جد 250 ميليون ساله دايناسورها

13 اسفند 1390, ارسال شده توسط: saeedseery

این موجود که 250 میلیون سال قبل می زیسته تقریبا به اندازه یک گربه خانگی بوده است.مطالعه ای به روی ردپای کشف شده در صخره های 250 میلیون ساله در لهستان نشان می دهد که اولین موجود شبیه به دایناسور 9 میلیون سال زودتراز آنچه تاکنون تصور می شد ظهور کرده است.تیم محققان نتایج خود را در نشریه "انجمن سلطنتی" منتشر کرده و این موجود را پروروتوداکتیلوس نامگذاری کرده است. وت پارس شما را به مطالعه ادامه ی مطلب دعوت می کند.

مطالعه تازه به روی ردپاها در لهستان نشان می دهد که قدیمی ترین خویشاوند شناخته شده دایناسورها به اندازه یک گربه خانگی بود و روی چهار پا راه می رفت.براساس این مطالعه اولین اجداد دایناسورها 250 میلیون سال قبل ظاهر شدند که بیش از تخمین های قبلی است.

استفن بروسات از موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک که این تحقیقات را هدایت کرده است گفت: "اینها قدیمی ترین فسیل از اجداد دایناسور از هرگونه که فکر کنید در هر جای جهان است."تاکنون هیچ استخوانی از این موجود در صخره های مورد نظر در لهستان پیدا نشده است اما آقای بروسات می گوید که حتی احتمال آن دانشمندان را به هیجان آورده است.

دایناسورها 65 میلیون سال قبل در پی برخورد یک سنگ عظیم آسمانی به زمین که تبعات گسترده ای داشت نابود شدند.

                                                            

پروفسور مایک بنتون از دانشگاه بریستول به بخش جهانی بی بی سی گفت که 250 میلیون سال قبل یک انقراض انبوه در زمین روی داد که واقعا فاجعه بار بود به طوری 90 درصد گونه های زنده از میان رفتند.و تا جایی که ما می دانیم و شواهد نشان می دهد، حداقل 10 میلیون سال طول کشید تا حیات دوباره جان بگیرد.

او می گوید: "به این ترتیب کشف شواهدی که تازه گزارش شده، یعنی شواهد اینکه سرمنشاء دایناسورها یا نزدیک ترین خویشاوندان آنها به این دوره ویرانی برمی گردد واقعا فوق العاده است.""9 میلیون سال برای یک فسیل شناس چیزی نیست اما کشف اینکه سرمنشاء آنها به این دوره وحشتناک یعنی زمانی که حیات داشت بار دیگر جان می گرفت برمی گردد کاملات حیرت انگیز است."

ردپاهای کشف شده تنها دو یا سه درصد ردپاهای موجود در این محل را در برمی گیرد.قدمت ردپاها فقط دو میلیون سال پس از دوره انقراض انبوه پرمین است.

آقای بروسات سرپرست تحقیقات گفت: "اساسا می توانیم بگوییم که جد دایناسورها بلافاصله پس از این انقراض سرچشمه گرفت که یک نظریه کاملا تازه است و تاریخ اولیه دایناسورها را از اساس دوباره تعریف می کند."در دوره انقراض انبوه پرمین بیش از 90 درصد کلیه گونه های زیستی به دلیل فوران های آتشفشانی، گرمایش ناگهانی زمین و تغییر وضع اقیانوس ها از میان رفتند.تا دوره های اخیر دانشمندان تصور می کردند که دایناسورها 15 تا 20 میلیون سال پس از انقراض انبوه ظاهر شدند، زمانی که کره زمین قابل سکونت تر شده بود.

این موجود ظاهرا از اولین اجداد دایناسورها بوده است.

 

تهيه مطلب از سعيد سيري و بهرام ايمان طلب

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image
مطالب موجود در این دسته‌بندی