اکاپی ، پسرعموی زرافه ها

18 تير 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

بلندی زبان این حیوان به اندازه ای است که می تواند پلک و داخل و بیرون گوشش را تمیز کند و تنها حیوانی است که قادر می باشد گوش خود را بلیسد.اروپایی‌ها مدتها اکاپی را به نام تک شاخ آفریقایی می‌خواندند. اکاپی یا زرافه گردن کوتاه ، نوعی زرافه است که گردن بسیار کوتاهی دارد. آیا تا کنون چیزی در مورد این حیوان گوشه گیر شنیده اید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.


اکاپی یا زرافه گردن کوتاه ، نوعی زرافه است که گردن بسیار کوتاهی دارد.این حیوان بسیار محتاط می باشد و مشاهده این حیوان بسیار مشکل و سخت می باشد. این پستاندار بومی جنگل های بارانی ایتوری می باشد که در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو واقع است. دارای زبانی کبود و خمیده با 50 سانتی متر می باشد که وظیفه جمع آوری برگ ها را بر عهده دارد. با پوشش راه راه یادآور گورخر می باشد اما بر عکس از خویشاوندان نزدیک زرافه می باشد. اما راه راه بودن این حیوانات به دلایل مختلفی است.از جمله اینکه به اکاپی های کوچک کمک می کند که در روزهای بارانی و جنگل های همیشه بارانی کنگو مادران خود را دنبال کنند و دلیل دیگر اینکه به نوعی استتار محسوب می شود.

 


در حال حاضر 10 تا 20 هزار عدد از این حیوانات در جهان وحش موجود می باشد.

بلندی زبان این حیوان به اندازه ای است که می تواند پلک و داخل و بیرون گوشش را تمیز کند و تنها حیوانی است که قادر می باشد گوش خود را بلیسد. نوع نر این حیوان دارای شاخ ای بسیار کوتاهی می باشد که با پوست پوشیده شده است. این حیوان بسیار حیوان منزوی و گوشه گیری است که تنها برای تولید مثل در کنار حیوانات همنوع خود قرار می گیرد.

 


آنها برای مشخص کردن قلمرو خود راه‌های متفاوتی دارند از قبیل بوی ماده‌ای که از ردپایشان بجا می‌ماند و قیرمانند است و همچنین از بوی ادرارشان. نرها از قلمرو خود محافظت می‌کنند اما گاهی به ماده‌ها اجازه می‌دهند برای یافتن علوفه از قلمروشان عبور کنند.

اکاپی گیاهخوار است اما خیلی از انواع گیاهانی که می‌خورد برای انسان سمی محسوب می‌شود. آنها همچنین زغال چوب درختان را که از سوختن چوب درخت توسط صاعقه بوجود امده می‌خورند و برای تامین منابع معدنی خود نوع خاک رس گوگرد دار، نمکین و قرمز را که در نزدیکی رودخانه یافت می‌شود، می‌خورند.


اروپایی‌ها مدتها اکاپی را به نام تک شاخ آفریقایی می‌خواندند. گفتنی است اکاپی‌ها که بر اساس شواهدیافت شده توسط مصریان باستان نیز شناخته می‌شده‌اند، امروزه به دلیل تخریب محل سکونت در خطر انقراض هستند.

این حیوان از فرمانروی جانوران ، شاخه طنابداران ، رده پستانداران ، راسته جفت سمان ، تیره زرافه سانان و سرده اکاپیا می باشد. نام علمی این حیوان اکاپیا جانستونی می باشد.

این حیوان چیزی در حدود 440 تا 760 پوند وزن دارد که البته جنس های ماده آن دارای وزن بیشتری نسبت به مردان می باشند. دارای گوش های بسیار بزرگی می باشند که به شناسایی بالقوه محیط اطراف کمک می کند. معمولا محیط زندگی این حیوانات به گونه ای است که در نزدیکی رودخانه یا رود زندگی می کند و به دلیل اینکه دارای گردن و پاهایی کوتاه تر از زرافه هستند ، می توانند به راحتی در بین گیاهان و پوشش های گیاهی حرکت کنند.

شواهدی وجود دارد که این حیوانات در زمان باستان در مصر و منطقه خاورمیانه امروزی زندگی می کردند.از نقش و نگارهای روی دیوارهای تخت جمشید و دیوارنگاره های مصر باستان چنین استنباطی می شود اما این حیوان امروزه تنها در کنگو دیده می شوند .

نقش و نگار اکاپی در دیوارنگاره های تخت جمشید

مدت بارداری این حیوان 15 ماه است و حیوان تنها پس از 20 دقیقه بعد از دنیا آمدن و متولد شدن قادر است که روی پاهای خود بایستد.

این حیوانات در فهرست قرمز گونه های در تهدید انقراض به سر می برند. ومسائلی که این حیوان را تهدید می کند ، صید بی رویه و تغییر زیستگاه به دلیل ورود و خروج های انسان ها به مناطق زندگی این حیوانات می باشد.

تصاویر

................................................

ترجمه و تهیه و تنظیم از سعید سیری

نظرات

رضا معرفتی در تاریخ 05 خرداد 1393
درود بر شما. مطلب بسیار خوبی بود. تا به حال چیزی در مورد این موجود نشنیده بودم - رضا معرفتی
firouzabadi در تاریخ 18 شهريور 1393
Sepas as matlabe Besyar jalebetoun. Azatoun mamnoun misham age talaffoze eSMe in mojoude khareghol addaro b latin behemoun begid.
مرکز فرهنگی-دامپزشکی مصباح در تاریخ 12 تير 1393
قابل توجه دوست عزیز جناب معرفتی . درباره این حیوان و تمامی حیوانات کره زمین با ذکر اسامی علمی و مشخصات آنها و بعضاً با توضیحات مفصل چند صفحه ای بویژه در مورد نحوه زندگی حیوانات حیات وحش و بومی ایران در کتاب "فرهنگ جامع دامپزشکی مصباح" بحث شده است. www.mesvetmed.com 02188442740 09359597661-2
شقایق در تاریخ 12 آذر 1394
سلام.میخواستم بدونم که اکاپی از امیزش چه جانورایی به وجود اومده؟و والدین ان کدام نر و کدام ماده اند؟
وت پارس در تاریخ 12 آذر 1394
سلام. والدین آن خود اکاپی می باشند.این موجودات از نزدیک ترین خانواده به زرافه ها می باشد.در خصوص منبع نژادی دقیقا نمی دانیم که از کدام والدین هستند.
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image