چگونگی غذا دادن به دام در دامداری ها

05 دی 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

وقتی به دام خود خوراک TMR می دهید این به معنای آن نیست که دقیقاً آن چیزی که برآورد کرده اید و انتظار دارید گاو می خورد. بررسی منظم TMR گره های کار را برای به دست آوردن خوارک مصرفی و تولید شیر پایدار، آشکار می سازد.از بیش از حد پر کردن فیدر خودداری کنید. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

یکی از متدوال ترین اشتباهاتی که منجر به عدم یکنواختی TMR می شود پر کردن بیش از حد فیدر می باشد. مواد مایع را در وسط فیدر بریزید، نه جلو و نه عقب.این مقاله چکیده ای از بررسی 200 TMR در گله های آمریکاست که نکات قابل توجهی در مورد ارائه یک خوراک یکنواخت را گوشزد می کند. در زیر به چند مورد از اشتباهات متداول در زمان آماده کردن TMR اشاره می گردد.

فیدر را بیش از حد پر نکنید!

بیش از حد پر کردن فیدر موجب افزایش عدم یکنواختی و تنوع می گردد. در بیشتر مواقع وقتی که بتوانیم وزن فیدر بیش از حد پر شده را 10 تا 20 درصد کاهش دهیم عدم یکنواختی TMR به طور قابل توجهی کاهش می دهد که این امر به وسیله الک پنسیلوانیا (PSPS) تایید می شود. در کل، وقتی فیدر بیش از حد پر نمی شود تنوع  و پراکندگی در مولفه های کلیدی جیره به نصف کاهش می یابد.

علت کم کردن مقدار خوراک داخل فیدر این است که فیدر باید بار بیشتری را تحمل کند که اگر زمان مخلوط کردن هم افزایش داده شده باشد این امر می تواند یک مشکل دیگر را به مشکلات عدم یکنواختی اضافه نماید. شما باید خطر کاهش تولید و به مخاطره افتادن سلامت شکمبه را در برابر هزینه های بیشتر کارگری و سوخت را برای آماده سازی تعداد بیشتری TMR با حجم کمتر در فیدر بررسی کنید. متخصصان تغذیه و دامداران اغلب می گویند که وقتی که TMR یکنواخت تر است گاوهایشان عملکرد بهتری دارند.

تیغه ها و مته های فرسوده، به ویژه در فیدرهای عمودی،  توانایی شما را در فرآیند علوفه های بلند و کاه به شدت کم می کند به طوری که TMR قابل جدا شدن تحویل گاو می دهد! تحقیقات نشان می دهد که هر چه فیدر فرسوده تر می شود زمان لازم برای به دست آوردن یک TMR یکنواخت بیشتر می شود ولی در عمل و در سطح مزرعه با فرسوده شدن فیدر زمان مخلوط کردن تغییری نمی کند!!

اکثر سازنده های فیدر توصیه می کنند که حداقل 2 تا 3 دقیقه بعد از افزودن آخرین ماده خوراکی به فیدر، فیدر کار کند. با این وجود بسیاری مواقع دیده شده که پس از افزودن آخرین قسمت خوراک به به فیدر ( که معمولا ذرت سیلوشده یا مایعات است)، فیدر خاموش شده و بدون مخلوط کردن خوراک در آخور ریخته می شود.

 مایعات را به دقت در فیدر بریزید

افزودنی های مایع (آب، ملاس و...) بخش بسیار مهمی از حفظ یکنواختی TMR است. افزودن مایعات به جلوگیری از جدا کردن  ذرات خوراک کمک می کند و می تواند برای وارد کردن مواد کم مصرفی مثل مواد معدنی یا افزودنی ها به کار رود. ولی عدم یکنواختی بسیار زیادی در فیدر های افقی و حتی عمودی در هنگام افزودن مایعات به فیدرها مشاهده شده است.

در یک دامداری به جای اینکه مایعات را در انتها بریزند در بین دو تیغه وسطی فیدر عمودی ریختند، پس از دو هفته افزایش نیم تا 1 کیلویی در تولید شیر مشاهده شد. مایعات حتما باید به قسمت میانی فیدر ریخته شود.

 از سیلو غافل نشوید

می دانیم که رطوبت و مواد مغذی سیلو از سمتی به سمت دیگر و از بالا به پایین سیلو متفاوت است. اندازه گیری مکرر رطبت سیلو و تصحیح جیره بر اساس رطوبت سیلو بسیار مهم است ولی این مطلب آشکار است که به سادگی نمی توان این عمل را انجام داد. لذا یک راهکار سه مرحله ای برای یکنواختی عرضه سیلو در TMR و اندازه گیری ترکیبات و ماده خشک آن در زیر پیشنهاد شده است.

1- تنها سیلوی مورد نیاز برای همان وعده خوراک دادن را بتراشید.

2- آن را به صورت یک توده مرکزی جمع کنید به طوری که تنوع نمونه برداری کاسته شود.

3- از قسمت مرکزی توده برای آنالیز رطوبت و مواد مغذی نمونه بردارید.

 زمان خوراک دادن

در یک بررسی مزرعه ای در شمال آمریکا طی سه روز متوالی وضعیت خوراک دادن کنترل شد. در روز دوم به دلیل سردی بیش از حد هوا و روشن نشدن تراکتورها زمان خوراک دادن 2 ساعت به تعویق افتاد. صبح روز بعد مشاهده شد که مقدار زیادی باقیمانده دست نخورده خوراک در آخورها وجود داشت.

تغذیه گروه های مختلف دام ها در همان ساعت هایی که هر روز صورت میگیرد برای ثابت نگه داشتن خوراک مصرفی ضروری است. حتما ایجاد برنامه ای برای کنترل زمان خوراک ریختن و نظارت بر صحت انجام این کار را در اولویت قرار دهید.

بررسی TMR یک تاکتیک بسیار موفقیت آمیز برای کمک به دامداران برای عرضه یکنواخت تر خوراک است. بیشتر دامداران نیازمند تنها اصلاحات اندک در برنامه خوراک دهی خود برای رسیدن به خوراک مصرف و شیر بیشتر و گاوهای سالمتر هستند.

........................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منبع : نشریه Hoard's Dairyman

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image