تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری از آبزیان زینتی

06 فروردين 1398, ارسال شده توسط: bahram

بسیاری از افراد قصد راه اندازی آکواریوم دارند اما شاید این نکته را ندانند که مهم ترین مورد برای راه اندازی انواع آکواریوم ها اعم از ساده یا تشریفاتی ، آشنایی با تجهیزات مناسب آکواریومی و همچنین علم به نحوه استفاده و کارکرد آن هاست.نگاهی به انواع تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک آکواریوم مناسب داشته ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری از آبزیان زینتی

در این پست آموزشی شما با وسایل و تجهیزات مورد استفاده برای راه اندازی یک آکواریوم مناسب آشنا خواهید شد.برای هر کدام از این تجهیرات نیز به منظور آشنایی بیشتر با آنها ، تصاویر متعددی قرار داده شده است که این تصاویر در حالت تامبنیل قرار دارند.برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آنها کلیک نمایید.همچنین این برگ از وت پارس را تقدیم می کنیم به روح خلاق و هنرمند بزرگ ، تاکاشی آمانو ، استاد و طراح راه اندازی انواع آکواریوم های چشم نواز که در سال 2015 به خواب ابدی فرو رفت.با این هنرمند بزرگ از اینجا بیشتر آشنا شوید.

شیشه اکواریوم

شیشه آکواریوم اولین بخش از هر آکواریوم است که ساخته می شود و دیگر تجهیزات بر اساس ان انتخاب می گردند. شیشه اکواریوم از دو بخش شیشه و چسب ساخته شده است که هر دو باید دارای شرایطی باشند که مناسب برای اکواریوم باشند.


الف) شیشه: باید مرغوب و با کیفیت بالا بوده و بدون موج و دارای ضخامت مناسب نسبت به حجم اکواریوم باشد 
ب) چسب: بهترین چسب برای چسباندن و کلاف کردن شیشه اکواریوم چسب سیلیکون بدون رنگ است.در نحوه ساخت اکواریم بهتر است که دقت نمایید نسبت سطح به حجم اکواریوم مقدار مناسبی را داشته باشد زیرا در بعضی از اشکال نامتعارف رعایت نکردن این مقدار سبب می شود تعداد ماهیان قابل نگه داری تا سطح زیادی کاهش یابد ، زیرا میزان تبادل اکسیژن در این اکواریوم به پایین ترین حد خود می رسد. بهترین شکل برای یک اکواریوم استاندارد اکواریومی مستطیل شکل به حالت افقی است.
البته امروزه انواع مختلفی از اکواریوم های اماده در بازار موجود است که دارای شیشه های ترکیبی (مانند شیشه اتومبیل) می باشند.این شیشه ها دارای مزیت های نسبت به شیشه های معمولی هستند و می توان انها را در اشکال مختلفی یافت.
 


تجهیزات مورد نیاز


- فیلتر کف (زیر شنی)


- فیلتر تصفیه


- پمپ هوا


- سیستم روشنایی


- شن کف


- واتر پمب


- اسکیمر


- موج ساز


- سیستم تصفیه بیولوژیک و سامپ

- 

تجهیزات لازم برای یک اکواریوم اب شیرین

فیلتر زیر شنی

ساده ترین وسیله برای جمع اواری فضولات در هر اکواریوم آب شیرین است. همان طور که از نام ان پیداست در زیر شن یا سنگ کف اکواریوم نصب می شود و وظیفه اصلی ان جمع اوری فضولات و مواد غذایی خورده نشده در زیر سنگ هاست. برای شروع به کار این دستگاه نیاز به یک شعله هوا است که توسط پمپ هوا تامین می شود و با جریان یافتن هوا در لوله موجود در این دستگاه اب نیز با ان خارج شده و آب را به چرخش در می اورد.پمپ هوا

دستگاهی است که هوای مورد نیاز فیلتر کفی را تامین می کند و در صورت نیاز می توان با کمک یک شعله از ان و سنگ هوا اکسیژن بیشتری به اب تزریق نمود. در سایز های مختلف قابل دسترسی است.

 فیلتر تصفیه

دارای دو نوع داخلی (در داخل اب قرار می گیرد) و خارجی (در خارج اب قرار می گیرد) می باشد.
در ساختار هر دو نوع این فیلتر ها دو بخش واتر پمپ و مدیای تصفیه وجود دارد که وظیفه واتر پمپ مکیدن و عبور دادن اب از لابه لای مدیای تصفیه است. قدرت هر فیلتر باید متناسب با اندازه اکواریوم باشد و باید به اندازه ای باشد که به تواند در هر ساعت حداقل ۲ برابر حجم اکواریوم را جا به جا کند. البته باید توجه داشت که اگر فیلتر بیش از اندازه قوی باشد می تواند به ماهیان درون اکواریوم هم اسیب برساند. مدیای تصفیه نیز دارای۳ نوع می باشند که شامل مکانیکی ، شیمیایی و بیولوژیک است. فیلتر های تصفیه داخلی معمولا برای تانک هایی تا ۱۱۰ لیتر اب مناسب اند و بهتر است برای تانک های بزرگتر از فیلتر های خارجی موسوم به سطلی استفاده شود. البته نوع دیگری از فیلتر های خارجی به نام هنگ ان نیز وجود دارند که در لبه اکواریوم نصب شده و اب را تصفیه می کنند ولی برای حجم های کم اب طراحی شده اند (تا ۱۰۰ لیتر) و بیشتر به خاطر کم صداتر بودنشان نسبت به فیلتر های داخلی طرفدار دارند. در هنگام قرار دادن مدیا در داخل فیلتر باید به ترتیب قرار دادن مدیا در درون فیلتر دقت کنید. برای مثال همیشه در ابتدای جریان اب باید فیلتر مکانیکی قرار گیرد ، سپس فیلتر بیولوژیکی و در انتها نیز فیلتر شیمیایی و این در حالی است که اگر این ترتیب رعایت نشود فیلتر مورد نظر نصف  کارایی خود را نخواهد داشت. 

فیلتر داخلی

فیلتر خارجیسیستم روشنایی

در مورد سیستم روشنایی باید توجه شود که آن را متناسب با نیاز اکواریوم و نوع ماهیان تان انتخاب کنید ، زیرا آبزیان مختلف نیار به طیف های متفاوتی از نور دارند. به عنوان به مثال یک اکواریوم گیاه کاری شده با گیاهان طبیعی نیاز بیشتری به نور در مقایسه با یک اکواریوم بدون گیاه دارد. و این موضوع کاملا در مورد اکواروم ها آب شور نیز صدق می کند و اکواریوم های ریف نیاز بیشتری به نور نسبت به تانک های فیش انلی دارند. به همین دلیل است که امروزه لامپ های اکواریومی بسیار تخصصی شده اند و حتی در مواردی برای گونه هایی خاص لامپ هایی بار طیف های نوری خاص طراحی و تولید می کنند.شن کف

شن یا سنگ یکی از اجزای معمول هر اکواریومی است و انتخاب آن کاملا سلیقه ای ، ولی توصیه ای که می توان در مورد انتخاب آن انجام داد این است که بهتر است در آکواریوم های آب شیرین از سنگ های تیره تر استفاده کنید تا ماهیان تان جلوه بیشتری داشته باشند و در اکواریوم های اب شور فقط از شن مخصوص آن استفاده کنید تا در طبیعی جلوه کردن اکواریوم تان به شما کمک کند.

تزیینات اکواریومی
بخشی اعظم و مهمی از زیبایی اکواریوم را تشکیل می دهد و کاملا به سلیقه هر فرد مرتبط است. البته باید توجه شود که از مواد و وسایلی که در آب حل می شوند یا مواد شیمیایی که اثرات انها در اب شناسایی نشده استفاده نشود. همچنین بهتر است از وسایل برنده و تیز که امکان اسیب به ماهی ها را دارد نیز استفاده نکنید.

  

راهنمای جامع تکثیر ماهی کوی + ویدیو و اینفووت

دانلود کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی

صفحه ویژه آبزیان در سایت وت پارس

.....................................................

تهیه و تنظیم و ترجمه از بهرام ایمان طلب

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image