اصول کار و نمونه برداری در ویروس شناسی + آموزش تصویری

05 ارديبهشت 1394, ارسال شده توسط: saeedseery

رشته دامپزشکی از جمله شاخه هایی از علم است که ارتباط زیادی با ویروس ها دارد و شناخت انواع ویروس ها شیوه های تشخیص و نمونه برداری از حیوانات مبتلا از ملزومات پایه ای این رشته محسوب می شود.شما چه میزان با اصول کار و نمونه برداری از ویروس ها در آزمایشگاه ها آشنایی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ویروس نیوکاسل طیور

در ادامه اصول نمونه برداری از ویروس ها را با مثالی از نمونه برداری از مغز طیور برای ویروس نیوکاسل به صورت آموزش تصویری تشریح نموده ایم.

شرایط اولیه لازم برای انجام آزمایشات ویروس شناسی

۱ .استفاده از محیط استریل

۲ .استریل بودن ابزار و تجهیزات و وسایل آزمایشگاه

۳ .استریل بودن ترکیبات و مواد تشکیل دهنده محیط کشت

حال سوال این است که چرا در آزمایشات ویروس شناسی استریل بودن تا این اندازه مهم است؟ جواب سوال این است که اگر محیط استریل نباشد دیگر نمی توان انتظار داشت که جواب آزمایشات درست باشد و مورد دیگر این که در صورت استریل نبودن محیط امکان انتقال بیماری به افراد و پرسنل آزمایشگاه زیاد میشود. به همین دلیل توصیه اکید می شود که آزمایشات ویروس شناسی یا در زیر هود انجام دهید یا در کنار یک شعله تا احتمال ایجاد هرگونه تغییر در نتیجه آزمایش و انتقال بیمار به حداقل برسد.

هدف اصلی در تمامی آزمایشات ویروس شناسی جداسازی و تکثیر وشناسایی عوامل ویروسی بیماری زا است.برای رسیدن به اهداف فوق باید یک نمونه برداری صحیح انجام گیرد. برای یک نمونه برداری صحیح باید یک سری اصول اولیه را در نظر گرفت که شمال دو مورد زیر می شوند:

۱ . زمان نمونه برداری

a. فاصله زمان : هرچه نمونه پس از برداشت از حیوان زودتر به آزمایشگاه برسد امکان یافتن ویروس مورد نظر در ان بیشتر خواهد بود.

b. زمان برداشت نمونه در دام زنده (بیوپسی) : بهترین زمان در این حالت در اوج تب است زیرا در این هنگام تعداد ویروس ها به حداکثر خود می رسد و همچنین زمانی که بیماری بیشترین علایم را از خود نشان می دهد.

c. زمان برداشت نمونه از دام مرده (اتوپسی) : بهترین زمان بلافاصله بعد از مرگ حیوان است و هرچه از مرگ حیوان بگذرد از تعداد ویروس در نمونه برداشتی کاسته خواهد شد.

۲ . مکان نمونه برداری

بهترین مکان برای نمونه در هر بیماری متفاوت است و بسته به نوع بیماری و محل اثر ان باید بهترین محل را برای نمونه برداری انتخاب کرد به عنوان مثال در تب برفکی بهترین محل برای نمونه برداری زبان دام است.در ادامه شما را به صورت مرحله به مرحله با نمونه برداری در بیماری نیوکاسل از مغز پرنده اشنا می نماییم که به صورت اتوپسی انجام گرفته است.

وسایل مورد نیاز

پنس- اسکالپل -قیچی-شعله گاز (به صورت استریل)

شیوه کار:

ابتدا با برش لایه پوست و رسیدن به جمجمه ، به شکلی جمجمه را برش می دهیم که به مغز پرنده به صورت سالم و بدون آسیب دسترسی پیدا کنیم سپس مغز را خارج کرده و در داخل لوله آزمایش حاوی ۵ سی سی سرم فیزیولوژیک قرار می دهیم. سپس باید مغز را در سرم به حالت هموژن یا یکنواخت در بیاوریم. در مرحله بعدی باید این محلول یکنواخت را از صافی عبور دهیم و سپس ان را سانتریفیوژ کنیم.پس از آزمایش مایعی که در بالا قرار می گیرد حاوی ویروس است که باید از یک فیلتر بیولوژیکی عبور داده شود تا باکتری ها یا دیگر عوامل بیماری زا نیز از آن جدا گردد و نمونه ویروسی خالص به دست اید. در ادامه شما را به مشاهده آموزش  تصویری از این آزمایش دعوت می کنیم.

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

اصول ویروس شناسی

کمک های اولیه در آزمایشگاه

مراقبت های عمومی به هنگام کار در آزمایشگاه

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

تصاویر اختصاصی وت پارس از بهرام ایمان طلب

نظرات

حمید امانتی در تاریخ 09 خرداد 1394
سلام. من دانشجوی دامپزشکی هستم. سایت بسیار فوق العاده و خوبی دارید که وجهه ی رشته مون رو خیلی بالا برده. از همه دست اندرکاران سایت وت پارس تشکر می کنم. - حمید امانتی
دکتر اروندی در تاریخ 09 خرداد 1394
عالی بودددددد مث همیشه. شما فوق العاده این!
Sobhan در تاریخ 09 خرداد 1394
Saalam.Tasavir va gozareshe beiyare kamelo khubi bud mamnoooon
اردوان ونکی در تاریخ 10 خرداد 1394
با تشکر فراوان از سایت وت پارس
نمایندگی مرک در تاریخ 15 بهمن 1394
با سلام جهت تهیه مواد شیمیایی آزمایشگاهی مثلا استرپتوزوتوسین جهت رتها یا همان موشهای آزمایشگاهی میتوانید از بانک جامع محصولات آزمایشگاهی (نمایندگی مرک)بهره بگیرید.
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image