سیر تکامل نژادهای گوسفند

25 فروردين 1391, ارسال شده توسط:

گرچه درباره موقعیت جغرافیایی گوسفندان نخستین ، نظریات متفاوتی مطرح است ، اما محتمل ترین نظریه منشا اولیه گوسفندان را در محدوده ای بین دریای خزر و آرال ، آسیای صغیر ، جنوب غربی آسیا تا هندوستان می داند.در خصوص تاریخچه نژادهای گوسفندان چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تاریخچه نژادهای گوسفندان

محققان دیرینه شناس ، گوسفندان را در زمره نخستین حیوانات اهلی شده توسط انسان به حساب می آورند . مشاهدات دیرینه شناسی نشان می دهد که اهلی شدن این گونه ، به حدود 7000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد . اگرچه درباره موقعیت جغرافیایی گوسفندان نخستین ، نظریات متفاوتی مطرح است ، اما محتمل ترین نظریه منشا اولیه گوسفندان را در محدوده ای بین دریای خزر و آرال ، آسیای صغیر ، جنوب غربی آسیا تا هندوستان می داند.بر اساس مطالعات ژنوم گوسفندان ، دانشمندان منشا گوسفندان امروزی را به دو دسته بزرگ تقسیم می کنند : 
گونه اویس آمون
موطن اصلی این نژاد آسیای مرکزی و اروپا شناخته شده و محققان حدس می زنند که جد اکثر گوسفندان اهلی امروزی است . از این گونه تا به امروز ، چهار زیر گونه شناخته شده است ، که مشخصات آنها به این صورت است :
الف) زیر گونه موفلون :
در حال حاضر ، دو گروه بزرگ از این نژاد در آسیا و اروپا زندگی می کنند ، فرم پیچش شاخ و قرمز بودن رنگ پوست گونه موفلون آسیایی ، از مهم ترین تفاوت های مورفولوژیک بین این دو گونه است . موفلون آسیایی ، کوچکترین گونه از گوسفندان وحشی است که تا کنون شناخته شده است و قدی 70 سانتی متر دارد . در حال حاضر گله های بزرگی از این گونه در غرب آسیا زندگی می کنند.

زیر گونه موفلون

ب) زیر گونه اوریال
این زیر گونه منحصر به قاره آسیاست و امروزه به همان صورت وحشی در برخی مناطق این قاره مانند ترکیه ، شمال شرق ایران ، افغانستان و غرب تبت زندگی می کنند . بررسی ژنوم گوسفندان امروزی ، دانشمندان را متقاعد کرده است که این نژاد ، منشا اصلی گوسفندان آسیای غربی ، آسیای مرکزی و آفریقاست .قد این نژاد حدود 80 سانتی متر بوده و دارای شاخ هایی به صورت کمان و بسیار محکم است . بر خلاف نژاد موفلون ، این نژاد تمایل به مناطق پست دارد و بیشتر در دشت ها و کوهپایه ها ساکن است . توانایی بالای این نژاد در سازگاری با محیط اطراف ، باعث گردیده تا به بهترین شکل با شرایط سخت طبیعت سازگار شود .

زیر گونه اوریال

ج) زیر گونه آرگالی
موطن اصلی و ابتدایی این نژاد در تبت و مغولستان است . این نژاد دارای بزرگ ترین جثه در میان گوسفندان بوده ، به طوری که قد آن حدود 125 سانتی متر و وزن آن به حدود 200 کیلوگرم می رسد .

زیر گونه آرگالی

د) زیر گونه تیک هورن
موطن اصلی و ابتدایی این گونه ، منطقه شرق سیبری و آمریکای شمالی است . از مهم ترین خصوصیات ظاهری می توان به شاخ های پهن و جثه بزرگ اشاره کرد . قد در این گونه به حدود 100 تا 110 سانتی متر می رسد .
گونه اویس نویکلا
گونه اصلی دیگر ، اویس نویکلا نام دارد که بیشتر در مناطق شمالی سیبری متمرکز است . تنها زیر گونه شناخته شده این گونه ، اویس کانادنسیس نامیده می شود که از مناطق کوهستانی آمریکای شمالی تا ایالت کالیفرنیا و شمال مکزیک پراکنده شده است . گوسفندان این گونه همچنان به صورت وحشی در همین مناطق زندگی می کنند.

نژادهای گوسفند

اصول پرواربندی بره های مازاد

درباره دالی (نگاهی به زندگی نخستین موجود شبیه سازی شده)

تهیه و ترجمه از احسان مرآت

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image