شناخت و اصلاح ناهنجاری های رفتاری در همستر

17 بهمن 1393, ارسال شده توسط: saeedseery

در تمامی حیوانات خانگی ناهنجاری های رفتاری مخصوص بسته به نژاد و گونه وجود دارد و همسترها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.برطرف کردن هر کدام از این ناهنجاری ها نیازمند وقت گذاشتن و صبر و تمرین است. آیا شما با این ناهنجاری های رفتاری در همسترها آشنایی دارید؟آیا با روش های از بین بردن آنها آشنایید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

دو دسته اصلی ناهنجاری رفتاری که اغلب در همستر های خانگی دیده می شوند و مورد سوال بسیاری از کسانی است که آنها را نگه میدارند را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:جوندگان همانطورکه از اسمشان مشخص است علاقه زیاد و غریزی به جویدن اشیای اطراف خود دارند .به طور عمده دو نوع گاز گرفتن مورد بحث در این مقاله می باشد.
1-گاز گرفتن دست(در حین معاینه و لمس)
2-گاز گرفتن میله های قفس
گاز گرفتن دست:این رفتار از پر تکرار ترین رفتار های جوندگان از جمله در همستر است که ناشی از ترس حیوان و عدم حس امنیت در مکان موجود(مکان جدید) می باشد. برطرف کردن این مشکل به صبر و بردباری نیازمند بوده و چند ترفند برای بهبود این مشکل برایتان در نظر گرفتیم که یک به یک به آنها میپردازیم:
1-عادت به محل جدید
2- جایگزین کردن طرز غذا دادن و محل غذای حیوان
عادت به محل جدید

برای شروع حیوان با هر میزان سنی که بود باید برای 3 روز در محیط جدیدش بماند و به محل جدید زندگی اش عادت کند برای ارتباط با همستر باید حداقل 3 روز صبر کرد. بعد از گذشت 3 روز به ارتباط با حیوان میپردازیم. یادمان باشد پوشیدن دستکش ضخیم برای شروع ارتباط با همستر از لوازم ضروری برای اصلاح رفتار حیوان می باشد. همستر ها معمولا وقتی که به جای جدیدی وارد می شوند ، به شدت حس ناامنی می کنند و تا لحظه ای که به آن عادت بکنند دائم محل را جست وجو می کنند .بعد از گذشت 3 روز به جای جدیدشان عادت کرده و حس امنیت بیشتری خواهند داشت. علت اصلی گاز گرفتن حیوان ترس و استرس شدید است که اگر بدون عادت به محل جدید اش اقدام به در دست گرفتن حیوان بکنیم ، به طور قطع با جیغ کشیدن ممتد و گاز گرفتن حیوان مواجه خواهیم شد.
گاز گرفتن همستر خطر زیادی نداشته ولی بیماری زئونوتیک (( تب گاز گرفتگی)) که در اثر گاز گرفتن موش به انسان منتقل می شود ، به علت اینکه همستر هم از راسته جوندگان است احتمال انتقال خواهد داشت. از علایم متداول این بیماری که به اختصار به آن RBF گفته می شود می توان به:
1- تب
2- اسهال
3- سردرد
4- در موارد حاد لرز و ضعف
اشاره کرد. در صورت گاز گرفته شدن توسط همستر محل زخم را با آب گرم و صابون با دقت بشویید و اگر هر یک از 4 مورد بالا را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. ولی در اکثر مواقع اتفاق حاد و خطرناکی نمی افتد.
جایگزین کردن نحوه غذا دادن

گاز گرفتن از رفتار ها عادی همستر در اوایل ارتباط است پس باید به آن عادت کنیم. با دستکش ضخیم برای مدتی به همستر غذا بدهید تا درک کند که باید بین غذا و دستکش تفاوت قائل شود در اوایل به مدت زیادی دستکش را به محض گرفتن غذا گاز می گیرد .جلو ی این کارش نگیرید بگذارید دستکش را گاز بگیرد این کار باعث می شود که حیوان بفهمد که گاز گرفتن او بی اثر و بی نتیجه بوده. سپس بعد از چند روز غذا را در ظرف معینی گذاشته و همراه با دستکش در اختیار همستر بگذارید بدون این که دستکش خود را تکان دهید منتظر بمانید بعد از گذشت 3 روز دست خود را نزدیک حیوان ببرید اگر دست شمارا بویید و هیچ گونه عکس العملی نشان نداد و گاز نگرفت نشان دهنده این است که حیوان نسبت به دستکش شرطی شده و دست را دیگر با غذا اشتباه نگرفته و آن را گاز نمی گیرد.
اگر باز هم دیدید که به گاز گرفتن ادامه می دهد این کار را تکرار کنید(با دستکش) بدون آنکه دست خود را بکشید اجازه دهید تا میخواهد دستکش را گاز بگیرد با گذشت زمان به گاز نگرفتن شرطی شده و این عادت را ترک خواهد کرد
(توجه:سن همستر در میزان صرف زمان برای دستی شدن بی اثر نیست هرچه کم سن تر باشد بهتر و زود تر یاد خواهد گرفت)
علتی دیگر هم وارد شدن استرس به حیوان است که باید با ملایمت و جلب اعتماد حیوان را از گاز گرفتن انداخت .بعد از انجام ترفند بالا 70 درصد از احتمال گاز گرفتن همستر جلو گیری خواهد شد و در ذهن همستر ایجاد میشود که با نزدیک شدن دست به او نباید بترسد و احساس خطر نکند.
توجه : بعد از انجام ترفند بالا دیگر هرگز با دست به او غذا ندهید و غذا ی حیوان باید فقط در جای غذای مخصوص خودش به او داده شود تا به آن شرطی شود و فقط در آن ظرف به دنبال غذا بگردد ، در غیر این صورت ترفندی که گفته شد بی اثر خواهد شد.

گاز گرفتن میله های قفس

گاز گرفتن میله های قفس 4 علت بارز و مهم دارد که ابتدا آن هارا نام برده و به ترتیب آنها را توضیح خواهیم داد:
1- جلب توجه
2- علاقه به جویدن
3- سعی در فرار و رفتن از محل زندگی
4-کمبود یا فقدان اشیا ی جویدنی
جلب توجه:جلب توجه از عوامل مهم و جالب در همستر است که برای گرفتن غذا از شما سعی در سر و صدا کردن و جلب توجه شما تلاش می کند که از آن جایی که همستر ها حیواناتی هستند که از خودشان صدایی در نمی آورند بارز ترین راه گاز گرفتن قفس و ایجاد صدا به وسیله آن است که شما را به سوی خودش فرا بخواند. راه اصلاح می تواند گذراندن وقت بیشتر با حیوان باشد.
علاقه به جویدن: جوندگان همانطورکه از اسمشان مشخص است علاقه زیاد و غریزی به جویدن اشیای اطراف خود دارند . علت این که می تواند به ضرر حیوان باشد این است که میله های قفس رنگ شده اند و برای حیوان ممکن است که خطر آفرین باشد.
سعی در فرار و رفتن از محل زندگی: سعی در فرار کردن از اولین اقدامات همستر است.برای فرار از جویدن استفاده می کند تا راه را باز کند که در حین این کار از دست های خودش نیز استفاده می کند ( درست مثل حفر کردن یک چاه توسط حیوانات ) در صورت پلاستیکی بودن قفس فرار کردن همستر از طریق جویدن میتواند قابل پیش بینی باشد.
کمبود یا فقدان اشیای جویدنی:دندان های جوندگان بر خلاف حیوانات دیگر تا لحظات آخر عمر رشد می کنند و در صورت اینکه حیوان در مقابل رشد دائمی دندان با جویدن و برقراری حالت سایش از رشد بیش از حد اندازه دندان های خود جلوگیری میکند ، پس در صورت نبود اشیای ملزوم برای جویدن ویا کمبود آنها موجب گاز گرفتن میله های قفس می شود که برای سایش دندان بهترین روش به حساب می آید.در خاتمه این مقاله از شما دعوت می کنیم ویدیوی زیر را نیز که روش هایی عملی برای از بین بردن عادت گازگرفتگی در همسترها است را مشاهده نمایید.

آشنایی با نژاد های همستر + به همراه روش تعیین جنسیت همسترها

بیماری های گوارشی همستر

......................................

ترجمه و تالیف از اردوان ونکی

دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه کرج

نظرات

فردین محمدی در تاریخ 30 بهمن 1393
عالی بوووووووود .ممنون
محمد صادقی در تاریخ 30 بهمن 1393
سلام. من خودم یه همستر دارم. خیلی به کارم اومد.مرسی
پویا در تاریخ 02 مرداد 1394
من یه همستر دارم همش دلش میخواد بره توتوپش تاتو خونه بازی کنه برای همینم همش قفس رو گاز می گیره حالا چی کار کنم؟؟😢😢😧😧😥😳😳😳
ماهان در تاریخ 26 تير 1395
من یه مستر سوری کرمی روشن دارم،۱۵ روز هست که دارمش ولی هنوز دستی نشده و گتز میگیره،از پشت میگیرمش ولی بازم سرش رو میاره عقب و گاز میگیره. چی کار کنم؟؟ سرع جواب بدید!؟
فاطمه فاریابی در تاریخ 12 آذر 1396
سلام من یه همستر دارم که دوماهه پیشمه ولی اصلا جیغ نمیزنه چرا؟
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image