دکتر فرهید همت زاده : بیشترین آسیب را از ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان عربستان سعودی دید

20 شهريور 1397, ارسال شده توسط: saeedseery

وت پارس - مدیر طرح‌های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: در سال ۲۰۱۸ عربستان بیشترین آسیب را از ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان دید و در کشور ما ۴۰ میلیون قطعه پرنده از بین رفته است.

دکتر فرهید همت زاده

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، دکتر فرهید همت زاده​ ­دانشیار دانشگاه آدلاید استرالیا گفت: قرار بود عربستان تا سال 2020 بتواند 75درصد مصرف داخلی خود را تولید کند که آنفلوآنزای حاد پرندگان باعث شد ­تولید این کشور به­ کمتر از 50 درصد نیازشان برسد.وی با اشاره به اینکه امسال موج کمتری از آنفلوآنزای حاد پرندگان را شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: میزبان های حساس این ویروس ها از بین رفته اند­­و در کل صنعت مرغداری نسبت به قبل آگاهتر شده و آمادگی بیشتری برای مقابله با آن دارد.
همت زاده گفت:­ طرح هایی که در زمینه پیشگیری و کنترل آنفلوآنزای حاد پرندگان داریم درکشورهای جنوب شرق آسیا و بیشتر در اندونزی متمرکز است .وی اضافه کرد: گروهی بر روی ­طراحی واکسن و روش های مانیتورینگ مطابق واکسیناسیون­ کار می کنند.
همت زاده افزود: در 15سال اخیر که چنین مسئولیت هایی در منطقه جنوب شرق آسیا داریم، امیدواریم واکسن های موثری­ برای مقابله با این بیماری در کشور ما بومی سازی شود.
مدیرطرح های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: نوع واکسن آنفلوآنزا برای هرکشور متفاوت است، بنابراین با استفاده از ظرفیت های موجود ساخت­ واکسن های بومی بسیار موثرتر خواهد بود.وی اضافه کرد: ویژگی آنفلوآنزا این است که از یک موج بزرگ شروع می شود و کم کم به یک موج کوچک می رسد و هر 10 سال یکبار این موج تکرار می شود، بنابراین دائما باید آن را کنترل کنیم.

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image
مطالب موجود در این دسته‌بندی