمی درجه دکترای خود را گرفت. وی در این زمان با نوشتن نامه‌ای به‌ رئیس دانشگاه استراسبورگ و کسب موافقت وی، در روز (۲۹ مه ۱۸۴۹) با دختر ۲۲ ساله وی ازدواج می‌نماید. لویی پاستور در این هنگام ۲۶ سال داشت. همسر جوان لویی پاستور، با حمایت از فعالیت‌های علمی شوهرش، مسؤلیت کارهای اداری و دفتری را نیز به‌عهده می‌گیرد.

آنها دارای ۶ دختر می‌شوند که هر سه قبل از رسیدن به‌سن بلوغ می‌میرند، دختر چهارم و پسری بنام ژان باتیست از آن‌ها پا می‌گیرد که آن پسر بعدها سیاست‌مدار می‌شود. (ژان بابتیست در کودکی به وسیله پدرش از مرگ نجات یافته ولی ۵۰ سال بعد در سال ۱۹۴۰ که آلمان‌ها به فرانسه تاختند و می‌خواستند به‌سردابی که مقبرهٔ پاستور بود و پسرش نگهبانی آن را به عهده داشت به‌زور وارد شوند، با مقاومت روبرو شده و در این برخورد، ژان بابتیست جانش را از دست می‌دهد.)
پاستور تحقیقات خود را در مورد عمل تخمیر ادامه داده و در این راستا به نتایج مهمی دست می‌یابد. او به‌این موضوع اساسی پی‌می‌برد که تخمیر نتیجه فعالیت‌های موجودات میکروسکوپی و باکتری‌ها می‌باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

چرا آزمایش بر روی حیوانات؟ + ویدیوهای آموزشی

از چهار میلیون آزمایش بر روی حیوانات که سال قبل در بریتانیا صورت گرفت، سه هزار مورد آن بر روی میمون ها بود. سه چهارم دیگر بر روی موش ها صورت گرفته است.آزمایشگاه آکسفورد صاحب ۵۰ هزار موش است که ژن تقریبا تمام آنها دستکاری شده تا دانشمندان بتوانند در مورد یک بیماری خاص انسان، تحقیق کنند.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

میمونی که در مقابل من است حق انتخاب دارد. دو تصویر با رنگ های متفاوت در برابر قفس او قرار داده شده. این میمون از نوع ماکاک به تصویر بنفش رنگ دست می زند و پاداش خود را می گیرد. ولی دفعه بعد که تصویر سیاه رنگ را لمس می کند نه تنها خودش بلکه میمون دیگری هم که روبروی اوست از پاداش بی نصیب نمی‌ماند.

این آزمایشی است که موضوع آن تصمیم گیری اجتماعی است و به تاثیر انتخاب های ما بر روی دیگران، می پردازد. میمون ها آرام و علاقه مند به نظر می رسند و احتمالا مشاهده من و فیلمبردار همراهم بیشتر از احتمال گرفتن یک خرما یا گردوی دیگر، آنها را هیجان زده کرده است.

ما در ساختمان علوم بیومدیکال یا آزمایشگاه حیوانات آکسفورد، هستیم. موضوع تحقیقاتی که پژوهشگران این آزمایشگاه تحت سرپرستی پرفسور ماتیو راشورث، انجام می دهند، کشف تفاوت های شبکه اعصاب مغز انسان با میمون است.

پرفسور راشورث، می گوید: "نزدیک به دو سوم آزمایش های ما برروی اشخاصی است که خودشان داوطلب شده اند ولی نکته مهم در باره حیوانات این است که در موارد به خصوصی، انجام آزمایش های بسیار دقیق تنها بر روی حیوانات امکان پذیر است". به دلیل همین آزادی عمل است که در قسمت جلوی مغز بعضی از این میمون ها شکاف کوچکی داده اند، کاری که با اشخاصی که داوطلب شده اند، نمی شود کرد. چنین کاری به دانشمندان اجازه می دهد بفهمند هنگامی که یک قسمت بخصوص شبکه اعصاب مغز خوب کار نمی کند چه اتفاقی می افتد.

پرفسور راشورث، می گوید از این آزمایش ها می توانیم بفهمیم که هنگام بیماری های روانی مانند افسردگی چه اختلالاتی در شبکه اعصاب مغز ایجاد شده. او اضافه می کند که درک این موضوع در باره علل سایر اختلالات روانی مانند اوتیسم، نیز اطلاعاتی به ما می دهد. اما در حالی که هم انسان و هم میمون ها جزو پستانداران هستند، مغز میمون به اندازه مغز انسان رشد نکرده است. پرفسور راشورث می گوید اگر چه بسیاری از شبکه های اعصاب مربوط به تصمیم گیری در انسان و میمون مشابه است، بخش های منحصر به فردی در مغز انسان وجود دارد از جمله بخشی که ارزش تصمیم هایی را که شخص می گیرد تعیین می کند و سبب می شود در مقایسه با میمون ها تصمیمات هوشمندانه تر و درست تری بگیریم.

با وجود این که بعضی از خصیصه های قوه درک منحصر به انسان است، تیم آکسفورد به اتفاق سایر دانشمندانی که در علوم عصب پایه، پژوهش می کنند معتقدند که مطالعه حیوانات پستاندار می تواند اطلاعات مهمی در باره بسیاری از عارضه هایی که مختص انسان است بدهد. دانشگاه آکسفورد می خواهد تبلیغات بیشتری در باره این تحقیقات بکند ولی با توجه به اعتراضاتی که نسبت به این تحقیقات شده مایل نیست عده زیادی از این آزمایشگاه بازدید کنند.

در سال ۲۰۰۴ بود که مبارزه طرفداران حقوق حیوانات سبب شد برنامه ساختن آزمایشگاه متوقف شود.پس از این که یک سال بعد دولت قدم به میان گذاشت و هزینه تامین امنیت آزمایشگاه را تقبل کرد فعالیت ها از سرگرفته شد.

قوانین شدید جدید و مراقبت بیشتر پلیس سبب شد که فعالان افراطی سرکوب شده و چند نفر از آنان زندانی شوند.دانشگاه آکسفورد یکی از بیش از ۴۰ نهادی در بریتانیاست که در رشته علوم حیات و زیست تحقیق می کند. این نهادها توافق کرده اند تحقیقاتشان را بدون پنهان کاری انجام دهند ودر باره موضوع تحقیقات و نقش این تحقیقات در کشفیات علمی، اطلاعات درستی به مردم بدهند. وزارت کشور بریتانیا تمام آزمایش های مرتبط با حیوانات را کنترل می کند، مقررات سختی در این باره وجود دارد و آزمایش بر روی حیوانات پستاندار شدیدا کنترل می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

ارتباط مغز انسان با مغز موش

پژوهشگران دانشگاه هاروارد، نخستین سیستم غیرتهاجمی رابط بین مغز انسان و موش را ساخته‌اند. حالا با این رابط به سادگی، با فکر کردن می‌شود، دم موشی را حرکت داد.این امر شاید نخستین گام برای عملی کردن یعنی تله‌پاتی باشد . وت پارس شما را به مطالعه کامل این پست در ادامه مطلب دعوت می کند.

این امر شاید نخستین گام برای عملی کردن یعنی تله‌پاتی باشد، چیز متاقضی که از یک سو، وقتی پای ارتباط با دوستان و اعضای خانواده در میان باشد، یک آرزوی دوست‌داشتنی است و وقتی به کاربردهای آن در دنیاهای پادآرمانشهری نگاه کنیم، می‌بینیم که می‌تواند سلاحی هولناک برای خودکامه‌های فردا باشد!

برای اینکه ارتباط بین دو مغز برقرار شود، باید دو کار صورت بگیرد:

۱- افکار و فرامین مغزی، توسط کامپیوتر ترجمه و آنالیز شوند. برای این کار می‌شود به صورت تهاجمی عمل کرد، یعنی الکترود داخل جمجمه و روی مغز گذاشت که طبعا دلخواه نیست یا اینکه از تحلیل نوار مغز استفاده کرد که به سبب عدم نیاز به جراحی، دلخواه‌تر است، اما فرایند کار به سبب دشوار بودن استخراج روندهای فکری از امواج الکتریکی که از همه سطح مغز می‌آیند، دشوارتر است. (تصویر سمت چپ)

۲- کامپیوتر بتواند فرامین یا فرضا افکار را به مغز دوم منتقل کند. این کار از کار اول بسیار دشوارتر است. چون ما از نحوه رمزگشایی افکار در مغز اطلاع نداریم. به عبارت دیگر تصور این را نداشته باشید که یک کابل به مغز متصل کنید و افکار بتوانند به راحتی مغز منتقل شوند!

در حال حاضر حداکثر کاری که می‌شود کرد، این است که ناحیه‌ای از مغز را که فرامین حرکتی را صادر می‌کند، تحریک کرد. بنابراین ما تا مرحله کاشت و انتقال افکار، فاصله بسیار زیادی داریم.

در پژوهش تازه، دانشمندان یک دستگاه ثبت نوار مغز یا EEG را روی سر یک آدم گذاشتند و از سو دیگر یک موشی را به یک دستگاه اولتراسوند تمرکزی یا FUS متصل کردند.

FUS یک فناوری جدید است که به محققان اجازه می‌دهد یک ناحیه خاص از مغز موش را تحریک کنند. با این شیوه تازه، نیازی به نصب الکترود روی مغز نیست، یعنی این روش اصطلاحا غیرتهاجمی است.

 مطالعه ادامه مطلب

گنبد ابریشمی ، هنر یک ماشین روباتیک و هزاران کرم ابریشم

کرم‌های ابریشم، را می‌شود چاپگرهای سه‌بعدی طبیعت فرض کرد، با همین فرض بوده است که پژوهشگران آزمایشگاه MIT یک حجم گنبدی شکل زیبا ساخته‌اند، این گنبد ابریشمی را یک بازوی روباتیک و بیش از ۶۵۰۰ کرم ابریشم با کمک هم بافته‌اند. وت پارس شما را به مطالعه این مطلب و مشاهده تصاویر آن در ادامه مطلب دعوت می کند.

این پروژه دارای مراحل مختلفی بود تا شالوده آن که یک گنبد ابریشمی بود شکل بگیرد. پروژه نهایی کلاه فرنگی ابریشمی نام دارد و هدف از ایجاد آن ایجاد یک فضای همکاری بین ساخت و ساز دیچیتال و زیستی در طراحی بوده است.

مراحل ایجاد این گنبد ابریشمی اینها بودند:

- نخست پنل‌های چندضلعی فلزی درست شدند، یک بازوی روباتیک روی این پنل‌ها تارهای نخی تنید.

- در مرحله بعد این پنل‌ها درست مثل تکه‌های چند ضلعی یک توپ فوتبال در کنار هم قرار گرفتند، تا یک گنبد را بسازند.

 

 مطالعه ادامه مطلب

اطلاعاتی جامع در مورد خرگوش ( یک پرونده کامل )

در حال‌ حاضر از نژادهای مختلف‌ آن‌ به‌ منظورهاي‌ گوناگون‌ از جمله‌ توليدپشم‌ و گوشت‌،انجام‌ تحقيقات‌ بيولوژيكي‌ و بعنوان‌ حيوانات‌ خانگي‌ استفاده‌ مي‌شود.رفتار غير تهاجمي‌ و آرام‌ خرگوش‌ را بعنوان‌ يك‌ حيوان‌ خانگي‌ ايده‌آل‌مطرح‌ نموده‌ است‌.با اين‌ وجود جهت‌ نگهداري‌ مناسب‌ آن‌، آشنائي‌ با خصوصيات‌آناتوميكی، فيزيولوژيكی و رفتاری اين‌ حيوان‌ ضروری است‌. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ويژگي های كالبد شناسي‌ و فيزيولوژيكي‌

سر: مهمترين‌ ويژگي‌آناتوميكي‌ حيوان‌ در سر، گوش ها مي‌باشند. بخش‌ خارجي‌ گوشها يعني‌ لاله‌ گوش‌خصوصيت‌برجسته‌ اين‌ حيوان‌ بوده‌ و علاوه‌ بر نقش‌ آن‌ در شنوائي‌، به‌ لحاظ وجود شبكه‌وسيع‌ عروقي‌ در زير پوست‌اين‌ ناحيه‌، تأثير مهمي‌ درتنظيم‌ حرارت‌ بدن‌ دارند. لاله‌هاي‌گوش‌ نرم‌ و بسيار حساس‌ مي‌باشند و نبايد از آنها براي‌گرفتن‌ و مقيد كردن‌ حيوان‌استفاده‌ نمود. چشم هابه‌ نسبت‌ اندازه‌ سر بزرگ‌ و داراي‌ زاويه‌ ديدي‌ حدود 190 درجه‌ مي‌باشند.مردمكها قدرت‌ اتساع‌زيادي‌ دارند و بدين‌ علت‌ حساسيت‌ بينائي‌ حيوان‌ به‌ نور رادر مقايسه‌ با انسان‌ 8 برابر افزايش‌ مي‌دهند. پلك‌ سوم‌ دراين‌ حيوانات‌ رشدقابل‌ ملاحظه‌اي‌ دارد كه‌ در هنگام‌ خواب‌ از گوشه‌ داخلي‌ چشم‌ حركت‌ نموده‌ وسطح‌ قرنيه‌ رامي‌پوشاند. 

دندانهاي‌ خرگوش‌ رشد دائمی دارند، بعنوان‌ مثال‌ دندانهاي‌ پيشين‌ در طول‌سال‌ بيش‌ از 10-12 سانتيمتر رشدمي‌نمايد بنابراين‌ بيماريهاي‌ دنداني‌ نظير رشدبيش‌ از حد دندانها و يا وجود دندانهاي‌ نابجا و بد شكل‌ از موارد متداول‌درخرگوشها مي‌باشند. 

قفسه‌ صدری:حجم‌ قفسه‌ صدري‌ درمقايسه‌ با گنجايش‌ محوطه‌ خيلي‌ كوچك‌ است‌. قلب‌ نيز كوچك‌ است‌ وبر خلاف‌ ساير پستانداران‌ دريچه‌ دهليزي‌ - بطني‌ سمت‌ راست‌ سه‌ لتي‌(Tricuspid) نبوده‌ و دو لتي(‌Bicuspid)است‌. 

محوطه‌ بطني‌

طول‌ روده‌ها حدود 10برابر طول‌ بدن‌ است‌ و بخش‌ مهمي‌ از آن‌ را (از نظر گنجايش‌ و عملكرد)روده‌كور (Cecum)تشكيل‌ مي‌دهد كه‌باقيمانده‌ هضم‌ نشده‌ مواد غذائي‌ پس‌ از عبور از روده‌ باريك‌ وارد آن‌ شده‌وتوسط ميكروفلور موجود در آن‌ مورد تجزيه‌ قرار مي‌گيرند و تركيبي‌ غني‌ ازپروتئين‌ و ويتامين‌ را ايجاد مي‌كنند. خرگوش‌بطور طبيعي‌ و غريزي‌ رفتاري‌ تحت‌ عنوان‌ مدفوع‌ خواري‌ دارد. اين‌ حيوانات‌ دونوع‌ مدفوع‌ توليدمي‌كنند كه‌ يك‌ نوع‌ آن‌ بشكل‌ دانه‌اي‌ و نوع‌ ديگر بحالت‌خميري‌ است‌. نوع‌ دوم‌ غني‌ از تركيبات‌ پروتئيني‌ و ويتاميني‌است‌ و حيوان‌ فقطاين‌ نوع‌ مدفوع‌ را مورد تغذيه‌ قرار مي‌دهد. اين‌ عمل‌ معمولا صبح‌ زود انجام‌مي‌شود و حيوان‌مدفوع‌ را مستقيما از مخرج‌ خود مي‌گيرد و بدين‌ ترتيب‌ بخشي‌ ازنياز بدن‌ به‌ پروتئين‌ و تركيبات‌ ويتاميني‌ را تامين‌مي‌نمايد. 

 مطالعه ادامه مطلب