یوتانازی،مرگ آسان یا مرگ سخت ؟ (پرونده ای کامل در مورد یوتانازی)

13 شهريور 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

یوتانازی به معنای مرگ آسان است.اما به راستی این نوع از مرگ نیز آسان است؟چرا برخی از افراد و بسیاری از کشورها مخالف این عمل هستند؟ شاید مهم ترین دلیل این افراد در توجیه این ادعای خود در مخالفت با یوتانازی این باشد که این عمل انگیزه و توان و کوشش برای درمان را از بین می برد.شما چه نظری دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نخستین موجودی که به فضا فرستاده شد ، سگی به نام لایکا بود. این سگ ساعت ها در فضا گردش کرد.دولت شوروی که هدایت این فضاپیما را بر عهده داشت چون از سرانجام لایکا چندان مطمئن نبود و خیلی هم به بازگشتش امیدوار ، و می ترسید که مرگ دردناکی برایش رقم بخورد خیلی زودتر ، پیش از آنکه اتفاق بدی بیفتد ، با استفاده از یک ماده سمی لایکا را به راحتی  و در نهایت آرامش به یک خواب ابدی فرو برد. به این عمل که امروزه در غرب بسیار رایج می باشد یوتانازی یا مرگ آسان می گویند.مرگ آسان تنها شامل حیوانات نمی شود و در جوامع غربی بحثی بسیار جدی در مورد انسان ها نیز می باشد. توقف روند درمان در شرایط خاص ، قطع سرم و تزریق وریدی ، قطع دستگاه اکسیژن ، جدا کردن فرد از دستگاه های حمایتی ارگان های حیاتی و موارد دیگر تنها بخشی از پروژه ای است که منجر به مرگ آسان در افراد می شود. در بسیاری از کشورهای جهان این مسئله هنوز هم به صورت غیر قانونی انجام می شود. شاید زیباترین نمونه ای قابل تجسم از این عمل در عالم تخیل در فیلم های عزیز میلیون دلاری و دریای درون قابل مشاهده است.

سگ مشهور و معروف لایکا

بر خلاف رشته پزشکی ، در رشته دامپزشکی و در علوم مربوط به حیوانات ، دامپزشکان قادرند و توانایی آن را دارند که در صورت نیاز و در شرایطی که حیوانات در موقعیت خطرناک و خاصی قرار ندارد که موجب زجر و درد آنهاست ، عمل مرگ آسان را پیشنهاد کنند و نسبت به انجام آن مبادرت ورزند.اما باز هم متاسفانه مسائلی در این رابطه ، اعم از کاهش انگیزه برای درمان حیوانات به وقوع می پیوندد.

اما مسائل دیگری هم در مورد یوتانازی وجود دارد.مثال بارز این مسائل مهم ، این مورد است که حیواناتی که یوتانازی شده اند در سرتاسر جهان یکی از راه های تامین کالبد برای طرح های تحقیقاتی و استفاده در مراکز آموزشی می باشند. اما چون مسائل مالی در این قبیل شرایط به طور بسیار زیادی دخیل است ، احتمال می رود که شرکت های تامین کننده این اجساد ، در پوشش طرح یوتانازی اقدام به کشتن حیوانات می کنند ، بدون آنکه این حیوانات کشته شده نیازی به یوتانازی داشته باشند.

اما فارغ از هرگونه بحث در مورد مسایل فرعی در زمینه مرگ آسان ، هنوز هم مهم ترین بحث در زمینه ، انجام دادن یا ندادن آن است.آیا مرگ آسان وسیله ای است برای کاهش درد و آلام حیوانات یا دخالت در زندگی موجودی است که جان دارد و جان شیرین هم خوش است؟ در خیلی از سایت ها و یا وبلاگ ها پیش از آنکه این مطلب را بنویسم به موضوعات کمی در مورد مرگ آسان برخوردم. در برخی از مطالب و پست ها از این شیوه وحشیانه انتقاد شده بود و این اقدام را یک حرکت ضد حقوق حیوانات می دانند اما خیلی از سایت ها هم که علمی تر بودند این عمل را در جهت کاهش درد حیوانات می دانستند. اما جدای از این موارد مهم ترین تفاوت در یوتانازی انسان و حیوانات این مسئله است که انسان ها خود راضی به این عمل می شوند و با دستور و درخواست خود این افراد یوتانازی اجرا می شود اما در مورد حیوانات چنین موضوعی دیده نمی شود و حیوانات بی زبان هرگز به ما نمی گویند که آیا راضی هستند که جانشان گرفته شود یا نه؟

مواردی که به وسیله آنها یوتانازی انجام می شود طوری طراحی شده اند که حیوان با کم ترین درد ممکن ، زندگی را به پایان برساند. حیوانات خانگی معمولا با استفاده از 2 داروی پنتو باربیتال و تیوپنتال سدیم با دوز بسیار بالا یوتانایز می شوند. معمولا در این مواقع حیوان به دلیل است ناگهانی قلب ظرف 30 ثانیه خواهد مرد. معمولا دامپزشکان این عمل تزریق را در دو نوبت انجام می دهند. برای دام بزرگ هم معمولا از باربیتورات ها استفاده می شود. اما ممکن است در حیوانات گاو و اسب از داروهای دیگری هم در این زمینه استفاده شود. گاهی ممکن است که در اسب پس از تزریق ، تشنج قبل از مرگ هم دیده شود که این به علت نشانه های ایست قلبی قبل از مرگ است. همچنین ممکن است در بعضی از حیوانات نیز فوران ناگهانی مثانه هم پس از مرگ دیده شود.

در یوتانایز حیوانات بسیار کوچک هم ممکن است که از گازهای بیهوش کننده از قبیل ایزوفلوران و سووفلوران استفاده شود. این حیوانات کوچک در اتاق های کاملا مهر و موم شده ای که از گازهای بیهوش کننده اشغال شده اند ، قرار داده می شوند. همچنین ممکن است که در یوتانایز این موجودات از گاز کربن دی اکسید هم استفاده شود که البته این گاز به خودی خود برای حیوانات وحشی استفاده می شود. از گاز مونو اکسید هم در برخی مواقع استفاده می شود ، اما استفاده از این گاز در کشور ایالات متحده ممنوع می باشد.

یکی از روش های بسیار رایج دیگر در یوتانایز حیوانات ، شکستن گردن می باشد که در حیوانات کوچک متداولا انجام می پذیرد. در این روش که مرگ آنی و فوری حیوانات را در پی دارد تنها وسیله مورد استفاده یک جفت دستکش است که آن هم برای حفاظت از دست استفاده می شود.

وقتی که تزریق داخل وریدی امکان پذیر نمی باشد ، داروی یوتانایز کننده را مستقیما به داخل حفره قلبی و یا حفره شکمی تزریق می کنند. تیراندازی و شلیک هم روش دیگری برای یوتانازی می باشد که این عمل البته در حیوانات بزرگ همانند گاو ، اسب ، گوزن و ... دیده می شود.

دلایل یوتانازی در حیوانات

- بیماری هایی که امکان درمان آنها وجود ندارد.

- مشکلات رفتاری ( معمولا مشکلاتی که اصلاح پذیر نیستند)

- شکستگی دست و پا و بیماری هایی که قابل درمان نیستند و موجب درد و رنج حیوان می شود.

- پیری

- در پناهگاه های حیوانات ( معمولا زمانی که ظرفیت پناهگاه ها از حد مجاز فراتر می رود و همچنین در مورد حیواناتی که به زندگی در پناهگاه ها نمی توانند عادت کنند.)

- تحقیقات (معمولا در هنگام آرمایشات از حیوانات برای نمونه های آزمایشگاهی استفاده می شود و برای انجام تحقیقات هنگامی که از حیوانات استفاده می شود در مواقعی باید حیوانات کشته شوند که در کشتن حیوانات از یوتانازی استفاده می شود.

و دلایل دیگر...

همان طور که مشاهده می کنید بسیاری از این دلایل ممکن است از نظر فعالان حقوق حیوانات دلایلی بسیار پیش پا افتاده باشند.قضاوت در این مورد با خود شما خوانندگان عزیز و از علم نگارنده این مطلب به دور است.چون به هر حال موضوعی است که سال هاست فکر افراد متخصص و کارپشته ای را به خود درگیر کرده است.

کشتن حیوانات به طور معمول در کلینیک های دامپزشکی ، بیمارستان های دامپزشکی و پناهگاه های حیوانات توسط دامپزشکان یا تکنسین های دامپزشک زیر نظر دامپزشکان انجام می گیرد. اغلب کارگران شاغل در پناهگاه ها هم به طور کامل آموزش هایی در رابطه با مرگ آسان می بینند.

اما پس از عمل یوتانایز بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی اجساد حیوان خود را برای به خاک سپردن و یا سوزاندن تحویل می گیرند.اما در بعضی موارد هم این اجساد برای استفاده در لوازم بهداشتی ، مواد غذایی حیوان خانگی و غذای مرغ ، دارو ، کود  و تهیه ژلاتین و موارد کابردی دیگر به اماکن مربوطه فرستاده می شوند. مقدار پنتوباربیتالی که در غذای سگ وجود دارد ممکن است باعث شوند که سگ هنگام یوتانایز عکس العمل کمتری نسبت به دارو نشان دهد و باید از مقدار دوز بالاتر برای یوتانایز در چنین حیواناتی استفاده کرد.

تصاویری از مراحل یوتانایزویدئویی همراه با توضیحات در مورد یوتانایز

این ویدئو از میزان اعداد و ارقام یوتانایز در جهان شکایت می کند و خواهان توقف آن است

در کدام کشورها یوتانایز قانونی است ؟ + تصویر

مطلبی مفصل در مورد یوتانایز اسب ها

دانستنی ها و اطلاعات جامعی به زبان انگلیسی در مورد یوتانازی در قالب PDF

...............................................

ترجمه ، تهیه و تنظیم از سعید سیری

نظرات

ابولفضل در تاریخ 08 خرداد 1395
واقعا که ماانسانها شرور ترین موجودات کره زمین هسنیم........توف به این مرام انسان
Shadi در تاریخ 17 آذر 1395
زمین مال همه است کی این حق و به آدمها داده؟؟!
عبداله خادمیان در تاریخ 26 شهريور 1397
ممنونم از اطلاعاتتون همسایه احمق و کثیف من گربه زبون بسته رو با سنگ زده هم دست و هم پاش شکسته دکتر بردمش میگه باید عمل بشه و هزینه اش خیلی زیاده داره درد میکشه به همه این راهها فکر کردم این دارو ها دم دستم نیست نمیدونم چکار کنم
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image