چند یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ ( قسمت اول )

02 دی 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

یوزپلنگ آسیایی در ایران همواره موضوع بحث و جدل، رقابت، پنهان‌کاری و حتی انکار واقعیت بوده است. چه آن زمان که سه توله یوز را چوپانی در بهار ۱۳۸۲ در بافق یزد آتش زد و رییس اسبق سازمان محیط زیست این خبر را در نخستین مواجهه با خبرنگاری تکذیب کرد، چه وقتی که جانشین او در دولت دهم دو سال پیش گفت کارشناسان بین‌المللی در ارزیابی خود اعلام کرده‌اند پروژه یوز‌پلنگ آسیایی موفق‌ترین پروژه حفاظتی دنیاست و چه امروز که جمعیت یوزها در ایران سوژه داغ محافل زیست‌محیطی و حتی غیرزیست‌ محیطی است. دور جدید مناقشه‌ها و اظهارنظرهای گاه متناقض درباره جمعیت این گونه در حال انقراض پس از سخنرانی محمد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست در مهرماه سال‌جاری آغاز شد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

دور جدید مناقشه‌ها و اظهارنظرهای گاه متناقض درباره جمعیت این گونه در حال انقراض پس از سخنرانی محمد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست در مهرماه سال‌جاری آغاز شد. او در جریان یازدهمین اجلاس اعضای کنوانسیون تنوع زیستی در حیدرآباد هند گفت بر پایه مطالعات جدید، حداقل ۵۰ یوز در ایران زندگی می‌کنند. طی یازده سال گذشته این نخستین بار بود که بالاترین مقام محیط‌ زیست کشور چنین رقمی را اعلام می‌کرد.

پیش‌تر، کارشناسان از وجود ۷۰ تا ۱۲۲ قلاده یوزپلنگ خبر می‌دادند. تخمینی که مبنای آن به ۱۳ سال پیش و پایان‌نامه کارشناسی یک دانشجوی رشته محیط‌ زیست باز می‌گردد. در سال‌های اخیر کمتر اشاره‌ای به پایان‌نامه‌ای‌ شده که تدوینگرش این روزها مدیریت پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را به عهده دارد.

با بالا گرفتن بحث‌ها درباره جمعیت یوز در محافل زیست‌محیطی، ابهام درباره جمعیت این سریع‌ترین دونده جهان با انتشار گزارش ماه نوامبر مجله نشنال جئوگرافیک بیشتر شد.

این گزارش که به ایران اختصاص دارد، در کنار کلی‌گویی‌هایی درباره بحرانی بودن وضعیت این گونه و این که خال‌های هر یوز منحصر به فرد و نظیر اثر انگشت انسان است، به نکته‌ای دیگر می‌پردازد که «پژوهشگران ایرانی فقط ۱۹۲ قطعه عکس یوز [از دوربین‌های تله‌ای] به دست آورده‌اند و این عکس‌ها ۷۶ یوز نحیف و بی‌رمق را نشان می‌دهد.» در این گزارش معلوم نیست که عکس‌برداری در چه بازه زمانی و با چه شیوه‌ای انجام شده است. به علاوه نویسنده اشاره نمی‌کند که این رقم نمی‌تواند معرف جمعیت یوزهای ایران باشد.

لوک هانتر، همکار بین‌المللی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و رییس سازمان پنترا (Panthera) در این باره گفت: "بر اساس عکس‌های دوربین‌های تله‌ای از سال ۱۳۸۰ تا امروز ۷۷ قلاده یوز شناسایی شده‌اند اما این تعداد نشانه‌ای از جمعیت این گونه در ایران نیست و مهم‌تر این که در این فاصله زمانی بسیاری از آنها مرده‌اند."

در این میان یک سوال به ظاهر ساده همچنان بی‌پاسخ مانده است: چه تعداد یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند؟ پاسخ به این پرسش قرار بود یازده سال پیش داده شود؛ زمانی که "پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیستگاه‌های آن" کار خود را آغاز کرد.

یک دهه سوال بی‌جواب

پیش‌نویس اولیه پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در سال ۱۳۷۷ از سوی تسهیلات جهانی محیط‌ زیست وابسته به برنامه عمران سازمان ملل متحد تدوین شد. این پروژه کار خود را درسال ۱۳۸۰ با اعتبار ۷۲۵ هزار دلاری آن سازمان و معادل ریالی سازمان محیط‌ زیست آغاز کرد.

این پروژه که قرار بود ظرف چهار سال جمعیت سریع‌ترین دوندگان جهان در ایران را افزایش دهد. برای دست‌یابی به این هدف، آگاهی از جمعیت یوزهای کم‌شمار گام نخست بود. فعالیت‌هایی غیرمنسجم، پراکنده و گاه نه چندان علمی انجام شد تا جمعیت این گونه در خطر انقراض تعیین شود. اما هیچ کدام به پاسخی مطمئن منتهی نشد. ۷۰، ۱۰۰ و ۱۲۲ یوزپلنگ حدس و گمان‌هایی بودند که کارشناسان درگیر با پروژه مطرح می‌کردند.

روسای گروه متخصصان گربه‌سانان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (اورس و کریستین بریتن‌موزر) به همراه یک استاد دانشگاه تهران (افشین علیزاده) پروژه حفاظت از یوزپلنگ را ارزیابی و گزارش آن را در سال ۱۳۸۹ تدوین کردند.

گرچه در این گزارش چند باری ذکر شده که پروژه تا اندازه‌ای موفق بوده است اما نگاهی دقیق‌تر به متن آن مشخص می‌کند که ارزیابان مو را از ماست کشیده‌اند. بند بند شرح خدمات پروژه را با مدارک، مستندات موجود و گفت‌وگو با کارشناسان زیر ذره‌بین گذاشته و جز به جز نتیجه گرفته‌اند. در این گزارش ذکر شده است که شرح خدمات و روش‌شناسی رسیدن به اهداف پروژه چندان روشن و واقع‌بینانه تدوین نشده و امکان رسیدن به دستاورد‌هایی چنان بزرگ ظرف چهار سال عملی نبوده است.

عدم موفقیت کامل این پروژه از نظر ارزیابان دلایل دیگری هم دارد. به عنوان مثال فقدان مدیریت منسجم از آن جمله است: ظرف هفت سال چهار بار مدیر بین‌المللی (یا همان معاون محیط‌ طبیعی سازمان محیط‌ زیست) و چهار بار نیز مدیر ملی پروژه تغییر کرده‌اند. این تحولات به زعم ارزیابان عدم ثبات در مدیریت و تغییر اولویت‌های کاری را به همراه داشته است که در نهایت باعث شده روشی دقیق و قابل اعتماد برای پایش جمعیت یوزپلنگ تدوین و انجام نشود.

ارزیاب‌ها نوشته‌اند، گرچه فرض می‌شود که جمعیت یوز در سال‌های اخیر افزایش یافته است، اما اطلاعات موثقی از وضعیت جمعیتی در روزهای آغازین و حتی پایانی پروژه وجود ندارد.

در جای دیگری از این گزارش آمده است که سطح مناطق حفاظت شده و زیستگاه‌های یوز گرچه افزایش یافته اما پویایی جمعیت، رفتار و عوامل حیاتی این گونه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که بدون برخورداری از روش‌شناسی علمی و منسجم نمی‌توان به مطالعه آنها پرداخت. ارزیابان به افزایش آگاهی عمومی کارمندان سازمان محیط‌ زیست و نیز ارباب جراید در ارتباط با یوزپلنگ اشاره می‌کنند، هرچند در جای دیگری می‌نویسند که کمبود گزارش‌های دقیق و مقاله‌های علمی از نقطه ضعف‌هایی است که ارزیابی پروژه را دشوار می‌کند.

پایان قسمت اول

............................................

مطالب مرتبط

تازه ترین آمار سرشماری یوزپلنگ ها در ایران

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image