تاریخچه ای کوتاه از گوشت پاک

13 اسفند 1390, ارسال شده توسط: saeedseery

گوشت پاک چیست ؟ شاید این اولین سوالی است که با خواندن عنوان این مطلب ، در ذهن شما نقش می بندد.باید گفت که گوشت پاک ، به صورت خلاصه، گوشتی است که در تولید آن از مواد اولیه مرغوب استفاده شده و در طول زمان رشد دام،از هیچ گونه آنتی بیوتیک و مکمل های رشد استفاده نگردیده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

امروزه سرعت پيشرفت جوامع بسیار افزایش یافته است . پیشرفت صنعت و بهداشت باعث کاهش میزان مرگ ومیر دسته جمعی انسان ها شده که نتیجه ای جز افزایش جمعیت جهان با سرعت بالا ، ندارد . به اجماع نظر آمار گران کلان ، افزایش شتاب رشد جمعیت از سال 1950 میلادی آغاز گردیده است .

بالا رفتن میزان جمعیت انسانها ، باعث افزایش برداشت آنها از منابع طبیعی می شود .در طول تاریخ همواره یکی از مهمترین نیازهای انسان ، نیاز به مواد غذایی بوده و خواهد بود . مهمترین منبع پروتینی در سراسر جهان گوشت قرمز می باشد . در طی اعصار گذشته ، پرورش منابع تولید کننده گوشت قرمز همواره با محدودیت هایی روبرو بوده است . رشد وافزایش جمعیت جهان ، باعث کاهش منابع گوشت قرمز در عرصه جهان شد ، که به طبع در این هنگام، دانشمندان و دامپزشکان نیاز به افزایش بهره وری مراکز تولید قرمز را احساس کردند . طبق تحقیقات دانشمندان راه های متفاوتی کشف و پیشنهاد گردید . اما ارزان ترین وموثر ترین روش استفاده از انواعی از هورمون ها ، آنتی بیوتیک ها و مکمل های رشد بود . استفاده از این مواد تا سال ها باعث کاهش دغدغه ناشی از کمبود مواد پروتئینی حیوانی گردید . این داستان تا سال ها ادامه داشت تا اینکه در دهه 1980 میلادی تحقیقات گسترده ای در زمینه تاثیر این مواد بر روی سلامتی انسانها صورت گرفت .

نتایج این تحقیقات به صورت خلاصه بدین صورت بود :

-   مصرف بی رویه وبدون نیاز آنتی بیوتیک در جیره غذایی دام ها ، باعث مقاومت عوامل بیماری زا نسبت به آنتی بیوتیک ها می شود . در نتیجه کنترل و درمان بیماری ها با این آنتی بیوتیک های موجود تقریبا غیر ممکن است . به علاوه اینکه مصرف بی رویه این مواد ، باعث جهش وافزایش قدرت  این عوامل بیماری زا می شود .

-   هورمون های رشد موجود در گوشت ، ( که قسمت عمده ای از آنها در هنگام پخت از بین رفته اما مقداری باقی می ماند ) در طی سال ها باعث چاقی در افراد می شود . به طوری که میانگین میزان اضافه وزن ورن مردم جهان در طی 20 سال گذشته 3 برابر شده است .

نشر این تحقیقات ونتایج آن ها از همان ابتدا با عکس العمل شدید شرکت های تولید کننده این مواد روبرو شد . آنها با استفاده از صرف مبالغ کلان وتبلیغات گسترده ، باعث به حاشیه کشیدن وغیر علمی جلوه دادن این تحقیقات شدند .

زمان گذشت تا این که بعد از 20 سال دانشمندان مجددا از آثار مخرب این مواد بر سلامتی اظهار نگرانی کردند . به طوری که یکی از مهمترین دغدغه های دانشمندان در سال های اخیر تولید واستفاده از محصولات ارگانیک و طبیعی است . در ابتدا این مهم به صورت  آزمایشی در تولید میوه وسبزیجات صورت گرفت اما مهم بودن مسئله باعث شد تا به سرعت تولید سبزیجات وفرآورده حیوانی ارگانیک « پاک » در دستور کار قرار می گیرد . امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته عرضه  این محصولات در فروشگاه ویژه ای وبا قیمتی بالاتر صورت می گیرد . نکته جالب اینجاست که به خاطر فرهنگ سازی درست مردم ، این محصولات با وجود گران تر بودن و کمتر بودن مراکز عرضه ، فروش بسیار بالایی را تجربه می کنند .

دلایل حرام بودن گوشت خوک از دیدگاه دینی و علمی (قسمت اول)

دلایل حرام بودن گوشت خوک از دیدگاه دینی و علمی (قسمت دوم)

مرغ سبز (دانستنی هایی در مورد مرغ های سبز)

.....................................

تهیه و تنظیم از احسان مرآت

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image