در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

14 تير 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

بسیاری از موجودات زنده در زندگی خود شرایط بسیار سختی را تحمل می کنند.شاید در سر لیست این موجودات پرندگان زینتی قرار داشته باشند.از دست به دست شدن های متوالی تا حضور در محیط غیربهداشتی ، بی وجود تغذیه و آب برای نوشیدن. این مطلب نگاهی دارد به تحلیل شرایط بد برخی از این موجودات. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در حال و هوای اسارت پرندگان

در کودکیم به من اینگونه آموزش دادند که پرنده عاشق پرواز است و بزرگترین عذاب برایش چیدن بال ها و نگهداریش در چارچوبی به نام قفس است، مفهوم ساده ای که مدت هاست به خاطر خودخواهی و امیال انسان نادیده گرفته می شود.هرچه پرنده ای زیباتر باشد میل ما به زندانی کردنش نیز بیشتر می شود و اگر فاکتورهای هوش و ذکاوت، قدرت تقلید صدا و سخن وری را هم به آن اضافه کنیم دلایل ما برای حمایت از قاچاق پرندگان و نگهداری آنها در قفس تکمیل می شود! بزرگتر که شدم از اکثر آنهایی که پرندگان را در خانه نگه می داشتند جمله ای با این مضمون می شنیدم : "پرنده در قفس خوشبخت تر است چون هر آنچه که احتیاج داشته باشد بدون کوچکترین تلاشی در اختیارش قرار می گیرد!" و من سال ها هرجا پرنده ای در قفس می دیدم به خاطر خوشبختی اش شادمان می شدم و در دل آرزو می کردم کاش مردم گنجشک ها را نیز در قفس نگه می داشتند تا آنها هم شاد و خوشبخت باشند!!
زمان گذشت و من در کتاب های نگهداری پرندگان زینتی خواندم که احتیاجات پرندگان با دادن تخم آفتابگردان و یا ارزن رفع نمی شود، فهمیدم که آنها هم همانند سایر حیوانات به مواد غذایی مختلفی نظیر میوه ها و سبزیجات برای تامین نیاز های بدنشان احتیاج دارند. من فهمیدم که هیچ پرنده ای از بستر کثیف و خوردن آب مانده ظروف قفسش لذت نمی برد. آنها نه تنها هرگز نمی توانند بال بگشایند بلکه پاهایشان هم از ساعت ها نشستن بر روی میله های غیر استاندارد آسیب می بیند و سرانجام دریافتم که پرنده در قفس خوشبخت نیست!اما در پرنده فروشی ها وضع طور دیگریست، پرندگان آنجا بسته به مرام مغازه دار ممکن است ساعت ها تشنه و گرسنه بمانند یا در تراکم جمعیتی که در قفس چپانده شدند دایماً در استرس باشند و حتی زیر دست و پا له شوند! بامرام تر ها حتی برای پرندگان بیمار نیز کاری نمی کنند و این پرندگان گاهی در سلول های انفرادی آنقدر درد می کشند تا بمیرند و بعضی دیگر که حتی از پرندگان سالم نیز جدا نشدند نه تنها با درد و رنج مضاعف می میرند بلکه با انتقال دادن بیماری خود به دیگران ناخواسته این سیکل دردآور را ادامه می دهند!

ولی این فجایع تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که وجود دارد و ما می توانیم آن را ببینیم قطعاً شرایط نگهداری از پرندگانی که مجوز فروشی برای آنها وجود ندارد و بصورت غیر مجاز شکار شده و به طور مخفیانه نگهداری می شوند تا به قیمت های نجومی به فروش برسند به مراتب بدتر و منزجر کننده تر است. و من اکنون هرگاه می خواهم جهنم پرندگان را ببینم به پرنده فروشی ها سر می زنم!سالهاست که اکثر کسانی که به پرنده فروشی رقت و آمد دارند به این شرایط عادت کردند و پذیرفتند که وضع همین است و قرار نیست چیزی تغییر کند! در حالی که با یک نظارت معمولی و فراهم ساختن حداقل های مورد نیاز بسیاری از این پرندگان از این وضع اسفناک نجات میابند!اما سوال اینجاست که وظیفه نظارت بر این مکان ها بر عهده ی چه ارگانیست؟ دامپزشکی و یا حوزه ی خدمات شهری شهرداری؟ یا سازمان محیط زیست و سایر سمن های حمایتی و زیست محیطی؟

اغلب این پرنده ها به شکل زنده حمل می شوند

هرچند که اطمینان دارم که این دامپزشکان هستند که باید از این موجودات بی دفاع حمایت کنند و موضوعات اساسی و بدیهی ای مانند عدم نگهداری توام پرندگان سالم و بیمار، درمان پرندگان بیمار، تغذیه درست و فراهم نمودن بستر و آبخوری تمیز را به متولیان این امر گوشزد کنند.هرچند که شهرداری هم باید بر روی این مکان ها نظارت داشته باشد و اجازه ندهد که هر دخمه ای تبدیل به پرنده فروشی گردد یا پرنده فروشی ها تبدیل به چرنده فروشی و یا مراکز فروش حیات وحش و سایر گونه های بومی یا قاچاق گردد!از طرفی از آنجایی که بسیاری از این پرندگان از طبیعت و بطور غیر مجاز شکار شده اند و یا به صورت قاچاق به کشور وارد شده اند از سازمان محیط زیست انتظار می رود که نظارت جدی و مدونی بر این مراکز داشته باشند و با ضبط موارد گزارش شده و جریمه قانون شکنان از تکرار هزاران باره ی این جنایات جلوگیری کنند.
و در نهایت اگر همواره با شرایط بد پرنده فروشی ها و مراکز پرورش و فروش حیوانات مواجه می شوید به آن عادت نکنید و از یاد نبرید که این حیوانات کوچکترین توانی برای تغییر شرایطی که در آن گرفتارند ندارند و اگر ماهم سکوت کنیم آنها هیچ فریادرسی نخواهند داشت. همه ی ما در برابر چیزی که می بینیم و یا نگه می داریم مسئولیم! اسارت به اندازه ی کافی درد بزرگیست دیگر قفس را برایشان جهنم نکنیم... .

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

اسارت و زجر حیوانات دیدن ندارد ، دارد؟

ظلم به حیوانات توهین به انسانیت است

22 پوستر تبلیغاتی تاثیرگذار در خصوص حقوق حیوانات

نکاتی مهم در خصوص نگهداری از پرندگان زینتی در خانه

تهیه و تالیف از رکسانا سرابندی / ویرایش از سپهر سلیمی

نظرات

HamiReza در تاریخ 14 تير 1395
عالی بود ممنون از شما
سانی در تاریخ 14 تير 1395
بسیار تاثیرگذار و خواندنی بود.
آرمین در تاریخ 14 تير 1395
سلام. البته این مطالب فقط در مورد پرندگان زینتی مصداق ندارد. متاسفانه تمامی حیوانات در شرایط بدی زندگی می کنند.
معین در تاریخ 15 تير 1395
بسیار عالی. به امید روزی که همه ی انسان ها، با انسانیّت رفتار کنن...
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image